PDA

View Full Version : Ψώρα στα καπάκια αλουμινίου



route 66
12/08/2011, 20:21
Καλησπέρα.
'Εχω ένα kawasaki bj estrella και στα καπάκια έχει καραψωριάσει.
έχω περάσει κρέμες,σβουράκια κλπ αλλά η ψώρα μόνο...γυαλίζει.πριν σας τα πρήξω μπήκα στο νετ και διάβασα διάφορα, και εκεί που κατέληξα είναι ότι θέλει αμμοβολή και βάψιμο.
όλες οι κρεμούλες τα ξύδια κλπ δεν κάνουν τίποτα.Να την νικελώσω δε γουστάρω.
Σίγουρα όσοι κάνετε αναπαλαιώσεις,είναι από τα στάνταρ θεματάκια που αντιμετωπίζετε.
Και κάτι άλλο,τα μέταλα του estrella είναι για τα μπάζα :rotflmao:
μόνο αυτό και ένα honda bross μπυ το έχουν παρουσιάσει.
Φχαριστώ εκ των προτέρων:beer:

ego_o_idios
12/08/2011, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
Καλησπέρα.
'Εχω ένα kawasaki bj estrella και στα καπάκια έχει καραψωριάσει.
έχω περάσει κρέμες,σβουράκια κλπ αλλά η ψώρα μόνο...γυαλίζει.πριν σας τα πρήξω μπήκα στο νετ και διάβασα διάφορα, και εκεί που κατέληξα είναι ότι θέλει αμμοβολή και βάψιμο.
όλες οι κρεμούλες τα ξύδια κλπ δεν κάνουν τίποτα.Να την νικελώσω δε γουστάρω.
Σίγουρα όσοι κάνετε αναπαλαιώσεις,είναι από τα στάνταρ θεματάκια που αντιμετωπίζετε.
Και κάτι άλλο,τα μέταλα του estrella είναι για τα μπάζα :rotflmao:
μόνο αυτό και ένα honda bross μπυ το έχουν παρουσιάσει.
Φχαριστώ εκ των προτέρων:beer:

sto farmakio exi kana dio farmaka gia tin psora ke petaksou ke mia dermatologo mpas ke se voi8isi dramatika...
:rotflmao: :rotflmao:

route 66
12/08/2011, 20:40
Είμαι έτοιμος να του ρίψω το ionil και το fougoralπου έχω γιά την ξηροδερμία μου:rotflmao:

John Steed
13/08/2011, 10:59
Με ντουκόχαρτα νερού και τρίψιμο γίνεται σαν καινούριο!

Ξεκινάς από 300άρι, μετά 600άρι, 800άρι, 1000άρι, 1500άρι και τέλος αν θες 2000.

Τρίβεις με βρεγμένο το ντουκόχαρτο, ε?


Θα γίνει καθρέπτης! :sun:

georgio
13/08/2011, 12:03
Κοίτα επειδή έχω Bros και το έχω δει το θέμα, η ψώρα δεν είναι τόσο στο μέταλλο όσο στο βερνίκι που είναι περασμένο από πάνω. Δοκίμασα κι εγώ ντουκόχαρτο που λέει ο John Steed και κάνει δουλειά, αλλά μετά μένει σκέτο το μέταλλο.

Δεν ξέρω αν δημιουργεί πρόβλημα επειδή μένει το μέταλλο εκτεθειμένο, δεν νομίζω. Από αισθητικής άποψης παίρνει λίγο πιο μεταλλικό χρώμα και χάνει λίγο τη θαμπάδα λόγω του βερνικιού. Αν θες θα σου βάλω το απόγευμα φωτογραφίες πως είναι το δεξί καπάκι που δεν το έχω πειράξει και το αριστερό το οποίο το έχω τρίψει με ντουκόχαρτο.

route 66
13/08/2011, 12:51
ok, από το πρωί τρίβω, το είδα κάπου χθες ότι κάνεις δουλειά με ντουκόχαρτα,μετά είδα ότι μπορείς να παραγείλεις σπρέι ειδικό για ντουραλουμίνια και το βάβεις γιά μην μείνει θαμπό.
πάντως την ψώρα την έχει πιάσει το βερνίκι από πάνω,ε και προχωράει και στο αλουμίνιο.

route 66
13/08/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
ok, από το πρωί τρίβω, το είδα κάπου χθες ότι κάνεις δουλειά με ντουκόχαρτα,μετά είδα ότι μπορείς να παραγείλεις σπρέι ειδικό για ντουραλουμίνια και το βάβεις γιά μην μείνει θαμπό.
πάντως την ψώρα την έχει πιάσει το βερνίκι από πάνω,ε και προχωράει και στο αλουμίνιο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=95454&perpage=15&pagenumber=12
και από εδώ διάφορες ιδέες...αλλά κοστίζουν βέβαια.:smokin: