PDA

View Full Version : Τρυπα στο καρτερ, πως κλεινει ???



deas
26/07/2011, 16:10
Καλησπεριζω την παρεα

Τις προαλλες ειχα ενα ατυχημα με το cbr ευτυχως χωρις τραυματισμους αλλα με μεγαλη ζημια για την μοτοσυκλετα και ταλαιπωρια απο θεμα ασφαλιστικων λογω μη επαφης των δυο οχηματων..Τεσπα..

Η μοτοσυκλετα κατα την πτωση στην αριστερη της πλευρα χτυπησε το καπακι του βολαν στην γωνια του πεζοδρομιου με αποτελεσμα οι δυο κατω βιδες που πιανουν το καπακι να σκισουν τα πλαινα τοιχωματα του καρτερ οπου ειναι και η βαση τους..

Απο οτι μου ειπε ο μηχανικος μου η δυνατοτητα να κοληθει με κόληση μετάλλων στο σημειο οπου βρισκεται η ζημια ειναι απιθανο, υπαρχει ομως μια λυση με καποιες εποξικες κολλες υψηλης αντοχης σε θερμοκρασια τις οποιες ομως δεν γνωριζει απλα τις εχει ακουστα..

Μπορει καποιος εαν γνωριζει κατι να βοηθησει ??

Το θεμα ειναι οτι η μοτοσυκλετα εχει βγει απο τον πραγματογνωμονα ολικη καταστροφη ή ασυμφωρη προς επισκευη και το ποσο αποζημιωσης ειναι 800 € και φυσικα το θεμα εχει παρει την δικαστικη οδο οπου και οταν με το καλο φτασουμε για να λαβω την αποζημιωση θα μου ζητηθει να καταθεσω το χαρτι οριστικης διαγραφης αδειας κυκλοφοριας οχηματος οποτε δεν εχει νοημα να μπω στην διαδικασια αλλαγης μοτερ κατι που θα στοιχισει περι τα 2000 € για να παρω πισω 3000€ σε ενα δυο χρονια..

Εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα σε καρτερ, γνωριζετε μαρκα η τυπο απο τετοιου ειδους κολλες, υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης ???

catmaster
26/07/2011, 16:20
Δεν βάζεις καμιά φωτό να καταλάβουμε λίγο καλύτερα ;;;


:wave2:

nassosxlvbros
26/07/2011, 16:26
Απ'όσο ξέρω,ναι,το κάρτερ κολλιέται κανονικότατα,υπήρχε μάστορας για αυτή τη δουλειά στην Αχιλλέως -στο φανάρι δεξιά,χαμηλα στα στοκατζήδικα(Ελ.Βενιζέλου) στη Ν.Σμύρνη-αλλά έχω χρόνια να περάσω και δεν ξέρω αν είναι εκεί...δοκίμασε google πχ επισκευές κάρτερ....:)

dmf
26/07/2011, 16:34
http://www.youtube.com/watch?v=Bu2bq9ad0e0&feature=related

δες αυτα τα βιντεος (εχει 4-5). Πιστευω θα σε βοηθησουν

motomaniac
26/07/2011, 16:38
εχω αντμετωπισει το ιδιο προβλημα με το ιδιο ακριβως μηχανακι. κολληση γινεται ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑαα... σκατα. πρεπει να κατεβασεις μοτερ πρωτον αλλιως δεν βαζουν χερι. δευτερον η κολλησει "τραβαει" πετσικαρει.. οπως θες πες το αλλα μετα εχεις θεμα επαφης καπακι-καρτερ και μια μονιμη διαρροη. λυση υπαρχει. να κατεβει ο στροφαλος να ξαναδεθουν τα καρτερ, να πλανιστουν (εννοειται αφου κολληθουν ετσι.) να ξαναλυθουν να ανεβει ο στροφαλος, να ξαναδεθουν και να ανεβει τελικα το μοτερ πανω.

νομιζω πως η καλυτερη λυση ειναι αυτη http://www.car.gr/classifieds/bikes/?engine_size-from=%3E550&engine_size-to=%3C650&make=22&offer_type=sale&or=a&so=pr&variant=cbr

sv9cvk
26/07/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Δεν βάζεις καμιά φωτό να καταλάβουμε λίγο καλύτερα ;;;


:wave2:

+1 ασε που ειμαστε και οπτικοι τυποι....:eek: :beer:

deas
27/07/2011, 08:18
Ευχαριστω παιδια..
Θα βαλω φωτο απλα δωστε μου λιγο χρονο γιατι τη μηχανη την εχω στο γκαραζ ενος γειτονα πισω απο το αμαξι του και αυτη την εβδομαδα λειπει διακοπες και δεν νομιζω οτι υπαρχει χωρος να λυσω το καπακι και να τραβηξω φωτο αλλα θα το κοιταξω καλυτερα το απογευμα...Αλλιως, απο Δευτερα που λεει κι ο Κιαμος..

Εμενα μου ειπανε οτι υπαρχει ενας κολητηρτζης στην Σπυρου Πατση στο Βοτανικο, αλλα θελει κατεβασμενο μοτερ και λυσιμο ολο να μην υπαρχουν επανω στροφαλοι και και και για να μην αρπαξουν λογω θερμοτητας...

Για αυτες τις υποτιθεμενες εποξικες κολλες δεν εχετε ακουστα τπτ εεε ??

deas
27/07/2011, 14:44
Απο αλλον μηχανικο εμαθα οτι υπαρχει ενα υλικο δυο συστατικων της wurth που εχει μεγαλη αντοχη σε υψηλες θερμοκρασιες και ονομαζεται ρευστο μεταλλο, το χρησιμοποιουν για καρτερ, καπακια, και γενικα επιφανειες χωρις φορτια..Θελει 24 ωρες σε θερμοκρασια περιβαλλοντος για να στερεοποιηθει πληρως

Με την wurth που μιλησα με καποιον τεχνικο υπαλληλο μου ειπε οτι κανει για συγκοληση οποιουδηποτε ειδος μεταλλου απο αλουμινιο μεχρι μαντεμι αρκει να μην δεχεται καταπονησεις γιατι ρηγματωνει σε φορτια. Σε θερμοκρασια δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα..το χρησιμοποιουν λεει ακομη και σε λεβητες :look: :look: :hypnotize
Τι να πω η επιστημη εχει προχωρησει αρκετα και εμεις στηριζομαστε πανω της...
Το κοστος αυτου 85€

Απο προεργασια μου ειπε οτι χρειαζεται μονο καλο καθαρισμα της επιφανειας να καθαρισει απο λαδια..
Με βενζινη αραγε ?? ξεχασα να το ρωτησω αυτο..

Μετα απο λιγο ψαξιμο το βρηκα στο σαιτ της wurth για να σα το δειξω και σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα και να αναλαβω δραση...
http://www.wurth.gr/gr/products/index.php?MG=2&Cid=52&Sid=06_10&sub1=1&sub2=&group_key=06&sc=ps&proid=12916

nik karanik
27/07/2011, 14:46
file logo toy oti katagomai apo th xora ths skonhs k ths lasphs,eneiotai k ths ptoshs...
proton kalh tyxh me ta dikastika.
deyteron h kola yparxei se diaforous typou.
ego exo mia ths BISON pou einai san pasta 2 stixeion thn malazeis mpaloneis thn trypa meta trivetai kobetai k genika epeksergazetai k vafete san kanoniko metalo..
sto enduro ein syxnh katastash an pas se epikyndhna merh..
tespa psakse thn se kanena mafazi me xromata..
3on sorry gia ta greeklish grafo apo kinhto

nik karanik
27/07/2011, 14:48
oops me eixan prolavei :(
katharise me venzuni alla na nai entelos stegno otan kollisEis