PDA

View Full Version : honda cb 400



manolis25
19/08/2011, 22:45
kalhspera magges eimai kainoyrios sto forum.katelhksa edw mpas kai me boithisei kaneis na brw ti skata mporei na exei h mhxanh moy.loipon exw ena honda cb400 toy exw kanei foyl service kai twra teleytea moy kanei kati skalwmata kai dn pernei mprosta,oxi panta omws.dhl mporei na exw na to anapsw 1 mera tha parei kanonika alla apaks kai to svisw gia kapoio logo dn tha ksanaparei.to phga stn mastora kai moy eipe oti eftege h pleksoyda.thn eftiaksa.kai twra pali ta idia.ti mporei na fteei?help me please...................!mhpws einai phnia h hlektronikh?

johnpan
19/08/2011, 23:56
δουλεύει καλά ζεστό αλλά δεν παίρνει κρύο? Οταν είναι ζεστό παίρνει εύκολα? Βαλβίδες είναι κομπλέ? Το ρουμπινέτο κατεβάζει σωστά?

manolis25
20/08/2011, 00:24
nai mia xara doyleyei filaraki.dn pezei rolo an einai kryo h oxi?mporei n doyleyei to mixanaki gia 2 wres synexeia k an to sviso mporei n mhn ksanaparei para mono m sprwksimo.benzinh katebazei giati ekana katharismo sta zigkler.paizei n einai phnia?

webassasin
20/08/2011, 02:35
μπορει να ειναι ανορθωτης,που αδυνατει να φορτισει τη μπαταρια.
πασχουν αυτα τα μηχανακια.
απο οτι ξερω βεβαια,αν αδειασει η μπαταρια εντελως δεν παιρνει ουτε με σπρωξιμο το συγκεκριμενο μηχανακι.

mihanovios31
20/08/2011, 09:12
Λοιπόν φίλε μου,αν και περασαν δυο cbακια απο τα χερια μου κανενα δεν μου παρουσίασε τετοιο θέμα... ταπεινη μου γνωμη πάντως,πριν φτασεις στα πηνεια που ειναι και δαπανηρά, δες πρώτα την μπαταρια και κατοπιν ελεγξε ανορθωτή.Μπορει να μην εχει αμεση σχεση με την εκκινηση,εχει ομως σχεση με την φορτιση της μπαταριας,οπως σωστα επισημανε και ο φίλος παραπανω ;) Για ηλεκτρονικη δεν μου κανει,γιατι δεν θα επαιρνε ουτε σκαστό...Πολλαπλασιαστής ομοιως δεν.... θα ''ρεταριζε'' ή θα δουλευε τρικυλινδρα. Τα μπουζι σου τα ειδες με τα ματια σου πως ειναι καινουργια; Υπαρχουν και πονηροι στην...πιατσα ;) Κατι αλλο δεν μου 'ρχεται τωρα.μακαρι να βοηθησα σε κατι...Καλη φώτιση!:winka:

John Steed
20/08/2011, 10:45
Είμαι και λίγο άσχετος, αλλά μήπως η μίζα έχει καρβουνάκια? Και μήπως θέλουν άλλαγμα? :confused: :confused:


(Μη βαράτε, μια κουβέντα είπα κι εγώ, ζέστη έχει, στο γραφείο είμαι, βαριέμαι και είπα να τη ρίξω κι εγώ τη μ@λ@κεία μου...:look: :look: :look: )

manolis25
20/08/2011, 12:01
sas eyxaristw re magges gia tis idees sas.tha ta koitaksw ayta poy eipate.a!kai kati teleyteo.otan to bazw mprosta mia xara akoygete h miza oyte exei pesei h dynamh ths alla oyte kai zorizete.an tyxon skefteite kati allo peite moy.kai kati akoma.na thn paw se mastora h ilektrologo?

John Steed
20/08/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από manolis25
na thn paw se mastora h ilektrologo?

Ο μάστορας μπορεί να σου αλλάξει τα καρβουνάκια. ΑΝ είναι αυτά.!

:wave2:

mihanovios31
20/08/2011, 15:45
Είπες πως οταν έφτιαξες την πλεξούδα δούλεψε; Μήπως να την ξανάβλεπες; μπορει κατι να βγήκε....;) ειπες πως αν παρει μπρός,δουλεύει καλα είτε κρύο είτε ξεστό,σωστά;Αρα τροφοδοσία δεν πρεπει να είναι,απ'οσο καταλαβαίνω & ξερω, οποτε εστιάζεις στα ηλεκτρολογικα...

GiannisBlessed
20/08/2011, 16:35
για να καταλάβω.το βάζεις μπροστά.όλα οκ.πας βόλτα 2 ώρες και δεν κάνει τπτ περίεργο και πάλι όλα οκ.το σβήνεις και μετά πας να το βάλεις μποστα μίζαρέι κανονικά με δύναμη αλλά δεν σκάει να πάρει μπροστά.το σπρώχνεις και μόνο τότε παίρνει μπροστά.αυτό ακριβώς συμβαίνει?και αφού πάρει και φύγεις και πας πάλι σπίτι.την επόμενη μέρα τι κάνει?πες λεπτομέρειες για να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε καλύτερα...

manolis25
20/08/2011, 16:51
ayta akribws p les kolite...to mmhxanaki to exw kanei full service kai pisteyw oti mhxaniko problem dn einai.twra t n pw dn kserw.dn m to kanei panta omws.tha parei mprosta kanonika,tha paw gia kafedaki kyrios kai otan tha einai na thn kanw tha ginomai rompa se olh thn kafeteria blepontas m na sprwxnw...eleos.

catmaster
20/08/2011, 17:37
Αν το μηχανάκι σου παίρνει μπροστά έστω και με σπρώξιμο και λειτουργεί κανονικά σε όλο το φάσμα στροφών από εκεί και πέρα .... και η μίζα σού γυρίζει κανονικά και δεν σε αφήνει από μπαταρία

μάλλον δεν είναι ηλεκτρολογικό το πρόβλημα (μπορεί ο μηχανικός σου όντως να βρήκε πρόβλημα στην πλεξούδα και να μπερδεύτηκε μπορεί και να μην είναι αυτό τελικά το πρόβλημα )

Γράφεις πως καθάρισες ζιγκλέρ ... ρύθμισες σωστά τα ζιγκλέρ του ρελαντί ;; συγχρονισμός στις πεταλούδες έγινε ;;

:wave2:

GiannisBlessed
20/08/2011, 22:55
αν έχεις κάποιο φιλο με μηχανή η αμάξι όταν στο κάνει και μίζαρέις αλλά δεν κάνει τπτ βαλε καλώδια από την μια μπαταρία στην άλλη και δες αν διορθονεται το πρόβλημα.αν πάρει κανονικά βγαλε την μπαταρία σου και φόρτισε την σε φορτίστη.αν μετά για μερικές μέρες όλα πάνε καλά και μετά ξανά αρχίσει το πρόβλημα τότε ίσως να υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα φόρτισης.

manolis25
21/08/2011, 06:13
file m catmaster kalimera.nai exoyme kanei ta panta sta karmpyrater giati to prwto pragma p koitaksame htan ayto.na!shmera gia paradigma dn m pedepse katholoy,eperne synexeia mprosta.ti n pw?ayth h mhxanh tha m trelanei.apokliete na einai hlektronikh?

catmaster
21/08/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από manolis25
file m catmaster kalimera.nai exoyme kanei ta panta sta karmpyrater giati to prwto pragma p koitaksame htan ayto.na!shmera gia paradigma dn m pedepse katholoy,eperne synexeia mprosta.ti n pw?ayth h mhxanh tha m trelanei.apokliete na einai hlektronikh?

όχι δεν αποκλείεται να είναι η ηλεκτρονική ... αλλά δυστυχώς όταν δεν το κάνει συνέχεια δεν μπορείς εύκολα να τσεκάρεις ... επίσης αν ήταν ηλεκτρονική δεν θα έπαιρνε σπρωχτό (συνήθως μια βλάβη σε ηλεκτρονική κόβει την ανάφλεξη) αλλά με τα ρεύματα ποτέ δεν ξέρεις

κάνε ένα απλό πείραμα -κουβάλα μαζί σου ένα μπουζί (cr8eh-9 η cr9 φοράνε αν θυμάμαι καλά) και την ώρα που δεν θα παίρνει βγάλε την αριστερή μπουζόπιπα που είναι προσβάσιμη χωρίς να λύσεις τίποτε άλλο και βάλε το μπουζί που θα κουβαλάς γείωσε το στην κεφαλή και μίζαρε να δεις αν φέρνει σπινθήρα ...

αν έχει σπινθήρα και παρόλα αυτά δεν παίρνει τότε το πρόβλημα είναι στο σύστημα καυσιμα-αέρας-εισαγωγές-φιλτροκούτι κοιτάτε προς αυτή την μεριά

GiannisBlessed
21/08/2011, 15:14
δοκίμασε να βγάλεις και ένα μπουζι όταν στο κάνει αυτό και να δεις μην είναι τπτ μούσκεμα στην βενζίνη και βραχυκυκλώνει.

manolis25
21/08/2011, 16:30
sas eyxaristw oloys gia thn boitheia paidia.tha kanw ola ta peiramata poy m proteinate.sto metaksyt an skefteite tpt allo na to peite..

jokey66
22/08/2011, 08:53
Όταν μιζάρεις και ακούς ένα τακ τακ στην μίζα και η μίζα δεν γυρνάει τότε θέλεις καρβουνάκια
Τα καρβουνάκια όταν είναι στα τελειώματά τους μία δουλεύουν μία όχι
Αν το βάλεις μπροστά ή το σπρώξεις με ταχύτητα ή κοπανίσεις με μια πένσα την μίζα παίρνει
Όταν πατάς μίζα και αυτό ακούς οτι πάει να γυρίσει και ψοφάει στο τέλος τότε θες μπαταρία με υποψία πρόβλημα στον ανορθωτή
Τέλος μπορεί να είναι καμια ασφάλεια ή κανα καλώδιο από καμια ασφαλειοθήκη (της μίζας) και είναι να κοπέι και κάνει νούμερα

Τώρα πες λεπτομέρειες όταν εννοείς δεν παίρνει,γυρνάει η μίζα, δεν γυρνάει,σκάει δεν σκάει,είναι ψόφιο

manolis25
22/08/2011, 14:46
file m jokey kalimera.h miza doyleyei apsoga.thn mpataria thn exw alaksei.exthes k shmera eperne kanonika,ayrio mporei n mhn parei.p.x otan to bazw mprosta akoyw thn miza poly dynath alla zorizete n parei mpros.ta fwta m doyleyoun ola komple,an parei mprosta m doyleyei mia xara xwris skasimata k diakopes.

OldMan
23/08/2011, 12:16
Τα 32αρια τα VPO4 φοράει το μηχανάκι ..??

manolis25
23/08/2011, 13:27
nai nomizw ayta foraei.doyleyoun poly kala pantws ta karmpyrater.sas eyxaristw oloys paidia nastai kala!!

rissakas
23/08/2011, 13:35
afou o mastoras sou eipe gia pleksouda pare prota ta lefta sou piso k phgaine allou na to ftiakseis....

kodoup
19/09/2011, 14:45
Φιλε μου, συμπασχω μαζι σου!! Εχω και εγω ενα sf 400 και εδω και μηνες μου εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα!!! Μαλλον το προβλημα λυθηκε κατα λαθος!! Εκατσα με ενα φιλο να βαλουμε αλαρμ (οχι συναγερμο) και ανακαλυψα πολλα μισοκομμενα καλωδια που εκαναν επαφη οποτε ηθελαν!! τα φτιαξαμε ολα και απο τοτε δεν το εχει ξανακανει. Ολα τα κομμενα ηταν στο ιδιο σημειο της πλεξουδας , μπροστα απο το ντεποζιτο που πανε τα καλωδια στο τιμονι και στο φαναρι. Εχει ενα γατζακι που τα κραταει το οποιο τα μαγκωνει και με τα χρονια τα κοβει. Ελπιζω να βοηθησα:beer:

manolis25
19/09/2011, 18:54
kalhspera filaraki.katalava ti m les.apo oti to exw koitaksei mia xara einai to shmeio ekeino.twra gia thn pleksoyda dn kserw an to eixa anaferei alla eixe kai emena polla kopsimata alla moy thn eftiakse o mastoras.fobamai mhn einai ilektronikh kai exw frikarei!!eyxaristw pantws

nassosxlvbros
19/09/2011, 19:30
Πάμε πάλι από την αρχή...
Η μίζα γυρνάει και δεν σκάει καν;
δεν γυρνάει καθόλου η μίζα;


Τσέκαρε και:
-Επαφές μπαταρίας
-μπουτόν μίζας
-διακόπτη-φονιά (kill switch):lol:
-stand switch όχι σάντουιτς,το διακόπτη του στάντ εννοώ...:)

pandelis
05/03/2013, 21:34
παιδιά καλησπέρα αν και το τοπικ είναι παλιό εχώ και εγώ το ίδιο πρόβλημα εν ετη 2013....αλλά και εμένα μου το κάνει όποτε θέλει....δεν το κάνει πάντα!!!

pandelis
06/03/2013, 15:23
κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει ???

sakattack
06/03/2013, 17:02
Παιδιά το ίδιο πρόβλημα είχα με το dominator και με το που άλλαξα καρβουνακια...τσακμακι το μηχανάκι.
Επίσης να πω ότι η μίζα γύριζε κανονικοτατα

pandelis
06/03/2013, 20:48
και εμένα γυρίζει κανονικά....αλλα μαλακιζεται οταν του έρθει....!!! λες να ειναι καρβουνάκιααααα??

sakattack
08/03/2013, 16:17
Νομίζω πολύ πιθανό. Επαιρνε 5 φορές και την μια με άφηνε. Την εκσπρωχνα δεν έπαιρνε αλλά αφού καρφωνα ταχύτητα μετά έπαιρνε. Με είχε τρελανει. Τελικά ήταν καρβουνακια ναι

SHOOTER045
09/03/2013, 01:52
και εμένα γυρίζει κανονικά....αλλα μαλακιζεται οταν του έρθει....!!! λες να ειναι καρβουνάκιααααα??
εφ οσον δεν εχεις την προιστορια του απο πανω,ξεκινα με καρβουνακια,τα συμπτωματα αυτο δειχνουν,οσο για τον πρωταγωνιστη του θεματος cb,σαν πρωην κατοχος cb θα τσεκαριζα διακοπτες επαφες φυσες πλεξουδα,αν δεν στρωσει εχουμε εναλλακτικες