PDA

View Full Version : Ας συστηθώ....



Johnny_Nik
25/07/2011, 20:28
Καλησπέρα και απο μένα, διαβάζω καιρό το moto.gr αλλά σήμερα αποφάσισα να γραφτώ και εγώ.

Με λένε Γιάννη και είμαι από Αθήνα!

Δεν είμαι ενεργό μέλος σε πολλά φόρουμ λόγω του ότι αρκετοί κορόιδεψαν (και κοροιδεύουν) ακόμα την επιλογή μου για πρώτη μοτοσυκλέτα (Yamaha TDR 250 1988) την οποία απέκτησα με ελάχιστα χρήματα και με πολύ κόπο, χρήμα και προσωπική εργασία κατάφερα να την φέρω σε μια κατάσταση την οποία θα χαρακτήριζα υπέρ άριστη. Μπορεί σε πολλούς να φαίνεται χαζή επιλογή αλλά ήταν η πρώτη μου, και προς το παρόν θα μείνει. Δεν είπε όχι στα ταξίδια και τις βόλτες που ήθελα ούτε μια στιγμή και συνεχίζει άψογη σαν την πρώτη μέρα που άκουσα το μοτέρ της να γουργουρίζει για πρώτη φορά μετά από ολική ανακατασκευή που έκανα μόνος μου. (Ναι είμαι καμένος διχρονάκιας !!!! )


Σε μοτοπαρέες δεν βρέθηκα ποτέ, μιας και κανείς δεν ήθελε κάποιον με μια μηχανή σαν τη δική μου (βλέπετε δεν είχα την τιμή να αγοράσω κάτι καινούργιο και φανταχτερό). Μια μικρή παρέα με δίχρονα που καταφέραμε να μαζευτούμε "έσπασε" καθώς τον ένα κολλούσε μετά το άλλο και το τελευταίο απεβίωσε στο πρώτο και τελευταίο μεγάλο ταξίδι που έκανε (περίπου 800χλμ).

Έκτοτε το μόνο που κάνω είναι να παρακολουθώ που και που κανένα φόρουμ, μιας και οι βόλτες κόπηκαν



:D :D :D

daz
25/07/2011, 20:37
Ευτυχώς που δεν είμαι Αθήνα.. Έτσι δεν χρειάζεται να προσπαθήσω να σε αποφύγω. :sick:

Ακούς εκεί δίχρονο! Να πάμε βόλτα και να βρωμάνε μετά τα ρούχα μου διχρονίλα? Απαπαπα.. Μακρυά.

Φίλε μπήκες στο κατάλληλο φόρουμ..

Καλώς ήρθες!


Υγ.. Α ναι να μην ξεχάσω...


ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ??? :mad:

golis
25/07/2011, 20:39
Είμαι απο τους τυχερούς που πρόλαβαν να οδηγήσουν ένα tdr 250 (του κολλητού).

Εκτός απο όμορφο,έχει μία επιτάχυνση σε φάση star trek warp :P

Καλώς όρισες και καλώς μας βρώμισες :lol:

συμ : έβαζε σε μια δόση και κάτι castrol νομίζω,που ήταν και αρωματικά :P

MikeG
25/07/2011, 20:41
Welcome!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Anritsu
25/07/2011, 20:41
Φίλε καλωσόρισες ...

Υπάρχουν και χειρότερα μην νομίζεις . Εγώ για παράδειγμα εδώ και κοντά 2 χρόνια με ένα παπάκι γυρίζω . Δύσκολοι καιροί και οι βόλτες έχουνε εκλείψει σημαντικά όπως και οι νέες αγορές . Υπάρχει κόσμος που ασχολέιται ακόμα με δίχρονα και θα βρεις αρκετό πιστεύω feedback .

:wave2:

georgio
25/07/2011, 20:43
Καλώς τον! :beer:


232262

zizou
25/07/2011, 21:06
Διχρονιλα!! Μου θυμισες το ΑR 125 που ειχα μικρος κ το ενα ζευγαρι παπουτσια που ηθελα
καθε διιμηνο απο διαφορες διαρροες λαδιου απο διαφορα σημεια:cry:

Καλως ηρθες:smilea: Λειπουν τα οικολογικα μηχανακια:lol:

SoulGR
25/07/2011, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Καλησπέρα και απο μένα, διαβάζω καιρό το moto.gr αλλά σήμερα αποφάσισα να γραφτώ και εγώ.

Με λένε Γιάννη και είμαι από Αθήνα!

Δεν είμαι ενεργό μέλος σε πολλά φόρουμ λόγω του ότι αρκετοί κορόιδεψαν (και κοροιδεύουν) ακόμα την επιλογή μου για πρώτη μοτοσυκλέτα (Yamaha TDR 250 1988) την οποία απέκτησα με ελάχιστα χρήματα και με πολύ κόπο, χρήμα και προσωπική εργασία κατάφερα να την φέρω σε μια κατάσταση την οποία θα χαρακτήριζα υπέρ άριστη. Μπορεί σε πολλούς να φαίνεται χαζή επιλογή αλλά ήταν η πρώτη μου, και προς το παρόν θα μείνει. Δεν είπε όχι στα ταξίδια και τις βόλτες που ήθελα ούτε μια στιγμή και συνεχίζει άψογη σαν την πρώτη μέρα που άκουσα το μοτέρ της να γουργουρίζει για πρώτη φορά μετά από ολική ανακατασκευή που έκανα μόνος μου. (Ναι είμαι καμένος διχρονάκιας !!!! )


Σε μοτοπαρέες δεν βρέθηκα ποτέ, μιας και κανείς δεν ήθελε κάποιον με μια μηχανή σαν τη δική μου (βλέπετε δεν είχα την τιμή να αγοράσω κάτι καινούργιο και φανταχτερό). Μια μικρή παρέα με δίχρονα που καταφέραμε να μαζευτούμε "έσπασε" καθώς τον ένα κολλούσε μετά το άλλο και το τελευταίο απεβίωσε στο πρώτο και τελευταίο μεγάλο ταξίδι που έκανε (περίπου 800χλμ).

Έκτοτε το μόνο που κάνω είναι να παρακολουθώ που και που κανένα φόρουμ, μιας και οι βόλτες κόπηκαν

:D :D :D :beer: :beer: :beer:

taisteal
25/07/2011, 21:11
καλως τον φιλο τον διχρονακια!!βαλε μια φωτο να δουμε το εργαλειο!!!:beer: :beer:

SVX
25/07/2011, 21:12
γεια σου Γιαννη.... καλωσηρθες........


:beer:

HelenKoR
25/07/2011, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
(Yamaha TDR 250 1988) την οποία απέκτησα με ελάχιστα χρήματα και με πολύ κόπο, χρήμα και προσωπική εργασία κατάφερα να την φέρω σε μια κατάσταση την οποία θα χαρακτήριζα υπέρ άριστη.

Μαγκιά σου! :beer:

Καλώς όρισες!

ΥΓ. αν θέλεις, βάλε καμια φωτο. Κακό δεν θα μας κάνει! :winka:

Cpt. Haddock
25/07/2011, 22:34
Καλως ηρθες και μη σε νοιαζει τιποτα

:beer: :beer: :beer: :beer:


Αλλωστε ειναι γνωδτο οτι σ' αυτο το φορουμ ποτέ δεν κοροϊδεύουμε τα μηχανάκια των άλλων :bawl: :lol: :rotflmao:

PetranGR
25/07/2011, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλως ηρθες και μη σε νοιαζει τιποτα

:beer: :beer: :beer: :beer:


Αλλωστε ειναι γνωδτο οτι σ' αυτο το φορουμ ποτέ δεν κοροϊδεύουμε τα μηχανάκια των άλλων :bawl: :lol: :rotflmao:
χαχαχαχααχαχαχαχχαχααχχααχχαχααχχααχχαχααχαχαχχα
λιωνωω!!!!


Καλως οριστες φιλος :)
Μην ανησυχεις υπαρχουν πολλα ατομα..

sniper
25/07/2011, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....
Αλλωστε ειναι γνωδτο ...

Επίσης είναι γνωδτό ότι δεν κοροϊδεύουμε τα μέλη του φόρουμ.

Καλως ήρθες αλλά πρόσεχε μη μας λερώσεις με την λαδιέρα σου.

sniper
25/07/2011, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
χαχαχαχααχαχαχαχχαχααχχααχχαχααχχααχχαχααχαχαχχα
λιωνωω!!!!


Καλως οριστες φιλος :)
Μην ανησυχεις υπαρχουν πολλα ατομα..

Αλλά είστε σκόρπιοι..

npat
25/07/2011, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik

Σε μοτοπαρέες δεν βρέθηκα ποτέ, μιας και κανείς δεν ήθελε κάποιον με μια μηχανή σαν τη δική μου (βλέπετε δεν είχα την τιμή να αγοράσω κάτι καινούργιο και φανταχτερό). Μια μικρή παρέα με δίχρονα που καταφέραμε να μαζευτούμε "έσπασε" καθώς τον ένα κολλούσε μετά το άλλο και το τελευταίο απεβίωσε στο πρώτο και τελευταίο μεγάλο ταξίδι που έκανε (περίπου 800χλμ).


Φιλαράκι μας προσβάλεις να 'ουμ! Εδώ δεν χρειαζόμαστε βοήθεια. Τα μηχανάκια μας μένουν και μόνα τους, 'νταξ? Τι δηλαδή? Ήρθες με τη λαδιέρα να μας το παίξεις "εγώ μένω καλύτερα απ' όλους", λες και εμείς δεν ξέρουμε μόνοι μας?

:lol: :lol: :lol:

Εδώ που ήρθες πάντως, ετοιμάσου για τρελό δούλεμα (σοβαρά μιλάω), καλή παρέα (τώρα σώθηκες), και βόλτες όσες αντέχει ο κώλος σου (ή το παρτάλι σου)... Αυτά τα τρία εδώ δεν διαχωρίζονται...

:beer: :beer: :beer:

panos1050
25/07/2011, 23:37
γεια σου ρε μαγκα
\ωραιο το εργαλειο σου ...αλλα που ειναι οι φωτο ρε μεγαλε???????????????????

catmaster
25/07/2011, 23:43
Καλώς όρισες ρε διχρονάκια ... μη μασάς ότι μηχανάκι καβαλάς να κάνεις τα γούστα σου

(γαμούσε το Tdr .... κάποτε είχα κάνει τρελά κόλπα με ένα μαύρο κίτρινο ... ακόμα και τώρα αν έβρισκα σε καλή κατάσταση κάποιο άνετα το έπαιρνα)

:beer: :beer: :beer:

ziggΥ
26/07/2011, 00:12
γουέλκαμ! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kostas777
26/07/2011, 00:49
γαμάτο το TDR. ήθελα να το πάρω τότες, αλλά μου λείπανε μερικά λεφτά και δεν τα κατάφερα.. μετά πήγα να πάρω ένα RD αλλά μου λέγανε όλοι ότι είναι επικίνδυνο, κολλάει, λερώνει και σου προκαλεί ανεξήγητο χαμόγελο, που σε περνάνε για χαζοχαρούμενο..

dim_rac
26/07/2011, 04:37
Καλωσορισες φιλε!!:beer: :beer:

PetranGR
26/07/2011, 06:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Φιλαράκι μας προσβάλεις να 'ουμ! Εδώ δεν χρειαζόμαστε βοήθεια. Τα μηχανάκια μας μένουν και μόνα τους, 'νταξ? Τι δηλαδή? Ήρθες με τη λαδιέρα να μας το παίξεις "εγώ μένω καλύτερα απ' όλους", λες και εμείς δεν ξέρουμε μόνοι μας?

:lol: :lol: :lol:

Εδώ που ήρθες πάντως, ετοιμάσου για τρελό δούλεμα (σοβαρά μιλάω), καλή παρέα (τώρα σώθηκες), και βόλτες όσες αντέχει ο κώλος σου (ή το παρτάλι σου)... Αυτά τα τρία εδώ δεν διαχωρίζονται...

:beer: :beer: :beer:

το εστειλες το παλικαρι ...χαχαχαχα

Johnny_Nik
26/07/2011, 06:40
Ναί όντως λείπει η φωτό :D.

Έχουμε και λέμε:


Έτσι το πήρα (περίπου, είχε και πλαστικά αλλά τα είχα βγάλει):


http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/anakataskevi1/Photo-0044.jpg


Και έτσι είναι σήμερα (η πιο πρόσφατη φωτό)

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Photo-0104.jpg



(Πρέπει να βάλω και άβαταρ τώρα, ευτυχώς που σκοτωνόμαστε στη δουλειά και θα έχω όλη μέρα να φτιάξω το προφίλ :p :p :p :p )


Δεν θυμάμαι να είμαι τόσο άσχετος... αλλά κάνω κάτι λάθος και δεν βγαίνουν οι εικόνες μου???:confused:

sotos 8
26/07/2011, 06:54
Kαλως ηρθες :beer:

Και κατι σχετικο με το μηχανακι , δουλευω εδω και καιρο το Rock Oil Strawberry 2 για την μιξη και εχω βρει την υγεια μου κα απο θεμα καπνισματος και απο θεμα μυρουδιας.


232267

vaska
26/07/2011, 07:51
Καλώστονα και καλή διαμονή εύχομαι.

Μιας και διαβάζεις αρκετό καιρό όπως είπες το φόρουμ, θα σου είναι ήδη γνωδτό ότι όλοι εμείς είμαστε καλά παιδιά και δεν κοροϊδεύουμε τον άλλο ότι μηχανάκι κι αν έχει, εκτός αν έχεις v-strom ή tdm.


Καλές βόλτες εύχομαι και πάντα όρθιος.



:wave2: :wave2: :wave2:

Johnny_Nik
26/07/2011, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Kαλως ηρθες :beer:

Και κατι σχετικο με το μηχανακι , δουλευω εδω και καιρο το Rock Oil Strawberry 2 για την μιξη και εχω βρει την υγεια μου κα απο θεμα καπνισματος και απο θεμα μυρουδιας.

Εγώ παίζω με Motul 710. Παλιά έριχνα TTS αλλά μου έκανε το μοτέρ σαν να είχα ρίξει μαρμελάδα μέσα :mad: :mad: . Έψαχνα κάτι άκαπνο και κατα καιρούς έχω βρεί μερικά αλλά το θέμα είναι κυρίως οικονομικό. Με το Motul καλύπτω αρκετά τις προδιαγραφές μιας και δεν καπνίζει όταν ζεσταθεί το μοτέρ και η τιμή του είναι αρκετά καλή.

(Τελικά οι φωτό φαίνονται?)


Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Καλώστονα και καλή διαμονή εύχομαι.

Μιας και διαβάζεις αρκετό καιρό όπως είπες το φόρουμ, θα σου είναι ήδη γνωδτό ότι όλοι εμείς είμαστε καλά παιδιά και δεν κοροϊδεύουμε τον άλλο ότι μηχανάκι κι αν έχει, εκτός αν έχεις v-strom ή tdm.


Καλές βόλτες εύχομαι και πάντα όρθιος.



:wave2: :wave2: :wave2:

Δύο από τα μηχανάκια που μπορώ να πω ότι δεν συμπάθησα, ίσως γιατί έχει γεμίσει ο τόπος. Ειδικά όμως για το TDM απογοητεύτηκα από την Yamaha που προσέφερε ένα μηχανάκι το οποίο πάσχει σε χαζά σημεία για χάρην του μάρκετινγκ.... (Θεωρητικά είναι εξέλιξη του δικού μου)

Lupo
26/07/2011, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

Μιας και διαβάζεις αρκετό καιρό όπως είπες το φόρουμ, θα σου είναι ήδη γνωδτό ότι όλοι εμείς είμαστε καλά παιδιά και δεν κοροϊδεύουμε τον άλλο ότι μηχανάκι κι αν έχει, εκτός αν έχεις v-strom ή tdm.



.... και bmw και ktm , και street και on-off , και παλιά και καινούργια.
Μόνο. :p


Καλώς όρισες Johnny_Nik:beer: :beer:

Αμφίσημος
26/07/2011, 08:44
Γεια σου Γιάννη!
Το TDR ήταν ο προπομπός του TDM πιστεύω παρομοίως. Καταπληκτικό μηχανάκι. Ωραίο μοτέρ! Διαχρονικό όχημα. Ίσως πλέον να είναι και cult. Καλόδούλευτο!

makis206
26/07/2011, 09:15
Καλωσήρθες φίλε, αν και μυρωδάτο, το TDRάκι ήταν απ'τα μηχανάκια που γούσταρα πολύ εκείνα τα χρόνια! Έχω μείνει και σε σκηνή με ένα παλικάρι που κατέβηκε Σούγια συνοδηγός σε ένα τέτοιο:uplate:, άνετα λοιπόν αυτοχαρακτηρίζομαι σαν λάτρης του είδους :lol:

Ένα φεγγάρι πέρασε κι απ'τα χέρια μου το τουμπανάκι το 80άρι, απ'τις μέρες που ήμουν το πιο μεγάλο αλάνι απ'τα κΑλόπαιδα της παλιοπαρέας...:lol:

:beer:


232271

mankam
26/07/2011, 09:32
καλωσηρθες στην παρεα!:beer:

nikos_abel
26/07/2011, 09:35
Καλωσόρισες.

Και νομίζεις ότι θα κοροϊδέυουν εσένα;

Πάρε ένα παράδειγμα τι μπορεί να συμβεί αν τολμήσεις να σου αρέσει κάτι το διαφορετικό :

Είπα ο άνθρωπος μια κουβέντα!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114429&highlight=deauville)

και πως υπάρχουν και παιδιά ενός κατώτερου θεού :

Εγώ όμως έτσι θέλω!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31758&highlight=%F3%EA%EF%FD%F4%E5%F1+%EC%E7%F7%E1%ED%DD%F2+%E3%DF%ED%EF%F5%ED)

Έτσι για να μπαίνεις στο πνεύμα.

:beer: :beer: :beer:

Εχετλαίος
26/07/2011, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Έτσι για να μπαίνεις στο πνεύμα.

Aνε θες να μπεις και στο οινό-πνευμα χτύπα μου μια αναπάντητη και θα σε σιάξω.
Καλώς όρισες
:wave2:

Egle
26/07/2011, 10:30
Καλως ορισες Johnie...

Και υπομονη...:cry: :cry:

Τι μου θυμισες να 'ξερες...Εγω ειχα ενα Ζ 125 μεταροπη (κλασικη) WR..Ωραιοι καιροι..Τοτε ητν στην μοδα τα διχρονα..Βγαιναμε για βολτα με ασπρες μπλουζες και γυρνουσαμε με μαυρες πουα..!!

Να το χαιρεσαι το εργαλειο σου και αν ποτε αξιωθεις να παρεις κατι αλλο, γνωμη μου ειναι να μην το πουλησεις αν μπορεσεις..

:beer: :beer: :beer:

BLACKGAS
26/07/2011, 10:39
Welcome John. Μην ανησυχείς με το δίχρονο. Εδώ μέσα ξέρεις πόσοι έχουν τετράχρονα που είναι πιο λαδιέρες από το δικό σου - τι λαδιέρες, φρίτεζες είναι - και κάνουν κι ένα σκασμό φράγκα?

:wave2:

Tpap
26/07/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Welcome John. Μην ανησυχείς με το δίχρονο. Εδώ μέσα ξέρεις πόσοι έχουν τετράχρονα που είναι πιο λαδιέρες από το δικό σου - τι λαδιέρες, φρίτεζες είναι - και κάνουν κι ένα σκασμό φράγκα?

:wave2:

BMW mode on.

:D

nikos_abel
26/07/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aνε θες να μπεις και στο οινό-πνευμα χτύπα μου μια αναπάντητη και θα σε σιάξω.
Καλώς όρισες
:wave2:

Αυτόν πρόσεξέ τον. Πίνει το ίδιο καύσιμο που βάζει στα μηχανοκίνητά του!!!!!

:beer: :beer: :beer: -> (με 1/25 αναλογία σε ελαιόλαδο!!!)

gdm
26/07/2011, 10:58
:) :) :) welcome

Bowleno
26/07/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
.... και bmw και ktm , και street και on-off , και παλιά και καινούργια.
Μόνο. :p


Καλώς όρισες Johnny_Nik:beer: :beer:


Και σαπρίλια :mad: και λαδιέρες (ducati) kαι τριμπούρδελα κυλοτάκια (triumph) :bawl: :bawl: :lol: :lol:


καλώς μας ήρθες :beer: :beer:

(πάρε τώρα το παρτάλι σου πιό πέρα, μας βρώμισες :D)

EVI
27/07/2011, 01:37
σοβαρα μιλαμε τωρα? καλος ορισες το διχρονο απριλια το εδωσα αλλα εχω το αγωνιαρικο οπωτε-θελει-δουλευει ταιφουν νταξ μου ριχνεις και 100 κυβικα παραπανω αλλα χου κεαρς?

:beer:

Johnny_Nik
27/07/2011, 07:09
Καλώς σας βρήκα όλους! Προσπάθησα να βάλω φωτογραφίες αλλά το μόνο που βγήκε τελικά ήταν το url και όχι η φωτογραφία (ούτε μπόρεσα να το διορθώσω).

Επίσης εδώ και ώρα δεν με άφηνε να μπω παρά μόνο όταν έκανα αίτηση ανάκτησης κωδικού και ξαναέβαλα τον παλιό που δεν δεχόταν :p :confused:

Τέλικα κάνω κάτι λάθος με τις φωτό? Μπόρεσε κανείς να τις ανοίξει?

Johnny_Nik
27/07/2011, 07:30
Ξαναδοκιμάζω να περάσω φωτό (edit: Το πέτυχα!!!:cool:) Εδώ είναι η πρώτη μέρα (νύχτα) που την έφερα στο σπίτι


232333

Johnny_Nik
27/07/2011, 07:32
Εδώ λίγες μέρες μετά ενώ είχα ήδη ξεκινήσει την ανακατασκευή

Η Kawasaki δίπλα ήταν μια GPZ 400 παρατημένη πάνω από δεκαετία στο ίδιο σημείο. Σήμερα (περίπου 2 χρόνια από την φωτό) και ενώ κάθε αλλοδαπός που περνούσε από το σημείο έβγαζε και απο ένα κομμάτι, δεν θυμίζει πλέον μηχανή... Κρίμα... Ο ιδιοκτήτης σε συζήτηση που του είχα κάνει απαιτούσε ένα αστρονομικό ποσό για να τη δώσει:mad:


232334

Johnny_Nik
27/07/2011, 07:36
Και εδώ είμαστε σήμερα, ξαναβαμμένη από την αρχή, επισκευασμένη σχεδόν στο 99% (λείπουν κάτι ελάχιστες λεπτομέρειες (όπως καινούργιο κοντέρ - πολυόργανο, μαύρη ολόκληρη σέλα, ίσως αλλαγή των ακτίνων στις ζάντες...)


232335

daz
28/07/2011, 00:15
Μπράβο φίλε, έκανες φοβερή δουλειά. Το μηχανάκι σου το έχεις δουλέψει με μεράκι απ' ότι φαίνεται.

Μπύρες από μένα για την καλή δουλειά και για το γεγονός πως έχεις δίχρονο.

Να το χαίρεσαι. :beer:

devil's animal
28/07/2011, 00:50
να χαιρεσαι το μηχανακι σου ρε μορτη!!
το'ργαλειο σπερνει...και οποτε ξαναβρεθουμε θα το παρω για μεγαλυτερη και καλυτερη βολτα...:winka:


καλως ηρθες!
:beer: :beer: :beer:

Johnny_Nik
28/07/2011, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μπράβο φίλε, έκανες φοβερή δουλειά. Το μηχανάκι σου το έχεις δουλέψει με μεράκι απ' ότι φαίνεται.

Μπύρες από μένα για την καλή δουλειά και για το γεγονός πως έχεις δίχρονο.

Να το χαίρεσαι. :beer:

Με πολύ κόπο προσωπική εργασία και πολύ υπομονή (όχι πάντα όμως και εκεί γινόντουσαν μλκιες). Μπορώ να πώ ότι δεν θα το άλλαζα με κάτι άλλο αλλά αν βρισκόταν κάποιο άλλο μηχανάκι στην κατοχή μου αυτό δεν θα το έδινα ποτέ :a07:


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
να χαιρεσαι το μηχανακι σου ρε μορτη!!
το'ργαλειο σπερνει...και οποτε ξαναβρεθουμε θα το παρω για μεγαλυτερη και καλυτερη βολτα...:winka:


καλως ηρθες!
:beer: :beer: :beer:

Καλώς σας βρήκα όλους! Οταν ξαναβρεθούμε ευχαρίστως να το πάρεις για καλύτερη και μεγαλύτερη βόλτα, το κομματάκι που καθόμασταν δεν προσφερόταν για άνοιγμα :D

fournas
28/07/2011, 09:31
ααα εσυ εισαι που μας ντουμανιασες εχθες ? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:



να το χαιρεσαι το εργαλειο σου Γιαννη :beer:

και στις επομενες .. :beer:

Gandalf dr685sm
28/07/2011, 09:50
TDR.. το πρώτο μηχανάκι πρόγονος των supermotard.. .

Δαιμονισμένα γρήγορο τότε, ήθελε χεράκια να κρατηθεί.

Καλώς τον.. μόνο το jacket εκτός χώρου καθώς το "κάπνισμα" δεν επιτρέπεται...:rotflmao: :rotflmao:

teo_g7
28/07/2011, 10:05
Καλως ηρθες Γιαννη!Τα σπαει το εργαλειο....




αλλα πολυ λαδι βρε αδερφε μου!:beer:

Johnny_Nik
28/07/2011, 11:31
Το λάδι είναι ένα πρόβλημα μέσα στην Αθήνα γιατι μπουκώνει φούσκες και τελικά.(Ειδικά όταν είναι κρύο γίνεται το έλα να δεις ώσπου να πιάσει θερμοκρασίες) Έχει γύρω στις 5000 χιλιόμετρα με τις εξατμίσεις απείραχτες... Μάλλον είναι καιρός για μπάρμπεκιου (αν και περιμένω να κλέισω χιλιόμετρα για άνοιγμα κυλίνδρων)

Για την κάπνα θα κάθομαι τελευταίος για να μη με πάρετε με τις πέτρες ώσπου να ζεσταθεί.. Μετά αναλαμβάνει το λάδι το οποίο όταν καίγεται σε σωστή θερμοκρασία είναι άκαπνο πλήν των περιπτώσεων που ανοίγεις σαν μουρλός όποτε ρίχνει κάτι κούφια σύννεφα :p απο πίσω στις αλλαγές (Αλήθεια χθες εκει που κάναμε κύκλους ποιο καλό παιδί κάπνισε τον τόπο? Δεν ήταν δικό μου πάντως :D :D γιατί τον καπνό μου το μυρίζομαι απο χιλιόμετρα και μετά λέτε για μένα :nono: )

@Gandalf: Ακόμα θέλει χέρι για να κρατηθεί και για να μπεί σε στροφές με πολλά χιλιόμετρα. Από φρένα πάλι καλά που σταματαέι γενικά [στα άμεσα σχέδια είναι να του περάσω μια δαγκάνα από R1 που μπαίνει κουτί μιας και άκουσα ότι έχει διαφορά] αλλά μπορώ να πώ ότι το έχω μάθει αρκετά καλά από τότε που το πήρα. Φίλος που το πήρε πριν ακόμη κάνω επισκευή το μοτέρ (άντε να έδινε 25-30 άλογα απο τα 55 που βγάζει) απόρησε για το πως στο καλό το σταματάω :lol: :lol: (τότε δεν είχε κάν πίσω φρένο)

έντιτ: Περιμένω την επόμενη βόλτα!!!:D

catmaster
28/07/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Το λάδι είναι ένα πρόβλημα μέσα στην Αθήνα γιατι μπουκώνει φούσκες και τελικά.(Ειδικά όταν είναι κρύο γίνεται το έλα να δεις ώσπου να πιάσει θερμοκρασίες) Έχει γύρω στις 5000 χιλιόμετρα με τις εξατμίσεις απείραχτες... Μάλλον είναι καιρός για μπάρμπεκιου (αν και περιμένω να κλέισω χιλιόμετρα για άνοιγμα κυλίνδρων)

Για την κάπνα θα κάθομαι τελευταίος για να μη με πάρετε με τις πέτρες ώσπου να ζεσταθεί.. Μετά αναλαμβάνει το λάδι το οποίο όταν καίγεται σε σωστή θερμοκρασία είναι άκαπνο πλήν των περιπτώσεων που ανοίγεις σαν μουρλός όποτε ρίχνει κάτι κούφια σύννεφα :p απο πίσω στις αλλαγές (Αλήθεια χθες εκει που κάναμε κύκλους ποιο καλό παιδί κάπνισε τον τόπο? Δεν ήταν δικό μου πάντως :D :D γιατί τον καπνό μου το μυρίζομαι απο χιλιόμετρα και μετά λέτε για μένα :nono: )

@Gandalf: Ακόμα θέλει χέρι για να κρατηθεί και για να μπεί σε στροφές με πολλά χιλιόμετρα. Από φρένα πάλι καλά που σταματαέι γενικά [στα άμεσα σχέδια είναι να του περάσω μια δαγκάνα από R1 που μπαίνει κουτί μιας και άκουσα ότι έχει διαφορά] αλλά μπορώ να πώ ότι το έχω μάθει αρκετά καλά από τότε που το πήρα. Φίλος που το πήρε πριν ακόμη κάνω επισκευή το μοτέρ (άντε να έδινε 25-30 άλογα απο τα 55 που βγάζει) απόρησε για το πως στο καλό το σταματάω :lol: :lol: (τότε δεν είχε κάν πίσω φρένο)

έντιτ: Περιμένω την επόμενη βόλτα!!!:D


ρε μη μασάς ... τους αρχίζεις και καλά τα φούμαρα ότι το μηχανάκι είναι "ακαπνέ" και μπάινεις μπροστά ...

άμα σου αρχίσει την ποζεριά κάνας devils ... μπαίνεις μπροστά τον αφήνεις 5-6 μέτρα και πατάς το kill switch ... (με τρίτη μέσα να ξαναπάρει συμπλεκταριστό λέμε ) ...


και αστον να ψάχνει μέσα από το σύννεφο ... :rotflmao: :rotflmao:

το είχα πάει το δικό μου Αθήνα Πάτρα δικάβαλος χύμα ξεκράνωτος (άλλες εποχές) για κονέ με κάτι πατρινιες τότε ... μαμιώντας 180 και σταμάταγε σε κάθε βενζινάδικο έπινε το πάτο του ... στην επιστροφή μόλις φτάνει Αθήνα κόλλησε ... :lol: :lol:
φρένα όντως δεν έχει θέλει καλό τακάκι και υψηλής ... τώρα με τρόμπα R1 δεν ξέρω δεν είχαμε τότε τέτοια ωραία .. κάνα ελατήριο μπροστά και πίσω για την ανάρτηση να φτιάξεις αν σου περισσεύουν ...





:beer: :beer: :beer:

Johnny_Nik
28/07/2011, 12:08
Υψηλής φοράω μόνο μπροστά και όντως έχει τεράστια διαφορά. Του χω κάνει και κανα 2 ταξιδάκια μονοκάβαλος όμως με μέγιστη 100χλμ και ανα μία ώρα σταση αλλά όσο να ναι μόλις ακούω κάποιον να λέει το χα και μου κόλλησε κάτι με πιάνει. Και είναι ωραία εμπειρία τα ταξίδια με μοτό... Δεν βλέπω λόγο βέβαια να μου κολλήσει αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Τις αναρτήσεις τις έχω επισκευάσει μπρος πίσω αλλά δεν έχω αλλάξει ελατήρια ακόμα. Ίσως από χειμώνα μεριά που θα ξανακατέβει το μοτέρ για την επετειακή του (15000χλμ από την επισκευή για να δώ που βρίσκομαι).



:beer:

kawazoyras
28/07/2011, 13:41
πιστεύω οτι τη δεκαετία 80' αρχές τουλάχιστον οι περισσότεροι μάθαμε σε διχρονιά πολύ καλά κ ατίθασα τότε κ ακόμα κ τώρα, το είχε ένας φίλος μου το πήγαινε τον κ@λ@ του μοτάρντ παλαιάς εποχής........
να το χαίρεσαι καλά χλμ να έχεις κ όσο για το λαδάκι αν τούς βάλεις όλους πισω σου κανένας δε θα θέλει να έρθει μπροστά σου....... :wave2:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

catmaster
28/07/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Υψηλής φοράω μόνο μπροστά και όντως έχει τεράστια διαφορά. Του χω κάνει και κανα 2 ταξιδάκια μονοκάβαλος όμως με μέγιστη 100χλμ και ανα μία ώρα σταση αλλά όσο να ναι μόλις ακούω κάποιον να λέει το χα και μου κόλλησε κάτι με πιάνει. Και είναι ωραία εμπειρία τα ταξίδια με μοτό... Δεν βλέπω λόγο βέβαια να μου κολλήσει αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Τις αναρτήσεις τις έχω επισκευάσει μπρος πίσω αλλά δεν έχω αλλάξει ελατήρια ακόμα. Ίσως από χειμώνα μεριά που θα ξανακατέβει το μοτέρ για την επετειακή του (15000χλμ από την επισκευή για να δώ που βρίσκομαι).



:beer:

Μια χαρά είναι το υψηλής μπροστά ... πίσω δεν θέλει θα χάσεις την αίσθηση και θα μπλοκάρει για πλάκα ...


Δεν κολλάει το μηχανάκι αυτό εύκολα μην το φοβάσαι ... το δικό μου κόλλησε γιατί πήγα 300 χλμ τελικιασμένος δικάβαλο και γενικά του έπινα το αίμα όλη μέρα ... όταν κόλλησε είχα γράψει 50000 χλμ χωρίς να ανοίξω μοτέρ καθόλου ...

το βασικό είναι να βάζεις καλό λαδάκι ...


:wave2:

sapila racing
28/07/2011, 15:13
Kαλώστον με το TDR.

Στα 195 κοντερίσια κουνάει με το φαίρινγκάκι, αλλά αν το βγάλεις είναι μια χαρά σταθερό.
:wave2:

Και φρένα μια χαρά έχει αν ειναι ΟΚ οι δαγκάνες.

sapila racing
28/07/2011, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
όταν κόλλησε είχα γράψει 50000 χλμ χωρίς να ανοίξω μοτέρ καθόλου ...
το βασικό είναι να βάζεις καλό λαδάκι ...
:wave2:

Το ανοιγες καθόλου το γκάζι ρε μπαρμπα?
Ακου 50.000 χλμ με το TDR και χωρίς να κολλήσει... :uplate:
Και καλά πιστόνια δεν άλλαξες, ρούχα αλλαξες τουλάχιστον? :rotflmao: :lol:

sniper
28/07/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το ανοιγες καθόλου το γκάζι ρε μπαρμπα?
Ακου 50.000 χλμ με το TDR και χωρίς να κολλήσει... :uplate:
Και καλά πιστόνια δεν άλλαξες, ρούχα αλλαξες τουλάχιστον? :rotflmao: :lol:

:lol:

catmaster
28/07/2011, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το ανοιγες καθόλου το γκάζι ρε μπαρμπα?
Ακου 50.000 χλμ με το TDR και χωρίς να κολλήσει... :uplate:
Και καλά πιστόνια δεν άλλαξες, ρούχα αλλαξες τουλάχιστον? :rotflmao: :lol:

Άσε ρε χάλια που είχες και στο χωριό σου Tdr λέμε ...

το ΜΑΜΟΥΣΑ όχι το άνοιγα ... τα πρέκια του πέταγα όλη μέρα αλλά το είχα πάρει καινουργή το αργαλείο και γάζωνε ...

που θα μου πεις εμένα για TDR ... λινάτσα ... βρες μου μωρή κουλάτζα ΤΩΡΑ δυο ίδια να πάμε μια ψιλή να σου πώ εγω ποίος είναι ο μπάρμπας ... :smokin:

catmaster
28/07/2011, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:lol:

εσύ ρε τραγανοβλαχε τι γελάς λέμε ;; θες και εσύ καμιά ψιλή με δίχρονο ;;; :smokin:

sapila racing
28/07/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Άσε ρε χάλια που είχες και στο χωριό σου Tdr λέμε ...

το ΜΑΜΟΥΣΑ όχι το άνοιγα ... τα πρέκια του πέταγα όλη μέρα αλλά το είχα πάρει καινουργή το αργαλείο και γάζωνε ...

που θα μου πεις εμένα για TDR ... λινάτσα ... βρες μου μωρή κουλάτζα ΤΩΡΑ δυο ίδια να πάμε μια ψιλή να σου πώ εγω ποίος είναι ο μπάρμπας ... :smokin:

Eγω το είχα δανεικό το 1990 στην βόρεια Αγγλία, 20 λεπτά μου είπε οτι με κυνηγαγε ο μπατσος με το Astra.
Παντως πιστόνια αλλάξε και πήγαινε σφαίρα, δες πιο πάνω για τα κουνήματα κοντά στην τελική του.
Κόντρα όποτε θέλεις, πόσα κιλά είσαι είπαμε? :lol: :rotflmao: Βρες τα εσύ όμως.

:wave2:

sniper
28/07/2011, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
εσύ ρε τραγανοβλαχε τι γελάς λέμε ;; θες και εσύ καμιά ψιλή με δίχρονο ;;; :smokin:

Ντεν ασκολούμαι με λαντιέρες..

Johnny_Nik
28/07/2011, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μια χαρά είναι το υψηλής μπροστά ... πίσω δεν θέλει θα χάσεις την αίσθηση και θα μπλοκάρει για πλάκα ...


Δεν κολλάει το μηχανάκι αυτό εύκολα μην το φοβάσαι ... το δικό μου κόλλησε γιατί πήγα 300 χλμ τελικιασμένος δικάβαλο και γενικά του έπινα το αίμα όλη μέρα ... όταν κόλλησε είχα γράψει 50000 χλμ χωρίς να ανοίξω μοτέρ καθόλου ...

το βασικό είναι να βάζεις καλό λαδάκι ...


:wave2:

Λαδακι Motul 710 (λόγω τρόμπας), άλλος το λεει καλό, άλλος μάπα, ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου πλην οτι εμένα μου κάθεται καλά και από τιμή και από κάπνα και όταν χρειάστηκε να ανοίξω το μοτέρ για helicoil είδα ότι όλα μέσα ήταν γυαλί. Ακόμα και όταν έπεσε παραπάνω λόγο κολλήματος στην τρόμπα δεν δημιούργησε πρόβλημα.

Επίσης παρατήρησα στην βόλτα χθές κοσκίνισμα από τα 120 και πάνω αλλά δεν ξέρω άν έφταιξε η μπαγαζιέρα (που του χαλάει τη μόστρα και την αεροδυναμική) η ζελατίνα ή τα λάστιχα που στάνταρ είναι ξεφούσκωτα.... (μέγιστη μου έβγαλε 148 γιατί δεν το άνοιξα ιδιαίτερα, είχε αρκετό ακόμα + μία ταχύτητα που δεν έβαλα):p

sapila racing
28/07/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik

Επίσης παρατήρησα στην βόλτα χθές κοσκίνισμα από τα 120 και πάνω αλλά δεν ξέρω άν έφταιξε η μπαγαζιέρα (που του χαλάει τη μόστρα και την αεροδυναμική) η ζελατίνα ή τα λάστιχα που στάνταρ είναι ξεφούσκωτα.... (μέγιστη μου έβγαλε 148 γιατί δεν το άνοιξα ιδιαίτερα, είχε αρκετό ακόμα + μία ταχύτητα που δεν έβαλα):p

Βγάλε την μπαγκαζιέρα, φούσκωσε τα λάστιχα κι άνοιξε το γκάζι. Παει σχεδόν αλλα 50 χλμ. το πράμα! :beer:

Johnny_Nik
28/07/2011, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Βγάλε την μπαγκαζιέρα, φούσκωσε τα λάστιχα κι άνοιξε το γκάζι. Παει σχεδόν αλλα 50 χλμ. το πράμα! :beer:

Αυτό υποπτεύομαι και εγώ, είχα βγάλει περίπου 175 με μπαγαζιέρα πάλι, στο δρόμο για Καρδίτσα, αλλά τα λάστιχα ήταν σίγουρα φουσκωμένα και κυνηγούσα ένα ss :cool:, ενώ κίνηση δεν έπαιζε στα πέριξ. Χωρίς μπαγαζιέρα δεν το είχα ανοίξει όταν ήταν φτιαγμένο γιατί μπήκε μαζί με τη γενική επισκευή. Σε επόμενη βόλτα θα την πετάξω να δουμε :D


Τώρα που το θυμήθηκα ήμουν και φορτωμένος λόγω εκδρομής... :). Αλλά πολύ κοσκίνιζε, δεν θέλω όμως να ξυλώσω το τζαμάκι στο φέρινγκ. Παίζει καμια άλλη πατέντα?

catmaster
28/07/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Βγάλε την μπαγκαζιέρα, φούσκωσε τα λάστιχα κι άνοιξε το γκάζι. Παει σχεδόν αλλα 50 χλμ. το πράμα! :beer:

+1 ... βγάλε το κουτί από πίσω το σκοτώνεις το μηχανάκι

@ Sapilas ... πουλάει γνωστός μου ένα TDR ΧΑΡΤΙ ...

ψήνεσαι να το πάρουμε μαζι ρε χάλια ;;; :smokin:


(α και βάρος είμαι 87,4 κιλά και 1,856 ύψος ... θα μου δώσεις λίγα μέτρα που δικαιούμαι στην κόντρα γιατί εσύ είσαι τσίρος ... ) :beer: :beer:

gcrook
28/07/2011, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
+1 ... βγάλε το κουτί από πίσω το σκοτώνεις το μηχανάκι

@ Sapilas ... πουλάει γνωστός μου ένα TDR ΧΑΡΤΙ ...

ψήνεσαι να το πάρουμε μαζι ρε χάλια ;;; :smokin:




Σαν πολλα μηχανακια δεν ψηνεσαι να παρεις εσυ τωρα τελευταια;

catmaster
28/07/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σαν πολλα μηχανακια δεν ψηνεσαι να παρεις εσυ τωρα τελευταια;



σσσσ

(ο Sapilas θα το αγοράσει και εγώ θα του το πατσίσω με το σέρβις):ZZZ:

sapila racing
28/07/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σαν πολλα μηχανακια δεν ψηνεσαι να παρεις εσυ τωρα τελευταια;

Kαι ξερεις τι παίρνει στο τέλος ε? :winka:

Ακη, εγω ρε φίλε δεν είμαι ακόμα για ψηλόφτερα μηχανακια, ισως μετα απο αλλα 10 χρόνια να το σκεφτώ.
Προς το παρόν είμαι sapila racing, αμα γίνω sapila σκετο το βλέπουμε. :lol:


Εγω κοίταγα αλλο, που πουλιέται εδω μέσα κιόλας, αλλά εχει ξεχαστεί και δεν το ξανανεβαζω μην το θυμηθεί καμμια κουφάλα και το πάρει. :smokin:

Bowleno
29/07/2011, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ντεν ασκολούμαι με λαντιέρες..



...ειπεν ο γκύφτος και λούφαξε πάλι πίσω στο datsun :p

Lioulios
29/07/2011, 01:24
:wave2:

Johnny_Nik
02/08/2011, 00:43
Τελικά δεν έφταιγε ούτε το τζαμάκι ούτε ο αέρας στα λάστιχα που κοσκίνιζε. Είχε ξεσφίξει η πάνω τιμονόπλακα (εξ ού και ένα τακ που έκανε στα απότομα φρεναρίσματα και νόμιζα οτι πήγαινα για ρουλεμάν λαιμού....)


Αλλάζω τιμονόπλακα (στην παλιά ήταν κομμένη η μιά βάση που βιδώνει η κλειδαριά από αποτυχημένη απόπειρα κλοπής), ευθυγραμμίζω τον τροχό που επίσης έβλεπε λίγο αλλού και το ρίχνω στην τρεχάλα:D.. Μέχρι τα 150 δεν κοσκίνισε καθόλου (+μπαγαζίερα) αλλά δεν είχα αρκετό ανοιχτό δρόμο να δοκιμάσω. Επί τη ευκαιρία ξανατοποθέτησα την βάση του GPS αφού ήδη είχα εγκατάσταση αναπτήρα να φορτίζει, και δεν έβρισκα χώρο λόγω του οργάνου που άλλαξα.


Το μόνο που απέμεινε είναι να βιδώσω σωστά και τα φέρινγκ που έβαλα όπως να ναι από τη βιασύνη μου για βόλτα :D :D :D :D (άντε ίσως και να κάνω κανα πλαστικάκι να κρύψω λίγο τα καλώδια που φαίνονται απο την πάνω πλευρά του τιμονιού)