PDA

View Full Version : Πρόβλημα μετά από βροχή



sakiskoz
05/08/2011, 10:49
Στην τελευταία μου εξόρμηση από Κοζάνη, με βρήκε καταρρακτώδης βροχή για 40 περίπου λεπτά. Όπως και τις άλλες φορές τα αδιάβροχα έκαναν άψογη δουλειά! Για αρκετή ώρα μετά τη βροχή όλα ήταν άψογα και σταμάτησα για μικρή στάση στην Ελασσόνα. Φεύγοντας, με το που έβαλα μπροστά, ο ήχος που έκανε με νεκρά ήταν διαφορετικός, κάπως "ξεψυχισμένος", κάτι που δε μου άρεσε. Δέκα περίπου λεπτά αφ ότου ξεκίνησα και χωρίς την παραμικρή ένδειξη μέχρι τότε, σε μια αλλαγή ταχύτητας ένοιωσα στιγμιαία να μην "τραβάει". Θεώρησα πως ήταν η ιδέα μου και συνέχισα. Στην επόμενη αλλαγή ταχύτητας άναψε κόκκινο το φωτάκι του λαδιού και αισθάνθηκα πως έσβησε για λίγο η μηχανή και ξαναπήρε μπροστά. Αυτό το έκανε σε κάθε αλλαγή ταχύτητας όταν πάταγα το συμπλέκτη. Όσο δεν άλλαζα ταχύτητα και είχα μόνιμα 6η ας πούμε, όλα δούλευαν ρολόι! Σταμάτησα και έβαλα νεκρά, ο ίδιος "ξεψυχισμένος" ήχος, κάποια στιγμή μου έσβησε! Ευτυχώς ξαναπήρε αμέσως, άλλα σε κάθε αλλαγή ταχύτητας η καρδιά μου πήγαινε στην κούλουρη... Όντας εντελώς άσχετος από μηχανολογικά, το μυαλό μου πήγε στον περιβόητο ανορθωτή -ακόμα δεν ήρθε το ανταλλακτικό! - η στη βροχή, αποφάσισα όμως να ριψοκινδυνεύσω και να συνεχίσω την πορεία προς Καρδίτσα γιατί άρχισε να νυχτώνει και δεν ήθελα να μείνω στα ορεινά χωριά Λάρισας-Τρικάλων. Με σταθερά 6η όσο ήταν δυνατό, έφτασα στον προορισμό μου χωρίς πρόβλημα. Την άλλη μέρα που το δοκίμασα όλα έδειχναν να δουλεύουν όπως πριν και στην επιστροφή όλα καλά, μόνο που προληπτικά πήγαινα με χαμηλές ταχύτητες...
Το θετικό : Κατανάλωση < 4.4 lt/100Km !!!!!!!!! (αφού πήγαινα σαν κότα βέβαια)
Ερώτηση : Στη βροχή επιβάλλεται στάση σε προστατευμένο μέρος - αν βρεθεί - η ήταν τυχαίο αυτό που μου συνέβη;

alex14
05/08/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz

.
.
.
Ερώτηση : Στη βροχή επιβάλλεται στάση σε προστατευμένο μέρος - αν βρεθεί - η ήταν τυχαίο αυτό που μου συνέβη;

Οχι, δεν χρειαζεται σταση και δεν νομιζω να ηταν τυχαιο αυτο που συνεβη.
Κοιταξε το.

:wave2:

amyroukai
06/08/2011, 00:42
Αν έχει κεραυνούς, λένε ότι καλύτερα να σταματήσεις. Για βροχή δεν έχεις πρόβλημα. Το μηχανάκι, στο λάδωσε ο γνωστός γκαντέμης; Κανονικά δεν έπρεπε να κάνει κιχ και είσαι όλο μικρά θεματάκια...

peter86
14/08/2011, 01:56
Νομίζω πως είναι το γνωστό πρόβλημα με την βαλβίδα του ρελαντί.Δ εχει σχέση η βροχή.και γω στην αρχή πίστευα ότι κάνω κάτι λάθος με την πίεση στοπλύσιμο αλλο οχι.Βγάλε την βάλβίδα του ρελαντί-2 βίδες με περίεργο κεφάλι torch νομίζω λέγονται - εγώ τις αντικατεστησα με αλλενόβιδες (αφου βγάλεις την φύσσα της, εννοείται με σβηστή μηχανή ε!!!) και ρίξε αντισκωριακο στο μηχανισμό.με το καιρό μαζε'υει βρωμια και μαυρίλα.Εγώ πλέον έχω αυτή την διαδικάσία σαν μέρος της συντήρησης της μότο (πλύσιμο , λάδωμα αλυσίδας κ.τ.λ.).Πίστευω ότι έίναι αυτό.Δ σου βγάζει ένδειξη FI????Σωστά??

sakiskoz
14/08/2011, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Νομίζω πως είναι το γνωστό πρόβλημα με την βαλβίδα του ρελαντί.Δ εχει σχέση η βροχή.και γω στην αρχή πίστευα ότι κάνω κάτι λάθος με την πίεση στοπλύσιμο αλλο οχι.Βγάλε την βάλβίδα του ρελαντί-2 βίδες με περίεργο κεφάλι torch νομίζω λέγονται - εγώ τις αντικατεστησα με αλλενόβιδες (αφου βγάλεις την φύσσα της, εννοείται με σβηστή μηχανή ε!!!) και ρίξε αντισκωριακο στο μηχανισμό.με το καιρό μαζε'υει βρωμια και μαυρίλα.Εγώ πλέον έχω αυτή την διαδικάσία σαν μέρος της συντήρησης της μότο (πλύσιμο , λάδωμα αλυσίδας κ.τ.λ.).Πίστευω ότι έίναι αυτό.Δ σου βγάζει ένδειξη FI????Σωστά??

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ. Δεν πρόσεξα αν έβγαλε ένδειξη FI που γράφεις, το λαμπάκι του λαδιού μου άναβε κόκκινο ...

daz
14/08/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
το λαμπάκι του λαδιού μου άναβε κόκκινο ...

Τα λάδια τα τσέκαρες έτσι?

Τσέκαρες το φίλτρο του αέρα? Ήταν στεγνό το φιλτροκούτι σου?

sakiskoz
14/08/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τα λάδια τα τσέκαρες έτσι?

Τσέκαρες το φίλτρο του αέρα? Ήταν στεγνό το φιλτροκούτι σου?

Τα λάδια ήταν οκ. Μετά τη βροχή δούλευαν όλα ρολόι και δεν το πολυέψαξα - κακώς βέβαια - θεωρώντας ότι ήταν κάτι τυχαίο. Από τότε σε μικρές βόλτες και στην πόλη δεν ξαναπαρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Από βδομάδα θα το πάω στην αντιπροσωπία - είναι Πτολεμαΐδα κι εγώ μένω Κοζάνη - να του ρίξουν κι αυτοί μια ματιά...

intruder
16/08/2011, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
Τα λάδια ήταν οκ. Μετά τη βροχή δούλευαν όλα ρολόι και δεν το πολυέψαξα - κακώς βέβαια - θεωρώντας ότι ήταν κάτι τυχαίο. Από τότε σε μικρές βόλτες και στην πόλη δεν ξαναπαρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Από βδομάδα θα το πάω στην αντιπροσωπία - είναι Πτολεμαΐδα κι εγώ μένω Κοζάνη - να του ρίξουν κι αυτοί μια ματιά...



εχει αντιπρωσωπια ΚΑΙ στην κοζανη:wave2:

daz
16/08/2011, 19:30
Όταν βρεθεί το πρόβλημα ενημέρωσε. :wave2:

sakiskoz
16/08/2011, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
εχει αντιπρωσωπια ΚΑΙ στην κοζανη:wave2:

Είχα ακούσει ότι πήγαινε για κλείσιμο και δεν το έψαξα παραπάνω. Κι επειδή πήρα τη μηχανή από Πτολεμαΐδα και έχω και 1-2 συγγενείς εκεί, συνδύαζα τα service με επισκέψεις οπότε τα έκανα όλα εκεί. Αν πας πάντως στης Κοζάνης και είσαι ευχαριστημένος, θα βόλευε να μη τρέχω εκτός πόλης...

daz : εννοείται θα ενημερώσω, το κακό είναι πως θα το καθυστερήσω λίγο μιας φεύγω για 5-6 μέρες και θα ρισκάρω να πάω μη τη μηχανή. Έκανα περίπου 400 Κμ από τότε που μου δημιούργησε το πρόβλημα χωρίς την παραμικρή ανησυχητική ένδειξη, θα ενισχύσω με μονωτική κάποια καλώδια που δείχνουν λίγο εκτεθειμένα σε βροχή και ελπίζω να παν όλα καλά ...