PDA

View Full Version : Βάση Πινακίδας + Πινακίδα



Volo
18/08/2011, 20:51
Μέχρι πρότεινος είχα μία αναδιπλώμενη βάση πινακίδας στο k7.
Πολύ καλή και μαζεμένη σε σχέση με τη "μαμά" βάση.
Χθες το βράδυ μετά από βόλτα άφαντη η βάση και η πινακίδα :(
Κόπηκε γιατί έχει μείνει ένα κομμάτι επάνω. Το θέμα είναι δεν
θυμάμαι που την είχα αγοράσει. Θα το ψάξω αλλά αν έχετε κάποια
πρόταση πείτε μου σας παρακαλώ (Aθήνα μεριά).
Τώρα για την πινακίδα φοβάμαι πως θα ταλαιπωρηθώ με τα υπουργεία.
ο εξάδερφος, μου είπε να πάω σε μαγαζί με πινακίδες στο κέντρο και
μαζί με την άδεια σου φτιάχνει μία επιτόπου και σε μέγεθος επιλογής σου.
Ισχύει αυτό; Είναι νόμιμο;

devil's animal
18/08/2011, 21:07
Γιαννο, μην φτιαξεις πινακιδα σε μαγαζι.
1ον: μπορει να καποιος να βρηκε την πινακιδα, να την εβαλε πανω στο μηχανακι και να εκανε ληστεια. αν δεν εχεις δηλωσει την απωλεια, αντε ν'αποδειξεις μετα οτι δεν εισαι ελεφαντας...
2ον: αυτη που θα φτιαξεις δεν θα ειναι νομιμη καθως θα λειπε το GR. επιφοβο και απο θεμα ελεγχου απο μπατσους και απο θεμα ταξιδιου εκτος Ελλαδας.
3ον: η διαδικασια της πινακιδας ειναι απλη αν πας στο υπουργειο μεταφορων. δηλωνεις απωλεια, πληρωνεις καπου στα 30€ και σου βγαζουν νεα αδεια κυκλοφοριας και φυσικα πινακιδα με το νεο νουμερο.
:wave2:

ghostkon
18/08/2011, 22:02
μια καλη βαση και σε σχετικα καλη τιμη ειναι αυτη http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6215

Volo
18/08/2011, 22:31
Ναστε καλά ρε παιδιά ευχαριστώ :)
Αυτό για την απώλεια δεν το είχα σκεφτεί έχεις δίκιο.
Ανχώθηκα τώρα γιατί αύριο πάω ένα τριημεράκι στη Μήλο
και δεν προλαβαίνω. Από Τρίτη άμεσα :sun:

Εχετλαίος
18/08/2011, 23:09
Στη δουλειά έχασε ένας την πινακίδα και του έβγαλα εγώ άλλη στο ΚΕΠ με εξουσιοδότηση. Πήρε 2 εβδομάδες αναμονή και αυτό ήταν όλο.
:wave2:

Gi_4ce
19/08/2011, 01:06
Αμέσως αστυνομία. Μέχρι να βγει η νεα, κουκλοφορεις με το χαρτι...

georgio
19/08/2011, 10:28
Επειδή το έχω κάνει, πρώτα αστυνομία (της περιοχής σου) να δηλώσεις απώλεια. Μετά από μερικές μέρες -μαξ 10, μάντεψε μόνος σου πότε θα το έχουν έτοιμο- παίρνεις χαρτί που λέει ότι μετά από έλεγχο που διενήργησε η υπηρεσία δεν βρέθηκε τίποτα.

Παίρνεις -από εφορία νομίζω- παράβολο 30 ευρώ και πας στο υπουργείο. Συμπληρώνεις μια αίτηση, δίνεις τα χαρτιά και την άδεια και σε εμένα μου είπαν ελάτε αύριο μετά τη μια να παραλάβετε. Εκεί δεν σου κρύβω ότι ψάρωσα, λέω πλάκα μου κάνουν...

Κι όμως την επομένη πήγα και πήρα καινούργια πινακίδα και άδεια. Υπ'όψιν παίρνεις καινούργιο νούμερο, γι' αυτό δίνεις και την άδεια, για να πάρεις άλλη που λέει το καινούργιο νούμερο.

Επίσης φρόντισε να μην την ξαναχάσεις, το παράβολο θα πάει στα 60 ευρώ, σαν πρόστιμο επειδή είσαι απρόσεχτος... :evil:

angeloti
20/08/2011, 12:54
Άλλαξα πινακίδα πρίν λίγες μέρες
Το έκανα μέσω ΚΕΠ για να μην τρέχω στο υπουργείο που βρίσκεται αρκετά μακρυά απο την περιοχή μου. (Θεσσαλονίκη)

Πήρα ενα παράβολο των 30 ευρώ απο την εφορία
Πήγα στο ΚΕΠ και έδωσα :

- αντίγραφο της ταυτότητας
- το παράβολο
- και την άδεια της μηχανής

(μπορείς λέει να κυκλοφορήσεις την μηχανή και αν σε σταματήσουν δείχνεις μια φωτοτυπία που σου δίνουν που γράφει οτι εχεις κάνει αίτηση για νέα πινακίδα. Έμενα προσωπικά με σταμάτησε ομάδα ΔΙΑΣ και απλα με άφησε να φύγω)

Δυστυχώς δεν έχουν πάρει ακόμη τις μίζες για τα πράσινα χαρτιά των αδειών και μου δώσανε ενα εκτυπωμένο χαρτί που λεει οτι ισχύει όσο η άδεια. (με σφραγίδες και υπογραφές)

Μετα απο περίπου 10 μέρες πήγα και πήρα την πινακίδα απο τα ΚΕΠ.

Πρόσεχε όμως πρέπει να αλλάξεις και την ασφάλεια της μηχανής μιας και αναγράφεται και η πινακίδα εκει πάνω. ΑΝ εχεις και πράσινη κάρτα πρέπει να την ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ στην ασφαλιστική σου για να σου την αλλάξουν. Και αυτή η διαδικασία παίρνει 10 μέρες περίπου.

Volo
22/08/2011, 13:33
Ευχαριστώ παιδιά :beer:
Λοιπόν πήγα σήμερα πρωί στο ΚΕΠ της περιοχής και είπα τι συνέβη.
Θέλουν αντίγραφο βεβαίωσης από αστυνομία ότι έχω δηλώσει απώλεια +
παράβολο δημοσίου 30 ευρώ + άδεια-ταυτότητα. Πήγα αστυνομία και έκανα τη δήλωση
απώλειας λοιπόν και ο Αξιωματικός υπηρεσίας (έτυχε να είναι ένας καραφλός δίμετρος
τετραγωνισμένος γορίλας με μία γάζα στο κούτελο :hypnotize ) μου είπε πως σε 2-3 μέρες θα
έχουν και το αντίγραφο να πάω να το πάρω. Από τη στιγμή μου λέει που το
δήλωσες δεν έχεις πρόβλημα αλλά καλό είναι να μην την κυκλοφορίσω.
Στο ΚΕΠ μου είπαν πως θα κάνει κανα μήνα να έρθει η πινακίδα ενώ αν πάω κατ'ευθείαν
στο Υπουργείο Συγκ. θα κάνει πιο γρήγορα.
Δεν βαριέσαι τελικά το πιο σημαντικό είναι η δήλωση απώλειας.

Volo
22/08/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από angeloti

Πρόσεχε όμως πρέπει να αλλάξεις και την ασφάλεια της μηχανής μιας και αναγράφεται και η πινακίδα εκει πάνω. ΑΝ εχεις και πράσινη κάρτα πρέπει να την ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ στην ασφαλιστική σου για να σου την αλλάξουν. Και αυτή η διαδικασία παίρνει 10 μέρες περίπου.

Ωχ τώρα το διάβασα αυτό. Δεν μου είπαν κάτι για αλλαγή στην ασφάλεια της μηχανής.
Από τη στιγμή που θα είναι ίδιος ο αριθμός υπάρχει λόγος να αλλάξει κάτι στην
ασφάλεια?

Gandalf dr685sm
22/08/2011, 13:49
1. Πράσινο χαρτί αδείας δεν έχει καθώς ο ανάδοχος δεν υπάρχει ακόμα. Λογαριάζουν προς το τέλος του 2011 και ΑΝ.... οπότε βγάλε καμιά 10αρια φωτοτυπίες την Α4 που είναι η άδεια σου, διότι όπως όλα τα χαρτιά το μελάνι αλλοιώνεται και χάνεται.

2. Στην ασφάλεια θα στείλεις χαρτί ΦΑΞ ή email με την νέα άδεια του οχήματος καθώς πρέπει και αυτοί να έχουν την πινακίδα σου (την νέα πινακίδα) για να είσαι καλυμμένος νομικά 100%. Στο διάστημα που δεν έχεις πινακίδα , αν πέσεις σε ατύχημα ή θελήσεις μεταφορά θα έχεις θέμα.

3. Οποιαδήποτε πινακίδα φτιάξεις εκτός υπουργείου θεωρείται ώς μη νόμιμη και είναι σαν να μην έχεις καθόλου... με το 350αρι να πέφτει καπάκι μόλις σε δούν, αν δεν είχες κάνει την αίτηση.

Volo
22/08/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Κι όμως την επομένη πήγα και πήρα καινούργια πινακίδα και άδεια. Υπ'όψιν παίρνεις καινούργιο νούμερο, γι' αυτό δίνεις και την άδεια, για να πάρεις άλλη που λέει το καινούργιο νούμερο.

Επίσης φρόντισε να μην την ξαναχάσεις, το παράβολο θα πάει στα 60 ευρώ, σαν πρόστιμο επειδή είσαι απρόσεχτος... :evil:

Είμαι κομμάτια από το ταξίδι με τη σουπερ άνετη ΑΝΕΚ LINES και πηδάω τα posts... Νόμιζα ότι θα είχα τον ίδιο αριθμό....
Είδωμεν να πάρω πρώτα το αντίγραφο από αστυνομία και βλέπουμε.
Θα είμαι πιο προσεχτικός. Θα την κολλήσω στο μπουφαν :rotflmao: σοβαρά το έχω δει.