PDA

View Full Version : Επικάλυψη με φιλμ



hidefnick
17/08/2011, 22:22
Αυτό τώρα είναι καλό????? (http://www.youtube.com/watch?v=H8IYesrL084&NR=1)

(καμία σχέση με το κατάστημα, και θεωρώ, χωρίς να ξέρω το κόστος, χαζό να κάνεις κάτι τέτοιο)

MikeG
17/08/2011, 22:27
Αυτό που ξέρω, είναι ότι το υλικό (αυτοκόλλητα) αυτό της 3M είναι πολύ καλό & αν ο μάστορας το έχει, εφαρμόζει τέλεια. :wave2:

fantacid
17/08/2011, 22:29
ο αλλος εκανε ολο το καγιεν ετσι!
http://www.youtube.com/watch?v=gh3mxZDQhLA&feature=related

χειροτερο κ απο τα αυτοκολλητα carbon!
:yuck: :yuck: :yuck:

geohud
17/08/2011, 22:34
τι αντοχες μπορει να εχει ενα αυτοκολλητο?

πχ σε πετραδακια, ηλιο κτλ....

hidefnick
17/08/2011, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αυτό που ξέρω, είναι ότι το υλικό (αυτοκόλλητα) αυτό της 3M είναι πολύ καλό & αν ο μάστορας το έχει, εφαρμόζει τέλεια. :wave2:

Το υλικό δείχνει super. Στο βερνίκι και το χρώμα δεν ξέρω τι κάνει η κόλα του. Και τελικά ένα βαψιματάκι δεν είναι πιο λογικό? Γιατί να βγαίνει εύκολα δεν το πολυ κόβω.

MikeG
17/08/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Το υλικό δείχνει super. Στο βερνίκι και το χρώμα δεν ξέρω τι κάνει η κόλα του. Και τελικά ένα βαψιματάκι δεν είναι πιο λογικό? Γιατί να βγαίνει εύκολα δεν το πολυ κόβω.


Νομίζω και εγώ ότι ένα βάψιμο, είναι καλύτερο. Αν από την άλλη θες να ντύσεις για παράδειγμα ένα μικρό κομμάτι της μηχανής, ένα καπάκι πχ (όχι κινητήρα :D ), τότε ίσως είναι λογικό.
Πάντως ξέρω ότι ντύνουν κυρίως καπό αυτοκινήτων με τύπου carbon αυτοκόλλητο της 3Μ, με ίδια σχεδόν υφή με το carbon & πραγματικά είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα. Ναι δε βγαίνει εύκολα, και δε γίνονται σημάδια από πετραδάκια ή ήλιο.

:wave2:

tsompanis
17/08/2011, 23:17
το υλικό είναι καλό και το καρμπόν μάλιστα δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα.
κόλα μπαίνει μόνο στο τελείωμα και απο την μέσα πλευρά και όχι στο προφίλ του κοματιού που θέλουμε να κάνουμε.
σε ένα φτερό π.χ η κόλα μπαίνει απο την μέσα πλευρά στους 3 με 4 πόντους.
βγαίνει επίσης πολύ εύκολα αν πρώτα περάσεις λίγο την άκρη με πιστολάκι και ζεστό αέρα.

το κόστος για το καρμπον είναι περίπου 50 ευρώ το 1 τ.μ
εννοείτε ότι η βαφή είναι βαφή...
τα αυτοκόλλητα είναι για άλλη χρήση
και οι περισσότεροι δίνουν 100 ευρά για να αλλάξουν χρώμα στην μηχανή τους,για πλάκα και καμιά εβδομάδα.
ένας φίλος με Ζ το είχε αλλάξει 3 φορές χρώμα με ένα πενηντάρικο.
χώρια που έχει και άλλες εφαρμογές,όπως τα πλαστικά χερούλια των αυτοκινήτων που ξεθωριάζουν απο τον ήλιο,φαγώματα σε προφυλαχτήρες,καθρέπτες μηχανής,καρίνες απο toyring που έχουν φάει πολλές χαραγματιές απο πετραδάκια κ.λ.π

είναι εύκολο στο πέρασμα και μπορείς να ξεκινήσεις πειραματικά σε κάτι μικρό χωρίς πολλές κούρμπες και με το σεσουάρ της γυναίκας...
πρόσεχε μην ξεφύγεις και το κάνεις μπουρνάζι:lol:

Johnny_Nik
18/08/2011, 08:27
Είχα κάνει παλιότερα μια απόπειρα για να περάσω με ζελατίνα όλο το μηχανάκι. Είναι αρκετά δύσκολη δουλειά και σίγουρα δεν μπορεί να την κάνει κάποιος που δεν έχει εμπειρία (ειδικά εκεί που κάνει κούρμπες είναι πολύ μπέρδεμα)

Το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό, σίγουρα όμως δεν φτάνει το βάψιμο. Είναι πάρα πολύ καλή λύση όμως για ένα γρήγορο φρεσκάρισμα σε ταλαιπωρημένο χρώμα και έχει καλές αντοχές στα πετραδάκια και τα χτυπήματα, ανάλογα με την ποιότητα που αγοράζεις. Προσωπικά δεν το προτείνω

mankam
18/08/2011, 14:23
υπαρχει καποιο λινκ που μπορουμε να αγορασουμε αυτα τα υλικα?

MikeG
18/08/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
υπαρχει καποιο λινκ που μπορουμε να αγορασουμε αυτα τα υλικα?


Ψάξε γενικά στο ebay για 3Μ προϊόντα, αλλά και σε online καταστήματα του εξωτερικού, μέσω google.


:wave2:

the who
18/08/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Αυτό τώρα είναι καλό????? (http://www.youtube.com/watch?v=H8IYesrL084&NR=1)

(καμία σχέση με το κατάστημα, και θεωρώ, χωρίς να ξέρω το κόστος, χαζό να κάνεις κάτι τέτοιο)

Η μονη "χρησιμοτητα" που βλεπω ειναι να θελεις να το κανεις αλλο χρωμα αλλα να το πουλησεις μετα με το μαμα χρωμα.Ατρακαριστο,αγρατζουνιστο,εργοστασιακο χρωμα.

fantacid
18/08/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Η μονη "χρησιμοτητα" που βλεπω ειναι να θελεις να το κανεις αλλο χρωμα αλλα να το πουλησεις μετα με το μαμα χρωμα.Ατρακαριστο,αγρατζουνιστο,εργοστασιακο χρωμα.

μαλλον η χρησιμοτητα του ειναι να του "πεταξεις" ενα γρηγορο βαψιμο πριν το πουλησεις κ να μπορεις να πεις ......ατρακαριστο, αγρατζουνιστο.

γιατι αν θες να εισαι νομιμος πρεπει να αλλαξεις το χρωμα στην αδεια, μετα την εφαρμογη του αυτοκόλλητου.

μαικ@
μαλλον για την εν λογω αγορα καλυτερα να πας να το παρεις απο την εγχωρια αγορα με τα περαστικα του, παρα να το κανεις σαν τα μουτρα σου* κ να γλυτωσεις δυο παραδες...



μη το παρεις προσωπικα :D

Yianniss
18/08/2011, 16:13
Αγορασα προσφατα το carbon της 3Μ για να το βαλω πανω σε πολυκερισμενα, αβαφα κ κατα συνεπεια πολυμερισμενα πλαστικα του σκουτερ μου.

Αν κ δεν ειμαι ο πιο ικανος ή ο πιο υπομονετικος το καταφερα αρκετα καλα κ το αποτελεσμα μου αρεσει. Δεν ξερω ποσο θα αντεξει στο χρονο.

Εγω θα το προτεινα σε καποιον να το κανει. Θα του ελεγα πρωτα να αρχισει με τις απλες επιφανειες κ μετα στα δυσκολα (οχι οπως εκανα εγω). Ενα απλο μπιστολακι για τα μαλλια χρειαζεται κ χρονο για σκοτωμα. Τιποτα αλλο.

Α, σε οσους εχουν αβαφα κ πολυμερισμενα πλαστικα, το αποτελεσμα δεν θα ειναι τελειο (τουλαχιστον σε εμενα δεν ειναι) γιατι η επιφανεια δεν ειναι λεια (εχει πορους) κ αν τριφτει φευγουν κομματια απο το πολυμερισμενο πλαστικο, οποτε κ το αυτοκολιτο σε σημεια ξεκολαει. Επαναλαμβανω πως ειμαι ενα ερασιτεχνης χωρις να πιανουν πολυ τα χερια μου.

fantacid
18/08/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
πολυκερισμενα, αβαφα κ κατα συνεπεια πολυμερισμενα πλαστικα

τι ειναι τα πολυμερισμενα πλαστικα?
ή μαλλον τι ειναι ΜΗ πολυμερισμενα πλαστικα?!?!?
:confused: :confused: :confused:

costas_versys
18/08/2011, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι ειναι τα πολυμερισμενα πλαστικα?
ή μαλλον τι ειναι ΜΗ πολυμερισμενα πλαστικα?!?!?
:confused: :confused: :confused:

Πολυμερισμός ονομάζεται η συνένωση μικρών μορίων, που ονομάζονται μονομερή, προς σχηματισμό ενός μεγαλύτερου μορίου, που ονομάζεται πολυμερές, όπως το πολυαιθυλένιο (πλαστικές σακούλες, πλαστικά δοχεία) , το προπυαιθυλαίνο (πλαστικά σχοινιά, αδιάβροχα ) κλπ. ή κοινώς πλαστικές ύλες (πολυμερισμένες ενώσεις).

"Μη πολυμερισμένα πλαστικά" είναι λάθος όρος. Ισως να αναφέρεσαι στα μονομερή τα οποία είναι το αιθένιο, το προπένιο, το βινυλοχλωρίδιο. Για το θέμα μας τώρα, το βινυλοχλωρίδιο είναι το μονομερές που πολυμερισμένο ονομάζεται πολυβινυλοχλωρίδιο ή κοινώς βινύλιο και το PVC το οποίο αποτελεί και το κύριο συστατικό της ζελατίνας της 3Μ.

Το μειονέκτημα των πολυμερισμένων υλών είναι ότι είναι ευπαθή στην υπεριώδη ακτινοβολία και πρακτικά αυτο σημαίνει ότι μακροχρόνια ασπρίζουν, σκληραίνουν και σε πολύ προχωρημένη φθορά σπάνε (αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω 'πολυμερισμένα πλαστικά' με την έννοια της 'φθοράς των πολυμερισμένων υλών').

Ενα πασίγνωστο πολυμερές είναι και ο βακελίτης που στις αρχές της 10ετίας του '50 είχε εκτεταμένη χρήση. Σήμερα αντικείμενα που κατασκευάστηκαν πρίν 40 και πλέον χρόνια αρχίζουν να παρουσιάζουν προβλήματα φθοράς. Χαρακτηριστικά είναι τα τηλέφωνα άπο βακελίτη που είναι τόσο εύθραυστα που με ένα απλό κτύπημα με ένα κατσαβίδι μπορούν να σπάσουν.

Από την δική μου εμπηρεία, το υλικό της 3Μ είναι εξαιρετικό για υποκατάστατο βαφής και είναι αρκετά οικονομικό. Για όσους ενδιαφέρονται παραπάνω, υπάρχει και το PlastiDip (πάλι πολυμερές) το οποίο χρησιμοποιείται για αλλαγή χρώματος σε ζάντες κλπ. με την διαφορά ότι ψεκάζεται με πιστόλι βαφής αλλά δημιουργεί όμοιο αποτέλεσμα με το βινύλιο της 3Μ αλλά σε μονόχρωμη επικάληψη πλαστικού.

Και για όσους έχουν οικολογική συνείδηση.. μιλάμε για ΤΟΝ ορισμό των αντιοικολογικών υλικών.

fantacid
18/08/2011, 22:27
δεν επιασες το πνευμα,

τον γιαννη ρωταω τι ειναι τα πολυμερισμενα του πλαστικα......

:wave2:

Johnny_Nik
19/08/2011, 08:21
Υπάρχει εταιρεία εδώ στην Ελλάδα που τα εμπορεύεται. Εγώ τα πήρα από εδώ:

http://www.atlasonline.gr/category-166/category-202/3--30-3/

Κάποτε είχε και τα 5ετίας που είναι πιο μαλακά και μπορείς να τα δουλέψεις πιο εύκολα με ελάχιστη διαφορά στην τιμή. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει μιας και έχω καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα

Yianniss
19/08/2011, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
μακροχρόνια ασπρίζουν, σκληραίνουν και σε πολύ προχωρημένη φθορά σπάνε (αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω 'πολυμερισμένα πλαστικά' με την έννοια της 'φθοράς των πολυμερισμένων υλών').
[/B]

Aυτο ακριβως εννοω. Ισως χρησιμοποιησα λαθος ορο. Τα πλαστικα (αβαφα) εχουν ασπρισει κ ξεραθει με αποτελεσμα να φευγουν μικρα κομματακια (σαν ποροι). Για αυτο οταν πηγα να βαλω το αυτοκολιτο σε σημεια δεν ειχε καλη εφαρμογη.

Οπως ξανα ειπα ειμαι ερασιτεχνης χωρις να πιανουν κ πολυ τα χερια μου. Μπορει καποιος αλλος να ειχε καλυτερα αποτελεσματα. Εγω το προτεινω παντως γιατι ειναι μια φτηνη λυση κ με ομορφο αισθητικα αποτελεσμα.