PDA

View Full Version : [Αναζήτηση] Εργαλειοθήκης , παραγγελία εντός εκτός ?



PetranGR
13/08/2011, 15:29
Καλησπέρα παιδια.

Ήθελα να ρωτήσω απο κάποιον γνώστη και γενικά κάποιον που να γνωρίζει.

Ψάχνω μια καλή εργαλειοθήκη μέχρι 50 ευρώ . Να έχει ότι περισσότερο μπορώ να έχω απο εργαλεία.Σιγά σιγά θέλω να έχω κάποια πράγματα για διάφορες επισκευεές.

Γνωρίζει κανείς να αγοράσω απο κάπου εντός Ελλάδας η και εκτός εάν με συμφέρει πολύ ?

(Όχι απο Practiker πάντως πηγα και ειδα η ποιοτητα τους δεν ειναι και η καλυτερη ,μην πω μια μετρια προς ασχημη για 50 ευρώ)

Οποιος γνωριζει ας μου πει...

:beer:

mikes
13/08/2011, 15:36
η ποιοτητα του πρακτικερ ειναι αριστη για 50 ευρω!! τα λεφτα που διαθετεις ειναι πολυ λιγα για εργαλεια της προκοπης!

PetranGR
13/08/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
η ποιοτητα του πρακτικερ ειναι αριστη για 50 ευρω!! τα λεφτα που διαθετεις ειναι πολυ λιγα για εργαλεια της προκοπης!

Πήγα τα είδα απο κοντά,θα μου μείνουν στα χέρια ρε συ αυτά... :eyepop:

Cpt. Haddock
13/08/2011, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
Πήγα τα είδα απο κοντά,θα μου μείνουν στα χέρια ρε συ αυτά... :eyepop:

Εργαλειοθηκη ή εργαλεία θες;

ziggΥ
13/08/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εργαλειοθηκη ή εργαλεία θες;
εργαλειοθήκη με εργαλεία :a24:

Cpt. Haddock
13/08/2011, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
εργαλειοθήκη με εργαλεία :a24:

:alien:

PetranGR
13/08/2011, 18:24
ακριβώς εργαλειοθήκη με εργαλεία σετ.

georgio
13/08/2011, 18:31
Τα proxxon που έχει το Praktiker είναι καλά. Τα άλλα που έχει είναι της Κυριακής χαρά... και αν την βγάλουν όλη την Κυριακή.

Γενικά πάρε σετ εργαλείων. Δεν μπορεί μια εργαλειοθήκη να έχει και σωληνοκάβουρα και καρυδάκια torx...

Ένα σετ με καρυδάκια, ένα σετ γερμανικά και ένα σετ κατσαβίδια σου κάνουν τα πάντα για αρχή.

Ζεύκας
13/08/2011, 18:32
από πορτοκάλια?

PetranGR
13/08/2011, 18:35
Αυτο ψαχνω ενα γενικο σετ εργαλειων με τα βασικα πραγματα,και γενικα οτι παρπαανω μπορει να μου προσφερει γιατι οχι ?

Μετα με τον καιρο βλεπουμε ...

MikeG
13/08/2011, 18:45
Δες στο www.louis.de
Έχω από εκεί μια με 100 κομμάτια, αρκετά ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.

soter3gm
13/08/2011, 18:47
Παλικάρι μου μια φτηνή σειρά από γερμανοπολύγονα κοστίζει 65€ άλλη μια μεσαία σειρά καστάνιας 1\2 της ίντσας θέλεις μια 150αρα τουλάχιστον Allen Torx κατσαβίδια άλλα τόσα
Και μιλάμε για μια μέτρια συλλογή αν μιλάμε για facom unior akeza τότε οι τιμές ανεβαίνουν στα ουράνια
Αν πάρεις και δύο ροπόκλειδα τότε θέλεις μια 400αρα στο νερό

Γνώμη μου, μάζευε λεφτά και αγόραζε τα λίγα λίγα να τα έχεις για μια ζωή (έχω καστάνια facom 20 χρόνια)
Για περισσότερες πληροφορίες κάνε μια βόλτα στη Σπύρου Πάτση όπου εκεί είναι όλα τα μαγαζιά με τα εργαλεία όπου θα βρεις του Αβραάμ και του Ισαάκ τα καλά

Edit: έχω να σου πω πολλές μάρκες που είναι καλές και φτηνές
Σειρές με 100€ και 60 κομμάτια άστες μην της κοιτάς καν έλα να σου χαρίσω μια τέτοια

georgio
13/08/2011, 19:00
Γιατί είμαστε τόσο υπερβολικοί με τα εργαλεία; Υπάρχουν και φθηνότερα από αυτά που λες, σε καλή ποιότητα για ερασιτεχνική χρήση.

Βέβαια εξαρτάται που βάζει ο καθένας τον πήχη, και αν εσύ και άλλοι θεωρείται οτιδήποτε κάτω από facom πως κάνει μόνο για σφήνα κάτω από το σπασμένο πόδι του καναπέ...

Κι αν πάμε σε τροχήλατη BETA μαζί με τα εργαλεία κάνει περισσότερα από το μηχανάκι μου και το δικό σου μαζί, αλλά τι να λέει αυτό; Στα gp τις έχουν που βγάζουν τα μπροστινά και τα ψαλίδια πιο συχνά από ότι εμείς ανοίγουμε την τάπα της βενζίνης.

Τα ροπόκλειδα είναι μια άλλη ιστορία επειδή εκεί θες ακρίβεια, αλλιώς δεν έχει νόημα.

catmaster
13/08/2011, 19:37
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116367&perpage=40&highlight=facom&pagenumber=1

:wave2:

soter3gm
13/08/2011, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Γιατί είμαστε τόσο υπερβολικοί με τα εργαλεία; Υπάρχουν και φθηνότερα από αυτά που λες, σε καλή ποιότητα για ερασιτεχνική χρήση.

Βέβαια εξαρτάται που βάζει ο καθένας τον πήχη, και αν εσύ και άλλοι θεωρείται οτιδήποτε κάτω από facom πως κάνει μόνο για σφήνα κάτω από το σπασμένο πόδι του καναπέ...

Κι αν πάμε σε τροχήλατη BETA μαζί με τα εργαλεία κάνει περισσότερα από το μηχανάκι μου και το δικό σου μαζί, αλλά τι να λέει αυτό; Στα gp τις έχουν που βγάζουν τα μπροστινά και τα ψαλίδια πιο συχνά από ότι εμείς ανοίγουμε την τάπα της βενζίνης.

Τα ροπόκλειδα είναι μια άλλη ιστορία επειδή εκεί θες ακρίβεια, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Φίλε μου δεν είπα να πάρει Facom (αν και έχει γίνει πολύ Β) Το ξέρω, πως υπάρχουν και άλλες μάρκες καλές και πιο φτηνές απλά σε μερικά πράγματα πρέπει να ρωτήσεις πρώτα για να αγοράσεις, τι να του πω ? για akeza unior αν δεν πάει από τη πηγή (σπύρου πάτση από ιερά προς καβάλας) να ρωτήσει
Και να σου πω το άλλο άντε να πάρει μια σειρά φτηνά γερμανοπολύγονα και να θέλει να ξεβιδώσει μια κολλημένη βίδα με κόλα πυρωμάτων αν του τη κάνει από 6γωνη πολύγωνη τι να την κάνει μετά ?
Αν μια κασετίνα με 90 τεμάχια κοστίζει 70€ διαίρεσε τα να δεις πόσο πάει το κομμάτι Ε!!! τι δουλειά να κάνεις με ένα τέτοιο πράγμα

Όσο για τη ΒΕΤΑ που ανάφερες για ρώτα σε ποιο εργοστάσιο φτιάχνονται και οι Αμερικάνοι που δουλεύουν σε ίντσες ποια εταιρία έχουν για κορυφή και πίνουν νερό στο όνομά της

schumifer
13/08/2011, 23:36
Μιλάμε πάντα για κομμάτια σίδερο έτσι? Που ο σχεδιασμός τους έγινε 200 χρόνια πριν, τα καλούπια είναι τα ίδια 50 χρόνια τώρα και τα περισσότερα -όπως σχεδόν όλα πια- φτιάγνονται από σχιστομάτηδες...
ΤΟ ότι κάποια τα ακριβοπληρώνεις και δε σε έχουν πιάσει κώτσο οφείλεται σε εξωτικά πανάκριβα υλικά για να αντέξει το κατσαβιδάκι σε σφυριές βαριοπούλας ή -όπως αν έχω ακούσει καλά για τη φάκομ- εφόρου ζωής εγγύηση. Εκτός από τους επαγγελματίες, τους λεφτάδες και τους φαντασμένους ποιος τα χρειάζεται πραγματικά?
Όλα τα άλλα έχουν μικρές διαφορές αλλά πάντα υπάρχουν αυτά που στραβώνουν την ώρα που τα βγάζεις για πρώτη φορά από την κασετίνα τους.
Υποψιάζομαι λοιπόν ότι το παλικάρι που άνοιξε το θέμα θέλει ό,τι φθηνότερο αρκεί να αποφύγει τα τελευταία...

bros400pgm
14/08/2011, 09:53
Tα καλουπια δεν ειναι ιδια σε καμια περιπτωση..........

Eαν δεις αυτην

http://www.ebay.co.uk/itm/94PC-1-2-1-4-SOCKET-SCREWDRIVER-TOOL-TORX-BITS-SET-/320580050315?_trksid=p4340.m8&_trkparms=algo%3DMW%26its%3DC%26itu%3DUCC%26otn%3D6%26ps%3D63%26clkid%3D2050372348390348392&_qi=RTM925181



και αυτην

http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=2108



απο κοντα, θα εκπλαγεις με την διαφορα τους:beer:

Tomahawk
19/08/2011, 00:27
Εγώ είδα και δούλεψα κάτι μύτες που έχει ο πατέρας μου σε θήκη, μάρκας Mannesmann, και μου φάνηκαν πολύ καλές ποιοτικά.

Βρήκα και αυτό το σετ Mannesmann (http://www.amazon.co.uk/BRDER-MANNESMANN-2055-SL-Socket-wrench/dp/B000K2PF2Q/ref=sr_1_2?s=diy&ie=UTF8&qid=1313704186&sr=1-2) αλλα δε ξέρω κατα πόσον είναι καλή σαν μάρκα για να την προτείνω.

Ωπ, τη βρήκα και τη θήκη (http://www.stereotiki.gr/store/index.php?target=products&product_id=2486)!

Κοσμά για τα Force έχω τις αμφιβολίες μου γιατί ένας φίλος πήρε κάνε αλλεν και του έμειναν στα χέρια με τη πρώτη (κυριολεκτικά!) βίδα και ο μάστορας στη σπύρου πάτση του έκανε νερά όταν πήγε να το αλλάξει λέγοντας "αν ήθελες εγγύηση ας έπαιρνες τη τάδε μαρκα, τώρα τι να σου κάνω!!"

Οι γνώστες τη γνώμη έχετε για τα KS Tools;

chr1s_86
22/08/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Μιλάμε πάντα για κομμάτια σίδερο έτσι? Που ο σχεδιασμός τους έγινε 200 χρόνια πριν, τα καλούπια είναι τα ίδια 50 χρόνια τώρα και τα περισσότερα -όπως σχεδόν όλα πια- φτιάγνονται από σχιστομάτηδες...

Φυσικά και ΔΕΝ είναι ίδια.... και δεν φτιάχνονται όλα στην Κίνα...

(έρχεται φωτό-δείγμα μετά που θα πάω σπίτι.....)

hidefnick
22/08/2011, 13:31
Mannesman παίζουν στην Αθηνάς πολύ φτηνά.

Εχω ψωνίσει ένα σετ γερμανικά, ένα γερμανοπολύγωνα και ένα Ζ πολύγωνα, και είναι σαν καινούργια εδώ και 3-4 χρόννια. :wave2:

Αν και βέβαια τα snap-on πάντα είναι στην wish-list.... (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=snap+on+spanners+set&_sacat=30896&_odkw=snap+on&_osacat=30896&_trksid=p3286.c0.m270.l1311)

S16
22/08/2011, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
... να πάρει Facom (αν και έχει γίνει πολύ Β)...

αυτό τι σημαίνει? οτι έχουν σκαρτέψει τα facom?

mia_zoi_kawa
22/08/2011, 16:28
Ρε παιδιά μια που το φερε η κουβέντα εγώ ψάχνω ενα εργαλείο που ονομάζεται στα εγγλέζικα c spanner....στα ελληνικά πως το ζητάμε;

Eπίσης ένα δοχείο αδειάσματος μπροστινών υγρων φρένων από ενα άτομο (...νομίζω one man brake fluid box.....ετσι το γράφει το Haynes...)Αυτό που το βρίσκω?

Eπίσης θέλω να αλλάξω ρουλεμάν τιμονιού στο τρανσαλπ του αδερφού μου....θα χρειαστώ καναν εξολκέα ή κανα περίεργο εργαλείο?

daz
22/08/2011, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
Ρε παιδιά μια που το φερε η κουβέντα εγώ ψάχνω ενα εργαλείο που ονομάζεται στα εγγλέζικα c spanner....στα ελληνικά πως το ζητάμε;


Γαντζόλειδο. :wave2:

daz
22/08/2011, 17:11
Κάθε εταιρία έχει και κάποιες σειρές που είναι φθηνότερες. Φυσικά Beta και facom δεν βγάζουν εργαλεία αλλά κοσμήματα. Και οι φθηνές σειρές τους είναι το κάτι άλλο. Στις κορυφαίες συγκαταλέγεται και η wurth αλλά τα εργαλεία της δεν τα βγάζει η ίδια αλλά κάποιος τρίτος κατασκευαστής ενώ είναι και τα πιο ακριβά.

Η ks tools είναι γερμανική εταιρία αλλά τα εργαλεία κατασκευάζονται στην Κίνα. Η ακριβή σειρά της είναι πολύ καλή ποιοτικά (λίγο κάτω απ' τις 3 κορυφαίες παραπάνω) αλλά η τιμή τους βρίσκεται αρκετά χαμηλότερα. Δεν θα τα έλεγα και φθηνά αλλά νομίζω πως για τον ερασιτέχνη είναι πολύ καλή επιλογή δεδομένου πως έχει την καλύτερη ποιότητα προς τιμή σε σχέση με πολλές άλλες εταιρίες.

Στην φθηνή σειρά της βρίσκεις πολύ καλές τιμές και έχει συνέχεια προσφορές. Μερικές κασετίνες είναι τόσο φθηνές που καλό είναι να είσαι υποψιασμένος. Εγώ τουλάχιστον δεν θα τις κοιτούσα αν δεν ήξερα την εταιρία και τα προϊόντα της.

Και οι δύο σειρές της πάντως έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής.

Με 50 ευρώ η μόνη κασετίνα που παίρνεις είναι αυτή για τα μολύβια. Πάρε καλύτερα τα εργαλεία που χρησιμοποιείς πιο συχνά και σιγά σιγά αγοράζεις και τα υπόλοιπα. Πάρε ένα κατσαβίδι με υποδοχή για μύτες και μερικές μύτες από κατσαβίδι και άλεν. Μερικά γερμανοπολύγωνα για αρχή και αργότερα αγόρασε μια καστάνια με τα καρυδάκια που χρειάζεσαι. Σιγά σιγά εμπλουτίζεις τη συλλογή σου, αγοράζεις θήκη για τα γεμανοπολύγωνα και μαγνητική ράγα για τα καρυδάκια, τα βάζεις και σε μια εργαλειοθήκη και είσαι κομπλέ.

Αν θέλεις οπωσδήποτε συλλογή μάζεψε λεφτά και ξεκίνα με το σετ από γερμανοπολύγωνα και πλήρες σετ από καρυδάκια 1/4.

Υγ. Το φθηνό εργαλείο κοστίζει περισσότερο.

HelenKoR
22/08/2011, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz


Υγ. Το φθηνό εργαλείο κοστίζει περισσότερο.

πόσο δίκιο έχεις! :beer:

chr1s_86
24/08/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Φυσικά και ΔΕΝ είναι ίδια.... και δεν φτιάχνονται όλα στην Κίνα...

(έρχεται φωτό-δείγμα μετά που θα πάω σπίτι.....)


Αυτά τα δύο λοιπόν προφανώς και δεν είναι ίδια.... Και το ένα έχει €8 και το άλλο έχει κανα 10άρικο όλο το σετ.... :wave2:


234246