PDA

View Full Version : Καθαρισμός ζελατίνας κράνους εν κινήσει



sakiskoz
13/08/2011, 18:29
Απ την αρχή μ απασχολούσε ο καθαρισμός της ζελατίνας του κράνους από τα μυγάκια χωρίς να χρειάζεται να σταματάω. Μετά από αρκετές δοκιμές και πατέντες κατέληξα στο παρακάτω που με βόλεψε αφάνταστα!
Χρειάζονται :
1. Ένα καθαριστικό παπουτσιών (1 ευρώ απ τη λαϊκή) που θα μπει στο νερό αρκετές ώρες για να φύγει το γυαλιστικό.
2. Τα γνωστά "χρατς" που βγαίνουν και σε μαύρο - καλύτερα μάλλον - και πιο φαρδιά απ αυτά που έβαλα εγώ.
3. Λίγο βρέξιμο με νερό στο σφουγγάρι στην αρχή κάθε ταξιδιού.
Αν δεν έχετε ακόμη βρει αποτελεσματικό τρόπο, αξίζει να το δοκιμάσετε (δεν ξεκολλάει απ τα "χρατς" ακόμη και με 200++ παρόλο που δεν έβαλα φαρδιά ή διπλή ταινία)
Αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο, ευπρόσδεκτο!

sakiskoz
13/08/2011, 18:30
Να και μια φωτογραφία...


233716

Ζεύκας
13/08/2011, 19:29
ο υαλοκαθαριστήρας είναι στην άλλη μπάντα?

PetranGR
13/08/2011, 19:38
Respect, τρομερός ! :winka:

sakiskoz
13/08/2011, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ο υαλοκαθαριστήρας είναι στην άλλη μπάντα?

Τι εννοείς; Ο καθαρισμός γίνεται με το υγρό σφουγγαράκι, που κουμπώνει πολύ καλά πάνω στη βάση του. Μπορούμε να καθαρίσουμε τη ζελατίνα εν κινήσει με ταχύτητες 100+, είναι πολύ πρακτικό. Για μεγαλύτερη ασφάλεια χαμηλώνουμε περισσότερο ταχύτητα για λίγα sec, σε κάθε περίπτωση δε χρειάζεται να κάνουμε στάση μόνο και μόνο για τα μυγάκια, ειδικά τώρα το καλοκαίρι...

gianhs8
13/08/2011, 21:37
:a19:

Cpt. Haddock
13/08/2011, 21:54
Εχω βαλει κατα καιρους διαφορες μαλακιες πανω στα μηχανακια μου, αλλα καθαριστικό παπουτσιωνΕ δε βαζω που να μου τσουρουφλισετε τα @@ :lol:

powerphot
13/08/2011, 22:08
τουλάχιστον βαλε κι ενα μοτο-αυτοκόλητο, μη το αφήσεις ετσι με το σκαρπίνι.:lol:

npat
13/08/2011, 22:17
Το Θωμά τι τον έχεις?

:lol: :bigcry:

sakiskoz
13/08/2011, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχω βαλει κατα καιρους διαφορες μαλακιες πανω στα μηχανακια μου, αλλα καθαριστικό παπουτσιωνΕ δε βαζω που να μου τσουρουφλισετε τα @@ :lol:

Δεν το έχω μόνιμα ρε παιδιά, μόνο κατά τη διάρκεια ταξιδιού, μετά αφαιρείται με ένα τράβηγμα. Εξάλλου ένα απλό και αθώο σφουγγάρι είναι. Με ένα μοτο αυτοκόλητο - απόλυτα σωστός ο powerphot - γίνεται διακριτικότατο. Πάντως είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό...



Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Το Θωμά τι τον έχεις?

???

SVX
13/08/2011, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχω βαλει κατα καιρους διαφορες μαλακιες πανω στα μηχανακια μου, αλλα καθαριστικό παπουτσιωνΕ δε βαζω που να μου τσουρουφλισετε τα @@ :lol:

:rolleyes:
περιεργοι συνειρμοι ε? Βασιλακης Κα΄ι΄λας...


λουστρακος ...Μαρκος Σεφερλης... :bawl: :bawl:

kostaskex
14/08/2011, 00:35
οκ φιλαράκι δεν παίζεσαι!!!!γαμάτος μπορώ να πω απο πρακτικής άποψης...απο αισθητικής δεν θα το έλεγα και τόσο αλλά αν το βάζεις-βγάζεις όπως είπες πιστεύω οτι είναι οκ....
και να ήξερες πόσες φορές σταματάω στο δρόμο να καθαρίζω τα κ@λομιγάκια...και ήθελα να ήξερα και τι στο διάολο τρώνε τα π@υστικα και βγάζουν τόσο πράγμα...να και μια φώτο....


233721

sakiskoz
14/08/2011, 01:05
kostaskex : Υπερβολικά πολλά τα μυγάκια, εμένα στα χειρότερα δεν είναι ούτε το 1/3 και μόνο προς το πάνω μέρος της ζελατίνας! Αν δεν έχεις αλλάξει ζελατίνα αξίζει τον κόπο να το κάνεις... Εγώ με 1.79 είμαι ευχαριστημένος με την MRA με το φρυδάκι στο ψηλότερο σημείο, υπάρχουν ίσως και καλύτερες (δες στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80385 και στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=92239)

kostaskex
14/08/2011, 10:54
μετά απο καμιά βδομάδα απο την ημερομηνία της φώτο μπήκε η ζελατίνα της MRA...αλλα πάλι...όποτε κάνω την διαδρομή λάρισα-ελασσόνα-κοζάνη για κανένα καφέ κάπως ετσι γίνεται πάλι....παχιά τα σκατομυγάκια στην ελασσόνα....:D :D

devil's animal
14/08/2011, 11:59
και γιατι να κανεις ολο αυτο και να μην βαλεις αναμεσα σε ζελατινα και οργανα ενα Wettex??
δεν προκειται να φυγει ποτε και ειναι αποτελεσματικοτατο σε βροχη...
το στιβεις και εν κινησει και εισαι κομπλε...:D


233731

sakiskoz
14/08/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και γιατι να κανεις ολο αυτο και να μην βαλεις αναμεσα σε ζελατινα και οργανα ενα Wettex??
δεν προκειται να φυγει ποτε και ειναι αποτελεσματικοτατο σε βροχη...
το στιβεις και εν κινησει και εισαι κομπλε...:D

Το δοκίμασα αλλά το καλοκαίρι δεν είναι και τόσο αποτελεσματικό γιατί εξατμίζεται σχετικά γρήγορα το νερό λόγω θερμοκρασίας ...

GIXXERAKIAS
14/08/2011, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
Το δοκίμασα αλλά το καλοκαίρι δεν είναι και τόσο αποτελεσματικό γιατί εξατμίζεται σχετικά γρήγορα το νερό λόγω θερμοκρασίας ... Αν εφευρεις και καθετήρα που να μην πονάει για έμας τα αγοράκια περασμένο κάτω από το τεποζιτο μαζί με τα σωληνάκια της υπερχείλισης και εν κίνηση το ψιλό θα σε παραδεχτώ....:rotflmao:

PanVas
14/08/2011, 22:45
Γελάτε και κάποιοι βγάζουν χρήματα από την πατέντα...
INSTANT VISOR CLEANER (http://www.nippynormans.com/products/k1200gt-06-on-k1300gt/item/instant-visor-cleaner-nnp-vc50)