PDA

View Full Version : Καταγγελία



grassogr
05/08/2011, 21:29
Η παρακάτω ιστορία αφορά στην περιπέτεια μου για την αγορά μιας καινούργιας Suzuki V Strom DL 650 ABS για την οποία είχα την ατυχία να απευθυνθώ στο γνωστό κατάστημα στη Λ. Αλεξάνδρας.
Στις 27/06/2011, μετά από παρότρυνση φιλικού προσώπου, πήγα στο εν λόγω κατάστημα με σκοπό να αγοράσω μια καινούργια Suzuki V Strom, η οποία ήταν σε προσφορά από το Σφακιανάκη. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος, έβαλε έναν υπάλληλο να κάνει 2-3 τηλεφωνήματα μπροστά μου για να εξακριβώσει αν έχει διαθεσιμότητα στο λευκό χρώμα που ήθελα. Πράγματι, μου ανέφερε ότι υπάρχει μια διαθέσιμη μοτοσυκλέτα, σε τιμή 6.995 ευρώ. Προσθέτοντας διάφορα αξεσουάρ (βαλίτσες, συναγερμούς, κάγκελα κλπ) το συνολικό κόστος έφτασε στις 8.000 ευρώ. Αφού ο ιδιοκτήτης με διαβεβαίωσε ότι είναι ετοιμοπαράδοτη, του έδωσα μια προκαταβολή 300 ευρώ και έφυγα. Δυο ημέρες αργότερα, την Τετάρτη 29/06/11 με ειδοποίησε να του πάω και τα υπόλοιπα χρήματα καθώς έπρεπε να πληρώσει τη μηχανή για να έρθει. Λόγω υπερβολικής εμπιστοσύνης (μιας και είχα πάει συστημένος), του πήγα τα χρήματα με τραπεζική επιταγή και από τότε άρχισε η περιπέτεια.
Ο ιδιοκτήτης μετέφερε την ημέρα παράδοσης από ημέρα σε ημέρα, λέγοντας ότι λείπουν κάποια πιστοποιητικά και ύστερα λέγοντας ότι είχε κολλήσει στις πινακίδες (για 9 ημέρες έλεγε ότι δεν έβγαζε πινακίδες ο διεκπεραιωτής!!!!). Ύστερα από πάρα πολλές επισκέψεις (σχεδόν 2 φορές κάθε μέρα) και έπειτα από πολλές ψεύτικες υποσχέσεις (ακόμα και μπροστά στο φίλο που με σύστησε και στον πατέρα του) μου έδωσε μια τελική ημερομηνία παράδοσης στις 22/07/11 και αφού του είχα πει ότι 06/08/11 θα έφευγα για διακοπές, τις οποίες είχα προγραμματίσει με τη μοτοσυκλέτα. Επίσης, μου ανέφερε ότι η μοτοσυκλέτα μου είναι πληρωμένη στο κατάστημα ενός συναδέλφου του γιατί ο ίδιος δε μπορούσε να αγοράσει απευθείας από τη Suzuki εξαιτίας των παραεισαγωγών που έκανε παλαιότερα.
Στις 22/07/11 αποδείχτηκε για άλλη μια φορά ότι ψευδόταν και δεν έφερε τη μοτοσυκλέτα, ωστόσο μου είπε ότι μπορώ να πάω στο συνεργάτη του, γιατί εκεί ήταν η μοτοσυκλέτα μου, και να τη δω. Πράγματι πήγα εκεί και έμαθα ότι η μηχανή είναι απλά κρατημένη και όχι πληρωμένη και ότι από τη στιγμή που θα την πλήρωνε θα ήθελε 1-2 ημέρες για να βγουν πινακίδες, και όχι 9 όπως ισχυριζόταν. Για του λόγου το αληθές, αναφέρω ότι ο αριθμός πλαισίου της μοτοσυκλέτας είναι JS1B1112100125066.
Έπειτα από αυτήν την εξέλιξη, απευθύνθηκα στον συνέταιρό του που έχει το συνεργείο και οποίος μου διαβεβαίωσε ότι μέχρι την Παρασκευή 29/07/11 θα μου έφερναν τη μηχανή, διαφορετικά θα μου έδινε ο ίδιος τα χρήματα πίσω γιατί είχαν εκτεθεί στον κοινό γνωστό που με σύστησε. Επίσης, έπειτα από μια αρκετά έντονη συζήτηση επιβεβαιώθηκε ότι η μοτοσυκλέτα μου δεν ήταν πληρωμένη, καθώς και το ότι δεν είχαν τα λεφτά που τους είχα δώσει εγώ, καθώς τα είχαν ξοδέψει σε δικές τους υποχρεώσεις. Μου είπαν ότι θα εισέπρατταν μια επιταγή από την Εθνική Ασφαλιστική που τους είχε καθυστερήσει και θα τακτοποιούσαν αμέσως το θέμα μου.
Την Πέμπτη 28/07/11 με ενημέρωσαν ότι η Εθνική Ασφαλιστική έκλεισε για καλοκαίρι, και ότι επειδή δεν είχαν προλάβει να εισπράξουν την επιταγή, θα μου παραδώσουν τη μοτοσυκλέτα μου μέχρι τέλος Αυγούστου. Την Παρασκευή 29/07/11 και μετά από έντονη συζήτηση, μου υπέγραψε ο ιδιοκτήτης υπεύθυνη δήλωση ότι μέχρι τέλος Αυγούστου θα μου παραδώσει τη μοτοσυκλέτα ή τα χρήματά μου, καθώς και ότι θα μου δώσει μια άλλη μηχανή από την Τετάρτη 03/08/11 και μέχρι την παράδοση αυτής που είχα παραγγείλει και εξοφλήσει για να κινηθώ στις διακοπές μου, διότι μια μοτοσυκλέτα που είχα μέχρι τότε είχα προγραμματίσει να την πουλήσω.
Μέχρι σήμερα 05/08/11 δεν τήρησε το λόγο του, ούτε τον προφορικό ούτε τον γραπτό. καθώς δεν μου προσέφερε καμία μηχανή αντικατάστασης, ούτε έδωσε λύση σχετικά με την παράδοσης της μοτοσυκλέτας μου.
Από τη πλευρά μου σκοπεύω να προχωρήσω σε μηνύσεις για απάτη, αγωγές και όποιο άλλο ένδικο μέσο με συμβουλεύσει ο δικηγόρος μου , καθώς από ότι φαίνεται ο συγκεκριμένος άνθρωπος χρησιμοποιεί τα χρήματα που μαζεύει από υποψήφιους αγοραστές για δικές του ανάγκες.
Αναφέρω όλη αυτή την ιστορία μήπως και σωθεί κανείς που σκέφτεται να αγοράσει από το εν λόγω κατάστημα...

BLACKGAS
05/08/2011, 21:42
Το μαγαζί(?) είναι γνωστό και δυστυχώς την έχουν πατήσει κι άλλοι συμφορουμίτες. Αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις τουλάχιστον 3-4 αντίστοιχες περιπτώσεις. Κατευθείαν ΙΝΚΑ και συνήγορο καταναλωτή.

Λευκάδιος
05/08/2011, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από grassogr
Αναφέρω όλη αυτή την ιστορία μήπως και σωθεί κανείς που σκέφτεται να αγοράσει από το εν λόγω κατάστημα... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=88029&highlight=global http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84625 εδω μεσα(moto) ειναι γνωστη η ''φιλοσοφια'' του συγκεκριμενου καταστηματος.καλα ξεμπερδεματα ...

byron
05/08/2011, 21:45
Δικηγόρο χθες....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=88029

Bowleno
05/08/2011, 22:52
παλι για ξύρισμα το κόβω το θρεντ...:rolleyes:

ρε φίλε αφού είδες οτι η πρώτη φορά που την έβαλες ξυρίστηκε πάραυτα, τι την ξαναβάζεις; οι κανονες του φόρουμ απαγορεύουν ΡΗΤΑ την ονομαστική καταγγελία αν δεν υπάρχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις... ( η κάνω λάθος; :look: )

byron
05/08/2011, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
παλι για ξύρισμα το κόβω το θρεντ...:rolleyes:

ρε φίλε αφού είδες οτι η πρώτη φορά που την έβαλες ξυρίστηκε πάραυτα, τι την ξαναβάζεις; οι κανονες του φόρουμ απαγορεύουν ΡΗΤΑ την ονομαστική καταγγελία αν δεν υπάρχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις... ( η κάνω λάθος; :look: )

διαβασες κάπου όνομα?

PetranGR
05/08/2011, 23:16
ελπίζω να ξεμπερδεύεις με το καλό και να του πάρεις και τα σώβρακα...τόση ταλαιπωρία πια?! :eyepop: :eyepop:

Bowleno
06/08/2011, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
διαβασες κάπου όνομα?


Σωστός, baron, από την βιαστική ματιά που έριξα το ποστ του παιδιού ήταν ολόιδιο με το προηγούμενο που ξυρίστηκε και στο οποίο αναφερόταν το όνομα του μαγαζιού.

Λάθος μου και ζητώ συγνώμη

John Steed
06/08/2011, 10:20
Έλεος....

emilio
08/08/2011, 07:52
Ρε φιλαράκι, ο τύπος είναι απατεώνας και έχει αναφερθεί το όνομα του πολλές φορές....αλλά και εσύ πήγες και εξόφλησες τη μηχανή χωρίς να πάρεις τίποτε, μόνο και μόνο λόγω εμπιστοσύνης; Μήπως και μεις μερικές φορές τους κάνουμε μάγκες με τη λαλακία που μας δέρνει;
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά οι διάφοροι τυχάρπαστοι "επαγγελματίες" τέτοιες περιπτώσεις ψάχνουν.

blackbusa
08/08/2011, 08:27
διαβαζοντας για το ιδιο μαγαζι εδω και 4 χρονια μαλλον στα @@ του δικηγοροι και ΙΝΚΑ...που και για να λεμε και την αληθεια δεν κανει και κατι ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ....απλα καθυστερει την παραδοση...ναι 6 μηνες+ ειναι πολυς χρονος...αλλα δεν ξερω αν υπαρχει και καποιος νομος που να λεει οτι μεχρι σε καποιο χρονικο διαστημα πρεπει να υπαρχει ολοκληρωση της συνναλαγης....

αυτος μπορει να ειναι λαμογιο...βαση νομου απατεωνας οχι γιατι δεν εχει φαει τα λεφτα κανενος...ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟΡΩ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ...ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ ΤΙ ΘΕΩΡΗΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ...

:wave2:

g_m900
08/08/2011, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
...ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟΡΩ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ...ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ ΤΙ ΘΕΩΡΗΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ...

:wave2:

Ευεργετες...!

yannis24
08/08/2011, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από emilio
Ρε φιλαράκι, ο τύπος είναι απατεώνας και έχει αναφερθεί το όνομα του πολλές φορές....αλλά και εσύ πήγες και εξόφλησες τη μηχανή χωρίς να πάρεις τίποτε, μόνο και μόνο λόγω εμπιστοσύνης; Μήπως και μεις μερικές φορές τους κάνουμε μάγκες με τη λαλακία που μας δέρνει;
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά οι διάφοροι τυχάρπαστοι "επαγγελματίες" τέτοιες περιπτώσεις ψάχνουν.

+10000000000000000

ειδικα για το συγκεκριμενο μαγαζι, σχεδον σε ολα τα μοτοσυκλετιστικα site εχει αναφερθει τουλαχιστον 2+ φορες......

byron
08/08/2011, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
+10000000000000000

ειδικα για το συγκεκριμενο μαγαζι, σχεδον σε ολα τα μοτοσυκλετιστικα site εχει αναφερθει τουλαχιστον 2+ φορες......

Και θεωρούμε αυτονόητο φαντάζομαι, οτι όλοι οι μελλοντικοί αγοραστές πρέπει να μπαίνουν, να γράφονται, και να ξεσκονίζουν τα fora, ΠΡΙΝ μπουν σε κάποιο μαγαζί για να αγοράσουν κάτι...:rolleyes:

manhunter
08/08/2011, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Και θεωρούμε αυτονόητο φαντάζομαι, οτι όλοι οι μελλοντικοί αγοραστές πρέπει να μπαίνουν, να γράφονται, και να ξεσκονίζουν τα fora, ΠΡΙΝ μπουν σε κάποιο μαγαζί για να αγοράσουν κάτι...:rolleyes:



Όχι συμφωνούμε (εν μέρει, γιατί την σήμερον ημέρα, πρέπει να ψάχνεις τι κουμάσι ειναι ο άλλος)

Αλλά να δώσεις όλα τα λεφτά μπροστά, και να μην έχεις δεί καν τι αγοράζεις?
Το να σου ζητάει όλα τα λεφτά μπροστά, δεν σε βάζει σε υποψίες?
Η καθυστέρηση τόσο καιρό?


Συμφωνώ με τον Πάνο.
6 μηνες πλας, ειναι πολύ να περιμένεις να πάρεις λεφτά ή μηχανάκι πίσω.

makis206
08/08/2011, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
διαβασες κάπου όνομα?

Όι όι!:lol:

:a13:


233383

byron
08/08/2011, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Όχι συμφωνούμε (εν μέρει, γιατί την σήμερον ημέρα, πρέπει να ψάχνεις τι κουμάσι ειναι ο άλλος)

Αλλά να δώσεις όλα τα λεφτά μπροστά, και να μην έχεις δεί καν τι αγοράζεις?
Το να σου ζητάει όλα τα λεφτά μπροστά, δεν σε βάζει σε υποψίες?
Η καθυστέρηση τόσο καιρό?


Συμφωνώ με τον Πάνο.
6 μηνες πλας, ειναι πολύ να περιμένεις να πάρεις λεφτά ή μηχανάκι πίσω.

Αλλο είπε ο Πάνος (που συμφωνώ) και άλλο τα παιδιά.
Υπάρχουν 100.000 μοτοσυκλετιστές και 5.000 μέλη (βαριά βαριά) στα ελληνικά fora. Λίγο τραβηγμένο να αποδίδουμε ευθύνη επειδή δεν έψαξε κάποιος στο internet πριν κάνει μια αγορά.

byron
08/08/2011, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όι όι!:lol:

:a13:

Αν θυμάσαι, επίτηδες είχα αφήσει το όνομα στην τότε επώνυμη καταγγελία μιας και είχε παραγίνει το κακό με τον παγκόσμιο...:wave2:

makis206
08/08/2011, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Αν θυμάσαι, επίτηδες είχα αφήσει το όνομα στην τότε επώνυμη καταγγελία μιας και είχε παραγίνει το κακό με τον παγκόσμιο...:wave2:

Θυμάμαι πολύ καλά (και πολύ καλά έκανες κατ'εμέ) :winka:

Απλά απορώ γιατί σβήνεται από εδώ..:lol: :beer:

manhunter
08/08/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Αλλο είπε ο Πάνος (που συμφωνώ) και άλλο τα παιδιά.
Υπάρχουν 100.000 μοτοσυκλετιστές και 5.000 μέλη (βαριά βαριά) στα ελληνικά fora. Λίγο τραβηγμένο να αποδίδουμε ευθύνη επειδή δεν έψαξε κάποιος στο internet πριν κάνει μια αγορά.



Για αυτό σου είπα συμφωνούμε εν μέρει.
Η συμπεριφορά του και μονο, πρέπει να βάλει τον υποψήφιο αγοραστή σε υποψίες.
That's all

vaska
08/08/2011, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Και θεωρούμε αυτονόητο φαντάζομαι, οτι όλοι οι μελλοντικοί αγοραστές πρέπει να μπαίνουν, να γράφονται, και να ξεσκονίζουν τα fora, ΠΡΙΝ μπουν σε κάποιο μαγαζί για να αγοράσουν κάτι...:rolleyes:

Όλοι μας όταν πρόκειται να κάνουμε αγορά κάποιας μοτο κοιτάμε κι διαβάζουμε στα φόρα για χαρακτηριστικά, επιδόσεις, εντυπώσεις από άλλους που έχουν το ίδιο μηχανάκι. Δεν μου ακούγεται δύσκολο αλλά ούτε και παράταιρο μια έρευνα σχετικά με τον έμπορο που θα συνδιαλλαχτούμε.

blackbusa
08/08/2011, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Και θεωρούμε αυτονόητο φαντάζομαι, οτι όλοι οι μελλοντικοί αγοραστές πρέπει να μπαίνουν, να γράφονται, και να ξεσκονίζουν τα fora, ΠΡΙΝ μπουν σε κάποιο μαγαζί για να αγοράσουν κάτι...:rolleyes:

σιγουρα δεν ειναι αυτονοητο...αλλα απο την αλλη μου φαινετε εντελως ανουσιο (χαζο περισσοτερο) αφου την παθουμε να γραφτουμε σε ενα τετοιο για να πουμε???προφυλαξουμε???καταγγειλουμε???απο την αλλη ειναι και σωστο οσπου να διαβασουμε παλι κατι απο καποιο ''καινουργιο'' θυμα...κατι σε Βαγγελακι Μερσιωτη και το αιμα που χρειαζευτε απο το 2000ΠΧ μου μοιαζει...:lol:
οπως και φανταζομαι οτι το παλλικαρι δεν εμαθε για τα φορουμ γενικα αμεσως μετα το παθημα του...ισως να διαβαζε απλως ισως και οχι...ισως να μην τον ενοιαζε....ισως πολλα...

το βασικο εξακολουθει να ειναι η ""αφελια'' και η μην γνωση στις δυσκολες σημερινες εποχες που ζουμε...κατι που το θεωρω αδιανοητο που χαρις στο διαδυκτιο μπορουμε να βρουμε/πληροφορηθουμε/μαθουμε για τα παντα...


φιλικα ε....
:wave2:

υ.γ. και θα ξαναγραψω στο παλλικαρι που την πατησε...πρωτο θα πλακωνα στα κλωτσομπουνιδια αυτον που μου τον συστησε...

maikt
15/08/2011, 14:38
για να υπάρχει ακόμα το "μαγαζί"... υπάρχουν ακόμα πολλά κορόιδα!

ελεος!!

sovaros_user
15/08/2011, 14:59
the price killer (http://www.globalmpc.gr/sites/1589/default.asp) :lol: :lol: :lol:

gianhs8
15/08/2011, 18:45
ποιο killer δεν γινεται :lol:

τεσπα αν πας και δινεις αερα κουβερτα τοσα λεφτα τι να πω δεν θελω να το παιξω εξυπνος ή και καλα αλλα λεφτα δηνω μονο κατα την υπογραφη της μεταβιβασης και αφου εχουμε υπογραψει και δυο ειτε απο ιδιωτη ειται απο μαντρα


ευχομαι ολοψιχα καλα ξεμπερδεματα και οσο ποιο συντομα

sovaros_user
15/08/2011, 23:13
2 φορες εχω αγορασει μηχανη καινουργια, και τις δυο τα εδωσα τα λεφτα πρωτα κ μετα απο καμια ωρα μου την φερανε, οταν εχεις την καψα να αγορασεις την πατας ευκολα, αλλα και παλι τι να πεις, φερε την μηχανη κ θα σε πληρωσω μετα ? Μπορει να σου πει οτι δεν εχει 5-6-7 χιλιαρικα να δωσει στον εμπορα

maikt
15/08/2011, 23:32
τότε φίλε δε λέγετε μαγαζι με μοτοσυκλετες...

webassasin
15/08/2011, 23:33
γκαζακι,ουτε ινκα ουτε τιποτα.

sovaros_user
15/08/2011, 23:49
σε αυτες τις περιπτωσεις μονο οι τσαμπουκαδες δεν βοηθανε, δειχνεις οτι εισαι απολιτιστος βλαχος κ αυτο δεν φοβιζει τοσο

webassasin
15/08/2011, 23:53
οταν κλεισει το βραδυ,γκαζακι,να κλεισει μια και καλη.

sovaros_user
16/08/2011, 00:07
α τετοιο ? εννοειται, η ενας αλβανος σε συνδιασμο με ενα μπουκαλι και λιγο βενζινη με λαδακι, οτι πρεπει, να μην χρειαζεται να ξενυχτησεις κιολας :lol: :lol: :lol:

Lioulios
16/08/2011, 00:35
Τί γκαζάκια και μακαλίες ρε ; Να μην πάρει τα χρήματά του πότέ ο άνθρωπος ;

Μια ωραία πρωία να πάει με κανά δυο γνωστούς και να τονε κοπανίζουνε μέχρι να τα δώσει .

...Δεν μπορεί ...Θα τα δώσει .

Την έχει πατήσει τόσος κόσμος και αυτός ακόμα δουλεύει . Τί να πω !


Ξυλίκι ρεεεεε

tsompanis
16/08/2011, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
σε αυτες τις περιπτωσεις μονο οι τσαμπουκαδες δεν βοηθανε, δειχνεις οτι εισαι απολιτιστος βλαχος κ αυτο δεν φοβιζει τοσο


νομίζεις καλέ μου φίλε ότι δεν βοηθάνε οι τσαμπουκάδες.
ας το έκανε σε εμένα (πράγμα αδύνατο,αλλά λέμε) και θα σου έλεγα εγώ αν έχει λεφτά να πάρει απο τον άλλον έμπορο το μηχανάκι ή όχι.τρέχοντας θα πήγαινε.
οι χωριάτες θέλουν χωριατιές.άσε τα σαβουάρ βιβρ για παραπέρα

sovaros_user
16/08/2011, 01:38
αγαπητε τσομπανη στην κοινωνια μας δεν ειναι τοσο απλο, καλει την αστυνομια κ σου ζηταει και τα ρεστα απο πανω. Το καλυτερο ειναι τρομοκρατικες μεθοδοι ευρεως διαδεδομενες :beer:

tsompanis
16/08/2011, 01:50
έχουμε διαφορετική άποψη για το θέμα
ο καθένας με τον τρόπο του
το αποτέλεσμα μετράει:lol: :beer:

grassogr
10/11/2011, 18:53
Καλησπέρα.
Επανέρχομαι μετά από καιρό για να ενημερώσω σχετικά με την εξέλιξη του θέματος με το γνωστό "Παγκοσμιο" μπουρδ...,εεε μαγαζί εννοώ, στην Αλεξάνδρας.
Ο τύπος απλά δεν παίζεται! Είναι γεννημένος απατεώνας, ψεύτης και κλέφτης.
Μετά από πάρα πολύ πίεση, καταγγελίες όπου υπήρχε αρμόδιος φορέας κλπ, κατάφερα να φτάσω στο σημείο να μου υπογράψει συναλλαγματικές για τα λεφτά που μου χρωστάει. Μάλιστα, για να μπορεί να ανταποκριθεί και να τις πληρώνει, βάλαμε ένα μέρος του ποσού να λήγει κάθε μήνα μέχρι να εξοφλήσει.

Έλα όμως που έληξε η πρώτη συναλλαγματική και δεν την πλήρωσε. Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό, αλλά τώρα πάω full για διαταγή πληρωμής (ήδη οι συναλλαγματικές είναι στο δικηγόρο) και για κατασχέσεις.

Πραγματικά απορώ πώς τέτοιοι άνθρωποι είναι στην αγορά και γιατί δεν υπάρχει ένα ελεγκτικός μηχανισμός να τους τα κλείσει τα μαγαζάκια και να πάνε σπίτι τους τα λαμόγια.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!!!

ΥΓ. Να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τα παιδιά της ΜΟΤΕΚ για την καθοδήγηση και τη βοήθειά τους!!!

zolotas
10/11/2011, 19:19
απορω πως δεν βρεθηκε ενας παλαβιαρης να τον κανει αρκουδα στο ξυλο

TROOPER
11/11/2011, 00:54
α ρε αρμαγεδον που χρειαζεται.........:evil: :evil:

DAYMAN
11/11/2011, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
α τετοιο ? εννοειται, η ενας αλβανος σε συνδιασμο με ενα μπουκαλι και λιγο βενζινη με λαδακι, οτι πρεπει, να μην χρειαζεται να ξενυχτησεις κιολας :lol: :lol: :lol:


ωχ ωχ ωχ μανουλα μου!

Εχετλαίος
11/11/2011, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από grassogr
Πραγματικά απορώ πώς τέτοιοι άνθρωποι είναι στην αγορά και γιατί δεν υπάρχει ένα ελεγκτικός μηχανισμός να τους τα κλείσει τα μαγαζάκια και να πάνε σπίτι τους τα λαμόγια.

Εγώ δεν απορρώ καθόλου πλέον.
Καλά ξεμπερδέματα ρε φίλε.
:wave2:

DoctoR_k6
11/11/2011, 09:27
Καλημερα παιδες...Εγω ως τυχερος κ μη γνωριζοντας ετυχε και αγορασα τη δικια μου μοτοσυκλετα(gsxr1000) το 2006 και ολα πηγαν καλως μπορω να πω εκτος απο ενα θεμα με την παραδοση για 1 βδομαδα!!Ως εκει καλα τα πραγματα...(2006)

Αν και ειχαν ψιλοπαρει κατι τα αυτια μου μετα απο λιγο καιρο το 2008 βρεθηκαμε εκει για να γινει η αγορα ενος gsxr750.
Aρχισανε τα οργανα απο το ποτε θα ερθει η μηχανη,αλλη τιμη ελεγε στην αρχη και αλλα μετα...
με τα πολλα με τα λιγα και αφου πηγαμε με το φιλο αγοραστη απο εκει πολλες φορες και μονο ξυλο δεν παιξαμε το πηραμε το μηχανακι και απο τοτε οσοι με ρωτανε για το συγκεκριμενο μαγαζι η απαντηση ειναι ιδια... ΜΑΚΡΙΑ ΟΥΤΕ ΑΠ ΕΞΩ!!!

P.sΚατι ηξερε η κοπελα που δουλευε στο μαγαζι στη μιχαλακοπουλου το 2006 και θα εφευγε γιατι ηταν στα μαχαιρια με τον "καλο"ιδιοκτητη.Μου ειχε πει πολλα τοτε για αυτον μερες πριν φυγει απο την δουλεψη του...
:nono: :nono: :nono: :nono:

MavrosPan
11/11/2011, 18:59
Συναλλαγματικες ε? Τρεχα γυρευε.. Κατι ηξερε ο απατεωνας και εδωσε συναλλαγματικες αντι για επιταγες..
Αστο κ στην εταιρια καμμενοι απο επιταγες και συναλλαγματικες ειμαστε, μην το ψαχνεις. Μπεσα σου μιλαω πιο πιθανο ειναι να μη χασεις τα λεφτα σου αμα τον παρεις στο φιλοτιμο και την ψαξεις για συμβιβασμο, παρα αν κινηθεις δικαστικα. Ασε που θα κρατησει χρονια αυτη η κολωνια. Πολλα χρονια..
Καλα ξεμπερδεματα οπως και να χει φιλαρακι σου ευχομαι..

gianhs8
11/11/2011, 22:41
οχι ρε φιλε και οι συναλαγματικες το ιδιο ειναι ασε που νομιζω εχουν και ποινικη ευθηνη ενω οι επιταγες εως ενα ορισμενο ποσο οχι

epp1640
12/11/2011, 00:06
Δεν μπορώ να πιστέψω ακόμα ότι δεν έχουν μαζευτεί δέκα καμμένοι να τον στείλουν στο ΚΑΤ 1-2 φορές να στρώσει.. απεχθάνομαι τη βία, δεν ακουμπάω ούτε μυρμήγκι αλλά ο συγκεκριμένος όσο καιρό είμαι γραμμένος στο forum αρμέγει χύμα ανυποψίαστους και κορόϊδα.. Βάλτε τον κάτω να του αλλάξετε τον αδόξαστο να τελειώνουμε.. Αν ήταν εδώ το μαγαζί θα είχε γίνει σαν το σκοπευτήριο καισαριανής.. :lol: :rolleyes: :sick: Κωλολαμόγια :yuck:

zolotas
12/11/2011, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
. Μπεσα σου μιλαω πιο πιθανο ειναι να μη χασεις τα λεφτα σου αμα τον παρεις στο φιλοτιμο και την ψαξεις για συμβιβασμο, παρα αν κινηθεις δικαστικα.

......εκτος απο φιλοτιμο ,θα ειναι και καλος ανθρωπος ,θα αναβει και τα καντηλια στην εκλλησια.

notakos600
12/11/2011, 09:55
Εύχομαι να τα πάρεις πίσω τα λεφτά σου φίλε μου, αν και από τα μέχρι τώρα βιώματά μου από νταραβέρια με τέτοιους ανθρώπους, ένα πράγμα ξέρω, άμα μπούνε τα λεφτά στη τσέπη τους τα θεωρείς ήδη χαμένα.
Δικαστικά θα σου βγει η πίστη αλλά μακάρι κάποια μέρα να δικαιωθείς.
Από την άλλη πάλι μπορεί από τα χρήματα του επόμενου φιλότιμου πελάτη να κρατήσει ένα μικρό ποσό και να στο δώσει ρίχνοντας στάχτη στα μάτια σου.
Καλά ξεμπερδέματα όπως και να έχει πάντως.

MavrosPan
12/11/2011, 10:51
Φιλε zolotas μην το γελας γιατι μετα απο περιπου 100-150χιλ ευρω χαμενα απο παρομοιους καλοπληρωτες πελατες, μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι αν θες να παρεις τα λεφτα σου και να εχεις ελπιδες ειναι καλυτερα να το παρεις στο φιλοτιμο και οχι δικαστικα. Εκτος του οτι ακομα και να δικαιωθεις αυτο θα γινει μετα απο τουλαχιστον 7-8 χρονια, επισης κανεις δεν σου εγγυαται οτι οντως θα δικαιωθεις και θα βγαλεις ακρη. Ειναι ακριβως αυτο που ειπε ο notakos. Απαξ και τα χωσανε στη τσεπη τους, χοντρικα χοντρικα ξεχνα τα.
Κ εγω μιλαω για επιταγες και τιμολογια και εφοριες και δεν τους ενδιαφερει τιποτα, οχι απλα για μερικες συναλλαγματικες. Αν σου πω οτι ο νομος ειναι και με το μερος τους τι θα πεις ? Φιλε μου εχουν τοσα πολλα παραθυρακια να την γλυτωσουν που δεν θα το πιστευεις.
Γιαυτο τελειως συμβουλευτικα λεω στο φιλο με τα τρεχαματα να το κυνηγησει πιο "ανθρωπινα".

Just my bit.

chr1s_86
14/11/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
α ρε αρμαγεδον που χρειαζεται.........:evil: :evil:

+1

webassasin
20/11/2011, 22:23
Γκαζακι,το εχω ξαναπει.

mixalakis
21/11/2011, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από grassogr
Η παρακάτω ιστορία αφορά στην περιπέτεια μου για την αγορά μιας καινούργιας Suzuki V Strom DL 650 ABS για την οποία είχα την ατυχία να απευθυνθώ στο γνωστό κατάστημα στη Λ. Αλεξάνδρας.
......
Αναφέρω όλη αυτή την ιστορία μήπως και σωθεί κανείς που σκέφτεται να αγοράσει από το εν λόγω κατάστημα...

Ειλικρινά απορώ πως υπάρχει φίλος σου που σου σύστησε αυτό το κωλομάγαζο με τον αρχιαληταρά!
Έχει τεράστια ευθύνη ο φίλος σου για αυτό που σου έκανε!!

Έχουν βουίξει όλα τα φόρουμ με τον τύπο!


Και θέλω να προτείνω κάτι προς το φορουμ.
Δεν είναι δυνατόν να προστατεύουμε άλλο αυτόν τον μαλάκα. Εδώ και χρόνια φωνάζουν σε όλο το ίντερνετ για αυτό το μαγαζί και πάντα υπάρχουν άνθρωποι που την πατάνε. Δηλαδή τι θα κάνει; Μήνυση στο φόρουμ; Αν τολμήσει να μαζευτούν 500 μάρτυρες κατηγορίας (πρώτος εγώ). Και έτσι και εμφανιστεί στο δικαστήριο, το ξύλο που θα φάει θα το θυμάται σε όλη του τη ζωή.

Antwnis
20/12/2011, 14:45
Δυστυχώς φίλε μου, λυπάμαι που στο λέω αλλά σε αυτό το κράτος που ζούμε ο μόνος τρόπος να προασπίσεις τα συμφέροντα σου σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ωμή βία.
Αν δεν είνα του χαρακτήρα σου η βία, ανέθεσε το σε άλλους που το έχουν στο αίμα τους.
Αλλιώς, ξέχνα το περιστατικό και προχώρησε παρακάτω.
Δεν θα πάρεις ποτέ πίσω τα λεφτά σου μέσα από την επίσημη οδό της Ελληνικής δικαιοσύνης.

webassasin
20/12/2011, 15:39
Γκαζακι ρε.