PDA

View Full Version : Ελάφια στην Πάρνηθα



antsoar
26/07/2011, 22:59
Ανέβηκα στην Πάρνηθα την Κυριακή, το κάνω συχνά, μέχρι τα καταφύγια, έτσι για να πάρω λίγο δροσιά,

Και ήτανε στη μέση του δρόμου, λίγο πριν το καζίνο,

Το ήξερα ότι υπάρχουν αλλά δεν τα είχα συναντήσει ποτέ μέχρι τώρα, ήταν ένα μεγάλο αρσενικό και τρία θηλυκά.

Έσβησα και ρολάρισα μέχρι δίπλα τους, φαινόταν να είναι εξοικειωμένα με τον κόσμο, παρόλα αυτά εγώ προσπάθησα να μην τα τρομάξω, βέβαια παραδίπλα ήταν Έλληνάρας με τις πόρτες ανοικτές και τα καψουροτράγουδα στη διαπασών έλεος ρε πστμ


232302

antsoar
26/07/2011, 23:02
Από κοντά ήταν πολύ μεγάλος :eyepop:


232303

nic mor
26/07/2011, 23:02
σιγα-σιγα γυρνανε παλι:beer: :beer:

antsoar
26/07/2011, 23:08
και οι "κοπέλες" παραπέρα


232304

antsoar
26/07/2011, 23:10
Αν και δεν φαίνεται καλά, για την σύγκριση του μεγέθους


232305

antsoar
26/07/2011, 23:12
και τέλος, η θέα από το "Μπάφι"


232306

dmf
26/07/2011, 23:43
ποσο πιανουν τα ζωντανα ελαφια στη μαυρη αγορα? :confused:

daz
27/07/2011, 00:56
Όμορφα.. :beer:

catmaster
27/07/2011, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
και τέλος, η θέα από το "Μπάφι"

:sad: :sad:

... το μπάφι πάλι καταπράσινο δεν θα το δει η γενιά μου ...

nassosxlvbros
27/07/2011, 06:59
:( καλπάζουσα παρακμή...:(

Cpt. Haddock
27/07/2011, 07:37
Οταν η Παρνηθα ηταν πρασινη, τα ελαφια σπανια τα εβλεπες γιατι κρυβοταν καλα και τροφη υπηρχε παντου. Τωρα φαινονται ευκολα, πλησιαζουν δε περισσοτερο σε κατοικημενα μερη για να βρουν τροφη.

Απο το καλοκαιρι του 2007 που κάηκε η Παρνηθα, δεν εχω ξανανεβει, ενω ημουν τακτικος, ειτε βολτα, ειτε πεζοπορία ειτε με μηχανη για αυτοσχέδιες "εντουραδες" της συμφορας.

Δε θελω να ξαναπαω. Θα ξαναπρασινισει, απλα δε θα την προλαβω :sad:

nikos_abel
27/07/2011, 07:59
Έλα πες αλήθεια, δε ρολάρησες για να δεις τα ελάφια, σου έσβησε το Κου Του Μου και τα είδες ρολάροντας....






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:












Τα έχω δει και εγώ παλιά, μάλλον τους παπούδες τους βέβαια....

HelenKoR
27/07/2011, 08:14
κι εγω ειχα δει ελαφια την τελευταια φορα που ανεβηκα. βραδυ μεσα στην μεση του δρομου

DimChios
27/07/2011, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
...ειτε με μηχανη για αυτοσχέδιες "εντουραδες" της συμφορας.


:mad:




:lol:



Θυμαμαι, και το εχω ξαναπει, πως σε μια τέτοια βόλτα, εγώ, ο Μάνος, ο Σοφιανός και άλλο ένα παλληκάρι... γυρνάγαμε απο Δερβενοχώρια και μπροστά ήταν ο Μάνος... πηγαίναμε σχετικα γρηγορα εμείς οι δύο (ότι είχε πάρει το DRZ) κι εγω με την Αφρικα παλευα να μη μου ξεφύγει... βλέπω ένα ΘΗΡΙΟ να πηδάει από την πλαγιά, σχεδόν πάνω από το Μάνο, στην απέναντι πλευρα το δρόμου!
Κόκκαλο και οι δύο!:eyepop:
- Ρε μλκ, τι ήταν αυτό? Ελάφι?
- Ναί ρε! (και γέλαγε με τον γνωστό του τρόπο) :lol: :lol:

Γειά σου ρε Μάνο! :)

zizou
27/07/2011, 08:33
Την εποχη που ειχαμε βαυαρους βασιλιαδες εφεραν βαυαρικα ελαφια τα οποια αφησαν στην Παρνηθα.


ΥΓ.Εχει η Παρνηθα κ ενα μεγαλο κομματι που ειναι δασωμενο κ πρασινο.Καθως ειναι μεγαλο
βουνο εκτεινομενο σχεδον μεχρι τη θηβα.Πολυ ωραια η πεζοπορικη διαδρομη Μπαφι - Αυλωνα
λιγο μακρια κανα 7 ωρο αλλα νομιζω οτι αξιζει να το κανει κανεις για ενα βουνο τοσο μεγαλο κ τοσο κοντα στη Αθηνα :winka:

Gandalf dr685sm
27/07/2011, 08:48
Διαδρομή.. Καζίνο-Μόλα-Φλαμπούρι-Αγ.Νικόλαο και μετά Αυλώνα.. ποδαράτο.. όλο το τοπίο πράσινο απο εκείνη την μεριά με ελάφια, γουρούνια, 1-2 αλεπούδες που είδα .. έχει ευτυχώς ακόμα πράσινο απο εκείνη την μεριά.

nickmonstro
27/07/2011, 10:12
Εκανα μια βολτα και γω το Σαββατο στην λιμνη Μπελετσι στην Ιπποκρατειο Πολιτεια και ειχε ενα ζευγαρι ελαφια με δυο μικρα περιφραγμενα σε ενα χωρο.Μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπεται αυτο...


232338

nickmonstro
27/07/2011, 10:13
Λιμνη Μπελετσι.:smilea:


232339

gdm
27/07/2011, 10:24
απλα πανέμορφα ζώα!!!
καλοκαίρι 2007 , ειδήσεις "φωτιές στην πάρνηθα" βγαινουμε στο μπαλκόνι οπου 'βλέπει' πάρνηθα ,ειναι τραγικο το ποσο γρηγορα τρέχει η φωτιά....τραγικο θέαμα....κρίμας ...θα μπορούσε να ηταν καλύτερα για όλους μας ,ανθρώπους και ζώα.

sniper
27/07/2011, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Εκανα μια βολτα και γω το Σαββατο στην λιμνη Μπελετσι στην Ιπποκρατειο Πολιτεια και ειχε ενα ζευγαρι ελαφια με δυο μικρα περιφραγμενα σε ενα χωρο.Μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπεται αυτο...


Επιτρέπεται όταν εκτρέφονται.. Συνήθως μετά βέβαια γίνονται "κυνήγι" σε πιάτα στις ταβέρνες της περιοχής.. :rolleyes:

SoulGR
27/07/2011, 19:26
ενα ζευγαρι δεν νομιζω να θεωρειται εκτροφη...παντως καποια μαγαζια φτιαχνουν μικρες φαρμες με ζωακια,λογικα πρεπει να εχουν και αδεια..:o

trelf
28/07/2011, 08:49
οταν υπηρετουσα στην εθνικη αμυνα (ΔΕΑ(ΔΒ)) το 2007,τοτε που καηκε η παρνηθα....ειχαμε υπηρεσια πανω στο φυλακιο της παρνηθας...

θυμαμαι εκεινη την μοιραια Πεμπτη ηταν να αναλαβω εγω για μια εβδομαδα και τελικα καναμε τραμπα με τον συναδελφο....

μεχρι τοτε καθε μερα πανω στο φυλακιο εμφανιζονταν τα ελαφια....δυο η και τρια μαζι.....και τα ταιζαμε στο στομα!!!!! ψωμι...μπανανες.....αχλαδια.....

ειχαν πολυ γελιο....

κριμα που καηκε η παρνηθα....ελπιζω να αλλαξουν καποια πραγματα συντομα σε αυτον τον τοπο....αλλα δυστυχως ειμαι απαισιοδοξος...

spyro
28/07/2011, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
:( καλπάζουσα παρακμή...:(

+1

700_Thespieis
28/07/2011, 10:34
Σχετικο ασχετο, πριν λιγες μερες ημουν στην αρχη του Υμηττου,στου Παπαγου-λιγο πριν το tennis-club, βραδυ και εκει που ετρωγα τα σουβλακια μου, βλεπω μπροστα μου μια αλεπου:eyepop:

Το ενα σουβλακι καταλαβατε ποιος το εφαγε:lol:

schumifer
28/07/2011, 10:45
Σε χαλαρή βόλτα με την κοπελιά και μία gs650 πέρσι ξαφνικά διασχίζει το δρόμο 5 μέτρα μπροστά μου ένας τεράστιος έλαφος (χωρίς να ελέγξει, μάλλον θηλυκός θα ήταν!). Κοκαλώνω και μένω μακάκας...
Υπέροχο θέαμα

Red Rider
28/07/2011, 12:18
Ας μην ειμαστε απαισιοδοξοι..
Σαν παιδι ειδα να καιγεται Μαλακασα,Μηλεσι και γυρω περιοχες.Τωρα τα δεντρα σε ορισμενα σημεια ξεπερνουν τα 4 μετρα..

the who
28/07/2011, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Σχετικο ασχετο, πριν λιγες μερες ημουν στην αρχη του Υμηττου,στου Παπαγου-λιγο πριν το tennis-club, βραδυ και εκει που ετρωγα τα σουβλακια μου, βλεπω μπροστα μου μια αλεπου:eyepop:

Το ενα σουβλακι καταλαβατε ποιος το εφαγε:lol:


Ποιος :confused: :confused: :rotflmao: :rotflmao:
Καταλαβαμε αλλα ΔΕΝ πρεπει να ταιζουμε τα αγρια ζωα.Αυτη η κλεφτρα κατεβηκε χαμηλα γιατι στο βουνο δεν βρισκει τπτ για φαι.
Ειχα δει ενα ντοκιμαντερ παληα οπου κατεβαιναν το βραδυ λυκοι στο Los Angeles για να φανε απο τα σκουπιδια.:eyepop:

paramedic
28/07/2011, 23:04
Σήμερα απόγευμα κατα τισ 5:30 έφυγα απο το σπίτι μου και πήγα Χασιά για βόλτα με το Caponord. Μπήκα χώμα απο την Πηγή(για όσους ξέρουν)και βγήκα μετα πο καμμία ώρα απο την άλλη μεριά στους πρόποδες της Πάρνηθας απο την μεριά του Αυλώνα. Το πράσινο έχει επανέλθει σε εκείνο το σημείο αρκετά. Τα καμμένα δέντρα(δεν είχε και πολλά σε εκείνο το σημείο) εχουν κοπεί προ πολλού και δεν υπάρχει ασχήμια τουλάχιστον.

antsoar
29/07/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Σήμερα απόγευμα κατα τισ 5:30 έφυγα απο το σπίτι μου και πήγα Χασιά για βόλτα με το Caponord. Μπήκα χώμα απο την Πηγή(για όσους ξέρουν)και βγήκα μετα πο καμμία ώρα απο την άλλη μεριά στους πρόποδες της Πάρνηθας απο την μεριά του Αυλώνα. Το πράσινο έχει επανέλθει σε εκείνο το σημείο αρκετά. Τα καμμένα δέντρα(δεν είχε και πολλά σε εκείνο το σημείο) εχουν κοπεί προ πολλού και δεν υπάρχει ασχήμια τουλάχιστον.


Είναι βατό το κομάτι για έναν άσχετο με χώμα ?:blush:

Cpt. Haddock
29/07/2011, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Είναι βατό το κομάτι για έναν άσχετο με χώμα ?:blush:

Ειναι, αρκει να μπορει να βαλει το διπλο σταντ :smokin:

paramedic
29/07/2011, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Είναι βατό το κομάτι για έναν άσχετο με χώμα ?:blush:
Γιατί εγώ είχα ξαναπάει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ???? Τράβηξα κάτι φρίκες χθές και είπα στις 5 στην Foxy(η γάτα μου) "ΠΑΩ ΠΑΡΝΗΘΑ"!!!
Στην 2η στροφή πήγα να πέσω απο το χωμα που είχε μαζευτεί εκεί αλλα το έσωσα χεχε. Δεν πτοήθηκα και συνέχισα πιο προσεκτικά. Σε κάποια κομμάτια τα είδα κάπως κωλυόμενα μιας και τα λαστιχά μου δεν κάνουν για αυτά τα τεραίν(δεν έχει πατημένο χώμα και ισιάδι σε πολλά κομμάτια) και με ενα άλλο λάστιχο θα ήμουν πασάς. Επίσης καταλαβαίνεις την αξία του off road εξοπλισμού μιας και έσκασα απο την ζεστη με το μπουφάν, μου έσταζα ιδρώτα απο το Shoei X11 και οι τουριστάδικες μπότες μου δεν κάνουν για πολύ ώρα όρθιος.Το μόνο που ήταν οκ ήταν οι επιγονατοκαλαμίδες μου.:rotflmao:
Εχει κάποια κομμάτια ειδικά απο το πίσω κομμάτι της διαδρομής πολύ κοτρώνα και τα Scorpion Trail μου τα είδαν λίγο κάπως αλλα δεν κωλόσανε πουθενά γενικώς ούτε μου γλυστρήσανε καθόλου παρόλο που είναι ψιλοτελειωμένα.
Σε γενικές γραμμές αν έχεις μούρλα μέσα σου πήγαινε(και φωναξέ με να το ξανακάνω χεχε) και θα το καταευχαριστηθείς