PDA

View Full Version : Πτώση μπαγκαζιέρας



sakiskoz
05/08/2011, 15:03
Την πρώτη φορά μου έπεσε όταν πάτησα λακκούβα/φρεάτιο μέσα στην πόλη (ταχύτητα <50Km/h, σχεδόν άδεια) και τα έβαλα με τον εαυτό μου που ξέχασα να ασφαλίσω τη μπαγκαζιέρα - δεν πίστευα πως θα μπορούσε να φύγει απ τη βάση εξαιτίας του τραντάγματος αν και κλειδωμένη κανονικά!
Όταν την πάτησα για δεύτερη φορά - πάλι σε λακκούβα με χαμηλή ταχύτητα και ελάχιστο φορτίο - άρχισα να ανησυχώ σοβαρά. Από τότε πάντα βάζω ιμάντα σε κάθε ταξίδι, ενώ πριν δεν έβαζα ποτέ και συχνά ελέγχω ακόμα και τη στιγμή που οδηγώ αν είναι στερεωμένη καλά.

Είναι η Κ49 με βάση Kappa. Να είναι ελαττωματικός ο συνδυασμός βάση + μπαγκαζιέρα η είναι φυσιολογικό; Έχετε ανάλογη εμπειρία; Ούτος η άλλως καλά είναι να παίρνουμε τα μέτρα μας...

the who
05/08/2011, 15:08
Μαλλον δεν την κουμπωνεις σωστα στη βαση.Εκτος κι αν αυτη εχει τζογο και δεν ασφαλιζει καλα.Το κλειδωμα δεν εχει σχεση.

yes-u
05/08/2011, 15:14
Με την ίδα μπαγκαζιέρα, δεν έχω πρόβλημα, ακόμη και με βαριά φορτώματα και πολλά χλμ και σε χάλια δρόμους (θα μου πεις, πού τους βρήκα τους χάλια δρόμους...). Και να σκεφτείς ότι έχει και δύο πτώσεις στο CV της και έχει ψιλοστραβώσει η βάση. Μάλλον γι'αυτό κουμπώνει καλύτερα?:lol:

Εχετλαίος
05/08/2011, 15:15
Δεν βοηθάει στην καθημερινή πρακτική αλλά... ανοξειδ. λάμα κάτω από τη βάση, ανοξειδ. λάμα μέσα στην μπαγκαζιέρα, ανοξείδωτες 8άρες βίδες και 2 πεταλούδες για σφίξιμο και δεν ξαναφεύγει ποτέ. Απλά θα ξεβιδώνεις από μέσα τις πεταλούδες κάθε φορά που θέλεις να τη βγάλεις από το μηχανάκι.
:wave2:

sakiskoz
05/08/2011, 16:16
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πάντως όταν την κουμπώνω και τη δοκιμάζω με το χέρι αν έχει τζόγο δίχνει στιβαρή. Αυτό με τις λάμες και τις βίδες καλό ακούγεται...

amyroukai
06/08/2011, 00:38
Κάτι δεν πάει καλά φίλε, 200άρες και βάλε και μπόλικα κιλά επί τρία χρόνια και δεν είχε κουνηθεί καν. Να σου φύγει δύο φορές; Δεν το έχω ξανακούσει.

sakiskoz
06/08/2011, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Κάτι δεν πάει καλά φίλε, 200άρες και βάλε και μπόλικα κιλά επί τρία χρόνια και δεν είχε κουνηθεί καν. Να σου φύγει δύο φορές; Δεν το έχω ξανακούσει.

Κι εγώ πάω 200+ άνετα επί δύο χρόνια και δεν παρουσιάζει το παραμικρό σε "καλό" δρόμο... Οι λακκούβες που πάτησα ήταν στη μέση σχεδόν του δρόμου και ερχόμενος πίσω από αυτοκίνητο δεν μπόρεσα να τις αποφύγω, πολύ απότομες - η μηχανή τραντάχτηκε ολόκληρη! Είναι αυτά τα φρεάτια ύδρευσης (στρογγυλά μαντεμένια καπάκια) που "κάθισαν" από τα πατήματα των αυτοκινήτων . Ίσως στην κάθετη απότομη δύναμη να οφείλεται το γεγονός, πάντως είναι αλήθεια πως μετά απ αυτό είμαι επιφυλακτικός ακόμα και στην Εθνική. Θα το ψάξω βέβαια καλύτερα μήπως υπάρχει κανένα προβληματάκι στα σημεία που δένει η βαλίτσα με τη βάση...

fz6man
09/08/2011, 11:44
εγω με 46αρα kappa κανενα προβλημα , μηπως εχεις βάση givi η καμια no name βαση , αυτο που λες είναι επικυνδινο καλυτερα να αγορασεις μια αλλη βαλίτσα φίλε θα σκοτώσεις κανεναν καημενο .

sakiskoz
09/08/2011, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
εγω με 46αρα kappa κανενα προβλημα , μηπως εχεις βάση givi η καμια no name βαση , αυτο που λες είναι επικυνδινο καλυτερα να αγορασεις μια αλλη βαλίτσα φίλε θα σκοτώσεις κανεναν καημενο .

Η βάση είναι της kappa, ήδη όταν κάνω αποστάσεις βάζω ιμάντα η χρησιμοποιώ tank bag, στις κοντινές διαδρομές τη βγάζω.
Κοιτάζω λίγο το μηχανισμό κουμπώματος μπας και βρω που είναι το πρόβλημα και αν διορθώνεται, πάντως εν στάση όσο κι αν την πιέζω κι αν την τραβάω δείχνει στιβαρή, τι να πω...

hidefnick
09/08/2011, 14:18
Σου μοιάζει σφικτή αλλά ίσως η ίδια η βάση να δουλεύει σαν ελατήριο, αν έχει σφιχτεί λάθος και έχει πάρει λίγο. :wave2:

catmaster
09/08/2011, 14:18
Στη βάση τα τέσσερα σινεμπλόκ είναι πάνω η έχουν φύγει ;;

:wave2:

powerphot
09/08/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
Η βάση είναι της kappa, ήδη όταν κάνω αποστάσεις βάζω ιμάντα η χρησιμοποιώ tank bag, στις κοντινές διαδρομές τη βγάζω.
Κοιτάζω λίγο το μηχανισμό κουμπώματος μπας και βρω που είναι το πρόβλημα και αν διορθώνεται, πάντως εν στάση όσο κι αν την πιέζω κι αν την τραβάω δείχνει στιβαρή, τι να πω...

Ένας τρόπος για να μηδενίσεις τους τζόγους από το "δόντι" του κουμπώματος της βαλίτσας επάνω στην βάση, είναι να κολλήσεις κάτω από την βαλίτσα ένα κομμάτι λάστιχο διάστασης 10mmX6mm και πάχος 5-8mm.
Όσους κραδασμούς και να έχεις η "γλώσσα" της βαλίτσας θα είναι καλά κουμπωμένη στην θέση της βάσης.
Αν δεν κατάλαβες θα βάλω μια φωτό το απόγευμα να δεις τι εννοώ.:wave2:

powerphot
09/08/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Στη βάση τα τέσσερα σινεμπλόκ είναι πάνω η έχουν φύγει ;;

:wave2:

Ακη τα σινεμπλοκ αν δεν έχουν φύγει η .... τα έχουν πάρει, (εγώ τα βγάζω όταν δεν έχω βαλίτσα), συνήθως "κάθονται" κι ίσως να έχουν χάσει την ιδιότητα τους.:winka:

catmaster
09/08/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ακη τα σινεμπλοκ αν δεν έχουν φύγει η .... τα έχουν πάρει, (εγώ τα βγάζω όταν δεν έχω βαλίτσα), συνήθως "κάθονται" κι ίσως να έχουν χάσει την ιδιότητα τους.:winka:

Σωστός Νίκο ... γι' αυτό του γράφω να τσεκάρει και αυτά (αν υπάρχουν) και ας τα αλλάξει - καινούργια πρέπει να έχουν κάνα δεκάρικο τα τέσσερα

βάλε και λίγο WD40 στην μεταλλική γλώσσα που είναι κάτω από την κλειδαριά και πίεσε την με το χέρι μέσα έξω να καθαρίσει ... μπορεί να έχει πιάσει μάκα και να μην ασφαλίζει μέχρι μέσα

:wave2:

sakiskoz
09/08/2011, 18:52
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Έλεγξα τα σινεμπλόκ, είναι στη θέση τους με μικρά σημάδια φθοράς, θα αλλαχτούν άμεσα. Θα βάλω και λίγο WD40 η κάτι ανάλογο κι ελπίζω όλα καλά. Θα το αναφέρω και στην αντιπροσωπεία μπας κι έχουν κι αυτοί καμιά λύση.
Powerphot δεν πολυκατάλαβα που να κολλήσω το λάστιχο, σκεφτόμουν μήπως τα μικρά στρογγυλά αυτοκόλλητα - που βάζουν κάτω από καρέκλες για να μη φθείρουν το πάτωμα - βοηθούσαν προς αυτή την κατεύθυνση...

Gi_4ce
09/08/2011, 19:12
Αν έχουν φύγει τα σινεμπλόκ, αφρολεξένια τακούνια, σαν αυτά που βάζουν στα πόδια των επίπλων... Τρομερή δουλειά.

powerphot
09/08/2011, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Έλεγξα τα σινεμπλόκ, είναι στη θέση τους με μικρά σημάδια φθοράς, θα αλλαχτούν άμεσα. Θα βάλω και λίγο WD40 η κάτι ανάλογο κι ελπίζω όλα καλά. Θα το αναφέρω και στην αντιπροσωπεία μπας κι έχουν κι αυτοί καμιά λύση.
Powerphot δεν πολυκατάλαβα που να κολλήσω το λάστιχο, σκεφτόμουν μήπως τα μικρά στρογγυλά αυτοκόλλητα - που βάζουν κάτω από καρέκλες για να μη φθείρουν το πάτωμα - βοηθούσαν προς αυτή την κατεύθυνση...

Λοιπόν.
Φωτο1
Η βάση givi με τα σινεμπλοκ μου που λείπουν γιατί δεν τα αφήνω επάνω για να μην τα βλέπει ο ήλιος και...το κακό μάτι.

Φωτό 2
Σε αυτή την κατάσταση πρέπει να είναι το κούμπωμα της βάσης.


Φωτο 3
Πήρα ένα κομμάτι σαμπρέλα ποδηλάτου, την κόλλησα κοντά στο "κλικ" της μπαγκαζιέρας και
μέσα έβαλα ένα κομμάτι λάστιχο.
Το μέσα λάστιχο δεν χρειάζεται κόλλημα μπαίνει βγαίνει συρταρωτά και από κει και
πέρα κανονίζεις εσύ πόσο πάχος πρέπει να έχει το κομμάτι που θα βάλεις μέσα,
ώστε να μην έχει μπόσικα στους κραδασμούς.

Ελπίζω να βοήθησα.:wave2:


233543

fz6man
09/08/2011, 22:00
παιδια τα σινεμπλοκ που εχει η βαση είναι για να μην τριζει η μπαγαζιερα αλλου είναι το πρόβλημα

sakiskoz
09/08/2011, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Λοιπόν.
Φωτο1
...
Φωτό 2
...
Φωτο 3
...
Ελπίζω να βοήθησα.:wave2:

Έξυπνο, κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ!

sakiskoz
13/08/2011, 10:07
Δανειζόμενος ιδέες από Εχετλαίο, Powerphot και όχι μόνο, κατέληξα στην παρακάτω λύση (τρύπησα στο κέντρο της στρογγυλής περιοχής στη μπαγκαζιέρα που φαίνεται στη φωτό 3 του powerphot και στην αντίστοιχη που έχει η βάση - μήπως γι αυτό το σκοπό τις έχει τελικά;;; ) :
Αριστερά : η στρογγυλή περιοχή στη μπαγκαζιέρα (από κάτω)
Δεξιά κάτω : η στρογγυλή περιοχή στη μπαγκαζιέρα (από μέσα με τη βίδα)
Δεξιά πάνω : η "πεταλούδα" κάτω από τη -σκονισμένη- βάση (χρειάστηκε να "φάω" λίγο τα πλαστικά για να περιστρέφεται ελεύθερα)


233691

powerphot
13/08/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
Δανειζόμενος ιδέες από Εχετλαίο, Powerphot και όχι μόνο, κατέληξα στην παρακάτω λύση (τρύπησα στο κέντρο της στρογγυλής περιοχής στη μπαγκαζιέρα που φαίνεται στη φωτό 3 του powerphot και στην αντίστοιχη που έχει η βάση - μήπως γι αυτό το σκοπό τις έχει τελικά;;; ) :
Αριστερά : η στρογγυλή περιοχή στη μπαγκαζιέρα (από κάτω)
Δεξιά κάτω : η στρογγυλή περιοχή στη μπαγκαζιέρα (από μέσα με τη βίδα)
Δεξιά πάνω : η "πεταλούδα" κάτω από τη -σκονισμένη- βάση (χρειάστηκε να "φάω" λίγο τα πλαστικά για να περιστρέφεται ελεύθερα)

Είναι κι αυτό μια λύση αλλά μόνο εφοσον δεν σε απασχολεί να καταστραφει η μπαγκαζιέρα.
Κατα τη γνωμη μου δεν πρέπει να γινονται τρυπες σε μια μπαγκαζιέρα που την εχουμε για ταξίδια στα οποία ειναι πολύ πιθανο να βρεθούμε σε βροχες και μπορες.
Γενικά πιστευω οτι καθε πατεντα θα πρέπει να γινεται με τη μικρότερη δυνατον "καταστροφή".:wave2:

sakiskoz
13/08/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Είναι κι αυτό μια λύση αλλά μόνο εφοσον δεν σε απασχολεί να καταστραφει η μπαγκαζιέρα.
Κατα τη γνωμη μου δεν πρέπει να γινονται τρυπες σε μια μπαγκαζιέρα που την εχουμε για ταξίδια στα οποία ειναι πολύ πιθανο να βρεθούμε σε βροχες και μπορες.
Γενικά πιστευω οτι καθε πατεντα θα πρέπει να γινεται με τη μικρότερη δυνατον "καταστροφή".:wave2:

Το σκέφτηκα αυτό με τη βροχή και τοποθέτησα λαστιχένια ροδέλα κάτω απ τη βίδα στο εσωτερικό της μπαγκαζιέρας. Ελπίζω να μηδενίσει την μικρή - φαντάζομαι - πιθανότητα να περάσει νερό από τόσο στενό πέρασμα και τέτοια θέση εκεί κάτω. Η "νεκροψία" θα δείξει...
Πιο πολύ πάντως φοβάμαι σε περίπτωση πτώσης με ταχύτητα, όχι τόσο από στάση - μακριά από μας - μήπως δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα(;;; )

intruder
17/04/2012, 23:14
τελικα τι εγινε με τη μπαγκαζιερα?αξιζει να την τρυπησεις κ να την βιδωσεις?οχι οτι μου εχει βγει αλλα πολλα εχω ακουσει:eek:

sakiskoz
18/04/2012, 00:12
τελικα τι εγινε με τη μπαγκαζιερα?αξιζει να την τρυπησεις κ να την βιδωσεις?οχι οτι μου εχει βγει αλλα πολλα εχω ακουσει:eek:

Για μένα πάντως ήταν μονόδρομος (μου είχε πέσει ήδη 2 φορές, η μία μέσα στην πόλη)! Από τότε που έβαλα τη βίδα έφυγε ένα βάρος από πάνω μου, συνέχεια είχα το νου μην την ξαναπάθω. Ταξίδεψα και με βροχή και δε φάνηκε να περνά σταγόνα, ενώ σε 1 λεπτό αφαιρείται η βίδα και η βαλίτσα αποσπάται κανονικά.

Παρεμπιπτόντως intruder, άπαιχτη περιγραφή, συγχαρητήρια!!!

Ταξιδιωτικά : Ο γυρος της ιστοριας ,του κασμεριου (κ της βροχης) (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127398)

fournas
18/04/2012, 14:58
σε περιπτωση που το προβλημα δεν ειναι μονο στην givi ..

απο το περιοδικο moto 254908

GIXXERAKIAS
18/04/2012, 15:35
Μάλιστα.....δέν μας λέει όμως πώς ξεχωρίζουμε τις ολόιδιες μαίμου μπαγκαζιέρες από τις γνήσιες?

fournas
18/04/2012, 15:56
Μάλιστα.....δέν μας λέει όμως πώς ξεχωρίζουμε τις ολόιδιες μαίμου μπαγκαζιέρες από τις γνήσιες?

μονο οτι βλεπεις εγραφε . δεν διευκρινιζε για αυτο που πολυ σωστα αναφερεις ..

Pardalotzatziki
18/04/2012, 20:17
Το σκέφτηκα αυτό με τη βροχή και τοποθέτησα λαστιχένια ροδέλα κάτω απ τη βίδα στο εσωτερικό της μπαγκαζιέρας. Ελπίζω να μηδενίσει την μικρή - φαντάζομαι - πιθανότητα να περάσει νερό από τόσο στενό πέρασμα και τέτοια θέση εκεί κάτω. Η "νεκροψία" θα δείξει...
Πιο πολύ πάντως φοβάμαι σε περίπτωση πτώσης με ταχύτητα, όχι τόσο από στάση - μακριά από μας - μήπως δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα(;;; )

Η τρυπα που ανοιξες ειναι λογικα για καλωδιο για να συνδεσεις στοπ μεσα στην βαλιτσα. Ενας λογος που απερριψα την Kappa και πηγα στην Nonfango ειναι οτι εχει μεταλλικη γλωσσα και πλαστικη βαση. Οσο για το προβλημα σου, ενα πιθανο σεναριο ειναι να σπασει στο σημειο της βιδας και να μεινεις με μια ροδελα πλαστικο και τη βαλιτσα παλι στο δρομο. Αυτο ισως σε πολλα χλμ και κουνηματα. Προτεινω να βαλεις οσο πιο μεγαλη ροδελα χωραει εκει για να διανεμει λιγο το ζορι. Η λυση του Εχετλαιου ειναι πιο στιβαρη αλλα νομιζω πολλες τρυπες. Για το κατω μερος που μπορει να εχεις τζογο πηγαινε πρακτικερ και παρε αυτοκολλητα καμπυλωτα για διαφορες χρησεις και φροντισε να ειναι σε υψος πιο μεγαλα απο τα δικα σου. Υπολογισε οτι θα καθονται με το βαρος. Η δικια μου ειναι τωρα 11 χρονων και περυσι αρχισε τα τριξιματα. Μολις εβαλα τα αυτοκολλητα τελος. Και δοκιμασμενα σε ταξιδι. Με τοσο βαρος που εχει η βαλιτσα δεν πανε πουθενα. Κανονικα ειχε 4, αλλα εβαλα και ενα στην περιοχη κοντα στο κουμπωμα και εγινε αθορυβη. Κατεβαινω να βγαλω φωτο να το δεις...

sakiskoz
18/04/2012, 20:29
:a013: Thanks, λογικό αυτό με τη ροδέλα θα ψάξω για μεγαλύτερη...

Pardalotzatziki
18/04/2012, 21:43
Το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι χτυπησα ενα απο αυτα και ξεκολλησε. Οποτε εβαλα σε ολα μια κολλα, γιατι η δικια τους αρχισε να μαλακωνει και να μετακινουνται ελαφρα(1-2 χιλιοστα). Χωρις προβλημα στη βαλιτσα βεβαια. Στη μια φωτο το μαυρο ειναι της εταιριας, τα αλλα ειναι 1 χιλιοστο πιο ψηλα και λιγο πιο σκληρα θα ελεγα. Οποτε η βαλιτσα "κλειδωνει". Αυτα τα 3 τα εχω στη βαλιτσα σε περιπτωση που φυγει καποιο.

Pardalotzatziki
18/04/2012, 21:48
Μια καλη προταση, αν θες να λυσεις τα προβληματα της Kappa, ειναι να παρεις Nonfango :D :D :D :D :D

PortisHead
18/04/2012, 23:27
Κάτι δεν πάει καλά φίλε, 200άρες και βάλε και μπόλικα κιλά επί τρία χρόνια και δεν είχε κουνηθεί καν. Να σου φύγει δύο φορές; Δεν το έχω ξανακούσει.

:a013:

Μα να μην εχει "like" η τελευταία εκδοση του vBulletin ???

Viper4
19/04/2012, 02:32
Εγώ έχω βάση Kappa και βαλίτσα επίσης Kappa. Από την βάση μου έχουν κλέψει τα δύο σινεμπλόκ (δεν ήξερα καν ότι λέγονται έτσι για να τα ψάξω). Ξέρετε από που μπορώ να προμηθευτώ άλλα (από το ίντερνετ) και πόσο περίπου κοστίζουν;

Η δουλειά τους δεν είναι καθαρά για να μην κάνει θόρυβο; για απόσβεση κραδασμών δηλαδή;

amyroukai
19/04/2012, 12:27
Εγώ έχω βάση Kappa και βαλίτσα επίσης Kappa. Από την βάση μου έχουν κλέψει τα δύο σινεμπλόκ (δεν ήξερα καν ότι λέγονται έτσι για να τα ψάξω). Ξέρετε από που μπορώ να προμηθευτώ άλλα (από το ίντερνετ) και πόσο περίπου κοστίζουν;

Η δουλειά τους δεν είναι καθαρά για να μην κάνει θόρυβο; για απόσβεση κραδασμών δηλαδή;

Μοτομάρκετ και Ξύκης έχουν σίγουρα. Εκτός από απόσβεση κραδασμών, παίρνουν και κάτι μπόσικα που έχει η βαλίτσα σε σχέση με την βάση. Εμένα μου έφυγε ένα (μάλλον το "έξυσα" και ξεκόλλησε βάζοντας την βαλίτσα άγαρμπα επάνω στην βάση) και τώρα κουνάει λίγο η βαλίτσα. Αλλά εξακολουθεί να μην φεύγει...

Α και η τιμή δεν είναι κάτι το φοβερό, στο στυλ του πενηντάλεπτου το ένα ή κάτι τέτοιο.

Viper4
20/04/2012, 15:55
Ευχαριστώ. Τα βρήκα. 50 λεπτά το ένα έχει. Πιο πολλά βγαίνουν τα μεταφορικά... :P