PDA

View Full Version : Ποιότητα ασφάλτου στους ελληνικούς δρόμους



Ichigo
31/07/2011, 02:14
Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί οι δρόμοι μας είναι γυαλί; Πολλές φορές σίγουρα οι περισσότεροι από εσάς και αμέσως στριφογύρισε στο μυαλό σας το τρίπτυχο εργολάβος-μίζα υπουργείο :D

Κάποιοι από εσάς ίσως θέλετε να ψάξετε και το θέμα λίγο τεχνικά. Χρήσιμο θα ήταν να κατατεθούν και απόψεις των μηχανικών του forum
Περισσότερα εδώ: ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ 50/70 ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗΣ ΜΕ SBS (http://library.tee.gr/digital/m2070/m2070_nikolaidis.pdf)

Εχετλαίος
31/07/2011, 07:58
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, παιδιά. Άλλο πράμα η άσφαλτος (που παράγεται στο διυλιστήριο) και άλλο πράμα το ασφαλτόμιγμα που στρώνουμε στρους δρόμους. Το ασφαλτόμιγμα περιέχει άσφαλτο (και άλλα υλικά, αδρανή -και κακής ποιότητος- ως επί το πλείστον).
Eργάστηκα ΚΑΙ σε εργοτάξιο παραγωγής ασφαλτομίγματος.
Μπορώ να γράψω πολλά ανθηρά και πολύχρωμα πάνω στο τι συμβαίνει με διαγωνισμούς, έργα, λογαριασμούς, ποιότητα ασφαλτομίγματος, μαφία διακίνησης, ατυχήματα, υπέρβαρα φορτία, τροποποιημένα δρομολόγια, πειράγματα δελτίων αποστολής και τροποποιημένα ζυγολόγια...
Αλλά, τελικά, όλα καταλήγουν στο ότι στον τόπο αυτό δε λειτουργούν και πολλά πράγματα, οπότε ένας περίπατος δε οιοδήποτε thread θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα ως συνέπεια παρατηρήσεων και κατάθεσης εμπειριών...
Κοινώς...πιάσ' τ' αβγό και κούρευτο...
:wacko:

chr1s_86
31/07/2011, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
τι συμβαίνει με διαγωνισμούς, έργα, λογαριασμούς, ποιότητα ασφαλτομίγματος, μαφία διακίνησης, ατυχήματα, υπέρβαρα φορτία, τροποποιημένα δρομολόγια, πειράγματα δελτίων αποστολής και τροποποιημένα ζυγολόγια...

:dizzy: :(

jimmy10
01/08/2011, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:dizzy: :(


ξενος εισαι φιλλλαρακι?

CBarbas
01/08/2011, 10:45
Δυστυχως



ειμαστε φορα παρτιδα για τα μπαζα, σαν λαος πλεον.

Οτι μας αξιζει, απολυτως ομως, του ζουμε αυτη την στιγμη, σε ολους τους τομεις. Τιποτε δεν ειναι τυχαιο.

Η ιδιοσυγκρασια απατεωνα, ανικανοτητας, αδιαφορειας για το συν/ανθρωπο μας, που μας διακατεχει, τι αλλο αποτελεσμα θα ειχε εκτος απο τη παρουσα κατασταση.

Λοιπον δε τα φαγαμε μαζι σιγουρα αλλα ειμασταν ολοι συνενοχοι πνευματικα, δεν αντισταθηκαμε ουτε μια φορα στο πειρασμο της απατεωνιας, με οτι επεξηγηση και επιπλεον χαρακτηρισμο θα μπορουσε να εχει αυτη η εννοια.

S705
02/08/2011, 14:52
Τυχαίνει και στο κοντινό μου περιβάλλον έχω έναν άνθρωπο ο όποιος έχεις μια κατασκευαστική εταιρία. Κατά καιρούς έχει αναλάβει και έργα οδοποιίας.
Σε μια συζήτηση που είχα μαζί του για έναν τότε καινούργιο κομμάτι δρόμου που με την πρώτη βροχή πλημμύρισε και υπέστη καθίζηση μου είπε τα εξής .

“ όταν η μελέτη υποδεικνύει ανά 3 μετρά φρεάτιο 50x20 και η κατασκευή παραδίδετε με φρεάτια 30x15 ανά 5 μετρά και μικρότερη διάμετρο αποχέτευση αποστράγγισης τι περιμένεις να γίνει ?”

p_sapelas
02/08/2011, 16:39
Παιδιά τι ψάχνετε.. από όπου και να το πιάσεις το θέμα βρωμάει... όπως σε όλα τα άλλα έτσι και εδώ είμαστε "ελληνάρες"... όπου δεν υπάρχει έλεγχος κάνεις ότι θές και ακόμα και όταν σε ελέγξουνε πάλι κάνεις ότι θες αφού δεν τιμωρείται κανείς. Το τελευταίο που χρειάζεται είναι να κοιταζόμαστε και να απορούμε πώς φτάσαμε ώς εδώ. Το χεράκι μας το βάλαμε όλοι είτε ψηφίζοντας είτε κλέβοντας είτε αδιαφορόντας για την κατάσταση που επικρατεί γύρω μας. Τώρα τι κάνουμε είναι το θέμα.. όλος ο κόσμος γκρινιάζει για τους δρόμους αλλά πληρώνουμε διόδια γτ δεν θέλουμε να μπλέξουμε... Ακόμα και να πάνε να κάνουν κάτι κάποιοι για να διορθώσουν τα πράγματα πάλι μία από τα ίδια.. Δείτε το αντικαπνιστικό μέτρο που εδώ και 2 χρόνια κατοχυρώθηκε και ώς νόμος του κράτους...

Aggelos_SV
02/08/2011, 17:28
Έργα οδοποιΐας = ΔΗΜΟΣΙΑ έργα ---->Κύριος του έργου=Ελληνικό δημόσιο= ΥΠΕΚΑ

Προδιαγραφές οδοποιΐας ,γνωστές και δεν αφορούν ευρέως τον "κόσμο" αλλά αποκλειστικά και μόνο τον κύριο του έργου (ο οποίο βεβαίως είναι ο "λαός" μέσω των εκλεγμένων αντιπροσώπων του :rotflmao: :rotflmao: )

Επομένως αν το έργο πληρεί τις προδιαγραφές και τις εγκεκριμένες μελέτες γίνεται η παραλαβή από τον κύριο ,αν όχι γίνονται οι απαραίτητες εργασίες (με κόστος που βαρύνει τον κατασκευαστή + κόστος καθυστέρησης παράδοσης έργου σύμφωνα με τις ρύτρες του έργου) και το έργο παραδίδεται σωστό

Αυτά στον πολιτισμένο κόσμο (και ενίοτε και εν Ελλάδι) ...

Άρα καταλήγουμε ότι όλοι οι ΥΠΕΧΩΔΕδες από την μεταπολίτευση (τουλάχιστον) και μετά πρέπει να μπουν φυλακή...:lol: :sad:

chr1s_86
02/08/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
ξενος εισαι φιλλλαρακι?

Δεν είναι από έκπληξη τα emoticons αλλά από λύπη...


Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Τυχαίνει και στο κοντινό μου περιβάλλον έχω έναν άνθρωπο ο όποιος έχεις μια κατασκευαστική εταιρία. Κατά καιρούς έχει αναλάβει και έργα οδοποιίας.
Σε μια συζήτηση που είχα μαζί του για έναν τότε καινούργιο κομμάτι δρόμου που με την πρώτη βροχή πλημμύρισε και υπέστη καθίζηση μου είπε τα εξής .

“ όταν η μελέτη υποδεικνύει ανά 3 μετρά φρεάτιο 50x20 και η κατασκευή παραδίδετε με φρεάτια 30x15 ανά 5 μετρά και μικρότερη διάμετρο αποχέτευση αποστράγγισης τι περιμένεις να γίνει ?”

Αυτός που στο είπε αυτό είναι ο ίδιος που παρέδωσε το έργο ή κάτι έχασα; :confused: :confused:

Εχετλαίος
03/08/2011, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Αυτός που στο είπε αυτό είναι ο ίδιος που παρέδωσε το έργο ή κάτι έχασα; :confused: :confused:

Όχι δεν έχασες κάτι, αλλά...
Σκέψου αυτό:
Μια μέρα είχαμε παραγωγή ασφάλτου για ένα έργο (δημόσιο) και όλα νόμιμα και καλά.
Κάποια στιγμή έρχεται ένα τετραξονικό φορτηγό και χωρίς να ρωτήσει κωλώνει και μπαίνει κάτω από το σιλό του ασφαλτομίγματος.
Βγαίνω από την πλάστιγγα και βάνω τση φωνές. Έρχονται δυο από το φορτηγό και μου λένε ότι ο τάδε δήμος κάνει μπαλώματα και θα χρειαστούν 3-4 φορτηγά ασαφαλτόμιγμα. Του εξηγώ ότι το προιόν που βγάζουμε εκείνη τη στιγμή δεν είναι για οδοστρωσία αλλά για πατήματα (για πλατείες, πάρκινγκ κτλ). Του προτείνω να περιμένει κάνα μισάωρο ώστε να αδειάσω τι μίγμα που έχω και να του φτιάξω τη συνταγή για οδοστρωσία.
Άρνηση. Και βιαζόμαστε, και όλα το ίδιο είναι, και τελείωνε, και μας περιμένουνε 10 συνεργεία, και μας καθυστερείς κτλ. Μάλιστα μου δώσανε στο κινητό τον αρμόδιο αντιδήμαρχο να με γκαζώσει.
Τον έγραψα στα @@ μου και δεν άλλαζα γνώμη. Καπάκι με παίρνει τηλέφωνο ο εργοδότης μου και μου λέει να τους εξυπηρετήσω γιατί τον πήρε τηλ ο ίδιος ο δήμαρχος. Του εξηγώ. Ναι μου λέει ξέρω, αλλά δώσε τους.
Βρε δεν είναι για οδοστρωσία, θα φύγει κανένας σε καμιά στροφή και θα τρέχουμε!
Με τα πολλά και τα πάρα πολλά τους δώσαμε αφού με ξέχεσε τηλεφωνικά και ο ίδιος ο δήμαρχος...Αρνήθηκα να υπογράψω τα ζυγολόγια, βάλανε άλλον να τα ζυγιάσει (σημ. υπέρβαρα καμιά 10αριά τόνους το κάθε φορτηγό) και όλα γίνανε όπως γίνονται όλα στην Ελληνική επικράτεια.
...
Τα αποτελέσματα (μπαλώματα που γίνονται είτε λακούβες είτε σαμαράκια είτε ξεφλουδίζουνε 2 βδομάδες μετά) είναι γνωστά σε όλλους, υποθέτω...
:mad:
:sad:

chr1s_86
03/08/2011, 08:59
:sad:

Εχετλαίος
03/08/2011, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:sad:

Mη στεναχωριέσαι, υπάρχουν και τα χυμώδη ευτράπελα που μας φτιάχνουν την ημέρα!
Γροίκα:
Ήλθε δίπλα στο σιλό μια μέρα μια γρα από ένα σπίτι στο διπλανό χωριό με μια πλαστική τσάντα σουπερμάρκετ και μου ζήτησε να της βάλω λίγη άσφαλτο να στρώσει εκεί που φύγανε κάτι πλάκες στον κήπο! :hypnotize
Άλλη φορά, πάλι, ήλθε ένας με ένα παλιό Nissan Sunny και ήθελε λίγη άσφαλτο να του βάλουμε στο πορμπαγκάζ! Ρε καλέ μου, ρε χρυσέ μου, ρε η άσφαλτος είναι στους 200 βαθμούς και θα στα κάμει όλα πουτ@να, ρε δε γίνεται..Αυτός να φωνάζει και να χτυπιέται ότι γίνεται! Ε α γ@μήσου του λέω, κώλωσε κάτω από το σιλό!
Το βάζει από κάτω, ανοίγει το πόρμπαγκάζ, ανοίγει ο χειριστής το σιλό και..ε, γ@μήθηκε το αμάξι τελετουργικά! Με τον φορτωτή το τραβήξαμε και το πετάξαμε σε μια γωνιά...
:sick:
:lol:

nikos_abel
03/08/2011, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όχι δεν έχασες κάτι, αλλά...

:sad:

Ουδείς άσφαλτος Στέλιο μου....

Εχετλαίος
03/08/2011, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ουδείς άσφαλτος Στέλιο μου....

Α..α...άντζελα;

:confused:

nikos_abel
03/08/2011, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Α..α...άντζελα;

:confused:

Ναι ρε, έχεις δίκιο

Ουδείς "άσφαλτος" Στέλιο μου.... έπρεπε να γράψω.

chr1s_86
03/08/2011, 09:27
Καλά είναι κι αυτά (ειδικά με την άσφαλτο στο πορτμπαγκάζ :lol: :lol: ) αλλά όταν βλέπεις να στρώνουν κάποιο δρόμο και σε ένα τρίμηνο να είναι σχεδόν όπως πριν τότε τι να πεις... :sick:

makis206
03/08/2011, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Mη στεναχωριέσαι, υπάρχουν και τα χυμώδη ευτράπελα που μας φτιάχνουν την ημέρα!

Του Δημάρχου το αμάξι καρφωμένο σε καμμιά κολώνα θα ήταν ότι το καλύτερο Στελή..:p

Εχετλαίος
03/08/2011, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
...αλλά όταν βλέπεις να στρώνουν κάποιο δρόμο και σε ένα τρίμηνο να είναι σχεδόν όπως πριν τότε τι να πεις... :sick:

Κοίτα, έχει να κάνει και με ποιόν έχεις να κάνεις.
Προ διετίας ένας εργολάβος ανέλαβε να στρώσει στα Χανιά 2 κεντρικούς δρόμους. Τους έστρωσε "όπως να 'ναι". Περνούσα, έβλεπα και γελούσα...Τηλεφώνησα σε ένα γνωστό μου στο δήμο και μου είπε "άστον να δούμε"
Το έργο παραδόθηκε και μόλις 3 μήνες μετά...περίτρανο ξεφλούμπισμα των δρόμων.
Ο δήμος δεν έκατσε, όμως, προς τιμήν του, άπραγος! Τονε βούτηξε και τον υποχρέωσε να το ξαναφτιάξει αυτή τη φορά σωστά και με το γράμμα του νόμου. Και ο λαμόγιος το έκανε...
Βέβαια, κάνα μήνα μετά το στρώσιμο των νέων δρόμων (με εξαιρετικής ποιότητος υπόβαση και ασφάλτου ομολογουμένως) ήλθε η εταιρεία ύδρευσης και ιδιωτική εταιρεία τηλεφωνίας και τα ξήλωσαν και τα βεβήλωσαν όλα, αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο ευτράπελο της Ελληνικής πραγματικότητας...
:sick: