PDA

View Full Version : συμβουλες για honda



mixalis89
17/08/2011, 14:59
παιδια γεια σας...

σκεφτομαι να παρω το honda το pcx 125 για την αθηνα και προσπαθω να βρω πληροφοριες για το συγκεκριμενο μηχανακι..

καταρχην θελω τη γνωμη σας αν πιστευετε πως θα με εξυπηρετησει στην αθηνα ή χρειαζονται περισσοτερα κυβικα για διαδρομες στο κεντρο και αν εχετε ακουσει να βγαζει προβληματα...


επισης επειδη δεν ειχα ποτε honda θα ηταν καλο να μου πει καποιος τι παιζει με τα service(τιμες,κλπ...) και για ''καλα'' συνεργεια στο κεντρο..


(αν πιστευετε πως καποιο αλλο μηχανακι(αυτοματο) στα ιδια περιπου λεφτα και κυβικα θα με εξυπηρετησει καλυτερα,ειμαι ανοιχτος σε προτασεις...)

ευχαριστω εκ των προτερων...

Tomahawk
18/08/2011, 23:43
Αρκετά συμπαθητικό έχω ακούσει. Για προβλήματα τίποτα!
Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα το SH 150 βέβαια (το έχει η αδελφή μου, 09 μοντέλο) το οποίο είναι άψογο λόγω παραπάνω γκαζιού και χώρων! Κρατήματα, κατανάλωση, αξιοπιστία τα πάντα είναι top!

mixalis89
19/08/2011, 00:15
μηπως ξερεις απο την αδερφη σου τι παιζει με τιμες στα service?

SNORLAX2
19/08/2011, 09:20
http://forum.scooterclubhellas.gr/viewforum.php?f=259

Tomahawk
19/08/2011, 10:47
Λάδια κάθε 4 χιλιάδες χλμ (10Ε τα αλλάζουμε μόνοι μας), μπίλιες στο βαριατορ κάθε 10k χλμ, φίλτρο αέρα κάθε 12k χλμ, ιμάντας κάθε 25k και ολόκληρο το variator κάθε 50k χλμ.

Για κόστος ιμάντα και μπίλιες δε θυμάμαι δυστυχώς, αλλα τουλάχιστον εδώ σε έναν στο Αιγάλεω που το πάω εγώ έχει καλές τιμές. Το φίλτρο αέρα το παίρνεις 12-15Ε και το αλλάζεις μόνος σου επίσης.

Για το SH όλα αυτά έτσι :D

mixalis89
20/08/2011, 14:18
ευχαριστω πολυ παιδια....

catmaster
20/08/2011, 17:20
Το pcx είναι πολύ βολικό σε σχέση με άλλα σκούτερ -σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις και όλο το τιμόνι και να το ρυθμίσεις όπως θέλεις

κατανάλωση η Honda δίνει γύρω στα 2,4 λίτρα στα 100 αλλά σε πραγματικές συνθήκες κάτω από 2,8-3 λίτρα δεν πάει αλλά και πάλι οικονομικό είναι για σκούτερ πόλης

το μόνο που με προβληματίζει είναι ο μηχανισμός του idle start μήπως βγάζει αργότερα βλάβες
(αλλά μπορείς να το αφήνεις απενεργοποιημένο)

με after market variator και μπίλιες παίρνει +20 χλμ τελικής με μικρό κόστος στην κατανάλωση ...

κατά τα άλλα τα σέρβις του είναι οικονομικά όπως έγραψε και για το Sh το παλικάρι από πάνω ...




:wave2:

yiannis172
22/08/2011, 04:12
Εγω αν και ειμαι υπερμαχος των ''διτροχων ιαπωνων'' σε συμβουλευω ανοιχτα να κοιταξεις κατι στο Piaggio group (Gilera,Piaggio,Derbi,Aprilia).Eιναι πολυ μπροστα σαν κατασκευες σε σχεση με ολα τα αλλα αυτοματα,με καλες τιμες ανταλλακτικων,αμεσα διαθεσιμα στις περισσοτερες περιπτωσεις.Καθολου αδικα κατα τη γνωμη μου η Piaggio θεωρειται βασιλιας των Scooter καθως εχει μεγαλη και μακροχρονια τεχνογνωσια και παρα πολλα μοντελα της που το εχουν αποδειξει (Runner,Typhoon,Beverly,Nexus κτλ).Καλα χιλιομετρα οτι κι αν παρεις. :beer:

Tomahawk
24/08/2011, 03:03
Εγώ απο την άλλη θα διαφωνίσω κάθετα με τον απο πάνω φίλο! :)
Οι Ιταλοί αυτοί την άποψη μας έχουν περάσει στους Έλληνες χωρίς να φταίνε αυτοί βασικά αλλα εμείς που πιστεύουμε τι λέει ο οποιοσδήποτε άσχετος ή σχετικός με ιδιοτέλεια. (και δεν εννοώ εσένα yiannis172, για να μη παρεξηγηθούμε)

Έχω οδηγήσει αρκετά ιταλικά scooter όπως είχε και η μανα μου 2 στην κατοχή της, το ένα (piaggio skipper) το έχω εγώ ακόμη και πίστεψε με δε θες να πω τα κακά και τα στραβά του!
Πήρε το Hondaκι και είναι καταευχαριστημένη (όπως και η αδελφή μου)

Αλλα δε θα πω τη δικιά μου άποψη απλά θα πω το εξής...

Αυτό το καλοκαίρι πήγα Ιταλία για τα GP, Ρώμη και Φλωρεντία συγκεκριμένα!
Στη Φλωρεντία ειδικά που είδα άπειρα scooter η αναλογία ιταλικών (piaggio, gilera και σία) με SH 150 ήταν 1:20-30 άνετα, δηλαδή το αντίστροφο απο αυτό που βλέπεις στην Ελλάδα που έχουμε κάνει το beverly θρησκεία!

Οπότε αυτό μάλλον κάτι σημαίνει! :winka:

Φιλικά!

nikonian
24/08/2011, 08:49
Προσυπογράφω στον αποπάνονε.

Για σκούτερ: Honda, Kymco,Yamaha, sym. Mε αυτή τη σειρά.
Για άλλη μια φορά "μακριά από τα ιταλικά". Το πιο αξιόπιστο Piaggio είναι το Fly που κατασκευάζεται στην Κίνα.


(Βάζω και λίγη υπερβολή συναισθηματικής προέλευσης, γιατί έπεσε κι εμένα ένα piaggio fly στα χέρια μου και σε κάθε λακκούβα περιμένω να διαλυθεί , μόνο και μόνο βλέποντας το σήμα της Piaggio):rotflmao:

byron
24/08/2011, 09:44
Μιας και οι αποπάνωνε έχουν άποψη επί των εταιριών ανατολής και δύσης, ας ξαναπώ την γνώμη για το ΔΙΚΟ μου που φοράει μοτέρ beverly 200. Μηδενικά προβλήματα απ΄τον 11/2005 με 36000+ χλμ στο κοντέρ.
Το μηχανάκι δεν έχει κάψει ούτε 1 λάμπα, ενώ φοράει ακόμα την μαμά μπαταρία. Η μόνη φροντίδα στην κατά τα άλλα σκληρή χρήση, είναι η τήρηση των service του.

Το SH που όντως πουλάει πολύ στην Ιταλία, είναι made in Italy btw.... Το θέμα αξιοπιστίας Honda (γενικώς) το συζητάμε και για τα Innova που έχουν μπιέλες με ημερ/νια λήξης.

Καλό χρυσό το SH (το 150 σέρνεται, όπως και το PCX), αλλά με τα 5.000€ που στοιχίζει το 300, αναρωτιέμαι ποιός κάνει πλάκα σε ποιόν.
1000 φορές Kymco που αν σου σπάσει παίρνεις άλλο 1 και σου μένουν και ρέστα.

SNORLAX2
24/08/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
ΔΙΚΟ μου που φοράει μοτέρ beverly 200.

Καλό χρυσό το SH (το 150 σέρνεται, όπως και το PCX),

ε οχι κ σερνεται το ΣΗ...
εχεισ δοκιμασει κοντριτσα με το δικο σου που φοραει beverly 200???

εγω παντωσ καποτε που ειχα το APRILLIA SPORTCITY 200,(που κ αυτο
φοραει μοτερ beverly 200) κ αφου το εστρωσα ευλαβικα,
οταν ηρθε ο καιροσ να το ανοιξω, τα sh 150 μου φευγανε 5 μηχανακια μπροστα.
κ οχι μια φορα,κ οχι το ιδιο sh...

byron
24/08/2011, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
ε οχι κ σερνεται το ΣΗ...
εχεισ δοκιμασει κοντριτσα με το δικο σου που φοραει beverly 200???

εγω παντωσ καποτε που ειχα το APRILLIA SPORTCITY 200,(που κ αυτο
φοραει μοτερ beverly 200) κ αφου το εστρωσα ευλαβικα,
οταν ηρθε ο καιροσ να το ανοιξω, τα sh 150 μου φευγανε 5 μηχανακια μπροστα.
κ οχι μια φορα,κ οχι το ιδιο sh...

File δεν ξέρω πως το έκανες μιας και τα μηχανάκια έχουν 6,5hp διαφορά, αλλα με το ίδιο μηχανάκι τα SH 150 τα έχω για (πολύ) πλάκα.

nikonian
24/08/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Μιας και οι αποπάνωνε έχουν άποψη επί των εταιριών ανατολής και δύσης, ας ξαναπώ την γνώμη για το ΔΙΚΟ μου που φοράει μοτέρ beverly 200. Μηδενικά προβλήματα απ΄τον 11/2005 με 36000+ χλμ στο κοντέρ.
Το μηχανάκι δεν έχει κάψει ούτε 1 λάμπα, ενώ φοράει ακόμα την μαμά μπαταρία. Η μόνη φροντίδα στην κατά τα άλλα σκληρή χρήση, είναι η τήρηση των service του.

Το SH που όντως πουλάει πολύ στην Ιταλία, είναι made in Italy btw.... Το θέμα αξιοπιστίας Honda (γενικώς) το συζητάμε και για τα Innova που έχουν μπιέλες με ημερ/νια λήξης.

Καλό χρυσό το SH (το 150 σέρνεται, όπως και το PCX), αλλά με τα 5.000€ που στοιχίζει το 300, αναρωτιέμαι ποιός κάνει πλάκα σε ποιόν.
1000 φορές Kymco που αν σου σπάσει παίρνεις άλλο 1 και σου μένουν και ρέστα.

Για την τιμή θα συμφωνήσω. € 5,300 + ζελατίνα + βαλίτσα είναι πολλά για ένα απλό σκουτερ (όχι πολυθρόνα).
Όμως βρίσκουν και τα κάνουν. Αφού όλα πλην των Honda χαλάνε με τρελή συχνότητα (ακόμα και τα Kymco), η διαφορά από την Νο 1 Honda μέχρι το Νο 2 είναι χαώδης.:sad:

BlackAdder
24/08/2011, 12:42
Εγώ με το Agility 150 (Kymco) έχω 22.000 χιλιόμετρα και εκτός απο τον ανορθωτή που κάηκε στα πρώτα 500 (αστοχία υλικού προφανώς) και αλλάχθηκε εντός εγγύησης, δεν μου έχει βγάλει απολύτως τίποτα.

1.800€ το πήρα καινούριο μαζί με τη μπαγκαζιέρα και τη κλειδαριά...

alex14
24/08/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Για την τιμή θα συμφωνήσω. € 5,300 + ζελατίνα + βαλίτσα είναι πολλά για ένα απλό σκουτερ (όχι πολυθρόνα).
Όμως βρίσκουν και τα κάνουν. Αφού όλα πλην των Honda χαλάνε με τρελή συχνότητα (ακόμα και τα Kymco), η διαφορά από την Νο 1 Honda μέχρι το Νο 2 είναι χαώδης.:sad:

Καλα, μην ορκιζεσαι κιολας οτι η χοντα ειναι Νο.1
Φιλος μοτοσυκλετιστης ειχε το SH (το ψεκαστο). Μια φορα το αφησε στην εθνικη απο σπασμενο καταλυτη (γνωστο προβλημα) , μετα απο ρουλεμαν μεταδοσης (γνωστο προβλημα) , το καλοκαιρι το βεντιλατερ δουλευε συνεχεια ακομη και σε ανοιχτο δρομο. Τελικα το εδωσε πριν καν συμπληρωσει 10.000 χλμ

:wave2:

SNORLAX2
24/08/2011, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
File δεν ξέρω πως το έκανες μιας και τα μηχανάκια έχουν 6,5hp διαφορά, αλλα με το ίδιο μηχανάκι τα SH 150 τα έχω για (πολύ) πλάκα.

αυτο θα ηθελα πραγματικα να το δω..

και ναι ξερω οτι εχει 6 ιππους διαφορά

byron
24/08/2011, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
αυτο θα ηθελα πραγματικα να το δω..

και ναι ξερω οτι εχει 6 ιππους διαφορά

Όποτε θέλεις. Μεταξύ Πειραιά και Αθήνας κινούμαι καθημερινά, οπότε είναι εύκολο. :wave2:

Tomahawk
24/08/2011, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron

Το SH που όντως πουλάει πολύ στην Ιταλία, είναι made in Italy btw.... Το θέμα αξιοπιστίας Honda (γενικώς) το συζητάμε και για τα Innova που έχουν μπιέλες με ημερ/νια λήξης.

Καλό χρυσό το SH (το 150 σέρνεται, όπως και το PCX), αλλά με τα 5.000€ που στοιχίζει το 300, αναρωτιέμαι ποιός κάνει πλάκα σε ποιόν.
1000 φορές Kymco που αν σου σπάσει παίρνεις άλλο 1 και σου μένουν και ρέστα.

Το SH ναι είναι Made in Italy αλλα παίζουν ρόλο οι προδιαγραφές του εργοστασίου και σίγουρα το ξέρεις αυτό. Τα Piaggio που είναι Ιταλικά γέννημα θρέμα γιατί είναι σα να μην υπάρχουν στην Ιταλία;
Όσο για το Innova ναι ΟΚ το προηγούμενο μοντέλο είχε πρόβλημα με τη μπιέλα, το καινουργιο δεν έχει.

Το 300αρι το SH κάνει 4500 αλλα προτιμώ την αξιοπιστία παρά να πάρω κάτι φθηνότερα αλλα να το πληρώνω σε βάθος χρόνου.

Σε ποιότητα κατασκευής και πλαστικών επίσης τα Piaggio είναι αρκετά πίσω...

Τέλος πάντων ο καθένας ας προτείνει ότι θέλει απλά εγώ απο τη πλευρά μου εφόσον κοιτάει σε Honda θα είναι προτιμότερο να κοιτάξει το SH γιατί θα τον καλύψει περισσότερο πιστεύω.

:)

byron
24/08/2011, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Τέλος πάντων ο καθένας ας προτείνει ότι θέλει απλά εγώ απο τη πλευρά μου εφόσον κοιτάει σε Honda θα είναι προτιμότερο να κοιτάξει το SH γιατί θα τον καλύψει περισσότερο πιστεύω.

:)

Προφανώς και δεν έχω κάποιο όφελος να κατευθύνω κάποιον σε ιταλικά ή κορεάτικα ή γιαπωνέζικα και δεν με ενδιαφέρει. Γείτονας μου πούλησε ΤΜΑΧ γιατί του κόλλησε μετά από διαρροή των υγρών (επικευάστηκε εντός εγγύησης) και πήρε ένα 300άρι Sym απ΄το οποίο είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Απ΄την άλλη κολλητός μου πούλησε ένα 300άρι Beverly γιατί δεν του έκατσε καλά με Τmax και είναι πανευτυχής.
Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι δεν πρέπει να είναι κάποιος απόλυτος. Τα Beverly και τα παράγωγα τους κυκλοφορούν κατά 100αδες χιλιάδες στην Ελλάδα, και δεν νομίζω οτι θα συνέβαινε αυτό αν το μηχανάκι χάλαγε κάθε 3 και λίγο. Ανέφερα για το Sportcity μου οτι είναι απροβλημάτιστο μέχρι τώρα όπως και κάποιων φίλων, αλλά γνωρίζω και ανθρώπους που είχαν προβλήματα μαζί του, αλλά αυτό μάλλον συμβαίνει με μοντέλα οποιασδήποτε μάρκας.

Πιθανότατα το SH να είναι καλύτερο μηχανάκι, αλλά αν σκεφτεί κάποιος ότι έχει σχεδόν ίδια τιμή με μοτοσυκλέτες 650cc είναι γελοίο να μην σκέφτεται κάποιος το value for money αφού μιλάμε για μηχανάκια εργάτες και όχι για το αντικείμενο του πόθου μας. 1000 φορές kymco agility 150 με 1900€ λέμε..

Tomahawk
24/08/2011, 16:23
Γι αυτό υπάρχουν τα μεταχειρισμένα! Η αδελφή μου το πήρε μεταχειρισμένο 2200 μοντέλο 09 με 17k χλμ άψογο :D

Φιλικά!

SNORLAX2
25/08/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Όποτε θέλεις. Μεταξύ Πειραιά και Αθήνας κινούμαι καθημερινά, οπότε είναι εύκολο. :wave2:

δεν εχω καποιο απο τα δυο,για να τα στησουμε..

εννοω οτι θα ηθελα να το δω ,στην πραγματικοτητα,
χωρισ να υποννοω κατι

DAYMAN
25/08/2011, 14:44
Αν εχει σημα το φτερό στο ντεπόζιτο η αλλού πάρε το.Ειδικα το SH 300.

DAYMAN
25/08/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Προφανώς και δεν έχω κάποιο όφελος να κατευθύνω κάποιον σε ιταλικά ή κορεάτικα ή γιαπωνέζικα και δεν με ενδιαφέρει. Γείτονας μου πούλησε ΤΜΑΧ γιατί του κόλλησε μετά από διαρροή των υγρών (επικευάστηκε εντός εγγύησης) και πήρε ένα 300άρι Sym απ΄το οποίο είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Απ΄την άλλη κολλητός μου πούλησε ένα 300άρι Beverly γιατί δεν του έκατσε καλά με Τmax και είναι πανευτυχής.
Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι δεν πρέπει να είναι κάποιος απόλυτος. Τα Beverly και τα παράγωγα τους κυκλοφορούν κατά 100αδες χιλιάδες στην Ελλάδα, και δεν νομίζω οτι θα συνέβαινε αυτό αν το μηχανάκι χάλαγε κάθε 3 και λίγο. Ανέφερα για το Sportcity μου οτι είναι απροβλημάτιστο μέχρι τώρα όπως και κάποιων φίλων, αλλά γνωρίζω και ανθρώπους που είχαν προβλήματα μαζί του, αλλά αυτό μάλλον συμβαίνει με μοντέλα οποιασδήποτε μάρκας.

Πιθανότατα το SH να είναι καλύτερο μηχανάκι, αλλά αν σκεφτεί κάποιος ότι έχει σχεδόν ίδια τιμή με μοτοσυκλέτες 650cc είναι γελοίο να μην σκέφτεται κάποιος το value for money αφού μιλάμε για μηχανάκια εργάτες και όχι για το αντικείμενο του πόθου μας. 1000 φορές kymco agility 150 με 1900€ λέμε..


Συμφωνω μαζι σου σε οτι λες εκτος απο το να συγκρινεις το SH με την ιταλικη καταρα που λεγεται μπεβερλυ.Το SH ειναι μακραν σε γκαζι, φρενα,κρατημα, αξιοπιστια απο ολα τα παραγωγα που κυκλοφορουν αλλα τα 5000 ειναι οντως ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για σκουτερ.

byron
25/08/2011, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Συμφωνω μαζι σου σε οτι λες εκτος απο το να συγκρινεις το SH με την ιταλικη καταρα που λεγεται μπεβερλυ.Το SH ειναι μακραν σε γκαζι, φρενα,κρατημα, αξιοπιστια απο ολα τα παραγωγα που κυκλοφορουν αλλα τα 5000 ειναι οντως ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για σκουτερ.

Νομίζω οτι τα ίδια λέμε. Πιθανότατα να είναι μια κλάση πιο πάνω, αλλά το ποσό ιδίως του 300 με ABS είναι εξωφρενικό. Με 500€ παραπάνω παίρνεις Bandit 1250 οπότε ....... τι να κλ@σει οποιοδήποτε scooter ?




Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
δεν εχω καποιο απο τα δυο,για να τα στησουμε..

εννοω οτι θα ηθελα να το δω ,στην πραγματικοτητα,
χωρισ να υποννοω κατι

Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, εκτός απο το να δηλώσω την διαθεσιμότητα μου.
Πραγματικά όμως μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που έγραψες, μιας και το 150 το έχω οδηγήσει και σε καμμία περίπτωση δεν μου φάνηκε έστω και ισοδύναμο.
Τα 22 με τα 15,5 άλογα είναι 40% και στα κυβικά που συζητάμε είναι τεράστια διαφορά.

alexxxcbr
25/08/2011, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Εγώ απο την άλλη θα διαφωνίσω κάθετα με τον απο πάνω φίλο! :)
Οι Ιταλοί αυτοί την άποψη μας έχουν περάσει στους Έλληνες χωρίς να φταίνε αυτοί βασικά αλλα εμείς που πιστεύουμε τι λέει ο οποιοσδήποτε άσχετος ή σχετικός με ιδιοτέλεια. (και δεν εννοώ εσένα yiannis172, για να μη παρεξηγηθούμε)

Έχω οδηγήσει αρκετά ιταλικά scooter όπως είχε και η μανα μου 2 στην κατοχή της, το ένα (piaggio skipper) το έχω εγώ ακόμη και πίστεψε με δε θες να πω τα κακά και τα στραβά του!
Πήρε το Hondaκι και είναι καταευχαριστημένη (όπως και η αδελφή μου)

Αλλα δε θα πω τη δικιά μου άποψη απλά θα πω το εξής...

Αυτό το καλοκαίρι πήγα Ιταλία για τα GP, Ρώμη και Φλωρεντία συγκεκριμένα!
Στη Φλωρεντία ειδικά που είδα άπειρα scooter η αναλογία ιταλικών (piaggio, gilera και σία) με SH 150 ήταν 1:20-30 άνετα, δηλαδή το αντίστροφο απο αυτό που βλέπεις στην Ελλάδα που έχουμε κάνει το beverly θρησκεία!

Οπότε αυτό μάλλον κάτι σημαίνει! :winka:

Φιλικά! auto den isxuei.h analogia einai 70-30 italika me alla.:wave2:

EliasK
25/08/2011, 16:20
μονο αν πεσεις να ξερεις οτι τα πλαστικα απο το pcx ειναι πιο ακριβα απο το μηχανακι...

Tomahawk
26/08/2011, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
auto den isxuei.h analogia einai 70-30 italika me alla.:wave2:

Εγώ φίλε μου λέω τι είδα. Και αυτό που είδα ήταν άπειρα SH και ελάχιστα piaggio-kymco-sym. :)

byron
26/08/2011, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από EliasK
μονο αν πεσεις να ξερεις οτι τα πλαστικα απο το pcx ειναι πιο ακριβα απο το μηχανακι...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nickald
26/08/2011, 09:41
Το εχω απο τελη Μαϊου το PCX

Απιστευτη οικονομια και ποιοτητα κυλισης. Πρακτικο, αθορυβο σε σημειο που αν εχει φασαρια δεν το ακους να δουλευει.

Εκτος απο τα πλαστικα που ειναι ακριβα οπως σε ολα τα σκουτερ τα υπολοιπα εξοδα του ειναι σε λογικες τιμες

Η καταναλωση σταθερα στα 2,4-2,6 lt/100 και ειμαι 120κιλα ζωο και το παω σε ανηφορες κλπ κλπ.

Θεματα δεν εχει βγαλει μεχρι τωρα οπως λενε και αλλοι απο το σκουτερφορουμ που το εχουν περισσοτερο καιρο εκτος απο ενα "χουρ χουρ" που λενε οτι ακουν.

Για 125σεσε παει πολυ καλα.

Τα 2700 που κοστιζει σε καμια περιπτωση δε τα λες λιγα λεφτα για 125 σκουτερ (με τα ιδια λεφτα αγοραζεις περισσοτερα κυβικα απο αλλους κατασκευαστες βλεπε SYM και KYMCΟ)

Οτι αλλο θες στην διαθεση σου

mixalis89
30/08/2011, 17:20
μεχρι τωρα ειχα ενα typhoon και ενα runner και τα δυο 50αρια και διχρονα,θελω να παω σε κατι μεγαλυτερο,πιο δυνατο το οποιο ομως να ειναι και οικονομικο και νομιζω πως το pcx τα εχει ολα αυτα...

δε θελω να παω σε piaggio και παλι,γτ δεν ημουν και πολυ ευχαριστημενος απο τα προηγουμενα,κυριως λογω κακης ποιοτητας κυλισης,κακων αναρτησεων,τα πλαστικα ξεβαφουν γρηγορα και συνεχως εχουν φθορες,μικρες βεβαια(και κατα κυριο λογο βλακειες)οι οποιες ομως σε κουραζουν συνεχεια να τις φτιαχνεις....(και εννοειται πως αφου ηταν διχρονα καιγανε και βενζινη και λαδακι,δοξα το θεο...)

το θεμα μου με το pcx ειναι πως επειδη ειναι 125cc και 4χρονο αν θα ειμαι ανετος στην αθηνα και με δικαβαλο κιολας....για παραδειγμα στις ανηφορες στη ζωγραφου που κυκλοφορω συνεχεια...και επειδη οπως λετε για σκουτερακι 125cc ειναι αρκετα τα λεφτα φοβαμαι μην με προδωσει,δλδ μετα τα 10000 χλμ,πεσει ο κινητηρας του και οι επιδωσεις του...(αν καποιος που το εχει,εχει κανει αρκετα χλμ με αυτο,θα μπορουσε να βοηθησει....)


παντως σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...

Daemon
30/08/2011, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EliasK
μονο αν πεσεις να ξερεις οτι τα πλαστικα απο το pcx ειναι πιο ακριβα απο το μηχανακι...

Ηταν