PDA

View Full Version : Προς Ασφαλιστές....



PortisHead
26/07/2011, 12:04
....πληρωνω για μηχανη 1255cc
135 ευρω το εξάμηνο
(βασικο πακετο - τα απαραιτητα δλδ)

Μιας και λήγει μεσα Αυγουστου , υπαρχει καμια καλυτερη προταση ???

Αν το ποστ παραβαινει κανόνες δεοντολογίας , p.m. me :)

:wave2:

alexxxcbr
26/07/2011, 12:08
http://www.anytimeonline.gr/







:wave2: :wave2:

foler
26/07/2011, 12:11
:eyepop: :eyepop:
65E εξαμηνο για το 636 με τα βασικα...
Χανια βεβαια παιζει κ αυτο ρολο. Ιντερσαλονικα.

yannis24
26/07/2011, 12:12
μια χαρα εισαι.....
μεινε οπως εχεις.....

BLiTzER
26/07/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
....πληρωνω για μηχανη 1255cc
135 ευρω το εξάμηνο
(βασικο πακετο - τα απαραιτητα δλδ)


Εγώ, την τελευταία φορά, πλήρωσα 152ε το 6μηνο (βασικό πακέτο, δηλαδή οδική και νομική) για 625cc....

PortisHead
26/07/2011, 13:56
Το θεμα ειναι οτι εχω παθει πλακα με την anytimeonline που προτεινε o φιλος παραπανω.
20 ευρω διαφορα στη μηχανη , 50 στο αμαξι !!!

Το συγκριναμε και με συναδελφους και παθαμε πλακα.

Το βλεπω λιγο καχυποπτα , ειναι δυνατον ?
Εχει καποιος εμπειρια απο την anytimeonline ? (Περα του οτι απο πισω ειναι η Interamerican)


:eyepop:

yannis24
26/07/2011, 14:06
η anytime on line ειναι οντως πιο φθηνη γιατι βγαζει εξω σχεδον το 10% που ειναι η προμηθεια του ασφαλιστη σε καποιο αυτοκινητο...ειναι της Interamerican και ειναι μια χαρα....δεν εχεις απολυτως κανενα προβλημα....

Προβληματα τα οποια ειχαν παρουσιαστει ηταν της μορφης οτι σε περιπτωση ατυχηματος/αποζημιωσης κτλ, ειναι αρκετα δυσκολη η επικοινωνια μαζι τους....δεν εχεις πχ καποιον ασφαλιστη/ενδιαμεσο να τρεξει το ζητημα σου.....

η anytime on line λειτουργει οπως περιπου ολες οι ασφαλειες αυτοκινητων στην Ευρωπη, οπου προσπαθουν να εχουν απευθειας επαφη με τον πελατη και οχι μεσω ασφαλιστικων συμβουλων/μεσιτων/πρακτορων.....κατι το οποιο και εχει αρχισει να γινεται ειδικα παο φετος και στην Ελλαδα.....

Ζεύκας
26/07/2011, 14:28
στην anytime αν ΔΕΝ θες οδική τι γίνεται?

sniper
26/07/2011, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
στην anytime αν ΔΕΝ θες οδική τι γίνεται?

Πουλάς το Τουόνο.

georgio
26/07/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πουλάς το Τουόνο.

:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

spertoy
26/07/2011, 14:35
στο asfalish.gr αν θυμαμαι καλα, οταν εκανα του αυτοκινητου ηταν μακραν (πολυ ομως) η φθηνοτερη επιλογη αναμεσα σε αρκετες και στο ιδιο το σαιτ...χωρις τονιζω να εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω ασφαλεια, νομικη προστασια η οδικη βοηθεια ακομα...

PortisHead
26/07/2011, 14:38
Αυτο με την οδική βοήθεια εχω ακουσει οτι σε ορισμενες ασφαλιστικες ειναι παγιδα.
Ισχύει και καλα ΜΟΝΟ σε περιπτωση ατυχήματος , και όχι αν εχεις μεινει απο βλάβη.

sniper
26/07/2011, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αυτο με την οδική βοήθεια εχω ακουσει οτι σε ορισμενες ασφαλιστικες ειναι παγιδα.
Ισχύει και καλα ΜΟΝΟ σε περιπτωση ατυχήματος , και όχι αν εχεις μεινει απο βλάβη.

Τα λες σωστά..

spertoy
26/07/2011, 14:43
φτου λαθος το εγραψα....κοιτα στο asfalish.gr εκει ειχα βρει πακετο ασφαλισης για το αυτοκινητο , οχι της anytime, αλλης εταιριας πολυ φθηνοτερο...καπως καλυτερα νομιζω....ουγκ

Gandalf dr685sm
26/07/2011, 14:45
Πουλάς το Τουόνο.

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Για την οδική βοήθεια ισχύει για το anytime. Είναι μόνο για περίπτωση ατυχήματος και οχι για περίπτωση βλάβης. Εξού και μικρότερο το ποσό κάλυψης. Όπως δεν έχει και κάποια άλλα βασικά (π.χ. προστασία bonus-malus) και κάποια άλλα που δεν τα ήξερα και εγώ και ρώτησα ασφαλιστή.

Καλύτερα λοιπόν ρωτήστε ασφαλιστές να σας πούν. Οφείλουν να το κάνουν για να είναι και εκείνοι εντάξει απέναντι στον πελάτη όταν ζητάνε 50-60% παραπάνω ποσά για ασφάλιστρα. Πρέπει να λένε τι προσφέρουν παραπάνω.

dmf
26/07/2011, 14:45
Η οδικη βοηθεια ειναι για τα παντα. Απο λαστιχο και μπαταρια μεχρι ο,τι θελεις..
Αυτο με το ατυχημα που λες λεγεται φροντιδα ατυχηματος ή καπως ετσι και το διευκρινιζει στους ορους οτι ισχυει μονο σε περιπτωση που εχει υπαρξει συγκρουση και η μηχανη δεν μπορει να κινηθει.


το ειχα ρωτησει τηλεφωνικα και για αμαξι και για μηχανη. :look:

nickald
26/07/2011, 14:47
Εχει τεραστια διαφορα και η "εδρα" σου.

Στον ληστη που τον ειχα παρει καινουριο για 1255σεσε ειχα πληρωσει ετησια κοντα στα 200ε χωρις οδικη (με την λογικη του δεν σπαει δεν χαλαει)

Στο tuono που εχω τωρα και για ετησια ασφαλιση με εδρα το χωριο πλεον πληρωσα 165 μαζι με την οδικη (δεν θελω κακεντρεχη σχολια :p )

Οοοολα αυτα στην ιντερσαλονικα. Απο αξιοπιστια και λοιπα δεν εχω ιδεα αφου ευτυχως δεν χρειαστηκα και ευχομαι να μην χρειαστω ποτε (και κανενας αλλος βασικα) την συνδρομη τους.

Το σκουτερακι μου που ειναι 125σεσε και το δηλωνω σαλονικη εχει κοστος 130ε χωρις οδικη.

PortisHead
26/07/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Για την οδική βοήθεια ισχύει για το anytime. Είναι μόνο για περίπτωση ατυχήματος και οχι για περίπτωση βλάβης. Εξού και μικρότερο το ποσό κάλυψης. Όπως δεν έχει και κάποια άλλα βασικά (π.χ. προστασία bonus-malus) και κάποια άλλα που δεν τα ήξερα και εγώ και ρώτησα ασφαλιστή.

Καλύτερα λοιπόν ρωτήστε ασφαλιστές να σας πούν. Οφείλουν να το κάνουν για να είναι και εκείνοι εντάξει απέναντι στον πελάτη όταν ζητάνε 50-60% παραπάνω ποσά για ασφάλιστρα. Πρέπει να λένε τι προσφέρουν παραπάνω.

Οσον αφορα την οδικη ασφαλεια, η επεξηγηση λεει :
Οδική βοήθεια

Με την κάλυψη της οδικής βοήθειας προσφέρονται στην Ελλάδα:

Επί τόπου εξυπηρέτηση του αυτοκινήτου.
Μεταφορά του σε τοπικό συνεργείο.
Κάλυψη των εξόδων παραμονής (διανυκτέρευσης) του ασφαλισμένου σε ξενοδοχείο.
Εσωτερικός επαναπατρισμός του αυτοκινήτου.
Κάλυψη των εξόδων επιστροφής του ασφαλισμένου στον τόπο μόνιμης διαμονής του.


Αντίστοιχα, για τις χώρες της Ευρώπης προσφέρονται:

Επί τόπου εξυπηρέτηση ή μεταφορά του σε τοπικό συνεργείο.
Επαναπατρισμός του αυτοκινήτου στην Ελλάδα.
Κάλυψη των εξόδων επιστροφής του ασφαλισμένου από το εξωτερικό στον τόπο μόνιμης διαμονής του.





Οσον αφορά το bonus-malus τι εννοεις ?
Εγω νομισα οτι αυτο ειναι απλα ενας "δεικτης" καλου οδηγου (αναλογια χρόνια-ατυχήματα) .

Ζεύκας
26/07/2011, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πουλάς το Τουόνο.

χαζούλη το έχω ξαναπεί:από τα όσα τόσα μηχανάκια που έχω/είχα μόνο μια φορά χρησημοποίησα οδική.

κι αυτό ήταν μηχανάκι της μεγαλύτερης απάτης στην Ιστορία του μοτοσυκλετισμού ;)

nic mor
26/07/2011, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
....πληρωνω για μηχανη 1255cc
135 ευρω το εξάμηνο
(βασικο πακετο - τα απαραιτητα δλδ)

Μιας και λήγει μεσα Αυγουστου , υπαρχει καμια καλυτερη προταση ???

Αν το ποστ παραβαινει κανόνες δεοντολογίας , p.m. me :)

:wave2:

υπαρχουν αρκετα ποστ με την anytime και αλλες ασφαλιστικες
αν θες ψαξε και εκει.
εγω την εχω 3 χρονια,δεν την εχω χρειαστει για καποιο ατυχημα κτλ
αλλα εχω παρει την οδικη βοηθεια 2 φορες για λαστιχο χωρις κανενα προβλημα!

απο εκει και περα τι να σου πω..
δες συγκρινε τιμες και ονοματα ασφαλιστικων και πραξε.
ο ασφαλιστης για εμενα δεν παιζει ρολο αφου πλεον ειναι παρα
πολυ δυσκολο να βρεις καποιον που θα σκυψει πανω απο το προβλημα σου.