PDA

View Full Version : Αποποινικοποιείται η χρήση ναρκωτικών



Σελίδες : [1] 2 3

ziggΥ
02/08/2011, 20:26
Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών και μετατροπή της κατοχής και καλλιέργειας ναρκωτικών για προσωπική χρήση σε πταίσμα, καθώς και διαβάθμιση των ποινών για τους διακινητές περιλαμβάνει το νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης, τους βασικούς άξονες του οποίου περιέγραψε ο Μιλτιάδης Παπαϊωάννου στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής.

Σύμφωνα με τον υπουργό Δικαιοσύνης, στο νομοσχέδιο προβλέπεται η αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών ουσιών και μετατρέπεται σε πταίσμα από πλημμέλημα η προμήθεια και κατοχή ναρκωτικών, αλλά και η καλλιέργεια φυτών κάνναβης αποκλειστικά για προσωπική χρήση.

Παράλληλα, προβλέπονται διαβάθμιση των ποινών για τους διακινητές ναρκωτικών. Καθορίζονται ελαφρύτερες, βαρύτερες και ιδιαίτερα σοβαρές ποινές, ώστε να επιτυγχάνεται δικαιότερη μεταχείριση των μικροδιακινητών. Επίσης, προβλέπεται ότι οι μεγαλέμποροι ναρκωτικών δεν θα τυγχάνουν ευνοϊκότερης μεταχείρισης ακόμα και αν επικαλεστούν εξάρτηση από ναρκωτικά.

Όπως ανέφερε ο Μιλτιάδης Παπαϊωάννου, κατοχυρώνεται το δικαίωμα στη θεραπεία και προβλέπεται:

α) η εισαγωγή σε εγκεκριμένο θεραπευτικό πρόγραμμα απεξάρτησης ως περιοριστικός όρος,
β) η υποβολή σε πρόγραμμα σωματικής αποτοξίνωσης και η παρακολούθηση συμβουλευτικού προγράμματος ψυχολογικής απεξάρτησης εντός καταστημάτων κράτησης,
γ) η χορήγηση υφ' όρον απόλυσης για παρακολούθηση προγράμματος απεξάρτησης,
δ) η αναβολή της άσκησης ποινικής δίωξης
ε) η αναστολή ισχύος εντάλματος σύλληψης
στ) η αναστολή εκτέλεσης ποινής,
ζ) η υποχρεωτική αναβολή στράτευσης
η) η υποχρεωτική αναβολή της δίκης.

Επίσης σε περίπτωση ολοκλήρωσης του θεραπευτικού προγράμματος, προβλέπονται η οριστική αποχή από την ποινική δίωξη, η υποχρεωτική αναστολή της ποινής που επιβάλλεται και η υποχρεωτική αναγνώριση ελαφρυντικής περίστασης υπέρ του δράστη.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=298708

τα @@ μας κουνιούνται με λίγα λόγια.. :alien:

Cpt. Haddock
02/08/2011, 20:38
Κι αυτο σας χαλάει ρε γκρινιαρηδες; :lol:

matmat
02/08/2011, 20:38
Αυτη ειναι Πρασινη ανάπτυξη
Μα βαλουμε απο μια γλαστρουλα για προσωπικη χρηση και τελος τα προβληματα
ρουφαει και καργα διοξείδιο η χλωροφύλλη ...

:smokin:
:smokin:
:smokin:

matmat
02/08/2011, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κι αυτο σας χαλάει ρε γκρινιαρηδες; :lol:

οχι ρε αυτο μας φτιαχνει
στην κυριολεξία ομως :hypnotize :smokin:

ziggΥ
02/08/2011, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κι αυτο σας χαλάει ρε γκρινιαρηδες; :lol:
καθόλου ρε :smokin:

απλά βρήκαν την πλεον κατάληλη εποχή να κάνουν μιά πολύ έξυπνη κίνηση :alien:

chr1s_86
02/08/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
..... Επίσης, προβλέπεται ότι οι μεγαλέμποροι ναρκωτικών δεν θα τυγχάνουν ευνοϊκότερης μεταχείρισης ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dmf
02/08/2011, 21:19
Παντως Γερμανια που μου εχουν πει, ισχυει χρονια αυτο. Δεν σου κανουν τπτ για μια γλαστρα για προσωπικη χρηση.

nikos_abel
02/08/2011, 21:24
Είναι το πρώτο πράγμα όμως που είχε υποσχεθεί ο Γιωργάκης και τήρησε.


Ρε λες να βρει και τα λεφτά που υπήρχαν;





































:nono: :nono: :nono:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AUFGEBRACHT
02/08/2011, 21:26
Ο μ@λ@κ@ς ο γείτονάς μου τα έχει αποποινικοποιήσει μόνος του εδώ και 3 χρόνια...

menelaos46
02/08/2011, 21:28
Ρε λες να βρει και τα λεφτά που υπήρχαν;

Με προβληματίζεις...:confused: :confused:

el_hymador
02/08/2011, 21:29
H φαβα εχει λακκο...standarακι θα το φορολογησουν....:winka:

nikos_abel
02/08/2011, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
H φαβα εχει λακκο...standarακι θα το φορολογησουν....:winka:

Ε δε το είχα σκεφτεί αυτό!!!

ikarosk
02/08/2011, 21:52
Να δείτε όμως που σε λίγο θα ποινικοποιήσουν την οικιακή καλλιέργεια μελιτζάνας, πιπεριάς, και ντομάτας, αν δεν είναι από σπόρους της mosanto!!!!!!!!!!!:a9: :a13: :a39:

kostas777
02/08/2011, 21:56
είμαστε θεσμικώς μονίμως 20 χρόνια πίσω από την πραγματικότητα εδώ στο ελλαδιστάν.

SoulGR
02/08/2011, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Ο μ@λ@κ@ς ο γείτονάς μου τα έχει αποποινικοποιήσει μόνος του εδώ και 3 χρόνια... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vagtav
02/08/2011, 22:07
Ας του πει κάποιος ότι σήμερα η αναμονή για την ένταξη στη μεθαδόνη είναι πάνω από 5 χρόνια.....

Για την κάνναβη τα πράγματα είναι εύκολα.

Aggelos_SV
02/08/2011, 22:31
Στα @@ μας (ΤΜ)


Αν θέλουμε να κάψουμε εγκεφαλικά κύτταρα,διαβάζουμε moto.gr,που είναι μη παράνομη και δωρεάν μαστούρα :wacko:

the who
02/08/2011, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών και μετατροπή της κατοχής και καλλιέργειας ναρκωτικών για προσωπική χρήση σε πταίσμα, καθώς και διαβάθμιση των ποινών για τους διακινητές περιλαμβάνει το νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης, τους βασικούς άξονες του οποίου περιέγραψε ο Μιλτιάδης Παπαϊωάννου στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής.

Σύμφωνα με τον υπουργό Δικαιοσύνης, στο νομοσχέδιο προβλέπεται η αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών ουσιών και μετατρέπεται σε πταίσμα από πλημμέλημα η προμήθεια και κατοχή ναρκωτικών, αλλά και η καλλιέργεια φυτών κάνναβης αποκλειστικά για προσωπική χρήση.

Παράλληλα, προβλέπονται διαβάθμιση των ποινών για τους διακινητές ναρκωτικών. Καθορίζονται ελαφρύτερες, βαρύτερες και ιδιαίτερα σοβαρές ποινές, ώστε να επιτυγχάνεται δικαιότερη μεταχείριση των μικροδιακινητών. Επίσης, προβλέπεται ότι οι μεγαλέμποροι ναρκωτικών δεν θα τυγχάνουν ευνοϊκότερης μεταχείρισης ακόμα και αν επικαλεστούν εξάρτηση από ναρκωτικά.

Όπως ανέφερε ο Μιλτιάδης Παπαϊωάννου, κατοχυρώνεται το δικαίωμα στη θεραπεία και προβλέπεται:

α) η εισαγωγή σε εγκεκριμένο θεραπευτικό πρόγραμμα απεξάρτησης ως περιοριστικός όρος,
β) η υποβολή σε πρόγραμμα σωματικής αποτοξίνωσης και η παρακολούθηση συμβουλευτικού προγράμματος ψυχολογικής απεξάρτησης εντός καταστημάτων κράτησης,
γ) η χορήγηση υφ' όρον απόλυσης για παρακολούθηση προγράμματος απεξάρτησης,
δ) η αναβολή της άσκησης ποινικής δίωξης
ε) η αναστολή ισχύος εντάλματος σύλληψης
στ) η αναστολή εκτέλεσης ποινής,
ζ) η υποχρεωτική αναβολή στράτευσης
η) η υποχρεωτική αναβολή της δίκης.

Επίσης σε περίπτωση ολοκλήρωσης του θεραπευτικού προγράμματος, προβλέπονται η οριστική αποχή από την ποινική δίωξη, η υποχρεωτική αναστολή της ποινής που επιβάλλεται και η υποχρεωτική αναγνώριση ελαφρυντικής περίστασης υπέρ του δράστη.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=298708

τα @@ μας κουνιούνται με λίγα λόγια.. :alien:

α) Με το ζορι παντρια δεν γινεται
β) το αλλο με τον Τοτο το ξερουν?
γ) αυτο ισχυει και σημερα αλλα για να το πετυχει κρατουμενος πρεπει να το θελει πραγματικα
δ) και αυτο ισχυει
ε) ομοιως
στ) και μολις απεξαρτηθει θα τον πανε παλι μεσα οπως εχει γινει απειρες φορες μεχρι σημερα
ζ) ε βεβαια μην χαλασουμε και το αμεμπτο του στρατευματος
η) ποια αναβολη,ποιας δικης?

Ξυς τ @@ σου με γκασμα.

@ πακετανιο

Οποιαδηποτε σοβαρη αντιμετωπιση του θεματος δεν με χαλαει καθολου.Αλλα οταν οι κρατικες επιχορηγησεις στα θεραπευτικα προγραμματα μειωνονται συνεχεια που ακριβως θα γινει η απεξαρτηση.Μεσα στις φυλακες?

Εκτος απο αστειοι,ψευτες και ψηφοθηρες ειναι και επικινδυνοι.Τον πουλο και γρηγορα.

sovaros_user
02/08/2011, 23:57
σωθηκαμε, καιρος ηταν να πεσουν οι τιμες επιτελους :smokin: :hypnotize

devil's animal
03/08/2011, 00:09
η αρχη εγινε με τους φορτηγατζηδες, μετα ηρθαν οι ταξιτζηδες και τωρα οι ντηλερς...
ετσι ανοιγουν τα "κλειστα" επαγγελματα κυριοι...:winka:
:lol: :lol: :lol: :lol:

zizou
03/08/2011, 00:34
Αποποινοικοποιεις τα ναρκωτικα κ εξακολουθεις να ποινοικοπιεις τη διακινηση :a24: :a26:

faraway
03/08/2011, 07:06
Aπό πότε έχει ισχυεί ο νόμος παιδιά ?? Γιατί έχω κάτι γλάστρες στο μπαλκόνι που κάθονται .:lol: :lol:


Πέραν της πλάκας , έβγαιναν που έβγαιναν οι εμποροί για πλάκα από τις φυλακές τώρα δεν θα τους ακουμπάνε καν με αυτό το "παραθυράκι " που άνοιξε . :evil:

makis206
03/08/2011, 07:29
Μόνο σε γλάστρες θα επιτρέπεται ή θα μπορούμε να έχουμε και φουντοζαρντινιέρες;:rotflmao:

:smokin:

SVX
03/08/2011, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Aπό πότε έχει ισχυεί ο νόμος παιδιά ?? Γιατί έχω κάτι γλάστρες στο μπαλκόνι που κάθονται .:lol: :lol:


Πέραν της πλάκας , έβγαιναν που έβγαιναν οι εμποροί για πλάκα από τις φυλακές τώρα δεν θα τους ακουμπάνε καν με αυτό το "παραθυράκι " που άνοιξε . :evil:




ΧαχαχχαχΧΑΧΑΧΑ ! !! Θ α κανω μια προβλεψη.... θα κανει ο πισωγλεντης το ιδιο που εκανε με τα τελη κυκλοφοριας και το μετρο των αποδειξεων...



ΚΑΙ ΠΑΝΩ που θαρχιζουν να το ντουμανιΑζουν ολοι... θα το "παρει πισω" & θα αρχισουν τα Προστιμα και οι προσαγωγες...!!! :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

Εχετλαίος
03/08/2011, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zizou
Αποποινοικοποιεις τα ναρκωτικα κ εξακολουθεις να ποινοικοπιεις τη διακινηση :a24: :a26:

Μη βιάζεσαι
:smokin:

Anty12
03/08/2011, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μόνο σε γλάστρες θα επιτρέπεται ή θα μπορούμε να έχουμε και φουντοζαρντινιέρες;:rotflmao:

:smokin:


Τσιφλικάδες ρπστ........:mad:

makis206
03/08/2011, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τσιφλικάδες ρπστ........:mad:

Τυχεροί ιδιοκτήτες μακρόστενων βεραντών!:D

Ρε μπας να το ρίξω στην κόκα;:rotflmao:

koulis25
03/08/2011, 09:52
Θυμάστε το κράξιμο εν χορώ που έφαγε ο goefrrey όταν εισηγήθηκε την απελευθέρωση των ναρκωτικών πριν καμμιά 15αριά χρόνια; Τώρα το μαντρί μεγάλωσε, τα γίδια αυξήθηκαν, "ωρίμασαν" οι συνθήκες, όλα τα απελευθερωμένα προοδευτικά νεοταξικά προβατάκια το εγκρίνουν και επαυξάνουν.
Εγώ θυμάμαι και τη Διαμαντοπούλου που έφαγε ένα κραξιματάκι περιποιημένο, τότε που εισηγήθηκε την αναγωγή της αγγλικής σε επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους. Σε αναμονή λοιπόν... έρχεται... :rolleyes:

Εχετλαίος
03/08/2011, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Θυμάστε το κράξιμο εν χορώ που έφαγε ο goefrrey όταν εισηγήθηκε την απελευθέρωση των ναρκωτικών πριν καμμιά 15αριά χρόνια; Τώρα το μαντρί μεγάλωσε, τα γίδια αυξήθηκαν, "ωρίμασαν" οι συνθήκες, όλα τα απελευθερωμένα προοδευτικά νεοταξικά προβατάκια το εγκρίνουν και επαυξάνουν.
Εγώ θυμάμαι και τη Διαμαντοπούλου που έφαγε ένα κραξιματάκι περιποιημένο, τότε που εισηγήθηκε την αναγωγή της αγγλικής σε επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους. Σε αναμονή λοιπόν... έρχεται... :rolleyes:

Όπως πολύ σοφά γράφει στην υπογραφή του κάποιο κοπέλι επαέ μέσα:
"open your mind...and your ass will follow"
Τίποτε πιο straight to the point!
:wave2:

Zack
03/08/2011, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
H φαβα εχει λακκο...standarακι θα το φορολογησουν....:winka:
Κατι τετοιο βλεπω και εγω, σιγα μην τους επιασε τσαμπα ο πονος...


Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Να δείτε όμως που σε λίγο θα ποινικοποιήσουν την οικιακή καλλιέργεια μελιτζάνας, πιπεριάς, και ντομάτας, αν δεν είναι από σπόρους της mosanto!!!!!!!!!!!:a9: :a13: :a39:
Δυστυχως ετσι οπως τα λες ειναι. Η Αμερικη δειχνει το δρομο.

zephyr1
03/08/2011, 11:02
Ελα να γυριζει.:smokin: :a44:

koulis25
03/08/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όπως πολύ σοφά γράφει στην υπογραφή του κάποιο κοπέλι επαέ μέσα:
"open your mind...and your ass will follow"
Τίποτε πιο straight to the point!
:wave2:

Άλλοι το λένε open-minded, εγώ το λέω ξύστ' @@ σ' με γκαζμά :rolleyes:

nikos_abel
03/08/2011, 11:26
ΔΟΚΤΟΡ ΜΠΙΙΙΙΙΓΚ!!! ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΑ ΣΑΜΑΝΙΚΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΣΟΜΕΝΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ!!!!

mariosich
03/08/2011, 12:04
...ρε παιδιά εδώ μας έβαλαν να σκοτωθούμε μεταξύ μας αν πρέπει ή όχι να καπνίζουμε ένα τσιγάρο! Λέτε τόσο εύκολα να αποποινικοποιούν το χασίς? Καθίστε λίγο να δούμε πού το πάνε, πριν χαρούμε ή λυπηθούμε ας δούμε γιατί ξαφνικά έγιναν τόσο καλοί μαζί μας! «Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας» θα έλεγα εγώ...

Πιστεύω πως σύντομα θα μάθουμε γιατί παίρνουν τέτοιες αποφάσεις...
Μάριος

the who
03/08/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mariosich
...ρε παιδιά εδώ μας έβαλαν να σκοτωθούμε μεταξύ μας αν πρέπει ή όχι να καπνίζουμε ένα τσιγάρο! Λέτε τόσο εύκολα να αποποινικοποιούν το χασίς? Καθίστε λίγο να δούμε πού το πάνε, πριν χαρούμε ή λυπηθούμε ας δούμε γιατί ξαφνικά έγιναν τόσο καλοί μαζί μας! «Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας» θα έλεγα εγώ...

Πιστεύω πως σύντομα θα μάθουμε γιατί παίρνουν τέτοιες αποφάσεις...
Μάριος

Οσο πιο πολυ πινεις τοσο λιγοτερο νοιαζεσαι για το τι συμβαινει γυρω σου.Αν σε κανουν και πρεζακι τοτε το κερδος τους ειναι τεραστιο και πολλαπλο.

makis206
03/08/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Οσο πιο πολυ πινεις τοσο λιγοτερο νοιαζεσαι για το τι συμβαινει γυρω σου.Αν σε κανουν και πρεζακι τοτε το κερδος τους ειναι τεραστιο και πολλαπλο.

Ρε λες να γίνει το Ελλάντα ο πλανήτης Happy;:rotflmao:

mariosich
03/08/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Οσο πιο πολυ πινεις τοσο λιγοτερο νοιαζεσαι για το τι συμβαινει γυρω σου.Αν σε κανουν και πρεζακι τοτε το κερδος τους ειναι τεραστιο και πολλαπλο.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο...
:wave2: :wave2: :wave2:

Panos76
03/08/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Οσο πιο πολυ πινεις τοσο λιγοτερο νοιαζεσαι για το τι συμβαινει γυρω σου.Αν σε κανουν και πρεζακι τοτε το κερδος τους ειναι τεραστιο και πολλαπλο.


Πως είναι δυνατό να μαστουριάζεις, εξήγησέ μου
Άμα σου περιφράξαν την καρδιά;

Όπως έλεγε κ ο Νικόλας

the who
03/08/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos76
Πως είναι δυνατό να μαστουριάζεις, εξήγησέ μου
Άμα σου περιφράξαν την καρδιά;

Όπως έλεγε κ ο Νικόλας

Κοιτα λιγω γυρω σου και ρωτα τους.

el_hymador
03/08/2011, 12:28
Αφου ξεσκιασαν τα "Καλημερα Ηλιε" και "Carmina Burana", ο νεος υμνος του ΠΑΣΟΚ ειναι αυτος:

http://www.youtube.com/watch?v=nGsEt-qtOqs

the who
03/08/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αφου ξεσκιασαν τα "Καλημερα Ηλιε" και "Carmina Burana", ο νεος υμνος του ΠΑΣΟΚ ειναι αυτος:

http://www.youtube.com/watch?v=nGsEt-qtOqs

Μα γιατι?Τα "Carmina Burana" τους πηγαιναν γαντι.

Με φωτιά στα σωθικά μου
κατειλημμένος απ’ την οργή
στην πίκρα μου
λέω με τον νου μου
πλασμένος από ύλη,
φτωχά υλικά
μοιάζω με φύλλο
που το παίζουν οι αέρηδες
Λένε πως σωστό είναι
ο σώφρων άνθρωπος
να χτίζει θεμέλια
πάνω σε πέτρα
αλλά εγώ μοιάζω
με ποτάμι που ρέει
και καθώς κυλά
τίποτα δεν κρατά σταθερό

Είμαι απ’ τη γέννα μου
καράβι δίχως ναύτες
και πουλί που στον αέρα
πάει όπου θέλει
δεν με κρατ
ούν αλυσίδες
δε με κρατούν κλειδιά
επιθυμώ τους όμοιούς μου
και κάνω παρέα με αλήτες

Για μένα, μια σοβαρή καρδιά
παραείναι σοβαρή.
Τα αστεία είναι καλύτερα
γλυκύτερα από μέλι
Κι οι προσταγές της Αφροδίτης
ευχάριστη δουλειά
που κατοικεί μόνο
στις γενναίες καρδιές

Διαλέγω τον εύκολο δρόμο
όπως αρέσει στη νιότη
τάσσομαι στην κακία
ξεχνώ την αρετή
αχόρταγος για ηδονές
αδιάφορος για σωτηρία
αφού νεκρός είμαι στην ψυχή
ας ταΐσω το σώμα!

nikos_abel
03/08/2011, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Οσο πιο πολυ πινεις τοσο λιγοτερο νοιαζεσαι για το τι συμβαινει γυρω σου.Αν σε κανουν και πρεζακι τοτε το κερδος τους ειναι τεραστιο και πολλαπλο.


233023

mariosich
03/08/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μα γιατι?Τα "Carmina Burana" τους πηγαιναν γαντι.

Με φωτιά στα σωθικά μου
κατειλημμένος απ’ την οργή
στην πίκρα μου
λέω με τον νου μου
πλασμένος από ύλη,
φτωχά υλικά
μοιάζω με φύλλο
που το παίζουν οι αέρηδες
Λένε πως σωστό είναι
ο σώφρων άνθρωπος
να χτίζει θεμέλια
πάνω σε πέτρα
αλλά εγώ μοιάζω
με ποτάμι που ρέει
και καθώς κυλά
τίποτα δεν κρατά σταθερό

Είμαι απ’ τη γέννα μου
καράβι δίχως ναύτες
και πουλί που στον αέρα
πάει όπου θέλει
δεν με κρατ
ούν αλυσίδες
δε με κρατούν κλειδιά
επιθυμώ τους όμοιούς μου
και κάνω παρέα με αλήτες

Για μένα, μια σοβαρή καρδιά
παραείναι σοβαρή.
Τα αστεία είναι καλύτερα
γλυκύτερα από μέλι
Κι οι προσταγές της Αφροδίτης
ευχάριστη δουλειά
που κατοικεί μόνο
στις γενναίες καρδιές

Διαλέγω τον εύκολο δρόμο
όπως αρέσει στη νιότη
τάσσομαι στην κακία
ξεχνώ την αρετή
αχόρταγος για ηδονές
αδιάφορος για σωτηρία
αφού νεκρός είμαι στην ψυχή
ας ταΐσω το σώμα!

Και να μη ξεχνάμε πως τα Carmina Burana ήταν ύμνοι/τραγούδια απαγορευμένα για την εποχή και το "χώρο" που δημιουργήθηκαν...
Πώς αλλάζουν οι καιροί...

Μάριος

Εχετλαίος
03/08/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mariosich
Πώς αλλάζουν οι καιροί...

Αλλάζουν όντως;

mariosich
03/08/2011, 13:00
...αλλάζουν οι ημερομηνίες, τα τοπωνύμια και τα ονόματα! Όχι οι καταστάσεις και οι προθέσεις φίλτατε...
:hypnotize :hypnotize :hypnotize

ziggΥ
03/08/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

:a013: ακριβώς γι'αυτό μίλησα για έξυπνη κίνηση..

Εχετλαίος
03/08/2011, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mariosich
...Όχι οι καταστάσεις και οι προθέσεις φίλτατε...
:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Aυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά ούτε και απαραίτητα καλό.
Εξαρτάται (ανθρωπίνως ζυγιασμένα) τι καλείται να εξυπηρετήσει κάθε φορά. Κάτι που βοηθάει, κάτι που στείρα αρνήται...
Εδώ, στο προκείμενο θέμα, δεν γνωρίζουμε ποιός θέλει να κάμει τι και με τι στο μυαλό του.
Πάντως η ιστορία έχει δείξει ότι λίγα πράγματα έχουν γίνει για το κοινό καλό (όπως μας εξυπηρετεί σαν όντα).

:wave2:

makis206
03/08/2011, 13:21
Tώρα δηλαδή θα μιλάμε για τα "Αποποινικοποιημένα";:lol:


233033

mariosich
03/08/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά ούτε και απαραίτητα καλό.
Εξαρτάται (ανθρωπίνως ζυγιασμένα) τι καλείται να εξυπηρετήσει κάθε φορά. Κάτι που βοηθάει, κάτι που στείρα αρνήται...
Εδώ, στο προκείμενο θέμα, δεν γνωρίζουμε ποιός θέλει να κάμει τι και με τι στο μυαλό του.
Πάντως η ιστορία έχει δείξει ότι λίγα πράγματα έχουν γίνει για το κοινό καλό (όπως μας εξυπηρετεί σαν όντα).

:wave2:

...μέχρι να δούμε γιατί είναι τόσο μεγαλόψυχοι σας κρατήσουμε το «Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας» θα έλεγα εγώ. Σίγουρα θα καταλάβουμε γιατί μας έκαναν αυτό το "καλό"...

Μάριος

Εχετλαίος
03/08/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mariosich
...μέχρι να δούμε γιατί είναι τόσο μεγαλόψυχοι σας κρατήσουμε το «Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας» θα έλεγα εγώ.

Τι σου φταίνε μωρέ πάλι οι Δαναοί;
:lol:



υγ. αν πιστέψουμε Στράβωνα και Πωσειδώνιο, οι Δαναοί (ψηλοί, ξανθοί, εύρωστοι, ξεχώριζαν από τους λοιπούς μαζωμένους στην Αυλίδα) μετά τα Τρωικά, κινήθηκαν μέσω ποταμών βόρεια και έγιναν μάντεψε ποιός λαός σημερινός...:alien:

zephyr1
03/08/2011, 13:49
http://oposnane.blogspot.com/2007/01/blog-post_30.html

:o

Εχετλαίος
03/08/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
http://oposnane.blogspot.com/2007/01/blog-post_30.html

:o

quote: Επίσης πρέπει αποβάλετε κάθε μαλακία που έχετε ακούσει για το τι πρέπει να ρίξετε στα φυτά σας (σκουριά, αίμα, καφέ, γύρο πίττα και γάλα)

:cry:

Anty12
03/08/2011, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε λες να γίνει το Ελλάντα ο πλανήτης Happy;:rotflmao:

Η Κρήτη στα σίγουρα......:smokin: :smokin: :lol:


233043

makis206
03/08/2011, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Η Κρήτη στα σίγουρα......:smokin: :smokin: :lol:

Aυτά είναι..:lol: :rotflmao: :beer:

nikos_abel
03/08/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
quote: Επίσης πρέπει αποβάλετε κάθε μαλακία που έχετε ακούσει για το τι πρέπει να ρίξετε στα φυτά σας (σκουριά, αίμα, καφέ, γύρο πίττα και γάλα)

:cry:

Εγώ νόμιζα πως συνήθως ο γύρος πίτα είναι αυτό που ζητά αφότου επισκεφθεί τον οργανισμό σου
και μάλιστα στο πληθυντικό!!!!

WebDevGr
03/08/2011, 15:24
Τελικά να το φυτέψω το δεντράκι στη γλάστρα ή να περιμένω;

blackrose
03/08/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Ο μ@λ@κ@ς ο γείτονάς μου τα έχει αποποινικοποιήσει μόνος του εδώ και 3 χρόνια...


:bawl:

blackrose
03/08/2011, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Τελικά να το φυτέψω το δεντράκι στη γλάστρα ή να περιμένω;



περιμενε λιγο.:nono: τωρα το σκεφτεται ο ΓΑΠ τι θα γινει με της καλιεργειες.:rotflmao:


233056

blackrose
03/08/2011, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κι αυτο σας χαλάει ρε γκρινιαρηδες; :lol:


οταν με το καλο επιστρεψεις στην ρουτινα,ενημερωσε μας αν εχουν βγαλει η τραπεζες χασισοδανεια με ευνοικους ορους.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

koulis25
03/08/2011, 18:04
Επίσης εκτός από αυτή τη μετατροπή σε πταίσμα, μετατράπηκε σε πταίσμα και η ποινή για παράνομη πορνεία στους δρόμους, το "πεζοδρόμιο" που λέμε, προωθώντας στην ουσία στην παράνομη πορνεία - trafficking - δουλεμπορία, επιτρέποντας στην "αγορά" ιερόδουλες που δεν κάνουν ιατρικές εξετάσεις οπότε μπορεί να μεταδίδουν όλων των ειδών τις ασθένειες κλπ. Αλλά αυτό επειδή υποτίθεται δεν αφορά το μέσο Έλληνα δεν έφτασε ποτέ στα πρωτοσέλιδα - οι πελάτες όμως και της πόρνης και του διακινητη δικοί μας είναι, ας μην κρυβόμαστε.. Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι και τα δύο μέτρα γίνονται για την αποσυμφόρηση των φυλακών, δεν υπάρχουν χρήματα πλέον για να φυλακίζονται φτωχοί άνθρωποι του περιθωρίου επειδή δεν είχαν ακριβό δικηγόρο ή χρήματα για μεγάλα πρόστιμα.. Εδώ δεν δίνουν για το τραγικό πρόβλημα των μεταναστών, με μικροεγκληματίες θα ασχολούνται; Νομίζω δυστυχώς ότι κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα..
Αντιθέτως η μη ακύρωση εισιτηρίου στα μέσα μαζικής μεταφοράς θα θεωρείται ποινικό αδίκημα πλημμεληματικού χαρακτήρα, δηλαδή καλύτερα να είσαι ιερόδουλη ή ναρκομανής, παρά βιαστικός εργαζόμενος που ξέχασε να πάρει εισητήριο ή γεροντάκος που του έπεσε απο την τσέπη το εισητήριο.. Μπορώ να μη σκεφτώ ότι πάλι όλα σχετίζονται με την οικονομική πολιτική εισπράξεων;

matmat
03/08/2011, 18:46
Δηλαδή αν εισαι πουτανα που κανει πιατσα στο μετρό κι εχεις ξεχασει το εισητιριο απο την μαστούρα σε χωνουν μέσα ???

Τσαμπα θα παει το ξυρισμα γαμωτο :rolleyes:


:smokin:

koulis25
03/08/2011, 19:06
Γεια να μπεις στην στενή ξυρίζεσαι; Απλά μην παίρνεις εισιτήριο. :rolleyes:

Cpt. Haddock
03/08/2011, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
οταν με το καλο επιστρεψεις στην ρουτινα,ενημερωσε μας αν εχουν βγαλει η τραπεζες χασισοδανεια με ευνοικους ορους.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Ρωτα κανέναν τραπεζικό καλύτερα :D

the who
04/08/2011, 10:25
Τι ειπατε,αποποινικοποιηση?Λουστειτε τη.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=89881&catid=6

el patron
04/08/2011, 10:41
Και αυτο τι σχεση εχει με την ελευθερη χρηση την κανναβης;

makis206
04/08/2011, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Τι ειπατε,αποποινικοποιηση?Λουστειτε τη.
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=89881&catid=6

Τι είπες τώρα.. διαφωνώ όμως στη σύνδεσή του με την αποποινικοποίηση Χρήστο. Το βρώμικο μυαλό παραμένει λερωμένο ακόμα και νηφάλιο..:winka:

the who
04/08/2011, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
Και αυτο τι σχεση εχει με την ελευθερη χρηση την κανναβης;

Ποιος σου ειπε οτι αποποινικοποιειται μονο η κανναβη?Η χρηση γενικωτερα αποποινικοποιειται.

WebDevGr
04/08/2011, 10:44
Αυτά γίνονταν, γίνονται και θα γίνονται.... είτε με ναρκωτικά, είτε με αλκοόλ, είτε με χάπια...

Αν είναι τότε να ποινικοποιήσουμε το αλκοόλ γιατί έχουμε γεμίσει μεθύστακες οδηγούς δολοφόνους..

Cpt. Haddock
04/08/2011, 10:44
Έχω την αίσθηση ότι πρέπει να καταργήσουμε όλη την κατηγορία "Γενικές" μήπως και ξεπηξουμε, αλλιώς θα βαρεθουμε να σβηνουμε θρεντς...

the who
04/08/2011, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τι είπες τώρα.. διαφωνώ όμως στη σύνδεσή του με την αποποινικοποίηση Χρήστο. Το βρώμικο μυαλό παραμένει λερωμένο ακόμα και νηφάλιο..:winka:

Συμφωνω για τα βρωμικα μυαλα Μακη.Σκεψου ομως καποια αλλα 16χρονα που απο περιεργεια και μονο θα θελουν να δοκιμασουν τα νομιμα πλεον ναρκωτικα.:winka:

sniper
04/08/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Συμφωνω για τα βρωμικα μυαλα Μακη.Σκεψου ομως καποια αλλα 16χρονα που απο περιεργεια και μονο θα θελουν να δοκιμασουν τα νομιμα πλεον ναρκωτικα.:winka:

Ενώ τώρα αν θέλουν δεν βρίσκουν ε; :rolleyes:

el patron
04/08/2011, 10:47
Να εισαι σιγουρος πως το παρανομο ελκει πιο πολυ.

Εχετλαίος
04/08/2011, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ενώ τώρα αν θέλουν δεν βρίσκουν ε; :rolleyes:

Oπότε γιατί να μην τα αποποινηκοποιήσουμε όλα προκειμένου για ιδίαν χρήση;
Nαρκωτικά, τζόγο, πορνεία και τα λοιπά πολλά;
:confused:

Εχετλαίος
04/08/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
Να εισαι σιγουρος πως το παρανομο ελκει πιο πολυ.

Αχα! Ήτοι κέρδος για κάποιον άλλον;
:confused:

sniper
04/08/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Oπότε γιατί να μην τα αποποινηκοποιήσουμε όλα προκειμένου για ιδίαν χρήση;
Nαρκωτικά, τζόγο, πορνεία και τα λοιπά πολλά;
:confused:

Φυσικά κι όχι.. ούτε πιστεύω ότι πρέπει να αποποινικοποιηθούν τα ναρκωτικά.

Αλλά αν μας ένοιαζε, θα κάναμε κάτι για να μην κυκλοφορούν!

the who
04/08/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ενώ τώρα αν θέλουν δεν βρίσκουν ε; :rolleyes:

Ρε Νικο μεγαλωσα στη Νικαια.Η διωξη την ελεγε Νεα Υορκη γιατι μπορουσες 24 ωρες το 24ωρο να αγορασεις οποιο ναρκωτικο ηθελες.
Δεν ειναι το ιδιο να ειναι νομιμα ολα,καταλαβε το.

sniper
04/08/2011, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε Νικο μεγαλωσα στη Νικαια.Η διωξη την ελεγε Νεα Υορκη γιατι μπορουσες 24 ωρες το 24ωρο να αγορασεις οποιο ναρκωτικο ηθελες.
Δεν ειναι το ιδιο να ειναι νομιμα ολα,καταλαβε το.

Δες πιο πάνω.. :winka:

devil's animal
04/08/2011, 10:56
ρε τι λετε??
και ο αλλος μπορει να πηρε κοκα και να σκοτωσε τα 90 ατομα...
παει να πει οτι φταιει η κοκα...ή οποια αποποινικοποιηση της...:confused:

αν θελει ο αλλος να βρει και να κανει χρηση, θα το κανει ειτε ειναι παρανομο, ειτε νομιμο...
απλα με το νομιμο θα παιρνει και το κρατος το νταβατζιλικι του (φορο) και θα ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι...

ξεκολατε με τα ντραγκια...







και φυτεψτε κιαλλα...δεννομιζωναφτασουνγιαολους...
:lol: :lol:

Εχετλαίος
04/08/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φυσικά κι όχι.. ούτε πιστεύω ότι πρέπει να αποποινικοποιηθούν τα ναρκωτικά.

Αλλά αν μας ένοιαζε, θα κάναμε κάτι για να μην κυκλοφορούν!

Θεωρείς ότι δεν μπορούμε να έχουμε αρκετή παιδεία (οικιακή, κρατική, ιδιωτική) ώστε να "παράγουμε" ανθρώπους που σθεναρά θα μπορούσαν να πουν όχι (ή και ναι) στην πρόταση των ναρκωτικών ή κάθε άλλης εξάρτησης;
Δε θα έπρεπε να είναι προσωπική η επιλογή της λήψης/απόρριψης;

the who
04/08/2011, 10:59
Στ @@ μου τι θα κανετε μιας και ειστε ενηλικες κι εχετε κριση.
Οταν με το καλο αποκτησετε παιδακια τα ξαναλεμε.:wave2:

Εχετλαίος
04/08/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Στ @@ μου τι θα κανετε μιας και ειστε ενηλικες κι εχετε κριση.
Οταν με το καλο αποκτησετε παιδακια τα ξαναλεμε.:wave2:

Tα μπολιάζεις από μικιά με αυτό που θεωρείς σωστό και εύχεσαι να το ακολουθήσουν...
Τι άλλο όταν εσύ τα θωρρείς 1-2 ώρες την ημέρα ενώ οι φίλοι και ο περίγυρος και τα σχολειά τις υπόλοιπες 10-12 ώρες;

sniper
04/08/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Θεωρείς ότι δεν μπορούμε να έχουμε αρκετή παιδεία (οικιακή, κρατική, ιδιωτική) ώστε να "παράγουμε" ανθρώπους που σθεναρά θα μπορούσαν να πουν όχι (ή και ναι) στην πρόταση των ναρκωτικών ή κάθε άλλης εξάρτησης;
Δε θα έπρεπε να είναι προσωπική η επιλογή της λήψης/απόρριψης;

Όχι. Γιατί όσο και να "οπλίσεις" τα παιδιά σου με γνώσεις για το συγκεκριμένο σπορ, κανένας δεν σου εγγυάται ότι δεν θα δοκιμάσουν αν βρεθούν στο λάθος σημείο την λάθος ώρα με τα λάθος άτομα..

Και μην ξεχνάς ότι τα παιδιά είναι παρορμητικά κι άφοβα λόγω της ηλικίας τους..

Προσωπική επιλογή για λήψη ναρκωτικών (ελαφριών ή μη) δεν έχει ένα παιδάκι 14 χρονών πχ ή δεν θα πρεπε να έχει..

Εχετλαίος
04/08/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί όσο και να "οπλίσεις" τα παιδιά σου με γνώσεις για το συγκεκριμένο σπορ, κανένας δεν σου εγγυάται ότι δεν θα δοκιμάσουν αν βρεθούν στο λάθος σημείο την λάθος ώρα με τα λάθος άτομα..

Φυσικά.
Καμία αντίρρηση.
Καμία όμως αντίρρηση και για το αντίθετο.
Οι γονείς/κοιν. περίγυρος θα κάμουν την προσπάθεια. Από εκεί και πέρα, ακόμη και για ένα 14χρονο, θα είναι πάντα προσωπική η επιλογή.
Τι ποσοστό των Ολλανδών εφήβων, άραγε, έχει δοκιμάσει/εθιστεί στα ναρκωτικά, λχ;

sniper
04/08/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
......
Τι ποσοστό των Ολλανδών εφήβων, άραγε, έχει δοκιμάσει/εθιστεί στα ναρκωτικά, λχ;


Να σε πληροφορήσω ότι δεν είναι και τόσο ελεύθερα τα ναρκωτικά στην Ολλανδία.. :winka:

koulis25
04/08/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να σε πληροφορήσω ότι δεν είναι και τόσο ελεύθερα τα ναρκωτικά στην Ολλανδία.. :winka:

Εγώ λέω να επιτραπεί η οπλοκατοχή κάθε είδους όπλου και η οπλοφορία.
Τι; Θεωρείς ότι δεν μπορούμε να έχουμε αρκετή παιδεία (οικιακή, κρατική, ιδιωτική) ώστε να "παράγουμε" ανθρώπους που σθεναρά θα μπορούσαν να πουν όχι (ή και ναι) στην οπλοχρησία; Αφού θέλουμε να γίνουμε το μπουρδέλο του πλανήτη, να τα %$!@#σουμε όλα! Δώστε καλάσνικωφ στο λαό!

Εχετλαίος
04/08/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να σε πληροφορήσω ότι δεν είναι και τόσο ελεύθερα τα ναρκωτικά στην Ολλανδία.. :winka:

Γνωρίζω εκ των έσω την εκεί κατάσταση. Παρόλαυτά, οι εν τω Άμστερνταμ κατοικούντες φίλοι μου, όλοι συνομήλικοί μου, δεν έχουν καν δοκιμάσει. Και θα ήταν για αυτούς ιδιέταιρα εύκολο.
Στην Αγλλία που μέναμε (ιδιέταιρα σκληρή νομοθεσία και η τοπική αστυνομία είχε κυρήξει και πόλεμο ενάντια στη διακίνηση) είχε και σοκολάτα ντελίβερι ακόμα και μέσα στη σχολή. Αλλά οι περισσότεροι ουδέποτε θέλησαν.
Δεν ξέρω...
Είναι αλήθεια ότι ο άνθρωπος, ιδιέταιρα ο νεαρός φαινότυπος, αρέσκεται στο να πειραματίζεται με διάφορα, ακόμη και με εξαρτησιογόνες ουσίες που κατά βάση γνωρίζει ότι θα κάνει "κακό".
Είναι προσωπική επιλογή, πως να το κάνουμε...Προσωπική επιλογή και καταστάσεις της στιγμής...
Και αυτό δύσκολα θα αλλάξει.
Και εγώ σαν πατέρας τρέμω, είναι αλήθεια. Και τρέμω και φοβάμαι. Και προσπαθώ να επηρρεάσω καταστάσεις όσο μπορώ. Αλλά ξέρω ότι χωροφύλακας των κοπελιών μου δε θα γίνω ποτέ, ακόμη και αν το ήθελα.
Από ένα σημείο και πέρα γυρίζει πάντα στην προσωπική επιλογή
(λέω εγώ τώρα...)

sniper
04/08/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Εγώ λέω να επιτραπεί η οπλοκατοχή κάθε είδους όπλου και η οπλοφορία.
Τι; Θεωρείς ότι δεν μπορούμε να έχουμε αρκετή παιδεία (οικιακή, κρατική, ιδιωτική) ώστε να "παράγουμε" ανθρώπους που σθεναρά θα μπορούσαν να πουν όχι (ή και ναι) στην οπλοχρησία; Αφού θέλουμε να γίνουμε το μπουρδέλο του πλανήτη, να τα %$!@#σουμε όλα! Δώστε καλάσνικωφ στο λαό!

Καλά οκ... ό,τι να ναι..

Εχετλαίος
04/08/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Εγώ λέω να επιτραπεί η οπλοκατοχή κάθε είδους όπλου και η οπλοφορία.
Τι; Θεωρείς ότι δεν μπορούμε να έχουμε αρκετή παιδεία (οικιακή, κρατική, ιδιωτική) ώστε να "παράγουμε" ανθρώπους που σθεναρά θα μπορούσαν να πουν όχι (ή και ναι) στην οπλοχρησία; Αφού θέλουμε να γίνουμε το μπουρδέλο του πλανήτη, να τα %$!@#σουμε όλα! Δώστε καλάσνικωφ στο λαό!

Oιοσδήποτε μπορεί να έχει νόμιμα στο σπίτι του όσα κυνηγετικά θέλει με μια απλή αίτηση του κώλου και μια επίσης απλή βεβαίωση του κώλου από παθολόγο (ούτε καν ψυχίατρο πια).
Πόσους ξέρεις να σκοτώνουν κόσμο με τα κυνηγετικά στην επικράτεια και πόσους με μαχαίρι σε κάποιο σοκάκι της πλ. Βάθη;

mariosich
04/08/2011, 11:35
...στην Ολλανδία δεν βλέπεις κόκαλο τους Ολλανδούς αλλά τους τουρίστες! Κάπως έτσι είναι και στην Ελλάδα που μπορούν να πίνουν αλκοόλ οι Έλληνες, έστω δεν διώκονται τόσο πολύ! Και τί βλέπουμε? Τους τουρίστες εδώ να ξεραίνονται και εμείς να "είμαστε καλά"...

Είμαι σίγουρα υπέρ στη θανατική καταδίκη των εμπόρων ναρκωτικών, για τα ζάκια απλά θεωρώ πως είναι θύματα, χαζοί, άρρωστοι που χρειάζονται υποστήριξη και αφημένοι στη μοίρα τους από τη πολιτεία! Όσο για την αποποινικοποίηση θεωρώ πολλούς νόμους χαζούς γιατί στη πράξη όλοι οι νόμοι εφαρμόζονται σε όσους δεν έχουν τα φράγκα...

Μάριος

sniper
04/08/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Oιοσδήποτε μπορεί να έχει νόμιμα στο σπίτι του όσα κυνηγετικά θέλει με μια απλή αίτηση του κώλου και μια επίσης απλή βεβαίωση του κώλου από παθολόγο (ούτε καν ψυχίατρο πια).

Όχι ακριβώς..

Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

Πόσους ξέρεις να σκοτώνουν κόσμο με τα κυνηγετικά στην επικράτεια και πόσους με μαχαίρι σε κάποιο σοκάκι της πλ. Βάθη;

Σωστά αλλά ας μην πιάσουμε ΠΑΛΙ αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ.

koulis25
04/08/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Oιοσδήποτε μπορεί να έχει νόμιμα στο σπίτι του όσα κυνηγετικά θέλει με μια απλή αίτηση του κώλου και μια επίσης απλή βεβαίωση του κώλου από παθολόγο (ούτε καν ψυχίατρο πια).
Πόσους ξέρεις να σκοτώνουν κόσμο με τα κυνηγετικά στην επικράτεια και πόσους με μαχαίρι σε κάποιο σοκάκι της πλ. Βάθη;

Ε ωραία. Εμένα δε μου κάνουν τα κυνηγετικά όμως. Έχουν μικρή εμβέλεια. Εγώ γουστάρω να πηγαίνω για ψώνια και να έχω στο ένα χέρι το καλαθάκι με τα λουλούδια για τα ψώνια και στο άλλο το ΑΚ-47. Γιατί να μην το ψηφίσουν στη βουλή και να γίνεται νόμιμα;
Θεωρείς ότι δεν μπορούμε να έχουμε αρκετή παιδεία για να το κάνουμε κι εμείς; Αφού στα 18 ψηφίζουμε, οδηγούμε αυτοκίνητα, γιατί να μην παίρνουμε και ένα πολεμικό οπλάκι που δίνει πιο military υφάκι και είναι μούρη και μοδάτο;

Εχετλαίος
04/08/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mariosich
...Είμαι σίγουρα υπέρ στη θανατική καταδίκη των εμπόρων ναρκωτικών,

Τι λες για τους πολιτικούς (πρόσφατα κρητικά παραδείγματα-καμάρια) που υποθάλπ(τ)ουν καλλιεργητές και διακινητές; Εκεί απλά ψηφίζουμε;
:confused:

the who
04/08/2011, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mariosich
...στην Ολλανδία δεν βλέπεις κόκαλο τους Ολλανδούς αλλά τους τουρίστες! Κάπως έτσι είναι και στην Ελλάδα που μπορούν να πίνουν αλκοόλ οι Έλληνες, έστω δεν διώκονται τόσο πολύ! Και τί βλέπουμε? Τους τουρίστες εδώ να ξεραίνονται και εμείς να "είμαστε καλά"...

Είμαι σίγουρα υπέρ στη θανατική καταδίκη των εμπόρων ναρκωτικών, για τα ζάκια απλά θεωρώ πως είναι θύματα, χαζοί, άρρωστοι που χρειάζονται υποστήριξη και αφημένοι στη μοίρα τους από τη πολιτεία! Όσο για την αποποινικοποίηση θεωρώ πολλούς νόμους χαζούς γιατί στη πράξη όλοι οι νόμοι εφαρμόζονται σε όσους δεν έχουν τα φράγκα...

Μάριος

Εισαι λιγο μπερδεμενος θα ελεγα.

sniper
04/08/2011, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Ε ωραία. Εμένα δε μου κάνουν τα κυνηγετικά όμως. Έχουν μικρή εμβέλεια. Εγώ γουστάρω να πηγαίνω για ψώνια και να έχω στο ένα χέρι το καλαθάκι με τα λουλούδια για τα ψώνια και στο άλλο το ΑΚ-47. Γιατί να μην το ψηφίσουν στη βουλή και να γίνεται νόμιμα;
Θεωρείς ότι δεν μπορούμε να έχουμε αρκετή παιδεία για να το κάνουμε κι εμείς; Αφού στα 18 ψηφίζουμε, οδηγούμε αυτοκίνητα, γιατί να μην παίρνουμε και ένα πολεμικό οπλάκι που δίνει πιο military υφάκι και είναι μούρη και μοδάτο;

Δεν σε βλέπω να γράφεις εδώ μέσα σε λιγο, έτσι που το πας..

mariosich
04/08/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εισαι λιγο μπερδεμενος θα ελεγα.

...μπορείς να με βοηθήσεις να τα ξεμπερδέψω? Πού έχεις διαφορετική άποψη?
:confused: :confused: :confused:

Εχετλαίος
04/08/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Γιατί να μην το ψηφίσουν στη βουλή και να γίνεται νόμιμα;

Αν υπήρχε τρόπος το "κράτος" να έπαιρνε κάτι από κάποιου είδους φορολογία από μια τέτοιου είδους ιδέα, είμαι σίγουρος πως θα το έκανε όπως γίνεται σε κάποιες πολιτείες των ηπα.

the who
04/08/2011, 11:43
http://www.kethea.gr/%CE%9D%CE%AD%CE%B1/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/tabid/141/articleType/ArticleView/articleId/25/language/el-GR/---.aspx

Τωρα δουλευει?

Οκ δεν δουλευει.Ειναι μια ανακοινωση του κεθεα για καποιον απεξαρτημενο εδω και 3 χρονια που μπηκε φυλακη μετα το προγραμμα για μικροκλοπες που ειχε διαπραξει πριν.

koulis25
04/08/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν σε βλέπω να γράφεις εδώ μέσα σε λιγο, έτσι που το πας..

Δεν ήμουν εγώ κύριε. Ο koulis26 ήταν! Τον είδα που ανθυπομειδίασε!

mariosich
04/08/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
http://www.kethea.gr/%CE%9D%CE%AD%CE%B1/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/tabid/141/articleType/ArticleView/articleId/25/language/el-GR/---.aspx ...δεν δουλεύει το link...

konsttanttinos
04/08/2011, 15:15
Η αποποινικοποιησητων ελαφριων ναρκωτικων νομιζω οτι θα κανει καλο σε πολλους.
Γνωριζω οτι πολλα ατομα σε νεαρη ηλικια γινονται βαπορακια προκειμενου να εξασφαλισουν ενα τσιγαρο για αρχη, και στην συνεχεια ακολουθει η σοκολατα, οι σταγονες, η πρεζα, κτλ.
Αν ομως μενουν σπιτακι τους και πινουν ενα homemade καθε μερα, και λιγοτερο κακο θα κανουν και θα χαλαρωσουν γενικοτερα.
Ξρω τωρα ομως οτι καποιος θα πει οτι αν ενας ξεκινησει να πινει τσιγαρα, τοτε θα προχωρησει και πιο κατω, πιο γρηγορα απο πριν. Ο χρονος θα δειξει αν η ελευθερια επιλογων τους αξιζει ή οχι.
Στα 15 δεν εισαι σε θεση να κρινεις απο μονος σου, και αν πας στον κολλητο σου που εχει μια γλαστρα ετοιμη προς καταναλωση, μπορει να πιεις και να μεινεις εκει, μπορει να προχωρησεις σε κατι πιο βαρυ, μπορει και να τον γραψεις στα @@ σου.Τουλαχιστον ομως δεν θα ερχεσαι σε επαφη με βραδινους τυπους περιεργες ωρες.Αντιθετα θα μαστουρωνεις σπιτι σου μαζι με ολη την οικογενεια.
Ας δουμε πως θα δρασουν οι αμεσοι ενδιαφερομενοι του νομου, και του χρονου ξαναβλεπουμε τι εγινε.