PDA

View Full Version : Ερώτηση περί κατάσχεση άδειας οδήγησης...



latris mixanis
26/07/2011, 12:42
Μιλώντας πάντα υποθετικά.



Ένα άτομο το οποίο διαθέτει δίπλωμα για 50άρι μηχανάκι και δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανής έχει μια άτυχη στιγμή και η τροχαία αποφασίζει ότι πρέπει να μείνει χωρίς άδεια οδήγησης για Χ διάστημα.
Μας παίρνει την άδεια οδήγησης αυτοκινήτου/μηχανής η αγαπητή τροχαία , αλλά έχουμε για το 50άρι ακόμα, μπορούμε να κυκλοφορήσουμε με αυτό (με αντίστοιχη μηχανή πάντα) ή θα έχουμε πρόβλημα?

:beer:

ziggΥ
26/07/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Μιλώντας πάντα υποθετικά.
:alien:

menelaos46
26/07/2011, 12:49
Υποθετικά μιλώντας πάντα έχω την αίσθηση ότι μπορείς.... αν και είναι λίγο παράλογο...
Χωρίς ωστόσο να είμαι σίγουρος 100%!

sniper
26/07/2011, 12:50
Υποθετικά μιλώντας μάλλον δεν μπορείς..

latris mixanis
26/07/2011, 12:56
Δεν μου έχει πάρει κανείς το δίπλωμα για να εξηγούμε, απλά είχα μια συζήτηση και είχαμε αυτήν την απορία, γι αυτό και το υποθετικό της υπόθεσης.

:wave2:

kachius
26/07/2011, 12:59
Υποθετικά μιλώντας, το ένα δίπλωμα δεν απαιτεί το άλλο,
οπότε όποιο και από τα 2 αν σου πάρουν, με το άλλο θα μπορείς να οδηγείς το αντίστοιχο όχημα.
Δε φαίνεται πουθενά αν έχεις (ή αν σου έχουν αφαιρέσει προσωρινά) το άλλο.

Εκτός και αν πεις στον τροχονόμο "ξέρεις, έχω και άλλο δίπλωμα" και στα πάρει και τα 2 :D

menelaos46
26/07/2011, 13:02
Αν αναφέρεται αυτό στη νομοθεσία δε το ξέρω, το θεωρώ πολύ πιθανό με τέτοια οργάνωση που έχουμε.
Αλλά έστω ότι σου έχουν πάρει το δίπλωμα και οδηγείς πενηντάρι και σε σταματάνε για έλεγχο.. δείχνεις το άλλο δίπλωμα και δε νομίζω ότι μπορεί ο αστυνομικός να διασταυρώσει κάτι αλλά ούτε οτι θα μπει στη διαδικασία αυτή.
Από την άλλη αν έχεις τροχαίο έστω και με τραυματισμό πάλι η διαδικασία είναι η ίδια και μάλλον και εκεί δε θα έχεις πρόβλημα.
Στη θεωρεία όμως δε γνωρίζω αν επιτρέπεται η όχι. Η λογική λέει ΟΧΙ.

sniper
26/07/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Υποθετικά μιλώντας, το ένα δίπλωμα δεν απαιτεί το άλλο,
οπότε όποιο και από τα 2 αν σου πάρουν, με το άλλο θα μπορείς να οδηγείς το αντίστοιχο όχημα.
Δε φαίνεται πουθενά αν έχεις (ή αν σου έχουν αφαιρέσει προσωρινά) το άλλο.

Εκτός και αν πεις στον τροχονόμο "ξέρεις, έχω και άλλο δίπλωμα" και στα πάρει και τα 2 :D

Το θέμα είναι αν σε καλύπτει η ασφάλειά σου σε περίπτωση που εμπλακείς σε ατύχημα..

sniper
26/07/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Αν αναφέρεται αυτό στη νομοθεσία δε το ξέρω, το θεωρώ πολύ πιθανό με τέτοια οργάνωση που έχουμε.
Αλλά έστω ότι σου έχουν πάρει το δίπλωμα και οδηγείς πενηντάρι και σε σταματάνε για έλεγχο.. δείχνεις το άλλο δίπλωμα και δε νομίζω ότι μπορεί ο αστυνομικός να διασταυρώσει κάτι αλλά ούτε οτι θα μπει στη διαδικασία αυτή.
Από την άλλη αν έχεις τροχαίο έστω και με τραυματισμό πάλι η διαδικασία είναι η ίδια και μάλλον και εκεί δε θα έχεις πρόβλημα.
Στη θεωρεία όμως δε γνωρίζω αν επιτρέπεται η όχι. Η λογική λέει ΟΧΙ.

Η λογική επίσης λέει ότι αν κάνεις κάποια παράβαση με το αυτοκίνητο, να σου παίρνουν το δίπλωμα και να μην μπορείς να οδηγήσεις την μηχανή σου..

georgio
26/07/2011, 13:14
Λογικό επίσης είναι αν εγώ πάρω το μηχανάκι σου βόλτα και παραβιάσω όλο τον κώδικα να μου πάρουν μόνο το δίπλωμα και όχι την άδεια της μοτοσυκλέτας... δεν φταίει σε κάτι η μοτοσυκλέτα, ο οδηγός φταίει...

Αλλά εδώ λέμε τι είναι λογικό ή τι ισχύει;


Υ.Γ.: ούτε η ασφαλιστική μπορεί να ξέρει αν σου έχουν πάρει το δίπλωμα και έχεις μείνει μόνο με το 50άρι... πας να κάνεις τη δήλωση το δείχνεις, τέλος.

sovaros_user
26/07/2011, 13:21
μαλλον ΔΕΝ μπορεις,
και δευτερο να εχεις (απο δηλωση απωλειας πχ) δεν εχει ισχυ, οπερ σημαινει οτι σε "τσεκαρισμα" με τα κεντρικα θα φανει, και δυστυχως η αγνοια νομου δεν συγχωρειται ουτε στον αγραμματο.
Προσοχη.

εντιτ: georgio μην ψαχνεις τα λογικα και τα παραλογα, το ξερεις οτι ο επαγγελματιας συμφωνα με τον νομο εχει πολυ χαμηλοτερο οριο για το αλκοολ ? ακομα και οταν οδηγει το ΙΧ.

Εχετλαίος
26/07/2011, 13:28
Δε σας εξοργίζει ότι η νομοθεσία είναι διάτρητη και ασαφής σε σημείο να πρέπει να κάνουμε πλειοδοτικό διαγωνισμό απόψεων προκειμένου να βγάλουμε, ίσως, άκρη;
Ο πατέρας μου έχει ακόμη εν ισχύη άδεια ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ (βασίλειον της Ελλάδος) που του επιτρέπει να οδηγάει μέχρι 50cc. Του είχαν πάρει το δίπλωμα κάποτε και γύριζε με το αυτόματο και αυτό. Τον σταματήσανε, τους το έδειξε, τους είπε την αλήθεια, τον άφησαν και συνέχισε...
:wacko:
:alien:

ποπαϋ
26/07/2011, 13:31
πως μπορείς να έχεις 2 διπλώματα;;; :confused:

όταν έβγαλες το δίπλωμα για αυτοκίνητο ή μηχανή θα έπρεπε να ενσωματωθουν και οι αντίστοιχες κατηγορίες στην τελευταία έκδοση του διπλώματος

borbos
26/07/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
πως μπορείς να έχεις 2 διπλώματα;;; :confused:

όταν έβγαλες το δίπλωμα για αυτοκίνητο ή μηχανή θα έπρεπε να ενσωματωθουν και οι αντίστοιχες κατηγορίες στην τελευταία έκδοση του διπλώματος

αν θυμαμε καλα εγω το 50ρι το ειχα βγαλει σε τροχαια ΟΧΙ μηχανολογικο.

για μηχανη πας μηχανολογικο οπως και για αμαξι. το 50 ηθελε μονο καθε χρονο ανανεωση που και παλι πηγαινες σε τροχαια και πληρωνες ενα παραβολο χωρις να εμπλεκετε το μηχανολογικο.

οποτε ΜΑΛΛΟΝ το 50 πρεπει να ισχυει.

transalpblack
26/07/2011, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Η λογική λέει ΟΧΙ.


Γιατί?????
Με δίπλωμα 50αριού σε 50άρι μηχανάκι θα είναι.
Ποίο το παράνομο?

menelaos46
26/07/2011, 14:09
Γιατί????? Με δίπλωμα 50αριού σε 50άρι μηχανάκι θα είναι. Ποίο το παράνομο?

Υποτείθεται ότι όταν σου παίρνουν το δίπλωμα το κάνουν για να μην οδηγείς για ένα διάστημα ως τιμωρία οπότε δεν έχει μεγάλη διαφορά αν είναι πενηντάρι η κάτι άλλο...

Anty12
26/07/2011, 14:25
Λοιπόν...αν έχεις δίπλωμα για μηχανή, δεν επιτρέπεται να έχεις για 50αρακι...θα πρέπει να το παραδώσεις.

Αν σε τσιμπήσουν να οδηγείς ενώ το δίπλωμα σου έχει αφαιρεθεί....καλύτερα να μεταναστεύσεις σε άλλη ήπειρο...

αν εμπλακείς σε ατύχημα και έχει και τραυματίες....καλύτερα να μεταναστεύσεις σε άλλο ηλιακό σύστημα.......

θα αφαιρεθεί επιτόπου η άδεια οδήγησης -που δεν έχεις- για 5 χρόνια, και δεν ξεμπλέκεις ποινικά, ούτε ακόμα και αν είσαι σταματημένος σε φανάρι, και πέσει επάνω σου σουρωμένος με τα πόδια....

Αν τους πεις δεν την έχω μαζί μου, εννιά στις δέκα φορές (ειδικά σε μπλόκα ή ατύχημα) παίρνουν τηλέφωνο στα κεντρικά στην Αθήνα, όπου φαίνεται ότι έχει αφαιρεθεί ή άδεια......τα κεντρικά ενημερώνονται σε τρεις με έξι μέρες από την ημέρα αφαίρεσης...σε είκοσι μέρες ενημερώνεται και η διεύθυνση συγκοινωνιών

Επίσης πολλές φορές σε υποχρεώνει (αν δεν την έχεις μαζί σου και καλά) να πας εντός τριών ημερών στο τμήμα τροχαίας που ανήκεις, να βγάλεις το δίπλωμα φωτοτυπία, και από φαξ μέσα στην τροχαία , να σταλεί στο τμήμα που ανήκει το "όργανο" που σε έγραψε


Παράλληλα μέσα σε εννέα μήνες θα γίνει και το ποινικό δικαστήριο (αν έχει και ποινικό η παράβαση) όπου τρως άλλα 200-300 Ευρό και αφαιρείτε η άδεια κυκλοφορίας και οι πινακίδες για άλλες 15-20 μέρες.

Κλείδωσε το και μην κάνεις βήμα....ο ΚΟΚ του Λιάπη δεν τιμωρεί...εξοντώνει.....

sniper
26/07/2011, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν...αν έχεις δίπλωμα για μηχανή, δεν επιτρέπεται να έχεις για 50αρακι...θα πρέπει να το παραδώσεις.

Αν σε τσιμπήσουν να οδηγείς ενώ το δίπλωμα που σου έχει αφαιρεθεί....καλύτερα να μεταναστεύσεις σε άλλη ήπειρο...

αν εμπλακείς σε ατύχημα και έχει και τραυματίες....καλύτερα να μεταναστεύσεις σε άλλο ηλιακό σύστημα.......

θα αφαιρεθεί επιτόπου η άδεια οδήγησης -που δεν έχεις- για 5 χρόνια, και δεν ξεμπλέκεις ποινικά, ούτε ακόμα και αν είσαι σταματημένος σε φανάρι, και πέσει επάνω σου σουρωμένος με τα πόδια....

Αν τους πεις δεν την έχω μαζί μου, εννιά στις δέκα φορές (ειδικά σε μπλόκα ή ατύχημα) παίρνουν τηλέφωνο στα κεντρικά στην Αθήνα, όπου φαίνεται ότι έχει αφαιρεθεί ή άδεια......τα κεντρικά ενημερώνονται σε τρεις με έξι μέρες από την ημέρα αφαίρεσης...σε είκοσι μέρες ενημερώνεται και η διεύθυνση συγκοινωνιών

Επίσης πολλές φορές σε υποχρεώνει (αν δεν την έχεις μαζί σου και καλά) να πας εντός τριών ημερών στο τμήμα τροχαίας που ανήκεις, να βγάλεις το δίπλωμα φωτοτυπία, και από φαξ μέσα στην τροχαία , να σταλεί στο τμήμα που ανήκει το "όργανο" που σε έγραψε


Παράλληλα μέσα σε εννέα μήνες θα γίνει και το ποινικό δικαστήριο (αν έχει και ποινικό η παράβαση) όπου τρως άλλα 200-300 Ευρό και αφαιρείτε η άδεια κυκλοφορίας και οι πινακίδες για άλλες 15-20 μέρες.

Κλείδωσε το και μην κάνεις βήμα....ο ΚΟΚ του Λιάπη δεν τιμωρεί...εξοντώνει.....

Όπως βλέπετε, η λογική δεν έχει καμία δουλειά με τον ΚΟΚ.

georgio
26/07/2011, 14:29
Ωραία.

Επομένως όταν βγάλεις δίπλωμα μηχανής, για να το πάρεις, θα έπρεπε να παραδίδεις το δίπλωμα του 50αριού. Όπως όταν έβγαλα της μηχανής έδωσα το δίπλωμα που έλεγε μόνο αυτοκίνητο και πήρα εκείνο που έλεγε αυτοκίνητο+μηχανή. Το οποίο με το υφιστάμενο σύστημα για το δίπλωμα του 50αριού (δλδ να βγαίνει από την τροχαία) εμπεριέχει πολλή γραφειοκρατία.

Και σου λέω εγώ, με σταματάς με το δίπλωμα για το 50άρι και σου δείχνω το δίπλωμα για το 50άρι. Και έστω ότι κάπως ξέρεις εσύ ότι μου έχουν πάρει το κανονικό δίπλωμα. Ποια είναι η παράβαση; Τι θα γράψεις στην κλήση;



Υ.Γ.: Anty12 μάλλον είσαι λίγο υπερβολικός... να μεταναστεύσεις σε άλλη ήπειρο... ακόμα και αν είσαι σταματημένος και πέσει επάνω σου ο άλλος τύφλα;;
Μήπως τότε συμφέρει να σκοτώσεις και αυτόν και τους μπάτσους που θα έρθουν καλύτερα;

sniper
26/07/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
...
Υ.Γ.: Anty12 μάλλον είσαι λίγο υπερβολικός... ...

Αν η οικογενειακή σου περιουσία δεν περιλαμβάνει αρκετά δεξαμενόπλοια, ο Anty12 δεν είναι υπερβολικός..

Gandalf dr685sm
26/07/2011, 14:41
Θεωρητικά... αφαίρεση διπλώματος σημαίνει οτι σου αφαιρούν το δικαίωμα να οδηγήσεις οτιδήποτε μηχανοκίνητο ανεξαρτήτως κυβισμού και αριθμού τροχών.

Ρεαλιστικά... για να ελεγχθεί το αν έχεις νόμιμα δίπλωμα εκείνη την στιγμή, θα πρέπει να έχει το περιπολικό online τερματικό (ε;.. ναι καλά! )... ή να καλέσουν το κέντρο που θα μιλήσει με το Υπ.Μεταφορών (χαχαχαχαχαχαχαχα) που θα δώσει απάντηση στο αν έχεις δίπλωμα ή οχι.

Ο έλεγχος τώρα για αφαίρεση αδείας οδήγησης για παράβαση μπορεί να γίνει μόνο αν υποψιαστούν οτι κάτι τρέχει ή απλά δεν έχεις κάτι μαζί σου.

Εκεί όμως που τα πράγματα είναι για άλλο ηλιακό σύστημα όπως ειπώθηκε είναι αν μπλέξεις σε ατύχημα..

Θα σε κυνηγήσουν με μήνυση, αυτόφωρο και αγωγή.

Αυταπάγγελτη μήνυση απο την ΕΛ.ΑΣ για οδήγηση κατά παράβαση νόμου (καθώς ήδη εκκρεμεί ποινή εναντίον σου).
Αυτόφωρο καθώς ισχύει το παραπάνω συν ακινητοποίηση οχήματος ή μεταφορά απο αστυνομικό όχημα (γερανό.. .ώχ και άλλα λεφτά εδώ) στο Α.Τ.
Αγωγή απο τις ασφαλιστικές καθώς στην ουσία ενεπλάκης σε ατύχημα χωρίς ασφαλιστική κάλυψη.

Αν είναι τώρα και δυστύχημα.. πέρνα σε άλλο γαλαξία καλύτερα.

Οπότε αν σου πάρουν δίπλωμα.. πάρε ποδήλατο ή βρες κανά καλό φιλαράκι να σε πηγαινοφέρνει εκείνο το διάστημα.

Anty12
26/07/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Και σου λέω εγώ, με σταματάς με το δίπλωμα για το 50άρι και σου δείχνω το δίπλωμα για το 50άρι. Και έστω ότι κάπως ξέρεις εσύ ότι μου έχουν πάρει το κανονικό δίπλωμα. Ποια είναι η παράβαση; Τι θα γράψεις στην κλήση;

Παραποίηση και κάνα δυο άλλες διοικητικές ποινές που δεν έχω πρόχειρες


Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Υ.Γ.: Anty12 μάλλον είσαι λίγο υπερβολικός... να μεταναστεύσεις σε άλλη ήπειρο... ακόμα και αν είσαι σταματημένος και πέσει επάνω σου ο άλλος τύφλα;;
Μήπως τότε συμφέρει να σκοτώσεις και αυτόν και τους μπάτσους που θα έρθουν καλύτερα;

Συνυπαιτιότητα...θα πατήσει εκεί πάνω ο συνήγορος του άλλου, και να είσαι σίγουρος ότι θα αποδείξει ότι η ζημιά που έπαθε ο πελάτης του οφείλεται σε μεγάλο βαθμό, στο ότι εκείνη την στιγμή στο φανάρι είσουν σταματημένος εσύ, που δεν θα ΄πρεπε να είσαι, γιατί σου έχει αφαιρεθεί το δίπλωμα, μιας και Ελληνικόν Κράτος θεώρησε ότι είσαι δημόσιος κίνδυνος και δεν πρέπει να όδηγείς...άρα δεν έπρεπε να είσαι στο φανάρι σταματημένος εκείνη την στιγμή........


πόσα από τα παραπάνω είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις.....????

Anty12
26/07/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Θεωρητικά... αφαίρεση διπλώματος σημαίνει οτι σου αφαιρούν το δικαίωμα να οδηγήσεις οτιδήποτε μηχανοκίνητο ανεξαρτήτως κυβισμού και αριθμού τροχών.

Ρεαλιστικά... για να ελεγχθεί το αν έχεις νόμιμα δίπλωμα εκείνη την στιγμή, θα πρέπει να έχει το περιπολικό online τερματικό (ε;.. ναι καλά! )... ή να καλέσουν το κέντρο που θα μιλήσει με το Υπ.Μεταφορών (χαχαχαχαχαχαχαχα) που θα δώσει απάντηση στο αν έχεις δίπλωμα ή οχι.



Και οι δύο οκτάβιες για την ώρα δεν κυκλοφορούν......αλλά ότι θα πάρουν τηλέφωνο ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΜΠΛΟΚΟ είναι σχεδόν σίγουρο...ειδικά σε μεγάλες πόλεις.....

δεν παίρνουν στο Μεταφορών τηλέφωνο...παίρνουν στο Δημόσιας Τάξης...μπαρδόν στο ΠΡΟ.ΠΟ..... και φαίνεται -μαζί με άλλα- μέσα σε τρεις μέρες η αφαίρεση....

Gandalf dr685sm
26/07/2011, 14:57
Αυτό που είπες.. σε 3 μέρες φαίνεται η αφαίρεση γιατί θέλει ειδικό αίτημα. Σε μπλόκο λοιπόν , δύσκολα , εκτός και αν σε μαζέψουν γιατί δεν έχεις τίποτα μαζί σου. Οπότε σε κρατάνε στο Α.Τ. για εξακρίβωση και τα βρίσκουν όλα.

Σε απλό έλεγχο όμως και ενώ έχεις εκείνο το πράσινο για 50αρακι και όλα τα χαρτιά, δεν μπαίνουν στον κόπο.. απλά κάνουν καταγραφή στοιχείων για να περάσει στο βιβλίο συμβάντων του Α.Τ...

Αν όμως όπως είπες , είσαι σε ατύχημα/δυστύχημα... Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ που λέει και το κολητήρι στον Καραγκιόζη.

georgio
26/07/2011, 15:06
Το επιχείρημα ότι αν δεν ήμουν εκεί καταλαβαίνεις φαντάζομαι πόσο γελοίο είναι... και άμα τραβιόταν ο πατέρας μου δεν θα ήμουν εκεί... όπως και με ένα εκατομμύριο άλλους τρόπους...

Υπάρχει κάτι στα νομικά που λέγεται αιτιώδης συνάφεια. Πόση σχέση έχει η πράξη που έκανες με το γεγονός.

Αυτό που με ενοχλεί στο θα σε γ@μήσουν, την έκατσες, μόνο αν έχεις μερικά δεξαμενόπλοια κλπ -τα οποία προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι υπερβολικά- είναι ότι τρομάζει ο κόσμος με αποτέλεσμα όταν θα με τρακάρει και θα του έχουν πάρει το δίπλωμα να σκεφτεί ότι τώρα γάμα τα. Χέστον, την κάνω...

Και επειδή είπατε διάφορα, θέλετε να βάλετε και κάποιο νόμο, διάταξη κάτι που να τα λέει, πχ ότι πρέπει να παραδώσεις το δίπλωμα του 50αριού όταν βγάλεις μηχανής, τι εννοούμε με το παραποίηση, αυτές τις μια-δυο διοικητικές παραβάσεις.

Ας μην τις έχεις πρόχειρες. Πάρε το χρόνο σου, όποτε μπορέσεις. Αλλά ξέρεις, να μην είναι λόγια του αέρα. :winka:

sniper
26/07/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
...

Αυτό που με ενοχλεί στο θα σε γ@μήσουν, την έκατσες, μόνο αν έχεις μερικά δεξαμενόπλοια κλπ -τα οποία προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι υπερβολικά-....

Να στο πω απλά για να το καταλάβεις, γιατί μάλλον δεν θες. Εφόσον εμπλακείς σε ατύχημα και φταις και χτυπήσει κάποιος, εφόσον το δίπλωμά σου έχει αφαιρεθεί για κάποιο λόγο, τότε η ασφάλειά σου δεν σε καλύπτει. Αν στο ατύχημα που προκάλεσες τραυματιστεί κάποοις και δεν είναι φιλέσπλαχνος και φιλάνθρωπος, τότε είναι σε θέση να σε κάνει να πουλήσεις ότι έχεις και δεν έχεις, να δουλεύεις μια ζωή για να τον πληρώνεις.. γι αυτό κι η κάλυψη της ασφάλειάς σου προς 3ους για τραυματισμό ή υλικές ζημιές είναι 750.000€ η κάθε μία (1.500.000€ το σύνολον).. Άμα τα έχεις στον κουμπαρά βέβαια και γουστάρεις να τα δίνεις έτσι ΟΚ.

georgio
26/07/2011, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να στο πω απλά για να το καταλάβεις, γιατί μάλλον δεν θες. Εφόσον εμπλακείς σε ατύχημα και φταις και χτυπήσει κάποιος, εφόσον το δίπλωμά σου έχει αφαιρεθεί για κάποιο λόγο, τότε η ασφάλειά σου δεν σε καλύπτει. Αν στο ατύχημα που προκάλεσες τραυματιστεί κάποοις και δεν είναι φιλέσπλαχνος και φιλάνθρωπος, τότε είναι σε θέση να σε κάνει να πουλήσεις ότι έχεις και δεν έχεις, να δουλεύεις μια ζωή για να τον πληρώνεις.. γι αυτό κι η κάλυψη της ασφάλειάς σου προς 3ους για τραυματισμό ή υλικές ζημιές είναι 750.000€ η κάθε μία (1.500.000€ το σύνολον).. Άμα τα έχεις στον κουμπαρά βέβαια και γουστάρεις να τα δίνεις έτσι ΟΚ.

Καταρχήν ακόμα δεν έχουμε καταλήξει στο αν μπορείς να οδηγάς το 50άρι με το αντίστοιχο δίπλωμα, εφόσον σου έχουν πάρει το κανονικό δίπλωμα. Αν μπορείς δεν τίθεται θέμα για τίποτα.

Συμφωνώ ότι δεν θα έπρεπε να μπορείς. Το έγραψα και παραπάνω ότι κανονικά όταν πάρεις το δίπλωμα μηχανής θα έπρεπε να παραδώσεις του 50αριού αφού είναι υποσύνολου του νέου διπλώματος που πήρες.

Επίσης, εσύ τώρα μου λες ότι θα φταις, ενώ ο Andy12 είπε ακόμα και σταματημένος να είσαι και να πέσει πάνω σου πεζός...

Anty12
26/07/2011, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


Και επειδή είπατε διάφορα, θέλετε να βάλετε και κάποιο νόμο, διάταξη κάτι που να τα λέει, πχ ότι πρέπει να παραδώσεις το δίπλωμα του 50αριού όταν βγάλεις μηχανής, τι εννοούμε με το παραποίηση, αυτές τις μια-δυο διοικητικές παραβάσεις.

Ας μην τις έχεις πρόχειρες. Πάρε το χρόνο σου, όποτε μπορέσεις. Αλλά ξέρεις, να μην είναι λόγια του αέρα. :winka:

Δες στην Διαδικασία σημείο 3 (http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=362&id=&tid=362)


Για τα ποινικά βαριέμαι να ψάξω


:wave2:

georgio
26/07/2011, 16:18
Οι ενδιαφερόμενοι υποχρεούνται, κατά την παραλαβή της άδειας, να καταθέσουν την τυχόν κατεχόμενη άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου, η οποία στέλνεται στην Υπηρεσία Τροχαίας που την εξέδωσε.

Άρα κακώς την έχεις, άρα ουσιαστικά οδηγείς ενώ σου έχουν αφαιρέσει το δίπλωμα. Επιτέλους καταλήξαμε κάπου. :D



Βέβαια υπάρχει μια περίπτωση ακόμα: να έχεις δίπλωμα για 50άρι και για αυτοκίνητο μόνο. Σπάνιο μεν, πιθανό δε. Και σου πέρνουν το δίπλωμα του αυτοκινήτου. Και έχεις του 50αριού. Τότε;
Γιατί βάσει λογικής δεν θα έπρεπε να οδηγείς αλλά όπως είπε και ο Εχετλαίος πάλι είναι διάτρητο το σύστημα.

nassosxlvbros
26/07/2011, 16:36
Για να μη λέμε τα ίδια και τα ίδια ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΙΣΧΥ! τι κι αν από αυτή οδηγάς από τρακτέρ μέχρι νταλίκα ή 1000άρα,αν στο πάρουν ενώ οδηγούσες 50άρι τέλειωσες σαν οδηγός για το χρόνο που στο πήραν....μόνο αν πας στο δικ/τη παρακαλετός και στο δώσουν (σπάνιο πια) αν όχι αμέσως,σε λιγώτερο χρόνο...και ναι,είναι on line τα οχήματα έξω,ξέρουν πότε τράκαρες,πότε απασχόλησες,/πέρασες κόκκινο και την έφαγες,κλπ,οπότε μην ρισκάρετε βολτίτσα με δίπλωμα που σας το έχουν αφαιρέσει....:)

Greg61
27/07/2011, 21:13
Μεταξύ των εντύπων - εγγράφων που υποβάλλονται για αρχική έκδοση ή ανανέωση άδειας οδήγησης, υπάρχει και μιά υπεύθυνη δήλωση (έντυπο Α1 στη σελίδα του ΥΜΕ http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=362&id=&tid=362 ) , στη δεύτερη σελίδα της οποίας υπεύθυνης δήλωσης φαίνονται -μεταξύ άλλων- και τα εξής:


ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ
(αρθρ.8 ν.1599/1986 και άρθρο 3 παρ.3 Ν.2690/1999)
Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (1), που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:
Έχω την κανονική μου διαμονή στην Ελλάδα (2)

Δεν κατέχω άλλη άδεια οδήγησης, ελληνική ή κράτους-μέλους της Ε.Ε. (συμπεριλαμβανομένων των κρατών Νορβηγίας,
Ισλανδίας και Λιχτενστάιν)
.................................................................................................... .......................................................................................
.................................................................................................... .......................................................................................
..........................................................................
(1) " Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών."


Είναι προφανές οτι, το "Δεν κατέχω άλλη άδεια οδήγησης," δέν περιέχει καμμία εξαίρεση του τύπου "μου αφαιρέσαν το δίπλωμα του πενηνταριού που οδηγούσα διότι αυτό τους έδειξα, άρα συνεχίζω να οδηγώ τη μηχανή ή το τουτού με το κανονικό δίπλωμα που τους απέκρυψα" ή το αντίστροφο, όπως τέθηκε αρχικά.

Κοινώς, δέν πρέπει να υπάρχει δεύτερη άδεια οδήγησης οιασδήποτε κατηγορίας. Κι όσοι έχετε, καλό είναι να την ξεχάσετε ή να την καταστρέψετε. Το σίγουρο είναι οτι, σε περίπτωση "στραβής", θα σας βάλει σε πολύ μεγαλύτερους μπελάδες απ' ότι άν συλληφθείτε να οδηγείτε χωρίς δίπλωμα, διότι αυτό σας αφαιρέθηκε για προηγούμενη παράβαση.
Θα σας ασκηθεί επιπλέον ποινική δίωξη και για απόπειρα εξαπάτησης της αρχής τουλάχιστον, δια της επιδείξεως στα αρμόδια όργανα ελέγχου ενός διπλώματος που, ψευδώς δηλώσατε υπεύθυνα οτι δέν το κατέχετε.

Μιά αναζήτηση στο google με τη φράση "υπεύθυνη δήλωση οτι δέν κατέχει άλλη άδεια οδήγησης" θα σας δώσει "Περίπου 37.900 αποτελέσματα" σχετικά με το θέμα.

zephyr1
28/07/2011, 10:06
Η Ελληνικη παρανοια σε ολο της το μεγαλειο.

Εχεις διπλωμα για μηχανη,ΙΧ,φορτηγο ,κανεις μια υπερβαση οριου ταχυτητας και σου περνουν το διπλωμα και δεν μπορεις να οδηγησεις τιποτα απο τα παραπανω.

Πληρωνεις 175€ εντος 10 ημερων που ειναι πολυ λογικο για την μαλακια που εκανες και μετα μπαινει σε πραξη το προγραμμα καταστροφης του ατομου που εκανε την μαλακια.

Η σταματας να οδηγας ,φευγοντας απο την δουλεια σου,δεν μπορεις να πας πουθενα την οικογενεια σου και κλεινεσαι μεσα στο σπιτι σου κλαιγοντας την μοιρα σου πινοντας μπυρες ή βαρια ναρκωτικα, ή τους γραφεις στα παπαρια σου ,δεν λες σε κανεναν τπτ και συνεχιζεις να οδηγας και οταν γινει η μαλακια σε πανε σουμπιτο μεσα και τελέιωνει η σταδιοδρομια σου σαν οδηγος και ανθρωπος.:yuck: :a31:

Τι να λεμε, το μπουρδελο γερα κρατει.Καμια λογικη ,καμια κατανοηση,νομοι φτιαγμενοι απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια αισθηση με την πραγματικοτητα.

makis206
28/07/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Η Ελληνικη παρανοια σε ολο της το μεγαλειο.
.............
Τι να λεμε, το μπουρδελο γερα κρατει.Καμια λογικη ,καμια κατανοηση,νομοι φτιαγμενοι απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια αισθηση με την πραγματικοτητα.

Λοιπόν ακούστε και την δική μου εκδοχή με πολύ απλά λόγια..:lol:

-Με φωτογραφίζει (αμάξι) το ραντάρ τον Νοέμβρη του 2010 με 100χλμ σε όριο 70χλμ σε άδεια ευθεία της Εθνική οδού..:a31:
-Με παίρνουν τηλέφωνο πριν 3 μήνες να πάω να δώσω το δίπλωμα για 2 μήνες και 175ευρά (350 μετά το 10ήμερο)
-"Δεν μπορώ να σας το δώσω γιατί πηγαινοέρχομαι Ηράκλειο κάθε ΣΚ, τό'χω ανάγκη κλπ"
-"Δεν πειράζει, φέρτε μας της κοπέλας σας" αφού τους είπα -όταν με ρώτησαν- ότι έχει στη διάθεσή της και αυτοκινήτου αλλά και μηχανής :lol:
-"Ρε παιδιά; Θα μπορεί να κυκλοφορεί στο Ηράκλειο με το σκούτερ της;"
-"Θα της βγάλουμε από εδώ μια φωτοτυπία και θα κυκλοφορεί κανονικά"

Έτσι κι έγινε, πριν ένα μήνα το πήραμε πίσω..:lol:
...αλλά ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα. Τα μάθαμε βέβαια κατόπιν εορτής.
Συμφωνώ λοιπόν με απαντήσεις τύπου sniper και Ζέφυρου για το συγκεκριμένο θέμα. Στο παίρνουνε; Οδηγείς μόνο στο playstation.:winka: :beer:


ΥΓ: 'Εχει πλάκα να παίζεις το Τζόκερ :rotflmao:

zephyr1
28/07/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λοιπόν ακούστε και την δική μου εκδοχή με πολύ απλά λόγια..:lol:

-Με φωτογραφίζει (αμάξι) το ραντάρ τον Νοέμβρη του 2010 με 100χλμ σε όριο 70χλμ σε άδεια ευθεία της Εθνική οδού..:a31:
-Με παίρνουν τηλέφωνο πριν 3 μήνες να πάω να δώσω το δίπλωμα για 2 μήνες και 175ευρά (350 μετά το 10ήμερο)
-"Δεν μπορώ να σας το δώσω γιατί πηγαινοέρχομαι Ηράκλειο κάθε ΣΚ, τό'χω ανάγκη κλπ"
-"Δεν πειράζει, φέρτε μας της κοπέλας σας" αφού τους είπα -όταν με ρώτησαν- ότι έχει στη διάθεσή της και αυτοκινήτου αλλά και μηχανής :lol:
-"Ρε παιδιά; Θα μπορεί να κυκλοφορεί στο Ηράκλειο με το σκούτερ της;"
-"Θα της βγάλουμε από εδώ μια φωτοτυπία και θα κυκλοφορεί κανονικά"

Έτσι κι έγινε, πριν ένα μήνα το πήραμε πίσω..:lol:
...αλλά ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα. Τα μάθαμε βέβαια κατόπιν εορτής.
Σ

Την εκδοχη αυτη θα την γραψω ,αφου πανε ολα καλα και το παρω πισω.:rotflmao:

makis206
28/07/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Την εκδοχη αυτη θα την γραψω ,αφου πανε ολα καλα και το παρω πισω.:rotflmao:

Τώωωωωρα εξηγούνται τα νευράκια...:D

Playstation παίζεις να σε πατήσω σε κανά χωμάτινο online;:evil: :rotflmao: :beer:

Εχετλαίος
28/07/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λοιπόν ακούστε και την δική μου εκδοχή με πολύ απλά λόγια..:lol:

-Με φωτογραφίζει (αμάξι) το ραντάρ τον Νοέμβρη του 2010 με 100χλμ σε όριο 70χλμ σε άδεια ευθεία της Εθνική οδού..:a31:
-Με παίρνουν τηλέφωνο πριν 3 μήνες να πάω να δώσω το δίπλωμα για 2 μήνες και 175ευρά (350 μετά το 10ήμερο)
-"Δεν μπορώ να σας το δώσω γιατί πηγαινοέρχομαι Ηράκλειο κάθε ΣΚ, τό'χω ανάγκη κλπ"
-"Δεν πειράζει, φέρτε μας της κοπέλας σας" αφού τους είπα -όταν με ρώτησαν- ότι έχει στη διάθεσή της και αυτοκινήτου αλλά και μηχανής :lol:
-"Ρε παιδιά; Θα μπορεί να κυκλοφορεί στο Ηράκλειο με το σκούτερ της;"
-"Θα της βγάλουμε από εδώ μια φωτοτυπία και θα κυκλοφορεί κανονικά"

Έτσι κι έγινε, πριν ένα μήνα το πήραμε πίσω..:lol:
...αλλά ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα. Τα μάθαμε βέβαια κατόπιν εορτής.
Συμφωνώ λοιπόν με απαντήσεις τύπου sniper και Ζέφυρου για το συγκεκριμένο θέμα. Στο παίρνουνε; Οδηγείς μόνο στο playstation.:winka: :beer:


ΥΓ: 'Εχει πλάκα να παίζεις το Τζόκερ :rotflmao:

:a31: :a02: :a11: :a26:

mats8282
28/07/2011, 11:11
Είχανε πάρει της αδερφής μου για κόκκινο(2 μήνες),με το μηχανάκι η παράβαση...Τότε ήταν πωλήτρια με εταιρικό αυτοκίνητο κλπ..

Κάθε μέρα κατέβαινε ΓΑΔΑ,20 μέρες την αντέξανε και της το έδωσαν :rolleyes:

makis206
28/07/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:a31: :a02: :a11: :a26:

Έχει κι άλλο αλλά το ξέχασα, άσε που δεν είμαι σίγουρος ακόμα δηλαδή.

Όταν δώσαμε το δίπλωμα της κοπελιάς μου τους ρωτήσαμε αν "χρεώνονται" και βαθμοί στην συγκεκριμένη παράβαση, ένας μας "εξυπηρετούσε" αλλά με το που έπεσε η ερώτηση τρία άτομα πέσανε πάνω μας ξαφνικά και λέγανε "όι όι, σιγά μωρέ μην χρεώνανε και βαθμούς για το παραμικρό, εντάξει είπαμε δεν είμαστε και χαραμοφάηδες, τι μας περάσατε τύρρανους, ε δεν θα σας βάλουμε και στη μέγγενη για 30χλμ/ώρα" κι άλλα τέτοια ζουαζιλάνδικα..:lol:


Ψάχνοντάς το λίγο στο ίντερνετ (εκεί είναι που δεν σιγουρεύτηκα ακόμα :winka: ) είδα ότι η συγκεκριμένη παράβαση χρεώνει από 3 έως 5 βαθμούς στο δίπλωμα, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως πως έπεσα σε σωστή κατάσταση οπότε το άφησα εκεί.. την κοπελιά μου δεν την ενδιαφέρει κι ιδιαίτερα, ένα σκούτερ έχει ενώ αμάξι δεν οδηγεί καθόλου κι ας έχει δίπλωμα (είναι απ'αυτές που έχουν αυτογνωσία..:lol: )

Οργάνωση οκαρίνα ή μάλλον κλαρινέτο για νά'μαι και στο πνεύμα των ημερών..:lol:

sniper
28/07/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Είχανε πάρει της αδερφής μου για κόκκινο(2 μήνες),με το μηχανάκι η παράβαση...Τότε ήταν πωλήτρια με εταιρικό αυτοκίνητο κλπ..

Κάθε μέρα κατέβαινε ΓΑΔΑ,20 μέρες την αντέξανε και της το έδωσαν :rolleyes:

Ελπίζω να μην συμφώνησες με την απόφαση να της το δώσουνε ε; :rolleyes:

sniper
28/07/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Την εκδοχη αυτη θα την γραψω ,αφου πανε ολα καλα και το παρω πισω.:rotflmao:

Πίκρα... :bawl: :lol:

mats8282
28/07/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ελπίζω να μην συμφώνησες με την απόφαση να της το δώσουνε ε; :rolleyes:


Να σου πω την αλήθεια,το συγκεκριμένο φανάρι στις 2 το βράδυ θα το πέρναγα και εγώ :smilea:


ΥΓ Είσοδος μικρής στρογγυλής πλατείας με απεριόριστη ορατότητα και κανένα απολύτως κίνδυνο....

sapila racing
28/07/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Να σου πω την αλήθεια,το συγκεκριμένο φανάρι στις 2 το βράδυ θα το πέρναγα και εγώ :smilea:


ΥΓ Είσοδος μικρής στρογγυλής πλατείας με απεριόριστη ορατότητα και κανένα απολύτως κίνδυνο....

Μαλιστα... απο τη στιγμή που οποιοσδήποτε αποφασίζει αν θα περάσει η όχι το κόκκινο, ειναι σαν να μην υπαρχουν καν κόκκινα φανάρια.

Ετσι κι ενα φορτηγό θα περάσει με κόκκινο, γιατί 'κοίταξε και δεν είδε να ερχεται κανένας'.
Κι αυτός νόμιζε οτι ειχε απεριόριστη ορατότητα και δεν υπήρχε κανένας απολύτως κίνδυνος..... μεχρι που καρφωθηκε ένα μηχανακι πανω του απο το πουθενά.
Καταλαβαίνεις τι λέω?
Δεν περναμε κόκκινο ποτέ μα ποτέ οτι ωρα και ναναι οπου και ναναι με οτι οχημα και ναναι.

Πανο, δεν είχες δίπλωμα ρε κ@λ@παιδο? Επρεπε να σε βαλουμε να κανεις οχταρια στην πίστα. :lol:

zephyr1
28/07/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Πανο, δεν είχες δίπλωμα ρε κ@λ@παιδο? Επρεπε να σε βαλουμε να κανεις οχταρια στην πίστα. :lol:

Σιγα μην τους το δινα πριν της σερρες.:winka:

Προχτες το δωσα και ο Κυριος αστυνομικος δηλωσε οτι του το δωσα πριν 9 μερες.:bawl:

Μια απ'αυτες της μερες θα παω στον Διοικητη της τροχαιας Αγ.Παρασκευης να του τραβηξω λιγο τ'αυτια να μου το δωκει πισω.:bigcry:

mats8282
28/07/2011, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καταλαβαίνεις τι λέω?


Πολύ σωστές γενικότητες :smilea:


ΥΓ Αλλά να σε ρωτήσω και εγώ κάτι...Είσαι στην είσοδο μικρής στρογγυλής πλατείας στις 2 το πρωί,η ροή της κίνησης είναι μόνο από αριστερά σου,δεν υπάρχει ψυχή ζώσα και βλέπεις τα πάντα μέχρι την άλλη μεριά της μικρής πλατείας που και να έρθει κάποιος με σβηστά φώτα πάνω από 30 δεν γίνεται να πάει...Θα καθόσουνα στο φανάρι που μόλις άναψε κόκκινο να περιμένεις;

sniper
28/07/2011, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Πολύ σωστές γενικότητες :smilea:


ΥΓ Αλλά να σε ρωτήσω και εγώ κάτι...Είσαι στην είσοδο μικρής στρογγυλής πλατείας στις 2 το πρωί,η ροή της κίνησης είναι μόνο από αριστερά σου,δεν υπάρχει ψυχή ζώσα και βλέπεις τα πάντα μέχρι την άλλη μεριά της μικρής πλατείας που και να έρθει κάποιος με σβηστά φώτα πάνω από 30 δεν γίνεται να πάει...Θα καθόσουνα στο φανάρι που μόλις άναψε κόκκινο να περιμένεις;

Tα ίδια πρέπει να είπε κι ο οδηγός της νταλίκας που σκώτωσε τον Άλκη Συνιώρη..

Σόρρυ αλλά αν αρχίσουμε τις εκπτώσεις στην ασφάλεια, δεν έχουμε τελειωμό..

makis206
28/07/2011, 13:13
Παιδιά, παιδιά, παιδιά...!:D

Ώρα είναι να μας πείτε ότι δεν υπάρχουν και τα καθαρά "εισπρακτικά μέτρα".. το κόκκινο βέβαια παραμένει κόκκινο αλλά υπάρχουν κάτι κόκκινα στη ρημαδοχώρα που βγάζουν όχι μόνο το μάτι αλλά και τον οδηγό που κάθεται και περιμένει απ'τα ρούχα του. Νομίζω ότι την περίπτωση του mats την καταλάβαμε πολλοί και αρκετοί από εμάς (όχι όλοι και μεταξύ τους κι εγώ) δεν θα περνούσαμε. Αν ήμασταν όμως τροχαίοι και το βλέπαμε θα το κόβαμε το μπιλέτο;

Άσ'το κόκκινο κι αφού προσωπικά δεν το περνάω ποτέ δεν θα το υποστηρίξω κι άλλο, στην δική μου περίπτωση όμως τι θα κάνατε; Δεν μπορείτε βέβαια να έχετε την εικόνα του πράγματος αλλά βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι αν βρισκόσασταν μέσα στο αυτοκίνητό μου την ώρα που με φωτογράφισαν θα με λέγατε κουλαδο-υπναρά και το Πεζώ μπουρδέλο..:lol:
Κι όσο κι η πινακίδα ήταν άφαντη... το λιγότερο +10 θα είχε ο καθένας από εμένα στο σημείο (για αυτοκίνητο λέμε έτσι; ) κι αυτό θα σήμαινε πολλά περισσότερα έξοδα για τον "κατά την τροχαία" παραβάτη..:winka:

Περιπτώσεις και περιπτώσεις.. υπάρχουν κάτι νόμιμοι που σε σκοτώνουν στο φτερό..:beer:

sapila racing
28/07/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Πολύ σωστές γενικότητες :smilea:


ΥΓ Αλλά να σε ρωτήσω και εγώ κάτι...Είσαι στην είσοδο μικρής στρογγυλής πλατείας στις 2 το πρωί,η ροή της κίνησης είναι μόνο από αριστερά σου,δεν υπάρχει ψυχή ζώσα και βλέπεις τα πάντα μέχρι την άλλη μεριά της μικρής πλατείας που και να έρθει κάποιος με σβηστά φώτα πάνω από 30 δεν γίνεται να πάει...Θα καθόσουνα στο φανάρι που μόλις άναψε κόκκινο να περιμένεις;

Ναι θα καθόμουνα, και ναί καθομαι και περιμένω σε αντίστοιχα φανάρια κι ας περάσουν με κόκκινο όλοι οι άλλοι κι ας μην υπαρχει κανείς γύρω σε ακτίνα χιλιομέτρων.
Δεν είναι γενικότητες. Πιστευω οτι οταν και αν ο Ελληνας σταματήσει να περνάει τα κόκκινα, θα εχουν διορθωθεί και πολλά άλλα στραβα της χωρας.

Εχω να περάσω κόκκινο φανάρι γύρω στα 15 χρονια. Πιο πριν πέρναγα αβέρτα και θεωρώ οτι με βοήθησε το οτι εζησα στο εξωτερικό κάποια χρόνια.
Από τότε που κατάλαβα τι μ@λ@κας ημουν δεν ξαναπέρασα ποτέ εκτός απο οταν ειχα νοσοκομειακό με σειρήνες από πίσω μου, οπότε και το πέρασα κι εκανα απλά στην ακρη χωρίς να περάσω την διασταύρωση.



@makis
Εισαι κουλάδι ρε φίλε. :wave2: :lol:

makis206
28/07/2011, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
@makis
Εισαι κουλάδι ρε φίλε. :wave2: :lol:

Ε όχι και κουλάδι ρε φίλε με 100 χιλιόμετρα στο κοντέρ στην εθνική οδό, με ρίχνεις :lol: :rotflmao: :beer:

paramedic
28/07/2011, 23:28
Κάθε φορά που γυρνάω απο βράδυ στην δουλειά πετυχαίνω 4 φανάρια. Στην άκρη του πουθενά 5 το πρωί!! Την μία φορά που σκέφτηκα να το περάσω ήρθε μπατσικό απο απέναντι στα επόμενα 5 δευτερόλεπτα και την επόμενη φορά απο πίσω μου 2 τις ΔΙΑΣ.
Σκεφτείτε και τον πούστη τον Merfy αν είναι να περάσετε κόκκινο στην ερημιά σε ώρα που και ο διάολος κοιμάται παίδες.
Αν σας πάρουν το δίπλωμα πάρτε ενα ποδήλατο ρε αδερφέ που είναι και της μόδας και αρχίστε το πετάλι λεμε!!

Anty12
29/07/2011, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
-Με φωτογραφίζει (αμάξι) το ραντάρ τον Νοέμβρη του 2010 με 100χλμ σε όριο 70χλμ σε άδεια ευθεία της Εθνική οδού..:a31:
-Με παίρνουν τηλέφωνο πριν 3 μήνες να πάω να δώσω το δίπλωμα για 2 μήνες και 175ευρά (350 μετά το 10ήμερο)
-"Δεν μπορώ να σας το δώσω γιατί πηγαινοέρχομαι Ηράκλειο κάθε ΣΚ, τό'χω ανάγκη κλπ"
-"Δεν πειράζει, φέρτε μας της κοπέλας σας" αφού τους είπα -όταν με ρώτησαν- ότι έχει στη διάθεσή της και αυτοκινήτου αλλά και μηχανής :lol:
-"Ρε παιδιά; Θα μπορεί να κυκλοφορεί στο Ηράκλειο με το σκούτερ της;"
-"Θα της βγάλουμε από εδώ μια φωτοτυπία και θα κυκλοφορεί κανονικά"

Έτσι κι έγινε, πριν ένα μήνα το πήραμε πίσω..:lol:
...αλλά ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα. Τα μάθαμε βέβαια κατόπιν εορτής.
Συμφωνώ λοιπόν με απαντήσεις τύπου sniper και Ζέφυρου για το συγκεκριμένο θέμα. Στο παίρνουνε; Οδηγείς μόνο στο playstation.:winka: :beer:


ΥΓ: 'Εχει πλάκα να παίζεις το Τζόκερ :rotflmao:

:hypnotize


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όταν δώσαμε το δίπλωμα της κοπελιάς μου τους ρωτήσαμε αν "χρεώνονται" και βαθμοί στην συγκεκριμένη παράβαση, ένας μας "εξυπηρετούσε" αλλά με το που έπεσε η ερώτηση τρία άτομα πέσανε πάνω μας ξαφνικά και λέγανε "όι όι, σιγά μωρέ μην χρεώνανε και βαθμούς για το παραμικρό, εντάξει είπαμε δεν είμαστε και χαραμοφάηδες, τι μας περάσατε τύρρανους, ε δεν θα σας βάλουμε και στη μέγγενη για 30χλμ/ώρα" κι άλλα τέτοια ζουαζιλάνδικα..:lol:


Ψάχνοντάς το λίγο στο ίντερνετ (εκεί είναι που δεν σιγουρεύτηκα ακόμα :winka: ) είδα ότι η συγκεκριμένη παράβαση χρεώνει από 3 έως 5 βαθμούς στο δίπλωμα, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως πως έπεσα σε σωστή κατάσταση οπότε το άφησα εκεί.. την κοπελιά μου δεν την ενδιαφέρει κι ιδιαίτερα, ένα σκούτερ έχει ενώ αμάξι δεν οδηγεί καθόλου κι ας έχει δίπλωμα (είναι απ'αυτές που έχουν αυτογνωσία..:lol: )

Για πες πέντε νούμερα να πάω να τα παίξω το βράδυ......:rolleyes:

'Οσο για τους πόντους...για ξανακοίτα την κλήση....το κούτακι που γράφει ΣΕΣΟ είναι τικαρισμένο.......???

γιατί εκεί να δεις γέλια ......δεν υπάρχει πιο γελοίο κομμάτι του ΚΟΚ από αυτό που αναφέρεται στον τρόπο που σε ενημερώνουν ότι έφτασες τους 15 πόντους, ή ότι πρέπει να παραδώσεις το δίπλωμα όταν φτάσεις τους 21.....

mats8282
29/07/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ναι θα καθόμουνα, και ναί καθομαι και περιμένω σε αντίστοιχα φανάρια κι ας περάσουν με κόκκινο όλοι οι άλλοι κι ας μην υπαρχει κανείς γύρω σε ακτίνα χιλιομέτρων.
Δεν είναι γενικότητες. Πιστευω οτι οταν και αν ο Ελληνας σταματήσει να περνάει τα κόκκινα, θα εχουν διορθωθεί και πολλά άλλα στραβα της χωρας.

Εχω να περάσω κόκκινο φανάρι γύρω στα 15 χρονια. Πιο πριν πέρναγα αβέρτα και θεωρώ οτι με βοήθησε το οτι εζησα στο εξωτερικό κάποια χρόνια.
Από τότε που κατάλαβα τι μ@λ@κας ημουν δεν ξαναπέρασα ποτέ εκτός απο οταν ειχα νοσοκομειακό με σειρήνες από πίσω μου, οπότε και το πέρασα κι εκανα απλά στην ακρη χωρίς να περάσω την διασταύρωση.


Εγώ με αυτοκίνητο δεν περνάω κόκκινο ούτε στη μέση της Σαχάρας...Αλλά βράδυ με τη μηχανή σε έρημους δρόμους παίζει να το παραβιάσω,εκτός και αν πρέπει να περάσω κάθετα που δεν το κάνω με τίποτα...

makis206
29/07/2011, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
'Οσο για τους πόντους...για ξανακοίτα την κλήση....το κούτακι που γράφει ΣΕΣΟ είναι τικαρισμένο.......???
γιατί εκεί να δεις γέλια ......δεν υπάρχει πιο γελοίο κομμάτι του ΚΟΚ από αυτό που αναφέρεται στον τρόπο που σε ενημερώνουν ότι έφτασες τους 15 πόντους, ή ότι πρέπει να παραδώσεις το δίπλωμα όταν φτάσεις τους 21.....

Δεν το γνώριζα αυτό με το ΣΕΣΟ αλλά μπορώ εύκολα να το τσεκάρω στην κλήση το απόγευμα που θα πάω σπίτι, δεν υπάρχει πάντως κάποιο πρόβλημα Νικόλα μιας και η κοπελιά μου (της οποίας το δίπλωμα παραδώσαμε:winka: ) δεν έχει άλλες καταχωρημένες παραβάσεις στο παρελθόν, ένα σκούτερ οδηγεί και δεν κάνει ποτέ μ@λακίες (παραβάσεις γενικότερα) οπότε δύσκολο να φτάσει τους 21 και μελλοντικά.. ποτέ δεν ξέρεις βέβαια αλλά λέμε τώρα :lol:

:beer:

the who
29/07/2011, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εγώ με αυτοκίνητο δεν περνάω κόκκινο ούτε στη μέση της Σαχάρας...Αλλά βράδυ με τη μηχανή σε έρημους δρόμους παίζει να το παραβιάσω,εκτός και αν πρέπει να περάσω κάθετα που δεν το κάνω με τίποτα...


Ουτε στις 5 το πρωι δεν περναω με κοκκινο.Και συνηθως τετοια ωρα ειμαι λιγο πριν το σπιτι,ο δρομος κι εγω μονο.:winka:

makis206
29/07/2011, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Και συνηθως τετοια ωρα ειμαι λιγο πριν το σπιτι,ο δρομος κι εγω μονο.:winka: Ε δεν στη σπάει το κόκκινο που μπαίνει ανάμεσά σας;:rotflmao:

Anty12
29/07/2011, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
μιας και η κοπελιά μου (της οποίας το δίπλωμα παραδώσαμε:winka: ) δεν έχει άλλες καταχωρημένες παραβάσεις στο παρελθόν, ένα σκούτερ οδηγεί και δεν κάνει ποτέ μ@λακίες (παραβάσεις γενικότερα) οπότε δύσκολο να φτάσει τους 21 και μελλοντικά.. ποτέ δεν ξέρεις βέβαια αλλά λέμε τώρα :lol: :beer:

Άμα ζούσατε στην Γαλλία θα βγάζατε γαμώ τα φράγκα λέμε.......:lol: :lol:

the who
29/07/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ε δεν στη σπάει το κόκκινο που μπαίνει ανάμεσά σας;:rotflmao:

Μου τη σπαει ρε Μακη.Εκει με πιανει καθε πρωι.Το γελοιο ειναι οτι στριβω δεξια κι ανεβαινω εναν ερημο δρομο.Μονο ενα κωλοσκυλο μαυρο πεταγεται καμμια φορα απ τα σκοταδια και μου την πεφτει.Αλλα οπως ειπε κι ο Αρης μλκιες καναμε πολλες στα νιατα μας.:wave2:

makis206
29/07/2011, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Άμα ζούσατε στην Γαλλία θα βγάζατε γαμώ τα φράγκα λέμε.......:lol: :lol:

Tι συμβαίνει στη Γαλλία που δεν ξέρω; Να την έχουμε στα υπόψιν τώρα που πάμε κάθε μέρα και χειρότερα..:lol:

the who
29/07/2011, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tι συμβαίνει στη Γαλλία που δεν ξέρω; Να την έχουμε στα υπόψιν τώρα που πάμε κάθε μέρα και χειρότερα..:lol:

Μακη ευτυχως που δεν γεννηθηκες στη Γαλλια.

makis206
29/07/2011, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μου τη σπαει ρε Μακη.Εκει με πιανει καθε πρωι.Το γελοιο ειναι οτι στριβω δεξια κι ανεβαινω εναν ερημο δρομο.Μονο ενα κωλοσκυλο μαυρο πεταγεται καμμια φορα απ τα σκοταδια και μου την πεφτει.Αλλα οπως ειπε κι ο Αρης μλκιες καναμε πολλες στα νιατα μας.:wave2:

Σε χιουμορεύομαι μωρέ που το παίρνεις και σοβαρά!:lol:

Ξέρω να ξεχωρίζω τον σωστό από τον λάθος τρόπο Χρήστο, χωρίς τον ένα δεν θα υπήρχε και ο άλλος βέβαια αλλά το τι πράττει ο καθένας στην προκειμένη περίπτωση είναι δικό του θέμα μέχρι το σημείο που δεν βλάπτει τον άλλο..:winka:

Κι εγώ σταματώ και περιμένω πάντα σε κάτι τέτοια :beer:

arxaios
29/07/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
.............. μλκιες καναμε πολλες στα νιατα μας.:wave2:

Ψωωωωωωωωωωωώματα .............. :lol: :lol: :lol:

makis206
29/07/2011, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μακη ευτυχως που δεν γεννηθηκες στη Γαλλια.

Χτες το φοβήθηκα ότι θα συνέβαινε αυτό και έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό σχετικά με την περίπτωσή μου για να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις, μ@λακίστηκα βέβαια και είπα να μην το στείλω τελικά γιατί μάλλον νέο θέμα θα άνοιγα και δεν είχα άλλο ελεύθερο χρόνο..

Τέλος πάντων και χοντρά χοντρά, τις μαλακίες μου τις πληρώνω και δεν τις διαπραγματεύομαι κιόλας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση -πέραν του ότι το δίπλωμα το χρειαζόμουν εκείνο το διάστημα ασυζητητί- θεώρησα ότι η παράβαση που μου χρέωσαν είχε καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα. Μην μπω σε λεπτομέρειες, θα γράφω μια ώρα.. δεν μπαίνω καν στο "στην τελική οι ίδιοι μου το πρότειναν"..

Πιστέψτε το, τις μαλακίες μου τις πληρώνω :beer:

the who
29/07/2011, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Χτες το φοβήθηκα ότι θα συνέβαινε αυτό και έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό σχετικά με την περίπτωσή μου για να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις, μ@λακίστηκα βέβαια και είπα να μην το στείλω τελικά γιατί μάλλον νέο θέμα θα άνοιγα και δεν είχα άλλο ελεύθερο χρόνο..

Τέλος πάντων και χοντρά χοντρά, τις μαλακίες μου τις πληρώνω και δεν τις διαπραγματεύομαι κιόλας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση -πέραν του ότι το δίπλωμα το χρειαζόμουν εκείνο το διάστημα ασυζητητί- θεώρησα ότι η παράβαση που μου χρέωσαν είχε καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα. Μην μπω σε λεπτομέρειες, θα γράφω μια ώρα.. δεν μπαίνω καν στο "στην τελική οι ίδιοι μου το πρότειναν"..

Πιστέψτε το, τις μαλακίες μου τις πληρώνω :beer:

Ρε μλκ εγω λεω για τα γαλλικα που δεν μιλας. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
29/07/2011, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε μλκ εγω λεω για τα γαλλικα που δεν μιλας. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Quel abruti...:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

the who
29/07/2011, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Quel abruti...:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

http://www.youtube.com/watch?v=Qh00c7IoLeU

Anty12
29/07/2011, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tι συμβαίνει στη Γαλλία που δεν ξέρω; Να την έχουμε στα υπόψιν τώρα που πάμε κάθε μέρα και χειρότερα..:lol:

Στην Γαλλία πουλούσαν -μέχρι και τον χειμώνα που μας πέρασε - πόντους από point system μέσα στο ebay.....

Είχε κάτι παπούδια, που τα είχαν μπριζώσει τα εγγόνια τους, και βγάζαν πόντους σε δημοπρασία ...

...""είσαι επαγγελματίας οδηγός και έφαγες φλασάκι..???
...εγώ είμαι ο ανθρωπός σου....πάω και δηλώνω ότι εγώ οδηγούσα το όχημα, τρώω εγώ τους πόντους και εσύ είσαι τζετ.....""

μέχρι και 1300 ευρό ο πόντος λέμε.........:

Ψαχνότανε τα όργανα να δουν πως θα το βγάλουν παράνομο..........:lol:

makis206
29/07/2011, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
http://www.youtube.com/watch?v=Qh00c7IoLeU

Aυτό! :lol: :beer: :lol:

arxaios
29/07/2011, 10:23
Από προσωπική εμπειρία ...... η τροχαία Χανίων είναι καθαρά και μόνο για να εφαρμόζει εισπραχτικά μέτρα !!!
Ενδεικτικά θα σας πω ότι η μεγάλη ευθεία πάνω από τα Χανιά μόλις τελειώνουν οι στροφές τις Σούδας, παρά το ότι έχει 2 λωρίδες (ανα ρευμα κυκλοφοριας) + Λ.Ε.Α. και ενδιάμεσο τσιμεντένιο διάζομα ...... έχει όριο ταχύτητας 60 χ.α.ω. !!!
Η δε πινακίδα με το όριο είναι κρυμμένη μέσα σε δέντρα και δεν την βλέπεις !!!
Με βάση τις προδιαγραφές του δρόμου θα έπρεπε να έχει όριο 120 χ.α.ω. (άντε 90) και την στήνουν εκεί και έχουν ξεκολ..... τους ανυποψίαστους στα πρόστιμα !!!
Πήγαινα εντελώς μα εντελώς χαλαρά με 120 και βρέθηκα στο δικαστήριο .....
Ο τύπος έγραψε 120.08 χ.α.ω. και πέρναγα το διπλάσιο του ορίου ........ αν έγραφε 119,99 δεν θα πήγαινα στο δικαστήριο ...... (με τους τότε ισχύοντες νόμους)
Να τονίσω ότι θεορούμαι από όλους όσους με γνωρίζουν, συντηρητικός οδηγός !!!

makis206
29/07/2011, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Στην Γαλλία πουλούσαν -μέχρι και τον χειμώνα που μας πέρασε - πόντους από point system μέσα στο ebay.....

Όχι ρε'σύ πρόεδρε με αδικείς, μια παρανομία έκανα ο έρμος και κοντεύω να βγω Μπόνι και Κλάιντ στο ίδιο σώμα λέμε :lol:

Και να πω πως δεν την πλήρωσα κιόλας..:lol: :beer:

Anty12
29/07/2011, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όχι ρε'σύ πρόεδρε με αδικείς, μια παρανομία έκανα ο έρμος και κοντεύω να βγω Μπόνι και Κλάιντ στο ίδιο σώμα λέμε :lol:

Και να πω πως δεν την πλήρωσα κιόλας..:lol: :beer:

Με αυτά που γράφεις ότι έγιναν, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο (με το συμπάθειο:blush: ) κ@λ@φαρδος είσαι...........

μην αρχίσω να γράφω για τμήματα τροχαίας που κάνουν ελέγχους μόνο μέσα στα όρια συγκεκριμένων Δήμων.....και ποιανού είναι το διαμέρισμα που μένει ο διοικητής ...και πόσο ενοίκιο πλερώνει.......ασταδιάλα με τους νενέκους......

makis206
29/07/2011, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Με αυτά που γράφεις ότι έγιναν, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο (με το συμπάθειο:blush: ) κ@λ@φαρδος είσαι...........

Όπως μου φέρθηκαν μπορεί ή μάλλον ναι, συμφωνώ! Αν βρισκόσουν όμως στο σημείο τη στιγμή που έγινε το "κλικ" και που μ'έφερε τελικά σ'αυτή την "κωλοφαρδία".. τι κωλοφαρδία δηλαδή με 175 μείον..:lol:

Τεσπά (που λένε κι οι τσατ-άκηδες), ξεφύγαμε τελείως απ'το αρχικό θέμα και το χειρότερο είναι ότι βρίσκομαι εγώ στο επίκεντρο..ξουτ!:lol:

:beer:

zephyr1
29/07/2011, 11:44
Ντροπη σου Μακι504 ,να ξερεις οτι στο φορουμ διαβαζουν και μικροι μοτοσυκλετιστες και τους δινεις το κακο παραδειγμα.

Προτεινω να μπαναριστεις τουλαχιστον για 2 μηνες και προστιμο 300€ ,εκτος αν τα δωσεις στο 10ημερο.:rotflmao:

sniper
29/07/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ντροπη σου Μακι504 ,να ξερεις οτι στο φορουμ διαβαζουν και μικροι μοτοσυκλετιστες και τους δινεις το κακο παραδειγμα.

Προτεινω να μπαναριστεις τουλαχιστον για 2 μηνες και προστιμο 300€ ,εκτος αν τα δωσεις στο 10ημερο.:rotflmao:

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι..

:smokin:

makis206
29/07/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ντροπη σου Μακι504 ,να ξερεις οτι στο φορουμ διαβαζουν και μικροι μοτοσυκλετιστες και τους δινεις το κακο παραδειγμα.
Προτεινω να μπαναριστεις τουλαχιστον για 2 μηνες και προστιμο 300€ ,εκτος αν τα δωσεις στο 10ημερο.:rotflmao:

Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι..
:smokin:

Δεν φταίτε εσείς παρά εγώ που δεν το παίζω Παναγίας :evil: :lol:

perastikos
29/07/2011, 13:05
Το να περάσεις φανάρι με κόκκινο είναι απλά παράνομο και αν το κάνεις είσαι έτοιμος να δεχθείς και τις τυχόν συνέπειες... :)

Προσωπικά καμιά φορά με τη μηχανή "τρώω" κανένα κόκκινο όταν πρόκειται για δεξιά στροφή, δηλαδή χωρίς να χρειαστεί να διασχίσω τη διασταύρωση...

Πάντως να έχουμε κατά νου ότι ένα λάθος τοποθετημένο φανάρι είναι πολύ πιο επικύνδυνο από μία διασταύρωση χωρίς φανάρι (π.χ. να έχει μόνο σήμα STOP).

Αν ψάξετε λίγο στον Googlη θα βρείτε από το Αμερικάνικο Υπουργείο Μεταφορών, το Manual on Uniform Traffic Control Devices.
Στο συγκεκριμένο γίνεται αναφορά για 8 κριτήρια που εξετάζονται και πρέπει κάποιο από αυτά να πληρείται κατ’ ελάχιστο πριν τοποθετηθεί ένας φωτεινός σηματοδότης σε μία διασταύρωση. Ενδεικτικά αναφέρω τον πρώτο που λέει "σε διάστημα 8 ωρών από τον κύριο δρόμο διέρχονται 600 αυτοκίνητα την ώρα, ενώ από τον διασταυρούμενο 100 αυτοκίνητα την ώρα". Το δεύτερο κριτήριο αναφέρει "σε διάστημα 8 ωρών από τον κύριο δρόμο διέρχονται 900 οχήματα την ώρα, ενώ από τον διασταυρούμενο 100 οχήματα την ώρα". Αντίστοιχα κριτήρια υπάρχουν και για διαστήματα 4 ωρών, για διασταυρώσεις κοντά σε σχολεία κ.λπ. κ.λπ.

Βέβαια να ξαναπώ, πως από τη στιγμή που κάποιος φουτάνας γιος αποφάσισε να μπει το φανάρι σε μία διασταύρωση είσαι υποχρεωμένος να το σεβαστείς, ότι ώρα και να είναι! Αν όχι, απλά παίρνεις τα ρίσκα σου, μικρά ή μεγάλα... ;)

Εχετλαίος
29/07/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Από προσωπική εμπειρία ...... η τροχαία Χανίων είναι καθαρά και μόνο για να εφαρμόζει εισπραχτικά μέτρα !!!

Καμία αντίρρηση. Αλλά είναι θέμα διοικητού. Υπήρξε διοικητής κέρβερος με τα Οκτάβια να κάνουν αναστροφές στην "εθνική" και να κυνηγάνε για πάτημα΄διαχωριστικής, υπήρξαν και διοικητές "καληνύχτα σας".


Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ενδεικτικά θα σας πω ότι η μεγάλη ευθεία πάνω από τα Χανιά μόλις τελειώνουν οι στροφές τις Σούδας, παρά το ότι έχει 2 λωρίδες (ανα ρευμα κυκλοφοριας) + Λ.Ε.Α. και ενδιάμεσο τσιμεντένιο διάζομα ...... έχει όριο ταχύτητας 60 χ.α.ω. !!!

Το όριο είναι στην ευθεία αυτή είναι 90χλμ/ώρα. Οι δυο ταμπέλες με το 60άρι είναι και οι δυο πριν τον κόμβο της Σούδας (μια σε κάθε κατεύθυνση) και έχουν μείνει εκεί από τότε που ήταν καρόδρομος. Κατά το δοκούν χρησιμοποιούνται αναλόγως με τα έσοδα-έξοδα του κράτους και την περασμένη νύχτα που επέρασε το εκάστοτε "όργανο".
Τώρα!
Θα πει κανείς ότι 90χλμ/ώρα είναι ολίγα προκειμένου για την ευθεία αυτή.
Ναι.
Θα ήταν ολίγα αν ήμασταν άνθρωποι. Αλλά άνθρωποι δεν ήμαστε! Ξέρεις πόσες φορές έχω δει πεζούς να περνάνε απέναντι καβαλώντας το τοιχείο; Μπάρεμου 1-2 κάθε εβδομάδα και μονάχα στο δικό μου πέρασμα.
Έχω δει κατσίκια, προβατίνες, σκύλους να διέρχονται κάθετα, να συναντούν το τοιχείο και ξανά πίσω ή απίκο στη μέση του δρόμου. Φίλος με Fazer φιλήθηκε έτσι με ένα σκύλο και είναι τυχερός που ζει. Πριν κάνα μήνα γυναίκα (προφανώς τρελή, δεν εξηγείται) με καροτσάκι σούπερ μάρκετ περπατούσε στην αριστερή λωρίδα αγέρωχη ενώ το κορνάρισμα και η μούντζα έπεφτε βροχή.
Για εμένα, και τα 90χλμ/ώρα πολλά είναι! Και έχω τύχει και σε μερικά τρισάθλια splatter δυστυχήματα στον εν λόγω δρόμο.
Και τα 90, πολλά είναι...
:sad:

edit 31/7/2011 : η πινακίδα στο ρεύμα προς Σούδα ερχόμενοι από Ρέθυμνο και πριν τον κόμβο είτε εξανδραποδίστηκε είτε έχει καλυφθεί τόσο πολύ από τις σφάκες ώστε να μην φαίνεται πουθενά...

sovaros_user
29/07/2011, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στη συγκεκριμένη περίπτωση -πέραν του ότι το δίπλωμα το χρειαζόμουν εκείνο το διάστημα ασυζητητί- θεώρησα ότι η παράβαση που μου χρέωσαν είχε καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα.

Α το χρειαζοσουν... σωστος. :lol:

pektis
04/08/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
πως μπορείς να έχεις 2 διπλώματα;;; :confused:

όταν έβγαλες το δίπλωμα για αυτοκίνητο ή μηχανή θα έπρεπε να ενσωματωθουν και οι αντίστοιχες κατηγορίες στην τελευταία έκδοση του διπλώματος

Σωστα;)

makis206
04/08/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Α το χρειαζοσουν... σωστος. :lol:

Ναι μωρέ, ασυζητητί :lol:

arxaios
04/08/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Καμία αντίρρηση. Αλλά είναι θέμα διοικητού. Υπήρξε διοικητής κέρβερος με τα Οκτάβια να κάνουν αναστροφές στην "εθνική" και να κυνηγάνε για πάτημα΄διαχωριστικής, υπήρξαν και διοικητές "καληνύχτα σας".



Το όριο είναι στην ευθεία αυτή είναι 90χλμ/ώρα. Οι δυο ταμπέλες με το 60άρι είναι και οι δυο πριν τον κόμβο της Σούδας (μια σε κάθε κατεύθυνση) και έχουν μείνει εκεί από τότε που ήταν καρόδρομος. Κατά το δοκούν χρησιμοποιούνται αναλόγως με τα έσοδα-έξοδα του κράτους και την περασμένη νύχτα που επέρασε το εκάστοτε "όργανο".
Τώρα!
Θα πει κανείς ότι 90χλμ/ώρα είναι ολίγα προκειμένου για την ευθεία αυτή.
Ναι.
Θα ήταν ολίγα αν ήμασταν άνθρωποι. Αλλά άνθρωποι δεν ήμαστε! Ξέρεις πόσες φορές έχω δει πεζούς να περνάνε απέναντι καβαλώντας το τοιχείο; Μπάρεμου 1-2 κάθε εβδομάδα και μονάχα στο δικό μου πέρασμα.
Έχω δει κατσίκια, προβατίνες, σκύλους να διέρχονται κάθετα, να συναντούν το τοιχείο και ξανά πίσω ή απίκο στη μέση του δρόμου. Φίλος με Fazer φιλήθηκε έτσι με ένα σκύλο και είναι τυχερός που ζει. Πριν κάνα μήνα γυναίκα (προφανώς τρελή, δεν εξηγείται) με καροτσάκι σούπερ μάρκετ περπατούσε στην αριστερή λωρίδα αγέρωχη ενώ το κορνάρισμα και η μούντζα έπεφτε βροχή.
Για εμένα, και τα 90χλμ/ώρα πολλά είναι! Και έχω τύχει και σε μερικά τρισάθλια splatter δυστυχήματα στον εν λόγω δρόμο.
Και τα 90, πολλά είναι...
:sad:

edit 31/7/2011 : η πινακίδα στο ρεύμα προς Σούδα ερχόμενοι από Ρέθυμνο και πριν τον κόμβο είτε εξανδραποδίστηκε είτε έχει καλυφθεί τόσο πολύ από τις σφάκες ώστε να μην φαίνεται πουθενά...

Tα όρια ταχύτητας υπαγορεύονται από το δρόμο και όχι από σκυλιά-κατσίκες και τρελλούς !!!
Οχι ότι διαφωνώ απόλυτα μαζί σου ......
Τα 60 χαω όμως είναι ένα όριο ταχύτητας εντελώς αδικαιολόγητο !!!
Επίσης όταν 119,9 είναι πρόστιμο ενώ 120 δικαστήριο ........ το να γράφεις 120,08 είναι γαιδουριά !!!
Επίσης να σου πω ότι πήγαινα μάρτυρας κατηγορίας στο δικαστήριο, όπου είδα έναν τύπο με κλούβα Mitsubishi που με προσπέρναγε ........ αλλά του έγραψε μόνο 110 ......... λες να ήταν τυχαίο ότι είχε Χανιώτικες πινακίδες ;;;
Όσο για την πινακίδα με τα 60χαω ..... εκεί πρέπει να είναι ακόμα .......... και εγώ πέρασα 3 φορές για να την εντοπίσω ανάμεσα στις σφάκες και να την φωτογραφίσω !!!
Και μόνο το γεγονός ότι την έχουνε σχεδόν απόλυτα κρυμμένη ...... κάτι σημαίνει !!!
Δεν είναι για προστασία αλλά για πρόστιμα στους ανύποπτους !!!

the who
04/08/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Tα όρια ταχύτητας υπαγορεύονται από το δρόμο και όχι από σκυλιά-κατσίκες και τρελλούς !!!
Οχι ότι διαφωνώ απόλυτα μαζί σου ......
Τα 60 χαω όμως είναι ένα όριο ταχύτητας εντελώς αδικαιολόγητο !!!
Επίσης όταν 119,9 είναι πρόστιμο ενώ 120 δικαστήριο ........ το να γράφεις 120,08 είναι γαιδουριά !!!
Επίσης να σου πω ότι πήγαινα μάρτυρας κατηγορίας στο δικαστήριο, όπου είδα έναν τύπο με κλούβα Mitsubishi που με προσπέρναγε ........ αλλά του έγραψε μόνο 110 ......... λες να ήταν τυχαίο ότι είχε Χανιώτικες πινακίδες ;;;
Όσο για την πινακίδα με τα 60χαω ..... εκεί πρέπει να είναι ακόμα .......... και εγώ πέρασα 3 φορές για να την εντοπίσω ανάμεσα στις σφάκες και να την φωτογραφίσω !!!
Και μόνο το γεγονός ότι την έχουνε σχεδόν απόλυτα κρυμμένη ...... κάτι σημαίνει !!!
Δεν είναι για προστασία αλλά για πρόστιμα στους ανύποπτους !!!

Αντι να εχεις κανεις την κληση εικονισμα σ αυτους που σε λενε αργο καθεσαι και γκρινιαζεις.
"Οριστε κυριοι, με 120,08 πηγαινα".:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

arxaios
04/08/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αντι να εχεις κανεις την κληση εικονισμα σ αυτους που σε λενε αργο καθεσαι και γκρινιαζεις.
"Οριστε κυριοι, με 120,08 πηγαινα".:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Είναι κρεμασμένη μαζί με τα πτυχία μου ......... όχι παίζουμε !!!
Γρήγορος με αποδείξεις !!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
05/08/2011, 12:33
Νομίζω ότι το έχουμε ξαναπεί.. :smokin:

Ανά τακτά χρονικά διαστήματα δηλώνεις απώλεια διπλώματος...

Βγάζεις καινούριο και έχεις ΚΑΙ το παλιό ...

Σε οποιαδήποτε περίπτωση παραδίδεις το καινούριο..

Κυκλοφορείς με το παλιό και προσέχεις να μην υποπέσεις σε παράπτωμα που επισύρει παράδοση διπλώματος μέχρι να επιστραφεί το καινούριο...

:wave2:


Υ.Γ.
Ο γραφων φέρει αποκλειστικά την ευθύνη του παρόντος και ουδεμία σχέση έχει με πραγματικά πρόσωπα και καταστάσεις..:winka:

Anty12
05/08/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νομίζω ότι το έχουμε ξαναπεί.. :smokin:

Ανά τακτά χρονικά διαστήματα δηλώνεις απώλεια διπλώματος...

Βγάζεις καινούριο και έχεις ΚΑΙ το παλιό ...

Σε οποιαδήποτε περίπτωση παραδίδεις το καινούριο..

Κυκλοφορείς με το παλιό και προσέχεις να μην υποπέσεις σε παράπτωμα που επισύρει παράδοση διπλώματος μέχρι να επιστραφεί το καινούριο...

:wave2:


Υ.Γ.
Ο γραφων φέρει αποκλειστικά την ευθύνη του παρόντος και ουδεμία σχέση έχει με πραγματικά πρόσωπα και καταστάσεις..:winka:


Takis ....last year......!!!!!

'Ολα τα καινούργια (αλά πιστωτική κάρτα) έχουν τον ίδιο αριθμό με τα παλιά...οπότε σε ατύχημα ή σε αυστηρό μπλόκο, σε 5 λεπτά σε τσιμπήσανε .....

επίσης για επίδοξους και πονηράκιδες ....η παλιά παρτίδα απ' τα κλεμμένα των Τρικάλων, καθώς και η και καινούργια από Βουλγαρία μεριά (όλα τρίπτυχα).......δεν.....!!!!

Τα παίρνουν χαμπάρι τα "όργανα" με μία ματιά (έχουν γράψει το πατρώνυμο ολόκληρο αντί με μόνο έξι γράμματα όπως προβλέπεται...)

OldMan
05/08/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Takis ....last year......!!!!!
Lakis... opoios prolave... prolave...!!!

makis206
05/08/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Lakis... opoios prolave... prolave...!!!

O makis πρόλαβε πάντως :lol:

OldMan
05/08/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
σε αυστηρό μπλόκο, σε 5 λεπτά σε τσιμπήσανε .....
Νικολέττα, ξέρεις που θα βρίσκομαι σε 5 λεπτά με το τούμπανο ..?? :smokin:

Anty12
05/08/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νικολέττα, ξέρεις που θα βρίσκομαι σε 5 λεπτά με το τούμπανο ..?? :smokin:


Αμα είσαι με το στρώμα....πολύ μακριά....

....με οτιδήποτε άλλο (που να έχει πινακίδες) ούτε μέχρι τον Αι Γιάνν΄ τον νηστικό δεν θα προλάβεις.......

STOYBI
05/08/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

....με οτιδήποτε άλλο (που να έχει πινακίδες) ούτε μέχρι τον Αι Γιάνν΄ τον νηστικό δεν θα προλάβεις.......

Γιατι.... ???

Μηπως και με το αλλο που δεν εχει πινακιδα εχει ελπιδα...???? :bigcry: :bigcry:

Anty12
05/08/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Γιατι.... ???

Μηπως και με το αλλο που δεν εχει πινακιδα εχει ελπιδα...???? :bigcry: :bigcry:



Έχει...έχει......είναι καλός με ότι έχει να κάνει σε "ανώμαλο".....:evil:

Εχετλαίος
05/08/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Τα 60 χαω όμως είναι ένα όριο ταχύτητας εντελώς αδικαιολόγητο !!!

Προκειμένου για τον πρώτο κόμβο της Σούδας όπως έρχεσαι από Ρέθυμνο (αυτόν που βγάζει στο Ναυτικό Νοσοκομείο) ακόμη και τα 60 πολλά είναι. Δεν υπάρχει ημέρα να μη δω γυαλιά και λαμαρίνες αριστεροδέξια στο σημείο.
60 λένε οι ταμπέλες, με 150 κατεβαίνουνε απο Χανιά, με 160 έρχονται από Ρέθυμνο, με 80 βγαίνουνε από Σούδα.
Εκεί χρειάζεται φανάρι ή κατασκευή αθρωπινού κόμβου και όχι κιμαδομηχανής.


:wave2:

the who
05/08/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Προκειμένου για τον πρώτο κόμβο της Σούδας όπως έρχεσαι από Ρέθυμνο (αυτόν που βγάζει στο Ναυτικό Νοσοκομείο) ακόμη και τα 60 πολλά είναι. Δεν υπάρχει ημέρα να μη δω γυαλιά και λαμαρίνες αριστεροδέξια στο σημείο.
60 λένε οι ταμπέλες, με 150 κατεβαίνουνε απο Χανιά, με 160 έρχονται από Ρέθυμνο, με 80 βγαίνουνε από Σούδα.
Εκεί χρειάζεται φανάρι ή κατασκευή αθρωπινού κόμβου και όχι κιμαδομηχανής.


:wave2:

Θα σας φτιαξουνε τον ΒΟΑΚ λεμε.Φτανει να ψηφισετε Γιωργακη και να εισαστε ησυχα κοπελια κι οχι αντιδραστικα.:smokin:

Εχετλαίος
05/08/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Θα σας φτιαξουνε τον ΒΟΑΚ λεμε.Φτανει να ψηφισετε Γιωργακη και να εισαστε ησυχα κοπελια κι οχι αντιδραστικα.:smokin:

Όι αναθεμάτο για πράσινο κόμμα, από το 1981 που "πρασίνισε" το νησί τονε σιάχνουνε!
Ακόμη και το σινικό τείχος ετελείωσε γρηγορότερα!
:mad:

makis206
05/08/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όι αναθεμάτο για πράσινο κόμμα, από το 1981 που "πρασίνισε" το νησί τονε σιάχνουνε!
Ακόμη και το σινικό τείχος ετελείωσε γρηγορότερα!
:mad:

Μη μπαραπονιέσαι μωρέ οφού!

Να να, εδά τελειώνει η κρίση και θα σου βάλουνε 12 λουρίδες ανά ρεύμα, θα κάνουνε και περαντζάδες από κάτω για τσ'αρκάλους!:rotflmao: