PDA

View Full Version : Ακόμα περισσότερες πληροφορίες για Τdm 850...



mia_zoi_kawa
17/08/2011, 15:59
Γεια χαρά σε όλο forum από ένα νέο μέλος.....

Το τελευταίο διάστημα έχω αρχίσει και ψάχνω μια μοτοσυκλέτα τουρισμού. Για να προσδιορίσω τον όρο τουρισμό μιλάω για ταξίδια πουσουκου 150-350 χλ ( Χ2 πηγαινελα) όπως επίσης και 2,3 ταξίδια στην ευρώπη τα επόμενα 10 χρόνια (το ένα θα είναι 10.000 χλμ). Θέλω να προσθέσω εδώ ότι οταν μιλάω για τουρισμό, μιλάω για αποσκευές άνω των 150 λίτρων (δηλάδή top case, tank bag, σαμαρια κτλ)

Γενικά κοιτάζω πολλά και διάφορα μεταχειρισμένα μηχανάκια γιατί δεν θέλω να ξοδευτώ. Το ΤDM 850 μου αρέσει γιατί το βρίσκω σε καλές τιμές και είπα να ρωτήσω το forum

Ξεκινώντας....Εχει πάει κάποιος (που έχει εμπειρία και από άλλες μηχανές αν είναι δυνατόν) ενα πολύ μεγάλο ταξίδι με αυτήν την μοτοσυκλέτα; Φορτωμένος με 150+ λίτρα και ταχύτητες από 80-140 χλμ;Αν ναι θα μου ήταν χρήσιμο να μάθω τι του άρεσε και τι δεν του άρεσε γενικά στο ταξίδι...( Πρόσθετες παρατηρήσεις για σέλα ,καδρασμους, ανεση συνεπιβάτη, αέρα, εργονομία ευπρόσδεκτες)

Ποιές είναι οι πιο συνηθισμένες ζημιές που βγάζουν τα TDM; Εχει κανείς μηχανή με 100.000+ χλμ? Αν ναι όλες οι παρατηρήσεις είναι χρήσιμες...

Κάνει κανεις service μόνος του στην μηχανή αυτή; Αν ναι πόσο εύκολο είναι (και αν υπάρχει κάτι που θέλει προσοχή)

Από ανταλακτικά υπάρχουν; Οι τιμές είναι λογικές;

Αυτά προς το παρόν. Ευχομαι σε όλους σας καλές και ασφαλείς βόλτες.

Αλέξανδρος

CIRUS
17/08/2011, 16:24
Αν δεν θες να ξοδευτείς και να πάρεις ένα μηχανάκι για όλα αυτά που λες κοίτα το suzuki bandit 600, υπάρχουν πολλά μεταχηρισμένα επίσης και είναι καλύτερο για αυτά που ζητάς από το TDM 850. κάνει τα πάντα όλα και συμφέρει:wave2:

mia_zoi_kawa
17/08/2011, 20:43
@Cirus
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το Βandit το 600 το εχω σκεφτει. (μιλάμε για το παλιό μοντέλο βέβαια). Οπως το βλέπω εγώ στα θετικά του είναι ότι είναι τετρακύλινδρο και ότι μου αρέσει εμφανισιακά. Στα αρνητικά του είναι ότι είναι στριμοκολίδικο. Δηλαδή που να βάλεις στο Βandit 150+ λιτρα αποσκευές. Τα μαρσπιέ επίσης του συνεπιβάτη μου φαινονται άβολα. Το ΤDM ,χωρις να το έχω ψάξει ιδιαίτερα ειναι σίγουρο ότι υπερτερεί σε φρένα αναρτήσεις δύναμη, ροπή. Συμπερασματικά το bandit το εχω αποκλείσει. Το cbf 600 όχι ακόμα.(αψογη μηχανή και αυτή).

MikeG
17/08/2011, 20:45
Vstorm

mia_zoi_kawa
17/08/2011, 21:02
Ναι το V STROM το έχω οδηγήσει....Καταπληκτικό! Στα 140 και με ένα χέρι....Και αυτό όμως δε έιναι για 150+ λίτρα αποσκευών. Ο καθαρισμός των μπέκ στα σερβις αυξάνει το κόστος συντήρησης. Κλέβεται σαν τρελό (πατήσια μένω - δεν έχω πιλοτή). Επίσης και σόρρυ αν στην σπάω το κυκλοφορεί η σαρα και η μάρα ....Beverly εχει καταντήσει....

Γενικότερα για να μην σας κουράζω (και επειδή εχω γεράσει μοτοσυκλετιστικά και εχω γίνει λιγο μυστήριος με τα μηχανάκια) αν δεν έχετε να μου πείτε κάτι για το TDM τα μηχανάκια που με ενδιαφέρουν ειναι
XJ 900 DIVERSION
VF 1000 FII
BMW K 75 (εποχη πτώσης του τοίχους)
BMW K1000 (οχι το LT ...εποχη πτώσης του τοίχους)
αν κάποιος έχει ένα απο αυτά ας επικοινωνήσει....

MikeG
17/08/2011, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
Ναι το V STROM το έχω οδηγήσει....Καταπληκτικό! Στα 140 και με ένα χέρι....Και αυτό όμως δε έιναι για 150+ λίτρα αποσκευών. Ο καθαρισμός των μπέκ στα σερβις αυξάνει το κόστος συντήρησης. Κλέβεται σαν τρελό (πατήσια μένω - δεν έχω πιλοτή). Επίσης και σόρρυ αν στην σπάω το κυκλοφορεί η σαρα και η μάρα ....Beverly εχει καταντήσει....


Δε μου τη σπας φίλε μου. Ούτε έχω Vstorm, ούτε εμένα με ψήνει, όμως για αυτό που ζητάς είναι το καλύτερο νομίζω. Σαφώς καλύτερο από TDM & θα διαφωνήσω στο ότι δε φορτώνεται. Βάζεις δύο πλαϊνές τέρατα, ένα topcase και ένα tankbag και είσαι κομπλέ.
Θα το πάρεις και φτηνά, κάποιο σχετικά παλιό μοντέλο. Για το γεγονός ότι κλέβεται, νομίζω ότι οι κάνγκουρ προτειμούν το TDM.

Εχετλαίος
18/08/2011, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
Γεια χαρά σε όλο forum από ένα νέο μέλος.....

Καλώστον!


Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
Ξεκινώντας....Εχει πάει κάποιος (που έχει εμπειρία και από άλλες μηχανές αν είναι δυνατόν) ενα πολύ μεγάλο ταξίδι με αυτήν την μοτοσυκλέτα; Φορτωμένος με 150+ λίτρα και ταχύτητες από 80-140 χλμ;Αν ναι θα μου ήταν χρήσιμο να μάθω τι του άρεσε και τι δεν του άρεσε γενικά στο ταξίδι...( Πρόσθετες παρατηρήσεις για σέλα ,καδρασμους, ανεση συνεπιβάτη, αέρα, εργονομία ευπρόσδεκτες

Τριβάλιτσο μαμίσιο Krauser, δικάβαλο, βαλίτσα και στο bagster και πάνω στο topcase. Κάπως έτσι γυρίσαμε πολλές φορές την Ελλάδα πάνω-κάτω...Μια φορά το ανέβασα και πάνω στο Ιδαίον Άντρον στον Ψηλορείτη, εμείς και ένα XR μονάχα, οι λοιποί τα αφήσανε στο παρκινγκ και το πήρανε το βάρβαρο χωματόδρομο με τα πόδια...
Και το μηχανάκι δεν έβγαλε ποτέ κιχ. Ούτε έκαψε λάδια όπως πολλοί θα σου πούνε. Αλλά η συντήρηση ευλαβικότατη και μεγάλη προσωπική προσοχή σε όλα. Με τη μεγάλη ζελατίνα της Kappa και WP μπρος πίσω τα ταξείδια πάντοτε ήταν άνετα και για τους δυο μας (οδηγό-συνεπιβάτη).
Και γενικά έκανα μεγάλη μαλ@κία που το έδωσα τότε :sad: γιατί σε κανένα άλλο μηχανάκι δεν βρήκα την εργονομία του 850...Δεν ξέρω, εμένα μου ταίριαζε γάντι σε όλα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
Ποιές είναι οι πιο συνηθισμένες ζημιές που βγάζουν τα TDM;

Αυτό που είχα εγώ (850 του 2001) δεν έβγαλε τίποτε στα 55Κ που το έδωσα


Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
Κάνει κανεις service μόνος του στην μηχανή αυτή; Αν ναι πόσο εύκολο είναι (και αν υπάρχει κάτι που θέλει προσοχή)

Λάδια, υγρά, βαλβίδες, αλυσογράναζα τα κάνεις αν πιάνουν τα χέρια σου. Ρυθμίσεις καρμπυρατέρ/υποπιέσεις και λοιπά, ε, μάλλον θα πρέπει να πας σε μάστορα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
Από ανταλακτικά υπάρχουν; Οι τιμές είναι λογικές;

Κυκλοφορούν τόσα πολλά 850 που σίγουρα από ανταλλακτικά δε θα έχεις πρόβλημα. Υπάρχει και το e-bay κτλ οπότε μη φοβού! Οι τιμές είναι καλές.

Όμως, εν γένει, καθότι και το 900 υπάρχει ήδη μια δεκαετία στο δρόμο, με περίπου τα ίδια χρήματα βρίσκεις και ψεκαστό 900. Ρίξε μια ματιά καθότι το 900 είναι σαφώς υπέρτερο σε πολλούς τομείς (στήσιμο, κινητήρας)
:wave2:

CIRUS
18/08/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
@Cirus
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το Βandit το 600 το εχω σκεφτει. (μιλάμε για το παλιό μοντέλο βέβαια). Οπως το βλέπω εγώ στα θετικά του είναι ότι είναι τετρακύλινδρο και ότι μου αρέσει εμφανισιακά. Στα αρνητικά του είναι ότι είναι στριμοκολίδικο. Δηλαδή που να βάλεις στο Βandit 150+ λιτρα αποσκευές. Τα μαρσπιέ επίσης του συνεπιβάτη μου φαινονται άβολα. Το ΤDM ,χωρις να το έχω ψάξει ιδιαίτερα ειναι σίγουρο ότι υπερτερεί σε φρένα αναρτήσεις δύναμη, ροπή. Συμπερασματικά το bandit το εχω αποκλείσει. Το cbf 600 όχι ακόμα.(αψογη μηχανή και αυτή).

φίλε μου εσύ ξέρεις καλύτερα, εγώ μεταξύ των δύο και διαθέτοντας λίγα χρήματα θα προτιμούσα το bandit γιατί είναι αξιόπιστο το βρίσκεις πολύ φτηνά, νομίζω πως εχει καλύτερη οδηγική συμπεριφορά από το tdm και φορτώνεται πολύ όπως θες. Το Καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να οδηγήσεις τα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν και να δεις στην πράξη ποιο σου κάθεται καλύτερα. Ο πατέρας μου έχει το tdm το 900 και όντως φορτώνεται αρκετά αλλά για το 850 ας μιλήσει καλύτερα κάποιος που το έχει. Ότι και να πάρεις εύχομαι να το ευχαριστηθείς και πολλά και ευχάριστα χιλιόμετρα :wave2: :beer: :beer:

pektis
30/09/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
Ναι το V STROM το έχω οδηγήσει....Καταπληκτικό! Στα 140 και με ένα χέρι....Και αυτό όμως δε έιναι για 150+ λίτρα αποσκευών. Ο καθαρισμός των μπέκ στα σερβις αυξάνει το κόστος συντήρησης. Κλέβεται σαν τρελό (πατήσια μένω - δεν έχω πιλοτή). Επίσης και σόρρυ αν στην σπάω το κυκλοφορεί η σαρα και η μάρα ....Beverly εχει καταντήσει....

Γενικότερα για να μην σας κουράζω (και επειδή εχω γεράσει μοτοσυκλετιστικά και εχω γίνει λιγο μυστήριος με τα μηχανάκια) αν δεν έχετε να μου πείτε κάτι για το TDM τα μηχανάκια που με ενδιαφέρουν ειναι
XJ 900 DIVERSION
VF 1000 FII
BMW K 75 (εποχη πτώσης του τοίχους)
BMW K1000 (οχι το LT ...εποχη πτώσης του τοίχους)
αν κάποιος έχει ένα απο αυτά ας επικοινωνήσει....

Παντως για το bandit που σου ειπε και ο φιλος παραπανω πρεπει να πω οτι εχει δικιο...
Μπορεις να βαλεις τριβαλιτσο και tank bag για το φορτωμα,οσο για την συντηρηση εχει service καθε 12.000χλμ. και γενικοτερα ειναι ταξιδιαρικο...Εγω που εχω ενα του 04 το εχω λιωσει στα χιλιομετρα και δεν εχει βγαλει ουτε 1 προβλημα...
Η αποφαση δικη σου!:wave2:
(Υ.Γ.Το bandit σε δυναμη και τελικες ειναι πιο γρηγορο απο το tdm850!)

kachius
30/09/2011, 11:54
Είχα το 850 του 1996, το δεύτερο μοντέλο, όχι το παλιό το στρογγυλοφάναρο.
Το πήρα στα 81,000χλμ και το έδωσα στα 124,000χλμ
Αν άλλαζα λάδια κάθε 5-6000χλμ, έλειπε από μέσα 1 με 1,5 λίτρο!
Έβαλα λίγο πιο χοντρό λαδάκι (ορυκτέλαιο πλέον μιας και) και το άλλαζα κάθε 3500 και δεν έχανε σταγόνα.
Κανένα απολύτως άλλο πρόβλημα, όπου και αυτό (με τα λάδια) με την παράπανω αλλαγή έπαψε να με ανησυχεί.

Πολύ πολύ άνετο μηχανάκι για ταξίδια και φόρτωμα όσο θες, δε θα πει όχι.
Από τη σέλα δεν κατεβαίνεις γιατί κουράστηκες/πιάστηκες.

Το μόνο αρνητικό που έχω για αυτό, είναι το ψηλό κέντρο βάρους, που δυσκολεύει λίγο σε μανούβρες κοντά στα 0χλμ
αν τσουλάει έστω και με 10 δεν υπάρχει θέμα (όπως με όλα τα βαριά μηχανάκια βέβαια)

Νομίζω ότι για αυτό που το θες θα το αγαπήσεις όσο δεν πάει άλλο,
και μπορείς πλέον να βρεις 1999-2001 (τα τελευταία μοντέλα) με λιγότερα από 2500 (μαζί με μεταβίαβαση και σέρβις!!)!

sapila racing
30/09/2011, 12:41
Ντροπή για το username σου να κοιτας TDM και BMW 20ετίας

Ενα τετοιο να παρεις, ειναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα και δεν την ξερεις κανείς, δεν θα την κλέψει κανείς και θα την παρεις φτηνα, αρκεί να την βρείς.

http://www.hondamoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=168:kawasaki-gtr-1000-&catid=5:2009-02-23-13-58-02&Itemid=13

:beer:

nikos_abel
30/09/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ντροπή για το username σου να κοιτας TDM και BMW 20ετίας

Ενα τετοιο να παρεις, ειναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα και δεν την ξερεις κανείς, δεν θα την κλέψει κανείς και θα την παρεις φτηνα, αρκεί να την βρείς.

http://www.hondamoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=168:kawasaki-gtr-1000-&catid=5:2009-02-23-13-58-02&Itemid=13

:beer:

Όμορφοοοοοοο...

(σοβαρά, δε κάνω πλάκα....)

mia_zoi_kawa
14/10/2011, 19:47
Καταρχην ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις....

@nikos-abel Βαρεθηκα βρε φίλε....και η Κawa τον τελευταιο καιρό βγάζει όλο μαλακίες...(το τελευταιο καλό μηχανάκι ηταν το gpz 900...δεν το κοιτάζω γιατί όλα είναι τρακαρισμένα και επέιδή φοβαμαι τον 16αρι μπροστά

@σαπιλα ναι το εχω κοιτάξει....αν δεν κανω λάθος ειναι το GTR 1000 κονκουερ. Στην Ελλαδα κυκλοφορουν 3,4. Μπορείς να φέρεις από Γερμανία (αλλά αν το κανεις αυτό γιατί να μην φερείς ενα xj 900 diversion από εκεί?) Εκεί να δεις ψηλό κεντρο βαρους....

οπως και να χει το TDM κάθε μερα κερδίζει πόντους. Είναι μια άσχημη παλιο ΥΑΜΑΗΑ αλλά ταυτόχρονα ειναι μία ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα. Και πραγματικά τετοιες μηχανές πλέον κυκλοφορούν πολύ λίγες.


ΥΓ Το Μπαντιτ μου φαινεται πολύ κομπακτ(μαζεμένο) για βαρβάτο τουρισμό