PDA

View Full Version : ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ



bulmont
30/07/2011, 12:39
Nα ξεκινάγαμε κι' ένα νήμα, όσοι από 'μας είμαστε μετανάστες,
γιά να δούμε πόσοι και που είμαστε; Αρχίζω από 'μένα, καθώς εδώ
και τρεις μήνες βρίσκομαι στην Σαουδική Αραβία, μιάς και ο κατασκευαστικός
κλάδος ήταν ο πρώτος που σήκωσε τα χέρια (και τα πόδια), ψηλά,
πληρώνοντας τις πολύ κακές πολιτικές των εταιρειών, στην μετά των
Ολυμπιακών αγώνων εποχή.
Μετά το πέρας του ταμείου ανεργίας λοιπόν, (στο οποίο εγγράφηκα γιά
πρώτη φορά στην ζωή μου) άρχισε να ωριμάζει η σκέψη, της εκτός Ελλάδος
εργασίας. Κι' έτσι, μετά από διάφορες αναζητήσεις και διαβουλεύσεις βρέθηκα
εδώ.
Περιμένω, αν θέλετε και οι υπόλοιποι που βρίσκεστε στό εξωτερικό
να μας συστηθήτε



:wave2::wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Bob_o_mastoras
24/10/2015, 03:55
Aπο το '11 εισαι εκει;;; :uplate:
Χαρα στο κουραγιο σου..!!!

Οποιος εχει καλες προτασεις για εκτος Ευρωπης ας τις καταθεσει.. :)

spyrakos35
24/10/2015, 07:05
ωραίο νήμα.....

να γράψετε και τα + και - της επιλογής σας (πέραν του προφανούς της δουλειάς)

:beer:

tsompanis
24/10/2015, 07:45
Aπο το '11 εισαι εκει;;; :uplate:
Χαρα στο κουραγιο σου..!!!

Οποιος εχει καλες προτασεις για εκτος Ευρωπης ας τις καταθεσει.. :)

http://www.vice.com/gr/read/ezisa-sti-venezouela-san-vasilias-me-100-evro

πάμε Βενεζουέλα?

SHOOTER045
24/10/2015, 07:59
http://www.vice.com/gr/read/ezisa-sti-venezouela-san-vasilias-me-100-evro

πάμε Βενεζουέλα?

Άμα περιμένεις 4 ώρες για ένα χαρτί υγείας(οπως λέει το άρθρο)
Φαντάσου να περιμένεις ένα ανταλλακτικό για Honda

tsompanis
24/10/2015, 08:19
Ε...σκούπισε με εφημερίδες:bawl:

headbanger
24/10/2015, 17:25
παδιά όπως είπα και στο άλλο θέμα στα ταξιδιωτικά , έχω 4 + χρόνια που ήρθα στον Καναδά.

οι λόγοι κλασικοί, ανεργία , αγανάκτηση και στα 25 πήρα μια βαλίτσα ρούχα, λεφτά δανεικά από μια κοπέλα , και την έκανα. είχα βρει μια δουλειά του κώλου που χρησιμοποίησα σαν το 1ο σκαλοπάτι για να μπω στην χώρα.
Πουθενά δεν είναι πανάκεια ούτε μας περιμένουν με κόκκινα χαλιά. το αναφέρω γιατί πολλά βλέπουν τα μάτια μου και ακούν τα αφτιά μου από νεοαφιχθέντες που τα περιμένουν όλα στο πιάτο.

Από τα καλά, όλα εδώ δουλεύουνε. υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά σε γενικές γραμμές μέρα με την νύχτα. Δεν προμοτάρεται η φοροδιαφυγή σαν μαγκιά, ένα άλλο καλό. :a014:
Ο καιρός τον πίνει άγριο με χειμώνα που αγγίζει το -40 χαλαρά , -55 με windchill έχω δει σαν εφιάλτη.

Η ζωή είναι ωραία, κάνεις πράγματα που θες, ζεις σαν άνθρωπος, κάνεις όνειρα και σχέδια δεν μένεις άπραγος στο παιδικό σου δωμάτιο.
το 2012 , μερικούς μήνες από όταν πάτησα το πόδι μου εδώ έδωσα και μια συνέντευξη στο CBC http://www.cbc.ca/player/News/TV+Shows/The+National/ID/2191085665/

Θέλει πολλά κιλά @@ να πας κάπου χωρίς κανέναν και να το παλέψεις. τίποτα δεν είναι ουτοπικό.
4 χρόνια μετά δεν το μετανιώνω καθόλου. Ήρθε και το καρντάσι για δουλειά εδώ, χτίζω δικό μου σπίτι και πήρα την μηχανή που ήθελα από έφηβος :lol::lol::lol::lol: γιατί το μόνο που άλλαξε είναι ότι ξεφορτωθήκανε το καρμπυρατέρ και βάλανε ψεκασμό στις χάρλευ.

MG-KTiNoS
24/10/2015, 17:34
Η ζωή είναι ωραία, κάνεις πράγματα που θες, ζεις σαν άνθρωπος, κάνεις όνειρα και σχέδια δεν μένεις άπραγος

κοίτα να δεις φίλε μου....
και το είχα ξεχασει!
:(

Μανολης67
24/10/2015, 17:52
Και πως την παλευεται με τόσο κρύο? πότε κυκλοφορείται τα μηχανάκια? πως είναι εκεί (για να έρθουμε στα δικά μας) η μοτοσυκλετιστική κατάσταση? τι μηχανάκια παίζουν? αν κατάλαβα καλά εχεις Harlei! :)

Μανολης67
24/10/2015, 17:55
Άμα περιμένεις 4 ώρες για ένα χαρτί υγείας(οπως λέει το άρθρο)
Φαντάσου να περιμένεις ένα ανταλλακτικό για Honda

Kαι όμως μεχρι το 2000 ηταν πολύ καλά Βενεζεουέλα, ευκολο χρημα, πολλοί Ελληνες, ωραία ζωή, φανταστική χώρα και κλίμα, τα τελευταία χρόνια, ουρές όπως λες, εγκληματικότητα ανεργία....πως αλλάζουν τα πραγματα..φοβάμαι πως και αυτά μας περιμένουν εδω...:cry:

headbanger
24/10/2015, 18:10
Και πως την παλευεται με τόσο κρύο? πότε κυκλοφορείται τα μηχανάκια? πως είναι εκεί (για να έρθουμε στα δικά μας) η μοτοσυκλετιστική κατάσταση? τι μηχανάκια παίζουν? αν κατάλαβα καλά εχεις Harlei! :)

Κοίτα ο καιρός είναι "καλός" από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο. Μάιο χιονίζει πάλι αλλά δεν "κάθεται" το χιόνι. οταν δεν έχει χιόνιο δρόμος βλέπεις μηχανές στον δρόμο :)

όσο για το είδος τον μηχανών, κυρίως cruisers με τις Harley Davidson να κυριαρχούν στον τομέα. πολύ κίνηση από ομάδες και clubs με βόλτες να δίνουν και παίρνουν.

tsompanis
24/10/2015, 19:35
Headbanger καλά τα λες!
Βέβαια αυτές είναι κινήσεις που μπορείς να κάνεις μόνο όταν είσαι νέος και δεν έχεις δημιουργήσει οικογένεια. Όχι δεν γίνεται άλλα είναι δύσκολο.
Όσο για το εάν μπορεί κάποιος να κάνει αυτό που θέλει και γενικώς να κάνει όνειρα στην χώρα μας χωρίς να αναγκαστεί να γίνει μετανάστης, σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Για μένα, γίνεται. Δύσκολα αλλά γίνεται.

Τώρα στην περίπτωση που χρειαστεί να φύγουμε τρέχοντας ένας καλός προορισμός είναι η Κόστα Ρίκα. Δημοκρατία από την δεκαετία του 60. Από τις πιο αραιοκατηκημενες χώρες, χαμηλό κατά κεφαλήν εισόδημα και παράδεισος. Μπανάνες κακάο, και άγρια φύση

noodles
24/10/2015, 19:40
παδιά όπως είπα και στο άλλο θέμα στα ταξιδιωτικά , έχω 4 + χρόνια που ήρθα στον Καναδά.

οι λόγοι κλασικοί, ανεργία , αγανάκτηση και στα 25 πήρα μια βαλίτσα ρούχα, λεφτά δανεικά από μια κοπέλα , και την έκανα. είχα βρει μια δουλειά του κώλου που χρησιμοποίησα σαν το 1ο σκαλοπάτι για να μπω στην χώρα.
Πουθενά δεν είναι πανάκεια ούτε μας περιμένουν με κόκκινα χαλιά. το αναφέρω γιατί πολλά βλέπουν τα μάτια μου και ακούν τα αφτιά μου από νεοαφιχθέντες που τα περιμένουν όλα στο πιάτο.

Από τα καλά, όλα εδώ δουλεύουνε. υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά σε γενικές γραμμές μέρα με την νύχτα. Δεν προμοτάρεται η φοροδιαφυγή σαν μαγκιά, ένα άλλο καλό. :a014:
Ο καιρός τον πίνει άγριο με χειμώνα που αγγίζει το -40 χαλαρά , -55 με windchill έχω δει σαν εφιάλτη.

Η ζωή είναι ωραία, κάνεις πράγματα που θες, ζεις σαν άνθρωπος, κάνεις όνειρα και σχέδια δεν μένεις άπραγος στο παιδικό σου δωμάτιο.
το 2012 , μερικούς μήνες από όταν πάτησα το πόδι μου εδώ έδωσα και μια συνέντευξη στο CBC http://www.cbc.ca/player/News/TV+Shows/The+National/ID/2191085665/

Θέλει πολλά κιλά @@ να πας κάπου χωρίς κανέναν και να το παλέψεις. τίποτα δεν είναι ουτοπικό.
4 χρόνια μετά δεν το μετανιώνω καθόλου. Ήρθε και το καρντάσι για δουλειά εδώ, χτίζω δικό μου σπίτι και πήρα την μηχανή που ήθελα από έφηβος :lol::lol::lol::lol: γιατί το μόνο που άλλαξε είναι ότι ξεφορτωθήκανε το καρμπυρατέρ και βάλανε ψεκασμό στις χάρλευ.

μπραβο που το τολμησες χωρις να εχεις γνωστους εκει για να σε βοηθησουν σε δουλεια και σπιτι. εχω διαβασει πως εχει φυσικο αεριο μεχρι και το τελευταιο σπιτι (για θερμανση μιλαω) οποτε υποθετω δεν υπαρχει προβλημα με το κρυο, σωστα?

tools
24/10/2015, 19:55
Πουθενά δεν είναι πανάκεια ούτε μας περιμένουν με κόκκινα χαλιά. το αναφέρω γιατί πολλά βλέπουν τα μάτια μου και ακούν τα αφτιά μου από νεοαφιχθέντες που τα περιμένουν όλα στο πιάτο.

Από τα καλά, όλα εδώ δουλεύουνε. υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά σε γενικές γραμμές μέρα με την νύχτα. Δεν προμοτάρεται η φοροδιαφυγή σαν μαγκιά, ένα άλλο καλό. :a014:
Ο καιρός τον πίνει άγριο με χειμώνα που αγγίζει το -40 χαλαρά , -55 με windchill έχω δει σαν εφιάλτη.

Η ζωή είναι ωραία, κάνεις πράγματα που θες, ζεις σαν άνθρωπος, κάνεις όνειρα και σχέδια δεν μένεις άπραγος στο παιδικό σου δωμάτιο.
το 2012 , μερικούς μήνες από όταν πάτησα το πόδι μου εδώ έδωσα και μια συνέντευξη στο CBC http://www.cbc.ca/player/News/TV+Shows/The+National/ID/2191085665/

Θέλει πολλά κιλά @@ να πας κάπου χωρίς κανέναν και να το παλέψεις. τίποτα δεν είναι ουτοπικό.
4 χρόνια μετά δεν το μετανιώνω καθόλου. Ήρθε και το καρντάσι για δουλειά εδώ, χτίζω δικό μου σπίτι και πήρα την μηχανή που ήθελα από έφηβος :lol::lol::lol::lol: γιατί το μόνο που άλλαξε είναι ότι ξεφορτωθήκανε το καρμπυρατέρ και βάλανε ψεκασμό στις χάρλευ.

καναδα και γω, βανκουβερ, απο το 13.
οι λογοι πολλοι και διαφορων ειδων αλλα μαλλον αφορμες οι περισσοτεροι.τις αιτιες ακομα τις ψαχνω.
περισσοτερο ρολο επαιξε οτι ημουν ακομα σε θεση και ηλικια να το δοκιμασω, σχετικα αναιμακτα, χωρις να αφηνω φαμιλιες, δουλεια που θα μου ελειπε και υποχρεωσεις πισω μου.

με εμφαση στα μπλε γραμματα, σε γενικες γραμμες, οπως τα λεει ο φιλος επανω ειναι.
αρκει να μεινεις μακρυα απο τις μεγαλουπολεις (βανκουβερ, τοροντο, μοντρεαλ) βεβαια.
εκει δεν ειναι καθολου ροδινα τα πραγματα και τα κοκκινα γραμματα ισχυουν ως εξαιρεση στον κανονα, τουλαχιστον για τον συγχρονο μεταναστη.
αλλα ακομα και εκει, δεν τιθεται θεμα επιβιωσης, αυτη ειναι η διαφορα με την ελλαδα.ενα μεροκαματο θα το βρεις.

δεν θελω να κανω ριβιου, γιατι ο καθε ανθρωπος ψαχνει διαφορετικα πραγματα.
αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει κατι πιο συγκεκριμενο, ευχαριστως να απαντησω, αν ξερω.

ειχα γυρισει το πασχα για διακοπες πρωτη φορα και μου ηταν ξεκαθαρο οτι -χωρις να θελω να γινω προκλητικος- η ζωη ειναι παντου γαματη και παντου σκατα.και ελλαδα και καναδα και παντου.ειναι θεμα στιγμων και που βρισκεις τις περισσοτερες καλες απο αυτες.

εκτακτως, ξαναγυρισα τον ιουλιο ελλαδα και ακομα δεν εχω φυγει...
απο την μια απολαμβανω οσο βρισκομαι αναμεσα σε συγγενεις και φιλους, αλλα ταυτοχρονα, εχει αρχισει και μου λειπει η καθημερινοτητα του καναδα.homesick απο την αναποδη, κοιτα να δεις!


@headbanger
ειχα ερθει με την δουλεια αλμπερτα τον σεπτεμβρη του 14 και εμεινα ως φεβρουαρη.κυριως καλγκαρι, αλλα 2-3 διβδομαδα ηρθα και εντμοντον.οντως, δυνατο το κρυο σας.οι θερμοκρασιες του βανκουβερ, ειναι χαβαης μπροστα στις δικες σας!βεβαια, εσεις βλεπετε ηλιο...
αν με ξαναφερει προς τα εκει, θα ριξω σημα!
ειδα το βιντεακι, πες μου οτι δουλευεις canada service!

Eversman
24/10/2015, 20:07
Headbanger καλά τα λες!
Βέβαια αυτές είναι κινήσεις που μπορείς να κάνεις μόνο όταν είσαι νέος και δεν έχεις δημιουργήσει οικογένεια. Όχι δεν γίνεται άλλα είναι δύσκολο.
Όσο για το εάν μπορεί κάποιος να κάνει αυτό που θέλει και γενικώς να κάνει όνειρα στην χώρα μας χωρίς να αναγκαστεί να γίνει μετανάστης, σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Για μένα, γίνεται. Δύσκολα αλλά γίνεται.

Τώρα στην περίπτωση που χρειαστεί να φύγουμε τρέχοντας ένας καλός προορισμός είναι η Κόστα Ρίκα. Δημοκρατία από την δεκαετία του 60. Από τις πιο αραιοκατηκημενες χώρες, χαμηλό κατά κεφαλήν εισόδημα και παράδεισος. Μπανάνες κακάο, και άγρια φύση

Ήταν καλός μου φίλος για 2,5 χρόνια. Πέρασε ζάχαρη, αλλά δεν είχε οικογένεια, ήταν μόνος. Τεχνικός συντήρησης σε μεγάλο ξενοδοχείο. Νοίκιαζε ένα φθηνό ξύλινο σπιτάκι, δίπλα στην ζούγκλα και στην θάλασσα. Φρούτα δεν αγόρασε ποτέ. Μπανάνες και μάνγκο, έμπαινε στη ζούγκλα και έκοβε. Επειδή το φαγητό σε εστιατόριο ήταν πανάκριβο και ο μισθός μικρός (δεν θυμάμαι το ποσό), την έβγαζε με ψάρια, τα οποία είναι πάμφθηνα.

Μου είχε πεί χαρακτηριστικά, ότι μπορούσες άνετα να ψαρέψεις και μόνος σου, αλλά ορισμένη ποσότητα. Άν σε έβλεπαν να βγάζεις πάνω από 4-5 μεγάλα ψάρια τη μέρα, σε έδιναν στεγνά στο Λιμενικό.
Φορολογία για τα μικρά εισοδήματα δεν υπήρχε. Στα αστικά κέντρα δεν πλησιάζεις, γιατί είναι όλα πανάκριβα, λόγω των Αμερικάνων τουριστών. Ατομική ιδιοκτησία δεν υπάρχει, ή έστω είναι μικρή, καθώς οι Αμερικάνικες εταιρίες μπανάνας, έχουν αγοράσει σχεδόν όλη τη χώρα για φραγκοδίφραγκα και επινοικιάζουν την γή, ακριβά. Μόνο τα ενοίκια σε συγκροτήματα ξύλινων κατοικιών είναι φθηνά, για να μην υπάρχουν αντιδράσεις από τους ιθαγενείς.
Οι περισσότερες γυναίκες είναι όμορφες, προσέχουν τον εαυτό τους, είναι ευθύς και χωρίς αναστολές. Το κακό είναι ότι από το μεσημέρι που σχολάνε, μέχρι το ξημέρωμα, κάνουν μπάφο (άντρες/γυναίκες) τον οποίο βρίσκεις πάμφηνα (και αυτός προσφορά των Αμρικανικών εταιριών, για να μην υπάρχουν αντιδράσεις για άλλα πράγματα) και υπάρχει ένα περίεργο αίσθημα κοινοκτημοσύνης, όσον αφορά τους ερωτικούς συντρόφους ... εφόσον συναινέσεις τουλάχιστον.

headbanger
24/10/2015, 20:48
@headbanger
ειχα ερθει με την δουλεια αλμπερτα τον σεπτεμβρη του 14 και εμεινα ως φεβρουαρη.κυριως καλγκαρι, αλλα 2-3 διβδομαδα ηρθα και εντμοντον.οντως, δυνατο το κρυο σας.οι θερμοκρασιες του βανκουβερ, ειναι χαβαης μπροστα στις δικες σας!βεβαια, εσεις βλεπετε ηλιο...
αν με ξαναφερει προς τα εκει, θα ριξω σημα!
ειδα το βιντεακι, πες μου οτι δουλευεις canada service!

κοίτα όπως είπες το τι ψάχνειο καθένας. εμένα με γεμίζει σαν άνθρωπο να δημιουργώ και να πορεύομαι παρά να μένω στάσιμος. Ρίξε καμιά φωνή άμα έρθεις στα μέρη μας. Η αλήθεια είναι κατα τύχη ήρθα εδώ. Ηλιο έχει όπως λες αλλά οπουδήπωτε αλλού είναι καλοκαίρι συγκριτικά.

στην TELUS δουλεύω όχι στο canada service. το βίντεο είναι από την εταιρεία που δούλευα το 2011.

@tsompanis
Εγώ είμαι από ένα χωριό της κεντρικής Μακεδονίας. δεν έπαιζε στον ήλιο μοίρα ειδικά στον κλάδο μου και η ανεργία στο κόκκινο. είχα αγανακτήσει να είμαι κλεισμένος στο παιδικό δωμάτιο μετά απο 6 χρόνια που έλειπα (ΤΕΙ και θητεία):alien: Για αυτό το λόγο τα μούτζωξα και έφυγα όσο πιο μακρυά μπορούσα

tools
24/10/2015, 21:06
κοίτα όπως είπες το τι ψάχνειο καθένας. εμένα με γεμίζει σαν άνθρωπο να δημιουργώ και να πορεύομαι παρά να μένω στάσιμος. Ρίξε καμιά φωνή άμα έρθεις στα μέρη μας. Η αλήθεια είναι κατα τύχη ήρθα εδώ. Ηλιο έχει όπως λες αλλά οπουδήπωτε αλλού είναι καλοκαίρι συγκριτικά.

στην TELUS δουλεύω όχι στο canada service. το βίντεο είναι από την εταιρεία που δούλευα το 2011.

μια χαρα, αρα βρισκεις πολλες καλες στιγμες εκει, μπραβο σου!

το κλιμα ειναι οντως περιεργο, ειδικα για οσους δεν εχουν μεγαλωσει σε αυτο!
στο βανκουβερ εχει ανθρωπινες θερμοκρασιες αλλα βρεχει ολο τον χρονο, οποτε, ειδικα χειμωνα, μπορει να κανεις να δεις ηλιο αρκετο καιρο.και αυτο σε επηρεαζει ακομα και οταν εισαι πισω απο ενα παραθυρο.εκει σε σας, αν δεν κανεις το λαθος να δουλευεις υπαιθρια, βλεπεις τον ηλιο πισω απο το τζαμι και εχεις την ψευδαισθηση οτι εχει 30 βαθμους πανω απο την υπαρχουσα θερμοκρασια, εξω!χαχαχα

στην telus, μια χαρα!
(εγω εχω rodgers και βριζω καθε μερα...)
καλα να περνας λοιπον!

dimmie_72
24/10/2015, 21:32
και υπάρχει ένα περίεργο αίσθημα κοινοκτημοσύνης, όσον αφορά τους ερωτικούς συντρόφους ... εφόσον συναινέσεις τουλάχιστον.

ρε συ Παναγιώτη, μιας και τόχεις με την οργάνωση εκδρομών.... ;)

el-Gatto
24/10/2015, 21:39
ρε συ Παναγιώτη, μιας και τόχεις με την οργάνωση εκδρομών.... ;)
Ναι ,μόνο να μην ξεχάσουμε να παμε μπάκουροι ,έτσι ώστε να στηρίξουμε με πάθος την ντόπια παράδοση της κοινοκτημοσύνης των ερωτικών συντρόφων (τους).:D

teogtp
24/10/2015, 22:09
ρε συ Παναγιώτη, μιας και τόχεις με την οργάνωση εκδρομών.... ;)


Ναι ,μόνο να μην ξεχάσουμε να παμε μπάκουροι ,έτσι ώστε να στηρίξουμε με πάθος την ντόπια παράδοση της κοινοκτημοσύνης των ερωτικών συντρόφων (τους).:D

Καμμια λαμπα Lux και κανενα οργανογραμμα κοιταξτε να παρετε μαζι σας για να μην την παθετε οπως στο ανεκδοτο............
:D

giannis113
25/10/2015, 01:19
Πριν 3 χρονια πουλησα την τελευταια μηχανη που ειχα αγορασει το sv..
Ανεβηκα στο μοναχο της γερμανιας δουλεψα 6 μηνες σε μια λαντζα.
Η δουλεια δυσκολη η λαχταρα τεραστια να παω εστω και για λιγο Ελλαδα.
Σπροχνοντας βγηκα απο το αεροπλανο τοτε στην επιστροφη. Να παω να δω τον σκυλο μου τους φιλους κλπ κλπ

Εμεινα 2 χρονια Ελλαδα, επειτα μετα απο 6 μηνες σεζον στην Κρητη τελη σεπτεμβριου ειχα μεινει αφραγκος.
Ενα απογεμα πηγα σφαιρα σε ιντερνετ καφε, μεσω αγγελιας βρηκα δουλεια στη γερμανια παλι.
Ψαχτηκα πολυ για ολανδια η αγγλια λογω γλωσσας. Αλλα δεν ειχα χρονο να ψαχνω.
Σε 4 μερες βρεθηκα παλι γερμανια παλι σε μια πολη της βαυαριας.
Οι ερωτησεις ηταν απλες (του μεσιτη) εισαι εμφανισιμος; μηλας εστω και λιγο τη γλωσσα; ωραια πας για εξω, δηλαδη σερβις κυριως μπαρ.
βρεθηκα σε ταβερνα ελληνικη ειμαι τωρα 14 μηνες εδω. Καμια σχεση οι συνθηκες με την γαμωκουζινα.
Δουλευω τριτη με παρασκευη απο τις 4 μεχρι 12 ΣΚ πρωι βραδυ και δευτερα ρεπο.
Πλεον μηλαω αρκετα τη γλωσσα ωστε να δουλευω σερβις να εξηπηρετουμε οπου παω κλπ κλπ.
Τυχερος στο θεμα ωραριου δουλειας το 90% ειναι πρωι βραδυ καθε μερα.
Σεπτεμβριο μπαινω φανταρος πιο πριν μαζευω λεφτα για μηχανη ετσι να την χαρω λιγο το καλοκαιρι και μετα ας ειναι στο γκαραζ αρκεινα ξερω οτι εχω.
Και επειτα το στρατο θα παω παλι για σεζον δηλαδη ιουνιο του 2016 με βλεπω ελλαδα και νοεμβριο του 2017 με βλεπω παλι γερμανια.
Τωρα ξερω τι και πως.

giannis113
25/10/2015, 01:26
Ολα τα παραπανω δε γραφτηκαν σε τόνο χαρουμενο και με καμαρι.
Ειναι απλα μια λογικη εξελιξη και με λιγη τυχη.
Δε καμαρονω δε πεταω στα συννεφα.
μου αρεσει η σταθεροτητα η ησηχια εδω κλπ κλπ.
Δεν ξεχνω την ζωη που εχω κατω.
με ανησυχησε το γεγονος οτι το καλοκαιρι ειχα 40 μερες αδεια. Αρχισα να βαριεμαι. μαλλον ιδρυματοποιηθηκα..

costas_versys
25/10/2015, 06:21
Να πω και εγώ την δική μου ιστοριούλα.
Μετά από 2,5 χρόνια στο Qatar επέστρεψα στην Ελλάδα το Πάσχα του 2015. Πριν λίγες ημέρες κανονίστηκε δουλειά για τα επόμενα 2 χρόνια μέχρι και τέλος του 2017. Ετσι φεύγω αμέσως μετά τα Χριστούγεννα για Canberra στην Αυστραλία με κάποιους μήνες να πρέπει να δουλεύω στο Μαπούτο στην Μοζαμβίκη.

Eversman
25/10/2015, 15:50
ρε συ Παναγιώτη, μιας και τόχεις με την οργάνωση εκδρομών.... ;)

Εκεί δεν φτάνουν τα κονέ μου. Άσε που δεν τα πάω καλά και με τις κοινοκτημοσύνες :D

bulmont
25/10/2015, 16:36
... Άσε που δεν τα πάω καλά και με τις κοινοκτημοσύνες :D




Εσύ χάνεις.............................

dimmie_72
25/10/2015, 16:39
Εκεί δεν φτάνουν τα κονέ μου. Άσε που δεν τα πάω καλά και με τις κοινοκτημοσύνες :D

ρε συ μην τρομάζεις...
για κοινοκτημοσύνη του ΚοσταΡικανού λέμε! :lol:

PortisHead
26/10/2015, 07:57
Να ρωτησω κατι τα παιδια που ειναι στον Καναδα.
Μηπως ειχατε καποια σχεση με τον Καναδά απο παλιοτερα ?
Γέννηση ? Συγγενεις ?
Γιατι απ'οσο ξέρω στον Καναδά δεν πας σαν μεταναστης ουτε με σφαιρες...εκτος κιαν μιλάμε παρανόμως.
Κανω λάθος ?

tools
26/10/2015, 12:20
Να ρωτησω κατι τα παιδια που ειναι στον Καναδα.
Μηπως ειχατε καποια σχεση με τον Καναδά απο παλιοτερα ?
Γέννηση ? Συγγενεις ?
Γιατι απ'οσο ξέρω στον Καναδά δεν πας σαν μεταναστης ουτε με σφαιρες...εκτος κιαν μιλάμε παρανόμως.
Κανω λάθος ?

εγω ναι, ειμαι καναδος υποικοος εκ γεννετης (ελλαδα γεννηθηκα, αλλα απο ενα καναδο γονεα), ομως δεν εχω πια συγγενεις εκει, ουτε δειγμα.

για την παρανομη μεταναστευση, δεν μπορω να σχολιασω.ξερω ανθρωπους που τους βγηκε, αλλα ειναι 100% θεμα τυχης...

οσον αφορα την νομιμη μεταναστευση, το ''ουτε με σφαιρες'' ειναι σχετικα υπερβολικο.
το ''με σφαιρες'' ειναι σχετικα ρεαλιστικο ομως..
αν εισαι οικονομικος μεταναστης, ειναι θεωρητικα το ιδιο, με το να πας αμερικη.
πρακτικα, λιιιγο πιο ευκολο (με εξαιρεση συγκεκριμενες περιοχες τυπου -κυριολεκτικα- ''και να με πληρωνες δεν πηγαινα'').
αν εισαι διακεκριμενος επιστημονας, καλλιτεχνης ή αθλητης, πας.αν οχι, μονος σου δεν πας.
για να σε καλεσουν, ισως γινεται, αλλα ειναι μεγαλη μανουρα.πρεπει να μπορει και να θελει στ'αληθεια να το κανει ο συνδεσμος σου δηλαδη.
αν δεν εχεις θεμα χρηματων και απλα αποφασιζεις να πας να ζησεις εκει, ειναι πολυ πιο ευκολο να αγορασεις βιζα απο οτι στην αμερικη.
τεραστιο προβλημα του καναδα το τελευταιο, τους εχει διαλυσει και θα αλλαξει αμεσα, απ'οτι λεγεται!

headbanger
26/10/2015, 16:44
Να ρωτησω κατι τα παιδια που ειναι στον Καναδα.
Μηπως ειχατε καποια σχεση με τον Καναδά απο παλιοτερα ?
Γέννηση ? Συγγενεις ?
Γιατι απ'οσο ξέρω στον Καναδά δεν πας σαν μεταναστης ουτε με σφαιρες...εκτος κιαν μιλάμε παρανόμως.
Κανω λάθος ?

ναι κάνεις λάθος. εγώ ούτε συγγενείς είχα, ούτε υπηκοότητα (που άμα είσαι υπηκοος δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα)
Βρήκα την δουλεια μου από Ελλάδα, μου ετοιμάσανε τα χαρτιά και έκανα την αρχή.

Το θέμα είναι να είσαι εξειδικευμένο προσωπικό και να σε χρειάζονται. σαν ανειδίκευτος πάει το "ούτε με σφαίρες".
Ο αδερφός μου ήρθε επιδή είχα κάνει εγώ την αρχή και τα είχε όλα στρωμένα. Στην αρχή ήρθα σαν σερβιτόρος το 12 και μετά έβγαλε τα Καναδικά διπλώματα και μπήκε σε φορτηγό, που ήταν και η δουλειά που τον ενδιέφερε.

PortisHead
27/10/2015, 09:45
...Βρήκα την δουλεια μου από Ελλάδα, μου ετοιμάσανε τα χαρτιά και έκανα την αρχή.

Το θέμα είναι να είσαι εξειδικευμένο προσωπικό και να σε χρειάζονται. σαν ανειδίκευτος πάει το "ούτε με σφαίρες".



εγω ναι, ειμαι καναδος υποικοος εκ γεννετης

αν εισαι διακεκριμενος επιστημονας, καλλιτεχνης ή αθλητης, πας.αν οχι, μονος σου δεν πας.
για να σε καλεσουν, ισως γινεται, αλλα ειναι μεγαλη μανουρα.πρεπει να μπορει και να θελει στ'αληθεια να το κανει ο συνδεσμος σου δηλαδη.

Ε αυτο λεω ρε παιδια...στο ξεκαρφωτο με τουριστικη βίζα δεν πας και αραζεις.

Για Αμερικη τουλαχιστον που το ειχα ψαξει καποτε , επρεπε ο εργοδοτης να ξοδεψει περιπου 5000 δολαρια σε χαρτια και μανουρα + να αποδειξει οτι δεν βρήκε εγχωρια ατομο με αυτη την ειδικευση στην περιοχη του...κοινως δυσκολα πολυ.

Απλα μη νομιζουν πολλοι οτι απλα παιρνω αεροπλανο,παω Καναδα,ψαχνω τις μικρες αγγελιες, βρισκω δουλεια και μενω μονιμα εκει.

Nikol1979
02/11/2015, 23:55
...αυτουνου του bulmont ρε παιδια, που ειναι και δικος σας παλιος, 4 χρονια κανατε να του απαντησετε??!!!

Να ομως που παλι/ακομα επικαιρο το θεμα....

Πολλα ενδιαφεροντα διαβασα παντως.

Ελπιζω να συνεχιστει το θρεντ :)

Bob_o_mastoras
03/11/2015, 00:33
Εγω ελπιζω να μην ξαναφυγω αλλα.... :cry:

Nikol1979
03/11/2015, 01:05
Εγω ελπιζω το αντιθετο!:lol: