PDA

View Full Version : Gilera Nexus 250 sp 2007 - καρμπυρατέρ ή injection?



hralman
18/08/2011, 19:16
Παίδες καλησπέρα. Μια σύντομη ερώτηση για τους γνώστες.

Το Nexus 250 sp του 07 εχει injection ή καρμπυρατέρ;

Μίλησα με κάποιον άνθρωπο που δίνει ένα μεταχειρισμένο και ενδιαφέρομαι, ο οποίος μου είπε καρμπυρατέρ. Όπου έψαξα στο internet όμως για injection γίνεται λόγος.

Επίσης, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ως προς το αν το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι κουραστικό για τον δεύτερο αναβάτη σε βόλτες ή κοντινά ταξιδάκια; Ρωτάω κυρίως γιατί είναι σπορ, δε ξέρω κατά πόσο φτιάχτηκε για άνεση 2 ατόμων.

Ευχαριστώ!

yannis24
18/08/2011, 21:25
Είναι άψογο.....

hralman
19/08/2011, 10:23
Με φώτισες! Η απάντησή σου ήταν τόσο εμπεριστατωμένη που αποστομώθηκα από τα επιχειρήματα!

:D

Χωρίς πλάκα, έχεις κάνει αποστάσεις με δικάβαλο; Είσαι ευχαριστημένος; Έχεις ιδέα μήπως για το θέμα του injection;

Thanks.

montechristo
19/08/2011, 10:32
http://www.mototriti.gr/data/magazine/viewthema/33789_13549.asp

hralman
19/08/2011, 10:33
Thanks!

Διαβάζω! :P

CIRUS
19/08/2011, 10:49
Είχα το nexus 250 του 2007 (όχι το sp το είχα ζητήσει μάλιστα και μου είχε πει ο πωλητής ότι είχε σταματήσει να βγαίνει σε αυτή την έκδοση), είναι ψεκαστό και όχι με καρμπυρατερ από όσο θυμάμαι. Το πούλησα για να πάω σε κάτι μεγαλύτερο.

ήταν πάρα πολύ άνετο και σε οδηγό και σε συνοδηγό, ταξίδια είχα κάνει αρκετά κοντινά (Αθήνα-Ναύπλιο κτλ) χωρίς κανένα πρόβλημα απλά βαριόμουν πάρα πολύ που στις ατέλιωτες ευθείες δεν πήγαινε παραπάνω (κάλυψη από αέρα πάντως έχει πάρα πολή καλή αν ανεβάσεις την ζελατίνα στο πιο ψηλό σημείο). Στις μεγάλες λακούβες βέβαια έχει ένα θέμα καθώς δεν έχει μεγάλες ρόδες. Μέσα στην πόλη ήταν το στοιχείο του βασικά, κυκλοφορούσε με μεγάλη ευκολία. Τέλος έχει πολύ μεγάλο χώρο κάτω από την σέλα για πράγματα και καλή κατανάλωση βενζίνης.

hralman
19/08/2011, 11:11
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου. Κυρίως για μέσα στην πόλη με ενδιαφέρει. Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως μου τα λες τότε είμαι πολύ θετικός. Το μόνο πράγμα που με άγχωνε λίγο είναι ότι πάω αρκετές βόλτες με την κοπελιά και θα ήθελα κάτι άνετο και για το συνεπιβάτη. Το φοβόμουν σε αυτό τον τομέα λόγω του ότι είναι σπορ. Αν με καλύψει κι εκεί μάλλον θα το πάρω, το έχω δει ζεστά το θέμα. Οι περισσότεροι μου λένε καλά λόγια.

CIRUS
19/08/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από hralman
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου. Κυρίως για μέσα στην πόλη με ενδιαφέρει. Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως μου τα λες τότε είμαι πολύ θετικός. Το μόνο πράγμα που με άγχωνε λίγο είναι ότι πάω αρκετές βόλτες με την κοπελιά και θα ήθελα κάτι άνετο και για το συνεπιβάτη. Το φοβόμουν σε αυτό τον τομέα λόγω του ότι είναι σπορ. Αν με καλύψει κι εκεί μάλλον θα το πάρω, το έχω δει ζεστά το θέμα. Οι περισσότεροι μου λένε καλά λόγια.

έχει μεγάλη και μαλακή σέλα, πολύ άνετο είναι και για τους 2 μην το φοβάσαι σε αυτόν τον τομέα τουλάχιστον

hralman
19/08/2011, 12:09
...όλο και πιο κοντά φτάνω... :p

Δευτέρα γυρνάω Αθήνα και θα πάρω αποφάσεις απ'ότι φαίνεται. :cool:

Giannis Nexus
13/04/2017, 13:53
Καλησπερα παιδια , ειμαι καινούργιος στο forum και δεν ξερω καν πως να ανοιξω καινούργιο θεμα .

Και επειδή ''καίγομαι'' αυτην την στιγμη συγχωρεστε με γιατι χρειάζομαι βοηθεια.

Εχω και εγω ενα gilera nexus 250 του 2006 με το οποιο επεσα και εσπασε η μια χουφτα και απ την μια πλευρα η μασκα , οποτε θελουν αλλαγη αλλα το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν υπαρχει ποικιλία απο οτι εχω καταλάβει σε ανταλλακτικα για nexus και δευτερον οτι δεν ξερω αν εφαρμόζουν απο αλλες χρονολογίες στο μουτρο του δικου μου , αν γνωριζετε κατι πανω στο θεμα σας παρακαλω απαντηστε τοσο για το που θα βρω ανταλλακτικα οσο και για την εφαρμογή τους . Ευχαριστω εκ των προτέρων