PDA

View Full Version : Εθνική (?) οδός - Προσοχή



BLACKGAS
06/08/2011, 20:00
Έχοντας κάνει ένα πέταγμα από Αθήνα μέχρι Ιωάννινα με δανεικό στρώμα 650, που τελικά μου άρεσε αλλά το κράξιμο σε άλλο θρεντ, πέρα από τη γνωστή Κορίνθο-Πατρών βρήκα το κομμάτι των 100χλμ πριν και μετά την Αμφιλοχία σε ΑΘΛΙΑ κατάσταση.

Δεν μιλάμε για τη χάραξη και όσες άλλες κακοτεχνίες ήταν γνωστές από τότε που έφτιαξε ο Τρικούπης(?) το δρόμο, αλλά για την κατάσταση του οδοστρώματος. Δεν ξέρω αν φταίει το υπουργείο, η περιφέρεια, ο δήμος, το μνημόνιο και η έλλειψη κονδυλίων, οι κρατήρες που υπάρχουν λες και έχει βομβαρδιστεί από μετεωρίτες ο δρόμος, τον κάνουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για τις μοτο. Βρίσκεις απίστευτα χαντάκια, απύθμενα πηγάδια και λοιπές δυσάρεστες εκπλήξεις ανά 20 μέτρα. Τα λοιπά μοτό δε νομίζω να μπορούν να κινηθούν με ασφάλεια με πάνω από 30 χλμ/ώρα, οι street και ειδικά τα ss απλά δεν κυκλοφορούν. :mad:

Εχω διαπιστώσει μια συνολική υποβάθμιση της συντήρησης των δρόμων σε όλη την Ελλάδα τα τελευταία 2 χρόνια, προφανώς επειδή οι δήμοι το πρώτο που έκοψαν είναι η συντήρησή τους αλλά αυτό που είδα στην Ήπειρο είναι απίστευτο.

Το ποστάρω για όσους προγραμματίζουν ταξιδάκι από εκεί - προφανώς τα παιδιά από την περιοχή το ξέρουν - να έχουν το νου τους για να μας γράψουν τις διακοπές στα ταξιδιωτικά και όχι στα στραβά κι ανάποδα.
:wave2:

guzzistas
06/08/2011, 21:11
Μιας και το έθιξες το θέμα....

Κάνω την διαδρομή περίπου μια φορά το μήνα.. η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο... :mad:
Ειδικά από Αντίρριο μέχρι Αμφιλοχία.

Αύριο το πρωί θα περάσω πάλι από εκεί γμτ....

Άπό τη στιγμή που άρχισε να κατασκευάζεται η Ιονία Οδός, δεν ασχολείται κανείς με την παλιά... Δεν ξέρω αν υπάρχουν ή όχι κονδύλια, ντροπή τους πάντως (απότι ξέρω είναι αρμοδιότητα της εκάστοτε νομαρχίας). Είναι δρόμος-καρμανιόλα λόγω οδοστρώματος... και είναι και ο μοναδικός μέχρι στιγμής....

κρατάτε οπωσδήποτε αποστάσεις από τα προπορευόμενα αυτοκίνητα για να βλέπετε την άσφαλτο, είναι λες και έχουν πέσει χιλιάδες μικροί μετεωρίτες...

BLiTzER
07/08/2011, 03:00
Αλήθεια? Πέρσι που πήγα, δε μου φάνηκε άσχημος. Ίσα ίσα διασκεδάζω πολύ την ανάβαση μετά την Αμφιλοχία. Έχει αλλάξει τόσο το σκηνικό μέσα σε ένα χρόνο? Σκέφτομαι να ανέβω από βδομάδα...

soter3gm
07/08/2011, 08:44
Το ότι ο δρόμος αυτός είναι σε μαύρο χάλι δε το συζητάμε εννοείται,
Τον κάνω πολύ συχνά μιας που κατάγομαι από εκείνα τα μέρη, ι.χ και δ.χ . Βέβαια πάω από τη παλιά διαδρομή (καραβάκι- κλεισούρα Αγρίνιο ,από τη παλιά διαδρομή, καρβασαρά Άρτα)
Τον κάνω πάντα μα πάντα αργά για να τον ευχαριστιέμαι σαν να ήταν η πρώτη φορά που πήγα στα 18 μου
Βέβαια έχω ένα μικρό θεματάκι και από Αθήνα φτάνω Αντίρριο από τη παλιά Εθνική λέτε να μου συμβαίνει κάτι ? :p
:rotflmao: :rotflmao:

BLACKGAS
07/08/2011, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Αλήθεια? Πέρσι που πήγα, δε μου φάνηκε άσχημος. Ίσα ίσα διασκεδάζω πολύ την ανάβαση μετά την Αμφιλοχία. Έχει αλλάξει τόσο το σκηνικό μέσα σε ένα χρόνο? Σκέφτομαι να ανέβω από βδομάδα...

Μόνο ημέρα και με υπολογισμό πολύ χαμηλής μέσης ωριαίας. Σου αρέσει το Ντακάρ με ss?? :lol:

p_sapelas
07/08/2011, 23:12
Μιάς και έχω καταγωγή από Πρέβεζα την διαδρομή την έχω κάνει και εγώ πολλές φορές, το '11 τέσσερις φορές με μηχανή... Κάθε φορά μια καινούρια λακούβα ενώ η παλιά γίνεται ακόμα πιο βαθιά. Ότι η αιτωλοακαρνανία και η Ήπειρος έχουν μακράν το χειρότερο οδικό δίκτυο στην Ελλάδα είναι γνωστό, το χειρότερο όμως είναι και η βλακεία του κάθε προβληματικού κάτοικου της περιοχής να βγάλει το αγροτικό του σε αυτούς τους δρόμος βράδυ χωρίς φώτα ή να σταματήσει πάνω σε μία στροφή απλά επειδή είναι από εκεί. Νομίζω ότι λίγο πολύ είμαστε υποψιασμένοι για το τι θα συναντήσουμε σε ένα επαρχιακό δίκτυο αφού πλέον με το Αθηνών - Πατρών δεν ασχολείται κανένας λες και είναι λογικό να είναι έτσι ο δρόμος τα τελευταία 2 χρόνια. Από εκεί και πέρα απαράδεκτα και τα κατά τόπους Α.Τ. που δεν ελέγχουν ούτε διπλώματα ούτε καταστάσεις οχημάτων, περιττό να αναφέρουμε ότι κυκλοφορούν εκεί κάθε λογής σαράβαλα με οδηγό τον κάθε ηλικιωμένο που ο Θεός δεν του στέρησε ακόμα το όχημα μιάς κ η τοπική αστυνομία ουδέποτε θα ασχοληθεί με σοβαρούς ελέγχους καθώς είναι απασχολημένη με τα κατα τόπους καφενεία (προκειμένου να ελέγξει αν το σημερινό τσίπουρο είναι καλύτερο από το χθεσινό) ή με "ελέγχους" σε τουριστικά - πολυσύχναστα μέρη για να περνά η ώρα, εννοείται ότι εξαιρείται από τον έλεγχο οποιοδήποτε όχημα φέρει τοπικές πινακίδες γτ όλοι μια μεγάλη οικογένεια ήμαστε βρε αδερφέ. Μπορεί να σας φαίνονται υπερβολικά αλλά έχω την τύχη να γνωρίζω προσωπικά περιπτώσεις που η ανοχή ξεπερνά κατά πολύ τα όρια της νομιμότητας στις συγκεκριμένες περιοχές.

Vstrommer71
07/08/2011, 23:29
Το οτι ο δρομος εκει ειναι σε κακο χαλι(οπως και ολο το κομματι Αντιρριο-Μεσολογγι-Αγρινιο-Στρατος-Αμφιλοχια) δεν ειναι νεο.Απλα εχει αφεθει στην τυχη του περιμενοντας αμποτε γινει το κομματι της Ιονιας(Ζησε Μαη μου δηλαδη...)
Αυτο ομως δεν απαλλασει εμας τους χρηστες του δρομου απο το να προσεχουμε και να οδηγουμε προσεκτικα.Το τι ΠΑΠΑΡΙΕΣ εχω δει σε αυτο το δρομο(και ειδικα απο κατι ''γληγορους'' τοπικους μοτοσυκλετιστες της σαγιοναρας και του αμανικου) δεν περιγραφεται
Απο εκει και περα το ευκολο ειναι να λες οτι για τις δικες σου παπαριες φταινε οι αλλοι.Κυριοι ο δρομος αυτος ειναι,απο εκει και περα φερθειτε αναλογως
Για μενα βεβαια που τον περπαταω τον δρομο με το 690 μια χαρα δρομος μου φαινεται:smokin:

Xlitos
08/08/2011, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
βρήκα το κομμάτι των 100χλμ πριν και μετά την Αμφιλοχία σε ΑΘΛΙΑ κατάσταση.



μενω αγρινιο και εχω κανει πολλες φορες τη διαδρομη Αγρινιο-Αμφιλοχια-Λευκαδα με gsx-r...εχω οδηγησει σε δρομους και δρομους,πρωτη φορα οδηγω σε δρομο που χωρις υπερβολες θελει να σε πεταξει στις μπαριερες χωρις να τρεχεις χωρις να φταις σε τιποτα!...ειναι φοβερο ειδικα Αμφιλοχια-Λευκαδα βομβαρδισμενος δρομος,υπαρχουν σημεια που μπαινεις στη στροφη χαλαρα και ωραια και ειναι ΟΛΟ το πλατος του δρομου διαλυμενο...σε πεταει κατευθειαν στο αντιθετο υπο το θορυβο αναρτησεων και φρενων που κοπανανε και ειναι ετοιμα να σκορπισουν!Εφιαλτης!Σε τετοιους δρομους μονο τζιπ και εντουρο,οτιδηποτε αλλο ειναι επικινδυνο και δεν υπερβαλω καθολου(kai περασες με v-strom που να περναγες με street/ss ):sick:

flickbat
08/08/2011, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
... από Αθήνα μέχρι Ιωάννινα ...


και αντιθέτως... η εθνική οδός, καρμανιόλα, με ελαφρυντικά το κομμάτι που περνάει έξω από το Αγρίνιο και έξω από την Άρτα. Απ΄ότι πληροφορήθηκα έχουν σταματήσει τα έργα για την Ιόνια Οδό στην Ήπειρο. Πολύ προσοχή με αυτοκίνητο και έξτρα μάτια με μηχανή (κάνε το σταυρό σου πριν και μετά...)