PDA

View Full Version : Αfrica Βros



havales
10/08/2011, 00:11
Καλησπέρα φίλοι,
ξέρω οτι στο μπρος κουμπώνει κινητήρας από Άφρικα και μάλιστα από όσο έχω δει χωρίς έξτρα στηρίγματα,βάσεις, σιδεροκατασκευές, κ.τ.λ.(Μάλιστα αυτήν την στιγμή που σας γράφω πουλιέται ένα στο car.gr) Η απορία μου είναι εάν η μηχανή η ίδια,το πλαισιό της,οι αντοχές της γενικότερα, μπορούν άνετα να υποστηρίξουν ένα τέτοιο κινητήρα, χωρίς περίεργους τριγμούς ή διάφορα άλλα παρατράγουδα, με δύο λόγια εάν θα συνεχίσει να είναι απροβλημάτιστη(και άφοβη) στην οδήγησή της ΚΑΙ στην συντήρησή της χωρίς έξτρα μπερδέματα, μικρά ή μεγάλα.Το ρωτάω αυτό γιατί αν και δείχνει εύκολη η ''τράμπα'' δεν έχει ''πολυφορεθεί'',τουλάχιστον απ'όσο έχω ψάξει.Ξέρω για παράδειγμα ότι πολλοί περισότεροι έχουν προτιμήσει την αλλαγή του 400άρι κινητήρα με τον 650. Γιατί όχι στον 750 του Άφρικα; Φαντάζομαι ότι η τιμή δεν θα είναι ο ανασταλτικός παράγοντας μεταξύ 2 μεταχειρισμένων κινητήρων, ούτε φυσικά τα τέλη κυκλοφορίας(σιγά να μην το δήλωναν).Ποιά η γνώμη σας;

thodoris400
10/08/2011, 02:08
Ενα μειονέκτημα που έχει το μοτέρ το 750 απο το 650 ειναι η αρκετά μεγαλύτερη διαδρομή (72 χιλ εχει το άφρικα,66 χιλ το 650 και 62 το 400).Στην μετατροπή απο 400 σε 650 σχεδόν το 99,9 % δουλεύουν την ηλεκτρονική απο το 400αρι που έχει κόφτη 9500 (στο 650 ειναι 8500)και δεν έχει κόφτη τελικής(δεν ξέρω αν ο κόφτης είναι στην ηλεκτρονική μέσα)Στο 650 αν στροφάρη 9500 λογικά θα αντέξει αλλα οχι για συνέχεια στο 750 που έχει ακόμα μεγαλύτερη διαδρομή τη θα κάνει το μοτέρ?Η μπιέλα θα αντέξει?Οι βαλβίδες θα φιλήσουν τα πιστόνια?ο στρόφαλος θα την ακούσει?Δεν είναι τόσο το πρόβλημα το μοτέρ να βγάλει πρόβλημα στον σκελετό ή στην αλυσίδα γιατι τα άλογα που βγάζουν και οι ροπες δεν διαφέρουν τόσο το 650 με το 750.Το θέμα ειναι απο μοτέρ τη κάνει αν θα αντέξει.

Μια φορά πάρκαρα το bros μου(400) δίπλα σε ένα αφρικα 750
Αυτο που είδα ειναι οτι οι κύλινδροι απο το 750 έχουν μεγαλύτερο ύψος απο του 400αριου.Αρα το φιλτροκούτη θα κάθετε ποιο ψιλά ,θα βρίσκει ή οχι?Και το κυριότερο μπορεί να δηλωθεί και να είσαι νομίμως και ωραίος(μέχρη 750 κυβικά έχουν τα ίσια τέλη με το 400αρι)

Ωραίο θέμα άνοιξες και χωράει αρκετή συζήτηση.Αν έχει κάποιος αφρικα 750 ας μέτρηση το ύψος απο τον κύλινδρο για να δούμε τη διαφορές έχουν(ειναι το τμήμα που έχει ανάγλυφο τον κυλίνδρισμο)

idomeneas
10/08/2011, 02:50
το μοτέρ από άφρικα θέλει πολύ μόντα για να μπει...
οπότε καλύτερα ξεχασέ το...
η καλύτερη μετατροπή είναι σε 400άρι στρόφαλο κύλινδρα από 650
και εκκεντροφόροι από 400...
θα στροφάρει τρελά και είναι μια μετατροπή που γίνετε εύκολα...

sernodas2
10/08/2011, 09:18
το μοτερακι μπαινει μια χαρα, κάθετε ακριβώς στις ίδιες βάσεις χωρίς καμιά μοντα κ τανζανια.
όντως το φιλτροκουτι δεν μπαινει αφου ειναι όντως << ψηλότερος >> ο κινητήρας κ ετσι θελει λιγο κοψε ραψε στο φιλτροκουτι,τπτ σπουδαίο,
αυτο που εχει δουλίτσα ειναι τα ρεύματα,να βρεις που θα βάλεις ηλεκτρονική κ να γινει το παντρέμα των κυκλωμάτων(φωτα,φλας κτλ με ηλεκτρονική δλδ μια νεα πλεξούδα ασ πουμε)
το στροφομετρο του bros δεν δουλευει στο africa γιατη παιρνει απο αλλου σήμα,
εχεις κ ενα μικρο μικρο θεμα με της θερμοκρασιες λογο μικρότερού ψυγειου κ αυτο μονο εντος πολης, θεμα που λύνεται με ενα παραλληλο διακοπτη στο βεντιλατερ κ την τοποθετηση του ψυγειου λαδιου που εχει η africa

το βασικότερο κ σοβαρότερο απ ολα ειναι το στησημο της μοτο(αναρτησεις)
κ το δηλωμα αυτης ως 750 πλέον


(εγω αν εβαζα μοτερ σε bros τωρα, θα εβαζα απο το νεο transalp700 :D )


ΑΥΤΑΑΑΑΑ.....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

chr1s_86
10/08/2011, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
το μοτέρ από άφρικα θέλει πολύ μόντα για να μπει...


Αν εννοείς τα ρεύματα θέλει λίγο δουλειά όπως έγραψε ο sernodas.
Κατά τα άλλα μπαίνει μια χαρά στο πλαίσιο χωρίς πρόβλημα (όπως έγραψε ξανά ο sernodas :D )

Οπότε τι ακριβώς θες να πεις με το "πολύ μόντα" ώστε να θεωρείς ευκολότερη την αλλαγή στροφάλου/εμβόλων/εκκεντροφώρρων και ξανά δέσιμο :confused: :confused:

chr1s_86
10/08/2011, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από thodoris400
.....Στο 650 αν στροφάρη 9500 λογικά θα αντέξει αλλα οχι για συνέχεια στο 750 που έχει ακόμα μεγαλύτερη διαδρομή τη θα κάνει το μοτέρ?Η μπιέλα θα αντέξει?Οι βαλβίδες θα φιλήσουν τα πιστόνια?ο στρόφαλος θα την ακούσει?Δεν είναι τόσο το πρόβλημα το μοτέρ να βγάλει πρόβλημα στον σκελετό ή στην αλυσίδα γιατι τα άλογα που βγάζουν και οι ροπες δεν διαφέρουν τόσο το 650 με το 750.Το θέμα ειναι απο μοτέρ τη κάνει αν θα αντέξει.....


Και ποιος είπε ότι θα βάλεις ηλεκτρονική από το 400; :hypnotize :confused: Άσε που αν θυμάμαι καλά δεν θα δουλέψει κιόλας... Από το 750 θα είναι τα ηλεκτρικά και το μοτέρ θα είναι μια χαρά στο σωστό εύρος λειτουργίας... :winka:

chr1s_86
10/08/2011, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2

(εγω αν εβαζα μοτερ σε bros τωρα, θα εβαζα απο το νεο transalp700 :D )

χαχαχαχαχ μεσ' το μυαλό μου είσαι.....:p :D :D Αλλά εδώ πλέον μιλάμε για ολική μεταμόσχευση, ότι έχει και δεν έχει το 700 θα πρέπει να στριμωχτεί στο BROS.... Δεν το γνωρίζω αλλά ίσως να θέλει ακόμα και τα όργανα του Τransalp για να δουλεύουν όλα σωστά.... Και δεν ξέρω και τι μπορεί να γίνει με την τρόμπα βενζίνης που είναι στο ντεπόζιτο... (ψεκαστό... :D )

daculas
10/08/2011, 21:15
Βάζεις εξωτερική τρόμπα βενζίνης, στη θέση αυτής που φοράει το bros από τη μάνα του:)

idomeneas
10/08/2011, 23:04
το μοτέρ του άφρικα έχει άλλες βάσεις...

sernodas2
11/08/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
το μοτέρ του άφρικα έχει άλλες βάσεις...


oxi leme!!!!!!!!!
apla exei mia para panw mprosta