PDA

View Full Version : Αφαίρεση ΑΦΜ για όσους δεν υποβάλλουν φοροδηλώσεις



Xrider
12/08/2011, 09:46
Καλα ξεμπερδεματα :a31:
Γιατι οπως γραφει και καποιος σε σχολιο

"Μπράβο στους φωστήρες του κράτους. Οι άνεργοι μην έχοντας δικαίωμα εγγραφής στον ΟΑΕΔ (πχ νέοι μηχανιοί, δικηγόροι, απόφοιτοι πανεπιστημίων και ΤΕΙ) οι φοιτητές με ΑΦΜ κι όσοι έχουν ΑΦΜ και δεν καταθέτουν φορολογική δήλωση λόγω του ότι δεν έχουν εισόδημα θα το δουν να απενεργοποιείται(!) Μπράβο στο κράτος."

http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4648850

Cpt. Haddock
12/08/2011, 09:53
Κι επειδη το λέει το σχόλιο, έτσι ειναι; :confused:

Δεν υπάρχει και η μηδενική φορολογική δήλωση;

CIRUS
12/08/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Καλα ξεμπερδεματα :a31:
Γιατι οπως γραφει και καποιος σε σχολιο

"Μπράβο στους φωστήρες του κράτους. Οι άνεργοι μην έχοντας δικαίωμα εγγραφής στον ΟΑΕΔ (πχ νέοι μηχανιοί, δικηγόροι, απόφοιτοι πανεπιστημίων και ΤΕΙ) οι φοιτητές με ΑΦΜ κι όσοι έχουν ΑΦΜ και δεν καταθέτουν φορολογική δήλωση λόγω του ότι δεν έχουν εισόδημα θα το δουν να απενεργοποιείται(!) Μπράβο στο κράτος."

http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4648850

καλά μπορείς να κάνεις δήλωση και χωρίς να έχεις εισόδημα δεν είναι τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται.

απλά αναγκάζει αυτούς που δεν είχαν εισόδημα και δεν έκαναν καθόλου δήλωση να κάνουν μηδενική, ε δεν είναι και τόσο φοβερό

makis206
12/08/2011, 13:47
"Στην πραγματικότητα ο ΑΦΜ δεν καταργείται, αλλά αδρανοποιείται. Για να καταστεί ξανά ενεργός, ο φορολογούμενος πρέπει να έχει ρυθμίσει όλες τις εκκρεμότητές του."

Όλα οκ.:lol:

Xrider
13/08/2011, 08:31
Cpt. Υπαρχει η μηδενικη φορολογικη δηλωση οπως λες,ομως οπως κανουν το συτημα τωρα και βγαζωντας και τις εφοριες αντι να απλοποιουν τα πραγματα τα περιπλεκουν.
Παραδειγμα...ενας 16 χρονως λογω κληρονομιας,λογω τυχης στο λοττο,λογω οτι θελεις, κερδηζει 1000ευρω...για να τα βαλει στην τραπεζα -ανοιξει λογαριασμο- χρειαζεται ΑΦΜ,το ιδιο και σε περιπτωση εμβασματος.Για να παρει τελη κυκλοφοριας σε ενα παπακι 20ετιας 100κεκ θελει παλι ΑΦΜ,για να αγορασει κατι αξιας πανω απο 1000ευρω θελει παλι ΑΦΜ.
Οποτε ενω λες δεν με ενδιαφερει γιατι εγω εχω 0 εισοδημα και δεν μπαινω στον λαβυρινθο της εφοριας για να δηλωσω οτι δεν εχω τιποτα, με το που πας να κανεις αγορα π.χ ενος σκουτερ 1500ευρω θα χρεισατεις ΑΦΜ και κατα 99% θα μπλεξεις στην εφορια γιατι ΔΕΝ εκανες δηλωση και για την ενεργοποιηση του ΑΦΜ θα τσιμπησεις και ενα μοκρο προστιμο.
Βγαζω εξω περιπτωσεις σαν την δικη μου που εχω και ελληνικο και ιταλικο ΑΦΜ.

Cpt. Haddock
13/08/2011, 09:07
Δεν σε κατάλαβα. Εαν κανεις δηλωση, εστω και μηδενική δε χανεις το ΑΦΜ.

Σιγα το λαβυρινθο, την κανεις μαζι με των γονιών σου αλλωστε. Μην τρελαινεστε με το καθε τι