PDA

View Full Version : Εχουμε κι "εμεις" καθικια...



ADVENTURAZ
12/08/2011, 09:26
...δυστυχως δεν ειναι μονο οι κουτακιδες ασυνειδητοι καραγκιοζηδες οδηγοι, εχουμε κι εμεις οι μοτοραδες τετοιους:


http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=90998&catid=6



ευχομαι να τον βρουν και να τον "σκισουν" οσο δεν παιρνει:evil:

Joyrider
12/08/2011, 09:38
Δεν θέλω να γίνω εριστικός αλλά άσχετα με το περιστατικό και ευτυχώς που το παιδάκι είναι καλά, από πότε η οδήγηση μηχανής συνεπάγεται αύξηση της καλοσύνης και της ευσυνειδησίας?

cosgili
12/08/2011, 09:55
Εγώ πέρα απο τον καραγκιόζη με τη μηχανή, να θίξω και ένα άλλο ζήτημα: 10 χρονών παιδάκι μόνο του στο δρόμο χωρίς καμία επιτήρηση...Στις επόμενες μέρες γίνομαι πατέρας και ελπίζω να μην αφήσω ποτέ την ακεραιότητα του παιδιού μου στην τύχη της.

byron
12/08/2011, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Εγώ πέρα απο τον καραγκιόζη με τη μηχανή, να θίξω και ένα άλλο ζήτημα: 10 χρονών παιδάκι μόνο του στο δρόμο χωρίς καμία επιτήρηση...Στις επόμενες μέρες γίνομαι πατέρας και ελπίζω να μην αφήσω ποτέ την ακεραιότητα του παιδιού μου στην τύχη της.

Δηλαδή πότε είναι καλή ηλικία να περάσει ένα παιδί τον δρόμο χωρίς επιτήρηση? Κατα τα 18?

g.kounoupis
12/08/2011, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δηλαδή πότε είναι καλή ηλικία να περάσει ένα παιδί τον δρόμο χωρίς επιτήρηση? Κατα τα 18?


Μετά από τον στρατό :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ADVENTURAZ
12/08/2011, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
...από πότε η οδήγηση μηχανής συνεπάγεται αύξηση της καλοσύνης και της ευσυνειδησίας?




Δεν ειπα οτι ειναι ταυτοσημα ρε αδερφε... συνηθως κραζουμε μονο τους κουτακιδες γι`αυτο το αναφερω.
Μην ευλογαμε μονο τα γεννια μας...ας τα κουρευουμε που και που...

daz
12/08/2011, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δηλαδή πότε είναι καλή ηλικία να περάσει ένα παιδί τον δρόμο χωρίς επιτήρηση? Κατα τα 18?

Έτσι όπως έχουμε καταντήσει να οδηγούμε? Ποτέ!

Γέροι και παιδιά απαγορεύεται να πατούν στο οδόστρωμα. Πολλές φορές μάλιστα καλά θα κάνουν να προσέχουν λίγο και την κίνησή τους στο πεζοδρόμιο.

Οι υπόλοιπες ηλικίες που μπορούν να χρησιμοποιούν τον δρόμο για να περάσουν στο απέναντι πεζοδρόμιο είναι υποχρεωμένοι από άγραφο νόμο να το κάνουν μόνο όταν η κίνηση είναι τόση ώστε τα αυτοκίνητα δεν κινούνται ή δεν υπάρχουν καθόλου. Σε περίπτωση που υπάρχουν φωτεινοί σηματοδότες και ανάψει κόκκινο δεν σημαίνει πως μπορούν να διασχίσουν το δρόμο διότι έτσι εμποδίζει αυτούς που θέλουν να περάσουν με κόκκινο. Και φυσικά δεν επιτρέπετε να χρησιμοποιεί τις διαβάσεις διότι αυτές είναι ο χώρος που σταματάμε εμείς για να περιμένουμε την εκκίνηση.

Joyrider
12/08/2011, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ADVENTURAZ
Δεν ειπα οτι ειναι ταυτοσημα ρε αδερφε... συνηθως κραζουμε μονο τους κουτακιδες γι`αυτο το αναφερω.
Μην ευλογαμε μονο τα γεννια μας...ας τα κουρευουμε που και που...

Δεν είπα ότι τα θεώρησες ταυτόσημα αλλά από το ύφος του πόστ φάνηκες έκπληκτος που ένα άτομο με μηχανή έκανε τέτοια πράξη. Να 'ξερες πόσα τέτοια βλέπω κάθε μέρα σχεδόν.

Τύπους να κορνάρουν σε μανάδες με καροτσάκια που τόλμησαν να περάσουν την διάβαση αμέσως μόλις άναψει πράσινο για πεζούς, τύπους να κάνουν παντιλίκια αλλάζοντας 2 λωρίδες και ενώ δεν έχουν καθρέφτες να ζητάνε τα ρέστα που δεν τους πήραν σβάρνα τελευταία στιγμή, τυπάδες να μου την λένε επειδή τόλμησα και πάτησα φρένο όταν είδα πορτοκαλί και δεν γούσταρα να ανοίξω γκάζι και πολλά, πολλά άλλα..

Το όχημα δεν κάνει τον οδηγό. Αυτό ήθελα να επισημάνω.

nikos_abel
12/08/2011, 11:35
Devils advocate

Άμα όμως βλέπεις στην Καποδιστρίου το ζώον να θέλει να περάσει απέναντι στα 10 μέτρα από τη
διάβαση δε θα κορνάρεις;

Και κάτι παπούληδες που θεωρούν ότι έχουν προτεραιότητα στη μέση της βουλιαγμένης επειδή είναι λέει πεζοί...

Είναι και οι κουτάκηδες, είναι και οι μηχανόβιοι αλλά είναι και οι πεζοί...

Πόσοι κοιτάνε τη στιγμή που περνάνε εμπρός από λεωφορείο;

Εδώ πήγε να με πατήσει γείτονας όπως ερχόταν να παρκάρει,την ώρα που έβγαινα από τη κεντρική
είσοδο της πολυκατοικίας μου, η οποία είναι σε πεζόδρομο καμμιά δεκαριά μέτρα από το δρόμο...

Προσοχή και στο χωλ χρειάζεται από όλους. Είτε οδηγάμε, είτε καβαλάμε, είτε περπατάμε.

Χ3σ3 μέσα.

cosgili
12/08/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δηλαδή πότε είναι καλή ηλικία να περάσει ένα παιδί τον δρόμο χωρίς επιτήρηση? Κατα τα 18? Δεν ξέρω πότε είναι "καλή ηλικία", αλλά ένα παιδάκι τετάρτης δημοτικού εγώ προσωπικά δεν θα το άφηνα να κυκλοφορεί μόνο του στο δρόμο.:wave2:

irinia
12/08/2011, 12:11
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ...............



Άνέκαθεν ό κόσμος τής μοτό μάζευε στοιχεία περιθωριακά,λούμπεν,ρεμάλια,
πρεζόνια,κλεφτρόνια, κ.λ.π.....
ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ άπ'ότι ό κόσμος τού αύτοκινήτου...!! χι...χι...χι
Έως πολύ περισσότερο.....!!
Τό γιατί καί τό διότι...??
Δέν είναι τής στιγμής νά τό άναλύσουμε.
Μιά άπλή έρώτηση.
Μέ τί μέσον βολεύει νά διαφύγεις άν κάνεις μιά ληστεία πιό εύκολα..??
Είδατε πολλά αύτοκίνητα χωρίς πινακίδες στούς δρόμους..??
κ.λ.π......κ.λ.π......κ.λ.π.....
Τό ότι λοιπόν μαζευόμαστε όλοι οί μηχανόβιοι έδώ καί κράζουμε
ότι έχει σχέση μέ τό αύτοκίνητο,δέν πρέπει νά μάς άποπροσανατολίζει
καί νά θεωρούμε έμάς καλούς καί άγαθούς.....καί όλους τούς άλλους
τούς κακούς τής ύπόθεσης...!!
Έχει νά κάνει μέ τό ήθος τού άνθρώπου καί όχι μέ τό τί όδηγάει...!!
Έπειδή έδώ μέσα δέν έχει καί πολλούς πενηντάρηδες θά πώ τό έξής.
Τό 70 ,άκόμα καί τό 80 ή λέξη μοτό ήταν συνηφασμένη μέ τή λέξη.........
ΑΛΗΤΕΙΑ...!!!
Μετά τό 90-95 γεμίσαμε φρού-φρού,μπότες,κράνη,στολές,δερμάτινα κ.λ.π...
Μέχρι τότε όμως...........
Η ΚΑΓΚΟΥΡΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΥΝΝΕΦΟ...!!
Σήμερα πιά τά πράγματα έχουν άλλάξει άλλά........


ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ............ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΠΕΙΡΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ...!!

Τά όποία καί όδηγούν μονίμως μέ τήν ταυτότητα στό στόμα,
γιά μέσα στήν πόλη μιλάω,
τά όποία καί δέ σέβονται τίποτε...!!
Νά σέ περάσουν άπό πάνω θέλουν μέ τά βεσποειδή,τά παπιά κ.λ.π....
Μέ σπρώχνουν στά φανάρια γιά νά χωθούν μπροστά.....!!




Συνεπώς .............συμπεράσματα..??


Καί νά συμπληρώσω.....
Δέ θά άφηνα ποτέ τό δεκάχρονο παιδί μου νά περάσει μόνο του έναν
δύσκολο δρόμο.
προχθές μπροστά στό πλαίσιο στό Φοίνικα,γιά τούς Θεσσαλονικείς
παρά λίγο......
Έφυγε άπό τή μάνα του καί πήγε χωρίς νά δεί τό δρόμο,στή
διαχωριστική νησίδα
όπου ήταν ό πατέρας του.
Εύτυχώς ξέρω τό μέρος καί κόβω πάντα γιά τούς διπλοπαρκαρισμένους.
στά 5 μέτρα μπροστά μου πέρασε, φρενάρισα άλλιώς θά τό έπαιρνα
παραμάζωμα καί γώ μαζί..
Τόν περίλαβε βέβαια ό πατέρας του,άλλά ή μαλακία ήταν τής μάνας πού τόν άφησε .
ΔΕΚΑΧΡΟΝΟ....??
Άλλο μαθαίνω ,κάνω,άσκούμαι στήν κυκλοφοριακή άγωγή σέ κάποιο πάρκο
καί άλλο περνάω μόνος μου στά 10 τό δρόμο...!!
Άπλά δέν είναι ήλικία γιά νά έμπιστευθείς τό παιδί...!!
Μετά τά 12 όταν έρχεται τό γυμνάσιο καί άλλάζουν καί οί άνάγκες τού παιδιού.










:wave2:

John Steed
12/08/2011, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens

Συνεπώς..........συμπεράσματα...??



Ποτέ δε φεύγουμε αν τύχει και χτυπήσουμε κάποιον στο δρόμο. ΠΟΤΕ.

Το να φύγεις είναι έγκλημα. Το να χτυπήσεις κάποιον είναι ατύχημα (όχι πάντα).

:wave2:

irinia
12/08/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ποτέ δε φεύγουμε αν τύχει και χτυπήσουμε κάποιον στο δρόμο. ΠΟΤΕ.

Το να φύγεις είναι έγκλημα. Το να χτυπήσεις κάποιον είναι ατύχημα (όχι πάντα).

:wave2:




ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ..............




Άλλού πήγαινε τό συμπεράσματα,γιά τό ποιοί είναι οί καλοί καί ποιοί οί κακοί.

Χτύπησα άνθρωπο μέ τό αύτοκίνητο,καί ή πρώτη καί κορυφαία μου
άντίδραση ήταν νά τήν άρπάξω τή γυναίκα καί νά τήν πάω στό πλησιέστερο
νοσοκομείο.....!!!
Όχι βέβαια γιατί σκέφτηκα τίς συνέπειες άλλά γιατί..........


ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ..............ΑΝΘΡΩΠΟΙ.








:wave2:

byron
12/08/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Δεν ξέρω πότε είναι "καλή ηλικία", αλλά ένα παιδάκι τετάρτης δημοτικού εγώ προσωπικά δεν θα το άφηνα να κυκλοφορεί μόνο του στο δρόμο.:wave2:

Ενα παιδάκι 10 ετών μπορεί να κάνει πολύ πιο δύσκολα και σοβαρά πράγματα από το να περάσει μόνο του τον δρόμο.
Αν φυσικά έχει μεγαλώσει με κάποια ελεγχόμενη ανεξαρτησία και αναπτυξη πρωτοβουλιών. :wave2:

Acacius
12/08/2011, 13:41
Σύμφωνα με άλλο ιστότοπο το παιδί ήταν με ποδήλατο. Δεν παίζει μεγάλο ρόλο κατά τη γνωμη μου και η Αλικαρνασσός είναι σχετικά ήρεμη περιοχή.

Το πρόβλημα είναι η γενικότερη έλλειψη αστυνόμευσης. Το τσουτσέκι που χτύπησε κι έφυγε δεν είχε πινακίδα κι εγώ λέω ότι κατά μεγάλη πιθανότητα δε θα είχε και ασφάλεια ή δίπλωμα, γι'αυτό την κοπάνησε. Τέτοιοι υπάρχουν στο Ηράκλειο πάρα πολλοί και δεν τους έχει σκίσει ποτέ κανένας γιατί η τροχαία νομίζει ότι με δύο-τρεις ελέγχους αλκοτέστ έχει κάνει τη δουλειά της.

Αν επιτρέπεις σε όλους να κυκλοφορούν παράνομα ατιμώρητοι, κάποια στιγμή κάτι τέτοιο θα γίνει. Κατά τα άλλα το κράνος μας μάρανε.

tsompanis
12/08/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ...............


:wave2:

α να γειά σου !! :beer:

vangelis 64
12/08/2011, 15:32
Δυστυχώς τα μηνύματα που λαμβάνουμε χρόνια τώρα,μάς λένε να ασχολούμαστε με την πάρτη μας,την ευχαρίστηση και τη βολή μας και όλα τ' άλλα να πα να γαμηθούνε.

Η πρώτη σκέψη που θα περάσει απ' το μυαλό πολλών-σε τέτοιες περιπτώσεις-είναι "να την κάνω...να γλυτώσω".Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να σκεφτώ κι εγώ το ίδιο κάποτε...:sad:

irinia
12/08/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δυστυχώς τα μηνύματα που λαμβάνουμε χρόνια τώρα,μάς λένε να ασχολούμαστε με την πάρτη μας,την ευχαρίστηση και τη βολή μας και όλα τ' άλλα να πα να γαμηθούνε.

Η πρώτη σκέψη που θα περάσει απ' το μυαλό πολλών-σε τέτοιες περιπτώσεις-είναι "να την κάνω...να γλυτώσω".Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να σκεφτώ κι εγώ το ίδιο κάποτε...:sad:




ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ............ΠΩΣ ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΥ





Ή πρώτη σκέψη πού θά κάνεις θάναι.........
νά τόν άρπάξεις γρήγορα τόν χτυπημένο
καί νά τόν τρέξεις νά σωθεί....
Αύτονόητο καθήκον τού καθενός άπό μάς
έδώ καί πολλά μύρρια χρόνια άπό τότε
πού άρχίσαμε νά περπατάμε μέ τά δύο άκρα..!!



http://www.youtube.com/watch?v=41FhXGGyn8U&feature=related



:wave2:

John Steed
12/08/2011, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens

ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ..............ΑΝΘΡΩΠΟΙ.


:wave2:

:a10:

devil's animal
12/08/2011, 18:32
στοιχειωδης αισθηση συμπονοιας και ανθρωπιας (οπως γραφτηκε) για τον συνανθρωπο σου, ειτε ειναι 10, ειτε 90...:rolleyes:

δεν εχει τοσο σημασια τι οδηγας. εδω τα κανουν επαγγελματιες με δεκαετιες ολοκληρες πισω απο ενα τιμονι...:mad:

ας γινει καλα το παιδακι και μακαρι να τον πιασουν τον μ@λακα για να μην ξανακανει κατι τετοιο..:sick:

ego_o_idios
12/08/2011, 18:33
se aftin tin zoi ta panta mpori na simvoun na ktipisis xoris na 8elis to pedaki pou afisan i gonis tou na pernai tous dromous eno den exi teliosi to stratiotitko....
na to sikosis xtipimeno na to desis san katsiki stin sxara ke na to pas stous giatrous xasapides na to kanoun kala na dou oti ine apo atixima me oxima na tou vgaloun xilies dio zimies ke xirourgia gia na konomisoun meta i gonis na ksexasoun ton kalo tous xaraktira ke na arxisoun na se kinigane mpas ke konomisoun tipota evro na mpleksis me dikastiria dikigorous anavoles eksoda adies apo doulies anxos

to pio sosto ine afto pou ipe o asfalistis mou
to xtipises girna pata ton 8a ton plironoume mia zoi ton fousti...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke min tin psaxnete an8ropoi=ediopana...:wacko:

irinia
12/08/2011, 21:58
Μ' ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΟΥ...........




Ένα κάτι σά νά φοράς τό μαγιό
καί νά πηγαίνεις στήν έκκλησία....
Κάποιος όμως πρέπει νά σού μάθει
πού ,πότε καί πώς κάνεις πλάκα....
ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΤΑΝΤΑΣ.......ΠΟΛΥ ΚΡΥΟΣ..!!







:yuck:

fasma
13/08/2011, 23:12
Ένας 57χρονος που υπηρετεί ως διοικητικό προσωπικό στην ΣΕΑΠ παρουσιάστηκε χθες το απόγευμα στο Τμήμα Τροχαίας Ηρακλείου και ανέλαβε την ευθύνη για τον τραυματισμό του 10χρονου αγοριού στην Αλικαρνασσό. Το αγοράκι διέσχιζε με το ποδήλατο του την οδό Ηροδότου όταν χτυπήθηκε από διερχόμενο δικυκλιστή, ο οποίος συνέχισε κανονικά την πορεία του, χωρίς να σταματήσει.

Παρά το σοκ, ο 10χρονος κατάφερε να σηκωθεί και να πάει στο σπίτι του. Οι γονείς του μόλις ενημερώθηκαν για το συμβάν, το μετέφεραν στο νοσοκομείο όπου διαπιστώθηκε ότι έχει υποστεί τραύμα στη σπλήνα.

Χθες μάλιστα μέσω των τοπικών ΜΜΕ, η υποδιοικητής της Τροχαίας Ηρακλείου, Ζωή Αλεξάκη, απεύθυνε έκκληση προς όσους γνωρίζουν κάτι σε σχέση με την ταυτότητα του οδηγού καθώς το μηχανάκι δεν είχε πινακίδα κυκλοφορίας.

Ο 57χρονος που προφανώς ενημερώθηκε για τις εξελίξεις από την τηλεόραση, χθες το απόγευμα πήγε στο Αστυνομικό Μέγαρο και δήλωσε την ταυτότητα του, γνωστοποιώντας παράλληλα ότι είναι ο άνθρωπος που αναζητούν.

Ο ίδιος υποστήριξε ότι δεν είχε καταλάβει ότι χτύπησε το παιδί, γι' αυτό και συνέχισε την πορεία του. Όταν χθες πληροφορήθηκε ότι το παιδί έχει χτυπήσει σοβαρά, αποφάσισε να παρουσιαστεί στην Αστυνομία και να αναλάβει την ευθύνη, εκφράζοντας παράλληλα την λύπη του για το συμβάν.

ΠΑΤΡΙΣ

Volo
15/08/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
[B]
Ο ίδιος υποστήριξε ότι δεν είχε καταλάβει ότι χτύπησε το παιδί, γι' αυτό και συνέχισε την πορεία του.

Είναι δυνατόν να μην κατάλαβες ότι χτύπησες κάποιον?? Οδηγώντας μάλιστα μοτοσυκλέτα?
Ουστ μέσα!

Ωραία τα λες Terens :beer:

SoulGR
16/08/2011, 12:18
καλα για τον οδηγο οτι και να πεις λιγο ειναι,αλλα και αυτοι οι γονεις που αφηνουν 10χρονο παιδακι με ποδηλατο ανεπιβλετο? αν ειναι δυνατον!:mad:

georgio
16/08/2011, 12:44
Και κοίτα να δεις μ@λ@κί@... μόλις παρήλθε ο χρόνος του αυτοφώρου να φανταστώ; :evil:

Καλά για τη δικαιολογία... :yuck: ας έλεγε καλύτερα ότι είχε να επιστρέψει ταινία στο βιντεοκλάμπ και μετά το ξέχασε να γυρίσει... πιο πιστευτό θα ήταν...

Για το δεκάχρονο παιδάκι μόνο του, δεν είναι όλη η Ελλάδα Αθήνα, στην επαρχία τα πράγματα είναι διαφορετικά.

SoulGR
16/08/2011, 12:54
Γιωργη και γω σε επαρχια μενω,αλλα σου λεω δεν αφηνεις τοσο μικρο παιδακι μονο του,ειδικα με ποδηλατο

arxaios
16/08/2011, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Είναι δυνατόν να μην κατάλαβες ότι χτύπησες κάποιον?? Οδηγώντας μάλιστα μοτοσυκλέτα?
Ουστ μέσα!

Ωραία τα λες Terens :beer:

Όταν δεν οδηγείς εσύ τη μοτό .... πως να το καταλάβεις ;;;
:confused:
Τι εννοώ ......
Κατ' εμέ πολύ πιθανό τη μοτό να την οδηγούσε κάποιος άλλος όπως π.χ. γυιός του 57 χρονου ή κάποιος άλλος χωρίς δίπλομα και να το πήρε πάνω του .... σύνηθες !!!

Θα δείξει - μαθευτεί με τον καιρό .....