PDA

View Full Version : Αλλαγή μηχανής



DionK
17/08/2011, 14:21
Για να μην μακρυγορώ,

Κάτοχος Harley 1200 cc μεταπηδά σε Superbike και συγκεκριμένα σε MV Agusta F4 2010 για καθημερινή χρήση σε πόλη. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα? Θα ήταν καλύτερα με μια μικρότερη όπως η F3 που βγαίνει σε λίγο καιρό? Σας παρακαλώ αιτιολογείστε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alex14
17/08/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DionK
Για να μην μακρυγορώ,

Κάτοχος Harley 1200 cc μεταπηδά σε Superbike και συγκεκριμένα σε MV Agusta F4 2010 για καθημερινή χρήση σε πόλη. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα? Θα ήταν καλύτερα με μια μικρότερη όπως η F3 που βγαίνει σε λίγο καιρό? Σας παρακαλώ αιτιολογείστε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν την λυπασαι την agusta μεσα στην πολη ? :confused:

Για την Harley no comments :ZZZ:

DionK
17/08/2011, 14:50
Κατ'αρχάς μένω σε προάστιο της Αθήνας και μάλιστα μακρινό. Πως το εννοείς όμως να την λυπάμαι?

byron
17/08/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DionK
Κατ'αρχάς μένω σε προάστιο της Αθήνας και μάλιστα μακρινό. Πως το εννοείς όμως να την λυπάμαι?

Εχεις οδηγήσει SS μέσα στην πόλη (για την ακρίβεια σε μποτιλιάρισμα μέσα στη πόλη)?

GIXXERAKIAS
17/08/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Εχεις οδηγήσει SS μέσα στην πόλη (για την ακρίβεια σε μποτιλιάρισμα μέσα στη πόλη)?

Aυτό ακριβώς....:wave2:

DionK
17/08/2011, 15:02
Όχι, αλλά αυτό είναι το τελευταί που με αγχώνει καθώς το κέντρο το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, πιστεύεις ότι μια on-off είναι καλύτερη λύση? Αλλά αυτό είναι εκτός του θέματος. Εμένα το κυρίως θέμα που με απασχολεί είναι κατα πόσο θα με δυσκολέψει η μεταπήδηση απο Cruiser σε superbike και αν θα ήταν καλύτερη η αγορά ενός supersport.

HelenKoR
17/08/2011, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DionK
Εμένα το κυρίως θέμα που με απασχολεί είναι κατα πόσο θα με δυσκολέψει η μεταπήδηση απο Cruiser σε superbike και αν θα ήταν καλύτερη η αγορά ενός supersport.

εξαρταται απο το ποσο αντεχεις σωματικως... τα ss δεν ειναι ανετα μηχανακια... σε καθε λακουβα θα υποφερεις!

DionK
17/08/2011, 15:12
Έχεις οδηγήσει ποτε cruiser hardtail? Οι ss είναι σαν τους καναπέδες κινέζου αυτοκράτορα... βουλιάζεις!!

byron
17/08/2011, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DionK
Όχι, αλλά αυτό είναι το τελευταί που με αγχώνει καθώς το κέντρο το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, πιστεύεις ότι μια on-off είναι καλύτερη λύση? Αλλά αυτό είναι εκτός του θέματος. Εμένα το κυρίως θέμα που με απασχολεί είναι κατα πόσο θα με δυσκολέψει η μεταπήδηση απο Cruiser σε superbike και αν θα ήταν καλύτερη η αγορά ενός supersport.

Το αν ενδεικνυται η χρήση SS στην πόλη είναι ένα θέμα που την απάντηση την δίνεις εσύ και η τσέπη σου. Οι περισσότεροι θα σου πουν οχι πάντως (και θα έχουν δίκιο). Η χρήση ενός εργοστασίου ίππων με φρενάρες που μπορούν να μπλοκάρουν με πολλά στην άσφαλτο της πόλης, και αναρτήσεις που αν πέσεις σε λακούβα κουνιέται το μυαλό σου είναι μάλλον ατυχής.
Αν βάλεις και τις παραμέτρους κατανάλωση + λάστιχα + αναλώσιμα καλήνύχτα θείε Τάκη....

Το θέμα μεταπήδησης από cruiser σε SS, θέλει προσοχή καθώς τα μηχανάκια είναι η μέρα με τη νύχτα στα πάντα.

HelenKoR
17/08/2011, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DionK
Έχεις οδηγήσει ποτε cruiser hardtail?

thank god, οχι!
απο την μικρη μου εμπειρια με ss θα σου ελεγα οτι η θεση οδηγησης ειναι ζορικη (και οχι μονον η σελα/και μην ξεχνας τις αναρτησεις)
αλλά ολα ειναι σχετικα.
εσυ μπορει να εισαι ανετος πανω σε ss για οσο/οπως την χρησιμοποιησεις. εγω οχι.
επισης ss με ss διαφερει.

ειναι πολυ απλα τα πραγματα! δοκιμαζεις και βλεπεις! :)

irinia
17/08/2011, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DionK
Όχι, αλλά αυτό είναι το τελευταί που με αγχώνει καθώς το κέντρο το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, πιστεύεις ότι μια on-off είναι καλύτερη λύση? Αλλά αυτό είναι εκτός του θέματος. Εμένα το κυρίως θέμα που με απασχολεί είναι κατα πόσο θα με δυσκολέψει η μεταπήδηση απο Cruiser σε superbike και αν θα ήταν καλύτερη η αγορά ενός supersport.




ΔΕ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ..........



Όλοι μπρατσωμένοι είστε μέ τά Χάρλευ......καί ταξιδιάρηδες.
Άφού νά φανταστείς τότε πού έγκαινίασαν ένα μαγαζί
στήν παραλιακή κοντά στό Λευκό Πύργο,
είχαμε πάει όλοι στό λιμάνι καί βλέπαμε τίς ταξιδιάρες
Χάρλευ νά βγαίνουν άπό τό καράβι.
Είχαν άνεβεί οί Άθηναίοι άλλά άπό τόν Πειραιά μέ βαπόρι....!!!






υγ. Έγώ πάντως θά πήγαινα πάλι σέ κρούιζερ,άλλά

LAND CRUISER καί μάλιστα πετρέλαιο..!!




:wave2: :beer: :beer:

HelenKoR
17/08/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
υγ. Έγώ πάντως θά πήγαινα πάλι σέ κρούιζερ,άλλά

LAND CRUISER καί μάλιστα πετρέλαιο..!!



:rotflmao:

μονο Jeep!

alex14
17/08/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΔΕ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ..........



Όλοι μπρατσωμένοι είστε μέ τά Χάρλευ......καί ταξιδιάρηδες.
Άφού νά φανταστείς τότε πού έγκαινίασαν ένα μαγαζί
στήν παραλιακή κοντά στό Λευκό Πύργο,
είχαμε πάει όλοι στό λιμάνι καί βλέπαμε τίς ταξιδιάρες
Χάρλευ νά βγαίνουν άπό τό καράβι.
Είχαν άνεβεί οί Άθηναίοι άλλά άπό τόν Πειραιά μέ βαπόρι....!!!






υγ. Έγώ πάντως θά πήγαινα πάλι σέ κρούιζερ,άλλά

LAND CRUISER καί μάλιστα πετρέλαιο..!!




:wave2: :beer: :beer:

Εισαι κακος ανθρωπΑς :lol:


:beer:

irinia
17/08/2011, 15:47
:wave2: :beer:

o teos
17/08/2011, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Εχεις οδηγήσει SS μέσα στην πόλη (για την ακρίβεια σε μποτιλιάρισμα μέσα στη πόλη)?


+999 Ορεξη να χεις να πεδευεσαι...:beer:

devil's animal
17/08/2011, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens

είχαμε πάει όλοι στό λιμάνι καί βλέπαμε τίς ταξιδιάρες
Χάρλευ νά βγαίνουν άπό τό καράβι.
Είχαν άνεβεί οί Άθηναίοι άλλά άπό τόν Πειραιά μέ βαπόρι....!!!






υγ. Έγώ πάντως θά πήγαινα πάλι σέ κρούιζερ,άλλά

LAND CRUISER καί μάλιστα πετρέλαιο..!!






:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

devil's animal
17/08/2011, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DionK
Για να μην μακρυγορώ,

Κάτοχος Harley 1200 cc μεταπηδά σε Superbike και συγκεκριμένα σε MV Agusta F4 2010 για καθημερινή χρήση σε πόλη.


υπαρχουν και αλλοι τροποι να δειξεις οτι εχεις χρημα...:winka:

αν οντως γουσταρεις ss τραβα παρε ενα all around μηχανακι τυπου v-strom, tiger 800 κλπ..να το εχεις για μεσα στην πολη και για οτιδηποτε αλλο...
και μετα τσιμπα το ss που γουσταρεις (μακρυα απο mv agusta για μενα) και βαλτο Μεγαρα-Σερρες να γουσταρεις...


:wave2:

Takata Dome
17/08/2011, 23:56
Δεν λυπασαι να ταλαιπωρεις ενα τετοιο μηχανημα στην πολη?Και οχι μονο θα ταλαιπωρειται αυτο,αλλα θα ταλαιπωρει και εσενα!

Οσον αφορα την μεταπηδηση απο Harley σε SS,αν μου λεγες να πας σε κανα CBR1000RR θα σου ελεγα οκ.Γιατι οπως και να το κανουμε,ειναι Honda!Ανεβαινεις και την οδηγεις μια φορα και νομιζεις οτι την ξερεις χρονια!Αλλα σε MV Agusta τι να σου πω,λες και θα βρεις πολλους να την εχουν καβαλησει...απο ο,τι εχω διαβασει και ακουσει,ειναι ενα πραγματικο SS,γνησιο,χωρις ηλεκτρονικα,traction control,ABS και αλλα τετοια.Αμα κανεις λαθος,θα γυρισει να σε δαγκωσει,ειναι απολυτη και ολιγον αποτομη στο οριο.Αλλα αφου μου λες για χρηση στην πολη,παω πασο,δεν ξερω τι να πω :sick: .Εγω αν θες SS για πολη,μαλλον στο CBR θα σε πηγαινα.Αλλα μαλλον το χεις παρει ηδη αποφαση ε?

byron
18/08/2011, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
,αν μου λεγες να πας σε κανα CBR1000RR θα σου ελεγα οκ.Γιατι οπως και να το κανουμε,ειναι Honda!Ανεβαινεις και την οδηγεις μια φορα και νομιζεις οτι την ξερεις χρονια!


Αυτό ακριβώς.....
Ανεβαίνεις στο RR αρχίζεις να καρυδώνεις και είσαι ήσυχος γιατί δεν θα γυρίσει να σε δαγκώσει επειδή είναι Honda. :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

...... ότι να΄ναι :ZZZ:

John Steed
18/08/2011, 09:22
Λυπάμαι που στο λέω, αλλά είμαι ενάντια στη λογική σου...

Βρήκες το πιο ακριβό και το πιο μούρικο ss και είπες να το πάρεις.

Να το πάρεις! Για την πόλη! Ναι!

Εδώ τόσες ξανθομπούμπουρες παίρνουν καγιέν και BMW τζιπάρες για να πηγαίνουν Σκουφά-Τσακάλωφ, εσύ να μην κάνεις τη μόστρα σου?

Καλορίζικη, κατά βάθος ζηλεύω.... :wave2: :wave2:

Joyrider
18/08/2011, 09:48
Μείνε σε harley :smokin:


233932

Takata Dome
18/08/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Αυτό ακριβώς.....
Ανεβαίνεις στο RR αρχίζεις να καρυδώνεις και είσαι ήσυχος γιατί δεν θα γυρίσει να σε δαγκώσει επειδή είναι Honda. :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

...... ότι να΄ναι :ZZZ:


Τςτςτςτς...κακοπροαιρετος κόσμος!Έγα δεν είπα "Πάρτην και δε θα πέσεις ποτέ".:a027: Έιπα απλα ότι έιναι σίγουρα πιο φιλική απο την MV Agusta.Έχει και το C-ABS,έιναι και πιο ήπιος σε απόδοση ο κινητήρας έχει και την Hondικη εργονομία...ε,και στο κάτω κάτω δεν μιλάμε σε 15χρονο έφηβο,Harley 1200 σου λέει,μπαρουτοκαπνισμένος είναι ο άνρθωπος :lol:

granazi
18/08/2011, 13:36
παρε v-strom σε ολα τα χρωματα να ταιριαζει με το ντυσιμο καθε φορα.

GIXXERAKIAS
18/08/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
παρε v-strom σε ολα τα χρωματα να ταιριαζει με το ντυσιμο καθε φορα.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: