PDA

View Full Version : Μπροστινό Φτερό



Johnny_Nik
20/08/2011, 19:45
Μετά από τις τελευταίες διαδρομές δουλειά-σπίτι έβλεπα κάθε μέρα το φτερό να ραγίζει στη βάση του. Ξέρω ότι ο προηγούμενος το είχε στραβώσει και κάποια στιγμή αγόρασα και εγώ ένα μικρό SS το οποίο αποφάσισε να σταματήσει στη μέση του δρόμου σπάζοντας μια άκρη του πλαστικού του. Ε σήμερα αποφάσισε να πάει διακοπές ολόκληρο αλλα ευτυχώς το πρόλαβα έχοντας απομείνει με 1 βίδα να κρατιέται στα 2 χιλιοστά περίπου.

Δυστυχώς βάση για το φτερό δεν πουλιέται ξεχωριστά όπως επίσης και δεν είχα σκοπό να βρώ φτερό άλλο και να ξαναμπλέξω με βαψίματα γιατί το έχω κάνει στο χρώμα της μηχανής. Άσε που σήμερα Σάββατο ποιος τρέχει και σίγουρα θα γινόταν δουλειά από δευτέρα. Τοποθέτησα λοιπόν ένα σταμπιλάιζερ πιρουνιών από άλλο μηχανάκι (XT) και έκανα δύο τρύπες από όπου πέρασα βίδες στο παλιό φτερό.

Το φτερό είναι κόκκαλο στη θέση του και δεν ξέρω αν το σταμπιλάιζερ θα μου προσφέρει κάποιο όφελος τελικά στην οδήγηση. Θέλω όμως να περάσω κάτι έξω από τις δύο βίδες που έχω για να μην φαίνονται και για να σφίξει το φτερό με το σταμπιλαιζερ. (κάτι σαν καλαμάκι σιδερένιο σκέφτομαι). Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα είναι καλοδεχούμενη.

Το αποτέλεσμα είναι όπως φαίνεται στα παρακάτω λινκ

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Photo-0004.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Photo-0002.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Photo-0001.jpg

tifoso4ever
20/08/2011, 20:13
Βιδωσε σταθερα το φτερο στο μεσσαιο κομματι της γεφυρας, χωρις αποστατες, ή εστω με ροδελες, (θα χρειαστει να κανεις λοξα τις τρυπες, ωστε να μη τσακισει το πλαστικο...) και κατεβασε τη γεφυρα πιο κατω στις μπουκαλες, μεχρι η αποσταση απο το λαστιχο να σε ικανοποιει...ΜΗΝ το φερεις πολυ κοντα στο λαστιχο, ειναι επικινδυνο να παρει κανενα χοντρο χαλικι και σου σπασει το φτερο , ή ακομα χειροτερα (σπανιο αλλα εχει γινει...) να σου μπλοκαρει τον τροχο με τα γνωστα επακολουθα...
Αυτο το συστημα το εχουν (ειχαν) κανει σχεδον ολοι οι ιδιοκτητες TDR που ξερω (ηξερα).

:beer:

Johnny_Nik
20/08/2011, 20:36
Η γέφυρα δεν πάει άλλο κάτω γιατί δεν περνάει από τις μπότες (έχουν λίγο πιο φαρδύ το πάνω μέρος από την τρύπα,μπορώ να τη στείλω στον τόρνο αλλά για το κόστος της γέφυρας μου φαίνεται too much. Τώρα το φτερό είναι μεν βιδωμένο αλλά "βρίσκει" στα πλαινά της γέφυρας και μάλλον δεν ευθύνεται η παλιά βάση αλλά το φάρδος του ίδιου του πλαστικού.

Αν καταφέρω να το περάσω εκεί μέσα φοβάμαι ότι τελικά θα ανέβει πολύ πάνω, καθώς τώρα ήδη είναι περίπου 1μιση πόντο πιο πάνω από την αρχική θέση. Ανέβηκε κατα λάθος αλλά αφήνει πάρα πολύ καλό κενό από τον τροχό ώστε να μη φρακάρει από τίποτα και δεν δείχνει και άσχημο, σκεφτόμουν δε μήπως το σταθεροποιήσω ως έχει με 2 πύρους που θα περνάνε μέσα οι βίδες και θα σφίγγουν κατα κάποιο τρόπο το φτερό με τη γέφυρα.

Και τώρα δηλαδή είναι υπερβολικά σφιχτό απλά φοβάμαι μήπως οι δυνάμεις δεν ασκούνται ομοιόμορφα και λυγίσει το φτερό ή η γέφυρα (η οποία είναι λίγο της πλάκας).

Αλήθεια αυτή η γέφυρα προσφέρει τίποτα επιπλέον στα μηχανάκια που μπαίνει? (άσχετα αν την έβαλα εγώ για να στηρίξω το φτερό)