PDA

View Full Version : Led προβολάκια



MikeG
27/07/2011, 11:43
Ψάχνω να βάλω προβολάκια στο BMW. Διαβάζοντας είδα ότι τα led καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια, ενώ έχουν και καλύτερη απόδοση.
Έχει ασχοληθεί κάποιος από εδώ ώστε να προτείνει? Επίσης πως σκ@τ@ θα τα αναζητήσω στο ebay και το νετ γενικά? Led projectors?

Κάπου μέσα στο χαοτικό thread των Tenere υπήρχε κάτι σχετικό, όμως δεν έβγαλα άκρη.

Ευχαριστώ.


:wave2:

McGyver
27/07/2011, 11:46
Motorcycle LED auxiliary lights.

Για την καλύτερη απόδοση έχω μια επιφύλαξη.
Ίσως είναι καλύτερα για να σε βλέπουν αλλά όχι για να βλέπεις εσύ.

makis206
27/07/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Motorcycle LED auxiliary lights.
Για την καλύτερη απόδοση έχω μια επιφύλαξη.
Ίσως είναι καλύτερα για να σε βλέπουν αλλά όχι για να βλέπεις εσύ.

Tι προτείνεις γιατί και το δικό μας το μπ00ρδελάκι έχει θέμα με τον φωτισμό στις στροφές τη νύχτα και θα μας ψάχνουν σε κάναν χάνδακα το επόμενο πρωινό;:D

McGyver
27/07/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tι προτείνεις γιατί και το δικό μας το μπ00ρδελάκι έχει θέμα με τον φωτισμό στις στροφές τη νύχτα και θα μας ψάχνουν σε κάναν χάνδακα το επόμενο πρωινό;:D

SW-Motech Hawk Off-Road (μαζί με τις βάσεις τους), αντικατάσταση των λαμπτήρων τους με H.I.D. κι ένα τρελό μπλιμπλίκι που έχω βρει για να μην έχεις επιπλέον διακόπτες.

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, τα H.I.D. θα πρέπει να χρησιμοποιούνται με τρόπο που ΔΕΝ ενοχλεί...

sniper
27/07/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
...

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, τα H.I.D. θα πρέπει να χρησιμοποιούνται με τρόπο που ΔΕΝ ενοχλεί...

Δεν υπάρχει τέτοιος τρόπος κι όσοι τα έχετε να τα βγάλετε.

McGyver
27/07/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν υπάρχει τέτοιος τρόπος κι όσοι τα έχετε να τα βγάλετε.

Ρε Νίκο, μιλάμε για προβολάκια τα οποία ανάβουν κατ' επιλογή...

makis206
27/07/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
SW-Motech Hawk Off-Road (μαζί με τις βάσεις τους), αντικατάσταση των λαμπτήρων τους με H.I.D. κι ένα τρελό μπλιμπλίκι που έχω βρει για να μην έχεις επιπλέον διακόπτες.
Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, τα H.I.D. θα πρέπει να χρησιμοποιούνται με τρόπο που ΔΕΝ ενοχλεί...

Θα προτιμούσα να τοποθετούνται χαμηλά στα κάγκελα γμτ..:p

MikeG
27/07/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
SW-Motech Hawk Off-Road (μαζί με τις βάσεις τους), αντικατάσταση των λαμπτήρων τους με H.I.D. κι ένα τρελό μπλιμπλίκι που έχω βρει για να μην έχεις επιπλέον διακόπτες.

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, τα H.I.D. θα πρέπει να χρησιμοποιούνται με τρόπο που ΔΕΝ ενοχλεί...



Αντικατάσταση με H.I.D προφανώς εννοείς να μπουν όχι μόνο λάμπες τύπου H.I.D αλλά να μπει κανονικά και το ballast ?

McGyver
27/07/2011, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα προτιμούσα να τοποθετούνται χαμηλά στα κάγκελα γμτ..:p

Υπάρχουν και βάσεις (universal) για κάγκελα...

McGyver
27/07/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αντικατάσταση με H.I.D προφανώς εννοείς να μπουν όχι μόνο λάμπες τύπου H.I.D αλλά να μπει κανονικά και το ballast ?

Ναι, πλήρες kit.

sniper
27/07/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ρε Νίκο, μιλάμε για προβολάκια τα οποία ανάβουν κατ' επιλογή...

Ωραία. Να μην τ' ανάβετε τότε.

Λες και πάτε νύχτα χειμώνα στα βουνά και θέλετε να μας στραβώνετε.. :uplate:

McGyver
27/07/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωραία. Να μην τ' ανάβετε τότε.

Λες και πάτε νύχτα χειμώνα στα βουνά και θέλετε να μας στραβώνετε.. :uplate:

:lol:

:wave2:

Anty12
27/07/2011, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κάπου μέσα στο χαοτικό thread των Tenere υπήρχε κάτι σχετικό, όμως δεν έβγαλα άκρη.

Ευχαριστώ.


:wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=104

xristosxtz750
25/08/2011, 01:27
http://www.bikevis.com/motorcycle-cree-led-running-lights.html

makis206
25/08/2011, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristosxtz750
http://www.bikevis.com/motorcycle-cree-led-running-lights.html

Kάτι μου λέει πως αυτά είναι μόνο για να σε βλέπουν κι όχι για να βλέπεις καλύτερα εσύ.. είναι τυχαίο που δεν δείχνουν πουθενά τη δέσμη φωτός στο σκοτάδι πριν και μετά την τοποθέτησή τους;:look:

KIMONAS
25/08/2011, 07:18
Εβαλα σε εναν φιλο μου προβολακια.Τα πηρα απο ανταλακτικα αυτοκινητων.γυρω στα 35 ευρω κανουν.
Εχουν μεσα λαμπες 55watt.Αν το δυναμο της μηχανης σου τα σηκωνει μαζι με τα κυριως που θα δουλευουν ταυτοχρονα μπορεις να προχωρησεις.
Μπηκαν με διακοπτη και ασφαλειες και ρελε.
Πιαστηκαν χαμηλα στα καγκελα και κοιτανε χαμηλα και προς τα εξω λιγακι για καλυτερο φωτισμο πανω στην στροφη.
Αν αγορασεις ειδικα προβολακια για μηχανη,ετοιμασου να τα σκασεις κανονικα.
Αν βαλεις led,ειναι μονο για να σε βλεπουν και να μεγαλωνουν λιγο τον ογκο της μηχανης το βραδακι.
Δεν εχουν ομως καθολου καταναλωση.
Μεσα στην πολη να μην τα αναβεις γιατι στα led δεν ειναι η δεσμη κατευθηνομενη.Απλωνει αρκετα.
Τα κανονικα τα ρυθμιζεις και τοποθετεις καταλληλα και δεν ενοχλουν καθολου.
Το μυστικο ειναι καλη τοποθετηση σε σημειο που η δεσμη να μην ενοχλει τους οδηγους των αλλων οχηματων.

PanVas
25/08/2011, 08:57
Τα μπεμβε έχουν άθλια φώτα... Γνωστό...

Εξωτερικό, με δικό του κύκλωμα ζίνον. Ένα είναι υπέραρκετό.

Άσε τον σνάιπερ να λέει... Αν έμενε στην Κρήτη και στα βουνά, στις τυφλές στροφές έψαχνε την ανύπαρκτη διαγράμμιση να μην φύγει σε κανένα γκρέμι, ίσως να αναθεωρούσε...

Για μένα, κάτι τέτοιο είναι η απόλυτη επιλογή, (http://www.touratech.com/shops/001/product_info.php?cPath=3_44_360&products_id=4762) χωρίς συμβιβασμούς σε ποιότητα στο βάθος του χρόνου. Αν μπορείς να φτιάξεις αντίστοιχη βάση σε ποιότητα και οπτικό αποτέλεσμα, πας κατευθείαν και παίρνεις το κιτ τις Hella. Πωλείτε στο νετ σε σετ για αυτοκίνητο ανα δύο τεμάχια, αλλά στην Πάτρα ο τύπος μπορεί εύκολα να σε προμηθεύσει με ένα κομμάτι μιας και για την χρήση που θες είναι υπεραρκετό.

Τα ΛΕΝΤ είναι για να σε βλέπουν και αποκαλούνται φώτα ημέρας. Μην πειράξεις τα μαμά φώτα και μην κάνεις μετατροπές. Θα το σκυλομετανιώσεις και θα είσαι και παράνομος. Και ναι θα ενοχλείς και τους απέναντι σε επικίνδυνο βαθμό.

Για αλογόνου (ομίχλης) που έρχονται πιο φθηνά, ναι μεν θα γεμίζεις πιο όμορφα τα μαμά φώτα και θα έχεις μεγαλύτερη ένταση, αλλά δεν θα είναι άξια χρήσης εκτός και αν βρίσκεσαι σε ομίχλη. Το αντίστροφο από τα ζίνον, όπου στην ομίχλη καλό θα είναι να τα κλείσεις και να συνεχίσεις με το κίτρινο καντήλι της μαμάς...



Υπάρχουν και αυτά (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2267), και έχω ακούσει καλά λόγια. Σε τοποθέτηση σε τζιες 650 ντακαρ, τα είδα, είναι πολύ διακριτικά και γεμίζουν τα μαμά πολύ όμορφα. Και βέβαια έρχονται σε ασυναγώνιστο κόστος και κορυφαία ποιότητα κατασκευής.


Αυτά από την δικιά μου εμπειρία...


:beer: :beer: :beer: :beer: