PDA

View Full Version : Απέκλεισε ο Σουφλιάς την κατασκευή πίστας στο Ελληνικό



DUKASII
24/08/2005, 12:48
Απέκλεισε ο Σουφλιάς την κατασκευή πίστας στο Ελληνικό

Δεν υπάρχει περίπτωση να κατασκευαστεί εγκατάσταση για πίστα Φόρμουλα 1 στο παλιό αεροδρόμιο του ελληνικού, σύμφωνα με τον Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ Γιώργο Σουφλιά.

«Όσο είμαι εγώ Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ και καθορίζω τη χρήση γης δεν πρόκειται να λειτουργήσει η Φόρμουλα 1 στο Ελληνικό. Το Ελληνικό θα γίνει το μεγαλύτερο μητροπολιτικό πάρκο και είναι αδιανόητο μέσα σε οικιστικό ιστό να λειτουργήσει Φόρμουλα 1», τόνισε μεταξύ άλλων ο κ. Σουφλιάς και πρόσθεσε: «Δεν είμαι αντίθετος να γίνει στην Ελλάδα πίστα για Φόρμουλα 1, αλλά εκτός των οικιστικών ιστών και με τις κατάλληλες υποδομές και τις κατάλληλες εγκαταστάσεις».

Σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με την πορεία των έργων ο Υπουργός απάντησε: «Στην Ελλάδα εκτελείται τεράστιο κατασκευαστικό έργο και ήδη έχουν δημοπρατηθεί έργα ύψους 5 δισ. και τα περισσότερα από αυτά έχουν ξεκινήσει. Αν κάποιοι κατασκευαστές καθυστερούν να πληρωθούν, αυτό δεν είναι δικό μου θέμα».

adam_tsouk
24/08/2005, 12:52
Ρε είμαστε πέρα για πέρα μαλάκες!

Η καλύτερη (και ακριβότερη) πίστα στον κόσμο είναι εκείνη του Μονακό που είναι με΄σα στους δρόμους της πόλης και εμείς φοβόμαστε να κάνουμε πίστα το παλιό αεροδρόμιο!

Αλλά, βέβαια, τα σπίτια που θα χτίσουν θα τα βαφτίσουμε πάρκο, μη χέσω.




Α, στα διάλα, με όλους τους άχρηστους που έχουμε μπλέξει!
Δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει πίστα για την Ελλάδα!



Μεχρι και οι απολίτιστοι Τούρκοι μας πάνε γαμιώντας σε κάτι τέτοια θέματα.

Άντε μην αρχίσω, τα έχουμε ξαναπει.

cityfly
24/08/2005, 12:52
πίστα θα γίνει στον ορχομενό
μάλιστα το αφεντικό της φόρμουλα 1 δήλωσε ότι γίνονται συζητήσεις αρκετό καιρό τώρα

mbjp
24/08/2005, 12:52
Στο Θεμα της περασμενης κυριακης ειχε ενα ρεπορταζ, οπου ενας ελληνας δημοσιογραφος ρωτησε τον Εκλεστρρτστσρτρτστρον (οπως και εαν γραφεται :D ) εαν η περιοχη που συζηταται ειναι ο Ορχομενος και εκεινος εγνεψε καταφατικα. Ειδωμεν..

Ο Σουφλιας ξεχασε να μας πει απο τι θα γινει το μητροπολιτικο του παρκο..για καθε 5 στρεμματα που θα χτιζουν, θα βαζουν ενα δεντρακι και μερικα τετραγωνικα γκαζον..

idi
24/08/2005, 12:57
ΝΑΙ ΚΑΛΑ...ΠΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΡ***Α!!! ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!

oulas
24/08/2005, 12:58
Ο Ορχομενος δεν ειναι κοντα στην Πατρα;

Αν ναι η περιοχη προσφερεται καθως, μετα την Ιταλια η F1 ευκολα θα ερχετε στην Ελλαδα απευθειας με το καραβι.

StarSailor
24/08/2005, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ο Ορχομενος δεν ειναι κοντα στην Πατρα;

Αν ναι η περιοχη προσφερεται καθως, μετα την Ιταλια η F1 ευκολα θα ερχετε στην Ελλαδα απευθειας με το καραβι.

Δίπλα στη Λειβαδιά είναι. (και η Λειβαδιά που είναι λέει, δίπλα στη Ξάνθη? :p)

Ας εξηγήσει κάποιος του Σουφλιά ότι όταν είχαμε αερόδρομιο δεν σκεφτόταν κανείς την επικινδυνότητα, ηχορύπανση, η F1 τον πείραξε. Ότι η έκταση του "πάρκου" μικραίνει όσο περνάει ο καιρός είναι γνωστό. Αθήνα μια υπέρχπη πόλη που θέλει και άλλα σπίτι μη χέσω.

Τέλος πάντων ας γίνει μια καλή πίστα κοντά στην Αθήνα και ας είναι και στον Ορχομενό (προσωπικά λίγο με νοιάζει αν θα είναι για f1 ή όχι, πίστα να υπάρχει να μπορώ να μπαίνω και να τη χαίρομαι με ενδιαφέρει :winka: )

adam_tsouk
24/08/2005, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
πίστα θα γίνει στον ορχομενό
μάλιστα το αφεντικό της φόρμουλα 1 δήλωσε ότι γίνονται συζητήσεις αρκετό καιρό τώρα


Συζητησεις γίνονται.....



Αλλά μόνο σε θεωρητικό επίπεδο ακόμα.

Πρέπει αν έρθουν από τη FIA και να ελέγξουν την περιοχή αν είναι δυνατόν αν γίνει η πίστα. Και ακόμα.... το συζητάνε, δεν έχουν έρθει! Δεν έχει γίνει κάποια μελέτη από τους ίδιους. Εμείς παπαρολογούμε και πάλι...

Είναι και αυτός ο Πουρναράκης που την έχει δει Αγγελοπούλου και μας τα έχει κάνει τούμπανο.

stokos
24/08/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Η καλύτερη (και ακριβότερη) πίστα στον κόσμο είναι εκείνη του Μονακό που είναι με΄σα στους δρόμους της πόλης
Η του Μονακό ΔΕΝ είναι πίστα.
Είναι οι κεντρικοί δρόμοι ενός κρατιδίου μικρότερο σε έκταση και από το Μαρούσι, οι οποίοι για μια βδομάδα τον χρόνο, εκτελούν χρέη πίστας-κύρους-διαφήμισης-event.
Εννοείται, ότι από το να γίνει οικόπεδα και καταστήματα το Ελληνικό, είναι προτιμότερο να γίνει πίστα.
Αν όμως (όπως λένε) το κάνουν πάρκο, τότε μια πίστα στα 100-150 χλμ από την Αθήνα, δεν θα πρέπει να σε (μας) χαλάει.


Ούλα, ο Ορχομενός είναι (χονδρικά) ανάμεσα σε Θήβα και Λαμία.

adam_tsouk
24/08/2005, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Η του Μονακό ΔΕΝ είναι πίστα.
Είναι οι κεντρικοί δρόμοι ενός κρατιδίου μικρότερο σε έκταση και από το Μαρούσι, οι οποίοι για μια βδομάδα τον χρόνο, εκτελούν χρέη πίστας-κύρους-διαφήμισης-event.


Στα λόγια μου έρχεσαι!


Είναι η πιο ακριβή πίστα!

Γιαυτό και πάνε όλοι οι διάσημοι (ψωναρες!)

Κότερα κτλ κτλ....

adam_tsouk
24/08/2005, 13:31
Πριγκιπάτο....... :rolleyes:


22212

Tigas
24/08/2005, 13:55
ΑΔΑΜΑΝΤΙΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΙΓΚΙΠΑΤΟ ΒΡΕ Η ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΜΠ................ΤΟ :lol: :rotflmao:

afrotwin
24/08/2005, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΝΑΙ ΚΑΛΑ...ΠΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΔΙΑ!!! ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!


ti 8a gini re idi 8a mou stilis aftin tin gkomena sto avatar sou

i 8a maliotravixtoume leme?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ti 8elo se megali leme

adam_tsouk
24/08/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΑΔΑΜΑΝΤΙΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΙΓΚΙΠΑΤΟ ΒΡΕ Η ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΜΠ................ΤΟ :lol: :rotflmao:



Ουστ ρε! Και είναι και scuderia fan! (και fun) :lol: :lol:

adam_tsouk
24/08/2005, 14:13
Ρε, οι Τούρκοι μας ρίξανε στ' αυτίααααα.....







:a16: :a16:





:a52: :a52:


22215

SF
24/08/2005, 14:18
Μέσα στο χάος, είναι μια απόφαση πέρα για πέρα ορθή. Μια μεγάλη πίστα δεν είναι παιδική χαρά για να μπορεί να λειτουργήσει σωστά μέσα στο αστικό τοπίο. Πόσο μάλλον μέσα στον υπερ-υπερπληθυσμό της Αθήνας.

idi
24/08/2005, 14:30
δε μπορει καποιος να διαφωνησει μαζι σου SF... εκτος.... αν ξερει πως οι δημοι Ελληνικου-Αλιμου-Γλυφαδας IDI ξερογλειφονται... και τριβουν τα χερια τους....

το πρωιν αεροδρομιο θα μετατραπει σε μεγαλουπολη (κατα το μεγαλυτερο ποσοστο του) να το ξερετε!!! μην ακουτε τι λενε για παρκα... λαλακιες για τους ασχετους.. ενα κοματακι θα γινει παρκο και το υπολοιπο πολυκατοικιες και καταστηματα (malls)

gdevelek
24/08/2005, 14:33
Η πίστα στο Μονακό όπως γράφτηκε ήδη χρησιμοποιείται μόνο μια φορά το χρόνο. Υπάρχει έστω και ένας στο φλόρουμ που να ΜΗΝ προτιμά πίστα που θα έιναι ανοικτή σχεδόν κάθε μέρα για ξεκ@υλωμα;

Στα ~120χλμ. από Αθήνα η πίστα θα πήζει από τρισευτυχισμένους μηχανόβιους και θα μετονομαστεί σε πήζτα. :rotflmao:

SF
24/08/2005, 14:34
Α ναι, αυτό να λέγεται, το ξέχασα. Σϊγουρα όχι ολόκληρο, άλλα ένα μεγάλο μέρος θα "ΕΚΠΟΙΗΘΕΙ" καταλλήλως... Ε ρε έχουν να πλουτίσουν αρκετές φαμίλιες...

SF
24/08/2005, 14:36
A, και για να μη το κουράζουμε, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΠΙΣΤΑ ΜΟΝΑΚΟ"!!! O χαρακτηρισμός "πίστα" είναι τυπικός. Δεν είναι μέτρο σύγκρισης το Μονακό...

adam_tsouk
24/08/2005, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
A, και για να μη το κουράζουμε, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΠΙΣΤΑ ΜΟΝΑΚΟ"!!! O χαρακτηρισμός "πίστα" είναι τυπικός. Δεν είναι μέτρο σύγκρισης το Μονακό...


Στην "πίστα" του Μονακό αναφέρθηκα εγώ.

Και φυσικά ξέορυμε ότι δεν είναι πίστα.

Το παράδειγμα ήταν για να πω ότι ακόμα και μεσα σε δρόμους πόλης έχει γίνει πίστα χωρίς πρόβλημα και εμείς θεωρούμε το Ελληνικό αδύνατο!

Επίσης, ναι μεν 1 φορά το χρόνο ο αγώνας αλλά η πόλη "παραλύει" για 3 μέρες......

cityfly
24/08/2005, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk


Επίσης, ναι μεν 1 φορά το χρόνο ο αγώνας αλλά η πόλη "παραλύει" για 3 μέρες......


σιγά τα ωά


εμείς κάθε που έρχεται ένας "επίσημος" κλείνουμε τα πάντα, για τρεις μέρες που θα κρατά ένας αγώνας τι θα παθαίναμε

adam_tsouk
24/08/2005, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
σιγά τα ωά


εμείς κάθε που έρχεται ένας "επίσημος" κλείνουμε τα πάντα, για τρεις μέρες που θα κρατά ένας αγώνας τι θα παθαίναμε


:rotflmao: :rotflmao:

εμείς κλέινουμε τους δρόμους 1 φορά το μήνα για απεργείες!


:rotflmao: :rotflmao:

Lupo
24/08/2005, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
:rotflmao: :rotflmao:

εμείς κλέινουμε τους δρόμους 1 φορά το μήνα για απεργείες!


:rotflmao: :rotflmao:

Ας γινόταν 15Αύγουστο στους δρόμους της Αθήνας!

Αντε να ξυπνήσεις κοπροσκυλο που έχει "παραλύσει" κι αυτό στην μέση της Πανεπιστημίου!

Παραλύει ρε η Αθήνα?

Χειρότερα απ'το Μεξικό είμαστε.
Το σομπρέρο μας λείπει!




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Απ'την άλλη βέβαια,... όλο και μεγαλώνει το φέσι!

sonic22
24/08/2005, 15:18
εγω λεω να κουβαλισουν μπαζα απο κανα βουνο και να τα ρηξουν στην θαλασα λιγο εξω απο τον πορο...

με τον καιρο θα γηνει νησι και πανω στο νησι θα φτιαξουμε πιστα...
ειναι η τεχνικη με την οποια φτιαχτικε το αεροδρομια στο πεκινο...


τι? πως? λεω ουτοπικα πραγματα?
μπορει αλλα και τα δικα σας ειναι περα για περα φανταστικα...

μετα τους Ολυμπιακους "σπαταλες και χουβαρντιλικια" τυπου πιστας F1 μετα απο 50 χρονια ξανα (και αν)...

ολα τα αλλα ειναι σταχτη στα ματια και παρηγορια στον αρωστο...

αλλωστε ειναι πολλες και αυστηρες οι προδιαγραφες και δεν θα καταφερουν να κλεψουν αρκετα οι εργολαβοι απο τα μπετα...

afrotwin
24/08/2005, 15:25
ego leo na ftiakso ena karousel me cbr ke r1 ke na anevenete na girnate giro giro na goustarete ke pou me afto ton tropo 8a trexete ke pio grigora stis strofes na goustarete akoma perisotero

sas exo di ke sta megara ess pou 8elete pistes
ksinete ta ergalia kato me iligkiodi vraditita
:rotflmao: :rotflmao:

mpasimo ke ksisimo me 40 xiliometra
:rotflmao: :rotflmao:

ektos ke an 8elete na vlepete agones
e tote parte ena dvd 8a vlepete ke kalitera
:lol: :lol: :lol: :lol:

lalala
24/08/2005, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
εγω λεω να κουβαλισουν μπαζα απο κανα βουνο και να τα ρηξουν στην θαλασα λιγο εξω απο τον πορο...

με τον καιρο θα γηνει νησι και πανω στο νησι θα φτιαξουμε πιστα...
ειναι η τεχνικη με την οποια φτιαχτικε το αεροδρομια στο πεκινο...



εντελως πληροφοριακα, αυτο εγινε με το αεροδρομιο του Χονγκ Κονγκ!!


το Πεκινο δεν εχει πουθενα θαλασσα :winka: :winka: :winka: :winka:

adam_tsouk
24/08/2005, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lalala
εντελως πληροφοριακα, αυτο εγινε με το αεροδρομιο του Χονγκ Κονγκ!!


το Πεκινο δεν εχει πουθενα θαλασσα :winka: :winka: :winka: :winka:


λεπτομερειες my friend.... λεπτομέρειες!



:lol: :lol: :lol:

sonic22
25/08/2005, 02:55
akou twra pou kolise...

THE FEROUME KAI THALASSA STO PEKINO!!

kai kati akoma pio asxeto...

epidi oi aftokratores tis kinas ithelan na trwne fresko psaraki eixan kataskeuastei dejamenes me thalassino nero kai metaferan zwntana ta psaria apo tin thalasa mexri to palati...

:beer: :beer: :beer:

ΟΚΤΑΝΙΟ
25/08/2005, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
σιγά τα ωά


εμείς κάθε που έρχεται ένας "επίσημος" κλείνουμε τα πάντα, για τρεις μέρες που θα κρατά ένας αγώνας τι θα παθαίναμε


εγραψες

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΟΚΤΑΝΙΟ
25/08/2005, 09:12
Οπως ειχε πει και ενας μεγαλος Ελληνας σοφος
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας.... αλλα ντρεπομαι που ζω στην Ελλαδα

:cry: :cry: :cry: :cry:

Lupo
25/08/2005, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΟΚΤΑΝΙΟ
Οπως ειχε πει και ενας μεγαλος Ελληνας σοφος

Ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας.... αλλα ντρεπομαι που ζω στην Ελλαδα





Πειράζει να κάνω το αλλάξω λίγο?

Είμαι Περήφανος που είμαι Έλληνας.... αλλά ντρεπόμουν που ζούσα στην Ελλάδα.


.
.
.
.
.
Γι'αυτό και έφυγα απ'αυτήν.






.


.

.
.

.
.
.
.

Και τώρα θέλω να γυρίσω πίσω!:rolleyes: