PDA

View Full Version : πτωση κρανους



charl
06/08/2011, 00:34
δεν πανε 15 μερες που αγορασα ενα nolan με 150ευρω και σημερα μου επεσε στην ασφαλτο απο 1,5μ. υψος με αποτελεσμα να κανει μια μικρη χαρακια.στο φιλαδιο του γραφει και επησης εχω ακουσει οτι απο πτοση μπορει να αχρηστευτει ακομα κι αν δε φενετε ηθελα να ρωτησω δλδη τωρα παει αχρηστο το κρανος?ξερω οτι με 150ευρω δεν πηρα και απ'τα καλυτερα κρανοι ομως και αυτα τα μαζεψα με δυσκολια και θα ηθελα να ξερω αν ειναι αχρηστο να παω για αλλο.

sovaros_user
06/08/2011, 00:42
παρε ενα κουτακι κοκα κολα γεματο και ριχτο στον τοιχο, μετα παρε ενα κουτακι αδειο και ριχτο στον τοιχο.

Ποιο θα παθει ζημια ?

npat
06/08/2011, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από charl
δεν πανε 15 μερες που αγορασα ενα nolan με 150ευρω και σημερα μου επεσε στην ασφαλτο απο 1,5μ. υψος με αποτελεσμα να κανει μια μικρη χαρακια.στο φιλαδιο του γραφει και επησης εχω ακουσει οτι απο πτοση μπορει να αχρηστευτει ακομα κι αν δε φενετε ηθελα να ρωτησω δλδη τωρα παει αχρηστο το κρανος?ξερω οτι με 150ευρω δεν πηρα και απ'τα καλυτερα κρανοι ομως και αυτα τα μαζεψα με δυσκολια και θα ηθελα να ξερω αν ειναι αχρηστο να παω για αλλο.

- Αν έχει ΡΑΓΙΣΕΙ το εξωτερικό κέλυφος, έστω και λίγο, τότε ναι, είναι άχρηστο.
- Αν μιλάς για επιφανειακή γρατσουνιά, ή λίγο ξεφλούδισμα στο βερνίκι / χρώμα, τότε δεν έχει ανάγκη.

Αυτό που καταστρέφει, στα σίγουρα, ένα κράνος, είναι πτώση και χτύπημα με βάρος μέσα του (το κεφάλι σου). Σε αυτήν την την περίπτωση είναι άχρηστο ακόμη και αν δείχνει καινούριο. Σε απλή πτώση, άδειο, δύσκολα καταστρέφεται.

Αλήθεια από τι υλικό είναι φτιαγμένο? Μου φαίνεται περίεργο να ράγισε με μια πτώση από 1.5 μέτρο, άδειο.

sovaros_user
06/08/2011, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μου φαίνεται περίεργο να ράγισε με μια πτώση από 1.5 μέτρο, άδειο.

ειπε κανεις οτι ραγισε ? :hypnotize

npat
06/08/2011, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
ειπε κανεις οτι ραγισε ? :hypnotize


Αρχικά δημιουργήθηκε από charl
να κανει μια μικρη χαρακια

Εξαρτάται πως εκλαμβάνει κανείς το "χαρακιά".

sovaros_user
06/08/2011, 01:01
υπαρχει κ λεξη ραγισματια αν ηταν τετοια !

Οχι ρε φιλε, δεν επαθε τιποτα, φορα το :beer:

BLiTzER
06/08/2011, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
υπαρχει κ λεξη ραγισματια

Ρήλη?? :P

charl
06/08/2011, 22:10
thanks

makis206
08/08/2011, 12:35
Να το πας να το δει κάποιος που ξέρει να κάνει μια εκτίμηση της ζημιάς, άλλο η γραντζουνιά και άλλο το σπάσιμο που πιθανόν να έχει υποστεί στο σημείο. Το κράνος σου και τα μάτια σου..

:beer:

borbos
08/08/2011, 15:17
το κρανος δεν ξερει αν εχει κεφαλι μεσα....:wave2: :wave2: εγω θα το πετουσα παντος....

byron
08/08/2011, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από borbos
το κρανος δεν ξερει αν εχει κεφαλι μεσα....:wave2: :wave2: εγω θα το πετουσα παντος....

:lol: :bawl: :lol:

sovaros_user
08/08/2011, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
:lol: :bawl: :lol:


Παιζει κ να εβαζα τα ιδια εικονακια, αλλα ειπα να μην ανοιξει παλι συζητηση :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tifoso4ever
08/08/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από borbos
το κρανος δεν ξερει αν εχει κεφαλι μεσα....:wave2: :wave2: εγω θα το πετουσα παντος....

Να εισαι 100% σιγουρος οτι το καταλαβαινει, και πολυ καλα μαλιστα...

Το κρανος δεν εχει παθει τιποτα, φορα το αφοβα...
Το γιατι, δεν ειναι επι του παροντος, κανει και ζεστη...

:beer:

John Steed
08/08/2011, 16:42
Η πρώτη φορά που σου πέφτει είναι η χειρότερη....

Γεμίζεις αμφιβολίες.

Στην τρίτη ούτε που θα το σκέφτεσαι! :beer: :beer:

ziggΥ
08/08/2011, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Στην τρίτη ούτε που θα το σκέφτεσαι! :beer: :beer:
αλλά καλού-κακού μιά ζελατίνα άλλαξε την τότε.. :alien: