PDA

View Full Version : Ταξίδι στην Κων/πολη. Τη γνώμη σας



Slane
02/08/2011, 15:00
Συνάρρωστοι γεια σας,

Είμαι ιδιοκτήτης μιας F 650 GS TWIN εδώ και 15 μήνες. Φέτος έχω (μάλλον) εξασφαλίσει 2 εβδομάδες άδεια. Βλέποντας τα ταξιδιωτικά όλων σας όνειρό μου θα ήταν να φτιάξω κι εγώ ένα δικό μου.
Μένω Ηράκλειο Κρήτης και θα ήθελα να πάω στην Βασιλεύουσα Κωνσταντινούπολη με διανυκτερεύσεις ενδιάμεσα στο πλοίο, στη Θεσσαλονίκη και στην Αλεξανδρούπολη. Μέχρι τη Θεσσαλονίκη έχω πάει με τη μηχανή κι αν εξαιρέσει κανείς την πλήξη της διαδρομής των ατελειωτων ευθειών κατά τα άλλα το πήγα περισσότερο από άνετα.
Σκεφτόμαι λοιπόν να πάρω απο Θεσσαλονίκη την αδερφή μου και να πάμε οι δυο μας δικάβαλο μέχρι την Κων/πολη με μια διανυκτέρευση στην Αλεξανδρούπολη ενδιάμεσα. Με φοβίζει όμως το άγνωστο του εξωτερικού μιας και δεν έχω βγει ποτέ με μοτοσικλέτα έξω αλλά και πως το ότι οι γείτονες δεν έχουν καμιά οδηγική παιδεία.
Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το θέμα του πλοηγού. Φόρτωσα στο gps μου το χάρτη της Τουρκίας αλλά δυστυχώς δε τον βλέπει. Θα προσανατολιστώ ή σε δανεικό ή σε κυκλοφορία με χάρτες.
Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό θα το κάνατε δίχως μια άλλη μοτοσικλέτα δίπλα σας και με αυτές τις συνθήκες ;
Το θέλω πάρα πολύ ρε γμτ...


Σας ευχαριστώ προκαταβολικα

taisteal
02/08/2011, 16:35
φιλε μου εχω παει κωνσταντινουπολη και πηγα μονος.φορτωσε το μηχανακι σου και την αδερφη σου και φυγε να πας να δεις την Αγια Σοφια.βρες ξενοδοχειο με παρκινγκ,παρατα την μηχανη και ξεκινα το περπατημα.ολα ειναι σχετικα κοντα και θα περασεις σουπεεεερ
παρε και μια μπυρα:beer: :wave2:

trelf
02/08/2011, 16:37
Ο αλλος πηγε με XR 250 μεχρι την ινδια ΜΟΝΟΣ.....ολα καλα θα πανε....προχωρα! :beer:

nic mor
02/08/2011, 17:28
αν πας απο εθνικη θα βαρεθεις,εκτως
απο τα τεμπη και καμια 50αρια χμ απο αλεξανδρουπολη
προς κωνσταντινουπολη δεν θα δεις αλλου στροφες!

απλα να εχεις στο μυαλο σου οτι..
φτανεις την κλειδωνεις και την ξανα παιρνεις οταν θα φευγεις!!
ειναι ουζουμπουρου οι ανθρωπες λεμε!

και να μην εχει παρκινγκ το ξενοδοχειο
θα βρεις καποιο(εγω εμενα κοντα στο πανεπιστημιο)
και ειχε 3 κλειστα παρκινγκ γυρω απο το ξενοδοχειο.

gps αρκετα χρησιμο ειδικα για να μπεις μεσα στην πολη
και να φτασεις στο ξενοδοχειο!
αλλα μπορεις και χωρις αυτο.

μου ειχε στειλει ενας συμφορουμιτης χαρτες τουρκιας για mls (νομιζω)
και δουλεψαν μια χαρα αν θες πες μου να ψαξω μπας και τους βρω!



καλα να περασετε:beer: :beer: :beer:

giannis21
02/08/2011, 19:46
εγω φιλε μου πηγα περσι απο θεσσαλονικη.η διαδρομη ειναι ευκολη..μεχρι την εισοδο της πολης!!!εκει αν δεν εχεις gps θα δυσκολευτεις.αν κανεις διανυκτερευση Θεσσαλονικη δεν χρειαζετε να κανεις και αλεξπολη,εκτος αν το θελεις.συνολικα ειναι κανα 5 με 6 ωρες το ταξιδι.
εμεις μετα την πολη κατεβηκαμε απο τσανακ καλε και απο εκει με φερυ ξανα απεναντι.αν εχεις χρονο αξιζει να το ψαξεις και να κατεβεις μεχρι Σμυρνη.
Στν Πολη στην οδηγηση θελει τεραστια προσοχη(αν και μια προσφατη εμπειρια που ειχα απο Αθηνα με μηχανη δεν διαφερει πολυ..)Γενικα κανουν τρελα πραγματα στην κινηση ενω υπαρχει και τεραστιος αριθμος οχηματων.στους επαρχιακους δρομους τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα αλλα σε γενικες γραμμες θελει προσοχη.η ποιοτητα των δρομων δε ειναι κυριως μετρια ενω σε μερικα σημεια γινεται κακη(για εκτος πολης μιλαω.)
οσο για ξενοδοχειο εγω τελευταια φορα που πηγα εκλεισα απο εδω
http://www.booking.com/hotel/tr/mataraci-apart-istanbul.html?aid=305168;sid=56995b6078e1d47d0a9ba708acbe0c7e;checkin=2011-03-25;checkout=2011-03-27;srfid=47baa24a7ddbafd5417ee2ff15d43618X10#
και μαλιστα το συγκεκριμενο και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.αυτο δεν εχει παρκινγκ αλλα σιγουρα θα βρεις κατι καλο.οτι χρειαστεις και εγω εδω!

vagtav
02/08/2011, 20:09
Φυσικά και μπορείς να πας με τη μηχανή, αρκεί να μην την κυκλοφορείς στην πόλη μέσα.
Ακόμα και σε ταξί να μπεις, θα κάτσεις πίσω, θα βάλεις ζώνη και θα κάνεις το σταυρό σου 3 φορές.

Όλες οι άλλες φοβίες σου θα σου φύγουν, αρκεί να το τολμήσεις.

Για τη Σμύρνη, θα σου έλεγα να την αποφύγεις. Αδιάφορη έως άσχημη. Κρίμα...

SoulGR
02/08/2011, 20:40
παλικαρε λιγο προσοχη στο φαι και τις συναλλαγες,η Πολη ειναι πανεμορφη,καλα να περασετε:beer: :beer: :beer:

vagtav
02/08/2011, 21:01
Ναι το φαΐ να το προσέξεις.














































Παίζει να σκάσεις
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AUFGEBRACHT
02/08/2011, 21:42
Αναφορικά με το φαγητό και μόνο,θυμάσαι τον Κούρκουλο που φώναζε "όχι άλλο κάρβουνο,σταματήστε πια το κάρβουνο!!!!!...." Εεεε,όπου κάρβουνο βλέπε αρνί...

Slane
02/08/2011, 21:55
Είστε πολύ ενθραρρύντικοι όλοι σας !!!

SoulGR
02/08/2011, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Αναφορικά με το φαγητό και μόνο,θυμάσαι τον Κούρκουλο που φώναζε "όχι άλλο κάρβουνο,σταματήστε πια το κάρβουνο!!!!!...." Εεεε,όπου κάρβουνο βλέπε αρνί...
εγω προσωπικα 1βδομαδα εκει το γυρισα στην χορτοφαγια,βεβαια μολις πατησα Ελλαδα:evil: :D

hararm123
03/08/2011, 15:01
Πολυ προσοχη στους δρομους της Πολης.Οι ανθρωποι οδηγουν σαν τρελλοι..Το φαγητο και τα γλυκα απιστευτα..Παντα δυνατο παζαρι σε καθε συναλαγη με ντοπιους,θα εκπλαγεις απο το ποσο ριχνουν τις αρχικες τιμες.Στα ταξι αν δεν εχεις συνενοηθει απο πριν οτι και να σου πουνε θα πληρωνεις αυτο που λεει το ταξιμετρο και θα φευγεις .Αν σου κανει κανενας ταξιτζης τον δυσκολο απειλησε τον να πας στην αστυνομια και θα δεις τι ωραιες κοτουλες γινονται.Καλο Ταξιδι και καλα να περασετε.......

rockobok
03/08/2011, 15:46
Πήγα πριν 2 βδομάδες στην Κωσταντινούπολη από Αθήνα.
Δικάβαλο χωρίς άλλο μηχανάκι μαζί μας, κάναμε και μείς
μία διανυκτέρευση στη Θεσσαλονίκη αλλά μετά το πήγαμε σερί.
Κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεσαι διανυκτέρευση στην Αλεξανδρούπολη
θα είσαι ξεκούραστος και αν έχεις ξεκινήσει και νωρίς από τη θεσσαλ.
θα είσαι εκεί πρωί ακόμα. Στη τελική 600 χιλιόμετρα βγαίνουν σε μια μέρα
είναι και πολύ άνετο το bmw
και έτσι κ αλλιώς τις επόμενες 1-2 μέρες δε θα οδηγήσεις.
Μέσα στην πόλη έχει πολύ καλή σήμανση.Αν είσαι προσεκτικός
και πας σε κεντρικό μέρος δε θα χαθείς. Εγώ έμενα στην πλατεία
ταξίμ κοντά και το βρήκα με την πρώτη.
Στο γυρισμό μία άλλη εναλλακτική άν είσαι κουρασμένος
είναι να φορτώσεις το μηχανάκι στο πλοίο Καβάλα-Λαύριο
και να πεθάνεις στον ύπνο.



υσ. Διόδια πουθενά ούτε στη Τουρκία
μπορεί αν συναντήσεις κάτι απατεώνες που σου κάνουνε παζάρια
για να σου δώσουν την κάρτα τους να περάσεις, γράψε τους στα
@@ σου.

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΆΣΕΙΣ !!:beer: :beer: