PDA

View Full Version : Κλήση από το 2001 !!!



THEOD
09/08/2011, 17:06
Αν είναι δυνατόν !!!
Σήμερα μου ήρθαν 2 κλήσεις από την Τροχαία Πειραιά που αφορούν το 2001...Πάνω από 10ετία δηλαδή :eyepop: Έχουν βγεί παγανιά να μαζέψουν λεφτά πάση θυσία φαίνεται... :mad:

Η πρώτη μάλιστα αφορά όχημα που ΣΙΓΟΥΡΑ την δεδομένη περίοδο δεν ήταν στην κατοχή μου. Είχε πουληθεί 18 μήνες νωρίτερα. Το θυμάμαι μετά βεβαιότητας γιατί πρόκειται για αυτοκίνητο που το είχα δώσει ανταλλαγή σε μαγαζί για αγορά καινούργιου αρχές του 1999 (18 μήνες πριν την κλήση), αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω μιας και δεν υπάρχουν πλέον τα σχετικά έγγραφα αγοραπωλησίας. Στο πίσω μέρος της ειδοποίησης λέει ότι αν το όχημα δεν ήταν στην κατοχή την συγκεκριμένη περίοδο να επιστρέψω την κλήση επισυνάπτοντας κάποιο αποδεικτικό της μεταβίβασης....Έλα μου όπως που μετά από σχεδόν 12 χρόνια δεν έχω κάτι τέτοιο...

Η 2η κλήση αφορά όχημα που ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ αν ήταν στην κατοχή μου το συγκεκριμένο διάστημα. Πιστεύω πως όχι - η κλήση πρέπει να αφορά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μιας και από ότι θυμάμαι το είχα πάρει μεταχείρω 3-4 μήνες μετά την ημερομηνία της κλήσης (4/2001) και το είχα πουλήσει το 2006. Για το συγκεκριμένο βρίσκω τα αποδεικτικά της μεταβίβασης όταν το ξαναπούλησα το 2006 αλλά δεν βρίσκω τα αποδεικτικά αγοράς του το 2001 και όντως δεν είμαι και 100% σίγουρος για την ακριβή ημερομηνία αγοράς (αν και λίγες πιθανότητες να πέφτω έξω)...

Τι κάνω τώρα ρε παιδιά ???
Πως αποδυκνείω ότι δεν είμαι ελέφαντας ? :confused:
Και γιατί να πρέπει ΕΓΩ να αποδείξω τις ημερομηνίες κατοχής και δεν είναι υποχρεωμένοι αυτοί που στέλνουν την κλήση να το ψάξουν ???



Καμμιά αντίστοιχη εμπειρία υπάρχει ??? :a4:

manhunter
09/08/2011, 17:09
Aντίστοιχη εμπειρία δεν έχω, αλλά μια επίσκεψη από το Υπουργείο Μεταφορών, ίσως λέω ίσως, σε βοηθήσει.

Καλά ξεμπερδέματα

:wave2:

arxaios
09/08/2011, 17:37
Με τι προσαυξήσεις ήρθαν ;;;

THEOD
09/08/2011, 17:54
Δεν ξέρω.
Δεν είναι κλήση, είναι ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ με ενσωματωμένη και αποκοπτόμενη την ταχυπληρωμή της (βόδια...οι μοντέρνες τεχνολογίες τους μαράνανε).
Γράφει μόνο τον αριθμό και ημερομηνία της κλήσης, τον αρ. πρωτοκόλλου της ειδοποίησης, τον αρ. κυκλοφορίας του οχήματος, τα στοιχεία μου, και ένα ποσό που δεν αναφέρει αν είναι το καθαρό ή αν ενσωματώνει προσαυξήσεις... 61,63 η μια, και 58,69 η άλλη....

Και επειδή αυτοί είναι ανίκανοι χαρτογιακάδες που τους ήρθε ξαφνικά 10 χρόνια μετά να μαζέψουν λεφτά, εγώ θα πρέπει να τρέχω καλοκαιριάτικα στα υπουργεία μεταφορών, νομαρχίες κλπ και να ψάχνω να βρώ χαρτιά που να αποδυκνείουν ότι δεν είμαι ελέφαντας... :a018:

Και το εκνευριστικότερο όλων είναι ότι στο πίσω μέρος σου λένε τι πρέπει να τους στείλεις αν το όχημα δεν ήταν στην κατοχή σου την ημεροηνία της κλήσης, που σημαίνει ότι ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ότι μπορεί και να μην ήτανε και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να το διασταυρώσουν πριν τις στείλουν.... Σου λένε θα τρέξει ο μαλάκας να το κάνει για εμάς... Αι στα διάλα με τους ανίκανους χαρτομαλάκες που έχουμε μπλέξει σε αυτό το μπουρδέλο... :a37: :a37: :a37:

vaska
09/08/2011, 18:54
Δεν ρωτάς και κανέναν δικηγόρο καλού κακού, πρέπει να έχουν παραγραφεί τα αδικήματα με την έλευση της δεκαετίας ..

:confused: :confused: :confused:

rockobok
09/08/2011, 19:01
Μέχρι πέρσυ μου έρχονταν ειδοποιήσεις για δικαστήρια που είχα για δίπλωμα
απο το 2002-3-4 :cry:
Θα συμφωνήσω με το φίλο που λέει να συμβουλευτείς το δικηγόρο.
Καλά ξεμπερδέματα
:wave2:

fantacid
09/08/2011, 19:25
δημοσιο forever!!!!

παντως καποια εποχη που πηγα να πληρωσω στο δημο μια κληση, η υπαλληλος με συμβουλεψε να κρατησω το χειρογραφο αποκομα κανα 5-10χρονια για την περιπτωση που μου ερθει να την ξαναπληρωσω!
στην απορια μου βεβαια γιατι θα μπορουσε να συμβαινει αυτο αφου καθοταν μπραστα απο Η/Υ κ ηταν ευκολο να περαστει στο συστημα,η απαντηση της ηταν οτι δεν τους εχουν συνδεσει ακομα!!

ολα αυτα εν ετη 2005+ στο κεντρο της θεσσαλονικης!!!

:a23: :a23: :a23: :a23:

Allst@rf
09/08/2011, 19:33
:sick:

τι γίνεται με σένα ρε άρχοντα;

σε κυνηγάει η ατυχία εδώ και καιρό;

καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι...


:(

THEOD
09/08/2011, 19:50
Καλά τα λέτε για δικηγόρο, αλλά δυστυχώς γνωστό μου δικηγόρο που θα μπορούσε να το ψάξει και να με συμβουλέψει στο φιλικό (βλέπε τσαμπέ), δεν έχω.
Άρα θα πρεπει να απευθυνθώ σε επαγγελματία ως πελάτης. Και ως γνωστόν οι δικηγόροι δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Άμα είναι να χαλάσω τα 2-3πλάσια ως αμοιβή δικηγόρου για να μην πληρώσω τα ποσά των κλήσεων τότε είναι δώρο-άδωρο. Και τι, θα έρθει μετά το δημόσιο να μου πεί "συγγνώμη κύριε πάρτε πίσω τα λεφτά που χαλάσατε στους δικηγόρους για να αποδείξετε το δίκιο σας" ??? Τα παπάρια μου θα πάρω... :confused: Άσε που κι ο δικηγόρος για να κάνει την δουλειά του πάλι κι εκείνος χαρτιά θα ζητήσει που θα πρέπει πάλι να τρέξω να τα βρώ.

Οπότε μάλλον μονόδρομος είναι να τρέξω δε-αρ και να βγάλω άκρη μόνος μου ελπίζοντας ότι δεν θα τραβιέμαι από υπηρεσία σε υπηρεσία και από "υπεύθυνο" σε "υπεύθυνο" επί μακρόν.
Και όλα αυτά Αυγουστιάτικα ρε φούστη μου... Τα έχω πάρει στο κρανίο...Έτσι και καταφέρω να παρω στα χέρια μου κανένα επίσημο χαρτί που να τα αποδυκνέει όλα αυτά, θα πάω από εκεί και θα τους το κάνω λαμπόγυαλο τους μαλάκες...Και ας μου κάνουν μήνυση επί εξύβριση μετά... :a37:

g.kounoupis
09/08/2011, 20:16
Η δεύτερη κλήση μάλλον είναι δική σου και την έχεις ξεχάσει γιατί όταν κάνεις μεταβίβαση ένα όχημα στο μηχανολογικό μπορεί να παίρνεις την άδεια στα χέρια σου και να έχει τα δικά σου στοιχειά αλλά στο σύστημα αλλάζει μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα βλέπε την πρώτη κλήση που το πούλησες το 99 και σου ήρθε κλίση από το 2000 .
Το αδίκημα παραγράφετε αν έχει περάσει πενταετία και δεν έχει εκδικαστεί η υπόθεση .
Εγώ θα σου έλεγα ότι κάνεις να το κάνεις άμεσα γιατί σε οποιοδήποτε μπλόκο σε ελέγξουν και βρεθούν στο σύστημα ότι εκκρεμούν αποφάσεις πας κάγκελο και πίστεψε με είναι πολύ μεγάλη ταλαιπωρία ειδικά αν σε πιάσουν παρασκευή βγαίνεις την δευτέρα .

lagman
09/08/2011, 20:19
ΔΕΝ προβλεπεται και δεν υποκεινται τα διοικητικα προστιματα σε ΠΑΡΑΦΡΑΦΗ....δυστυχως..:bawl:

συμβουλη μου: αν δεν εχεις ρευστο, αστο να περαστει στη ΔΟΥ σου...

bulmont
09/08/2011, 20:22
Πριν από λίγα χρόνια ειχε γίνει κάτι αντίστοιχο και στον δήμο της Πάτρας. Ειχαν στείλει
χιλιάδες ειδοποιητήρια γιά πληρωμές κλήσεων δικαίως και αδίκως. Μου ειχαν έρθει μία από
κάθε περίπτωση Η άδικη περίπτωση ενώ έγραφε τον αριθμό κυκλοφορίας του δικού μου ΙΧ
ανέφερε λάθος χρώμα και μάρκα και φυσικά δεν γνώριζα τίποτα γιά αυτήν την κλήση.
Η δεύτερη ειχε όλα τα στοιχεία σωστά (αρ. κυκλοφορίας-μάρκα-χρώμα) και θυμόμουν
που την ειχα δεχτεί.
Δεν πλήρωσα καμμιά από τις δύο και κανείς δεν με ξαναενόχλησε ποτέ. Πάντως γιά να βγει
ενταλμα πληρωμής πιστεύω πως πρέπει να προηγηθει δικαστήριο. Χωρίς δικαστική
απόφαση δύσκολα θα σου πάρουν χρήματα μιάς και ειναι αρκετά παλαιά υπόθεση, και όχι
σύγχρονη γιατί πέρα από παραγραφή, ήταν και διαφορετική η νομοθεσία τότε περί παραβάσεων.

g.kounoupis
09/08/2011, 20:27
Δεν νομίζω να μπαίνουν στη ΔΟΥ αν είναι από την τροχαία το λέω γιατί την πάτησα ξέχασα μια κλήση από το 96 και το 2007 σε τυπικό έλεγχο βγήκε η απόφαση και με πήγαν κάγκελο

bulmont
09/08/2011, 20:30
Ξέχασα να αναφέρω πως οι δικές μου ήταν και οι δυό γιά παράνομο
παρκάρισμα, και δικαιούχος είσπραξης ήταν ο δήμος Πατρέων.

lagman
09/08/2011, 20:44
Επειδη τα γνωριζω απο πρωτο χερι, οι παραβασεις σταθμευσεων ειναι διοικητικες παραβασεις...Πλέον το 99% των παραβασεων του ΚΟΚ απο πταισματικες, ήτοι ποινικες (και αρα υποβαλλομενες σε παραγραφη), μετατραπηκαν σε ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ και το 99% των πλημ/κων διαταξεων μετατραπηκαν σε πταισματικες...

g.kounoupis
09/08/2011, 20:45
Από τον δήμο δεν εκδικάζονται απλά κάποια στιγμή που πας να πάρεις κάποιο χαρτί σου βγάζουν τα χρωστούμενα

THEOD
09/08/2011, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman συμβουλη μου: αν δεν εχεις ρευστο, αστο να περαστει στη ΔΟΥ σου...
Δηλαδή αν περαστεί στην ΔΟΥ μου δεν θα το πληρώσω ???
Και μου λες να αφήσω να περαστεί στην εκκαθάριση της δήλωσής μου (και πιθανόν με τα αντίστοιχα πρόστιμα-προσαυξήσεις) μια κλήση –φάντασμα που κόπηκε 18 μήνες αφού πούλησα το αυτοκίνητο ??? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ… ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΣΟΥΝΑ ???


Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Η δεύτερη κλήση μάλλον είναι δική σου και την έχεις ξεχάσει γιατί όταν κάνεις μεταβίβαση ένα όχημα στο μηχανολογικό μπορεί να παίρνεις την άδεια στα χέρια σου και να έχει τα δικά σου στοιχειά αλλά στο σύστημα αλλάζει μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα βλέπε την πρώτη κλήση που το πούλησες το 99 και σου ήρθε κλίση από το 2000
Δεν ξέρω αν η δεύτερη κλήση είναι δικιά μου ή όχι. Ήμουνα ειλικρινής σε αυτό και έγραψα ότι έχω μια αμφιβολία (αν και πιστεύω ότι ούτε αυτή είναι δική μου- αν μη τι άλλο θα την θυμόμουνα και δεν έχω λόγο να μην σας πω την αλήθεια). Ακόμα και αν υποθετικά δεχτούμε ότι όντως είναι δική μου και για τον α ή β λόγο δεν την πήρα στα χέρια μου τότε, με ποια λογική στέλνουν ειδοποιητήριο πληρωμής μετά από μια 10ετία !!! χωρίς καμία ενημέρωση όλο αυτό το διάστημα ? Μιλάμε για τεράστιο μπουρδέλο...
Τέσπα...Πιστεύω ότι θα καταφέρω να βρω αν το όχημα ήταν στην κατοχή μου το συγκεκριμένο διάστημα και τουλάχιστον ως προς αυτό θα διευκρινιστεί.
Για την πρώτη κλήση όμως είμαι 1000% σίγουρος - δεν ξεχνάς πότε την στιγμή που αγοράζεις ένα καινούργιο αυτοκίνητο. Θυμάμαι μάλιστα και την ακριβή ημερομηνία που το παρέλαβα, 18-1-1999 στην γιορτή μου. Στις 29/12/1998 στα πλαίσια της ανταλλαγής είχα μεταβιβάσει το επίμαχο για να μην χρεωθώ και τα τέλη κυκλοφορίας του επόμενου έτους… Ούτε 1 στο μύριο να έχω κάνει παράβαση με αυτό το 2000…

rockobok
09/08/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman
ΔΕΝ προβλεπεται και δεν υποκεινται τα διοικητικα προστιματα σε ΠΑΡΑΦΡΑΦΗ....δυστυχως..:bawl:

συμβουλη μου: αν δεν εχεις ρευστο, αστο να περαστει στη ΔΟΥ σου...
Ρε κοίτα να δείς ! Να παραγράφεται ο φόνος και όχι η παράνομη στάθμευση!!
:rotflmao: :rotflmao:

panos1050
10/08/2011, 03:10
αν δεν θες να τρεξεις για 100 ευρω και τελικα ακρη να μην βγαλεις
κανε αυτο που σου ειπε ο φιλος πιο πανω
αστει να περασει στην δ.ο.υ. δεν εχει προσαυξησεις
το ειχα κανει σε κληση που ειχα φαει το 05

THEOD
10/08/2011, 08:45
Ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει κάτι. :rolleyes:
Αν το αφήσω να περάσει στην ΔΟΥ, πάλι δεν θα πρέπει να το πληρώσω ? Απλά θα γίνει αργότερα στα πλαίσια της εκκαθάρισης της δήλωσης του 2011 και όχι τώρα.
Μα εδώ το θέμα δεν είναι αν θα πληρώσω τώρα ή αργότερα. Το θέμα είναι γιατί να πληρώσω κάτι που δεν μου αναλογεί :(

panos1050
10/08/2011, 08:48
ακριβως αυτο θα γινει και το κανεις για να μην τρεχεις τωρα ασκοπα
λες να βγαλεις ακρη με τους μαλακες??
εγω δεν νομιζω

THEOD
10/08/2011, 08:55
Να πάνε να μαμηθούνε... Δεν τους τα πληρώνω ο κόσμος να έρθει τούμπα... Θα βρώ τα χαρτιά που πρέπει και θα τους τα τρίψω στην μούρη κι ας μας ακούσει όλος ο Πειραιάς... :a02:

makis206
10/08/2011, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να πάνε να μαμηθούνε... Δεν τους τα πληρώνω ο κόσμος να έρθει τούμπα... Θα βρώ τα χαρτιά που πρέπει και θα τους τα τρίξω στην μούρη κι ας μας ακούσει όλος ο Πειραιάς... :a02:

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα το παραμικρό, δε μας χέζουνε μωρέ, ότι θυμούνται χαίρονται κι αυτοί.

Καταντάει αηδία όλη αυτή η καραγκιοζιά που τους δέρνει, αφού είστε έτσι ψάξτε το ρε, διασταυρώστε το, αποδείξτε μου ότι δεν είστε ελέφαντες κι ελάτε μετά να πληρωθείτε. Με τον τρόπο που το κάνουν μου δείχνουν ένα μόνο πράγμα, ότι ψάχνουν τους μαλάκες που θα πάνε να καταθέσουν κι ότι κάτσει. Σε 10 χρόνια βλέπουμε πάλι..

Ούτε βενζίνη ούτε μελάνι δεν αξίζουν πια, στο οργανωμένο σύστημα θα ήμουν κύριος, στο μπουρδέλο θα είμαι απλά πελάτης και μόνο όταν έχω κάψες (για να μην πω καύλες και παρεξηγηθώ):lol:





edit για YΓ: εδώ μας παίρνουν τη μπουκιά απ'το στόμα, το που παρκάραμε τους ένοιαξε..:rotflmao:

Sapadak
10/08/2011, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να πάνε να μαμηθούνε... Δεν τους τα πληρώνω ο κόσμος να έρθει τούμπα... Θα βρώ τα χαρτιά που πρέπει και θα τους τα τρίψω στην μούρη κι ας μας ακούσει όλος ο Πειραιάς... :a02:

Μαζι σου και εγω, αν εχεις χρόνο να τρέξεις κανα 2 μέρες κάντο.

Απο την άλλη υπολόγισε πόσο θα σου κοστίζουν 2 μέρες άδεια.

Βέβαια για το γαμώτο και μόνο.. :yuck:

keep us posted
:beer:

THEOD
10/08/2011, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα το παραμικρό, δε μας χέζουνε μωρέ, ότι θυμούνται χαίρονται κι αυτοί.


Μάκη δυστυχώς δεν μπορείς απλά να μην κάνεις τίποτα. Αυτοί οι χαρτογιακάδες έχουν και το μαχαίρι και το καρπούζι. Αν το αγνοήσεις τότε μετά από κάποιο διάστημα θα το στείλουν στην ΔΟΥ και θα περάσει στην εκκαθάριση της φορολογικής σου δήλωσης ως αναγκαστική είσπραξη. Και άιντε μετά να βγάλεις άκρη με την ΔΟΥ. Δυστυχώς ΠΡΕΠΕΙ να ασχοληθώ και να το τελειώσω οριστικά τώρα...

Εντωμεταξύ από νωρίς το πρωί προσπαθώ να τηλεφωνήσω στα τηλέφωνα που γράφει πάνω για να τους τα πω ένα χεράκι και φυσικά μιλάνε συνεχώς. Προφανώς σχεδόν όλοι βρίσκονται στις παραλίες και ο ένας που έχει μείνει εκεί τα έχει κατεβάσει για να μην τον ενοχλούν οι ιθαγενείς... :bigcry:

makis206
10/08/2011, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
μετά από κάποιο διάστημα θα το στείλουν στην ΔΟΥ

Αυτό λέω, ότι μέχρι να περάσει αυτό το διάστημα θα έχουμε πεθάνει από την πείνα..:lol:

Πέρα απ'την πλάκα τώρα, ότι νομίζεις κι ότι μπορείς να διαθέσεις Θανάση. Αν νομίζεις ότι μπορείς να το γλυτώσεις κι έχεις τον χρόνο και τη διάθεση τρέξ'το.. προσωπικά δεν έχω τίποτα να διαθέσω σε παρόμοια περίπτωση που παρεπιπτόντως, κάτι εκκρεμεί και για μένα από το 1999 εκ του οποίου πρώτη και τελευταία υπενθύμηση έλαβα το 2008 αλλά έκανα, κάνω και θα συνεχίσω να κάνω τον Κινέζο. Κι όπου πάει.

Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι :beer:

makis206
10/08/2011, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εντωμεταξύ από νωρίς το πρωί προσπαθώ να τηλεφωνήσω στα τηλέφωνα που γράφει πάνω για να τους τα πω ένα χεράκι και φυσικά μιλάνε συνεχώς. Προφανώς σχεδόν όλοι βρίσκονται στις παραλίες και ο ένας που έχει μείνει εκεί τα έχει κατεβάσει για να μην τον ενοχλούν οι ιθαγενείς... :bigcry:

Να γελάσω να μη γελάσω...:rotflmao:

THEOD
10/08/2011, 11:36
Λοιπόν τα νεότερα από το μετωπο της ηλιθιότητας έχουν ως εξής

Όπως το υποπτευόμουν ΚΑΜΜΙΑ από τις 2 κλήσεις δεν αφορούν εμένα...

Για την πρώτη περίπτωση (που έτσι κι αλλιώς ήμουν 1000% σίγουρος) πήγα στο Υπ. Μεταφορών στο Μπραχάμι, στήθηκα στην ουρά, έκανα αίτηση και τελικά και πήρα την σχετική βεβαίωση.

Για την 2η περίπτωση πάλι η κλήση ΔΕΝ αφορά εμένα. Το πρόβλημα είναι ότι από τότε το όχημα έχει μεταβιβαστεί άλλες 2 φορές και η τελευταία μεταβίβαση έχει γίνει στην Σπάρτη όπου εκεί βρίσκεται τώρα και ο φάκελος του οχήματος. Έτσι εδώ στο υπουργείο ΕΝΩ ΣΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΚΛΗΣΗΣ, δεν μου χορηγούν βεβαίωση γιατί λέει αυτή την χορηγεί μόνο η υπηρεσία στην οποία βρίσκεται ο φάκελος - ούτε μια απλή εκτύπωση από το κομπιούτερ δεν μου δίνουν λόγω προσωπικών δεδομένων λέει.... :a31:
Έτσι εγώ θα πρέπει είτε μέσω ΚΕΠ να κάνω αίτηση στην Νομαρχία Λακωνίας να μου χορηγήσει την σχετική βεβαίωση, είτε να πάω μια βαλτούλα μέχρι την Σπάρτη… Και όταν ακούγοντας αυτά έχασα την υπομονή μου και άρχιζα να φωνάζω απαιτώντας να μου δώσουν την βεβαίωση εδώ και τώρα, μου βάλανε και χέρι κι από πάνω ότι τους απασχολώ με θέματα που δεν είναι η δουλειά τους… :a31:

ΑΠΥΘΜΕΝΗ ηλιθιότητα, ανικανότητα και ανευθυνότητα ... :a31:
Τελικά τίποτα δεν μπορεί να σώσει αυτήν την χώρα… :(

makis206
10/08/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ΑΠΥΘΜΕΝΗ ηλιθιότητα και ανικανότητα… :a31: :a31: :a31:
Τελικά τίποτα δεν μπορεί να σώσει αυτήν την χώρα… :(

Τώρα άμα γ@μηθώ στα γέλια θα χαρακτηριστώ ειρωνικός; Γιατί σε καμμία περίπτωση δεν αδιαφορώ γι'αυτό που περνάς, έτσι θάναι άδικο και για μένα..:lol:

Τι άλλο να κάνεις όμως σ'αυτό που καλείσαι να αντιμετωπίσεις τώρα; Γυροβόλι την Ελλάδα για να ξεκαθαρίσεις ότι δεν ευθύνεσαι εσύ για κάτι που κάποιος σου καταλόγισε, για να πάρεις ένα ρημαδο-οκ κι ένα κωλόχαρτο κι όλα αυτά για να γλυτώσεις τη ΔΟΥ που ούτως ή άλλως στον φούντο πάει κι αυτή μαζί με όλους μας..:rotflmao:

Υπερβάλω ε; Σίγουρα; Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Αν ήταν να βγάλουν άκρη θα την είχαν ήδη βγάλει πάντως.

Θανάση ένα έχω -αστειευόμενος- να πω, κάτσε παιδί μου στ'αυγά σου να στρώσεις το Μοντένας κι άσ'τους να κουρεύονται "καπελάκι"..:lol: :beer:


ΥΓ: Μη σου φανεί περίεργο αν σε 10 χρόνια από σήμερα σε ειδοποιήσουν να πληρώσεις αυτό που ξεκαθάρισες σήμερα, κράτα το χαρτί σαν νά'ναι θησαυρός!:lol:

HelenKoR
10/08/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΥΓ: Μη σου φανεί περίεργο αν σε 10 χρόνια από σήμερα σε ειδοποιήσουν να πληρώσεις αυτό που ξεκαθάρισες σήμερα, κράτα το χαρτί σαν νά'ναι θησαυρός!:lol:

γιατι, νομιζεις, κραταω τα χαρτακια απο τα διοδια? :evil: :bigcry:

makis206
10/08/2011, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
γιατι, νομιζεις, κραταω τα χαρτακια απο τα διοδια? :evil: :bigcry:

Καλά εγώ που δεν κρατάω τίποτα θα πάω μέσα με τα μπούνια κάποια στιγμή, να θυμηθώ να φυλάξω μια τράπουλα τουλάχιστον..:rotflmao:

irinia
10/08/2011, 12:32
ME ΠΡΟΛΑΒΕΣ...........





Όπως πολύ σωστά έκανες ,βρές άποδεικτικά στοιχεία ότι ΔΕΝ άφορούν
έσένα οί παραβάσεις.
Έπειτα όλα είναι εύκολα.
Άπλά όμως σέ συμβουλεύω, ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ τζάμπα θά χαλαστείς...!!
Πέραν τού σημείου φυσικά πού σέ άφορά στό οίκονομικό.

Καί νά διευκρινίσουμε καί κάτι γιά όλον τόν κόσμο.

ΟΤΑΝ Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΟΙΝΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ
καί βεβαιωθεί,τότε άν είσαι παρών τά σκάς άλλιώς πάς μέσα....!!
Άν είναι έρήμην καί τό άγνοήσεις καί δέν πάς νά πληρώσεις
ΤΟΤΕ........
ΤΡΩΣ ΤΟ ΑΥΤΟΦΩΡΟ...!!άν σέ πετύχουν τυχαία κάπου.
Άλλιώς δέν πάει κανένας μέσα γιά μιά άπλή παράβαση γιά
παράνομο παρκάρισμα έπειδή ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ.....!!
Ποιές παραβάσεις θεωρούνται άπό τόν ΚΟΚ ποινικές..??
Μέθη, ύπερβολική ταχύτητα κ.λ.π....
Συνεπώς διαχωρίστε το καί καλμάρετε.....





:wave2:

catmaster
10/08/2011, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Καλά εγώ που δεν κρατάω τίποτα θα πάω μέσα με τα μπούνια κάποια στιγμή, να θυμηθώ να φυλάξω μια τράπουλα τουλάχιστον..:rotflmao:

και καμιά κούτα τσιγάρα... πάρε από τώρα γιατί θα έχουν φτάσει εξήντα ευρώ το πακέτο ... :lol:

BROS400
10/08/2011, 12:39
Προσπάθησε να τους βρεις στο τηλέφωνο ή να πας από κει... μπορεί να βρεις άκρη πιο εύκολα, καθώς η βλακεία τους όντως δεν έχει όρια κι εξηγούμαι...

Την προηγούμενη εβδομάδα, μου έρχεται χαρτί από το δήμο Δάφνης για κλήση του 2008. Εγώ Δάφνη μόνο στις φακές :lol: οπότε παίρνω άμεσως τηλέφωνο να δω τι διαολο είναι.

Ευγενέστατη η κοπέλα δεν λέω, αφού της λέω ότι στη Δάφνη εγώ δεν κινούμαι και αποκλείεται να είναι δικό μου, μου ζητάει τον κωδικό και με ενημερώνει ότι είναι κλήση για παρκάρισμα στο όχημα με αριθμο τάδε και μάλιστα ήταν παρών ο οδηγός με καταγεγραμμένα τα στοιχεία του, ο οποίος βέβαια δεν ήμουν εγώ!!!

Της λέω ότι δεν είχα ποτέ όχημα στην κατοχή μου με αυτό το νούμερο και μου απαντάει ότι το υπουργείο τους έδωσε το όνομά μου ΚΑΙ κάποιου άλλου :eyepop: :eyepop:
προφανώς το έπαιξαν λόττο και κλήρωσε εμένα! επίσης της λέω, καλά έχετε τα στοιχεία του οδηγού-παραβάτη και αντι να κυνηγήσετε αυτόν, κυνηγάτε τον ιδιοκτήτη του οχήματος και μάλιστα λάθος άνθρωπο;

Ναι λέει έχετε δίκιο, λάθος μας... θα την διαγράψουμε από εσάς, συγγνώμη καλημέρα σας...


τώρα αν μου ξαναέρθει μετά από 10 χρόνια, τι να σου πω... :confused:

THEOD
10/08/2011, 12:44
Εγώ πάντως τους επιστρέφω συστημένα ταχυδρομικώς τις ειδοποιήσεις, την βεβαίωση που πήρα για την πρώτη κλήση, και στον φάκελλο βάζω και την κάτωθι επιστολή



ΠΡΟΣ ΔΗΜΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΜΗΜΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΣΤΑΘΜΕΥΣΕΩΝ
Κα .....
ΘΕΜΑ Ειδοποίηση κλήσεων

Στις 9-8-2011 παρέλαβα ταχυδρομικώς 2 ειδοποιήσεις για πληρωμές κλήσεων.

Η πρώτη με αριθμό πρόσκλησης 2100..... και ημερομηνία παράβασης 8/9/2001 αφορά το υπ’ αριθμόν ΥΕΜ 5... FIAT PUNTO του οποίου ήμουν κάτοχος από το 1994 έως το 1999. Το όχημα έχει μεταβιβαστεί από εμένα το 1999 και φυσικά δεν έχω την παραμικρή ευθύνη από τότε και μετά. Σας επισυνάπτω πίσω από το ειδοποιητήριο την βεβαίωση που πήρα κατόπιν αίτησής μου από το παράρτημα του Υπ. Μεταφορών στο Μπραχάμι που αναφέρει τον κάτοχο του οχήματος την συγκεκριμένη ημερομηνία.

Η δεύτερη με αρ. πρόσκλησης 2100... και ημερομηνία παράβασης 11/4/2001 αφορά το υπ ‘αριθμόν ΥΜΗ 2... HUNDAI ATOS το οποίο αγόρασα στις 6/10/2002 και το πούλησα το 2006. Άρα και για αυτή την παράβαση δεν έχω την παραμικρή ευθύνη. Σύμφωνα με το υπ. Μεταφορών κάτοχος του την συγκεκριμένη ημερομηνία ήταν κάποιος κος ....... που μένει στον Πειραιά αλλά δεν μου χορηγούν την σχετική βεβαίωση γιατί ο φάκελος του οχήματος βρίσκεται στην Δ/νση Συγκοινωνιών Λακωνίας και πρέπει να απευθυνθώ αυτοπροσώπως ΚΑΙ εκεί για να πάρω την βεβαίωση.

Εσείς λοιπόν θα πρέπει υπηρεσιακά να απευθυνθείτε στην Δ/νση Συγκοινωνιών Λακωνίας, να βρείτε τα πλήρη στοιχεία, και να αποστείλετε τις ειδοποιήσεις στο σωστό άτομο.
Δεν είναι δυνατόν ο πολίτης χάνοντας μεροκάματα να τρέχει δε-αρ σε όλες τις υπηρεσίες του λεκανοπεδίου για να σας αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας επειδή η δική σας υπηρεσία είναι ανίκανη να κάνει σωστά την δουλειά της και στέλνει αδιακρίτως και χωρίς έλεγχο ειδοποιητήρια πληρωμής σε όποιον βρήκε πρόχειρο 10+ χρόνια μετά την παράβαση...

Με τιμή

Τα πλήρη στοιχεία μου







Και να πάνε να μαμηθούνε....

paramedic
10/08/2011, 12:48
Καλύτερα να τις παρέδιδες εκεί που λες και να έπαιρνες και αριθμό πρωτοκόλλου ωστε να βρίσκεις όποτε θέλεις όλα οσα παρέδωσε και όσα τους απευθύνεις.

THEOD
10/08/2011, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Καλύτερα να τις παρέδιδες εκεί που λες και να έπαιρνες και αριθμό πρωτοκόλλου ωστε να βρίσκεις όποτε θέλεις όλα οσα παρέδωσε και όσα τους απευθύνεις.

Σωστά τα λες, αλλά πρέπει να τρέχω Πειραιά οπότε μου κάθεται καλύτερα να τα στείλω συστημένα με το ταχυδρομείο... Εννοείται ότι κρατάω τα πάντα σε φωτοτυπίες... :winka:

makis206
10/08/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και να πάνε να μαμηθούνε....

:beer: :beer: :lol: :beer: :beer:


@Άκη θα προτιμήσω τη φούντα που θα έχει αποποινικοποιηθεί και θα τη βρίσκω τσάμπα και αγνή αγνή απ'τον κήπο της φυλακής :lol:

Johnny_Nik
10/08/2011, 12:53
Αυτά είναι τα λιγότερα. Εμάς μας ειδοποίησε το Αστ. Τμήμα του χωριού ότι το επί 7 χρόνια ακινητοποιημένο αυτοκίνητο λόγω μηχανικής βλάβης που έχουμε στο χωριό προκάλεσε υλικές ζημιές σε άλλο όχημα στην Αθήνα και έφυγε!!! (τις πινακίδες τις έχουμε καταθέσει στην εφορία αλλά δεν είχε γίνει οριστική διαγραφή).

Τώρα πως ένα αμάξι παρατημένο 7 χρόνια σηκώθηκε και έφυγε, πήγε έκανε ζημιά και ξανάρθε.... Και όλα αυτά χωρίς καν να έχει κινητήρα!!!!
:lol:

paramedic
10/08/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Αυτά είναι τα λιγότερα. Εμάς μας ειδοποίησε το Αστ. Τμήμα του χωριού ότι το επί 7 χρόνια ακινητοποιημένο αυτοκίνητο λόγω μηχανικής βλάβης που έχουμε στο χωριό προκάλεσε υλικές ζημιές σε άλλο όχημα στην Αθήνα και έφυγε!!! (τις πινακίδες τις έχουμε καταθέσει στην εφορία αλλά δεν είχε γίνει οριστική διαγραφή).

Τώρα πως ένα αμάξι παρατημένο 7 χρόνια σηκώθηκε και έφυγε, πήγε έκανε ζημιά και ξανάρθε.... Και όλα αυτά χωρίς καν να έχει κινητήρα!!!!
:lol:
Νεφελιμ φίλε μου Νεφελιμ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
10/08/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD


Εσείς λοιπόν θα πρέπει υπηρεσιακά να απευθυνθείτε στην Δ/νση Συγκοινωνιών Λακωνίας, να βρείτε τα πλήρη στοιχεία, και να αποστείλετε τις ειδοποιήσεις στο σωστό άτομο.
Δεν είναι δυνατόν ο πολίτης χάνοντας μεροκάματα να τρέχει δε-αρ σε όλες τις υπηρεσίες του λεκανοπεδίου για να σας αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας επειδή η δική σας υπηρεσία είναι ανίκανη να κάνει σωστά την δουλειά της και στέλνει αδιακρίτως και χωρίς έλεγχο ειδοποιητήρια πληρωμής σε όποιον βρήκε πρόχειρο 10+ χρόνια μετά την παράβαση...

Με τιμή



Η τιμη μ'αρεσει ,μετα το χωσιμο.:bigcry:

THEOD
10/08/2011, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Η τιμη μ'αρεσει ,μετα το χωσιμο.:bigcry:

Σε παρακαλώ... Με προσβάλλεις...
Είπαμε αγανακτισμένος είμαι, αλλά όχι και να χάσω το savoir-vivre μου... :D :D :D

ετσι δεν γράφεται ρε το savoir-vivre ???

manhunter
10/08/2011, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Αυτά είναι τα λιγότερα. Εμάς μας ειδοποίησε το Αστ. Τμήμα του χωριού ότι το επί 7 χρόνια ακινητοποιημένο αυτοκίνητο λόγω μηχανικής βλάβης που έχουμε στο χωριό προκάλεσε υλικές ζημιές σε άλλο όχημα στην Αθήνα και έφυγε!!! (τις πινακίδες τις έχουμε καταθέσει στην εφορία αλλά δεν είχε γίνει οριστική διαγραφή).

Τώρα πως ένα αμάξι παρατημένο 7 χρόνια σηκώθηκε και έφυγε, πήγε έκανε ζημιά και ξανάρθε.... Και όλα αυτά χωρίς καν να έχει κινητήρα!!!!
:lol:



Έλιωσα
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :lol:

THEOD
10/08/2011, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Αυτά είναι τα λιγότερα. Εμάς μας ειδοποίησε το Αστ. Τμήμα του χωριού ότι το επί 7 χρόνια ακινητοποιημένο αυτοκίνητο λόγω μηχανικής βλάβης που έχουμε στο χωριό προκάλεσε υλικές ζημιές σε άλλο όχημα στην Αθήνα και έφυγε!!! (τις πινακίδες τις έχουμε καταθέσει στην εφορία αλλά δεν είχε γίνει οριστική διαγραφή).

Τώρα πως ένα αμάξι παρατημένο 7 χρόνια σηκώθηκε και έφυγε, πήγε έκανε ζημιά και ξανάρθε.... Και όλα αυτά χωρίς καν να έχει κινητήρα!!!!
:lol:

Αυτό μην το γελάς...Ίσως και δεν είναι τόσο αθώο... Μπορεί μεν να έχει θεωρηθεί ως "οριστικά διαγραφέν" και οι πινακίδες να δόθηκαν σε νέο όχημα, δεν αποκλείεται όμως και κάποιος (μέσα από κύκλωμα στην εφορία) να κυκλοφορεί πχ ένα κλεμμένο όχημα με τις δικές σου πινακίδες, ή απλά να κυκλοφορεί με τις δικές σου πινακίδες ενώ έχει καταθέσει τις δικές του για να μην πληρώνει τέλη κυκλοφορίας (το "αθώο" σενάριο...).
Αλλά άμα φάει καμιά κλήση ή συμβεί κάτι άλλο (πχ ατύχημα) μετά εσύ (όπως κι εγώ) θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας....Το χαρτί της κατάθεσης των πινακίδων και τα μάτια σου... :wave2:

wendigo
10/08/2011, 21:04
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η επιστολή που στάλθηκε θα μπει αμέσως στα υπόψιν (κάλαθος αχρήστων) :(

nikos_abel
10/08/2011, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
και καμιά κούτα τσιγάρα... πάρε από τώρα γιατί θα έχουν φτάσει εξήντα ευρώ το πακέτο ... :lol:

Ναι, αλλά θα βρίσκει φ...ντα σε τιμές κοψοχρονιά :rotflmao:

nikos_abel
10/08/2011, 21:51
Ρε τι έχουμε πάθει...

arxaios
11/08/2011, 10:10
Σωτήριον έτος 1991 ......... κατεβαίνω από το σπίτι (Παγκράτι τότε) και το Υ-10 Turbo μου είναι άφαντο !!!
Τρελλαίνομαι και πάω στο Αστ. Τμήμα να δηλώσω κλοπή !!!
Μετά από καμμιά ώρα μου λένε ότι το αυτοκίνητο είναι στο Α.Τ. Ομονοίας στο γκαράζ με κλήση για παράνομη στάθμευση ......
Πάω και όντως το αυτοκίνητο είναι στη μάντρα με ξεμονταρισμένες τις πινακίδες και ξεχαρβαλομένη την μια κλειδαριά της πόρτας και τη κλειδαριά του τιμονιού !!!
Τι έχει γίνει ........
Το αυτοκίνητο κλάπηκε από Παγκράτι, αλλά τους άφησε εξω από τη Βουλη εκεί στους Τσολιάδες, και αφού το ανέβασαν στο πεζοδρόμιο την έκαναν ..........
Φυσικά πάει ο γερανός και το μαζεύει, αφαιρούν πινακίδες και ρίχνουν και μια βαρβάτη κλήση για σταθμευση !!!
Αποτέλεσμα ...... πληρώνω την κλήση + εξτρα ποσό για το γερανό και μου κρατάνε και για 10 μέρες τις πινακίδες !!!
Πλήρωσα και ένα σετάκι κλειδαριές ........ και όλα μια χαρά !!!

Κλαίς ή γελάς ;;;

Johnny_Nik
11/08/2011, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτό μην το γελάς...Ίσως και δεν είναι τόσο αθώο... Μπορεί μεν να έχει θεωρηθεί ως "οριστικά διαγραφέν" και οι πινακίδες να δόθηκαν σε νέο όχημα, δεν αποκλείεται όμως και κάποιος (μέσα από κύκλωμα στην εφορία) να κυκλοφορεί πχ ένα κλεμμένο όχημα με τις δικές σου πινακίδες, ή απλά να κυκλοφορεί με τις δικές σου πινακίδες ενώ έχει καταθέσει τις δικές του για να μην πληρώνει τέλη κυκλοφορίας (το "αθώο" σενάριο...).
Αλλά άμα φάει καμιά κλήση ή συμβεί κάτι άλλο (πχ ατύχημα) μετά εσύ (όπως κι εγώ) θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας....Το χαρτί της κατάθεσης των πινακίδων και τα μάτια σου... :wave2:

Ευτυχώς με το χαρτάκι ακινησίας το θέμα έληξε εκεί. Μπορεί απλά έτυχε αυτοκίνητο που να έμοιαζε στα χαρακτηριστικά ή στον αριθμό κυκλοφορίας. Το να πάρει τώρα κάποιος τις πινακίδες από τη ΔΟΥ του δήμου που δουλεύουν 5-6 άτομα και όλοι γνωστοί θα μου φαινόταν χαζό. Ειδικά σε ένα μέρος που ξέρει ο ένας τον άλλον.

Έχω μια οφ τόπικ απορία. Μπορώ εγώ ανά πάσα στιγμή να ξαναπάρω πίσω τα νούμερα και να κυκλοφορίσω το αμάξι? Η από κάποιο σημείο και μετά γίνεται αυτόματα οριστική διαγραφή του? Με τα τέλη των ετών που έχουν περάσει τί γινεται ακριβώς?

arxaios
11/08/2011, 10:20
Περίπτωση βου .....
Κάποια στιγμή μου έρχεται ειδοποιητήριο από Δ. Αθηναίων για κλήση παράνομης στάθμευσης !!!
Κοιτάζω την κλήση ........ το νούμερο σωστό ........ Fiat Punto σωστό ......... χρώμα μπλε, ωωωωωπ εμένα είναι μπορντώ ......... χρόνος παράβασης 1998, ωωωωωωωπ ήμουνα μόνιμος κάτοικος Ηρακλείου και δεν είχα ανέβει καθόλου Αθήνα από το 1996 !!!
Πέρνω τηλέφωνο και τους εξηγώ ότι το αυτοκίνητο ήταν και είναι μπορντώ και ότι δεν ήμουνα Αθήνα στο διάστημα της παράβασης !!!
Με ρωτάνε αν μπορώ να αποδείξω το ότι δεν ήμουνα Αθήνα, αν αρκούνε μαρτυρίες ανθρώπων που με γνωρίζουν, τότε το μόνο εύκολο !!!
Στέλνω και ένα φαχ με την αδεια κυκλοφορίας και την έσβησαν την κλήση !!!

SNORLAX2
11/08/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Η πρώτη μάλιστα αφορά όχημα που ΣΙΓΟΥΡΑ την δεδομένη περίοδο δεν ήταν στην κατοχή μου. Είχε πουληθεί 18 μήνες νωρίτερα. Το θυμάμαι μετά βεβαιότητας γιατί πρόκειται για αυτοκίνητο που το είχα δώσει ανταλλαγή σε μαγαζί (TO ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΣ???)
για αγορά καινούργιου αρχές του 1999 (18 μήνες πριν την κλήση), αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω μιας και δεν υπάρχουν πλέον τα σχετικά έγγραφα αγοραπωλησίας. Στο πίσω μέρος της ειδοποίησης λέει ότι αν το όχημα δεν ήταν στην κατοχή την συγκεκριμένη περίοδο να επιστρέψω την κλήση επισυνάπτοντας κάποιο αποδεικτικό της μεταβίβασης....Έλα μου όπως που μετά από σχεδόν 12 χρόνια δεν έχω κάτι τέτοιο...

Η 2η κλήση αφορά όχημα που ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ (????????????????)αν ήταν στην κατοχή μου το συγκεκριμένο διάστημα. Πιστεύω πως όχι - η κλήση πρέπει να αφορά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μιας και από ότι θυμάμαι το είχα πάρει μεταχείρω 3-4 μήνες μετά την ημερομηνία της κλήσης (4/2001) και το είχα πουλήσει το 2006. Για το συγκεκριμένο βρίσκω τα αποδεικτικά της μεταβίβασης όταν το ξαναπούλησα το 2006 αλλά δεν βρίσκω τα αποδεικτικά αγοράς του το 2001 και όντως δεν είμαι και 100% σίγουρος για την ακριβή ημερομηνία αγοράς (αν και λίγες πιθανότητες να πέφτω έξω)...

Τι κάνω τώρα ρε παιδιά ???
Πως αποδυκνείω ότι δεν είμαι ελέφαντας ? :confused:
Και γιατί να πρέπει ΕΓΩ να αποδείξω τις ημερομηνίες κατοχής και δεν είναι υποχρεωμένοι αυτοί που στέλνουν την κλήση να το ψάξουν ???



Καμμιά αντίστοιχη εμπειρία υπάρχει ??? :a4: πρόκειται για αυτοκίνητο

αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω

ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ

Acacius
11/08/2011, 13:03
Ήμουν 16 χρονών και έρχεται σπίτι κλήση για δικαστήριο, διότι λέει συνελήφθην να οδηγώ χωρίς δίπλωμα. Οδηγούσα τότε ένα Chappy που είχαμε σπίτι (νόμιμα) ενώ την καινούργια ασημί Virago 250 που είχε πάρει το πατέρας μου δεν την άγγιζα. Με ρωτάει ο πατέρας μου αν την έχω πάρει στη ζούλα και με πιάσανε, όχι του απαντάω εγώ, προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη, μάταια. Πάει ο πατέρας μου δικαστήριο, εξηγεί ότι εγώ τέτοιες μ@λ@κίες δεν κάνω, κρίθηκα επιεικώς αθώος.

Το τι είχε γίνει το μάθαμε αργότερα. Ο ξάδερφός μου με το ίδιο όνομα είχε ένα ασημί yamaha GT80 και τον είχαν σταματήσει κάπου, κάποτε. Η σύμπτωση ήταν ότι η πινακίδα του διέφερε κατά ένα μόνο ψηφίο από τη Virago. Κάποιος υπάλληλος έριξε ένα βλέφαρο, βρήκε κάτι που ταίριαζε αρκετά και μου τη φόρεσε.

Ομολογουμένως ήταν αρκετά μεγάλη σύμπτωση οπότε το λάθος δικαιολογείται εν μέρει, αλλά εγώ δεν έφταιγα.

THEOD
11/08/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
πρόκειται για αυτοκίνητο

αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω

ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ

Γιατί σου κάνει εντύπωση ?

Από το 1999 έως σήμερα έχω αγοραπωλήσει πάνω από 6 αυτοκίνητα (για μεγάλο διάστημα είχαμε 2 τουτού στην οικογένεια οπότε μια άλλαζα το ένα, μια το άλλο κοκ), 6 μοτοσυκλέττες και 3 παποειδή.
Είναι δυνατόν να θυμάμαι ημερομηνίες αγοράς και πώλησης του καθενός και ειδικά αυτών που έχουν περάσει πλέον 10 χρόνια ?
Ούτε κρατάω έγγραφα ή τα αποδεικτικά αγοραπωλησίας που είναι παλαιότερα των 5-6 ετών την στιγμή που δεν κατέχω πλέον το όχημα.

Johnny_Nik
11/08/2011, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Γιατί σου κάνει εντύπωση ?

Από το 1999 έως σήμερα έχω αγοραπωλήσει πάνω από 6 αυτοκίνητα (για μεγάλο διάστημα είχαμε 2 τουτού στην οικογένεια οπότε μια άλλαζα το ένα, μια το άλλο κοκ), 6 μοτοσυκλέττες και 3 παποειδή.
Είναι δυνατόν να θυμάμαι ημερομηνίες αγοράς και πώλησης του καθενός και ειδικά αυτών που έχουν περάσει πλέον 10 χρόνια ?
Ούτε κρατάω έγγραφα ή τα αποδεικτικά αγοραπωλησίας που είναι παλαιότερα των 5-6 ετών την στιγμή που δεν κατέχω πλέον το όχημα.

Σε βρίσκω σωστό, εγώ έκανα εκκαθάριση σε όλα τα έγγραφα πλέον των 3-4 ετών (συμπεριλαμβανομένων αποδείξεων, και άλλων). Να όμως που τελικά μπορεί να χρειαστούν. Εδώ και ένα χρόνο περίπου τα πηγαίνω στο χωριό. Έχουμε ένα δωμάτιο σαν γραφείο όπου τα μαζεύουμε όλα, μέχρι νεοτέρας. Αλλά δεν μπορούν να το κάνουν όλοι, και εκεί είναι που πατάει το Δημόσιο για να εισπράξει.

Johnny_Nik
20/08/2011, 19:50
E λοιπόν σήμερα ήταν η σειρά μου! Βρήκα στο γραμματοκιβώτιο ένα γράμμα από την Τροχαία το οποίο βεβαίωνε κλήση για στάθμευση από το 2006

Έλα όμως που το 2006 εν είχα καν δίπλωμα και το αμάξι μου (στο οποίο βεβαιώθηκε η κλήση) το είχε ο πρώτος ιδιοκτήτης (μια κοπέλα). Εγώ το αγόρασα το 2008 και φυσικά έχω όλα τα αποδεικτικά. Ποιός τρέχει όμως από Δευτέρα....:bigcry: :bigcry:

anwrimos
22/08/2011, 21:20
ο δήμος Πειραιά μάλλον έχει έλλειψη απο χρήματα.. ίδια περίπτωση με του THEOD και η δικιά μου με τη διαφορά ότι το αυτοκίνητο ήταν στο όνομα συγγενή μου που πια δεν βρίσκεται εν ζωή και βέβαια η κλήση στο όνομά του... Να σημειώσω πως δεν βρισκεται στην κατοχή μας πια το αυτοκίνητο... Αφου το θυμηθήκανε τώρα απο το 2001 ας τα βρούνε......

johnnyestia
23/08/2011, 22:49
Δηλαδή από ότι κατάλαβα, θα πρέπει άμα ψάχνουμε να αγοράσουμε μεταχειρισμένο να κοιτάμε και για τυχόν απλήρωτες κλήσεις, γιατί ολόκληρο υπουργείο συγκοινωνιών δεν μπορεί να διασταυρώσει ποιος κατείχε ποιο όχημα και πότε. :a31:

chr1s_86
24/08/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Δηλαδή από ότι κατάλαβα, θα πρέπει άμα ψάχνουμε να αγοράσουμε μεταχειρισμένο να κοιτάμε και για τυχόν απλήρωτες κλήσεις, γιατί ολόκληρο υπουργείο συγκοινωνιών δεν μπορεί να διασταυρώσει ποιος κατείχε ποιο όχημα και πότε. :a31:

Οι κλήσεις απ' ότι κατάλαβα είναι από Δημοτική αστ. οπότε μάλλον πάνε στο υπουργείο και λένε "σε ποιον αντιστοιχεί η πινακίδα τάδε;" και αυτοί τους δίνουν όποιον το έχει τώρα... :rolleyes: :lol:

makis206
24/08/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Οι κλήσεις απ' ότι κατάλαβα είναι από Δημοτική αστ. οπότε μάλλον πάνε στο υπουργείο και λένε "σε ποιον αντιστοιχεί η πινακίδα τάδε;" και αυτοί τους δίνουν όποιον το έχει τώρα... :rolleyes: :lol:

Ρε'σείς έχω μια "εκκρεμότητα" στον Δήμο Χανίων από το 1999 με ένα Honda Supra που πούλησα το 2002, μπας τό'χει κανείς και τού'ρθε ειδοποίηση;

Τι κάνει το μηχανάκι μου ρε, καλά;:rotflmao:

DimChios
28/08/2011, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε'σείς έχω μια "εκκρεμότητα" στον Δήμο Χανίων



κοψε τις μλκιες εσυ!

:evil:

THEOD
28/08/2011, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Οι κλήσεις απ' ότι κατάλαβα είναι από Δημοτική αστ. οπότε μάλλον πάνε στο υπουργείο και λένε "σε ποιον αντιστοιχεί η πινακίδα τάδε;" και αυτοί τους δίνουν όποιον το έχει τώρα... :rolleyes: :lol:

Μπα... κάτι άλλο παίζει που όμως είναι τόσο μαλακία που ακόμα δεν μπορώ να το φανταστώ...

Πρόσεξε..

2 κλησεις από το 2001 (10 χρόνια πριν !)
Στην μια περίπτωση είχα ήδη πουλήσει χρόνια πριν το αυτοκίονητο
Στην 2η δεν το είχα αγοράσει ακόμα !
To περίεργο είναι ότι δεν υπήρξε περίοδο που να ήμουν ταυτόχρονα κάτοχος και των 2 οχημάτων. Για την ακρίβεια το πρώτο πουλήθηκε 2,5 χρόνια πριν την αγορά του 2ου και οι κλήσεις αφορόυν αυτό το μεσοδιάστημα !!!
Το πως τα κατάφεραν πράγματι είναι αξιο θαυμασμού και μεταξύ μας θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει το πως... Είναι αυτό που λένε ότι η ηλιθιότητα είναι ανίκητη.
Εκτός αν παίζει από πίσω βρώμικο παιχνίδι με την λογική "στείλε μερικές χιλιάδες ειδοποιητήρια και μετά από μια δεκαετία όλο και κάποιος δεν θα θυμάται , θα βαρεθεί να το ψάξει και θα πληρώσει...Και 1% να τσιμπήσει καλά λεφτουδάκια είναι "

BLACKGAS
28/08/2011, 20:33
Εκτός αν παίζει από πίσω βρώμικο παιχνίδι με την λογική "στείλε μερικές χιλιάδες ειδοποιητήρια και μετά από μια δεκαετία όλο και κάποιος δεν θα θυμάται , θα βαρεθεί να το ψάξει και θα πληρώσει...Και 1% να τσιμπήσει καλά λεφτουδάκια είναι "

Ενίσταμαι κύριε! Που είδες αυτή τη λογική στη σύγχρονη και θεσμικά ισχυρή, νομοκρατούσα ελληνική πολιτεία??????????????

Στους ημιπαίθριους????????
Στην περαίωση????????
Στα αυθέραιτα οσονούπω???????

ΥΓ Σε απλά ελληνικά λέγεται: Ότι φάμε, ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κώλος μας!

:mad:

chr1s_86
29/08/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μπα... κάτι άλλο παίζει που όμως είναι τόσο μαλακία που ακόμα δεν μπορώ να το φανταστώ...


Το μπέρδεψα λίγο πριν, έχεις δίκιο όπως τα λες... είναι απίστευτοι πραγματικά.... :dizzy:

koulis25
29/08/2011, 18:30
Φίλε βρες τις φορολογικές δηλώσεις των ετών που έγιναν οι παραβάσεις όπου εκεί φαίνεται αν το όχημα ήταν στην κατοχή σου ή όχι. Αν έχεις αντίγραφα μπορείς να το δεις μόνος σου. Αν όχι, καλύτερα πήγαινε στο λογιστή σου.

George20vt
30/08/2011, 07:40
Πάνω που παρακολουθούσα με ενδιαφέρον το thread και τον όλο παραλογισμό, σήμερα με περίμενε και εμένα έκπληξη από το Δήμο Πειραιά.

Κλήση λοιπόν για παράνομη στάθμευση για το κουτί με ημερομηνία 20-11-2001 !!!

Το αυτοκίνητο ήταν μεν στην κατοχή μου αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι η υπόθεση βρωμάει μιας και:
1. Η ημερομηνία πέφτει καθημερινή και εργάσιμη (εργάζομαι στην Κηφισιά!)
2. Δεν έχω καμία σχέση με Πειραιά
3. Κυκλοφορώ αποκλειστικά με μηχανή εντός αστικού ιστού
4. Εννοείται πως δε βρήκα ποτέ κάποια κλήση
5. Δεν έχω λάβει καμία ειδοποίηση μέσα σε αυτά τα 10 έτη
6. Δεν αναγράφεται ΠΟΥΘΕΝΑ στην ειδοποίηση ούτε μάρκα, ούτε μοντέλο, ούτε καν χρώμα του αυτοκινήτου!

Σήμερα-αύριο θα επικοινωνήσω με φίλη δικηγόρο για να με κατατοπίσει σχετικά με τις όποιες διοικητικές κυρώσεις και κατόπιν σκέφτομαι να ζητήσω το απόκομμα της κλήσης όπου θα πρέπει να αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία του οχήματος. Μια φορά πάντως τα 61,63 ευρώ που μου ζητάνε, καλύτερα να τους βάλω φωτιά και να τα κάψω...

Sapadak
30/08/2011, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Πάνω που παρακολουθούσα με ενδιαφέρον το thread και τον όλο παραλογισμό, σήμερα με περίμενε και εμένα έκπληξη από το Δήμο Πειραιά.

Κλήση λοιπόν για παράνομη στάθμευση για το κουτί με ημερομηνία 20-11-2001 !!!

Το αυτοκίνητο ήταν μεν στην κατοχή μου αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι η υπόθεση βρωμάει μιας και:
1. Η ημερομηνία πέφτει καθημερινή και εργάσιμη (εργάζομαι στην Κηφισιά!)
2. Δεν έχω καμία σχέση με Πειραιά
3. Κυκλοφορώ αποκλειστικά με μηχανή εντός αστικού ιστού
4. Εννοείται πως δε βρήκα ποτέ κάποια κλήση
5. Δεν έχω λάβει καμία ειδοποίηση μέσα σε αυτά τα 10 έτη
6. Δεν αναγράφεται ΠΟΥΘΕΝΑ στην ειδοποίηση ούτε μάρκα, ούτε μοντέλο, ούτε καν χρώμα του αυτοκινήτου!

Σήμερα-αύριο θα επικοινωνήσω με φίλη δικηγόρο για να με κατατοπίσει σχετικά με τις όποιες διοικητικές κυρώσεις και κατόπιν σκέφτομαι να ζητήσω το απόκομμα της κλήσης όπου θα πρέπει να αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία του οχήματος. Μια φορά πάντως τα 61,63 ευρώ που μου ζητάνε, καλύτερα να τους βάλω φωτιά και να τα κάψω...

Δε παιζονται οι κεραταδες...δε παιζονται

zephyr1
30/08/2011, 09:39
Αντι να χουμε ενα μεσο (μοτοε) ή δεν ξερω εγω ποιον παπαρα να τους μαμησουμε ή να αντιδρασουμε ομαδικα στην μαλακια τους ,καθομαστε και συζηταμε ποσο αδικοι και καραγκιοζηδες ειναι.
Καμια ομαδικοτητα,καμια μαζικη αντιδραση ,μονο μπλα μπλα και γκρινια.

Τα ιδια και τα ιδια στην Ελλαδιτσα μας ,που με τα ιδια μας τα μυαλα την καναμε ετσι.

Και η κατρακυλα δεν εχει τελος.

THEOD
09/01/2012, 15:01
Μήπως...λέω μήπως... έτσι εξηγούνται όλα ? :a13: :a13: :a13:

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/01/blog-post_8508.html

Allst@rf
09/01/2012, 15:39
α ρε trelf πόσο δίκιο έχεις...


:evil:

cityfly
09/01/2012, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Αυτά είναι τα λιγότερα. Εμάς μας ειδοποίησε το Αστ. Τμήμα του χωριού ότι το επί 7 χρόνια ακινητοποιημένο αυτοκίνητο λόγω μηχανικής βλάβης που έχουμε στο χωριό προκάλεσε υλικές ζημιές σε άλλο όχημα στην Αθήνα και έφυγε!!! (τις πινακίδες τις έχουμε καταθέσει στην εφορία αλλά δεν είχε γίνει οριστική διαγραφή).

Τώρα πως ένα αμάξι παρατημένο 7 χρόνια σηκώθηκε και έφυγε, πήγε έκανε ζημιά και ξανάρθε.... Και όλα αυτά χωρίς καν να έχει κινητήρα!!!!
:lol:

Christine το λένε το αμάξι σου; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Allst@rf
09/01/2012, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
Christine το λένε το αμάξι σου; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

όχι Χερμπι...


:lol:

cosgili
09/01/2012, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
όχι Χερμπι...


:lol: :bigcry: :bigcry:

Johnny_Nik
10/01/2012, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
Christine το λένε το αμάξι σου; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
όχι Χερμπι...


:lol:

:lol: :lol:

:beer:

Corki
01/08/2012, 15:55
Σημερα ελαβα και εγω ειδοποίηση για ανεξοφλητη οφειλη προς τον δημο Αθηναιων με ημερομηνια 4/2/2011 για παρανομη σταθμευση. Η πρωτη και μοναδικη κληση που εχω λαβει στην ζωη μου ενω οδηγαω 15 χρονια. Η "κληση" ειχε πληρωθει τισ επομενες μερες σε ταχυδρομειο. Παρολο που κατι καθικια ειχαν μπει στο σπιτι αρχες 2012 και το εκαναν λυμπα σκιζοντας οτι χαρτι ειχα αρχειοθετημενο ψαχνοντας για "γκαφρα", η αποδειξη πληρωμης την γλιτωσε και μολις την ανεσυρα απο τον πακο χαρτιου που δν εχω τακτοποιησει.

Ευτυχως που ειμαι ψυχαναγκαστικος και φιλαω τα παντα. Απο αυριο μολις βρω χρονο παω να τους την καρφωσω στο λαρυγκι, γιατι ειναι μεγαλα @ρχιδια.

Μερσι και το νου σας!!!

ThanosMr
02/08/2012, 09:24
Τελικά είμαστε πολλοί!!
Κείμενο :
Ειδοποίηση

Σας υπενθυμίζουμε ότι έχετε χρεωθεί στο Ταμείο μας με τα παρακάτω ποσά για οφειλές σας προς το Δήμο μας και σας παρακαλούμε να φροντίσετε για την καταβολή τους εντός των παρακάτω ημερομηνιών.
Σε αντίθετη περίπτωση θα βρεθούμε στη δυσάρεστη θέση να λάβουμε όλα τα νόμιμα και αναγκαία μέτρα για την είσπραξή τους. Επίσης θα κοινοποιήσουμε την οφειλή σας στην αρμόδια ΔΟΥ σύμφωνα με την υπουργική απόφαση 45081/24-11-97 περί αποδεικτικού ενημερότητας.
Για κάθε συμπληρωματική πληροφορία να απευθύνεστε στην υπηρεσία ταμείου του δήμου μας.
Και από κάτω ο πίνακας χρεών..
Η κλήση αφορά παράνομη στάθμευση με κουτί σε πεζοδρόμιο της Αγίας Παρασκευής (Αγ. Ιωάννου) τον Γενάρη του 2010.
Δήμος Αγ. Παρασκευής και ποσό 80 €.

Ευτυχώς το αποδεικτικό πληρωμής της κλήσης σάπιζε στο ντουλαπάκι του κουτιού και έτσι μου δίνεται η δυνατότητα να πάω να τους ''ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΛΑΘΟς ΤΟΥΣ''.....

DimChios
02/08/2012, 09:32
δεν εχει διαθεση κανεις απο σας που εχει τις αποδειξεις να τους βγαλει στα καναλια τα μ00νια??????

να σας αναβουν λαμπαδες οσοι δεν τις εχουν κρατησει?????