PDA

View Full Version : Ο φιγουρατζης



Takata Dome
08/08/2011, 16:21
Μια κλασσικη περιπτωση που μπορει να σε κανει να θελεις χιλιαρα μηχανη ακομα και αν εισαι 15 και δεν εχεις οδηγησει ουτε αυτο το κλασσικο και χιλιοειπωμενο Honda C50:O φιγουρατζής του σχολείου! Ενας τυπος συνηθως εξωσχολικος,που πηρε ενα ταλαιπωρο γιαπωνεζικο τετρακυλινδρο του '90 και καθε μερα ειναι εξω απο το σχολειο κανωντας σουζες και παντιλικα,εντυπωσιαζοντας τα wannabe με τα πενηνταρακια παπια και τα διχρονα σκουτερακια.
Και εκεινο που σε πεθαινει τελειως ειναι οτι ενω μπορεις με ενα σχετικα λογικο τιμημα να του μπεις στο ματι αγοραζοντας το δικο σου, ελαφρα καλυτερο τερακυλινδρο ξερεις οτι δεν μπορεις,γιατι κινδυνευεις να σε αποκληρωσει ο πατερας σου,να σε ξεσπιτωσει η μητερα σου και να σε αφορισει η τοπικη ενορια!Καπως ετσι κολλησα και γω με τις μηχανες,και δεν ξεκολλαω αν δεν παρω ενα σωστο Q-bike.Kατα προτιμηση ενα Suzuki RG 500 Γ.Σκας μυτη στο σχολειο και ολοι σου κανουν χαβαλε,κρινοντας αμεσως απο την εμφανιση του παλιομοδιτικου συνοθυλευματος απο μαρκουτσια και μεταλλα.Οταν μαλιστα θα σε ρωτησουν χρονολογια και τους πεις παγερα "1985" θα σε κοιτανε με ενα βλεμα χιλιων καρδιναλιων,ειρωνευοντας σε για το τι πηγες και πηρες.Να και ο φιγουρατζης με το ταλαιπωρημενο του Suzuki GSX-R 400 που με περιεργια παρκαρει διπλα στο RG και δινει και μια κοφτη γκαζια για να μειωσει την αυτοπεποιθηση σου με αυτη την τετραχρονη,τετρακυλινδρη ριπη,δινοντας σου μια προτροπη να επιστρεψεις εκει που ανηκεις,στο ημιφως αυτης της μοτοσυκλετικης ατυπης κλικας.Και ξαφινκα τους κοβεις την υπεροψια με μια γερη μανιβελια που απελευθερωνει μια διχρονη ριπη,εναν ξεχασμενο ηχο και τεραστια γαλαζια συννεφα καπνου.Σαστισμενοι οι συμμαθητες ο φιγουρατζης,ετοιμαζονται για ενα γερο χτυπημα οταν ρωτανε τον κυβισμο.Και ναι,δυστυχως καλα καταλαβαν.Εδω μιλαμε για 500αρι διχρονο,ενα κτηνος των GP που τρωει για πρωινο καθε 400αρι τετραχρονο και για επιδορπιο καθε Honda GLX ,ενω στο απερτιφ εχουμε ξεζουμισμενα διχρονα σκουτερακια.Οταν συννελθουν απο το σοκ,τους λες και την αποδοση των 100+ ιππων.
Εμβροντητοι παραδεχονται την ηττα τους.Τα GLXακια τηρουν σιγη ιχθυος,οι σημαια τους,η GSX-R 400 εχει μεινει να ανεβοκατεβαζει το ρελαντι της,σαν να παιζει ενα πενθιμο εμβατηριο θα λεγες,και συ σκεφτεσαι πως να κανεις μια θεαματικη εξοδο απο το σκηνικο.Αποφασιζεις να μην κανεις παντιλικια και σουζες,κρατωντας το επιπεδο σε δυσθεωρητα υψη,αλλα και γιατι ξερεις οτι αυτο εδω το μηχανημα δεν σηκωνει αστεια και λαθη.Ετσι ριχνεις μια κοφτη γκαζια,και φευγεις ηρεμα,αφηνωντας τους παντες να σε κοιτανε μεσα απο ενα συννεφο διχρονου καπνου.Δικαιωση!
Και εκει που εισαι πανω στην μηχανη και φευγεις με τον κινητηρα να περιστρεφεται σχετικα ομαλα και σενα να εχεις φουσκωσει ισα με 10 bar πιεση απο την υπερηφανια,σταματας να ονειρευεσαι και αναρωτιεσαι παλι ποτε θα παρεις μια σωστη μηχανη...:evil: :evil: :mad: !!!

CIRUS
08/08/2011, 16:42
:rolleyes: μάλιστα πόσο χρονών είπαμε ότι είσαι? 15 ε?


βάλε και κάνα γκομενάκι μέσα στην ιστορία και θα πουλήσει τρελά :bawl: :bawl:

PetranGR
08/08/2011, 16:52
ανατρίχιασα έτσι όπως το περιέγραψες!

Takata Dome
08/08/2011, 16:55
@Cirus Νομιζω ειναι ξεκαθαρο ;)
@LordVeyron :D

CIRUS
08/08/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
@Cirus Νομιζω ειναι ξεκαθαρο ;)


Ναι είναι μικρέ μου φίλε, μην ανησυχείς έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου να ευχαριστηθείς μηχανάκια και μηχανές αργότερα. Γενικότερα θα μάθεις ότι την μηχανή την παίρνεις για να ευχαριστιέσαι εσύ, ακόμα και να μην σε βλέπει κανένας και όχι για να σε βλέπουν οι άλλοι κτλ. Δεν σε κατηγορώ βέβαια ίσα ίσα που μου είσαι συμπαθής αλλά κάνε υπομονή και μην σε νοιάζει θα έρθουν όλα στην ώρα τους, προς το παρόν είσαι μικρός ακόμα για μηχανή νομίζω, χωρίς να με παρεξηγείς πάντα.:wave2:

John Steed
08/08/2011, 17:38
Patience is a virtue, my young apprentice... :winka:








:beer:

ziggΥ
08/08/2011, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Patience is a virtue, my young apprentice... :winka:
:a024: :a024:

Volo
08/08/2011, 17:46
Βράζει το αίμα σου αδερφέ χαχαχα :beer:

nikos_abel
08/08/2011, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Patience is a virtue, my young apprentice... :winka:








:beer:

Εσύ πάντως το έχεις χάσει τελείως το τελευταίο καιρό...


"Oh my God, what have I done..."

Corvo
08/08/2011, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Εσύ πάντως το έχεις χάσει τελείως το τελευταίο καιρό...


"Oh my God, what have I done..."

τσαντλερ απο friends ή ειναι η ιδεα μου?


edit: Το κειμενο παντως φιλε μου πολυ ομορφο μπραβο
:beer: :beer:

zephyr1
08/08/2011, 19:51
Χαρη ,καντου μια επεξεργασια ,βαλε παραγραφους ,αφησε μερικα κενα και θα ειναι τελειο.:beer: :wave2:

Acacius
08/08/2011, 21:11
Κι εμένα μου άρεσε το κείμενο, αλλά κόλλησα αλλού: Θέλω φωτό από το RG.

Αν είναι σε καλή κατάσταση, ίσως πάρεις "σωστή" μηχανή πιο γρήγορα απ'όσο νομίζεις (όχι, δεν εννοώ ότι ενδιαφέρομαι προσωπικά).

John Steed
08/08/2011, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
"Oh my God, what have I done..."
:rotflmao: :rotflmao:

Ναι, γιατί δεν το είχα ήδη χαμένο

Takata Dome
08/08/2011, 23:31
Ορίστε και η φωτό.Για 9500 ευρώ συν τα έξοδα για να την φέρω απο Γερμανία(ναι,απο εκεί την βρήκα αυτήν της φωτογραφίας) είναι όλη δικιά μου! Όσο για το κείμενο,θα το επεξαργαστώ άμεσα :)


233477

zephyr1
09/08/2011, 01:04
Παντως να ξερεις παιζει αυτο ,ειναι Ελλαδα,πεντακαθαρο,μεγαλη τρελα ο τυπος που το χει και πρεπει να το δινει.

Μαλλον λιγο περισσοτερο απο τα λεφτα που αναφερεις ,αλλα το μηχανακι απ'οτι θυμαμαι δεν χρειαζεται ουτε ενα €.

Χαλαρα,παντως σκεψου το ,''δυσκολα μηχανακια''.:wave2:


233494

Hellspawn
09/08/2011, 08:33
εγώ RD 500 είχα δει από κοντά και αρρώστησα!!!!!:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Takata Dome
09/08/2011, 10:46
Τρομερη μηχανη...αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να την παρω ποτε.Εχω ακουσει οτι η οδηγηση της ειναι πορωση,αλλα αμα δεν ξερεις θα τσακισεις τα κοκκαλακια σου.Αποτομη παρωχη δυναμης απο τον κινητηρα,πλαισιο και αναρτησεις που δεν σηκωνουν την παραμικρη υπερβολη αν ανοιξεις το γκαζι στην στροφη εστω και λιγο και αλλα πολλα....Αν παντως υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα,ισως να το επιχειρησω στο μελλον.

eL nizmortalo
10/08/2011, 19:38
Ωραία ιστορία αλλά δεν νομίζω να είναι και πολύ προσιτό το Rg σε κάποιον 19άρη 20άρη ο οποίος θα πάει για μόστρα :beer: . Θα ήθελα υπερβολικά πολύ να έχω 2 τέτοια 1 εργοστασιακό αναπαλαιωμένο για τις εκθέσεις και ένα τουμπανιασμένο με φρένα αναρτήσεις και λοιπές ιστορίες του προκρούστη και πολυεστερικά να δίνω πόνο στην πίστα. Πράγμα απόλυτα εφικτό με μηνιαίο εισόδημα πάνω από 3000 και χωρίς οικογένεια :Ρ

Takata Dome
10/08/2011, 21:19
Φυσικα και δεν ειναι προσιτο για ενα 20χρονο...αλλα αλλο να βαλεις στην ιστορια ενα ακομα τετρακυλινδρο και αλλο ενα τερας των GP.Ουτως ή αλλως για ονειρο θερινης νυκτος μιλαμε,και τα ονειρα δεν χρειαζεται να ειναι προσιτα ;)

alexk
10/08/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ορίστε και η φωτό.Για 9500 ευρώ συν τα έξοδα για να την φέρω απο Γερμανία(ναι,απο εκεί την βρήκα αυτήν της φωτογραφίας) είναι όλη δικιά μου! Όσο για το κείμενο,θα το επεξαργαστώ άμεσα :)

Φίλε πλήρωσες 9500 για RG500 ???
Και γιατί δεν πήρες ένα GSX-R1000 K9 ?

Tedvj23
10/08/2011, 22:51
τουλαχιστον εισαι διχρονακιας..Ελα στην παρεα μας..(στην υπογραφη μου..:cool: )

Takata Dome
11/08/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Φίλε πλήρωσες 9500 για RG500 ???
Και γιατί δεν πήρες ένα GSX-R1000 K9 ?

:p Οχι,λαθος καταλαβες.Δεν την αγορασα την μηχανη,θα μπορουσα αν ειχα τα χρηματα αλλα και την εμπειρια να την οδηγησω.Η μηχανη εχει σχεση με την αρχικη ιστορια,αμα εχεις χρονο ριξ'της μια ματια και θα καταλαβεις.

s_gogos
12/08/2011, 01:49
Μπράβο!!!
Το μπλαμπλά το έχεις!!!

Αν έχεις το ίδιο καλά και τ'όνειρο, τότε μια μέρα να'σαι σίγουρος θα γίνει δική σου!!!

:a18:

menos
12/08/2011, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Φίλε πλήρωσες 9500 για RG500 ???
Και γιατί δεν πήρες ένα GSX-R1000 K9 ?
..και γιατί κάθε φορά που ένας έχει τα χρήματα, πρέπει να αγοράζει ενα Κ9... δεν θα ξεχωρίσει σε κάτι... πιο πολλά απο τα παπάκια γίνανε.:rolleyes:

devil's animal
12/08/2011, 10:49
ωραιο κειμενο Takata Dome
:beer: :beer: :beer:

alexk
13/08/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
..και γιατί κάθε φορά που ένας έχει τα χρήματα, πρέπει να αγοράζει ενα Κ9... δεν θα ξεχωρίσει σε κάτι... πιο πολλά απο τα παπάκια γίνανε.:rolleyes:

Καλύτερο value for money ?
Σίγουρα άμα γουστάρει τέρμα RG500, αυτό θα πάρει. Απλά νόμισα ήταν μια οικονομική επιλογή

eL nizmortalo
13/08/2011, 17:24
Σιγουρα δεν τίθεται ζήτημα value for money ανάμεσα στα 2 μηχανάκια. Ωραίο και το τζουσουξουρού αλλά το RG ήταν και είναι όνειρο για πολλούς (κ εγώ ανάμεσα τους) οι οποίοι θα πλήρωναν τόσα λεφτά για κάτι μοναδικό και πρακτικά για τα χρόνια του αψεγάδιαστο. Δεν είναι να το κάνεις και παπί αλλά σίγουρα οι βόλτες μαζί του θα είναι μοναδικές κάθε φορά. :cool:

s_gogos
13/08/2011, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από eL nizmortalo
Σιγουρα δεν τίθεται ζήτημα value for money ανάμεσα στα 2 μηχανάκια. Ωραίο και το τζουσουξουρού αλλά το RG ήταν και είναι όνειρο για πολλούς (κ εγώ ανάμεσα τους) οι οποίοι θα πλήρωναν τόσα λεφτά για κάτι μοναδικό και πρακτικά για τα χρόνια του αψεγάδιαστο. Δεν είναι να το κάνεις και παπί αλλά σίγουρα οι βόλτες μαζί του θα είναι μοναδικές κάθε φορά. :cool:

+249

kawazoyras
13/08/2011, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ορίστε και η φωτό.Για 9500 ευρώ συν τα έξοδα για να την φέρω απο Γερμανία(ναι,απο εκεί την βρήκα αυτήν της φωτογραφίας) είναι όλη δικιά μου! Όσο για το κείμενο,θα το επεξαργαστώ άμεσα :)


ωραία ιστορία κ πολύ καλό μοτεράκι, λίγο γλήγορο για σένα αλλά όχι απόλυτα.

όταν λές όλη δικιά μου τι εννοείς τη φωτό;

fz6man
13/08/2011, 18:56
θα μεινω στο 9500 για RG500 ???
φίλε πλάκα κανεις τώρα εν έτη 2011 ονειρευεσαι να σκασεις μουρη στο σχολειο με rg 500, ρε πάτε καλά παραισθησιογόνα παίρνετε ? :rotflmao: και αντί για παπια αγόρασε μια φλορέτα ή ενα ζουνταπ :bigcry: , δυνατό μηχανακι , ονειρεμενο αλλα μιας αλλης εποχής .

menos
13/08/2011, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
θα μεινω στο 9500 για RG500 ???
φίλε πλάκα κανεις τώρα εν έτη 2011 ονειρευεσαι να σκασεις μουρη στο σχολειο με rg 500, ρε πάτε καλά παραισθησιογόνα παίρνετε ?
Τουλάχιστον δεν παίρνει παραισθησιογόνα μόδας...
Ξέρει τι θέλει, δεν ακολουθεί τον όχλο.

Hellspawn
13/08/2011, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Τουλάχιστον δεν παίρνει παραισθησιογόνα μόδας...
Ξέρει τι θέλει, δεν ακολουθεί τον όχλο.


+όσα!!!!

fz6man
13/08/2011, 21:17
δηλαδή το ενθαρύνεται κιολας το παιδί να αγορασει πρωτη μηχανη μοντελο 1983 διχρονο και να δωσει μυθικα λεφτά για την σημερινη εποχή , είστε σοβαροί ωρε παλλικάρια ?

menos
13/08/2011, 21:33
Αυτό γουστάρει, αυτό ονειρεύεται!

Εσύ με την σειρά σου θα πετούσες τα λεφτά σου για ενα κ9..

Γουστάρει κάτι που (για τους γνώστες) είναι αξιέπαινο.

Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί δηλαδή;; το ψωμί σου τρώει;;

maron
13/08/2011, 21:41
ο μαζοχισμος ειναι ,,,,,,,,,,,,,για ολους .............
σε αυτη την περιπτωση θα $$$ λιγο παραπανω





υγ και να σε δω μολις θα ερθει κανενα 600-750-1000 νεοτερο
με τα 1/2 λευτα................
και να δουλευει 24/7
μελανχολια..........

menos
13/08/2011, 21:56
Ναι.... και;;

Και εκείνο με την σειρά του θα παλιώσει... όπως όλα.

Το γούστο του θέλει να κάνει το παλλικάρι, όχι την έξυπνα μεταπωλήσιμη, μοδάτη και τρέντι αγορά!!

zephyr1
13/08/2011, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Τρομερη μηχανη...αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να την παρω ποτε.

Τραγουδατε εσεις.:rolleyes:

fz6man
13/08/2011, 23:37
καταρχήν φιλε μου ηρέμισε , το οτι εχεις τα λεφτα να το πάρεις δεν σημαινει ότι είναι και σωστή αγορά να πάρεις ενα γαματο μηχανακι της τότε εποχής τριαντα χρονων έτσι ?
τωρα οτα τα αλλα που μου λες , ουτε το ψωμι μου τρώει ουτε ψαχνω να αγοράσω k9 να τον προφυλάξω θελω τον πιτσιρικα απο την μαλακία που πάει να κανει , παρολαυτα η τελική αποφαση είναι δική του και μονο.


Τρομερη μηχανη...αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να την παρω ποτε. τι τρολαρουμε τοτε τζαμπα :D

υ.π και ας το παρουμε και λιγο ποιο χαλαρα φανταζομαι το παιδι να σκασει στο λυκειο με το rg 500 και μονο που το σκεφτομαι γελαω γιατι
α) κανενας δεν θα γνωριζει την ιστορια του rg 500
β) μολις μαθουν οτι εδωσε 9 500 χηνες για 30 age μοτορι θα γελασει και το παρδαλο κατσικι και τα παρατσουκλια θα πανε συνεφφο
γ) τον φανταζομαι να σκαει πρωτη δευτερα διχρονιλα και ενα πυκνο συννεφο καπνου να κυκλωνει τα παντα :rotflmao: θεος ...
γιαυτο φιλε σκεψου καλα ς μπορει να γυρισουν μπουμερανγκ οι επυθιμιες σου ,για αρχή μπορεις να πας με μια φλορετα και να προκαλεις τα ιννοβα θα σου βγει και ποιο φθηνα.

και για να μην παρεξιγιθουμε το παιρνω στη πλακα αφου δεν υπαρχει περιπτωση να το παρεις ποτέ . :wave2:

menos
13/08/2011, 23:54
Με την λογική του παλιού... θα ήταν επίσης μ@λακία να δώσεις 20.000€ (λέμε τώρα) για μοντέλο του 1987...

Αν τα είχα πάντως... τώρα θα το βόλταρα..


233720

fz6man
13/08/2011, 23:56
εισαι vintange τυπος :p

menos
13/08/2011, 23:59
...όπως είναι και το παλλικάρι... :beer:

fz6man
14/08/2011, 00:11
αμφιβαλλω αν ειχε τα μαρουλια να επαιρνε rg 500 αν το σκεφτοτανε λιγο καλυτερα :beer:

menos
14/08/2011, 00:24
Τα λεφτά δεν είναι λίγα....

Ακόμη και αν έκανε 1.500€, μάλλον που θα έριχνε άλλα 8.000€ να το κάνει όπως θέλει...

Προσπαθώ απλά να επισημάνω.. για πολλούς ο μοντελισμός μιας μηχανής, δεν σβήνει το πάθος να την αποκτήσεις.. αντιθέτως μάλιστα. :wave2:

alexk
14/08/2011, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
ο μαζοχισμος ειναι ,,,,,,,,,,,,,για ολους .............
σε αυτη την περιπτωση θα $$$ λιγο παραπανω





υγ και να σε δω μολις θα ερθει κανενα 600-750-1000 νεοτερο
με τα 1/2 λευτα................
και να δουλευει 24/7
μελανχολια..........

Πες τα ρε Mike, γιατί σε λίγο θα ακούσουμε και άλλα.
Νόμισα στην αρχή ότι ήταν ορθογραφικό και ήταν 950 ευρώ και ότι 9500.

Takata Dome
15/08/2011, 13:04
Αν ειχατε 20.000 ευρω την σημερον ημερα,θα αγοραζατε αλλο ενα BMW S1000RR ή θα προτιμουσατε μια Honda VFR 750 R φορτωμενη με ολα τα πανακριβα εξαρτηματα του HRC? Ενας πιο νεαρος αναβατης στην ηλικια σιγουρα θα επελεγε το BMW,γιατι εχει 190 ιππους,ολα αυτα τα ηλεκτρονικα,την μπλε ελικα για σημα,τα καλυτερα περιφερειακα εξαρτηματα...οποιος ομως θελει να λεγεται πραγματικος οπαδος της μοτοσυκλετας,ξερει και το παρελθον και εκτιμα περισσοτερο μοτοσυκλετες σαν την VFR.Η BMW ειναι αριστη τεχνικα και απιστευτα γρηγορη με την γλωσσα των αριθμων.Αλλα πειτε μου ενα στοιχειο πανω της που την κανει πραγματικα ξεχωριστη!Θυμαστε το UJM? Ε λοιπον αυτο μου θυμιζει η BMW.Τρομερα γρηγορη,πολυ αναπτυγμενη τεχνολογικα αλλα παλι η ιδια συνταγη: 4 κυλινδροι σε σειρα,η ιδια αρχιτεκτονικη αναρτησεων και πλαισιου,τα ιδια συστηματα στα ηλεκτρονικα και στα φρενα.Δηλαδη αν της βγαλουμε τα πλαστικα και το σημα,σε τι ακριβως θα διαφερει απο μια GSX-R 1000 ή ZX-10R?Δεν κατηγορω την BMW ουτε κανεναν για το οτι εκανε την δικη της supersport σχετικα ομοια με τις ιαπωνικες.Αυτο ζηταει η αγορα,θα σου πουν.Αλλα ενας πραγματικος γνωστης και εμπειρος αναβατης,δεν ειναι αυτη η "αγορα".Γι'αυτο και θα προτιμουσαν την VFR.Γιατι ξεφυγε απο το UJM,χαραξε εναν δικο της δρομο,μας εδειξε τι πραγματικα μπορουν να κανει μια εταιρια αν ξεφυγει απο αυτο το τρισαθλιο το marketing.Για τον ιδιο λογο αν ρωτησεις εναν τυπο με Ducati 916 αν την αλλαζει με μια GSX-R του 2011,οχι θα σου πει.Γιατι επαψε να τον νοιαζει αν εχει 10 ιππους παραπανω,αν θα χει 3 χιλιομετρα παραπανω τελικη και αν θα κανει πιο ευκολα σουζα με 4η.Προτιμα πλεον να κοιτα αυτο που θα επρεπε να κοιταμε ολοι οταν παμε να αγοραζουμε μοτοσυκλετα:Οχι να ψαχνει να βρει τι εχει η μοτοσυκλετα που θα κανει τον γειτονα να σκασει απο το κακο του,αλλα να ψαχνει να βρει τι αρεσει σε εκεινον και τι θα τον κρατησει ενθουσιασμενο ακομα και μετα απο 10 χρονια που θα την οδηγει.Θα μου πειτε,"Εσυ λες ακριβως το αντιθετο στην ιστορια σου".Ναι,οντως.Αλλα γιατι να βαλω στην ιστορια μια RG500Γ αν θα ηθελα μονο να κανω φιγουρα?Γιατι εκτιμω την ιδια τη μοτοσυκλετα κατα βαθος και ο,τι κρυβεται πισω της.Μα ουτως ή αλλως,μια απλη ιστορια ηταν,ουτε το RG αγορασα ουτε GSX-R θα παρω στο αμεσο μελλον.:nono:

fz6man
15/08/2011, 14:10
Καταρχήν δεν υπάρχει συγκριση αναμεσα στα 2 αυτά μηχανακια (s1000 vs vfr ) ειναι αστειο και μονο που τα συγρινεις , όσο για το
Θυμαστε το UJM? Ε λοιπον αυτο μου θυμιζει η BMW.Τρομερα γρηγορη,πολυ αναπτυγμενη τεχνολογικα δεν νομιζω καποιος που ακουει την προταση univercal japaneze motorcycles που λες να του ερχετε στο μυαλο πρώτα ανεπτυγμενη τεχνολογικά μηχανη αλλα η λέξη τερας αξιοπιστίας, 'οσο για το BMW S1000RR φίλε μου εσύ μπορει να μην βλεπεις διαφορές σε συγκριση με μαμισιο gixxer αλλα στα χέρια ενως εμπειρου οδηγου μεσα στη πίστα οι διαφορές είναι χαοτικές , μην ξεχνας οτι σε αγωνες τα περισσοτερα gixxer kai r1 εχουν ριξει σε after market αρκετες χιλιαδες ευρώ , προσωπικά δεν θα αγοραζα bmw ουτε εχω ιδιαιτερη γνωση απο αγωνες και ss κουβεντα να κανουμε .
υ.π ο καθένας μας δεν αγοράζει μοτοσυκλέτα αναλογος αν ειναι πραγματικος οπαδος της μοτοσυκλετας άλλα αναλογα με τις ανάγκες του.

Takata Dome
15/08/2011, 23:02
Προφανως και ποτε δεν εθεσα θεμα απευθειας αντιπαραθεσης VFR και BMW.Ειναι απολυτα ξεκαθαρο απο ο,τι εχω γραψει οτι το μονο που με κανει να τα συγκρινω ειναι η τιμη τους.Οσο για το UJM,δεν ειπα οτι ειναι ακριβως αυτο,απλα η ομοιοτητα της S1000RR με τα γιαπωνεζικα τετρακυλινδρα μου φερνει στο μυαλο τον ορο αυτο.Μηπως το UJM ομως υπαρχει μονο για να μας θυμιζει την αξιοπιστια αυτων των ομοιων τεχνικα μοτοσυκλετων?Φυσικα και οχι.Ακομα και μηχανες υψηλων επιδοσεων ακολουθουσαν αυτη τη φιλοσοφια(βλεπε Yamaha XS1000,Suzuki GS1100,Kawasaki KZ1000,Honda CB1000).Αρα δεν ειναι τελειως ατοπο να μιλαμε και για μηχανες επιδοσεων με αυτο τον ορο.Ξαναλεω οτι ΔΕΝ ισχυει απολυτα στην περιπτωση που προανεφερα,απλα νομιζω οτι ισχυει κατα ενα μερος.Και στην τελικη,ναι,οντως η S1000 ειναι η γρηγοροτερη στην πιστα...αλλα μ'ενδιαφερει καλυτερα τι κανει στην καθημερινοτητα η μηχανη.Και για να ληξει εδω το θεμα με το S1000RR και να μην αρχισει κουβεντα μακροσυρτη,δεν λεω οτι ειναι κακη μοτοσυκλετα.Απλα εχω την εντυπωση οτι δεν εχει κατι το τοσο ξεχωριστο περα απο τους αριθμους και γενικα,μαλλον ειναι πολυ ομοια με τις γιαπωνεζικες.Ισως η BMW να επρεπε να ειχε ακολουθησει εναν ξεχωρο δρομο σαν την Ducati ή την Triumph,ΑΝ η προτεραιοτητες που ειχε για την μηχανη αυτη της επετρεπαν κατι τετοιο.

maron
16/08/2011, 00:18
τα ονειρα ειναι ονειρα
και το NR ενα μηχανακι με πολυ καλο marketing
θα προτημουσα ενα evoblade
ακομα και ενα καλο SRAD
μην μου πεις δεν ξερεις δεν το εχεις οδηγισει κλπ
γιατι δεν το εχεις οδηγισει ουτε εσυ (μαλλον)
και ΣΥΓΟΥΡΑ δεν θα το χαρεις οσο ενα νεοτερο και πιο φτινιαρικο (κατα την γνωμη σου....)

Gms
16/08/2011, 00:38
μην μαλωνεται τεκνα μου οι μηχανες ειναι σαν τις γκομενες δεν μπορεις να πας να πεις στον αλλον τι μπαζο ειναι αυτο που ερωτευτηκες:)

maron
16/08/2011, 00:52
χμμμμμ
εχεις δικιο
ασε που μπορει στο τελος να το καταλαβει
και να σου φαει και την γκομενα
χαδχαχαχαχαχαχαχαχα

audioslave
16/08/2011, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
...

Σε νιώθω φιλε μου!!!:beer:

menos
16/08/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
μην μαλωνετε τεκνα μου, οι μηχανες ειναι σαν τις γκομενες, δεν μπορεις να πας να πεις στον αλλον τι μπαζο ειναι αυτο που ερωτευτηκες:)
Έτσι!! :winka: