PDA

View Full Version : Χωρις Πινακιδες αλλα Νομιμος...



oulas
24/08/2005, 11:51
Τον τελευταιο καιρο, θα εχετε προσεξει ολοι στους δρομους καινουργια αυτοκινητα η μοτοσυκλετες χωρις πινακιδες.

Ολα αυτα γιατι υπαρχει ελλειψη τσιγκου, αν ειναι δυνατο πληρωσαμε τελη, τα παντα, και δεν εχουν φροντισει οι αρμοδιοι να εχουν τσιγκου, να δοσουν πινακιδες.

Μια ζωη στον κοσμο μας σε αυτην την χωρα!:eek:

Ετσι οι περισοτεροι εχουν κολησει αυτοσχεδια χαρτακια για πινακιδες και τετοιες παπαριες. Παιδια πεταχτε αυτα τα καραγκιοζιλικια και ζητηστε να σας δοσουν μια βεβαιωση, οτι τον παιζοθνε και δεν σας εχουν χωριγησει πινακιδες λογω ελειψης!!!

Το χειροτερο:

Αγορασα την μηχανη μου στις 6-6-05 και μου παν οτι θα παρω πινακιδες απο Οκτωμβριο και βλεπουμε!!!!:uplate:


22197

nikoskkk
24/08/2005, 11:54
Ο αδερφός μου αγόρασε καινούρια μηχανή για να πάει εξωτερικό και δεν μπόρεσε να πάει εξαιτίας τις πινακίδας!!

Θέλουν πολύ ξύλο!!!

idi
24/08/2005, 11:54
νομιμος?????

καλα.... ενας φιλος εφαγε κλησουλα....

(σοβαρα μιλαω!!!!!)

θα σβηστει μεν αλλα στο δικαστηριο φανταζομαι.....

δημοσιο :a31: :a31: :a31: :a31:

arxaios
24/08/2005, 11:57
Αν έχεις το παραπάνω χαρτάκι μαζί με την άδεια, δεν σε γράφουν....
Με έχουν σταματήσει όμως 6 φορές με το αυτοκίνητο.

idi
24/08/2005, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Αν έχεις το παραπάνω χαρτάκι μαζί με την άδεια, δεν σε γράφουν....
Με έχουν σταματήσει όμως 6 φορές με το αυτοκίνητο.

δεν επεσες σε ...καλο γουρουνακι :smokin:

oulas
24/08/2005, 12:00
Ειχε βεβαιωση μαζι του οτι δεν εχει πινακιδες και του δωσαν κλησει;

cityfly
24/08/2005, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
νομιμος?????

καλα.... ενας φιλος εφαγε κλησουλα....

(σοβαρα μιλαω!!!!!)

θα σβηστει μεν αλλα στο δικαστηριο φανταζομαι.....

δημοσιο :a31: :a31: :a31: :a31:

νομιμότατος

εγώ κυκλοφορώ εδώ και κάνα μήνα χωρίς γιατί μου τη φάγανε

μια φορά ασχολήθηκαν μαζί μου (την επόμενη κιόλας μέρα) κι αυτό γιατί εκεί που πάρκαρα έτυχε να είναι κάτι ζητάδες δίπλα,

κουβεντιάχαμε 10 λεπτά,
τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα ήταν για να τους δείξω το χαρτί που είχα δηλώσει την απώλεια στην αστυνομία,
εκεί είχε ήδη λήξει το θέμα τα άλλα 9,30 ήταν διαδικαστικά που τον ρωτούσα εγώ.


προχθές πήγα στο υπουργειο και μου παν κι εμένα ότι δεν έχουν πινακίδες (η μ@λ@κί@ είναι ότι θέλουν 30 ευρώ για αντικατάσταση) και από δευτέρα θα πάω σε κάποιο ΚΕΠ να κάνω τα διαδικαστικά.

ο φίλος σου έπεσε σε ηλίθιο, λογικά και στο τμήμα να πάει θα του τη σβήσουνε.

Ότι είναι ηλιθιοι που δεν έχουν τσίγκο βέβαια είναι, γιατί καλά εντός Ελλάδος, η καλύτερη των περισσότερων, ούτε ραντάρ ούτε τίποτα, αλλά η βόλτα έξω είναι ένα θέμα

SnakeMJK
24/08/2005, 12:02
den ine pantou etsi.... ston dimo iliou den exoun provlima me ton tsigko. prin ena mina, to pariggila paraskevi kai tetarti apogevma to eixa sta xeria mou me pinakides.

idi
24/08/2005, 12:05
ρωτηστε τον Αλεξανδρο με το Mille αμα ξαναερθει καμια μερα Δελεαρ

rand
24/08/2005, 12:36
Απο πηγες απο δω κ απο κει βγηκε το εξης πορισμα :

Το Υπουργειο χρωσταγε στην εταιρια που εβγαζε ως τωρα πινακιδες κ διακοπη η συνεργασια.

Εγινε νεος διαγωνισμος (τα γνωστα του δημοσιου).
Ο νικητης εν τελει δεν πληρουσε τις προδιαγραφες ...
Ξανα νεος διαγωνισμος που τελειωσε τελη Ιουλιου....

Απο κει κ περα μεχρι να γινει η αναθεση, να κανονιστουν τα γραφειοκρατικα και να αρχισει η παραγωγη.....

Περαστικα μας ...... . . . . .:wave2:

Alex_Under
24/08/2005, 12:42
Εγώ που εδώ και 45 μέρες που έχω το μηχανάκι (καινούργιο) δεν μου έχουν δώσει ούτε άδεια? "Αργεί το μηχανογραφικό"...μου λένε συνέχεια. Είναι δυνατόν? Αν με ποιάσουν με γ@μ%σ@ν. Δηλαδή τι πρέπει να κάνω, να το κλείσω στο γκαράζ?:mad:

adam_tsouk
24/08/2005, 12:48
Βασικά εμένα γιατί μου φαίνεται καλή ιδέα να μην έχω πινακίδες και να είμαι νόμιμος;


:evil: :evil: :evil:


Α, ρε τυχεροί!!!!

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πλαστογραφίσει ένα χαρτάκι και μένα; :D :D

oulas
24/08/2005, 12:51
Εγώ που εδώ και 45 μέρες που έχω το μηχανάκι (καινούργιο) δεν μου έχουν δώσει ούτε άδεια?

Σοβαρα ρε φιλε;:uplate:

Εγω δεν θα το παραλαμβανα χωρις αδεια. Ρε μπας και σου πουλησανε κανενα κλεμενο και τωρα δεν μπορουν να σου βγαλουν αδεια;

mbjp
24/08/2005, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ολα αυτα γιατι υπαρχει ελλειψη τσιγκου, αν ειναι δυνατο

GREECE!!!

Alex_Under
24/08/2005, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Σοβαρα ρε φιλε;:uplate:

Εγω δεν θα το παραλαμβανα χωρις αδεια. Ρε μπας και σου πουλησανε κανενα κλεμενο και τωρα δεν μπορουν να σου βγαλουν αδεια;

Κοίτα, το πήρα από επίσημο, γνωστό, αντιπρόσωπο και το μηχανάκι ήταν τσίλικο. Δεν παίζει ναταν κλεμμένο...Τώρα, τι να πω... Απλά αν ξέρει κανείς να μου πει, τι μπορώ να κάνω, πως να επέμβω... :confused:

adam_tsouk
24/08/2005, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas
Κοίτα, το πήρα από επίσημο, γνωστό, αντιπρόσωπο και το μηχανάκι ήταν τσίλικο. Δεν παίζει ναταν κλεμμένο...Τώρα, τι να πω... Απλά αν ξέρει κανείς να μου πει, τι μπορώ να κάνω, πως να επέμβω... :confused:

Να πας μόνος σου για τα χαρτιά;

ironbum2
24/08/2005, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Βασικά εμένα γιατί μου φαίνεται καλή ιδέα να μην έχω πινακίδες και να είμαι νόμιμος;


:evil: :evil: :evil:


Α, ρε τυχεροί!!!!

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πλαστογραφίσει ένα χαρτάκι και μένα; :D :D

Δεν χρειάζετε να σου πλαστογραφήσουν....πήγαινε δήλωσε απώλεια....μέχρι να σου βγάλουν θα κυκλοφορείς με το χαρτάκι:D

30 ευρος η όλη υπόθεση

Alex_Under
24/08/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Να πας μόνος σου για τα χαρτιά;
Το θέμα είναι ότι ήδη έχω πληρώσει τον "μεσάζοντα" με τον οποίο διεκπερεώνει τα χαρτιά ο συγκεκριμένος αντιπρώσωπος. Εγώ να πάω να τα κάνω μόνος μου, δεν ξέρω την τύφλα μου περι των διαδικασιών. Επίσης το ότι μου έχουν δώσει, ή καλύτερα μου έχουν πει το νούμερό μου αλλά δεν μου δώσαν κανένα χαρτί στα χέρια μου που να το πιστοποιεί τι μπορεί να σημαίνει?

adam_tsouk
24/08/2005, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas
Το θέμα είναι ότι ήδη έχω πληρώσει τον "μεσάζοντα" με τον οποίο διεκπερεώνει τα χαρτιά ο συγκεκριμένος αντιπρώσωπος. Εγώ να πάω να τα κάνω μόνος μου, δεν ξέρω την τύφλα μου περι των διαδικασιών. Επίσης το ότι μου έχουν δώσει, ή καλύτερα μου έχουν πει το νούμερό μου αλλά δεν μου δώσαν κανένα χαρτί στα χέρια μου που να το πιστοποιεί τι μπορεί να σημαίνει?


Δεν είναι δύσκολο (ρωτώντας...) όσο για το ότι τον έχεις πληρώσει..... σκατά!:lol:

Για τα χαρτιά πάλι... μλκία του μαλλον εκτός και αν χρειάζονται για να σου βγάλουν το χαρτί.

Alex_Under
24/08/2005, 13:23
Δεν ξέρω. Μου βρωμάει η κατάσταση... :mad:
Θα αρχίσω να ξεχέζω κανέναν...
After sales σου λέει μετά...

DUKASII
24/08/2005, 13:28
Ρε παιδια πως πήρα το κτμ πριν 2 βδομάδες και την επομένη της αγορας της μοτο..πηγα απο μακ..και πηρα και πινακίδα και αδεια και ολά??

και το καλο το ξερετε??
οι καινουριες πινακίδες θα ειναι σα των τουτου λεει τεραστιες!!!
παλι καλα προλαβα και πηρα τη παλια.

oulas
24/08/2005, 13:33
πλακα μας κανεις...

και που θα βιδονουν;

adam_tsouk
24/08/2005, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
πλακα μας κανεις...

και που θα βιδονουν;


ε, θα ξύνεις και λίγη... ρόδα! :hypnotize :hypnotize

SF
24/08/2005, 13:59
MONO ΣΤΗ ΜΠΑΝΑΝΙΑ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δε χρειάζεται να πούμε ότι πάσης φύσεως βεβαιώσεις, υπογραφές, σφραγίδες, "νόμοι" κλπ κλπ που επιτρέπουν σε όχημα να κυκλοφορεί χωρίς πινακίδες

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ!!! :lol:

Έχουμε και γαμώ τα υπουργεία ρεεεε, γαμώ τα υπουργεία μου μέσα!

oulas
24/08/2005, 14:02
εγω την βεβαιωση απο το ιδιο το υπουργιο την πειρα. Αν με σταματησουν και με γραψουν, γιατι με ταλαιπορουν τοοσ καιρο, που καθομαι και ρωταω καθε λιγο και λιγακι, αν εχοθν βγει οι πινακιδες μου, που απο την πρωτη μερα τις πληροσα, θα τους μαμησω το κερατο!:evil:

arxaios
24/08/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Ρε παιδια πως πήρα το κτμ πριν 2 βδομάδες και την επομένη της αγορας της μοτο..πηγα απο μακ..και πηρα και πινακίδα και αδεια και ολά??

και το καλο το ξερετε??
οι καινουριες πινακίδες θα ειναι σα των τουτου λεει τεραστιες!!!
παλι καλα προλαβα και πηρα τη παλια.

Αν θελήσεις να πας εξωτερικό θα πρέπει να έχεις τις καινούργιες, αλλιώς χοντρό πρόστιμο και ακινητοποίηση του οχήματος ή τέλος πάντων χοντρές ιστορίες....
Αν δεν κάνω λάθος 70ευρώ για να πάρεις καινούργιες νέου τύπου........
Δεν ξέρω από πότε θα ισχύσει αλλά είναι σίγουρο. Πως θα μας τα πάρουν άλλωστε;;;;;;;
Σημ. ότι κανονικά από 1-1-2005 με βάση κοινωτική οδηγία το ελληνικό κράτος είναι υποχρεωμένο να δίνει τις νέου τύπου πινακίδες.

Πάντος είναι πολύ ωραίο να είσαι νόμιμος χωρίς πινακίδες καθώς τα φωτοραντάρ δεν έχουν τι να δείξουν.......
ΧΕ ΧΕ ΧΕ ΧΕΕΕΕΕΕΕΕ:lol: :lol: :lol:

george_636
24/08/2005, 14:09
Παντως εμενα μου λειπει η εποχη(λιγο πανω απο ενα χρονο και 25.000 km) που κυκλοφορουσα χωρις πινακιδα.
Καφριλικι θα μου πειτε, αλλα βολευει...
Οσο για το εξωτερικο που ανεφερθηκε παραπανω, μια χαρα πας και με πλαστικη πινακιδουλα.

Alexander
24/08/2005, 14:26
Εγώ έχω ακούσει ότι έχει παιχτεί σκάνδαλο και γι'αυτό τους έχει τελειώσει ο τσίγκος.
Η εταιρεία που προμηθεύει με τσίγκο απέσυρε πρόταση με χαμηλή τιμή και πήρε τη δημοπρασία με πολύ μεγαλύτερη και έγινε χαμός.

arxaios
25/08/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από george_636
Παντως εμενα μου λειπει η εποχη(λιγο πανω απο ενα χρονο και 25.000 km) που κυκλοφορουσα χωρις πινακιδα.
Καφριλικι θα μου πειτε, αλλα βολευει...
Οσο για το εξωτερικο που ανεφερθηκε παραπανω, μια χαρα πας και με πλαστικη πινακιδουλα.

Πάντως γνωστός μου ακόμα προσπαθεί να ξεμπλέξει στη Γερμανία!!!!!!!!

m1ke
25/08/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Ρε παιδια πως πήρα το κτμ πριν 2 βδομάδες και την επομένη της αγορας της μοτο..πηγα απο μακ..και πηρα και πινακίδα και αδεια και ολά??

και το καλο το ξερετε??
οι καινουριες πινακίδες θα ειναι σα των τουτου λεει τεραστιες!!!
παλι καλα προλαβα και πηρα τη παλια.

Ύποπτο :confused: Για δες στην άδειά σου την ημερομηνία πρώτης αδείας γράφει?

Tropeas
25/08/2005, 12:39
Εγω ξέρω ότι συγκεκριμένα καταστήματα έχουν καβατζώσει υπαλλήλους υπουργείου και αυτά με την σειρά τους λένε και για την έλλειψη , τσιμπάνε κάποια έξτρα, και τα μοιράζονται...

Gandalf dr685sm
25/08/2005, 12:50
Λοιπόν έχει γίνει το εξής...

Ιδιώτης που προμηθεύει το Ελληνικό κράτος , χρέωσε αυθαίρετα περισσότερα το κράτος και φυσικα΄διεκόπη η προμήθεια χωρίς όμως να έχει κανονιστεί η αντικατάσταση του.
Απο όσο γνωρίζω απο την πρόσφατη προσωρινή εργασία μου σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων , τσίγκος υπάρχει τώρα αλλα΄σε πολύ λίγα κομμάτια , και παίζεται παιχνίδι "μιζών" για το ποιός θα πάρει πρώτος.

Μην ξεχνάτε οτι εδώ και δύο μήνες , πουλήθηκαν παντός τύπου τροχοφόρα που δεν έχουν πινακίδα αλλά και πόσα άλλα είναι κάθε μέρα. Πιστεύουν οτι θα εξομαλυνθεί η κατάσταση κοντά στον Δεκέμβριο.

Gandalf

oulas
25/08/2005, 13:22
hypnotize :sick: :uplate:

Δεν παει να μην μου δωσουν τιποπτα!

Αφου εχω το χαρτακι απο το υπουργειο εστηκα...

Στι κατω κατω δεν θα κινδυνευω να με γραψουνε.


Α στο διαλα..



[URL=Μην ξεχνάτε οτι εδώ και δύο μήνες , πουλήθηκαν παντός τύπου τροχοφόρα που δεν έχουν πινακίδα αλλά και πόσα άλλα είναι κάθε μέρα. Πιστεύουν οτι θα εξομαλυνθεί η κατάσταση κοντά στον Δεκέμβριο.]Μην ξεχνάτε οτι εδώ και δύο μήνες , πουλήθηκαν παντός τύπου τροχοφόρα που δεν έχουν πινακίδα αλλά και πόσα άλλα είναι κάθε μέρα. Πιστεύουν οτι θα εξομαλυνθεί η κατάσταση κοντά στον Δεκέμβριο.:

pepenaxos1
29/08/2005, 17:55
Λογω ελλειψης???????? Ρε μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα ρεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!

Ακου ελλειψη! Δεν παμε καλα ρε σεις!

Μην ξαφνιαζομαστε αν υπαρχουν τσαμπουκαδες στους δρομους... οτι θελεις γινεται στο Ελλαντα...!


:eyepop: :hypnotize :sick:


Απο τον Αρη ηρθαμε ρεεε! :alien: :alien: