PDA

View Full Version : tm 144 mx mix oil



sakisam
25/07/2011, 13:47
μαγκες καλημερα !

λοιπον θελω μια γνωμη απο καποιον που γνωριζει για το εξης

εχω ενα tm 144 09 μοντελο και απο τοτε που το πηρα εβαζα λαδι μιξης 3,3% οπως λεει ο κατασκευαστης (λαδι motorex crosspower 2t)

το μηχανακι στα χαμηλα δεν πηγαινε βημα ενω εβγαζε το μπουζι μαυρο λαδωμενο !βαζω λοιπον 2% οπως μ ειπαν εκει στην πιστα και το μηχανακι σκοτωνει ενω το μπουζι το βγαζει καφε κανονικα!


τωρα ρωταω αν συνεχισω υπαρχει περιπτωση να μου κανει κανα φρακαρισμα γιατι ο πολυχρονος μου λεει οτι ειναι πολυ λιγο!!



απαντηστε γιατι δεν βγαζω ακρη

KaTaNaS
25/07/2011, 14:30
2,5 %

skordastm
25/07/2011, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
2,5 %

και γω 2,5%λεω και μην εμπιστευεσαι τον πολυχρονο....
σε ενα tm450 που ειχα,εκανα το λαθος και του το ειχα αφησει να μου αλαξει λαδια,και μετα δουλευε πολυ σφιχτα το μοτερ του και αναρωτιομουν γιατι....
μετα απο 2 βολτες ξανα αλαξα λαδια ανακαλυψα οτι ειχε βαλει 2λιτρα λαδι :eyepop: αντι για 1400ml που επερνε κανονικα....
ελεος :bigcry:

skordastm
25/07/2011, 16:09
παντως το τεστ για να δεις αν ειναι αρκετο το 2,5% το πας τερμα γκαζι αλαζοντας ολες τις ταχυτητες και μολις βαλεις 6η η 5η πατας σβιστιρι ,βγαζεις μπουζι και το τσεκαρεις!!!

ARISPEED1
26/07/2011, 11:27
2.5 % , 100% συνθετικό ,γνωστών εταιρειών ...........


3,5 % εβαζα στου γιού μου το κινέζικο ΜΧ ..............

sakisam
27/07/2011, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
παντως το τεστ για να δεις αν ειναι αρκετο το 2,5% το πας τερμα γκαζι αλαζοντας ολες τις ταχυτητες και μολις βαλεις 6η η 5η πατας σβιστιρι ,βγαζεις μπουζι και το τσεκαρεις!!!

το εκανα αυτο και μου το βγαζει καφε!

επειδη με 3% δεν πηγαινε βημα φοβαμαι μηπως με 2,5 μου κανει τα ιδια!

το μεγαλο ερωτημα ειναι το εξης !πως γινεται ενα τετοιο μηχανακι καινουργιο να μου κανει τετοια κολπα ?μηπως πρεπει να το ζιγκλερωσω τι σκατα γινευαι!

να φανταστειται τα 125 στην πιστα χαμηλα αρπαζουν σαν τρελλα και το δικο μου αν κανεις μια ταχυτητα λαθος κρεμαει!

το πηγα στο μστορα μου να κοιταξει πιστονι ελατηριο και ειναι κλασικα καινουργια!

τι γινεται ρε πουστη μου

skordastm
27/07/2011, 11:45
φιλε η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα tm ειναι απολυτα μηχανακια και ο τροπος οδηγισης που απαιτουν ειναι φουλ επιθετικος....
να φανταστεις οτι το δικο μου που ειναι tm 450 του 2008 κρεμαει και αυτο αν οι στροφες του κινητιρα παραπεσουν οποτε εχω μαθει να το οδηγαω επιθετικα!!!
οταν το ειχα πρωτοαγορασει στις πρωτες βολτες κολαγα σε ανηφορες που με προηγουμενο μοτο ανεβαινα με σουζα
δες και τι γινετε με τα ζιγκλερ αλλα νομιζω οτι θα πρεπει να αλαξεις τροπο οδηγησης στην πιστα!!
καλες βολτες:beer:

sakisam
30/07/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
φιλε η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα tm ειναι απολυτα μηχανακια και ο τροπος οδηγισης που απαιτουν ειναι φουλ επιθετικος....
να φανταστεις οτι το δικο μου που ειναι tm 450 του 2008 κρεμαει και αυτο αν οι στροφες του κινητιρα παραπεσουν οποτε εχω μαθει να το οδηγαω επιθετικα!!!
οταν το ειχα πρωτοαγορασει στις πρωτες βολτες κολαγα σε ανηφορες που με προηγουμενο μοτο ανεβαινα με σουζα
δες και τι γινετε με τα ζιγκλερ αλλα νομιζω οτι θα πρεπει να αλαξεις τροπο οδηγησης στην πιστα!!
καλες βολτες:beer:



ok men!απλα στις κλειστες πιστες τι γινεται στις στροφες?το παμε ολα η τιποτα μαλλον!!!