PDA

View Full Version : Ζελατίνα για fz6 γυμνό



std
03/08/2011, 09:28
Έχω ένα γυμνό yamaha fz6 toy 06.
Με τρώει ο αέρας στα ταξίδια ιδίως όταν έχει αέρα γενικά. δε τραβάω μεγάλο ζόρι όσο μένω μέχρι τα 120 αλλά θέλω να ρωτήσω φορώντας μια ζελατίνα του εμπορίου (πχ την kappa), θα στρώσει καθόλου η δουλειά? ή θα είναι χειρότερα με στροβιλισμούς και τέτοια?
τουλάχιστον θα με σώσει από τα μιλούνια μυγάκια που βγάζω από το διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν μου με το τσιμπιδάκι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Arxagelos
03/08/2011, 11:17
Γυμνό και ταξίδια πάνω απο 120χιλ δεν παίζει θα έπρεπε να το ήξερες πριν το πάρεις.
Άμα θες περισσότερη ταχύτητα το δινεις και παιρνεις με fairing. :wave2:

sniper
03/08/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από std
Έχω ένα γυμνό yamaha fz6 toy 06.
Με τρώει ο αέρας στα ταξίδια ιδίως όταν έχει αέρα γενικά. δε τραβάω μεγάλο ζόρι όσο μένω μέχρι τα 120 αλλά θέλω να ρωτήσω φορώντας μια ζελατίνα του εμπορίου (πχ την kappa), θα στρώσει καθόλου η δουλειά? ή θα είναι χειρότερα με στροβιλισμούς και τέτοια?
τουλάχιστον θα με σώσει από τα μιλούνια μυγάκια που βγάζω από το διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν μου με το τσιμπιδάκι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nαι θα σε βοηθήσει αρκετά αλλά μην περιμένεις θαύματα.. θα ανεβάσεις λίγο τη μέση ωριαία αλλά το πολύ 10-15 χλμ.. πάνω από τα 140 θα πρέπει να σκύβεις και πιο πάνω ν' ακουμπάς σαγόνι στο ντεπόζιτο..

Τα μυγάκια δεν τα γλυτώνεις ότι και να κάνεις.

std
03/08/2011, 11:38
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

το ήξερα πριν το πάρω και δεν έχω σκοπό να ανεβάσω την μέση ταχύτητα πάνω από 120 απλά αν τα 120 μπορούν γίνουν πιο ομαλά.

εδώ έχω ακούσει παράπονα για τον αέρα από μηχανάκια σαν το vstrom που δεν έχει απλά fairing αλλά ολόκληρο παρμπριζ σε σχέση με μένα :)

CIRUS
03/08/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από std
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

το ήξερα πριν το πάρω και δεν έχω σκοπό να ανεβάσω την μέση ταχύτητα πάνω από 120 απλά αν τα 120 μπορούν γίνουν πιο ομαλά.

εδώ έχω ακούσει παράπονα για τον αέρα από μηχανάκια σαν το vstrom που δεν έχει απλά fairing αλλά ολόκληρο παρμπριζ σε σχέση με μένα :)

σίγουρα θα είναι καλύτερα με ένα aftermarket fairing αλλά μην περιμένεις τεράστια διαφορά άσε που χάνει πολύ σε εμφάνιση, είναι πάντως μία σκέψη να το πουλήσεις και να πάρεις το ίδιο μοντέλο με fairing (εσύ ξέρεις, σαν σκέψη απλά το λέω)

καλά το vstrom δεν το γουστάρω καθόλου αλλά επειδή το έχω οδηγήσει δεν υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα σε αυτά τα χιλιόμετρα και ακόμα πιο πάνω, όποιος κάνει παράπονα εκεί πρέπει να πάρει κουτί μετά.

std
03/08/2011, 11:55
το πήρα πριν κανά χρόνο και ο λόγος ήταν ότι ήταν πραγματικό κελεπούρι παρόλο που έψαχνα για fazer με fairing. Δεν σκέφτομαι να το πουλήσω γιατί είναι πραγματικά μαναράκι και άψογο μηχανικά και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πρέπει να ήταν ψυχάκιας (με την καλή έννοια) για να το έχει σε τέτοια κατάσταση.

δεν σκοπεύω να την έχω μόνιμα την ζελατίνα πάνω. θα την φοράω όταν έχω σκοπό να κάνω ταξίδια μεγαλύτερα της ώρας.

θα πάρω την kappa τελικά και θα σας πω εντυπώσεις.