PDA

View Full Version : Δίχρονο μηχανάκι και πρόβλημα στην εκχυση καυσίμου



geocheats2
01/08/2011, 11:49
Έπεσε στα χέρια μου ένα 50αρι παπάκι (Yamaha Mate 50)

Το πρόβλημα

Ενώ άμα του βάλω βενζίνη από το μπουζί (δλδ κατευθείαν στην μηχανή ) παίρνει μπροστά με την πρώτη από το ρεζερβουάρ δεν παίρνει χθες τα έβγαλα όλα και τα καθάρισα σωληνάρια, ρεζερβουάρ λαδιού και βενζίνης σήμερα θα βγάλω εκεί που κάνει την μίξη και θα καθαρίσω. Μήπως έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Παρατηρήσεις

Έχω καθαρίσει και δοκιμάσει χωρίς την εισαγωγή του αέρα
Έχω αλλάξει μπουζί
Έχω δοκιμάσει να βάλω λάδια και βενζίνη αφού αδειάσω τα προηγούμενα
Μάλλον είχε κάποια διαρροή το λάδι αλλά την έφτιαξα χθες
Αφού βάλω 2 σύριγγες βενζίνη στην μηχανή γύρω στα 10 ml η μηχανή δουλεύει για 1-2 δευτερόλεπτα μόνο
Έχω δοκιμάσω να ξεβιδώσω κάτι βιδούλες που έχει στο πλάι κάποια έβγαλε βενζίνη άλλη έβγαλε λάδι και μια δεν βγάζει τίποτα
Έχει σπάσει το μπροστά φρένο αλλά πιστεύω ότι είναι άσχετο


Όπως θα καταλάβατε οι σχετικοί είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μηχανές (είμαι του ηλεκτρολογικού κομματιού) ρίξτε καμιά ιδέα γιατί το βλέπω να πάει για πέταμα και έχω σπαταλήσει και καμιά 10αρια ώρες μέχρι τώρα και δεν λέει

sniper
01/08/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2
...
Έχει σπάσει το μπροστά φρένο αλλά πιστεύω ότι είναι άσχετο
...

Η πίστη σώζει.. :lol:

Tpap
01/08/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2
Ενώ άμα του βάλω βενζίνη από το μπουζί (δλδ κατευθείαν στην μηχανή ) παίρνει μπροστά με την πρώτη

...με βενζίνη κατευθείαν στον κύλινδρο, πόση αυτονομία σου δίνει...?!

..μήπως πρέπει να συνδέσεις κατευθείαν το ρεζερβουάρ/σωληνάκι με κύλινδρο...?

το καΛμπυλατέρ το έχεις πάνω στο μηχανάκι...? ειναι συνδεδεμένο με το δεξί γκρίπ..?

Επίσης μας ενδιαφέρει, αν βρίσκεται πάνω στο μηχανάκι (το καΛμπυλατερι) να μην είναι στην σέλα ή αλλού, το θέλουμε βιδωμένο στον κύλινδρο ή στον στροφαλοθάλαμο. Είναι...?

για πάμε...

geocheats2
01/08/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
...με βενζίνη κατευθείαν στον κύλινδρο, πόση αυτονομία σου δίνει...?!

..μήπως πρέπει να συνδέσεις κατευθείαν το ρεζερβουάρ/σωληνάκι με κύλινδρο...?

το καΛμπυλατέρ το έχεις πάνω στο μηχανάκι...? ειναι συνδεδεμένο με το δεξί γκρίπ..?

Επίσης μας ενδιαφέρει, αν βρίσκεται πάνω στο μηχανάκι (το καΛμπυλατερι) να μην είναι στην σέλα ή αλλού, το θέλουμε βιδωμένο στον κύλινδρο ή στον στροφαλοθάλαμο. Είναι...?

για πάμε...

Λοιπόν ευχαριστώ καταρχήν για την βοήθεια

Όταν το πήρα τα σωλινάκια είχαν τη θέση τους το καθένα και συνεχίζω και τα βάζω έτσι όπως τα βρηκα

Το καΛμπυλατερι τι είναι? (βλέπεις που έμπλεξες)

η αυτονομία 10ml με σύριγγα που βάζω είναι γύρω στα 1-2 δευτερόλεπτα όπως λέω και παραπάνω που μου φαίνεται πολύ περίεργο

alex14
01/08/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2


είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μηχανές (είμαι του ηλεκτρολογικού κομματιού) ρίξτε καμιά ιδέα γιατί το βλέπω να πάει για πέταμα και έχω σπαταλήσει και καμιά 10αρια ώρες μέχρι τώρα και δεν λέει

Πεταξε τον κινητηρα και βαλε ενα μοτερ απο πλυντηριο ρουχων γιατι δεν βλεπω να βγαζεις ακρη

borbos
01/08/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2
Λοιπόν ευχαριστώ καταρχήν για την βοήθεια

Όταν το πήρα τα σωλινάκια είχαν τη θέση τους το καθένα και συνεχίζω και τα βάζω έτσι όπως τα βρηκα

Το καΛμπυλατερι τι είναι? (βλέπεις που έμπλεξες)

η αυτονομία 10ml με σύριγγα που βάζω είναι γύρω στα 1-2 δευτερόλεπτα όπως λέω και παραπάνω που μου φαίνεται πολύ περίεργο

διπλωμα δεν εχεις? κα-ρμπι-λα-τερ

διαβασε....

http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-103.htm

geocheats2
01/08/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από borbos
διπλωμα δεν εχεις? κα-ρμπι-λα-τερ

διαβασε....

http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-103.htm

με μπέρδεψε με το καΛμπυλατερι οχι πως έχω δίπλωμα :D

ναι πάνω στην μηχανή είναι οχι στην σέλα η κάπου αλλού το δεξί γριπ δεν ξέρω τι είναι

sniper
01/08/2011, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2
με μπέρδεψε με το καΛμπυλατερι οχι πως έχω δίπλωμα :D

ναι πάνω στην μηχανή είναι οχι στην σέλα η κάπου αλλού το δεξί γριπ δεν ξέρω τι είναι

Ο Γρύπας, μυθικό πλάσμα.. ό,τι να ναι... :sad:

geocheats2
01/08/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο Γρύπας, μυθικό πλάσμα.. ό,τι να ναι... :sad:

Είπα ότι δεν γνωρίζω τι να κάνω δηλαδή
Άλλοι επιλέξαμε ηλεκτρολόγοι άλλοι μηχανικοί αυτοκινήτων στα ΕΠΑΛ τι να κάνουμε εγώ ηλεκτρολόγος διάλεξα

alex14
01/08/2011, 12:35
Φιλε, γνωμη μου μην ασχολεισαι αλλο. Πηγαινε σε ενα μαστορα να το δει

:wave2:

sniper
01/08/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2
Είπα ότι δεν γνωρίζω τι να κάνω δηλαδή
Άλλοι επιλέξαμε ηλεκτρολόγοι άλλοι μηχανικοί αυτοκινήτων στα ΤΕΕ τι να κάνουμε εγώ ηλεκτρολόγος διάλεξα

Ε ασχολήσου με την πλεξουδα τότε γιατί θα σΕ πουνε μετά για ζιγκλερώματα και καζανάκια και φλοτέρ και βελόνες και θα πιάσεις το πλέξιμο μετά.

ποπαϋ
01/08/2011, 12:38
δεν το πας καλύτερα σε καποιο συνεργείο να βρει την υγειά του και το μηχανάκι σου κι εμείς...:wave2:

geocheats2
01/08/2011, 12:46
Ευχαριστώ πολύ για την μη βοήθεια σας τα λέμε

sniper
01/08/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2
Έπεσε στα χέρια μου ένα 50αρι παπάκι (Yamaha Mate 50)

ΟΚ

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2

Το πρόβλημα

Μόλις το είπες πιο πάνω..

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2


Ενώ άμα του βάλω βενζίνη από το μπουζί (δλδ κατευθείαν στην μηχανή ) παίρνει μπροστά με την πρώτη από το ρεζερβουάρ δεν παίρνει χθες τα έβγαλα όλα και τα καθάρισα σωληνάρια,

τα σωληνάρια ήταν καθαρά;

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2


ρεζερβουάρ λαδιού και βενζίνης σήμερα θα βγάλω εκεί που κάνει την μίξη και θα καθαρίσω. Μήπως έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Καμία ιδέα..

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2


Παρατηρήσεις

Έχω καθαρίσει και δοκιμάσει χωρίς την εισαγωγή του αέρα

την βούλωσες;

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2

Έχω αλλάξει μπουζί

ΟΚ

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2

Έχω δοκιμάσει να βάλω λάδια και βενζίνη αφού αδειάσω τα προηγούμενα

Προπόνηση για πιτ-στοπ;

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2

Μάλλον είχε κάποια διαρροή το λάδι αλλά την έφτιαξα χθες

Εύγε

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2

Αφού βάλω 2 σύριγγες βενζίνη στην μηχανή γύρω στα 10 ml η μηχανή δουλεύει για 1-2 δευτερόλεπτα μόνο

Τζάνκυ μοτοσακό δεν έχω ξαναδεί..

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2


Έχω δοκιμάσω να ξεβιδώσω κάτι βιδούλες που έχει στο πλάι κάποια έβγαλε βενζίνη άλλη έβγαλε λάδι και μια δεν βγάζει τίποτα

Θα ντρέπεται η 3η..

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2


Έχει σπάσει το μπροστά φρένο αλλά πιστεύω ότι είναι άσχετο

Γιατί το λες αυτό;

Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2



Όπως θα καταλάβατε οι σχετικοί είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μηχανές (είμαι του ηλεκτρολογικού κομματιού) ρίξτε καμιά ιδέα γιατί το βλέπω να πάει για πέταμα και έχω σπαταλήσει και καμιά 10αρια ώρες μέχρι τώρα και δεν λέει

Ναι το καταλάβαμε.. αλλά το αφήνω σαν δωράκι στον Oldman να χαρεί μόλις γυρίσει από τις διακοπές του. :lol:

Tpap
01/08/2011, 13:04
Το παιδί είναι ηλ/γος και καλά θα κάνει να τον αναλάβει ο παλιάνθρωπας, σαν συνάδελφος.

@geocheats2: μην μασάς φιλαράκι από την πλάκα που -μπορεί- να κάνουμε.

Απλά έτσι όπως είναι τα πράγματα, αντιλαμβάνεσαι ότι μονο πλάκα μπορουμε να κάνουμε...το μηχανάκι πρέπει να πάει σε χέρια που γνωρίζουν τουΛάστιχον τα βασικά. Χωρίς παρεξήγηση.

Α, και καλωσήλθες...:wave2:

:beer: :beer: :beer:


και μην μασάς από τον ΜΑΕΘΡΑΤ τον σλίπερ...είναι φαιδρός και μοχθηρός τύπος... :rotflmao:

OldMan
03/08/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από geocheats2
Έχω δοκιμάσω να ξεβιδώσω κάτι βιδούλες που έχει στο πλάι κάποια έβγαλε βενζίνη άλλη έβγαλε λάδι και μια δεν βγάζει τίποτα
Αυτή που δεν βγάζει τίποτε μήπως έκανε κανένα "πσφστ" ..??:confused:

sniper
03/08/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτή που δεν βγάζει τίποτε μήπως έκανε κανένα "πσφστ" ..??:confused:

Κι άλλοι τεχνικοί όροι ρε φίλε; Εσύ διάβαζες εκεί που πήγες αντί να κάνεις μπάνια;

OldMan
03/08/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι άλλοι τεχνικοί όροι ρε φίλε;
Αμα δεν ξερεις να μην ανακατευεσαι ρε...!!:smokin:

"Πσφστ" είναι ο ήχος που κάνει ο κώλος σου όταν πέφτει επειδή ξεβίδωσες την βίδα που είχες στον αφαλό σου ...:winka:

sniper
03/08/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αμα δεν ξερεις να μην ανακατευεσαι ρε...!!:smokin:

"Πσφστ" είναι ο ήχος που κάνει ο κώλος σου όταν πέφτει επειδή ξεβίδωσες την βίδα που είχες στον αφαλό σου ...:winka:

Τότε, καλά τα λεγα στον Τσίου...

geocheats2
26/09/2013, 00:55
Παιδιά κατά τύχη με έψαχνα στον γουγλη και είδα αυτό το θέμα στο οποίο δεν είχα ξαναμπεί απο το τελευταίο μου μήνυμα.

Τελικά το μηχανάκι το έφτιαξα αλλά ακόμα κάνει κάτι κουλά που και πού και ακόμα πιάνει τελική με ένα γομάρι πάνω.

Να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις γιατί καιρό είχα να γελάσω τόσο.

Γιώργος

btw σορρυ για το ξέθαμα

GFawkes
26/09/2013, 09:54
ΤΙΠΟΤΕ ΦΙΛΕ...


Αν θελεις μπες παλι τον οκτωβρη του '15 να μας κανεις ενα update.

teo_g7
26/09/2013, 21:45
Το 2015 θα μπει στις Ανακατασκευες

geocheats2
02/10/2013, 11:07
Το 2015 θα μπει στις Ανακατασκευες

Its a date...

See you in 2,1 years