PDA

View Full Version : λαδια και παλι λαδια τα ριμαδα



power hornet
09/08/2011, 18:20
θελω να ρωτησω οσο αφορα λαδια,εχω προβληματιστει.
εγω χρησιμοποιω για λαδι της torco 10-40 T-4SR,παρα πολυ ευχαριστημενος.

με εχει προβληματισει οτι δεν ξερω το χαλασανε σαν λαδι εχω παρει δυο φορες τωρα το καλοκαιρι που εκανα δυο αλλαγες λαδιων,το βλεπω μα παρα πολυ ψηλο σαν λαδι ενω δεν ηταν ετσι,θα μου πειτε καλοκαιρι ειναι φυσικο,οχι παιδια το εχω παρατηρησει και στην λειτουργια του κιβωτιου.

το λαδι απο την αρχη δειχνει τα συμπτωματα σαν να εχει σπασει σε εισαγωγικα,αμα καταλαβενετε πως οταν ενα λαδι εχει φτασει στα ορια του και χρειαζετε αλλαγη.

δηλαδη δεν μπαινουν καλα οι ταχυτητητες στο κιβωτιο,η στα κατεβασματα τις χανει τις ταχυτητες σαν να μην εχει κουμπωσει καλα.

εγω εχω ενα χορνετ καινουργιο εχω κανει 11.000χλμ οποτε δεν τιθετε θεμα αμα ειναι παλια η μηχανη και εχει θεμα με το κιβωτιο,αλλα σας λεω στις πρωτες αλλαγες μια χαρα με το συγκεκριμενο λαδι,το δουλευω χρονια.
ειχα και παλιοτερα χορνετ του 2000 και εβαζα τα συγκεκριμενα λαδια χωρις προβλημα.


τωρα στις δυο τελευταιες αλλαγες κατι εχει συμβει μα το εχω δει και το λαδι ειναι διαφορετικο ποιο ψιλο.


σκεφτομουν και το αλλο να αλλαξω την πυκνοτητα του σε 20-50,γιατι αμα το σκεφτουμε καλα και το 10-40 σε συνθηκες καιρικες ελλαδας,δεν ξερω το βλεπω πολυ ψιλο.

λενε ομως σε μια καινουργια μηχανη καλο ειναι να δουλευεις το 10-40 και μετα απο αρκετα χλμ,π.χ 40.000 βαζεις πλεον στην μηχανη 20-50.

τεσπα σας κουρασα εχετε κατα το νου κανενα αξιο του τορκο?κανενα red line amsoil η τιποτα αλλο?

ευχαριστω.

Joyrider
09/08/2011, 20:47
Την έδωσες μόνος σου την απάντηση πιστεύω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
σκεφτομουν και το αλλο να αλλαξω την πυκνοτητα του σε 20-50,γιατι αμα το σκεφτουμε καλα και το 10-40 σε συνθηκες καιρικες ελλαδας,δεν ξερω το βλεπω πολυ ψιλο.

o teos
09/08/2011, 23:46
Δεν ξερω αν κολαει αλλα εβαλα και εγω το t4r 10-40 το ημι στην παπια και αν και στο μεγαλο(R6 με T4SR) ολα οκ εδω σαν κατι να μην πηγαινε καλα εν το μεταξυ το παπι εχει 6500χλμ..τι να πω..η φαντασια μας ειναι???

DrBig
10/08/2011, 00:10
Global Racing Oils

Το καλλιτερο ημισυνθετικο λαδι που εχω χρησιμοποιησει και το μοναδικο που μετα απο 3-4000 χμ που συνηθως τo αλλαζω, δεν καταλαβαινω διαφορα στην λειτουργια του κινητηρα. Η μηχανη μου ειναι ενα ΚΤΜ 950.

sovaros_user
10/08/2011, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

[...] που μετα απο 3-4000 χμ που συνηθως τo αλλαζω, δεν καταλαβαινω διαφορα στην λειτουργια του κινητηρα.

οκ.


Τζοιραιντερ τι ιξωδες βαζεις ηθελα να σε ρωτησω απο καιρο.

banditgr
10/08/2011, 08:37
Δηλαδή ρε παδιά πως συμπερένετε οτι ειναι "το καλήτερο που έχω βάλει" κλπ. για ένα λάδι?
Με το γεγονός οτι δεν έσπασε το μοτέρ?
Δεν νομίζω οι διαφορές στο λάδι μπορούν να γίνουν αντιληπτές απο εμάς με την σθγκεκριμένη χρήση.
Και μην μου πείτε για το σασμάν κλπ....οποιοδήποτε φρέσκο λάδι δίνει μια "αίσθηση" μαλακόματος.
Να πείτε για το ιξώδες ναι,αλλά το καλήτερο λάδι δεν το καταλαβένω.
Για εμένα το καλήτερο λάδι είναι αυτο που είναι στις προδιαγραφές του κατασκευαστη,είναι επώνυμο και το οικονομικό.

power hornet
10/08/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Δηλαδή ρε παδιά πως συμπερένετε οτι ειναι "το καλήτερο που έχω βάλει" κλπ. για ένα λάδι?
Με το γεγονός οτι δεν έσπασε το μοτέρ?
Δεν νομίζω οι διαφορές στο λάδι μπορούν να γίνουν αντιληπτές απο εμάς με την σθγκεκριμένη χρήση.
Και μην μου πείτε για το σασμάν κλπ....οποιοδήποτε φρέσκο λάδι δίνει μια "αίσθηση" μαλακόματος.
Να πείτε για το ιξώδες ναι,αλλά το καλήτερο λάδι δεν το καταλαβένω.
Για εμένα το καλήτερο λάδι είναι αυτο που είναι στις προδιαγραφές του κατασκευαστη,είναι επώνυμο και το οικονομικό. λοιπον στο τελευταιο που λες για τις προδιαγραφες του κατασκευαστη.
στο μανιουαλ το μεταφρασμενο λεει για πυκνοτητα 10-30!και απλο ορυκτελαιο,με συγχωρεις φιλε εγω 10-30 δεν βαζω να μου διαλυσει το μοτερ με αυτες τι θερμοκρασιες που παιζουν στην ελλαδα,εδω το 10-40 που εβαζα και ηταν νερο.
ορυκτελαιο που συνιστα παλι δεν θα εβαζα σε ενα μοτερ που φοραει απο κινητηρα cbr600rr αλλα υποβαθμισμενο για τα μετρα του χορνετ,εγω βαζω φουλ συνθετικο γιατι το σκιζω,κανονικα ημισυνθετικο.

o teos
10/08/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
λοιπον στο τελευταιο που λες για τις προδιαγραφες του κατασκευαστη.
στο μανιουαλ το μεταφρασμενο λεει για πυκνοτητα 10-30!και απλο ορυκτελαιο,με συγχωρεις φιλε εγω 10-30 δεν βαζω να μου διαλυσει το μοτερ με αυτες τι θερμοκρασιες που παιζουν στην ελλαδα,εδω το 10-40 που εβαζα και ηταν νερο.
ορυκτελαιο που συνιστα παλι δεν θα εβαζα σε ενα μοτερ που φοραει απο κινητηρα cbr600rr αλλα υποβαθμισμενο για τα μετρα του χορνετ,εγω βαζω φουλ συνθετικο γιατι το σκιζω,κανονικα ημισυνθετικο.


:a10: :a10:

Joyrider
10/08/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Τζοιραιντερ τι ιξωδες βαζεις ηθελα να σε ρωτησω απο καιρο.

Δεν ξέρω θα σε γελάσω :lol:

Έβαζα repsol 10w-50 φουλ συνθετικά, χειμώνα καλοκαίρι, μέχρι σήμερα.

Στην αλλαγή τώρα των 30000 θα βάλω τα torco 20w-50. Και αν μ'αρέσουν, το χειμώνα τα 10w-40.

banditgr
10/08/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
λοιπον στο τελευταιο που λες για τις προδιαγραφες του κατασκευαστη.
στο μανιουαλ το μεταφρασμενο λεει για πυκνοτητα 10-30!και απλο ορυκτελαιο,με συγχωρεις φιλε εγω 10-30 δεν βαζω να μου διαλυσει το μοτερ με αυτες τι θερμοκρασιες που παιζουν στην ελλαδα,εδω το 10-40 που εβαζα και ηταν νερο.
ορυκτελαιο που συνιστα παλι δεν θα εβαζα σε ενα μοτερ που φοραει απο κινητηρα cbr600rr αλλα υποβαθμισμενο για τα μετρα του χορνετ,εγω βαζω φουλ συνθετικο γιατι το σκιζω,κανονικα ημισυνθετικο.


1) είμαι σίγουρος πως η honda έχει ενα διάγραμμα στα service manual που
προτήνει τα ιξώδες ανάλογα τις θερμοκρασίες περιβάλοντος.

2) εγώ δεν λέω αν ενα ορυκτέλαιο είναι καλήτερο απο ενα full συνθετικό,
αλλά πρως λέτε οτι πχ. τα repsol ειναι καλα και τα motul μούφα με τα ίδια χαρακτηριστικά.

:beer:

power hornet
10/08/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
1) είμαι σίγουρος πως η honda έχει ενα διάγραμμα στα service manual που
προτήνει τα ιξώδες ανάλογα τις θερμοκρασίες περιβάλοντος.

2) εγώ δεν λέω αν ενα ορυκτέλαιο είναι καλήτερο απο ενα full συνθετικό,
αλλά πρως λέτε οτι πχ. τα repsol ειναι καλα και τα motul μούφα με τα ίδια χαρακτηριστικά.

:beer: ναι εχει ενα διαγραμα οπως το λες,αλλα προτινει το 10-30,εσυ ειπες γενικα οτι προτινει ο κατασκευαστης.
καλα δεν θα κολησουμε σε λεξεις,απλα πρεπει να το ξερεις και εσυ επειδη ειναι μεταφρασμενα τα μανιουαλ, η πυκνοτητα του λαδιου δεν αφορα τις συνθηκες της χωρας που εισαι εσυ.
η χοντα στην ελλαδα συνεργαζετε με την agip δεν σημαινει ομως οτι ειναι και το καλυτερο λαδι επειδη το βαζει η χοντα,το βαζει γιατι μπορει να βρηκε καλυτερη προσφορα.

για εμενα το καλυτερο ειναι να δοκιμαζεις λαδια και αμα βρεις το ιδανικο για κινητηρα και σαμαν μενεις σε αυτο.
το τορκο που βαζω εχει ανοιξει μαστορας μοτερ και ηταν αψογο.

εγω ανοιξα το θεμα επειδη το συγκεκριμενο 10-40 κατι εχει γινει πρεπει κατι να εχουν αλλαξει στο λαδι.
γιαυτο θα βαλω 20-50 η μπορει να δοκιμασω καμια αλλη μαρκα οπως red line η amsoil.

τα motul ηταν καποια στιγμη κορυφαια τωρα δυστηχως δεν ξερω γιατι το κανουν οι εταιριες εχει χαλασει την ποιοτητα της.:beer:

irinia
10/08/2011, 13:35
ΜΗΝ ΤΡΩΤΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ........




Όλες οί καλές μάρκες,περίπου ίδιο πράμμα είναι.
Ένα κάτι σάν τή βενζίνη......εκο ,σελ,μπι-πι καί τρίχες....!!!
Καί σταματείστε νά κάνετε πιό πλούσιους τούς πάμπλουτους.
Θά τόχετε ήδη πετάξει τό μηχανάκι σας,
πολύ πρίν παρουσιάσει άνεπανόρθωτη βλάβη έπειδή
άλλάζατε λάδια κάθε πότε λέει ό κατασκευαστής καί όχι
κάθε πότε προτείνει ό μάστορας τής γειτονιάς σας...!!!
Δέν αύξάνετε τή ζωή ένός κινητήρα άν τού άλλάζετε λάδια
κάθε 2-3-4 χιλ. χλμ....!!!
Διαβάζετε τό βιβλίο καί είστε ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ άν κάνετε
τίς άλλαγές όπότε λέει τό μάνουαλ...!!
Γιά παράδειγμα τό XJ-DIVERSION 600 πού έχω.
Ό κατασκευαστής γράφει άλλαγή στά 1000κμ.
καί μετά στά 10000κμ.
Ή Γιαμάχα Ελλάς όμως προτείνει νά πάω στίς 5000κμ.
Δηλαδή μετά άπό 4000κμ.
ΓΙΑΤΙ...??
Ή άπάντηση δική σας.
Βεβαίως γράφει έπίσης ότι λόγω τών είδικών κλιματολιγικών συνθηκών κ.λ.π....
ΟΤΙ.........
άπλά προτείνει, τονίζοντας ότι ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ άν πάω στά 10000κμ....!!!
Καί ρωτάω έγώ .
Οί Ίάπωνες μόνο γιά τήν Ίαπωνία τά φτιάχνουν τά Γιαμάχα...??
Καί τί άκραίο έχουν οί κλιματολογικές συνθήκες τής Έλλάδας..??
Μεσογειακή χώρα μέ πολύ ήπιο εύκρατο κλίμα είμαστε.
Ούτε Άλάσκα ,ούτε Σαχάρα....!!
Ναί άν πήγαινα καί τά άλλαζα κάθε 2-3 χιλιάδες κμ.
είναι σίγουρο πώς πρώτα θά πέθαινα έγώ καί μετά τό μηχανάκι....:rotflmao:
Είμαι ήδη στίς 7000κμ. τά λάδια μου είναι ήμισυνθετικά καστρόλ.
Τά είδα ,φαίνονται μιά χαρά στό χρώμα καί φυσικά δέν έχει κάψει ούτε 100 ml.
Όταν πιάσω τίς 10000κμ. βλέπουμε.
Νάστε σίγουροι ότι άπό ΑΛΛΑ πράμματα ύποφέρουν τά μηχανάκια..!!
Άκούστε καί μιά άκραία ίστορία...
Κάποτε είχα ένα Χόντα v-tec αύτοκίνητο γρήγορο δεκαεξαβάλβιδο.
Μέχρι τίς 45000κμ. τού άλλαζα λάδια κανονικά.
Άπό έκεί μετά τού ξαναάλλαξα στίς 150000κμ. καί μέχρι τότε
άπλά συμπλήρωνα όταν τά έπινε...!!
Ξανάλλαξα στίς 210000κμ........
Καί τό μοτεράκι δούλευε μιά χαρά.
Μετά τό βαρέθηκα είχα ζήσει μαζί του 10 χρόνια...!!
Είμαι σίγουρος πώς καί τώρα 10 χρόνια μετά πάλι θά πετάει.
Καί τό δούλευα στόν κόφτη...
Όποιος είχε ξέρει, 210-220 μέ τετάρτη καί νά βαράει κόφτη...!!
Μή τρελλαίνεστε λοιπόν μέ τά λάδια.
Στήν άνάγκη βάλτε καί έλαιόλαδο,άγουρέλαιο,λάδι μαυρίσματος κ.λ.π....







:wave2: :beer:

sovaros_user
10/08/2011, 14:27
Ακριβως, στατιστικα το 99% των μηχανων τελειωνει η καριερα τους απο ενα καλο πεσιμο (η αλλα) κ ΟΧΙ απο παλαιοτητα μοτερ, γιατι να πληρωσεις σε ολη την διαρκεια της ζωης της 1500-2000 ευρω σε λαδια (καθε 3-4κ km) οταν ενα μοτερ ΟΛΟΚΛΗΡΟ το βρισκεις πολυ λιγοτερα.
Και μαλιστα χωρις να εχει αποδειχτει ΠΟΤΕ οτι θα αυξηθει η διαρκεια ζωης αν αλλαζεις νωριτερα.

Περα απο αυτο, 10-30 λεει το μανουαλ κ ημισυνθετικα καθε 12.000 κμ, για την ελλαδα θεωρω οτι ειναι υπερβολικο νουμερο, με ενα 10-15 & w50 για ελλαδα ειναι μια χαρα.

catmaster
10/08/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΜΗΝ ΤΡΩΤΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ........




Όλες οί καλές μάρκες,περίπου ίδιο πράμμα είναι.

Στήν άνάγκη βάλτε καί έλαιόλαδο,άγουρέλαιο,λάδι μαυρίσματος κ.λ.π....







:wave2: :beer:

δεν βάζω όλο το σεντόνι γιατί μου πιάνει μια σελίδα :lol:

Η συζήτηση έχει να κάνει με το πόσο συχνά αλλάζουμε λάδια η τι λάδια βάζουμε στο μηχανάκι μας ;;

:look:

Joyrider
29/08/2011, 11:24
Μετά από 500χλμ με τα torco 20w-50 full synthetic παρατήρησα τις εξής διαφορές σε σχέση με αυτά που άκουσα για τα λάδια:

Στα πρώτα 1-2 χιλιόμετρα κάπνισε λίγο ο κινητήρας και μύριζε καμμένο ποπ κορν. :lol: Μετά από μια βόλτα ήταν οκ.

Το κιβώτιο δεν παρατήρησα να έγινε πιο μαλακό μια που ήταν ήδη βουτυρένιο στην λειτουργία. Ίσως όμως κουμπώνει πιο γλυκά η δευτέρα.

Μόλις το βάζω μπρος, ενώ παλιά πήγαινε αμέσως στις 2000 στροφές το ρελαντί και έπεφτε μετά στις ~1400, τώρα για 7-8 δεύτερα μένει στις 1500 και μετά ανεβαίνει στις 2000 πριν πέσει και πάλι. Ίσως επειδή είναι πιο χοντρό από το προηγούμενο? (10w-50), δεν ξέρω.

Άλλαξε ο ήχος στο ρελαντί. Έγινε πιο καθαρός και λιγότερο μεταλλικός.

Διαφορά στην θερμοκρασία λειτουργίας δεν είδα.

Να δούμε αν θα κάψει και καθόλου.

power hornet
31/08/2011, 06:32
ειναι επειδη το 20-50 ειναι ποιο χοντρο απο το 10-50.το ρελαντι γιαυτο σου κανει κατα πασα πιθανον αυτο το σκαπεναβασμα.
Να μυρισει ο κινητηρας πρωτη φορα το ακουω,επειδη το δουλευω χρονια.
Εγω πηγα και πηρα 10-40 red line να δουμε τι λεει, ισαξιο του τορκο μου ειπε ο λαμπριανιδης,εβγαλε και bell rey 10-50 θα το εχω υποψιν.

daz
31/08/2011, 09:55
O λογιστής είχε πει πως το red line το θεωρεί καλύτερο του torco.
Οι μυρωδιές τώρα μπορούν να εξηγηθούν αν σκεφτούμε πως το λάδι εκτός από λίπανση, με τα πρόσθετα που έχει, δρα και ως καθαριστικό για τον κινητήρα μας. Το κάθε λάδι έχει έχει διαφορετική σύνθεση και διαφορετικό ποσοστό στα πρόσθετα που διαθέτει.
Προφανώς το torco, κατάφερε καλύτερα να "καθαρίσει" τον κινητήρα από το προηγούμενο λάδι που χρησιμοποιούσε.
Ακόμα και όσοι έχουν κατασταλάξει σε έναν τύπο λαδιού και είναι ευχαριστημένοι μόνο καλό θα κάνουν αν για δύο αλλαγές, μια φορά στο τόσο βάλουν διαφορετική μάρκα.

Πανοπτικός
13/03/2012, 22:22
Στα πρώτα 1-2 χιλιόμετρα κάπνισε λίγο ο κινητήρας και μύριζε καμμένο ποπ κορν. :lol: Μετά από μια βόλτα ήταν οκ.



Ο λογος ειναι οτι επειδη αλλαξες κ φιλτρο, σου εσταξαν μερικες σταγονες στις εξαγωγες :D

Πανοπτικός
14/03/2012, 11:18
Ας κανω την συζητιση Ducati(aka bordelo)

εχει κανει δοκιμη να δουμε πριν και μετα(μην πει κανεις το εχουμε ξανασυζητηση γιατι δεν παιζει να ψαξω τα προηγουμενα σεντονια

Αντε βγαλτε τα σπαθια να μονομαχησουμε:smokin:

Αντε να το ξαναπουμε...

ΤΙ να συζητησουμε ρε φιλε... Ακομα κ αν κανεις με μια μηχανη 200.000 km με λαδι αυτοκινητου -την ανοιξεις μετα- κ πεις οτι δεν υπηρξε προβλημα, για να εισαι ακριβης σε αυτην την "δοκιμη" θα πρεπει να βρεις μια αλλη -ιδια- μηχανη, να κανεις τα ιδια χιλιομετρα, στις ιδιες συνθηκες και -να την ανοιξεις παλι- να δεις την διαφορα, συνεπως τετοια "δοκιμη πριν και μετα" ΔΕΝ γινεται πρακτικα, μονο θεωριες κ μαλακιες μπορουμε να λεμε. (και οχι μονο συγκριση αυτο/μηχ, αλλα & γενικως για τα λαδια)