PDA

View Full Version : Τετράχρονα 125 Ss:Μπλιάχ!



Takata Dome
18/08/2011, 13:03
Πρόσφατα φίλος μου πήρε CBR 125

Φτάνουμε σπίτι του και το μηχανάκι είναι απέξω,παρκαρισμένο με προφίλ,βαμμένο σε ενα γυαλιστερό μπλέ χρώμα με άσπρες λεπτομέρειες."Καθόλου άσχημα για 125",η πρώτη σκέψη που μου πέρασε απο το μυαλό.Η πρώτη-αναμενόμενη- κρυάδα ήρθε όταν το έβαλε μπροστά:Ήχος απο Innova 125,με ελάχιστες διαφορές!:a35: "Οκ,δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα" σκεφτομαι...για να δούμε πως τα πάει όμως και στο δρόμο ε;

Και σε αυτό το σήμειο χαλάει τελέιως η ιστορία.
Δύναμη επαρκής,μικρή η διαφορά με 125 παπί,για τον ήχο τα είπαμε,απόδοση κινητήρα ικανοποιητική και ομαλη....ο,τι βρισκεις στο Innova 125 δηλαδη,απλα δωσμένο με πιο σπορ περιτύλιγμα.

Και σε αυτο το σημέιο έρχεται η απορία: Γιατί να αφήνεις ένα καλό πλαίσιο να πάει χαμένο με αυτόν τον κινητήρα; Βαλτε ωρέ λίγη δύναμη παραπάνω.Κάντε τον δίχρονο τον άτιμο! Δέχομαι το CBF 125 να εχει τέτοιον κινητήρα,αλλά το CBR που μου το πουλάτε για SS εκέι στο τμήμα μάρκετινγκ κάντε το λιγο πιο ενδιαφέρον.Γιατι μπορέι τους 3 πρώτους μήνες να είσαι εντάξει με την απόδοση του,αλλα ύστερα σκυλοβαριέσαι και πάνε τα 3.400 ευρώπουλα χαμένα!

Η Yamaha κάτι παρόμοιο έχει κάνει με το R125.Καταπληκτική εμφάνιση και απο ο,τι έχω ακούσει πολυ καλό πλαίσιο αλλα με κινητήρα που δεν ακολουθεί το πνέυμα της κατασκευής! Και μέσα σε όλα αυτα,χαιρετάμε και το Aprilia RS 125.Έρχεται το RS4 με το ίδιο πακέτο για άλλη μια φορά.Ωραία εμφάνιση,ωράιο πλαίσιο και περιφερειακά και ψόφιος κινητήρας.Τουλάχιστον το Derbi GPR 125 διεσώθη? Ούτε!:a52: :a52: Νισάφι ρε! :a57: :a37:

alex14
18/08/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome

.
.
Βαλτε ωρέ λίγη δύναμη παραπάνω.Κάντε τον δίχρονο τον άτιμο! Δέχομαι το CBF 125 να εχει τέτοιον κινητήρα,αλλά το CBR που μου το πουλάτε για SS εκέι στο τμήμα μάρκετινγκ κάντε το λιγο πιο ενδιαφέρον.
.
.


Αν ηταν διχρονο θα το ονομαζαν NSR και οχι CBR :wacko:

:rolleyes:

Takata Dome
18/08/2011, 13:14
Όπως θέλουν,αρκέι να υπάρχει όμως...

epp1640
18/08/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Όπως θέλουν,αρκέι να υπάρχει όμως...

ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ είναι? Πως περίμενες δλδ να ακούγεται?

Επίσης είναι και 125, περιμένεις να βάζεις φωτιά στην άσφαλτο? Το cbr 125 είναι αισθητά πιο δυνατό από το innova.. 14 ίπποι έναντι 9 του innova.. που σε αυτά τα κυβικά είναι χαώδης διαφορά.. Όμως το cbr είναι:

1) Αρκετά πιο βαρύ

2) Τα ελαστικά του έχουν μεγαλύτερο φάρδος

3) Εχει αρκετά πιο άκαμπτο πλαίσιο και ως εκ τούτου δεν ανεβαίνει η αδρεναλίνη σου το ίδιο γρήγορα.. :lol:


Υπάρχουν 2-3 125cc ss μοτοσυκλετάκια.. αλλά η συντήρηση τους δεν αντέχεται ειδικά όταν το target group είναι ο πιτσιρικάς πρωτοετής φοιτητής που παίρνει το πρώτο του μεταφορικό μέσο..


ΥΓ εννοείται ότι η τιμή αγοράς τους είναι αστεία.. πάρε ένα ninja 250 αλλιώς βρες ένα μεταχειρισμένο.. η αγορά είναι αμείλικτη με τα μικρά.. :winka:

granazi
18/08/2011, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Πρόσφατα φίλος μου πήρε CBR 125

Φτάνουμε σπίτι του και το μηχανάκι είναι απέξω,παρκαρισμένο με προφίλ,βαμμένο σε ενα γυαλιστερό μπλέ χρώμα με άσπρες λεπτομέρειες."Καθόλου άσχημα για 125",η πρώτη σκέψη που μου πέρασε απο το μυαλό.Η πρώτη-αναμενόμενη- κρυάδα ήρθε όταν το έβαλε μπροστά:Ήχος απο Innova 125,με ελάχιστες διαφορές!:a35: "Οκ,δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα" σκεφτομαι...για να δούμε πως τα πάει όμως και στο δρόμο ε;

Και σε αυτό το σήμειο χαλάει τελέιως η ιστορία.
Δύναμη επαρκής,μικρή η διαφορά με 125 παπί,για τον ήχο τα είπαμε,απόδοση κινητήρα ικανοποιητική και ομαλη....ο,τι βρισκεις στο Innova 125 δηλαδη,απλα δωσμένο με πιο σπορ περιτύλιγμα.

Και σε αυτο το σημέιο έρχεται η απορία: Γιατί να αφήνεις ένα καλό πλαίσιο να πάει χαμένο με αυτόν τον κινητήρα; Βαλτε ωρέ λίγη δύναμη παραπάνω.Κάντε τον δίχρονο τον άτιμο! Δέχομαι το CBF 125 να εχει τέτοιον κινητήρα,αλλά το CBR που μου το πουλάτε για SS εκέι στο τμήμα μάρκετινγκ κάντε το λιγο πιο ενδιαφέρον.Γιατι μπορέι τους 3 πρώτους μήνες να είσαι εντάξει με την απόδοση του,αλλα ύστερα σκυλοβαριέσαι και πάνε τα 3.400 ευρώπουλα χαμένα!

Η Yamaha κάτι παρόμοιο έχει κάνει με το R125.Καταπληκτική εμφάνιση και απο ο,τι έχω ακούσει πολυ καλό πλαίσιο αλλα με κινητήρα που δεν ακολουθεί το πνέυμα της κατασκευής! Και μέσα σε όλα αυτα,χαιρετάμε και το Aprilia RS 125.Έρχεται το RS4 με το ίδιο πακέτο για άλλη μια φορά.Ωραία εμφάνιση,ωράιο πλαίσιο και περιφερειακά και ψόφιος κινητήρας.Τουλάχιστον το Derbi GPR 125 διεσώθη? Ούτε!:a52: :a52: Νισάφι ρε! :a57: :a37:

ενα μηχανακι ειναι για να ξεκινησει καποιος μεχρι να παρει μεγαλυτερο διπλωμα, να θυμασαι οτι και τα 14 αλογακια αρκουν να κανουν ζημια.....υπομονη και τα μυαλα μεσα στο κεφαλι :smilea:

Takata Dome
18/08/2011, 13:33
Δεν μπορει να κοστολογειται στα 3.500 ευρω μια μηχανη 125 κυβικων και 14 ιππων.Και δεν διαφωνω οτι ειναι δυσκολο να κανεις ενα τετραχρονο 125 να ειναι ισχυρος.Αρα,γιατι να μην φτιαξουν ενα διχρονο μοντελο? Μηπως ειναι τοσο δυσκολο για εναν κολοσσο σαν την Honda να εξελιξει εναν συγχρονο διχρονο κινητηρα? Και αντε να μου πεις οτι ειναι μεγαλο το κοστος....στα συρταρια του R&D υπαρχουν ακομα τα σχεδια του κινητηρα του NSR.Θα μπορουσαν να χρησιμοποιοησουν ως βαση λοιπον τον κινητηρα του NSR 125 και να τον εξελιξουν.Δεχομαι το CBR ως μια καλη μικρη μοτοσυκλετα για την πολη που εχει το κατι παραπανω σε εμφανιση.Τα 3.500 ευρω ομως και τις εικασιες του τμηματος μαρκετινγκ για συμπεριφορα SS δεν τα δεχομαι.

Gi_4ce
18/08/2011, 13:36
Ο λόγος που υπαρχουν τα 125 τετράχρονα, μέχρι 15 ίππους είναι επειδή στην Ευρώπη επιτρέπεται απο τα 16 σου να οδηγεις μεχρι 125 cc και 15 ιππους.

Εμείς ακόμα δίνουμε διπλώματα για 50αρια...

Φαντάσου τώρα αυτό στα χέρια ενός 16χρονου...

alex14
18/08/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
....στα συρταρια του R&D υπαρχουν ακομα τα σχεδια του κινητηρα του NSR.Θα μπορουσαν να χρησιμοποιοησουν ως βαση λοιπον τον κινητηρα του NSR 125 και να τον εξελιξουν.

Μαλλον δεν εχεις ακουσει κατι σχετικα με εκπομπες ρυπων, euro 3,4 κτλ

:wave2:

Takata Dome
18/08/2011, 14:00
Ξερω την ολη ιστορια για τις εκπομπες ρυπων και καταλαβαινω πως ειναι ελαφρως δυσκολο να συμορφωσεις εναν διχρονο κινητηρα.Η KTM ομως,μια εταιρια πολυ μικροτερη απο τη Honda,πως καταφερνει να εχει ακομα διχρονο enduro στην παραγωγη? Μην μου πεις πως ειναι αδυνατο να καταφερεις κατι τετοιο.Θα σου πω κατι: Η Mazda εχει μεινει μονη της να εξελιξει τον κινητηρα Wankel εδω και 30 ολοκληρα χρονια.Ολομοναχη.Και δεν ειναι τοσο μεγαλη εταιρια για να εχει την οικονομικη ευρωστια της Honda.Προσφατα,οι προδιαγραφες ρυπων "σκωτωσαν" το RX-8 με τον Wankel κινητηρα.Αλλα οχι μονο δε σταματησε,αλλα συνεχιζει δυναμικα και ετοιμαζει καινοτομιες για το νεο Wankel κινητηρα της.Γιατι ολοι διαλεγουν τον ευκολο δρομο δεν ξερω και μαλλον θα το καταλαβω αν βρεθω και γω σε μια τετοιο βιομηχανια ως εργαζομενος μια μερα.Ανοιγω μεγαλο θεμα και μαλλον τελικα ενας αμετανοητος γκρινιαρης ειμαι...απλα πιστευω οτι οι κατασκευαστες δεν ειναι οτι θελουν και δε μπορουν.Μπορουν,αλλα δε θελουν.Εγω θυμαμαι τη Honda ως μια εταιρια που τολμουσε.Τολμησε με τη NR,τολμησε με το NSX να τα βαλει με τα καθιερωμενο ευρωπαικα supercar,τολμησε με το Prelude και το μηχανικο συστημα τετραδιευθυνσης.Τωρα τι? Σε πολλα νεα μοντελα της Honda βλεπω απο πισω ενα τμημα marketing και οχι μηχανικους οπως θα πρεπε.Φυσικα και δεν ειναι μονο η Honda ετσι,γενικα ολοι οι Ιαπωνες πολυ εχουν μαζευτει.Αλλα ας το αφησουμε εδω αυτο το θεμα

CIRUS
18/08/2011, 15:27
πρώτον τέτοια μηχανάκια απευθύνονται και σε πιτσιρικάδες 15-16 χρονών όπως είπε φίλος παραπάνω γιατί μπορούν να βγάλουν δίπλωμα σε αυτή την ηλικία --> πρέπει να έχουν λίγα άλογα γιατί υπάρχει λίγο μυαλό και άγνοια κινδύνου

δεύτερον τέτοια μηχανάκια αγοράζονται από τους γονείς για τον πιτσιρικά γιο συνήθως --> όλοι σχεδόν οι γονείς θέλουν να έχει λίγα άλογα

η Honda και η κάθε honda που πρώτο τους μέλημα είναι να πουλήσουν χέστηκαν για την γνώμη των λίγων, η γνώμη των πολλών είναι που τους ενδιαφέρει ώστε αυτό που θα παράγει να πουλήσει περισσότερο και αυτό κάνει πολύ καλά. Οπότε συνδιάζει ένα όμορφο μηχανάκι που να αρέσει στον πιτσιρικά, με λίγα άλογα ώστε να αρέσει στον γονιό που θα το πληρώσει και βουαλά.......

η τιμές βέβαια των μικρών αυτών μηχανών πιστεύω ότι είναι πολύ ηψηλες αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Takata Dome
18/08/2011, 15:33
Λογικο ακουγεται για τους 15χρονους και 16χρονους.Ισως τελικα περισσοτερο να φταιει η γελοια ελληνικη νομοθεσια και λιγοτερο η ιδια η Honda.Εμμενω παντως στο παραπονο μου οτι οι κατασκευαστες εχουν ξεχασει την μικρη κατηγορια.Ποσο θα θελα να ξαναδω τετρακυλινδρα 250 να φτανουν τις 19.000 στροφες...παει αυτο ομως,δεν ξαναγυριζει!

CIRUS
18/08/2011, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ισως τελικα περισσοτερο να φταιει η γελοια ελληνικη νομοθεσια

Μην κατηγορούμε για τα πάντα την ελληνική νομοθεσία ιδιαίτερα δε που είναι ευρωπαική και όχι ελληνική στη συγκεκριμένη περίπτωση

menos
18/08/2011, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
η Honda και η κάθε honda που πρώτο τους μέλημα είναι να πουλήσουν χέστηκαν για την γνώμη των λίγων, η γνώμη των πολλών είναι που τους ενδιαφέρει ώστε αυτό που θα παράγει να πουλήσει περισσότερο και αυτό κάνει πολύ καλά. Οπότε συνδιάζει ένα όμορφο μηχανάκι που να αρέσει στον πιτσιρικά, με λίγα άλογα ώστε να αρέσει στον γονιό που θα το πληρώσει και βουαλά.......

η τιμές βέβαια των μικρών αυτών μηχανών πιστεύω ότι είναι πολύ ηψηλες αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
+1 :a013:

Takata Dome
18/08/2011, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
Μην κατηγορούμε για τα πάντα την ελληνική νομοθεσία ιδιαίτερα δε που είναι ευρωπαική και όχι ελληνική στη συγκεκριμένη περίπτωση

Ξερω τι λεω...η ευρωπαικη νομοθεσια μου ειπατε οτι προβλεπει να μπορεις να καβαλας μηχανη 125 κυβικων απο τα 15-16 σου σωστα? Ε λοιπον λογικο ειναι,νομιζω ειναι μια ωριμη ηλικια να κανει καποιος τα πρωτα του βηματα.Αντιθετα,η γελοια ελληνικη νομοθεσια σε αναγκαζει να περιμενεις μεχρι τα 18 για 125 και μεχρι τα 21 για κανονικη,μεγαλη μηχανη αν δεν κανω λαθος.Τι και αν το κρατος αυτοαναιρεται απο τις πρακτικες του? Σε προστατευει απο τις μεγαλες ιπποδυναμεις αλλα ταυτοχρονα δεν επιβαλει κανεναν ελεγχο ΚΤΕΟ σε ολα αυτα τα ταλαιπωρα 50ρακια και κανει πως δεν βλεπει τι γινεται με πολλους 16χρονους που αγοραζουν ο,τι μηχανη θελουν και οδηγουν χωρις καμια εκπαιδευση και χωρις χαρτια και ασφαλεια.

CIRUS
18/08/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ξερω τι λεω...η ευρωπαικη νομοθεσια μου ειπατε οτι προβλεπει να μπορεις να καβαλας μηχανη 125 κυβικων απο τα 15-16 σου σωστα? Ε λοιπον λογικο ειναι,νομιζω ειναι μια ωριμη ηλικια να κανει καποιος τα πρωτα του βηματα.Αντιθετα,η γελοια ελληνικη νομοθεσια σε αναγκαζει να περιμενεις μεχρι τα 18 για 125 και μεχρι τα 21 για κανονικη,μεγαλη μηχανη αν δεν κανω λαθος.

Αυτό εννοούσες?? οκ γράψε λάθος, άλλο κατάλαβα εγώ:wave2:

στα 18 και στην Ελλαδα πάντως μπορείς να έχεις το μικρό δίπλωμα που σου επιτρέπει ισχύ μέχρι 25KW αρκεί να υπάρχει μια αναλογία KW/Kg μικρότερη ή ίση από 0,16, αυτό σημαίνει πως μπορείς στα 18 σου να οδηγήσεις πολλά μηχανάκια παραπάνω από 125 κυβικ


To convert a horsepower rating (HP) into Kilowatts (kW) simply multiply the horsepower by 0.746

HP x 0.746 = kW

mia_zoi_kawa
18/08/2011, 18:21
Φίλε Τακάτα

Οταν ήμουνα 16 εμείς καβαλάγαμε rd 50, ar 50, mtx 50 και άλλα τετοια όλα δίχρονα και ανεβασμένα στα 80 κυβικά εκατοστά. Δεν είχαμε ούτε τα φρένα , ούτε τις αναρτήσεις ,την άνεση που έχουν αυτά τα 125. Παρ ολα αυτά είμασταν ευτυχισμένοι και νιώθαμε δέος από την " κλωτσιά" που έδινε στο μηχανάκι μας το εξτρα κιτ της Μαλοσι....
Συμπερασματικά αυτό που θα σου πω είναι οτι τα σημερινά 125 είναι αρκετα για τους 16 αρηδες. Αυτοί τα βλέπουν σαν SS. Οσοι την ψάχνουνε να εισαι σιγουρος ότι θα τα ανεβάσουν σε κυβισμό και θα τα φτιάξουνε. Οι 14 ιπποι δεν ειναι αρκετοί πχ να σε πάνε στην Πατρα... αλλα να είσαι σίγουρος ότι πολλοί 16 αρηδες θα πάνε με την τρέλα που έχουνε.....

sovaros_user
18/08/2011, 18:33
τι περιμενες απο 125 cc δηλαδη...

Takata Dome
18/08/2011, 23:08
Να σου πω τι ΔΕΝ περιμενα...να μου ζητανε 3.500+ ευρωπουλα εν ετει 2011 για 125 κυβικα και 14 ιππους.Ε αυτο,δεν το περιμενα :lol:

epp1640
18/08/2011, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Να σου πω τι ΔΕΝ περιμενα...να μου ζητανε 3.500+ ευρωπουλα εν ετει 2011 για 125 κυβικα και 14 ιππους.Ε αυτο,δεν το περιμενα :lol:

Ενώ όταν ζητάνε 2100 για παπί αερόψυκτο με πλαίσιο μία σωλήνα χωρίς δισκόφρενο πίσω και αερόψυκτο είναι καλά.. :lol: Βρε πήγαινε να πάρεις ένα ninja 250 να βρεις την υγειά σου.. :winka:

Παρεπιπτόντως ξεστοκάρει ο Σαρακάκης το cbrάκι στα 2400 αν δεν κάνω λάθος.. :wave2:

Takata Dome
18/08/2011, 23:41
Καλα για scooter δεν το συζηταω,.:yuck: Αμα δεν βρω 250 κυβικα τετρακυλινδρο που ερχοταν με τα καραβια απο ιαπωνια δεν ησυχαζω!!!

epp1640
18/08/2011, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Καλα για scooter δεν το συζηταω,.:yuck: Αμα δεν βρω 250 κυβικα τετρακυλινδρο που ερχοταν με τα καραβια απο ιαπωνια δεν ησυχαζω!!!

Επειδή ακριβώς το ίδιο σκάλωμα είχα φάει.. σου λέω σοβαρά.. και να βρεις ΜΑΚΡΙΑ.. 20ετίας+ μηχανάκι.. θα γίνεται κολλητάρια με το μάστορα.. ΑΝ βρίσκεις ανταλλακτικά..

Takata Dome
18/08/2011, 23:54
:wacko: Ειχες παρει? Ποιο αν επιτρεπεται και οταν λεμε για προβληματα,εννουμε τοσα που να ειναι σε ακινησια ή μιλαμε για μικροβλαβες?

epp1640
19/08/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
:wacko: Ειχες παρει? Ποιο αν επιτρεπεται και οταν λεμε για προβληματα,εννουμε τοσα που να ειναι σε ακινησια ή μιλαμε για μικροβλαβες?

Δεν είχα βρει καν.. ως λάτρης γυμνών ζαχάρωνα cb 250 hornet.. τελικά συμβιβάστηκα με ένα ybr 125 το οποίο έδωσα τώρα για έναν ληστή.. :winka:

Σου λέω ότι υπήρξε πολύ καλό σχολείο το μικρό και δεν εμφάνισε καμία βλάβη.. :beer: