PDA

View Full Version : Ελαστικά 80-20 ;



Slane
31/07/2011, 10:03
Παιδιά γεια σας.

Θα ήθελα την καθοδήγησή από εσάς που γνωρίζετε περισσότερα. Έχω μια μοτοσικλέτα BMW F 650 GS TWIN 2010 & έχω κάνει 14000 km.

1ον : Ποια κατά τη γνώμη σας θεωρείτε τα καλύτερα ελαστικά για 80 % άσφαλτο & 20 % χώμα ;

2ον : Πως καταλαβαίνουμε ότι είναι η κατάλληλη στιγμή τα λάστιχα να αλλαχθούν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιώργος

AUFGEBRACHT
31/07/2011, 12:42
Εγώ προσωπικά από την πείρα μου θα σου έλεγα να μείνεις μακρυά από bridgestone και να κοιτάξεις τα Metzeler Tourance ή τα Tourance EXP...Εγώ στη δικιά μου τα μαμίσια τα Bridgestone τα άλλαξα στα 9.000χλμ, γλύστραγαν με το παραμικρό και είχαν παντού σκασίματα και ρωγμές...Για το πότε αλλάζεις λάστιχο θα βρεις πολλά thread και συμβουλές...άλλοι τα αλλάζουν με τα χρόνια,άλλοι με τα χιλιόμετρα...εγώ προσωπικά τα αλλάζω όταν βλέπω αλλαγή στη συμπεριφορά της μοτοσυκλέττας.

mikes
31/07/2011, 13:02
η καλυτερη εποχη να αλλαξεις λαστιχα, ειναι οταν αυτα που φορας για οποιοδηποτε λογο δεν σε
κανουν να αισθανεσαι σιγουρος και δεν σου εμπνεουν ασφαλεια!!

ριξε και μια ματια στα μισελεν ανακε 2!

Vstrommer71
31/07/2011, 13:04
Sahara,Sahara,Sahara το καλυτεροτερο
Το 690 παει ασφαλτο αεροπορια με αυτα και ειναι αξιοπρεπη στα ξερα χωματα
Ανθεκτικο λαστιχο(10000 χλμ το πισω ανετα) αλλα λιγο τσιμπημενο σε τιμη

AUFGEBRACHT
31/07/2011, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Sahara,Sahara,Sahara το καλυτεροτερο
Το 690 παει ασφαλτο αεροπορια με αυτα και ειναι αξιοπρεπη στα ξερα χωματα
Ανθεκτικο λαστιχο(10000 χλμ το πισω ανετα) αλλα λιγο τσιμπημενο σε τιμη

Συγγνώμη,αλλά δεν είναι υπερβολή τα Sahara;;;; Όταν το ποσοστό που τον ενδιαφέρει είναι 80% άσφαλτος;;;; Μπορεί να είναι πολύ καλό λάστιχο αλλά η γνώμη μου πάντα, για κάποιον ο οποίος κινείται μόνο άσφαλτο και θα θελήσει να κινηθεί διεκπεραιωτικά σε κανα χωματόδρομο στις διακοπές δεν είναι κατάλληλο...Όσο για τα 10.000χλμ,τα απλά Tourance που έχω πάνω αυτή τη στιγμή τα έχω 3 χρόνια και βάλε και έχουν 16.000χλμ και ο λαστιχάς που πήγα να τα δει (μόνο και μόνο επειδή τα έχω 3+ χρόνια) μου είπε πως ακόμα έχουν ψωμί και δε χρήζουν αλλαγής...