PDA

View Full Version : Ποιο από τα ελαστικά σας φθείρεται πρώτο;



Ichigo
20/08/2011, 12:00
Ύστερα από 2 ζευγάρια λάστιχα παρατήρησα ότι σε εμένα φθείρεται πρώτα το μπροστινό :sick: . Τα πρωτα που ειχα ήταν της μάνας του (ΒΤ020 πίσω - ΒΤ011 μπροστά αλλάχθηκαν γύρω στα 11k-12k km) και μετα ContiRoadAttack 2 τα οποία τα έχω για 15k km περίπου όπου το πίσω πλέον έχει τετραγωνίσει αρκετά σε βαθμό ενοχλητικό αλλά έχει αρκετό υλικό μέχρι το δείκτη φθοράς και το μπροστινό ζήτημα να εχει 1-2 χιλιοστά μέχρι να φτάσει εκεί
:sick: . Οι πιέσεις που τα δουλεύω είναι 36-36. Να πω για το μπροστινό ότι φτάιει το γεγονός ότι θέλει υπερβολική πίεση το τιμόνι για να στρίψει αυτό το μηχανάκι :confused: ;

Τα επόμενα ψήνω να είναι Michelin pilot road3 μιας και έχω όρεξη για βροχερά χειμωνιάτικα χιλιόμετρα σε ορεινή τριφυλλία :smokin: σε άσφαλτο που όπως αποδείχθηκε αυτό το καλοκαίρι έχει super grip :D

Ληστης
20/08/2011, 12:26
Τα μαμισια Dunlop τα αλλαξα στα 3800 με μηδεν φθορες καθως δεν ειμουν ικανοποιημενος.
Τωρα εχω τα Michelin power 2ct περιπου 11000 χλμ και οι φθορες μου φαινονται ομοιομορφες
Το πισω μολις αρχισε να τετραγωνιζει και ακομη φαινετε σαν καινουργιο.
Η χρηση ειναι κυριως αστικη.
Ισως τα road που σκεφτεσε να ειναι πολυ σκληρα.
Οταν εβαλα τα 2ct περιμενα απο αυτα που ακουγα να βγαλω 3000 χλμ αλλα τελικα δεν εχω καταφερει να τα φθειρω καθολου, και κανω τα παντιλικια μου συχνα.
Μαλιστα τωρα σκεφτομαι να παω σε Dunlop GP Racer η Michelin power pure αφου τα εχω ηδη 2+ χρονια.

Ichigo
20/08/2011, 12:40
Βασικά κάνω κάπου 14k km το χρόνο οπότε τη σπορ λύση δεν την υπολογίζω πλεον αν και το σκεφτόμουν παλιότερα. Επιπλέον η μηχανή χρησιμοποιείται για ΟΛΕΣ τις μετακινήσεις οπότε καλύτερα βροχολάστιχο που να κρατάει πολύ. Αν είχα και αμάξι πιθανότατα να έβαζα σπορ ελαστικά αφού θα έκανα λιγότερα χιλιόμετρα άρα λιγότερη φθορά και maximum grip παντού. Οπότε έχω επιλέξει να έχω λίγο περισσότερη προσοχή σε αστικές μετακινήσεις και τουριστικό λαστιχο :smilea:

Ληστης
20/08/2011, 12:51
Απλα σου λεω τις εντυπωσεις μου απο τα Michelin 2ct. Παντως στα χερια μου βγαζουν ανετα πανω απο 15000 χλμ. (μην πω 20000).
Ακομη να προσθεσω, επειδη αναφερες για βρεγμενο, οτι εχουν παρα πολυ καλη συμπεριφορα, τοσο, που μπορω να πω οτι στο βρεγμενο με εχουν ικανοποιησει περισσοτερο απο οτι στο στεγνο.

7gibernau
20/08/2011, 13:44
αυτο πρωτη φορα το ακουω.....

Ληστης
20/08/2011, 14:12
Ποιο απο ολα;

sovaros_user
20/08/2011, 14:13
οτι φθειρεται το μπροστινο πρωτο ? Αν δεν κανεις τσακαλικια ειναι απολυτως λογικο, σε ολα τα οχηματα οχι μονο στη μηχανη :wave2:

Aggelos_SV
20/08/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
αυτο πρωτη φορα το ακουω.....

+1 :confused:

7gibernau
20/08/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
οτι φθειρεται το μπροστινο πρωτο ? Αν δεν κανεις τσακαλικια ειναι απολυτως λογικο, σε ολα τα οχηματα οχι μονο στη μηχανη :wave2:

τη μεγαλυτερη φθορα παντα την εχει ο τροχος που δινει την κινηση...

sovaros_user
20/08/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
τη μεγαλυτερη φθορα παντα την εχει ο τροχος που δινει την κινηση...


δεν εξαρταται απο την υπποδυναμη ?

Το πισω ελαστικο καταπονειται -περισσοτερο- στην επιταχυνση κ το μπροστα στο φρενο.
Η μηπως κανω λαθος :confused:

sergiosm
20/08/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
απολυτως λογικο, σε ολα τα οχηματα οχι μονο στη μηχανη :wave2:

στα οχήματα που έχουν κίνηση στους μπροστινούς τροχούς είναι λογικό.
στα άλλα όχι...

7gibernau
20/08/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
δεν εξαρταται απο την υπποδυναμη ?

Το πισω ελαστικο καταπονειται -περισσοτερο- στην επιταχυνση κ το μπροστα στο φρενο.
Η μηπως κανω λαθος :confused:
ο μπροστα τροχος "ακολουθει" τον πισω...
ο πισω δινει την κινηση

και ας ειναι και αυτ που λες,ποσες φορες ανοιγεις το γκαζι και ποσες φρεναρεις σε μια βολτα...??

και ενα μουλαρι να ειναι η δυναμη

sovaros_user
20/08/2011, 14:51
κ στο οχηματα που εχουν πισω ειναι λογικο, κοιτα στις φορμουλες ποια φαγωνονται πρωτα :wave2:

Την επιβραδυνση την "τρωνε" οι μπροστα τροχοι.

sovaros_user
20/08/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
ο μπροστα τροχος "ακολουθει" τον πισω...
ο πισω δινει την κινηση

και ας ειναι και αυτ που λες,ποσες φορες ανοιγεις το γκαζι και ποσες φρεναρεις σε μια βολτα...??

και ενα μουλαρι να ειναι η δυναμη


μπορει να γκαζωνω ομαλα κ να φρεναρω σαν ραλι :beer:

7gibernau
20/08/2011, 14:52
η απαντηση ειναι μια,μεγαλυτερη φθορα παντα εχουν οι τροχοι που δινουν την κινηση παιδια

sovaros_user
20/08/2011, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
η απαντηση ειναι μια,μεγαλυτερη φθορα παντα εχουν οι τροχοι που δινουν την κινηση παιδια

μην εισαι τοσο απολυτος... ρωτα τους πιτσιρικαδες με τα ποδηλατα ποιο λαστιχο κανει τρυπες...

7gibernau
20/08/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
κ στο οχηματα που εχουν πισω ειναι λογικο, κοιτα στις φορμουλες ποια φαγωνονται πρωτα :wave2:

Την επιβραδυνση την "τρωνε" οι μπροστα τροχοι.
ουφ....σε ολα τα ραλλυ,φορμουλες και μοτο τζι πι παντα τα πισω λαστιχα που δινουν την κινηση ειναι πιο σκληρα απο τα μπροστα....

sovaros_user
20/08/2011, 15:00
και τα μπροστα δινουν την κατευθυνση ομως κ κυριως αποτομες αλλαγες κατευθυνσης... Για να αυτονοητα θα μαλωσουμε ?

Ενα παπακι που εχει δυναμη ενα μουλαρι θα φαγωθει πρωτα ο μπροστα τροχος, δεν καταπονουνται τα λαστιχα απο επιταχυνσεις αλλα απο τα φρενα. :wacko:

ωρες ωρες εχω την εντυπωση οτι απλως μετραμε τις π..ες μας κ οχι να πουμε κατι σωστο :beer:

Corvo
20/08/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
και τα μπροστα δινουν την κατευθυνση ομως κ κυριως αποτομες αλλαγες κατευθυνσης... Για να αυτονοητα θα μαλωσουμε ?

Ενα παπακι που εχει δυναμη ενα μουλαρι θα φαγωθει πρωτα ο μπροστα τροχος, δεν καταπονουνται τα λαστιχα απο επιταχυνσεις αλλα απο τα φρενα. :wacko:

ωρες ωρες εχω την εντυπωση οτι απλως μετραμε τις π..ες μας κ οχι να πουμε κατι σωστο :beer:

το λογικο ειναι να φαγωνονται τα λαστιχα στους τροχους που εχουν κινηση παιδια και εγω αυτο ξερω



οσο για ενα παπακι που λες στο δικο μου οταν το παρελαβα ειχε 20.000 χλμ και τωρα 43.000 εχω αλλαξει μια φορα λαστιχα μπρος πισω αλλα το πισω ειχε λινα οταν το αλλαξα...

ειχε πολυ γελιο το μισο μουλαρι να σπινιαρει στο φαναρι ξεκινωντας γτ δν εχει λαστιχο :lol:

sovaros_user
20/08/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
ουφ....σε ολα τα ραλλυ,φορμουλες και μοτο τζι πι παντα τα πισω λαστιχα που δινουν την κινηση ειναι πιο σκληρα απο τα μπροστα....


Γιατι ολα τα οχηματα εχουν δυνατα φρενα μπροστα κ κλαιν μαιν πισω... (ειτε ειναι 4 κινητα, ειτε πισοκινητα ειτε εμπροσθοκινητα) :confused:
Περιμενω τωρα απαντηση στο στιλ "για λαστιχα μιλαμε τωρα, οχι για φρενα" :smokin:


Στο φρεναρισμα η καταπονιση πηγαινει κυριως στους μπροστα τροχους, στην εππιταχυνση στους κινητηριους... Ολα τα οχηματα εχουν πολυ δυνατο φρεναρισμα απ οτι επιταχυνση :wacko:
Απλως με τις καγκουριες εχουμε στανταρ οτι οι πισω τροχοι θα "δειξουν" τα λινα τους κ μετα θα τα αλλαξουμε :lol:

Corvo
20/08/2011, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user

Απλως με τις καγκουριες εχουμε στανταρ οτι οι πισω τροχοι θα "δειξουν" τα λινα τους κ μετα θα τα αλλαξουμε :lol:

αυτο πηγαινε σε μενα...:lol:


παντως εγω ξερω αυτο που εγραψα και πιο πανω...


οτι πρωτα σημαδια φθορας παρατηρουμε στους κινητηριους τροχους...



δηλαδη σε αυτο που λες εσυ θα ισχυει και στα κλαρκ για παραδειγμα που ουτε τρελες επιταχυνσεις εχουν ουτε τρελα φρεναρισματα?:confused:

ziggΥ
20/08/2011, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Στο φρεναρισμα η καταπονιση πηγαινει κυριως στους μπροστα τροχους, στην εππιταχυνση στους κινητηριους... Ολα τα οχηματα εχουν πολυ δυνατο φρεναρισμα απ οτι επιταχυνση :wacko:
κοίτα να δεις που θα συμφωνήσω τώρα.. :alien:

7gibernau
20/08/2011, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Γιατι ολα τα οχηματα εχουν δυνατα φρενα μπροστα κ κλαιν μαιν πισω... (ειτε ειναι 4 κινητα, ειτε πισοκινητα ειτε εμπροσθοκινητα) :confused:

:lol:
θα καταλαβεις γιατι εχουν καλυτερα φρενα μπροστα αν παρεις ενα αμαξι χωρις ABS βαλεις οπισθεν πατησεις τερμα γκαζι και οταν κοφταρει πατησεις φρενο...

ziggΥ
20/08/2011, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
θα καταλαβεις γιατι εχουν καλυτερα φρενα μπροστα αν παρεις ενα αμαξι χωρις ABS βαλεις οπισθεν πατησεις τερμα γκαζι και οταν κοφταρει πατησεις φρενο...
βασικά "έχουν" -δηλαδή δεν έχουν, απλά ασκούνται μεγαλύτερες δυνάμεις στα μπροστινά- γιατί αν το βάρος του οχήματος δεν "πέσει" κάπου, και απλά "τραβιέται", πολύ απλά δε θα σταματήσει τόσο εύκολα
αλλά δε νομίζω οτι συγκρίνεται το φρενάρισμα σ'ένα αυτοκίνητο με μιά μηχανή, συνεπώς και η φθορά

menelaos46
20/08/2011, 16:21
Εμένα πάντως ακόμη και στο παπί πρώτα το πίσω τελειώνει και δε κάνω καθόλου καγκουριλίκια...

Aggelos_SV
20/08/2011, 16:28
Τι μαλακίες διαβάζω θεέ μου...!!:a018: :a018:

Ακόμα και στα motogp που οι επιβραδύνσεις είναι της τάξης των σχεδόν 2 G,το πίσω λάστιχο είναι αυτό που θα βγει πρώτο off

Και μή συγκρίνετε φθορά ελαστικών μοτο με 4 τροχο..η κατανομή μάζας στο κάθε όχημα είναι τελείως διαφορετική.Το 80-90 % των 4τροχων είναι μπροστομήχανα μπροστόβαρα και με κίνηση στους εμπρός τροχούς.

:a56:

zephyr1
20/08/2011, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Τι μαλακίες διαβάζω θεέ μου...!!:a018: :a018:



+1000 :alien:

menos
20/08/2011, 18:23
Εμένα πάντως, το πίσω φθείρεται γρηγορότερα... :D


234090

zephyr1
20/08/2011, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Εμένα πάντως, το πίσω φθείρεται γρηγορότερα... :D


Μαλλον εχεις ψυχολογικα προβληματα και συ και το μηχανακι σου.:mad:


































:lol: :rotflmao: :beer:

Joyrider
20/08/2011, 18:42
Καταρχήν κακώς συγκρίνετε αυτοκίνητο με μοτοσυκλέτα.

Από κει και πέρα παίζουν ρόλο πολλά, όπως κατανομή βάρους, χρήση, ιπποδύναμη.

Σε ένα AWD (συμετρική τετρακίνηση) αυτοκίνητο τα μπροστά θα φθαρούν πιο γρήγορα λόγω φρεναρίσματος και στριψίματος.
Το ίδιο και σε ένα FWD.

Σε RWD όμως, αν η ιπποδύναμη είναι αρκετά μεγάλη τότε τα πίσω θα τα ξεπεράσουν τα μπροστά εκτός αν όλη η ζωή του αυτοκινήτου είναι μια τεράστια κατηφόρα.

Το ίδιο πιστεύω και για μια μηχανή. Η κατανομή βάρους είναι συνήθως κοντά στο 50-50 και επειδή ούτε είμαστε συνέχεια σε κατηφόρα ούτε κατα το στρίψιμο υπάρχει πολύ βάρος πάνω από τον μπροστά τροχό, όπως στα αυτοκίνητα με τον κινητήρα, ο κινητήριος τροχός θα τραβάει το πιο πολύ ζόρι και συνεπώς όλη την φθορά.

caution: personal opinion :rotflmao:

sovaros_user
20/08/2011, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider

Το ίδιο πιστεύω και για μια μηχανή. Η κατανομή βάρους είναι συνήθως κοντά στο 50-50 και επειδή ούτε είμαστε συνέχεια σε κατηφόρα ούτε κατα το στρίψιμο υπάρχει πολύ βάρος πάνω από τον μπροστά τροχό, όπως στα αυτοκίνητα με τον κινητήρα, ο κινητήριος τροχός θα τραβάει το πιο πολύ ζόρι και συνεπώς όλη την φθορά.

caution: personal opinion :rotflmao:


Κατηφορα ανηφορα δεν παιζει ρολο για τον εξης λογο, στο φρενο το βαρος μετατοπιζεται εμπρος, προσωμοιωνει την κατηφορα δηλαδη αλλα σε πολυ μεγαλυτερο... μεγεθος.

"αλλά δε νομίζω οτι συγκρίνεται το φρενάρισμα σ'ένα αυτοκίνητο με μιά μηχανή"
Γιατι ?

jimmis5
20/08/2011, 19:21
Θα ξεχασουμε και κεινα τα λιγα που ξεραμε...
1 εμπρος 2 πισω

Σε ολα τα οχηματα πλην των φορτωτων εκει μπορει να τρωει τα μπροστινα γιατι σπρωχνει σπινιραρει καταπονητε τελοσπαντων.
Δεν μιλω για μπροσθιοκινητα αυτοκινητα που αλλαζει το κολπο εκει.
Εκεινο το παιδι το ζουμπουρλουδικο με την ΤΕΤΑ δεν γυρισε πισω??Εχουμε πελατες για λαστιχα:winka:

Joyrider
20/08/2011, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Κατηφορα ανηφορα δεν παιζει ρολο για τον εξης λογο, στο φρενο το βαρος μετατοπιζεται εμπρος, προσωμοιωνει την κατηφορα δηλαδη αλλα σε πολυ μεγαλυτερο... μεγεθος.

Στην ανηφόρα δεν πατάω καν φρένο. Επίσης στην ανηφόρα πηγαίνει ακόμα πιο πολύ ζόρι στον πίσω τροχό.

zephyr1
20/08/2011, 23:47
Ρε καποιος μοντ να το παει στα τεχνικα , ο γεροντας θα αυτομπαναριστει.:bigcry:

Corvo
21/08/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε καποιος μοντ να το παει στα τεχνικα , ο γεροντας θα αυτομπαναριστει.:bigcry:

:lol: :lol: :lol:

Joyrider
21/08/2011, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε καποιος μοντ να το παει στα τεχνικα , ο γεροντας θα αυτομπαναριστει.:bigcry:

Περίμενε δεν έχουμε τελειώσει ακόμα :wacko:

Να συμπληρώσουμε επίσης πως κατά το κατέβασμα ταχυτήτων το φρένο του κινητήρα πηγαίνει στον πίσω τροχό, γιαυτό και ντριφτάρουμε.Άρα ακόμα μια πηγή καταπόνησης του πίσω ελαστικού.

Τώρα που λύσαμε το μπρος πίσω :bigcry: , ας μιλήσουμε για το δεξιά αριστερά.:lol:

Επειδή οδηγούμε στο δεξί ρεύμα, οι δεξιές στροφές είναι πιο "κλειστές" από τις αριστερές άρα στρίβοντας αριστερά διανύουμε μεγαλύτερη απόσταση άρα έχουμε και μεγαλύτερη φθορά στα αριστερά. Επίσης λόγω του ότι οι αριστερές είναι πιο "ανοιχτές" αναπτύσουμε σε αυτές μεγαλύτερες ταχύτητες άρα και πάλι μεγαλύτερη φθορά. :hypnotize

GiannisBlessed
21/08/2011, 01:39
εγώ πιστεύω ότι ένα λάστιχο έχει με διαφορά την μεγαλύτερη φθορά όταν σπάει η πρόσφυση και τρίβεται με την άσφαλτο.κάθε πότε σπάει πρόσφυση το μπροστινό σας και κάθε πότε το πίσω σας?

sovaros_user
21/08/2011, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εγώ πιστεύω ότι ένα λάστιχο έχει με διαφορά την μεγαλύτερη φθορά όταν σπάει η πρόσφυση και τρίβεται με την άσφαλτο.κάθε πότε σπάει πρόσφυση το μπροστινό σας και κάθε πότε το πίσω σας?


ενα αυτοκινητο που στριβει με δυναμη δεξια αφηνουν γραμμες στην ασφαλτο... οι αριστερες ροδες χωρις να σπασει καμια προσφυση. :wave2:

devil's animal
21/08/2011, 01:50
:a018: :a018: :a018:

καλα σας λεει ο καπτεν απαλευτους...:rolleyes:

GiannisBlessed
21/08/2011, 01:50
γιατί συγκρίνουμε αυτοκίνητα με μότο σε αυτό θέμα??τα λάστιχα του αυτοκινήτου είναι τετράγωνα για αρχή!!και δέχονται πλαγιές δυνάμεις.άσε που τα μπλοκάρεις αν θες η χρειαστεί.ενώ στην μηχανή το μπροστά τουλάχιστών δεν μπλοκάρει.στην ερώτηση σου.νομίζω ότι στην περίπτωση που ανέφερεσ σπάει η πρόσφυση προς τα πλάγια λόγο μεγάλων πλαγίων δυνάμεων.

sovaros_user
21/08/2011, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
περίπτωση που ανέφερεσ σπάει η πρόσφυση προς τα πλάγια λόγο μεγάλων πλαγίων δυνάμεων.

Το ξερω... ειπες ομως:


"εγώ πιστεύω ότι ένα λάστιχο έχει με διαφορά την μεγαλύτερη φθορά όταν σπάει η πρόσφυση και τρίβεται με την άσφαλτο."

και να συμπληρωσω, "εκτος αν ειναι πλαγιες οι δυναμεις οποτε τοτε κ ΜΟΝΟ τοτε φθειρεται το λαστιχο, κ ας μην σπασει η προσφυση."

Σωστα το ειπα ?

GiannisBlessed
21/08/2011, 02:07
δεν ξέρω:( νυστάζω:uplate:

sovaros_user
21/08/2011, 02:12
γενικως υπαρχει η εντυπωση οτι ενα ελαστικο φθειρεται οταν "τριβεται" στην ασφαλτο μονο, αυτο δεν ειναι αληθεια, ολοκληρη η μηχανη "Εφαρμοζει" στο εδαφος, στο παραμικρο ανοιγμα του γκαζιου η δυναμη απο το μοτερ περναει στον δρομο μεσω των λιγων τετραγωνικων cm απο τον κινητηριο τροχο, στο παραμικρο φρενο το ιδιο αλλα απο τον μπροστινο τροχο κυριως (εκτος αν πατας μονο το πισω). παιζει κ ο τροπος οδηγησης.

Μια μηχανη που φρεναρει πχ απο τα 200 κμ και ακους να τσιριζουν τα λαστιχα, μπορει να μην εχουν μπλοκαρει σε ΚΑΜΙΑ φαση -της επιβραδυνσης- παρολα αυτα θα αφησουν γραμμη στην ασφαλτο. :wave2:

npat
21/08/2011, 02:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
μπορει να γκαζωνω ομαλα κ να φρεναρω σαν ραλι :beer:

Να μην λέμε μαλακίες παρακαλώ!

Ακόμα και όταν ένα όχημα κινείται με ΣΤΑΘΕΡΗ ταχύτητα, οι κινητήριοι τροχοί είναι αυτοί που φθείρονται.

Γιατί όταν, για παράδειγμα, κινούμαι με 140-150, ΣΤΑΘΕΡΑ, στον αυτοκινητόδρομο, το μηχανάκι μου παράγει ισχύ καμιά 40-50 ίππους (μπορεί και παραπάνω) για να υπερνικήσει αεροδυναμικές και λοιπές αντιστάσεις (διαφορετικά δεν θα έκαιγε βενζίνη). Η ιπποδύναμη αυτή περνάει στον δρόμο μέσω του πίσω τροχού.

Όταν λοιπόν, αφελώς, νομίζεις ότι το πίσω λάστιχο "απλά ρολάρει"---μια και πας με σταθερή ταχύτητα---στην πραγματικότητα το λάστιχο του κινητήριου τροχού ζμπρώχνει μανιασμένα τον δρόμο, με δύναμη που αντιστοιχεί στους 40-50 (ή όσους) ίππους παράγει η μοτοσυκλέτα. Άσχετα αν η μοτοσυκλέτα δεν επιταχύνει, αλλά απλά διατηρεί σταθερή ταχύτητα.

Η μόνη περίπτωση που το πίσω λάστιχο "ρολάρει ελεύθερα" είναι όταν πας με νεκρά.

sotos 8
21/08/2011, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Το ξερω... ειπες ομως:


"εγώ πιστεύω ότι ένα λάστιχο έχει με διαφορά την μεγαλύτερη φθορά όταν σπάει η πρόσφυση και τρίβεται με την άσφαλτο."

και να συμπληρωσω, "εκτος αν ειναι πλαγιες οι δυναμεις οποτε τοτε κ ΜΟΝΟ τοτε φθειρεται το λαστιχο, κ ας μην σπασει η προσφυση."

Σωστα το ειπα ?

Eχεις γραψει τα αγραφτα , το μονο που δεν εχεις γραψε ειναι αυτο το οποιο ρωταει το ποστ ''Ποιο από τα ελαστικά σας φθείρεται πρώτο;"
Μπορεις αν θελεις να μας πεις εσενα πιο ελαστικο σου φθειρεται πρωτο;

Εμενα πρωτα το πισω με αναλογια 2 πισω 1 εμπρος και το πισω βγαζει γυρω στα 12000 χλμ το εμπρος εχει 13500 και ειναι σε καλη κατασταση

npat
21/08/2011, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης

Ακομη να προσθεσω, επειδη αναφερες για βρεγμενο, οτι εχουν παρα πολυ καλη συμπεριφορα, τοσο, που μπορω να πω οτι στο βρεγμενο με εχουν ικανοποιησει περισσοτερο απο οτι στο στεγνο.

Σ' αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ. Όχι καλύτερα απ' το στεγνό, αλλά απολύτως αξιοπρεπή.

Εμένα στο CBF, τα απλά τα Pilot Power, μου έβγαζαν βία 10000 το πίσω (τυπικά 8000 - 9000) και κάτι λιγότερο από διπλάσια το μπροστά.

Ichigo
21/08/2011, 03:47
Ρε σεις για το συγκεκριμένο μηχανάκι έχετε να πείτε τίποτα; :smokin:
sovaros_user (aka Panopticon7 :rolleyes: ): είσαι σίγουρος ότι βλέπουμε το ίδιο άθλημα; Η φθορά των ελαστικών στην f1 έχει να κάνει με ένα σωρό παράγοντες. Από το στυλ οδήγησης του πιλότου μέχρι το στήσιμο του μονοθεσίου που παραμετροποιείται μέχρι αηδίας. Μην μπερδεύουμε τα πράγματα με την οδηγηση των κοινών θνητών! Εσύ αν είχες στο ήδη υπάρχον αμάξι σου +900 άλογα στους πίσω τροχούς θα είχες περισσότερη φθορά στους μπροστινούς τροχούς :rolleyes: ;

Εδώ το ζητούμενο είναι να κατανοήσουμε αν το στήσιμο της μηχανής ευνοεί το φάγωμα του μπροστινού (πράγμα που μου φαίνεται δύσκολο) ή αν απλά είναι θέμα οδηγού. :smilea:

gcrook
21/08/2011, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
ή αν απλά είναι θέμα οδηγού. :smilea:

Η αν το φορουμ εχει γεμισει -αποτυχημενα- trolls. :smokin:

panos1050
21/08/2011, 06:52
εννοειτε το πισω πρωτα σχεδον στα μισα χιλιομετρα απο το μπροστα
τοσα παντιλικια κανουμε,τι να κανει το λαστιχακι?
:lol: :lol: :lol:

ρε Ichigo δεν μας τα λες καλα.
πως το κανεις αυτο???

φιλε κοψε τα πολλα endo :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

sovaros user ρε φιλε κοψε λιγο την βοτκα,σε χαλαει ρε φιλε:rotflmao: :rotflmao:

7gibernau
21/08/2011, 06:58
Επισεις μπορούμε να βάλουμε και τα πίσω μπρος....
Και τα μπρος πίσω....

Σε άλλο σάιτ μετα απο τέτοια απάντηση έπεσε ban.....

sovaros_user
21/08/2011, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8

Μπορεις αν θελεις να μας πεις εσενα πιο ελαστικο σου φθειρεται πρωτο;



Το πισω με ρυθμο 1/5, αφου σε καθε ισιαδι η μπαντιλικια θα κανω η σουζα :smokin:

Ληστης
21/08/2011, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Σ' αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ. Όχι καλύτερα απ' το στεγνό, αλλά απολύτως αξιοπρεπή.

Εμένα στο CBF, τα απλά τα Pilot Power, μου έβγαζαν βία 10000 το πίσω (τυπικά 8000 - 9000) και κάτι λιγότερο από διπλάσια το μπροστά.

Δεν εννοουσα καλυτερα απο το στεγνο αλλα καλυτερα "Αναλογικα" απο το στεγνο.
Τεσπα, αναρωτιεμαι πως οδηγεις με το cbf600 και τρως το λαστιχο στις 10000 και εγω με 120+ ιππους και 12 χιλιογραμμα ροπης στον τροχο ειναι σε παρα πολυ κατασταση μετα απο 11000 χλμ.
Το μονο που εχω σιγουρο ειναι οτι εχω μονο 1500 χλμ απο αυτα σε ταξιδι. Τα αλλα περιφερειακα της Αθηνας. Και παιζω με το γκαζι... περιεργο..

amyroukai
21/08/2011, 12:31
Είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε εναλλακτικά μπροστινά, όπως της BMW να φθείρεται πρώτο ή ταυτόχρονα το εμπρός και το πίσω ελαστικό, λόγω της σχεδίασης της ανάρτησης που επτιρέπει στον οδηγό να πιέζει το λάστιχο και να εκμεταλλεύεται την πρόσφυσή του, σχεδόν χωρίς να ξέρει ότι αυτό συμβαίνει, επειδή διαχωρίζονται οι δυνάμεις που ασκούνται σε αυτό και δεν φτάνουν στο τιμόνι (εξ ου και το παράπονο πολλών ότι δεν έχουν αίσθηση). Σε κλασσικά καλάμια όπως το δικό μας, δεν είναι αδύνατον να γίνει το ίδιο, αλλά προϋποθέτει θαρραλέο οδηγό που θα βάζει τη μηχανή γρήγορα στις στροφές και θα πιέζει πολύ το μπροστινό του... Θυμάμαι τον Ρόσι σε συνέντευξη, έλεγε ότι στα 500άρια "φρέναραν" μέσα στη στροφή γλιστρώντας ελεγχόμενα το εμπρός ελαστικό, ήταν ο τρόπος που οδηγούνταν αυτές οι μηχανές, όχι μόνον από εκείνον. Ίσως ο συγγραφέας του thread ηθελημένα ή άθελα να κάνει το ίδιο. Άλλη λογική εξήγηση δεν βρίσκω, υποθέτοντας πάντα ότι τα ελαστικά είναι σε σωστές πιέσεις και δεν συντρέχει άλλος μηχανικός λόγος για τη φθορά.

olaeinai_dromos
27/08/2011, 18:03
και στο δικο μου bandit 65o k8 το μπροστινο τελειωσε πρωτο............και με μεγαλη διαφορα στην φθορα απο το πισω.