PDA

View Full Version : ΔΙΛΗΜΜΑ Bmw F800gs H Tiger 1050 ?



The_Scientist
17/08/2011, 10:06
Μετά από 2 χρονάκια συμβίωσης με ένα εξαιρετικό 650 μονοκύλινδρο, μάλλον ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα. Τα μηχανάκια που εξετάζω είναι όπως λέει και ο τίτλος τα εξής δύο :


BMW F800GS
TRIUMPH TIGER 1050 ΑΒS.


Χώμα δεν με απασχολεί, η χρήση θα είναι 30% πόλη, 40% επαρχιακοί δρόμοι και 30% ταξίδια χοντρικά.


Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά το στήσιμο και τη γενικότερη συμπεριφορά στο δρόμο, για κινητήρα please μη μπείτε στον κόπο να κάνετε συγκρίσεις καθώς θεωρώ ότι ακόμα και το αργό από τα δύο (BMW) με καλύπτει μάλλον.

Το κόστος συντήρησης (service + κατανάλωση) έχει μεγάλες διαφορές λέτε ?

McGyver
17/08/2011, 10:08
Εφόσον δε σε ενδιαφέρει το χώμα πάρε το Tiger.

Cpt. Haddock
17/08/2011, 10:15
Για τη χρηση που το θες το tiger υπερτερει σε όλα πλην καταναλωσης.

Κοιτάς ψιλοανόμοια μηχανακια πάντως, όχι οτι παίζει ρολο αυτο ιδιαίτερα.

Ισχυει αυτο που σΕ ειπε και ο αποπανω :wave2:

Takata Dome
17/08/2011, 10:17
Δεν ξερω και πολλα για τα συγκεκριμενα...οι κακες γλωσσες παντως μουρμουριζουν για την αξιοπιστια του Tiger.Οχι τιποτα φασαρια μεγαλη,απλα κατι εχω ακουσει για προβληματακια απο καποιους ιδιοκτητες...

The_Scientist
17/08/2011, 10:22
Για τι τιμές κατανάλωσης μιλάμε περίπου ?


Ισχύει δηλαδή εν ολίγοις αυτό που ένας άσχετος υποψιάζεται βλέποντας τα 2 μηχανάκια ότι το BMW υπερτερεί μόνο στο χώμα και πουθενά αλλού ?

Τα μηχανάκια είναι όντως ανόμοια. Κατέληξα σε αυτά ψάχνοντας ένα touring μηχανάκι με όρθια θέση οδήγησης, λίγο παραπάνω δύναμη από τα δικύλινδρα 650 και μαζεμένο σχετικά σε όγκο (σαφώς μικρότερο από varadero caponord κλπ).

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση που πιθανώς δεν έχω σκεφτεί ευπρόσδεκτη.

S.Nikos
17/08/2011, 10:25
Για τη χρήση που το θέλεις θα ψηφίσω και εγώ tiger.

Έχοντας το 800gs 15 μήνες και έχοντας 15.000χλμ αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως είναι μεγάλο κρίμα να έχεις το μηχανάκι αυτό και να μην πατάς χώμα.

Takata Dome
17/08/2011, 10:28
Τωρα που το θυμηθηκα,για ριξε μια ματια στο νεο Honda Crossrunner 800 ABS.Αν σου αρεσει,κανε και ενα Test Drive πρωτα γιατι ειναι λιγο παραξενο μηχανακι σε ο,τι αφορα την θεση οδηγησης!

McGyver
17/08/2011, 10:30
BMW F650GS (800cc δικύλινδρο)

Cpt. Haddock
17/08/2011, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Τωρα που το θυμηθηκα,για ριξε μια ματια στο νεο Honda Crossrunner 800 ABS.Αν σου αρεσει,κανε και ενα Test Drive πρωτα γιατι ειναι λιγο παραξενο μηχανακι σε ο,τι αφορα την θεση οδηγησης!

μπλιαχ.... :uplate:

CIRUS
17/08/2011, 10:35
Αφού κοιτά που κοιτάς για TRIUMPH γιατί δεν εξετάζεις και το TIGER 800 / XC που είναι ουσιαστικά το BMW με μόνη διαφορά δύο ίδια φώτα μπροστά :lol:

Μεταξύ των δύο που ανέφερες παραπάνω πάντως και για την χρήση που γράφεις, θα προτιμούσα το TIGER 1050

Cpt. Haddock
17/08/2011, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
Αφού κοιτά που κοιτάς για TRIUMPH γιατί δεν εξετάζεις και το TIGER 800 / XC που είναι ουσιαστικά το BMW με μόνη διαφορά δύο ίδια φώτα μπροστά :lol:

Το απλό θα έλεγα και όχι το XC. Aφου δε θελει χωμα ο ανθρωπος, ασε που και το απλό μια χαρα παει σε οποιοδηποτε πατημενο χωματοδρομο

The_Scientist
17/08/2011, 10:41
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε, το Tiger 800 θα ήταν μια πολύ λογική λύση γι αυτό που ψάχνω, καθώς η extra δύναμη του 1050 δεν μου είναι απαραίτητη.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά.


Το 1050 σε τι επίπεδα κατανάλωσης παίζει περίπου ?

CIRUS
17/08/2011, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το απλό θα έλεγα και όχι το XC. Aφου δε θελει χωμα ο ανθρωπος, ασε που και το απλό μια χαρα παει σε οποιοδηποτε πατημενο χωματοδρομο

συμφωνώ, απλά έβαλα και το XC με κάθετο ωστε να του ρίξει μια ματιά μια που μοιάζει ακόμα περισσότερο στο BMW λόγω μύτης μπροστά :lol:

CIRUS
17/08/2011, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε, το Tiger 800 θα ήταν μια πολύ λογική λύση γι αυτό που ψάχνω, καθώς η extra δύναμη του 1050 δεν μου είναι απαραίτητη.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά.



Εκεί πάω paso ο καθένας έχει τα γούστα του στην εμφάνιση αν και για το συγκεκριμένο εμένα μου φαίνεται ίδιο με το bmw όπως είπα και πριν

Takata Dome
17/08/2011, 10:47
Αν δεν σου αρεσει εμφανισιακα,αστο καλυτερα...η μηχανη δεν ειναι πλυντηριο,την αγοραζουμε ΚΑΙ γιατι μας αρεσει ;) Βεβαια,αν για σενα θα ειναι απλως ενα μεταφορικο μεσο που θα σε πηγαινει απο το σημειο Α στο Β με ασφαλεια και οικονομια,τοτε ελευθερα το Tiger 800

Οσον αφορα την καταναλωση του 1050,ενας γνωστος μου που ειχε το μοντελο του 2008 ξεκινουσε απο 5.5 λιτρα για ηρεμη οδηγηση με λογικη ταχυτητα στην εθνικη και εφτανε μεχρι και 8+ μεσα στην πολη,με πολυ κινηση.Εσυ υπολογιζε μια μεση καταναλωση καπου στα 6.5-7 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα

MikeG
17/08/2011, 11:20
Νομίζω ότι το 1050 θα έχει αρκετά υψηλή κατανάλωση.
Εφόσον δε σου αρέσει το 800 της Triumph, ρίξε μια ματιά το F650GS (δικύλινδρο).
Το θεωρώ πιο λογική επιλογή, αν και δεν αγοράζουμε πάντα με τη λογική..

:wave2:

Cpt. Haddock
17/08/2011, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Νομίζω ότι το 1050 θα έχει αρκετά υψηλή κατανάλωση. [...]
:wave2:

Ρώτα το Γιαννη να σου πει ποιος χρειαζόταν βενζινη καθε τόσο... :smokin: :lol:

MikeG
17/08/2011, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρώτα το Γιαννη να σου πει ποιος χρειαζόταν βενζινη καθε τόσο... :smokin: :lol:


Άμα το δεξί χεράκι φοβάται να στίψει το γκάζι... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:wave2:

dimitris777
17/08/2011, 19:33
γιατι δε παιρνεις ενα v strom που ειναι αξιοπιστο τα κανει ολα και συμφερει με 2κ? λεω εγω τωρα....:rolleyes:

Cpt. Haddock
17/08/2011, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άμα το δεξί χεράκι φοβάται να στίψει το γκάζι... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

Ναι, ναι :p

Πρακτικά μιλώντας το πλεονέκτημα της μπεμπας στην καταναλωση φαινεται στις μεσαιες ταχυτητες και σε επαρχιακο δρόμο. Αντισταθμιζεται εν μέρει απο τη μικρή χωρητικότητα. Πρακτικά είχαμε παρόμοια αυτονομία, 16 λιτρα η μπέμπα, 20 ο τίγρης, μαζι βαζαμε και περιπου την ίδια ποσότητα.

Εκει που υπερτερούσε ο τιγρης σε κατανάλωση ήταν σε αυτοκινητόδρομο σε ταχυτητες πανω απο 120 (λογικό αλλωστε)

Αυτα περι κατανάλωσης.

edit: Μιλαμε για δοκιμή 25 ημερών σε καθε είδος δρόμου και με φορτωμένα μηχανακια με πλαϊνές βαλίτσες. Ουτε τεστ απο περιοδικό να ήμαστε :lol:

:beer: :beer: :beer:

byron
17/08/2011, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, ναι :p

Πρακτικά μιλώντας το πλεονέκτημα της μπεμπας στην καταναλωση φαινεται στις μεσαιες ταχυτητες και σε επαρχιακο δρόμο. Αντισταθμιζεται εν μέρει απο τη μικρή χωρητικότητα. Πρακτικά είχαμε παρόμοια αυτονομία, 16 λιτρα η μπέμπα, 20 ο τίγρης, μαζι βαζαμε και περιπου την ίδια ποσότητα.

Εκει που υπερτερούσε ο τιγρης σε κατανάλωση ήταν σε αυτοκινητόδρομο σε ταχυτητες πανω απο 120 (λογικό αλλωστε)

Αυτα περι κατανάλωσης.

:beer: :beer: :beer:

Θα προσέθετα οτι σε χαμηλομεσαίες ταχύτητες όπως πχ σε επαρχιακό δίκτυο, μάλλον κοντά είναι όλα.
Στο ΠΣΚ τουλάχιστον η κατανάλωση του tuono ήταν μια η άλλη με του SV που με τη σειρά του ήταν μια η άλλη με του Tiger κ.ο.κ

Cpt. Haddock
17/08/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Θα προσέθετα οτι σε χαμηλομεσαίες ταχύτητες όπως πχ σε επαρχιακό δίκτυο, μάλλον κοντά είναι όλα.
Στο ΠΣΚ τουλάχιστον η κατανάλωση του tuono ήταν μια η άλλη με του SV που με τη σειρά του ήταν μια η άλλη με του Tiger κ.ο.κ

Θα συμφωνησω, ειδικά όταν κινείσαι στον ίδιο ρυθμο πανω-κατω (όπως ο Γιαννης κι εγω στο ταξιδι πχ)

byron
17/08/2011, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα συμφωνησω, ειδικά όταν κινείσαι στον ίδιο ρυθμο πανω-κατω (όπως ο Γιαννης κι εγω στο ταξιδι πχ)

Θυμάσαι τι σου έκαψε (στο πήγαινε τουλάχιστον) στην εκδρομή? Το Tuono είχε 7,2 lt/100 στη μικτή διαδρομή του ΠΣΚ.

Cpt. Haddock
17/08/2011, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Θυμάσαι τι σου έκαψε (στο πήγαινε τουλάχιστον) στην εκδρομή? Το Tuono είχε 7,2 lt/100 στη μικτή διαδρομή του ΠΣΚ.

Παντα καπου εκει κυμαινεται, ισως και λιγο λιγοτερο εαν ειμαι σε κλειστο επαρχιακό και σε εθνική δεν το τσουξουμε.

Θυμαμαι όμως οτι στην επιστροφή που πηγαινα με μαξ 100 λόγω ελαστικού είδα στο trip computer αυτονομία 402 χλμ :rotflmao: :lol:

daz
18/08/2011, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
γιατι δε παιρνεις ενα v strom που ειναι αξιοπιστο τα κανει ολα και συμφερει με 2κ? λεω εγω τωρα....:rolleyes:

Κάνεις πλάκα έτσι? Έλα πες γιατί ψάρωσα! :alien:

McGyver
18/08/2011, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θυμαμαι όμως οτι στην επιστροφή που πηγαινα με μαξ 100 λόγω ελαστικού είδα στο trip computer αυτονομία 402 χλμ :rotflmao: :lol:

Ό,τι νά 'ναι έβλεπες...
Τι γυαλιά σου πετάξαμε να ξεστραβωθείς, τίποτα εσύ εκεί...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

panos1050
21/08/2011, 06:20
σαν πρωιν κατωχος του 1050 εχω να σου πω οτι το μηχανακι ειναι φαναταστικο,
ο κινητηρας του ειναι πραγματικα διαμαντι,ελαστικος,εχει αρκετη δυναμη,
για τα κυβικα του ειναι σχετικα οικονομικο 6,5-7,5λ/100χλμ
εχει παρα πολυ καλη θεση οδηγησης,θα σε βολεψει πολυ στην πολη
κανει γαμω τα ταξιδια,καμια σχεση με το 950 που εχω τωρα
τα μονα αρνητικα ειναι οτι ο πισω καθετε αρκετα ψηλα,οποτε με τον αερα εχει ενα θεμα
και οτι αν δεν εχεις τριβαλιτσο δεν φορτωνετε ευκολα

sovaros_user
21/08/2011, 06:48
TIGER φυσικα :wave2:

Μη σε νοιαζει η καταναλωση, αφου θα κανεις κ ταξιδια θα αποζημιωθεις εκει κ με το παραπανω, λογω 3 κυλινδρων κ χωρητικοτητας :wave2:


Η διαφορα στην τιμη ποσο ειναι :confused:

εντιτ: τωρα το ειδα, το bmw ειναι ακριβοτερο 1κ, ειναι τρελοι αυτοι οι βαυαροι :bigcry: