PDA

View Full Version : αγορα supermotard



simosp
18/08/2011, 17:16
ενδιαφερομαι για την αγορα ενος supermotard. ειμαι αναμεσα στα duke ΙΙΙ 690 και dorsoduro 750. επειδη διαβαζω σε φορουμ για διαφορες βλαβες που παρουσιαζουν και δεν θα ηθελα να αγορασω καποια μηχανη την οποια θα πηγαινω συνεχως για επισκευη, θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τις μηχανες αυτες. μια απο τις 2 σιγουρα θα αγορασω απλως θελω την πιο αξιοπιστη.

ziggΥ
18/08/2011, 17:18
duke III

taxydromos
18/08/2011, 17:34
duke III

John Steed
18/08/2011, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
duke III

:winka:

fantacid
18/08/2011, 22:29
τα SM απο τη φυση τους εχουν καλη σχεση με τον μαστορα,

αμ θες SM κ μακρια απο το μαστορα παρε FMX


τωρα αν πεταχτει κανεις κ σου οτι το FMX ειναι παπι δε φταιω εγω !

:smokin:

MG-KTiNoS
18/08/2011, 22:43
Και το ΧΤ μια χαρά είναι…

Τώρα άμα πάρεις ΚΤΜ και Απρίλια και κουμπαριάσεις με το μάστορα, δε θα φταίει ούτε ο από πάνω, ούτε εγώ, ούτε ο μάστορας
:rotflmao:



Εκτός αν είναι πλούσιος οπότε
ΣΤΑ ΠΑΠΑΚΙΑ ΣΟΥ

Έρχεται ο μάστορας ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ παίρνει το μηχανάκι και στο ξαναφέρνει τζάμι.
Του κολλάς και μια 50άρα στο δόξα πατρί γιατί είναι τσίφτης και από κει πάνε όλα…
Στο κάτω κάτω λεφτά έχομεν κι άμα λάχει αύριο τη πρώτη εσπερινή χτυπάμε άλλο μηχανάκι της αρεσκείας μας …
(αλλά άμα δεν έχεις άσε τους άλλους να λένε)
:rotflmao:

Εναλλακτικά είσαι γάτος και το φτιάχνεις μόνος σου, αλλά τότε δε ρώταγες...
Θα ήξερες!
:rotflmao:

BLiTzER
18/08/2011, 23:03
Τι βλάβες έχεις ακούσει για το 690??

simosp
18/08/2011, 23:46
για το duke εχω ακουσει για τρομπα συμπλεκτη και καυσιμου. τωρα τα αλλα οπως οτι καιει λαμπες και προβλημα με την μπαταρια δεν τα θεωρω και τοσο σοβαρα απο οικονομικης αποψης.

simosp
18/08/2011, 23:50
παντως οταν μιλαω για αξιοπιστια το μεγαλυτερο προβλημα ειναι να εχω παει βολτα με την μηχανη και με αφησει σε κανενα ξεκαρφωτο μερος.

BLiTzER
19/08/2011, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από simosp
παντως οταν μιλαω για αξιοπιστια το μεγαλυτερο προβλημα ειναι να εχω παει βολτα με την μηχανη και με αφησει σε κανενα ξεκαρφωτο μερος.

Δεν το έχω πολύ καιρό και πιθανότατα θα το αλλάξω σύντομα, αλλά δεν έχω ακούσει για κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, να σου πω την αλήθεια. Το 4ήμερο που μας πέρασε, έκανα 1000 χλμ. Μάλιστα την Τρίτη μόνο, έκανα 440 χλμ σερί, με μία στάση για βενζίνη. Αν σου αρέσει αυτό το στυλ, το Duke δεν έχει αντίπαλο.

simosp
19/08/2011, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Δεν το έχω πολύ καιρό και πιθανότατα θα το αλλάξω σύντομα, αλλά δεν έχω ακούσει για κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, να σου πω την αλήθεια. Το 4ήμερο που μας πέρασε, έκανα 1000 χλμ. Μάλιστα την Τρίτη μόνο, έκανα 440 χλμ σερί, με μία στάση για βενζίνη. Αν σου αρέσει αυτό το στυλ, το Duke δεν έχει αντίπαλο.

δεν με ενδιαφερουν μακρινα ταξιδια. προτιμω το αυτοκινητο για αυτα. κυριως το θελω για επαρχιακους δρομους και κινηση μεσα στην πολη. η μεγαλυτερη διαδρομη αν κανω, θα ειναι λιγοτερο απο 100 χλμ. αλλα ακουω τοσα πολλα, διαβαζω αλλα τοσα απο διαφορα φορουμ, που με κανουν να το σκεφτω για να παρω sm. εσυ για ποιο λογο το πουλας?

BLiTzER
19/08/2011, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από simosp
δεν με ενδιαφερουν μακρινα ταξιδια. προτιμω το αυτοκινητο για αυτα. κυριως το θελω για επαρχιακους δρομους και κινηση μεσα στην πολη. η μεγαλυτερη διαδρομη αν κανω, θα ειναι λιγοτερο απο 100 χλμ. αλλα ακουω τοσα πολλα, διαβαζω αλλα τοσα απο διαφορα φορουμ, που με κανουν να το σκεφτω για να παρω sm. εσυ για ποιο λογο το πουλας?

Δεν το πουλάω ακόμα, αλλά μάλλον θα κάνω μια προσπάθεια μετά το καλοκαίρι. Αν φύγει, καλώς. Αλλάζω μηχανάκια συνεχώς τελευταία, προσπαθώντας να βρω το ένα τέλειο, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταλήξει. Τον τελευταίο χρόνο έχουν περάσει 4 από τα χέρια μου, εκ των οποίων τα 3 SM και τα 2 ΚΤΜ... Και μάλλον πάλι κάποιο ΚΤΜ SM θα δοκιμάσω.

Φυσικά δεν το πήρα για ταξίδια, αλλά θέλω να σου πω ότι κάνει απροβλημάτιστα τα πάντα. Ειδικά αν το θες για μικρότερες διαδρομές, είναι απίστευτο εργαλείο. Κι εγώ έχω αυτοκίνητο, αλλά προτιμώ να το χρησιμοποιώ στις καταιγίδες :P

simosp
19/08/2011, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Δεν το πουλάω ακόμα, αλλά μάλλον θα κάνω μια προσπάθεια μετά το καλοκαίρι. Αν φύγει, καλώς. Αλλάζω μηχανάκια συνεχώς τελευταία, προσπαθώντας να βρω το ένα τέλειο, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταλήξει. Τον τελευταίο χρόνο έχουν περάσει 4 από τα χέρια μου, εκ των οποίων τα 3 SM και τα 2 ΚΤΜ... Και μάλλον πάλι κάποιο ΚΤΜ SM θα δοκιμάσω.

Φυσικά δεν το πήρα για ταξίδια, αλλά θέλω να σου πω ότι κάνει απροβλημάτιστα τα πάντα. Ειδικά αν το θες για μικρότερες διαδρομές, είναι απίστευτο εργαλείο. Κι εγώ έχω αυτοκίνητο, αλλά προτιμώ να το χρησιμοποιώ στις καταιγίδες :P

το γνωριζω αυτο και για αυτο επελεξα sm. απλως θελω να ξερω πιο ειναι το πιο αξιοπιστο απο τα 2 που ανεφερα ωστε οταν κανω καποια διαδρομη να μην σκεφτομαι αν υπαρχει πιθανοτητα να με αφησει στο δρομο. παντως εχω ακουσει οτι στα duke ΙΙΙ που κατασκευαστηκαν απο 2010 και μετα εχουν διορθωθει καποια προβληματα και γενικα οτι ειναι πιο αξιοπιστα. δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ομως

BLiTzER
19/08/2011, 00:39
Μηχανικά το 690 είναι το πιο αξιόπιστο μοτέρ της ΚΤΜ, απ'όσο ξέρω. Δεν έχει ακουστεί κανένα σοβαρό πρόβλημα. Προσωπικά το δικό μου δεν έχει κάψει ούτε λάμπα. Τρόμπα βενζίνης αλλάχτηκε με την αγορά από το μαγαζί που το πήρα, όταν διαπίστωσα το πρόβλημα. Αλλά, ξαναλέω, έχω ρωτήσει σε συνεργεία και δε συνηθίζεται να βγάζουν προβλήματα. Το συγκεκριμένο οφείλεται σε κακή χρήση και μόνο (σε συνδυασμό με τα ποιοτικά καύσιμα που διαθέτει η χώρα μας).

Για το Aprilia δεν έχω την παραμικρή ιδέα, αλλά πρόκειται για 190 κιλά μηχανάκι, οπότε δε βρίσκεται καν στο τοπ 20 της λίστας μου. Αν είναι να πάρω 190 κιλά μηχανάκι, θα ξαναπάρω 1000ρι SS.

MG-KTiNoS
19/08/2011, 09:31
Μη ψάχνεις, άλλο να βγάζει ένα σκασμό άλογα, άλλο να είναι παπί.
Δεν είναι οι βλάβες μόνο, είναι και το κόστος συντήρησης (και κτίσης φυσικά)
Η μηχανή γαζώνει δεν υπάρχει αμφιβολία, αλλά τα σκας.
Είναι όμως λυπηρό να έχεις ένα μηχανάκι να κάθετε επειδή δεν έχεις φράγκα…

Κακή χρίση είναι και να σέρνεσαι με ένα τέτοιο μηχανάκι.
(και αμαρτία από το θεό)

Εξηγούμε δεν λέω ότι είναι κακή μηχανή, λέω ότι είναι μια ιδιαίτερη μοτοσικλέτα που ή σου ταιριάζει ή όχι.
Δεν είναι μηχανή πάντως για το ευρύ κοινό…

-εγώ τη γουστάρω αλλά δεν μπορώ να έχω ΚΑΙ αυτή-
:D

montechristo
19/08/2011, 09:38
Στο διλημμα DUKE vs DORSODURO, χωραει ανετα και το HYPERMOTARD 796. Για δες το κι αυτο, μπορει στα χαρτια να φαινεται βαρυ, αλλά στην πραξη καμια σχεση...

karellen
19/08/2011, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από simosp
δεν με ενδιαφερουν μακρινα ταξιδια. προτιμω το αυτοκινητο για αυτα. κυριως το θελω για επαρχιακους δρομους και κινηση μεσα στην πολη. η μεγαλυτερη διαδρομη αν κανω, θα ειναι λιγοτερο απο 100 χλμ. αλλα ακουω τοσα πολλα, διαβαζω αλλα τοσα απο διαφορα φορουμ, που με κανουν να το σκεφτω για να παρω sm. εσυ για ποιο λογο το πουλας?
Από τα λεγόμενά σου φαντάζομαι δε θέλεις S/M τούμπανο για αγωνιστική χρήση,οπότε ένα ΧΤΧ ή ένα DRZ θα σε βολέψει πολύ.Ήσυχη λειτουργία,καλές σχετικά επιδόσεις και οικονομικότατα.
Είναι και άσπαστα!

devil's animal
19/08/2011, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
Από τα λεγόμενά σου φαντάζομαι δε θέλεις S/M τούμπανο για αγωνιστική χρήση,οπότε ένα ΧΤΧ ή ένα DRZ θα σε βολέψει πολύ.Ήσυχη λειτουργία,καλές σχετικά επιδόσεις και οικονομικότατα.
Είναι και άσπαστα!


+649
:beer: :beer:

billk
19/08/2011, 15:23
φίλε μου το θέμα είναι τι ζητάς εσύ.

για το 690 έχω γράψει αναλυτικά και σε άλλα thread. Το δικό μου το μόνο που ζήτησε ήταν τρόμπα συμπλέκτη, παλιό κουσούρι από τα 950 και 990. Τίποτα άλλο. συντήρηση σε λογικά πλαίσια για sm και πλέον ανταλλακτικά μπορώ να σου πω πως είναι πολύ πιο φθηνά από αντίστοιχα ιταλικά ακόμα και honda. Το πιο δυνατό μονοκύλινδρο με 63 άλογα με ροπή παντού μα παντού, φοβερή οδική συμπεριφορά , χάρη στις wp αναρτήσεις και στα brembo φρένα που είναι αρκετά δυνατά και πολύ καλά σε αίσθηση. Τα πρώτα του 07 είχαν και κάποια θεματάκια με το ρύθμισμα του injection, αλλά πλέον τα καινούργια φαίνονται μια χαρά.
Τώρα το dorso με κοντά στα 200 κιλά μόνο supermotard δεν το λες, χωρίς να έχω όμως παραπάνω άποψη.
Θα το σκεφτόμουν αν έκανα περισσότερα ταξίδια λόγω ότι είναι δικύλινδρο.
Από εκεί και πέρα αν το θες για παπί πάρε όπως σου είπαν οι πιο πάνω xt ή fmx. Καμμία σχέση όμως η απόλαυση οδηγώντας το ένα με το άλλο.

simosp
20/08/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Μη ψάχνεις, άλλο να βγάζει ένα σκασμό άλογα, άλλο να είναι παπί.
Δεν είναι οι βλάβες μόνο, είναι και το κόστος συντήρησης (και κτίσης φυσικά)
Η μηχανή γαζώνει δεν υπάρχει αμφιβολία, αλλά τα σκας.
Είναι όμως λυπηρό να έχεις ένα μηχανάκι να κάθετε επειδή δεν έχεις φράγκα…

Κακή χρίση είναι και να σέρνεσαι με ένα τέτοιο μηχανάκι.
(και αμαρτία από το θεό)

Εξηγούμε δεν λέω ότι είναι κακή μηχανή, λέω ότι είναι μια ιδιαίτερη μοτοσικλέτα που ή σου ταιριάζει ή όχι.
Δεν είναι μηχανή πάντως για το ευρύ κοινό…

-εγώ τη γουστάρω αλλά δεν μπορώ να έχω ΚΑΙ αυτή-
:D

ευτηχως χρηματα για να την συντηρω εχω. το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να παω καποια βολτα και να με αφησει στην μεση του δρομου ξαφνικα. εκει ειναι το προβλημα γιατι θα ξενερωσω αφανταστα με την μηχανη.

tifoso4ever
20/08/2011, 16:07
Παρε οποιο γουσταρεις περισσοτερο, αφου οδηγησεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, οχι μονο γυρω γυρω στο τετραγωνο...

Οσο για το αν σε αφησει σε καποια βολτα, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μηχανακι και αν καβαλας...
Δηλαδη τα γιαπωνεζικα δεν χαλενε ποτε??????? Τι ψεμα...

Πολυ το ζαλιζετε το θεμα, υπαρχει και η εξπρες - σερβις και αλλες παρομοιες εταιρειες αν (φτου φτου μακρια...) μεινεις στο δρομο...

:beer: :beer: :beer:

ΥΓ. Ομορφες βολτες να εχουμε, και παντα ορθιοι, αυτο ειναι το σημαντικοτερο...

paranoid
26/08/2011, 15:33
Όταν είχα το v-strom και οδήγησα το Dorsoduro, προσωπικά δεν μου έκανε μεγάλη διαφορά να κάνω την αλλαγή γιατί και τα 2 είναι πολύ βαριά. Πιό πολύ κλίνει σε TDM φάση παρα σε sm πιστεύω.
Αντίθετα το 690 ήταν ό,τι χρειαζόμουν για να ξανανιώσω.:smilea: Προβλήματα προς το παρόν κανένα.

P.S. Test ride και στα 2 επιβάλλεται πρίν απο την αγορά.