PDA

View Full Version : αναζητηση 50cc



drwho
16/08/2011, 10:49
Γεια χαρά,

Είμαι στην αναζήτηση 50cc το θέλω για μικρές αποστάσεις μπορεί και 15 χλμ την ημέρα συνολικά. Θα ήθελα μια γνώμη που να καταλήξω γιατί έχω πελαγώσει.

Έχω βάλει στην λίστα

- Gilera Runner
- Yamaha Aerox
- Yamaha Neos 50
- Yamaha Neos 4T

Το τετράχρονο Neos 4T θα σέρνεται γενικά σε ανηφόρες ή δικάβαλο στις λίγες περιπτώσεις που θα χρειαστεί ; Να το ξεχάσω σε 50cc ;

Στα άλλα δυο yamaha neos 50 και aerox υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά πέρα από την εμφάνιση ; Ωραίο το aerox αλλά για δικάβαλο κάνει ; Που κάθεται ο συνεπιβάτης στο πλαστικό γιατι βλέπω έχει χερούλια για να πιάνεται 2ό άτομο.

Το gilera οκ το προτείνουν οι περισσότεροι θα έχει και την μέγιστη τελική σε σχέση με τα υπόλοιπα αλλά είχα διαβάσει τα παρακάτω μειονεκτήματα σε μήνυμα σε αυτό το forum.

"-Για να χτυπησει αντλια νερου σε δυο (το πολυ) χρονια και να θελεις να κατεβασεις ολοκληρο μοτερ(μεχρι και στροφαλος εξω) για μια βλαβη των 15 ευρω.
-Για να σου κοπει ντιζα γκαζιου και να πρεπει να λυσεις μεχρι και το καπακι του ιμαντα για να αποσυνδεσεις την (αλλη)ντιζα του λαδιου αν θελεις να το φτιαξεις.
-Για να παλευεις μεσα σε δυο χρονια με ηλεκτρικα-πασης φυσεως- απο ανορθωτες και μπαταριες μεχρι λαμπες και διακοπτες.
-Για να πληρωνεις και αντλια λαδιου σε περιπτωση που κοψει ιμαντα γιατι τα δυο τους φλερταρουν επικινδυνα.
-Για να εχεις το φοβο του καθε καγκουρα πιτσιρικα να στο "ψειρισει" επειδη πολλα κομματια ταιριαζουν και στο δικο του το 180 που εχει ριμαξει.
-Για να μην εχεις μπροστινες μπουκαλες(να μην δουλευουν εννοω) μετα απο κανα-δυο χρονια.Φρακαρουν και δεν βυθιζονται πλεον."


Μια βοήθεια να καταλήξω κάπου να πάω να το τσιμπήσω να ξεκινήσω και τη διαδικασία για το για εξάσκηση και δίπλωμα στα γρήγορα. Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω αν λέει και το yamaha why που έχει 16" τροχούς. Εμφανισιακά δεν πολύ μου αρέσει αλλά σαν μέγεθος τροχών θα είναι αρκετά πιο ασφαλές ;

rissakas
16/08/2011, 10:55
filaraki exo ena gillera runer 05 kokkino ashmi an to thes guro sta 400 to dino....

Takata Dome
16/08/2011, 12:20
H απαντηση ειναι μία: Aprilia RS 50

drwho
16/08/2011, 12:32
Να το διευκρινίσω, scooter ψάχνω.

Takata Dome
16/08/2011, 12:40
Μισω τα scooter :yuck: :yuck: :yuck: !!! Παω πασο απο δω και περα!

turogalos
17/08/2011, 08:28
Εγώ δεν θα ανησυχούσα τόσο πολύ για το Runner. Μην ξεχνάς ότι η Piaggio πουλάει χιλιάδες εκατοντάδες σκούτερ πανευρωπαϊκά και είναι λογικό κάποια απ'αυτά να βγάλουν κάτι. Είχα 3 μέχρι τώρα NRG, 2 MC2 και ως πρόσφατα το Power DD. Από το πρώτο του 1996 εώς και το 3ο του 2006, ήταν όλα σκυλιά με τον ίδιο κινητήρα που έχει και το Runner.

Το δίχρονο 50άρι Runner δεν βγάζει προβλήματα με την αντλία, κάποια τετράχρονα μοντέλα το έχουν παρουσιάσει και μπορείς να το προλάβεις στην αρχή, συνήθως.

Τα ηλεκτρικά είναι παράξενα. Ή θα έχεις πρόβλημα, ή όχι. Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα. Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Για να αλλάξεις την ντίζα του γκαζιού δεν χρειάζεται να βγάλεις το καπάκι της μετάδοσης. Το συρματόσχοινο που φεύγει από την μανέτα, φτάνει σε έναν διακλαδωτή κάτω από τα πόδια και από εκεί πάει στην αντλία λαδιού και στο καρμπυρατέρ. Αλλά χρειάζεται να βγάλει πολλά πλαστικά. Δεν ξέρω κανέναν που να του έχει σπάσει μέχρι τώρα.

Η Piaggio έχει πολύ φθηνά ανταλλακτικά, πολλά είναι εξεφτελιστικά φθηνά και τα πάντα μπορείς να τα κάνεις μόνος σου, αν τολμάς και πιάνουν τα χέρια σου. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο. 50αράκι είναι, και το Runner είναι αρκετά εμπορικό μηχανάκι (και πολύ γρήγορο όταν βγάλεις τους κόφτες) οπότε όταν το βαρεθείς, θα βρεις να το δώσεις εύκολα.

drwho
17/08/2011, 08:58
Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου. Οπότε δεν είναι απόλυτα σωστά αυτά που διάβασα και έγραψα στο αρχικό μήνυμά μου; Αν δεν κάνω λάθος το gilera είναι και ότι πιο γρήγορο χωρίς μετατροπές για 50cc ; Έχουν κάποιο άλλο πλεονέκτημα τα yamaha , Jog, NEOS κλπ, όπως καλύτερα φρένα/ελαστικά ; Τα ηλεκτρικά επίσης είναι καλύτερα στα yamaha ;

Μου αρέσουν τα gilera runner, yamaha aerox/neos . Μια ένσταση για το aerox επειδή το βλέπω να παίρνει επιβάτη η θα είναι εξαιρετικά άβολα . Δεν το θέλω για δικάβαλο αλλά μια στις τόσες που θα τυχαίνει να μπορώ να πάρω κάποιον μαζί μου. Το gilera έχει πιο δυνάτη μηχανή λογικά θα τραβάει καλύτερα σε ανηφόρες από τα yamaha ; Όταν λέω ανηφόρα θέλω να μπορώ να ανέβω προς τουρκοβούνια έστω αργά και υπομονετικά μιας και η απόσταση θα είναι πολύ μικρή.

To θέμα που διάβασα και με έχει βάλει σε σκέψεις Ιταλός vs Ιάπωνας, http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=61065

turogalos
17/08/2011, 09:24
To Aerox μοιάζει πιο πολύ μονόσελο και δεν θα είναι τόσο άνετο αλλά το μόνο που πλησιάζει το Runner σε τεχν. χαρακτηριστικά και επιδόσεις. Το Neos μοιάζει να έχει πιο άνετη σέλα από το Aerox.

Αν συγκρίνω τα δύο δίπλα-δίπλα, το Runner έχει πιο αναπαυτική σέλα, μεγαλύτερο τροχό μπροστά, μεγαλύτερη δισκόπλακα μπροστά, μεγαλύτερη ροπή (την οποία όμως την βγάζει σε υψηλότερες στροφές), μεγαλύτερη ιπποδύναμη και είναι 6κιλά βαρύτερο.

Για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του κινητήρα του Runner, θα πρέπει όταν το στρώσεις, να βγάλεις τον κόφτη στην μετάδοση (δαχτυλίδι στο βαριατόρ), τον κόφτη από το καρμπυρατέρ (ένα χρυσού χρώματος δισκάκι που πνίγει το καρμπυρατέρ) και να αλλάξεις το ζιγκλέρ σε μεγαλύτερο. Εμένα είχε 53άρι και έβαλα 65άρι. Αυξάνεις ελαφρώς την κατανάλωση αλλά ο κινητήρας δεν δουλεύει πια με φτωχό μίγμα και αντέχει περισσότερο (ψάψε περισσότερα για lean mixture στο google) και έχεις καλύτερες επιδόσεις. Τους κόφτες στην εξάτμιση είναι πιο δύσκολο να τους βγάλεις και θέλει κόψε-συγκόλλησε-βάψε.

Για τα τουρκοβούνια δεν θα έχεις πρόβλημα (αρκεί να μην είσαι 120κιλά εσύ και άλλα τόσα ο συνεπιβάτης-50άρακι είναι!)

drwho
17/08/2011, 09:56
Γύρω στα 60 κιλά είμαι με ενδιαφέρει να βγάζει τη χειρότερη έστω και μόνος μου.

Σε τετράχρονο 50 cc να μην το σκεφτώ καθόλου (π.χ neos 4T) ; Πέρα από την οικονομία στα καύσιμα και τα λάδια ίσως και τον λιγότερο θόρυβο καθώς και την μυρωδιά από το λάδι , πιστεύεις θα τα βρίσκει σκούρα σε μεγάλη ανηφόρα ;

Πάντως μαρέσουν και τα δύο gilera & neos yamaha , απλά διαβάζω αρνητικά για τα Ιταλικά όσο αφορά τα ηλεκτρικά, τα ελαστικά/φρένα και την αντοχή. Μου φαίνεται στο τέλος θα το παίξω κορώνα γράμματα . Να βγάλεις το κόφτη είναι σχετικά δύσκολο όπως το περιγράφεις για το gilera, είναι το ίδιο δύσκολο και για το yamaha neos ;

turogalos
17/08/2011, 10:13
Το τετράχρονο θα είναι πιο οικονομικό αλλά και σαφώς πιο αργό. Είναι καθαρά δικιά σου η απόφαση. Εμένα μου αρέσουν και οι δίχρονοι αλλά και οι τετράχρονοι κινητήρες. Όμως σε τόσο λίγα κυβικά, δεν θα αγόραζα ποτέ τετράχρονο. Χωρίς κόφτες μην περιμένεις ποτέ πάνω από 65χλμ/ώρα τελική. Κύμης και Βεϊκου με τα NRG έβλεπα άνετα 100άρες στο κοντέρ μου.
Το να αφαιρέσεις τους κόφτες δεν είναι δύσκολο. Η πλειοψηφία των ιδιοκτητών τους βγάζει στο πρώτο σέρβις των 1000χλμ.
Για τα Yamaha δεν ξέρω, καλό είναι να ρωτήσεις και στο Scooterclub (http://forum.scooterclubhellas.gr/index.php)
Κατά γενικό κανόνα, τα τετράχρονα είναι πιο δύσκολο να τα πειράξεις.
Κι εγώ 74 κιλά ήμουν και είμαι, και τα NRG μου δεν καταλαβαίνανε τίποτα.

Ανταλλακτικά και αναλώσιμα, πάντα από easyparts.nl
Εργαλεία έχω πάρει από το louis.de (ροπόκλειδα/variator lock tool κ.α.) και έχει τώρα προσφορά το συνθετικό λάδι μίξης Castrol κάτω από 10€