PDA

View Full Version : Ελαστικά για Ss 600



stokos
25/08/2005, 10:23
Απ΄όσο γνωρίζω, τα D208 GP είναι τα λάστιχα που έχουν ομολογκασιόν για τους αγώνες των SS και προορίζονται αποκλειστικά για χρήση πίστας.
Τα D208 RR είναι ένα κλικ παρακάτω, που κάνει και για χρήση δρόμου και ανήκουν στην κατηγορία των ελαστικών που σκοπεύω να βάλω.
Αν γνωρίζει κάποιος, θα ήθελα να γράψει τα αντίστιχα μοντέλα (με τα RR) και από τα Pirelli, Metzeler & Mishelin. (τα αντίστιχα Bridgestone, αν δεν κάνω λάθος, είναι τα 014)
Αν, επίσης, κάποιος έχει φορέσει και παραπάνω από 1 από τα παραπάνω και μπορεί να συγκρίνει, ας γράψει.

idi
25/08/2005, 10:53
θες λαστιχακι για γρηγορη οδηγηση +κανα track day????

MICHELIN PILOT POWER

πολυ προοδευτικα και ΚΡΑΤΑΝΕ εχω 5000 χλμ και εχουν πολυ γομα πανω ακομα...

Runner Ducati
25/08/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Απ΄όσο γνωρίζω, τα D208 GP είναι τα λάστιχα που έχουν ομολογκασιόν για τους αγώνες των SS και προορίζονται αποκλειστικά για χρήση πίστας.
Τα D208 RR είναι ένα κλικ παρακάτω, που κάνει και για χρήση δρόμου και ανήκουν στην κατηγορία των ελαστικών που σκοπεύω να βάλω.
Αν γνωρίζει κάποιος, θα ήθελα να γράψει τα αντίστιχα μοντέλα (με τα RR) και από τα Pirelli, Metzeler & Mishelin. (τα αντίστιχα Bridgestone, αν δεν κάνω λάθος, είναι τα 014)
Αν, επίσης, κάποιος έχει φορέσει και παραπάνω από 1 από τα παραπάνω και μπορεί να συγκρίνει, ας γράψει.

Τα αντιστοιχα των 208RR σε Pirelli ειναι τα Diablo Corsa.... (υπαρχουν και τα απλα diablo που ειναι αντιστοιχα με τα απλα 208zr)............................

σε Michelin ειναι τα Power RACE η εκδοση "MEDIUM", μιας και τα Michelin Power RACE βγαινουν και σε διαφορες γομες, και με διαφορετικη γομα στα πλαγια και αλλη στο κεντρο.... ομως στο site της Michelin τα εντελως MEDIUM (και οχι το μιγμα γομας πχ medium-soft) ειναι και για χρηση δρομου.... τα medium-soft η τα soft ειναι κατι σαν τα 208GP.......

ετσι τα ξερω εγω.................

:beer:

stokos
25/08/2005, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
θες λαστιχακι για γρηγορη οδηγηση +κανα track day????
Γι αυτό τα θέλω, αλλά περισσότερο ψάχνω τις αντιστοιχίες. (ο Runer με έπιασε καλύτερα). Έκανα και search στο forum αλλά δεν έβγαλα πολλά.
Να υποθέσω ότι τα M Power αντιστοιχούν στα 208 τα απλά;

Άρα στην κατηγορία που θέλω να παίξω έχουμε:

D208 RR
Diablo Corsa
BT 014
Power RACE Medium

Σωστά; (μας μένουν τα Metzeler)
(να συμπληρώσω ότι το μηχανάκι είναι ένα CBR 600 FS)
Να γράψω κι εδώ, ότι πριν μερικούς μήνες, έπεσε στα χέρια μου ένα 0-300 με μια διαφημιστική καταχώρηση της AVON όπου είχε αυτήν την αντιστοιχία που ψάχνω αλλά το περιοδικό ήταν ξένο και δεν έπαιρνε να κόψω την σελίδα. Αν το έχει και το θυμάται κάποιος, ας το σκανάρει.

idi
25/08/2005, 11:28
χμμμ θα ελεγα οτι τα Power ειναι στη κατηγορια των 208RR αν κρινω απο την αποδοση τους (πολλες βολτες με φιλους με 208RR)
αν και η Michelin τα παρουσιαζει σαν street και οχι Race...
τα race ΔΕΝ εχουν καλα αυλακια για χρηση δρομου σε βροχη ... τεσπα αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και δεν ειμαι ειδικος ουτε τιποτα... απλα εχω ερωτευθει τα POWER :smokin: :beer:

Runner Ducati
25/08/2005, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos


Να υποθέσω ότι τα M Power αντιστοιχούν στα 208 τα απλά;



ορθον...

επισης περα απο την γομα τους ελαστικου, μεγαλο ρολο παιζει και η "γεωμετρια" του, η κορωνα δηλαδη, ποσο "τριγωνικη" η πιο ηπιας καμπυλοτητας ειναι, ετσι αλλαζει και η ταχυτητα εισοδου στην στροφη, οι γρηγορες εναλλαγες κλισεων κλπ..........

idi
25/08/2005, 11:31
α και τα Power ΔΕΝ εχουν κορωνα αντιστοιχη των 208....


ειναι πολυ πιο τριγωνικη!!! (στα Michelin)

Runner Ducati
25/08/2005, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χμμμ θα ελεγα οτι τα Power ειναι στη κατηγορια των 208RR αν κρινω απο την αποδοση τους (πολλες βολτες με φιλους με 208RR)
αν και η Michelin τα παρουσιαζει σαν street και οχι Race...
τα race ΔΕΝ εχουν καλα αυλακια για χρηση δρομου σε βροχη ... τεσπα αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και δεν ειμαι ειδικος ουτε τιποτα... απλα εχω ερωτευθει τα POWER :smokin: :beer:

Tα RACE για χρηση δρομου ειναι ουσιαστικα μονο η εκδοση MEDIUM, και ναι συμφωνω idi μαζι σου, εχουν λιγοστα αυλακια, και ειναι καλυτερα για στεγνες μερες................
τα απλα Power πρεπει να ειναι μια χαρα, οι γομες ειναι για τα χρονομετρα και για αγωνες... θα μου πεις τωρα μπρος την καβλα τι ειν ο πονος (ευρα).... αλλο θεμα αυτο.......

:sun:

stokos
25/08/2005, 11:48
Μια και αναφέρθηκαν οι κορώνες (το έιχα ξεχάσει), δε νομίζω ότι είμαι ακόμα για πολύ τριγωνικές. Οπότε να απορρίψω τα Mishelin.

Bladerunner
25/08/2005, 11:51
Δεν έχω δοκιμάσει καλά ακόμα τα καινούργια της Michelin, αλλά τα προηγούμενα (Pilot race) είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει!

Λιωμένα από την πίστα, κρατάνε απίστευτα στο δημόσιο δρόμο. Ακόμα και σε βροχή. (ΒΡΟΧΗ όχι γλύτσα)

Από την άλλη μεριά όμως έχω περίεργη αντίληψη περί κρατήματος σε δημόσιο δρόμο...


Έχω οδηγήσει το μηχανάκι σου με τα καινούργια Michelin στις Σέρρες κι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και από κράτημα και από φθορά.

idi
25/08/2005, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Μια και αναφέρθηκαν οι κορώνες (το έιχα ξεχάσει), δε νομίζω ότι είμαι ακόμα για πολύ τριγωνικές

γιατι ρε καρνταση?

ειναι προοδευτικα μη σε φοβιζει η κορωνα! σοβαρα ... πιο προοδευτικα απο το Diablo που ειχα πριν (δε λεω μαλακιες...) και βουτανε με τη μια στη στροφη

το μονο κακο που βλεπω ειναι η φθορα στο κεντρο αν κανεις πολλα χλμ σε εθνικες... (φτου φτου μακρια απο μας):lol:

stokos
25/08/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Δεν έχω δοκιμάσει καλά ακόμα τα καινούργια της Michelin, αλλά τα προηγούμενα (Pilot race) είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει!
Ώπα μπερδεύτικα. Εννοείς τα Race Medium;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Έχω οδηγήσει το μηχανάκι σου με τα καινούργια Michelin στις Σέρρες κι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και από κράτημα και από φθορά.
Εδώ ποια εννοείς;


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ειναι προοδευτικα μη σε φοβιζει η κορωνα! σοβαρα ... πιο προοδευτικα απο το Diablo που ειχα πριν (δε λεω μαλακιες...) και βουτανε με τη μια στη στροφη
Και πάνω που έρχισα να μειώνω τις επιλογές ......
Δε με φοβίζει η τριγωνική. Με προβληματίζει στο κατά πόσο έχω το επίπεδο να την εκμεταλλευτώ και το κατά πόσο θα την χρειαστώ πέραν της πίστας. Άμα όμως με λες ότι είναι πιο προοδευτικό από το Diablo ......

Bladerunner
25/08/2005, 12:21
Το μηχανάκι σου το οδήγησα με τα power race (τα καινούργια).

Στα "παλιά" pilot race χρησιμοποιούσα soft μπροστά, medium πίσω. Με τα τελευταία έχω κάνει δύο track-days και περίπου 6000 χλμ σε δρόμο. Ακόμα κρατάνε...

Όπως έγραψε κι ο Παναγιώτης, θεωρώ καλή την επιλογή medium-medium για τη χρήση που θέλεις. Η κορώνα μη σε φοβίζει.

stokos
25/08/2005, 12:52
Ευχαριστώ Blade. (και idi και runer)
Θα ζητήσω τιμές για Race Medium & 208 RR και θα τα "ζυγίσω".

reinmeister
25/08/2005, 16:01
μωρη κουλαμαρια βαλε οτι να ναι απο medium(οχι γομα αλλα μεσαιο λαστιχο)....d208rr diablo corsa κλπ...ολα καλα ειναι....

ΑΛΛΑ ....αν θες το απολυτο χωρις φυσικα να περνας ουτε καν πανω απο σαλια, D208 GP....η τελειοτητα....και αυτη δεν ειναι μονο προσωπικη μου αποψη....

29 οδηγοι παγκοσμιου SBK τα συνιστουν...αυτοι...κατι ξερουν...

το τι κλαμα εριξαν απο περσυ που τους υποχρεωσαν να φορανε pirelli supercorsa δεν λεγεται.....:p

stako
26/08/2005, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μωρη κουλαμαρια βαλε οτι να ναι απο medium(οχι γομα αλλα μεσαιο λαστιχο)....d208rr diablo corsa κλπ...ολα καλα ειναι....

ΑΛΛΑ ....αν θες το απολυτο χωρις φυσικα να περνας ουτε καν πανω απο σαλια, D208 GP....η τελειοτητα....και αυτη δεν ειναι μονο προσωπικη μου αποψη....

29 οδηγοι παγκοσμιου SBK τα συνιστουν...αυτοι...κατι ξερουν...

το τι κλαμα εριξαν απο περσυ που τους υποχρεωσαν να φορανε pirelli supercorsa δεν λεγεται.....:p

Χμμ, από διάρκεια ζωής τι λένε???

:wave2:

stokos
26/08/2005, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ΑΛΛΑ ....αν θες το απολυτο χωρις φυσικα να περνας ουτε καν πανω απο σαλια, D208 GP....η τελειοτητα....και αυτη δεν ειναι μονο προσωπικη μου αποψη....
Το απόλυτο το θέλουμε όλοι, ομορφιά μου.
Οι τσέπες μας οι πουτάνες διαφωνούνε.

stokos
26/08/2005, 11:11
Και επειδή, μπορεί να μην το είδαν όλοι, αλλά και να υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες στο search, βάζω κι εδώ την γράφημα που έφερε στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη του modeerf (ευχαριστώντας τον ξανά)


22289

Runner Ducati
26/08/2005, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Και επειδή, μπορεί να μην το είδαν όλοι, αλλά και να υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες στο search, βάζω κι εδώ την γράφημα που έφερε στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη του modeerf (ευχαριστώντας τον ξανά)

Ετσι εχει η σειρα, οπως στο γραφημα....

το δικο μου τωρα φοραει ενα 208 (απλο) δηλαδη στην Sport ..............

ευχαριστως δεχομαι δωρεες του τυπου ενα ζευγαρι 208RR (Supersport) και ειμαι και ευχαριστημενος ...

φυσικα τεμεναδες για ενα 208GP για τα trackdays... (σε καμια περιπτωση για δρομο ομως).........

καλη λυση ειναι 2 ζευγαρια, ενα 208GP και ενα 208RR, και βαζεις στην πιστα τα GP και μετα τα τρακατρακαντευ στο δρομο τα RR...
δανεικα και αγυριστα κανεις???
ΤΙ??? ΚΑΝΕΙΣ???..............
φτου σας ρε...........

reinmeister
26/08/2005, 13:32
Χμμ, από διάρκεια ζωής τι λένε???

αν βαλεις medium εμπρος και hard πισω και φυσικα ξεχασεις τα παντιλικια, 5-7κ χιλιομετρα θα σε βγαλουν...

προσωπικη πειρα εχω απο την σειρα των dunlop και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος...

επισης εχω δοκιμασει και τα race της avon τα azzaro σε ενα φειζερ που ειχα...δεν με πουλησαν ποτε...ηταν απολυτως προβλεψιμα...

για τις υπολοιπες μαρκες λεω οτι εχω δει και ακουσει απο φιλους και γνωστους....

οι αποψεις φυσικα διιστανται...εγω ας πουμε θελω οπσωσδηποτε τριγωνικη κορωνα...βολευει πολυ με το στυλ που οδηγω...και δεν ενοχλουμαι απο ασταθειες μετα τα 250...αλλοι το θεωρουν υπερβολη για τον δρομο...θεμα επιλογης ειναι...

παντως στην κατηγορια των race replica ελαστικων,κατα την προσωπικη μου αποψη παντα,εν ετη 2005 δεν υπαρχουν "κακα" λαστιχα....απλως διαφορετικα χαρακτηριστικα στην λεπτομερεια....

stako
26/08/2005, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν βαλεις medium εμπρος και hard πισω και φυσικα ξεχασεις τα παντιλικια, 5-7κ χιλιομετρα θα σε βγαλουν...

προσωπικη πειρα εχω απο την σειρα των dunlop και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος...

επισης εχω δοκιμασει και τα race της avon τα azzaro σε ενα φειζερ που ειχα...δεν με πουλησαν ποτε...ηταν απολυτως προβλεψιμα...

για τις υπολοιπες μαρκες λεω οτι εχω δει και ακουσει απο φιλους και γνωστους....

οι αποψεις φυσικα διιστανται...εγω ας πουμε θελω οπσωσδηποτε τριγωνικη κορωνα...βολευει πολυ με το στυλ που οδηγω...και δεν ενοχλουμαι απο ασταθειες μετα τα 250...αλλοι το θεωρουν υπερβολη για τον δρομο...θεμα επιλογης ειναι...

παντως στην κατηγορια των race replica ελαστικων,κατα την προσωπικη μου αποψη παντα,εν ετη 2005 δεν υπαρχουν "κακα" λαστιχα....απλως διαφορετικα χαρακτηριστικα στην λεπτομερεια....

Όσο δηλαδή μου έβγαλαν και τα Bridgestone BT014. Μάλλον θα μείνω σε αυτά καθώς είμαι super ευχαριστημένος, θα τα άλλαζα μόνο αν βρω κάτι σε αυτή τη κατηγορία που να κρατάει περισσότερο. Το οποίο μάλλον δεν υπάρχει οπότε ίσως να βάλω ένα κλικ πιο "τουριστικά" και να έχω καβάτζα και ένα D207GP ή παρόμοιο.......:)

Thanks για την απάντηση.......;)

stokos
26/08/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Μάλλον θα μείνω σε αυτά καθώς είμαι super ευχαριστημένος, θα τα άλλαζα μόνο αν βρω κάτι σε αυτή τη κατηγορία που να κρατάει περισσότερο. Το οποίο μάλλον δεν υπάρχει οπότε ίσως να βάλω ένα κλικ πιο "τουριστικά" και να έχω καβάτζα και ένα D207GP ή παρόμοιο.......:)
Μα, αν δεν δοκιμάσεις και κάποιο άλλο, πως θα ξέρεις ότι (δεν) θα μεινεις ευχαριστημένος και από ΄κείνο;

stako
26/08/2005, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Μα, αν δεν δοκιμάσεις και κάποιο άλλο, πως θα ξέρεις ότι (δεν) θα μεινεις ευχαριστημένος και από ΄κείνο;

Έχεις ένα δίκιο άλλα από την άλλη είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τα 014. Δεν είμαι και κανάς super οδηγός αλλά σε ότι έχω κάνει ποτέ δεν με πρόδωσαν και ποτέ δεν με έχουν τρομάξει γλιστρώντας ή οτιδήποτε. Δεν έχω δει κανένα μειονέκτημα εκτός της μικρής (σχετικά) διάρκειας ζωής εαν δεν μπορείς να αποφύγεις τις ευθείες της Εθνικής οδού. Τι παραπάνω να πάρω από ένα λάστιχο λοιπόν? Το κόστος των 400-450 ? δεν είναι μικρό για πειραματισμούς εφ'οσον είσαι απόλυτα ικανοποιημένος με αυτό που έχεις......