PDA

View Full Version : κοπαναει το inova....!!



aimar21
06/08/2011, 19:02
παιδια καλησπερα!!πριν 2 μερες πηρα ενα inova του 2003,600ευρω.θεωρησα οτι ειναι καλη η τιμη κ γι αυτο το αγορασα,εχοντας παντα στο πισω μεροσ του μυαλου μου οτι σιγουρα εχει καποιο προβλημα.ακουγοντας το για πρωτη φορα χτυπαγε λιγο το μοτερ,στο ρελαντι κυριωσ.με το που το πηρα το πηγα σε 3 μαστορες,οι 2 συνικιακοι ο ενασ μου ειπε οτι ειναι μπιελα λογικα κ το μηχανακι δεν ειναι για να κινειται,ο αλλος μου ειπε οτι σιγουρα θα χρειαστει καποια επισκευη το μοτερ(στο μελλον) αλλα μπορω να το κινω αφοβα αρκει να μην το λιωνω.ο τριτοσ μαστορασ ηταν της honda που μου ειπε να το δουλεψω λιγο ωστε να αυξηθει ο θορυβος για να καταλαβουμε τι ακριβωσ χτυπαει.το θεμα μου ειναι οτι εγω δουλευω ως διανομεας εφημεριδας κανοντασ περιπου 50χιλιομετρα τι μερα.]
τι κανω λοιπον σε αυτη την περιπτωση?
το δουλευω κανενα μηνα η θα σπασουν ολα?
το επισκευαζω,αξιζει?
βαζω λιφαν μηχανη 240ευρω?
η το στελνω κωψοχρονια κανενα 500ευρω?
ειμαι νεος στο χωρο κ ολοκαινουριος στο φορουμ...συχωρεστε με για τις πολλες ερωτησεις κ την ασχετοσυνη σε περιπτωση που δε λεω κατι σωστα!ευχαριστω..... κ ολες οι πληροφοριες-αποψεις ειναι καλοδεχουμενες βοηθωντας με να καταληξω καπου γτ εχω βαρεσει μπιελα:rotflmao:

SoulGR
06/08/2011, 19:13
τραβα φτιαξτο να κανεις την δουλεια σου και να χεις και το κεφαλι σου ησυχο!



καλως ηρθες κιολας:beer: :beer:

aimar21
06/08/2011, 19:32
ευχαριστω γτ το καλοσωρισμα....και να ρωτισω,κανενα καλο συνεργειο μηπωσ ξερεις για μην παω στη honda και μου παει ο κουκος αηδονι??επιπλεον καλυτερα γνησια εξαρτηματα η κ ιμιτασιον?

SoulGR
06/08/2011, 19:37
δεν ξερω καθολου τι παιζει απο συνεργεια στην αθηνα...

τωρα για ανταλακτικα καλυτερα πιστευω αυθεντικα απο αποψη μακροζωιας αλλα και σαν μεταπωληση-θα αγοραζες ενα innova με κινητηρα lifan?:confused: -

αν απ την αλλη το μηχανακι το εχεις μονο σαν εργαλειο της δουλειας,τοτε δες και σε ιμιτασιον...

dmf
06/08/2011, 21:23
Ειναι γνωστο οτι τα ιννοβα χτυπανε μπιελα. Γνωστος μου το επαθε περυσι στις 40.000Km και το πηγε για επισκευη και πληρωσε συνολικα 300€ και εγινε σαν καινουργιο.

aimar21
06/08/2011, 21:38
σε συνεργειο στην αθηνα το πηγε?
γτ εγω που ρωτησα μου ειπαν στη χοντα 500ευρω κ 2 αλλοι μαστορες γυρω στο 350-400ευρω.
ε κ οσο να ναι κ το 50ρακι χει κτην αξια του στισ σημερινες εποχες!!

dmf
07/08/2011, 01:05
Νομιζω οχι στην Honda. Αλλα λειπει και σε διακοπες για να τον ρωτησω :sick:
Παντως καλου κακου ρωτα και μια εδω: http://www.atsmoto.gr/
Πολυ καλο συνεργειο, και την τελευταια φορα που πηγα εκανε εκπτωση 10% σε ολα τα ανταλλακτικα της Honda. :D

Xrider
07/08/2011, 09:18
Εγω θα σου ελεγα αν εισαι απο Αθηνα να το πας στον Τογελο...κατα 99% μονο με το ακουσμα η μια βολτα θα σου πει τι εχει....ειναι σαν να το περναει απο αξονικη ο τυπος

kostakis125
07/08/2011, 14:25
Εγω προσωπικα δεν θα το εφτιαχνα αν δεν εμενα. Ετσι κ αλλιως θα αλλαξεις που θα αλλαξεις πιστονι μπιελα κλπ καποια στιγμη..ασε να φανε αυτα που εχει τωρα τα ψωμια τους. Ιnnova ειναι μπορει να βγαλει και 20000 χλμ ετσι..δεν ξερεις.

h_m_akis
07/08/2011, 15:32
μιλα με το μελος catmaster:winka:
:beer:

aimar21
07/08/2011, 19:32
kostakis125 αυτο σκεφτομαι να κανω...δλδ να το δουλεψω 1-2 μηνεσ κ οσο αντεξει...ενας γνωστος μου ειπε οτι του κοπαναγε κ το κυκλοφορουσε ενα χρονο μεχρι να το παει για επισκευη.
ισως και τελικα εκει να ειναι η διαφορα τoυ inova απο τα αλλα παπια,ειναι ζημιαρικο αρκετα αλλα αντεχει μεχρι να τα τυσει τελειως.
παντως παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες κ τα link σιγουρα θα μου ειναι χρησιμα!

aimar21
07/08/2011, 19:36
h_m_akis who is catmaster???το κατεχει το θεμα αρκετα??θα με βοηθησει?
μεσω πμ μπορω να επικοινωνησω μαζι του?ειμαι καινουριος στο φορουμ κ δε την παλευω γτ αυτο ρωταω.

ziggΥ
07/08/2011, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από aimar21
h_m_akis who is catmaster???το κατεχει το θεμα αρκετα??θα με βοηθησει?
μεσω πμ μπορω να επικοινωνησω μαζι του?ειμαι καινουριος στο φορουμ κ δε την παλευω γτ αυτο ρωταω.
catmaster είναι μηχανικό, μπορεί βοηθήσει, στείλε πμ :alien:

OldMan
08/08/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
catmaster είναι μηχανικό, μπορεί βοηθήσει, στείλε πμ :alien:
Μηχανικό είναι Μάραθο, παρέα με άλλο βρωμιάρικο (μεστωμένο) αγόρι και δεν μπορούν μπουν PC γιατί το κρύβει στίβα μπύρες...:winka:

Εχετλαίος
08/08/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από aimar21
ειμαι καινουριος στο φορουμ κ δε την παλευω

Αυτό δεν έχει να κάνει με παλαιότητα ή όχι...
Και, βασικά, δεν ξέρω και κάποιον να την παλεύει πλέον (και ο απατός μου μέσα)
:wave2:

blackbusa
08/08/2011, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μηχανικό είναι Μάραθο, παρέα με άλλο βρωμιάρικο (μεστωμένο) αγόρι και δεν μπορούν μπουν PC γιατί το κρύβει στίβα μπύρες...:winka:

μεταφραση....το μελος catmaster που ειναι και μηχανικος αυτην την στιγμη σαπιζει στις μπυρρες καπου στην Πελοπονησο...αν βιαζεσε ψαξου αλλου...αν και βεβαια τετοια εποχη ολοι την εχουν κανει....και οσοι δεν την εχουν θα πανε Κουβα με τα λεφτα που θα σου παρουν...

catmaster
08/08/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μηχανικό είναι Μάραθο, παρέα με άλλο βρωμιάρικο (μεστωμένο) αγόρι και δεν μπορούν μπουν PC γιατί το κρύβει στίβα μπύρες...:winka:

άλλος είναι ντίρλα μΕ φαίνεται ....

(αλλά το σενάριο που λες μΕ άρεσε πάρα πολύ ) :beer: :beer:

Αθήνα είμαι ακόμα ρε και πήζω ...:wave2:

blackbusa
08/08/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
άλλος είναι ντίρλα μΕ φαίνεται ....

(αλλά το σενάριο που λες μΕ άρεσε πάρα πολύ ) :beer: :beer:

Αθήνα είμαι ακόμα ρε και πήζω ...:wave2:

ουπς...διορθωση...το μελος catmaster που ειναι και μηχανικος ειναι ακομα στην Αθηνα αλλα κατι μου ειχε πει για ταξιδακι που ετοιμαζει στις Μαλδιβες...στειλτου πμ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

υ.γ. πλακα κανω...:beer:

vaska
08/08/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ουπς...διορθωση...το μελος catmaster που ειναι και μηχανικος ειναι ακομα στην Αθηνα αλλα κατι μου ειχε πει για ταξιδακι που ετοιμαζει στις Μαλδιβες...στειλτου πμ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

υ.γ. πλακα κανω...:beer:

Τελικά αυτός ο Ολντμανίδης είναι μέγας ψεύτης, ναι??




:bigcry: :bigcry: :bigcry:

OldMan
08/08/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Αθήνα είμαι ακόμα ρε και πήζω ...:wave2:
Ναι εεε...?? :smokin:

Και τα πλάτσα πλούτσα στην πισίνα με τις Γαλλιδούλες να φωνάζουν "Viens ici rapidement, mon doux Akis" στο τηλέφωνο, τα φαντάστηκα ..??:blush:

lilipoua
08/08/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι εεε...?? :smokin:

Και τα πλάτσα πλούτσα στην πισίνα με τις Γαλλιδούλες να φωνάζουν "Viens ici rapidement, mon doux Akis" στο τηλέφωνο, τα φαντάστηκα ..??:blush:







Έχεις βαλθεί να τον κάψεις εεε???? :smokin: :smokin:

OldMan
08/08/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
Έχεις βαλθεί να τον κάψεις εεε???? :smokin: :smokin:
Εσύ μιλούσες Γαλλικά, καλέ..??? :winka:

lilipoua
08/08/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ μιλούσες Γαλλικά, καλέ..??? :winka:





mais oui!!! :winka:

vaska
08/08/2011, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
Έχεις βαλθεί να τον κάψεις εεε???? :smokin: :smokin:


Αυτό είναι Ηλίου φαεινότερο, το γιατί δεν ξέρουμε...........:confused: :confused: :confused:

aimar21
08/08/2011, 21:40
θα το καψω το ρημαδι κ απο τελη αυγουστου που θα χωνομαστε ενας ενας σιγα σιγα στα καβουκια λεω να αρχισω να ψαχνομαι!!!
ΑΑΑ κ catmaster σιγουρα θα χρειαστω κ λιγο τισ γνωσεις σου!ευχαριστω παντως!α, κ πιειτε κ καμια μπυριτσα για μας που πηζουμε ακομα αθηνα!
παρεπιπτοντως εχθεσ του αλλαξα τα λαδακια κ τα αφησα να κατσουν,σημερα κατω κατω ειχε γρεζι χρωματος ασημι....αυτο ειναι απο κυλινδρο???τριβεται το πιστονι?

Bowleno
08/08/2011, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από aimar21
θα το καψω το ρημαδι κ απο τελη αυγουστου που θα χωνομαστε ενας ενας σιγα σιγα στα καβουκια λεω να αρχισω να ψαχνομαι!!!
ΑΑΑ κ catmaster σιγουρα θα χρειαστω κ λιγο τισ γνωσεις σου!ευχαριστω παντως!α, κ πιειτε κ καμια μπυριτσα για μας που πηζουμε ακομα αθηνα!
παρεπιπτοντως εχθεσ του αλλαξα τα λαδακια κ τα αφησα να κατσουν,σημερα κατω κατω ειχε γρεζι χρωματος ασημι....αυτο ειναι απο κυλινδρο???τριβεται το πιστονι?



Όσο τρίβεται και το πιπέρι...:D

catmaster
09/08/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από aimar21
....
παρεπιπτοντως εχθεσ του αλλαξα τα λαδακια κ τα αφησα να κατσουν,σημερα κατω κατω ειχε γρεζι χρωματος ασημι....αυτο ειναι απο κυλινδρο???τριβεται το πιστονι?

ότι χρειαστείς εδώ θα είμαι μετά τις 17-18 Αυγούστου (και κανα δυό μέρες για αποτοξίνωση :smokin: )

Αν το γρέζι είναι όπως λες ασημί , τρως ρουλεμάν η ελατήρια (η και τα δύο) ... θα σου πρότεινα αν σε παίρνει και δεν χάνεις το μεροκάματο σου να μην το κινείς ...

:wave2:

aimar21
09/08/2011, 13:56
δηλαδη κακο αυτο.......!!!την παρασκευη σταματαω δουλεια για κανενα 10ημερο περιπου.
και να ρωτισω...κινδυνευω να μεινω ανα πασα στιγμη (υ.γ. το πηγαινω τερμα προσεκτικα,ετσι πιστευω δλδ) η το χειροτερο ειναι οτι του κανω μεγαλυτερη ζημια που μπορει να φτασει σε σημειο να μην ειναι επισκευασιμη?
απλα σκεφτηκα οτι η εργασια για το μοτερ ειναι φιξ περιπου 120 ευρω με τα ανταλλακτικα θα παει γυρω στο 300ευρω.εεεεε αν σπασουμε κ κατι παραπανω στο μοτερ για συν-πλην 50 ευρω δε χαθηκε και ο κοσμος,ισα ισα που θα γινει ολοκαινουριο το μοτερ αφου ουτως η αλλωσ θα ανοιχτει.
συναμα αν βγαλει χοτρικα ενα μηνα δουλειας ετσι,εχει βγαλει κ τα εξοδα επισκευης....
Ερωτηση:Απεχω πολυ απο την πραγματικοτητα?
αν ναι θα ηθελα μια γνωμη,αν ειναι να σταματησω να του πινω το αιμα!!!

catmaster
09/08/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από aimar21
δηλαδη κακο αυτο.......!!!την παρασκευη σταματαω δουλεια για κανενα 10ημερο περιπου.
και να ρωτισω...κινδυνευω να μεινω ανα πασα στιγμη (υ.γ. το πηγαινω τερμα προσεκτικα,ετσι πιστευω δλδ) η το χειροτερο ειναι οτι του κανω μεγαλυτερη ζημια που μπορει να φτασει σε σημειο να μην ειναι επισκευασιμη?
απλα σκεφτηκα οτι η εργασια για το μοτερ ειναι φιξ περιπου 120 ευρω με τα ανταλλακτικα θα παει γυρω στο 300ευρω.εεεεε αν σπασουμε κ κατι παραπανω στο μοτερ για συν-πλην 50 ευρω δε χαθηκε και ο κοσμος,ισα ισα που θα γινει ολοκαινουριο το μοτερ αφου ουτως η αλλωσ θα ανοιχτει.
συναμα αν βγαλει χοτρικα ενα μηνα δουλειας ετσι,εχει βγαλει κ τα εξοδα επισκευης....
Ερωτηση:Απεχω πολυ απο την πραγματικοτητα?
αν ναι θα ηθελα μια γνωμη,αν ειναι να σταματησω να του πινω το αιμα!!!

Τώρα εδώ τι να σου πω ... που και η Πυθία η πουτάνα να ήμουνα , και να είχα καπνίσει ότι χορταρικό παίζει, διάγνωση από το Internet δεν βγαίνει ρε φίλε ....

Βασικά το σκεπτικό σου είναι πως ότι ήταν να πάθει το έπαθε ... αμ έλα που δεν είναι και έτσι πάντα..

Σε παπί που κοπάναγε έγραψε ακόμα 30.000 χλμ μέχρι που το ανοίξαμε ...;)

Σε άλλο παπί που κοπάναγε έσπασε ένα ρουλεμάν και τα κομμάτια έκαναν όλο το μοτέρ αλεύρι ...
:sick: :sick:

μην το σκίζεις πολύ και επειδή " Άγνωσται αι βουλαί Του Κυρίου " εύχομαι να αντέξει ...

:wave2: :wave2:

aimar21
09/08/2011, 16:36
εχεις δικιο...τι ψαχνω να βρω κ εγω μεσο του pc....
μονο που δε ζητησα να μου το μαστορεψουν κιολας χεχεχε!!!
το σκεπτικο μου γτ την ακριβεια ειναι οτι τη χοντρη ζημια την επαθε(αυτη δλδ που θα κοστισει πολυ) αν τωρα σπασει κ κατι αλλο,αλλα ωστοσο ομωσ εχει αντεξει λιγο δεν υπαρχει προβλημα γτ η χρηματικη διαφορα δεν θα ειναι τεραστια μιας κ ουτωσ η αλλως τα περισοτερα πραγματα απο μεσα θα πεταχτουν.ΑΛΛΑ οπως καταλαβα δεν ισχυει απαραιτητα αυτο μιας κ οπωσ ανεφερες......μοτερ σπασμενο ελοχευει κινδυνος--->>>μοτερ-αλευρι!!
thanks παντως!

aimar21
09/08/2011, 16:38
μακαρι παντως μεσα στην ατυχια μου να ειμαι λιγο τυχερος...
δεν ζηταω πολλα μεχρι αρχες σεπτεμβρη....:winka: