PDA

View Full Version : Τι λαδια σε 640



LouCi4er
08/08/2011, 20:10
Γεια σας παιδια.Ξεκιναω ενα θεμα που μαλλον θα εχει ερωτηθει πολλες φορες αλλα ψαχνοντας στο φορουμ τα περισσοτερα ειναι πανω απο χρονο και ειπα μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα.Θελω να αλλαξω λαδια στο 640.2 χρονια που το εχω,φοραει Castrol.Δεν καιει σταγονα,απο γρεζια πολυ ελαχιστα αλλα μετα απο μεγαλη βολτα,μολις ζεσταθουν καλα δλδ τα λαδια το σασμαν ειναι απελπισια.Πολυ θορυβο,σχεδον παντα απο 1 σε 2 πεταει κενο και γενικα θελει αρκετη δυναμη για να κουμπωσουν οι ταχυτητες.

Τα Torco για τα οποια διαβαζω συνεχεια ειναι τοσο καλα οσο λετε?Κανει 20W50 ομως μεσα στον lc4?Βασικα το μηχανακι 4-5 μηνες το καλοκαιρι το δουλευω,απο Μαιο μεχρι Σεπτεμβριο το πολυ.Οποτε για χαμηλες θερμοκρασιες δεν εχω θεμα.

KaTaNaS
08/08/2011, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LouCi4er
Γεια σας παιδια.Ξεκιναω ενα θεμα που μαλλον θα εχει ερωτηθει πολλες φορες αλλα ψαχνοντας στο φορουμ τα περισσοτερα ειναι πανω απο χρονο και ειπα μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα.

Γεια χαρα, τα πραγματα περι τεχνικών ευτυχως ή δυστηχως δεν αλλαζουν στο χρόνο.

Τα castrol GPS 15W50 (ημισυνθετικα) μου αρέσουν σε αυτο το μηχανάκι.

παλαιότερα είχα βάλει και MOTUL 5100 (ημισυνθετικα) μου άρεσαν επίσης αν και πολλοί δεν τα θέλουν.

Τα τόπ που ειχα βάλει ηταν φούλ συνθετικα MOTUL 300V αλλά το μηχανάκι τα έκαιγε (δικαιολογημένα).

Motorex, Torco , RED LINE ειναι μερικες ακομα προτεινόμενες εταιρείες.

Οι 2 τελευταιες λόγω μη φερεγγειου αντιπροσωπου ηθιστε να έχουν έλλειψη (λογω μερφυ) τη βδομαδα που θες να κανεις αλλαγη λαδιων.

αλλαζε τα καθε 2 με 2500 χλμ μαζι με τα 2 φιλτρα και εισαι κομπλέ. Για το σασμαν κανε δοκιμες και διαλεξε μια εταιρεια και μεινε σε αυτην. αλλωστε ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα...

:wave2:

LouCi4er
08/08/2011, 21:01
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.Να σου πω την αληθεια,παρολλο που τα Castrol δεν ειναι και αχρηστα λαδια,τα ειχα δοκιμασει και στο Rallye και τα επινε σαν μπ@@@@ελο.Τα ιδια και ενας φιλος μου με Celica.Απο θερμοκρασιες παλι ηταν απελπισια.Γενικα μου αφησαν τις χειροτερες εντυπωσεις.Τεσπα.

Για τα Motul αρκετοι φιλοι μου λενε τα καλυτερα.Τωρα για το 640 με αγχωνει λιγο το οτι τα Torco ειναι 20W50.Βεβαια ειναι 100% συνθετικο λαδι.

KaTaNaS
09/08/2011, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από LouCi4er
Για τα Motul αρκετοι φιλοι μου λενε τα καλυτερα.Τωρα για το 640 με αγχωνει λιγο το οτι τα Torco ειναι 20W50.Βεβαια ειναι 100% συνθετικο λαδι.

στο δικο μου ραλλακι 8V δεν καίγονται ουτε το Μοτουλ 6100 ούτε το ημισυνθετικο Castrol .

τo 20w50 σε τορκο ειναι οκ, επειδη η τορκο γενικοτερα εχει λεπτόρευστα λαδάκια κι έπειτα το ελληνικο καλοκαιρι ειναι πολυ θερμό.

στα torco υπαρχει το T4R που ειναι ημισυνθετικο, και το T4SR που ειναι το φούλ συνθετικό. εγω ειχα βαλειο το ημί σε 10-40 καποτε αλλα δεν εμεινα με τις καλυτερες εντυπώσεις.

Επειδη γενικοτερα ειναι υποκειμενο θέμα, ο κινητηρας σου αγαπαει ολα τα λαδακια αρκει να ειναι φρεσκα και ακούραστα, οποτε κανε συχνες αλλαγες και με ορυκτελαιο που λεει ο λογος και μην σε ανησυχει τοσο η προστασια του μοτερ οσο η σχεση, τιμής-ευκολία ευρεσης - διαθεσιμοτητας του λαδιου που θα διαλεξεις.

LouCi4er
09/08/2011, 12:48
Εννοειτε οτι οι αλλαγες γινονται τακτικα,καθε 3000 χιλ χλμ περιπου.Ο μαστορας που το πηγαινω,ο οποιος τρεχει ή μαλλον ετρεχε 10 χρονια με 640 σε αγωνες και αλλα τοσα ασχολειτε με τα συγκεκριμενα,μου ειπε οτι ειναι υπερβολη να γινονται οι αλλαγες καθε 2500.Απο τη στιγμη που ο κατασκευαστης λεει 5000,αντε το πολυ μου ειπε στις 4000.Τεσπα,εγω το κανω καθε 3000 και πιστευω οτι ειναι μια χαρα.

Παντως το τελευταιο που ειπες για την ευκολια ευρεσης ειναι το σημαντικοτερο.Η τιμη δεν με απασχολει.Προτιμω να παρω κατι καλο και ας ειναι και λιγο ακριβο.Μου λειπουν πολλα περισσοτερα απο 5-10 ευρω πχ.

Οσο για το Rallye επειδη το εχω πολλα χρονια και εχω δοκιμασει παρα πολλα λαδια,και εγω και οι φιλοι μου,σαν το Total Quarzt Racing 10W50 δεν υπαρχει.Για το συκγεκριμενο αυτοκινητο κανει θαυματα κυριολεκτικα.

Λοιπον θα δοκιμασω το Torco και θα δουμε.Thanks.

yiannis172
23/08/2011, 23:54
Εγω στο 640 εβαζα motorex full synth 15w-50 και ολα μελι γαλα.Τωρα απο σασμαν οντως ειχα καποιο θεμα αλλα δεν νομιζω πως εφταιγε το λαδι (δεν εβρισκα νεκρα και πετουσε καμια φορα τη δευτερα).Απο καταναλωση ,εκαιγε καλοκαιρι,200ml ανα 1000 χλμ απολυτως φυσιολογικο νουμερο για μονοκυλινδρο μοτερ επιδοσεων το κατακαλοκαιρο ;)

LouCi4er
31/08/2011, 17:55
Παντως σημερα εβαλα τα T4SR.Βολτα δεν μπορεσα να το παω διοτι μολις τελειωσα επιασε βροχη.Μου την εσπασε παντως αρκετα το γεγονος οτι στην 15αρα ταπα ειχε δυο χαλκοροδελες και εγω θεωρησα πιο σωστο να βαλω μια (νομισα οτι ο μαστορας δεν ειχε δει την μια που πιθανως ειχε κολλησει στο καρτερ και απλα εβαλε αλλη μια) με αποτελεσμα να δακρυζει τωρα λιγο :mad: Θα προσπαθησω αυριο να βγαλω την ταπα και να βαλω αλλη μια.

Παντως ρε παιδια ακουγα που λεγανε γρεζι αλλα πιστευα οτι εννοουσαν χνουδι ή κατι παρομοιο.Εγω στο σιτακι βρηκα αρκετα μεγαλα κομματια,πολυ λιγα βεβαια αλλα ηταν οπως κοβει το τρυπανι οταν κανεις τρυπα σε σιδερο.Πολυ πιθανο να ηταν υπολειματα απο το διαλυμενο ρουλεμαν του αντιβαρου πριν απο περιπου 1000 χιλ.Στην επομενη αλλαγη θα δουμε.

LARISEOS
31/08/2011, 18:11
:hypnotize

devil's animal
31/08/2011, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από LouCi4er
.

Παντως ρε παιδια ακουγα που λεγανε γρεζι αλλα πιστευα οτι εννοουσαν χνουδι ή κατι παρομοιο.Εγω στο σιτακι βρηκα αρκετα μεγαλα κομματια,πολυ λιγα βεβαια αλλα ηταν οπως κοβει το τρυπανι οταν κανεις τρυπα σε σιδερο.Πολυ πιθανο να ηταν υπολειματα απο το διαλυμενο ρουλεμαν του αντιβαρου πριν απο περιπου 1000 χιλ.Στην επομενη αλλαγη θα δουμε.


ωχχχχ....:rolleyes:

LouCi4er
01/09/2011, 21:19
μπα ενταξει,απο το ρουλεμαν ηταν.Ειχαν μεινει μερικα γρεζια.