PDA

View Full Version : Σπασμένο Διακοσμητικό (μέταλλο)



Johnny_Nik
06/08/2011, 10:11
Το παρακάτω διακοσμητικό το έβγαλα από άλλο μηχανάκι το οποίο είχε φάει χοντρή σαβούρα. Γι αυτό το λόγο το ένα από τα δύο είναι σπασμένο σχεδόν εκεί που βιδώνει στις εξατμίσεις.

Το μηχανάκι (TDR 250) είναι αυτό που φαίνεται εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=120058&perpage=15&pagenumber=3

και τα διακοσμητικά μπαίνουν πάνω στις φούσκες των εξατμίσεων κάτω από το τεπόζιτο για να μην καίγεται ο οδηγός και για να μην φαίνονται οι ενώσεις των τελικών κάτω από τη σέλα. Είναι δύσκολο σαν ανταλλακτικό και ακόμα και μεταχειρισμένο δεν το έχω βρεί πουθενά σε καλύτερη κατάσταση. (γενικά δεν το βρίσκω καθόλου), οπότε θα πρέπει να προσπαθήσω να κολλήσω κάπως το σπασμένο κομμάτι.

Ακούω προτάσεις. Το υλικό είναι κάποιο κράμα μετάλλου (δεν είναι αλουμίνιο αφού προφανώς έχει σκουριάσει, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι). Με τι μπορεί να κολλάει και που πρέπει να απευθυνθώ? (Γενικά είναι εφικτό να κολλήσει?)


Ακουλουθούν φωτό....!

Johnny_Nik
06/08/2011, 10:18
Τα διακοσμητικά


233296

Johnny_Nik
06/08/2011, 10:19
Σπάσιμο (εξ)


233297

Johnny_Nik
06/08/2011, 10:21
Σπάσιμο (εσωτερικό)


233298

SVX
06/08/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik


Ακούω προτάσεις. Το υλικό είναι κάποιο κράμα μετάλλου (δεν είναι αλουμίνιο αφού προφανώς έχει σκουριάσει, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι). Με τι μπορεί να κολλάει και που πρέπει να απευθυνθώ? (Γενικά είναι εφικτό να κολλήσει?)


Ακουλουθούν φωτό....!


Μεταλικη ροδελα απο μεσα και ηλεκτροκολληση οπως και ηλεκτροκοληση (εσωτερικα ) κατα μηκος της ραφης

και τριψιμο/βαψιμο

Johnny_Nik
06/08/2011, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Μεταλικη ροδελα απο μεσα και ηλεκτροκολληση οπως και ηλεκτροκοληση (εσωτερικα ) κατα μηκος της ραφης

και τριψιμο/βαψιμο

Ευχαριστώ! Εγώ είχα σκεφτεί για ηλεκτροκόλληση μόνο εσωτερικά αλλά φοβόμουν για την αντοχή. Ομολογώ ότι το κόλπο με τη ροδέλα ούτε που μου πέρασε από το μυαλό. Ξέρεις κανέναν που μπορεί να αναλάβει το κόλλημα μόνο? (Ξύσιμο στοκάρισμα βάψιμο θα τα κάνω εγώ)

ikarosk
06/08/2011, 14:27
Δοκίμασε αν κολλάει μαγνήτης πάνω του. Αν δεν κολλάει καθόλου η ελάχιστα, το μέταλλο είναι ανοξείδωτος χάλυβας.(η σκουριά είναι από το μέταλλο της εξάτμισης).
Αν κρίνω από την φωτό το πάχος του είναι 1mm περίπου, οπότε είναι δύσκολο να κολληθεί με κοινό inox ηλεκτρόδιο. Γίνεται πανεύκολα όμως με συγκόλληση TIG, μέσα και έξω, και κατόπιν με τρίψιμο και γυάλισμα δεν φαίνεται τίποτε.:)

Johnny_Nik
06/08/2011, 18:22
Μαγνήτη δεν έχω βρει ακόμη να το δοκιμάσω αλλά θα το κάνω και θα στείλω αποτελέσματα. Η συγκόληση με TIG που λες μου ακούγεται πολύ "επιστημονική" για να την έχει όποιος και όποιος (δεν έχω ιδέα περι τίνος πρόκειται). Ξέρεις κανέναν στην Αθήνα που να μπορεί να το αναλάβει για να το πάω?

Αν είναι να θεωρηθεί διαφήμιση στείλτο μου με pm :D

edit: Βρήκα ένα μαγνητάκι (όχι και ότι καλύτερο) το οποίο κολλάει πανεύκολα και πολύ καλά τόσο εσωτερικά αλλά και εξωτερικά που είναι γυαλισμένο το μέταλλο. Άρα?:confused:

mikes
06/08/2011, 19:29
αρα ειναι κοινη λαμαρινα!

Johnny_Nik
06/08/2011, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
αρα ειναι κοινη λαμαρινα!

Δεν διαφωνώ καθόλου!!!:p :p

Έχει καμιά επίπτωση στον τρόπο - υλικό κολληματος και στην αντοχή αυτού?

ikarosk
06/08/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Δεν διαφωνώ καθόλου!!!:p :p

Έχει καμιά επίπτωση στον τρόπο - υλικό κολληματος και στην αντοχή αυτού?

Μάλλον πρόκειται για επινικελωμένη λαμαρίνα.
Αν το πάχος της είναι 1 η 1,5mm ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να κολληθεί με TIG, η κοινή οξυγονοκόλληση, αλλά και στις δύο περιπτώσεις το νίκελ θα χαλάσει κατά μήκος της ραφής, οπότε θα χρειαστεί ξανά επινικέλωση η αν προτιμάς τρίψιμο και βαφή.
Δεν είναι πάντως δύσκολο σαν επισκευή.

Δεν γνωρίζω κανέναν στην Αθήνα, αλλά κάποια μέλη του φόρουμ σίγουρα θα μπορέσουν να σε κατευθύνουν.

Επίσης Το ότι κολλάει ο μαγνήτης δεν αποκλείει την περίπτωση να είναι ανοξείδωτος χάλυβας.
Στα συνηθέστερα κράματα INOX δεν κολλάει μαγνήτης, αλλά υπάρχουν κι άλλα που μαγνητίζονται.

Johnny_Nik
30/08/2011, 09:02
Τελικά κολλήθηκε με ηλεκτροκόληση. Μόλις ακουμπούσε κάτι επάνω άνοιγε τρύπα και δεν κολλούσε!!

Δεν καταλήξαμε δυστυχώς στη φύση του υλικού αλλά σίγουρα ήταν κάτι παραπάνω από ένα χιλιοστό γι αυτό και τρυπούσε εύκολα. Τελικά η δουλειά έγινε και "ράψιμο" δεν πολυφαίνεται απ έξω. Δοκίμασα να τα γυαλίσω με βούρτσα που κάνουν αλουμίνια αλλά δεν γυαλίζουν. Επίσης δοκίμασα να τα βάψω αλλά ούτε το χρώμα κολλάει πάνω. Δοκίμασα να τα ξύσω για να κολλήσει το χρώμα αλλά ούτε αυτή η γυαλάδα που έχουν φεύγει και παραμένουν λεία και θολωμένο γυαλιστερό όπως όταν τα είχα πάρει :confused: :confused:

Δεν έχω ιδέα περι τίνος υλικού πρόκειται και μιας και μου την έσπασε θα τα παρατήσω έτσι

:D

SVX
30/08/2011, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Μόλις ακουμπούσε κάτι επάνω άνοιγε τρύπα και δεν κολλούσε!!

Δεν καταλήξαμε δυστυχώς στη φύση του υλικού

Δοκίμασα να τα γυαλίσω με βούρτσα που κάνουν αλουμίνια αλλά δεν γυαλίζουν.

Επίσης δοκίμασα να τα βάψω αλλά ούτε το χρώμα κολλάει πάνω.


Δοκίμασα να τα ξύσω για να κολλήσει το χρώμα αλλά ούτε αυτή η γυαλάδα που έχουν φεύγει και παραμένουν λεία και θολωμένο γυαλιστερό όπως όταν τα είχα πάρει :confused: :confused:

Δεν έχω ιδέα περι τίνος υλικού πρόκειται και μιας και μου την έσπασε θα τα παρατήσω έτσι

:D


:look: [i]ρε αδερφε .... μηπως μαζεψες τιποτα συντριμια απο την AREA 51? [/B] :alien:


234582

Johnny_Nik
30/08/2011, 10:29
Χαχαχαχαχα!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λες να έπαθα καμια τέτοια ζημιά? Θα ρωτήσω αυτόν που μου τα έδωσε μήπως τα βρήκε στον κήπο του μετά από καμια λάμψη περίεργη κ έτσι :lol: