PDA

View Full Version : Αουτςςςς!!!!



dodos_1
25/08/2005, 16:52
Υπάρχει κάποιος με Aprilia να προτείνει κανένα συνεργείο γιατί ο ΜΠΟΛΑΣΙΚΗΣ σήμερα με δάγκωσε(κατά την γνώμη μου) στο 1ο σερβις(1000χλμ);...110,00 ευρώ:confused: για λάδια και φίλτρο...

Gandalf dr685sm
25/08/2005, 16:56
σώπα ρε λογικά είναι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :eyepop:


Ειδικά αν στο Aprilia σου έχεις προσαρμόσει και φρυτέζα , χωρητικότητος 20-30ltr λαδιού...

Sorry δεν έχω κάποιον , αλλά για τον συγκεκριμένο που αναφέρεις έχω ακούσει και απο άλλους φίλους πάρα πολλά παράπονα.
Ειδικά στο M/B του ΜΟΤΟ που πολλά παιδιά έχουν Aprilia.


Gandalf

dodos_1
25/08/2005, 17:06
ΟΚ ευχαριστώ.θα ρίξω και εκεί ένα post μπας και βρούμε καμιά άκρη....

By the way,τώρα κατάλαβα γιατί εσείς οι Γιαπωνέζοι γουστάρετε το σούσι......






.....γιατί πετάτε τα μοτόρια σας στη θάλασσα και μπλέκονται με φύκια και λοιπά όντα!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer: :beer: :lol:

Gandalf dr685sm
25/08/2005, 17:14
απο οτι φαίνεται παραμιλάς ακόμα απο τον λογαριασμό..του μικρού σου service...:eyepop: :eyepop: :eyepop:


Να σου υπενθυμίσω οτι τόσα δίνω εγώ για μεγάλο service και μάλιστα ολίγον τι λιγότερα με λαδάκια 15-50 castrol semi-synthetic (3 ltr.) , 2 μπουζί, φίλτρο λαδιού , αέρα, βενζίνης, ρύθμιση βαλβίδων (καλά μονοκύλινδρο είναι αλλά και πάλι...) και ενα all-arround check.

Και αυτά κάθε 6000-7000 χιλιόμετρα...

Είπατε κάτι για τα γιαπωνέζικα;...

Αλέκο!....Πόσα είπατε οτι δίνετε εσείς για service και κάθε πότε...;;;;; ..Πόσα.;;;;;;;;;...αχαχαχαχαχαχαχαχα..

Gandalf

dodos_1
25/08/2005, 17:20
Κάθε 7.500 χλμ σερβις.Πάντως σίγουρα υπάρχουν και πιο φθηνά συνεργεία.:smilea::beer:

dimitris74
25/08/2005, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
Κάθε 7.500 χλμ σερβις.Πάντως σίγουρα υπάρχουν και πιο φθηνά συνεργεία.:smilea::beer:
χαλαρα υπαρχουν, για yamaha, honda, suzuki, kawasaki:rotflmao: :rotflmao:

Lazio
25/08/2005, 22:51
ΠΟΣΑΑΑΑΑααααααααααααααα? :a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30: 110 Ευροπουλα
για λαδια φιλτρο και ενα ψευτοελεγχο που κανουν στο 1ο σερβις

Ρε τι κλεφτες ειναι αυτοι καλα ρε μεγαλε και του τα εδωσες? :a28: :a28:

Εγω προχτες για το 1 σερβις εδωσα 10 ευρο για το φιλτρο που αλλαξε και 4 λιτρα λαδια που αγορασα μονος μου αλλα 36 Ε.

:beer: :beer: :beer:

Δηλαδη αμα σου βγαλει και καμμια ζημιουλα και πρεπει να το φτιαξεις βλεπω να σου περνουν και τα σωβρακα :dizzy: :dizzy:

ΗΜΑΡΤΟΝ

adam_tsouk
26/08/2005, 00:00
Δυστυχως..... έτσι είναι η δουλειά......






Japan ολε!

ironbum2
26/08/2005, 08:30
Άσε να μου αρέσει εμένα το σούσι και να πληρώνω αλλαγή λαδιών & φίλτρου 45 ευρώ & εσύ 110...

να μην μιλήσουμε για ρυθμίσεις βαλβίδων κτλ γιατί θα στεναχωρηθείς πολύ............

dodos_1
26/08/2005, 09:11
Φίλε μου είχα Honda και ξέρω τι εστί Σαρακάκης!Μακάρι να μην χρειαστείς ποτέ ανταλλακτικό γιατί εμένα μου ζήτησε για τη βίδα της μανέτας του συμπλέκτη στο Cbr που είχα 28 ευρώ!Και για τις λοιπές ιαπωνικές τα ίδια ακούγονται.:smilea:

ironbum2
26/08/2005, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
Φίλε μου είχα Honda και ξέρω τι εστί Σαρακάκης!Μακάρι να μην χρειαστείς ποτέ ανταλλακτικό γιατί εμένα μου ζήτησε για τη βίδα της μανέτας του συμπλέκτη στο Cbr που είχα 28 ευρώ!Και για τις λοιπές ιαπωνικές τα ίδια ακούγονται.:smilea:


ΗΟΝΔΑ????? φτου φτου φτου μακριά από μας...Yamaha rylez

Noela
26/08/2005, 09:52
Τι μηχανάκι έχεις;
Ρωτάω γιατί το δικό μου στο πρώτο σέρβις ήθελε και ρύθμισμα βαλβίδων και μου πήγε κάπου στα 120, στο Μπολασίκη επίσης. Μήπως δεν ήταν μόνο λάδια, φίλτρο; :confused:

SnakeMJK
26/08/2005, 10:12
mikro service (ladia-filtro-elegxos) 5 euro me ta ladia dika mou se eksousiodotimeno tis honda.

Lazio
26/08/2005, 10:17
Ζ750 δεν ειχα προβλημα με βαλβιδες ουτε τιποτα αλλο μηχανικο :beer: :beer:

Απλα μου εκανε το προβλεπομενο ελεγχο κοιταξε και ρυθμισε 2 πραγματακια που του ζητησα και με αλλαγη λαδιων και φιλτρου 10 ΕΥΡΩΩΩΩ :wave2: :wave2:

Αληθεια τι προβλημα υπηρχε με τις βαλβιδες
σου κτυπαγαν στο ρελαντι ειχε μειωμενη αποκριση στο γκαζι πως καταλαβατε το προβλημα?

Noela
26/08/2005, 10:24
Lazio, η απάντηση/ερώτηση πήγαινε στον dodos_1.

Οι βαλβίδες δεν είχαν κανένα πρόβλημα, απλά στο συγκεκριμένο μηχανάκι το ρύθμισμα βαλβίδων είναι στάνταρ στο πρώτο σέρβις. Γι αυτό και ρωτάω τι μηχανάκι έχει.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο Μπολασίκη στο πλένουν το μηχανάκι μετά από κάθε σέρβις. Αυτό στα + :)

dodos_1
26/08/2005, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
Τι μηχανάκι έχεις;
Ρωτάω γιατί το δικό μου στο πρώτο σέρβις ήθελε και ρύθμισμα βαλβίδων και μου πήγε κάπου στα 120, στο Μπολασίκη επίσης. Μήπως δεν ήταν μόνο λάδια, φίλτρο; :confused:
Aprilia Tuono είναι και μου άλλαξε λάδια φίλτρο και την τσιμούχα του φίτλρου λαδιου + 48 ευρω εργασία.

Gandalf dr685sm
26/08/2005, 10:48
48 ευρω εργασία.....;;;;;;;;;;;;;;;
:eyepop:

Τι είπες τώρα;;;...:hypnotize
Δηλαδή παιδευόταν ενα μεροκάματο για να σου κάνει τα παραπάνω;...

Ρε γμτ., λάθος επάγγελμα κάνω...:a018:

Gandalf

Noela
26/08/2005, 10:54
Λοιπόν, στο Τουόνο κανονικά ρυθμίζουν βαλβίδες στο πρώτο σέρβις. Γι αυτό και είναι ακριβή η εργασία. Τσέκαρε τι - και αν - λέει το manual, και πάρε τους τηλ. και ρώτα τι σου κάνανε. Θα έπρεπε να το γράφει στην απόδειξη φαντάζομαι.

ironbum2
26/08/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
48 ευρω εργασία.....;;;;;;;;;;;;;;;
:eyepop:

Τι είπες τώρα;;;...:hypnotize
Δηλαδή παιδευόταν ενα μεροκάματο για να σου κάνει τα παραπάνω;...

Ρε γμτ., λάθος επάγγελμα κάνω...:a018:

Gandalf


:lol: :lol: :lol: Τι λες τώρα!!!!!!!! κάτι τέτοια άκουγα και για εδώ στην πάτρα, και στην θεσ/νικη και δεν πήρα το caponord....σέρβις με ρύθμισμα βαλβίδες, μπουζί, τακάκια και λάδια 400 ευρώ!!!!! στην θεσ/νικη (2ός ξάδερφος) και όταν άκουσε πόσα δίνω για το tdm έμεινε μ@λακας.

Όσο για το ρύθμισμα βαλβίδων δεν νομίζω να στο έκανε NOELA με 120 ευρώ μόνο...

dodos_1
26/08/2005, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
48 ευρω εργασία.....;;;;;;;;;;;;;;;
:eyepop:

Τι είπες τώρα;;;...:hypnotize
Δηλαδή παιδευόταν ενα μεροκάματο για να σου κάνει τα παραπάνω;...

Ρε γμτ., λάθος επάγγελμα κάνω...:a018:

Gandalf

Γι'αυτό και η αρχική μου ερώτηση ήταν αν ξέρετε κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο της Aprilia...έχω 2 χρόνια εγγύηση και δεν μπορώ να πάω στο συνεργείο της γειτονιάς μου...αλλιώς θα άλλαζα και εγώ με 10 ευρώ μέχρι και τα δισκόφρενα!!!
:smilea:

dodos_1
26/08/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
Λοιπόν, στο Τουόνο κανονικά ρυθμίζουν βαλβίδες στο πρώτο σέρβις. Γι αυτό και είναι ακριβή η εργασία. Τσέκαρε τι - και αν - λέει το manual, και πάρε τους τηλ. και ρώτα τι σου κάνανε. Θα έπρεπε να το γράφει στην απόδειξη φαντάζομαι.
Θα τσεκάρω την απόδειξη γιατί δεν θυμάμαι.

Tropeas
26/08/2005, 13:17
Φέτος εγκαινίασε το καινούριο του μαγαζί ο ανθρωπος, να μην ανεβουν τα λάδια ?
απο το ΙΡΑΚ θα έρχονται....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zeli
09/09/2005, 10:56
Αν και λίγο παλιό το post συνεχίζω...

Συνεργεία για Aprilia γιοκ...(εκτός και έχεις γνωστο και γνωστός του γνωστού.... s...t high and look around:mad: )

Το Capo αγοράστηκε το Μαιο του 04 απο Μοτο Johny's

1) Service 100km120€ μου χάρησε και μια διαροή στα "H":mad: και δεν μου έκανε αυτό στα 4000 παρα με πήγε κατευθείαν στα 6500.

2) Service 6500km 160€. Μου εκοψε μια βίδα απ το τεπόζιτο η διαροη συνεχιζόταν αλλά μου έσπασε και τον ένα ταχυσύνδεσμο του ψεκασμού (τα μοντέλα του 04 και ανω φοράνε μεταλλικούς)

3) Αλλαγή λαδιών στον Πέρο. 11000κμ. 40€ Μου έκοψε το σωληνάκι υπερχείλησης και κλότσησε και το μπουλόνι του ψαλιδιου-ζάντας.

4) Service 15000km. Ψωμόπουλος. 200€ και 3 μέρες στο συνεργείο...:confused: :confused: :confused: Η διαροή στα "Η" συνεχίζει....

:confused: :confused: το μηχανάκι καίει και γενικώς σέρνεται με εξέρεση ψηλά.

5) Αλλαγή λάδια στον Μπολασίκη 60€

6) Συμάζεμα στον Μπολασίκη. Διαροή ( οι ανθρωποι άνοιγαν τα καπάκια των βαλβίδων και δεν άλαζαν το O-ring ελεος

:eyepop: ) αλλάγη στον κομμένο ταχυσύνδεσμο και βίδες σέλλας ντεποζίτου, τάπας παραφλού, χαρτογράφησης,συγχωνισμο κυλίνδρων 80€

7) Service στα 22500και αλλαγή μετά απο παράπονά μου οτι το μηχανάκι καίει και δυσκολέυεται να γυρίσει την μίζα με την πρώτη μιζιά ...στα μπουζοκαλώδια,πολ/σιαστη.Επιτέλους πήρα το V2 1000 μου πίσω, αλλα 190€.

Εν κατακλείδι θέλω να πω οτι στον Μπολασίκη ξέρουν να φτιάχνουν Aprilia είναι εξυπηρετικοί παραχωρούν και μηχανάκι αντικατάστασης.Αλλά είναι αδιανόητο να χρεώνουν 50 και 100€ εργατικά για ένα service.Προφανώς εχουν καταλάβει τι παίζει εξω και ακολουθούν μονοπωλιακή πολιτκή.Απαράδεκτο απο κάθε πλευρά.Το μόνο παρήγορο είναι οτι έχει συνεργείο,εκθεση,stock ανταλακτικών ευρωπαικών προδιαγραφών και μηχανικούς με τεχνογνωσία.(και τιμές Ευρωπαικών προδιαγραφών

:cry: :cry: )

mike_thedoctor
09/09/2005, 22:24
Απ'ότι γνωρίζω Καλλιρόης & Φρατζή έχει ανοίξει καινούριο κατάστημα εξουσιοδοτημένο Aprilia ο Δημήτρης Μαραγκάκης και τα πρώτα σχόλια είναι πολύ θετικά....

:winka: :winka: :winka: :winka: :winka:

zeli
10/09/2005, 13:11
Thanx man