PDA

View Full Version : neo varadero 750?



solman
12/02/2004, 20:37
Kalispera paidia,eimai kainourios edo,eimai apo syro kai eimai latreis tis moto opso kai eseis!!!Exete akousei kati gia Varadero 750?:confused:

milaber
12/02/2004, 21:00
Φίλε καλώς ήρθες!

Για varadero 750 δεν έχω ακούσει αλλά άκουσα από μαγαζί honda ότι σκοπεύουν να ξανακυκλοφορήσουν την africa αλλαγμένη ώστε να πληροι τις προδιαγραφες euro 2.

ireneepi
12/02/2004, 21:47
Δεν εχω ακουσει κατι αλλα και μονο στην σκεψη καλυτερο το 1000



.
.
.
.
.
..
λεω τωρα..

darkCount
13/02/2004, 07:29
Kalhmera ston syntekno kai se ola ta kala paidia.
Gia pes mou bre syntopith.....pou 8a to odhgas to varadero sth syro?!:p Panw katw Anw-Syro 8a kaneis? H 8a phgaineis bolta ta xwria gyrw gyrw?!:confused:

An einai 8ema mourhs tote paso...symfwnw me thn kawasovia tou forum....pare to 1000 na exei kai extra kybika.

An den to katalabes hdh eimai kai gw apo th syro giauto se douleuw ligo...elpizw na mhn parekshgeis:D

Syro meneis monima? Poios eisai tou logou sou?


ps...pwpw xioni okswwwwwwwww...!!!!!!!

NLS
13/02/2004, 10:13
καλύτερα άλλο, άλλη μάρκα

solman
13/02/2004, 19:42
Theleis na peis na mi Paro bmw?

NLS
13/02/2004, 20:14
ποιός μίλησε για BMW ή όχι BMW;

solman
13/02/2004, 20:22
De katalava gia ti pragma enoouses"kalitera allo,alli marka"giayto rotisa

NLS
13/02/2004, 23:33
ΑΛΛΟ, ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ VARADERO

αυτό εννοώ

(εκτός αν σε χρόνο Δt σοβαρευτεί η Honda και βγάλει αξιόλογο μηχανάκι στην κλάση αυτή - το ξες ότι το varadero αρχικά ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ η αντιπροσωπεία της Αγγλίας γιατί τους ενοχλούσε να έχει βγάλει ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΜΑ η Honda; )

solman
14/02/2004, 08:31
Omologo oti de to iksera,an kai to simpatho,enas filos pou pire to kainourio,to ebgale ethniki kai eipe oti to perimene kalitero se statherotita,elege diladi oti me polla xlm,to piso meros de to aisthanotan kala kai oti ton fovize!!!

NLS
14/02/2004, 11:14
καλά δεν είναι τόσο αίσχος, απλά δεν θα το είχε ρυθμισμένο σωστά

αλλά πάντως (γούστα είναι αυτά) δεν θα το έπαιρνα ΠΟΤΕ (μα ΠΩΣ κατάφεραν να είναι τόσο χοντρό ένα μηχανάκι φτιαγμένο από έναν από τους λεπτότερους -και καλύτερους- V2 κινητήρες;... τέσπα)

πάντως στην Ελληνική φυλοσοφία ("να εδώ είμαι φαίνομαι;") ταιριάζει κουτί

το φετινό είναι αρκετά καλύτερο πάντως, αλλά σίγουρα η σειρά θέλει REMAKE πια (οι άλλοι έκαναν πια)

foti
16/02/2004, 23:53
καλησπερα...


αν και ειμαι "παιδι" της ΗΟΝDA, οντως το varadero ειναι λιγο

χοντροκομμενο! κ οπως ειπε πολυ ευστοχα ενας φιλος.....

ειναι σαν μια χοντρουλα γυναικα, κατι σαν τις γυναικειες μορφες

της αναγεννησης (βλ. μοναλιζα ). αλλα ειχαν ποιοτητα ρε παιδια

αυτες οι κυριες!!! για το TRANSALP τι γνωμη εχετε?? για μενα:

ειναι το ομορφοτερο στα ON-OFF. αν και λιγα αλογακια ε και 650

ειναι απο τα αγαπημενα μου!!!
;)

NLS
17/02/2004, 00:52
εγώ προσωπικά είμαι του GS

αλλά ΞΕΧΝΟΝΤΑΣ και το GS (και τα πιστεύω μου για αυτό), αλλά θυμίζοντας ΠΟΣΟ απομακρύνθηκε από το off το τελευταίο transalp, τότε δεν καταλαβαίνω το νόημα του...

καλύτερα (ΣΑΦΩΣ) V-Strom 650 ή CBF (εσωτερικός ανταγωνισμός)... τουλάχιστον εκεί δεν κοροϊδεύεις ότι πας και χώμα

ΟΛΗ η σειρά on-off της Honda θέλει από την αρχή, από άδεια κόλα χαρτί

είναι ΚΑΚΙΣΤΟ ότι πάει τόσο καλά σε πωλήσεις (και το ΧΤ πάει καλά, αχέμ αχέμ... αλλά πάλι αυτοί κοίταξαν ΤΕΛΙΚΑ πιο μακριά) - γιατί ότι πάει τόσο καλά το εμποδίζει να ανανεωθεί πραγματικά

milaber
17/02/2004, 01:00
Ε όχι και on-off πλέον το TA ρε παιδιά!
Ειδικά η τελευταία γενιά!
Μόνο ως διάδοχος των παλιών μπορεί να διατηρεί πλέον αυτόν τον τίτλο!
Και ποιός τελικά αγοραστής ΤΑ θα το παέι χώμα;
Ελάχιστοι...
Το παπί μου πιο off είναι!
Απλά ένα ωραίο ψηλό μηχανάκι...
...αλλά όχι και on-off!

Electra
17/02/2004, 01:10
Ωραίο το Transalpάκι, καλύτερο από το "πρησμένο" Varadero...
Ομολογώ πως ένα από τα desigh που λατρεύω είναι του Dakar, αλλά φίλοι μου ondaς κι εγώ παιδί της Honda μου αρέσει ένα χωμάτινο πολύ:


757

milaber
17/02/2004, 01:16
Σωστή!
Εδώ πατάμε ΧΩΜΑ όμως!
Στην περίπτωση του νέου TA πατάμε ΑΣΦΑΛΤΟ!

Electra
17/02/2004, 01:25
...αναβατών Transalpοϊδών και γενικώς dual μηχανών εδώ στη πόλη, κυκλοφορούν άκρανοι και κοστουμάτοι και αμφιβάλλω για το αν θα πάταγαν λίγο τα λαστιχάκια τους στο χώμα (εννοείται πως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, ε?)...
Βασικά αυτές τις μηχανές τις παίρνουν για να μπορούν να κυκλοφορήσουν σε "κακή" άσφαλτο και όχι τόσο πολύ σε χώμα!!!

;)

milaber
17/02/2004, 01:53
Aυτό για του κουστουμάτους πολύ ήθελα να το πω αλλά δεν ήθελα να πληγώσω κανέναν...

Πάντως όλες οι μηχανές πλέον (αν βγάλεις κάποιες λίγες εξεζητημένες πιστιάρες) πατάνε και σε κακή άσφαλτο!

Απλά για εμένα οι λόγοι (εκτός από τα παιδιά που όντως τις παίρνουν και τις σκίζουν στα ταξίδια και μερικά βουναλάκια κιόλας) είναι η μούρη της "ψηλής" και καπως περιπετειώδους μηχανής...

Capo_Di_Capi
17/02/2004, 10:24
Οχι και σοβαρό ταξίδι με Τρανσαλπ. Με 55 hp τροχό και 160 km/h τελική. Έλεος.
Το Varkadero πολύ πιο ταξιδιωτικό ασυζητητί.

Αλλά αν δεν το θέλεις για μεγάλα ταξίδια (2-3.000 χλμ τουλάχιστον) φίλε μου μην το πάρεις. Θα στο σκίσει η αλμύρα στο νησί.

Για Varadero 750 πρώτη φορά ακούω.

NLS
17/02/2004, 10:29
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 55 ΤΡΟΧΟ ΤΟ TRANSALP!

αυτό είναι ανέκδοτο

βάλε 10 κάτω και βλέπουμε

55 έχει ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και μοτερίσια, όχι στον τροχό (και μην ξεχνάμε τα κιλάκια του - τα περισσότερα σε on-off 650)

wolfman13
18/02/2004, 13:56
gia na vgalei i honda pisteuo ena varadero 750 tha prepei na katargisei to transalp opote ligo xlomo na vgalei apo ti paragogi ena toso kalopoulimeno mixanaki gia kapio kakomoutsouno opos to varadero as paei prota sta silouet to varadero na kanei kai kana lifting kai vlepoume gia 750!!kai den vgazei 55 aloga to transalp an evgaze auta ta aloga giati akoma me psaxnei na me vrei ekino to palikari pou eixa perasei me ton elefanta mou ..........pantos to transalp vgazei an thimame kala 45-40 hp aan kano lathos diorthosteme.kai einai kai varidi.to diko mou einai 10etias mixanaki kai vgazei 55hp kai einai 185kg adeiano!kai an vgalo to kataliti pou exei pano pao sta 60hp parakati :PPPPPkai kamia 10kg ligotera poli varia autoi i e3atmisi re paidia me to kataliti asikoti ....kamia e3atmisi exoume...:PPP

Capo_Di_Capi
18/02/2004, 14:27
Έτσι διάβασα ρε παιδια μη βαράτε.

monstermind
24/02/2004, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
ΑΛΛΟ, ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ VARADERO

αυτό εννοώ

(εκτός αν σε χρόνο Δt σοβαρευτεί η Honda και βγάλει αξιόλογο μηχανάκι στην κλάση αυτή - το ξες ότι το varadero αρχικά ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ η αντιπροσωπεία της Αγγλίας γιατί τους ενοχλούσε να έχει βγάλει ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΜΑ η Honda; )

re si mlkia exei ginei e?... eprepe na sou steiloun to olo project prin vgei stin paragogi to varadero kai na se rwtisoun ti na kanoun...

ti na sovareutei i honda re si... pou mono to varadero exei poulisei perisotero apo oti ola ta mixanakia tis bmw (tropos tou legein)

kai otan mia etairia pou se kathe katigoria exei 2-3 i kai 4 montela ekei pou oi alles exou 1, kala kanei kai ta diaforopoiei.

to varadero einai motosikleta megalou kibismou me protereotita tin anesi,tin autonomia,tin antoxi, me skopo ta taksidia... eina ena goldwing pou den tha stamatisei sto xwma

kai prospatise na sinidopoiiseis zoume ston ditiko kosmo... stous dromous mas exoume riksei ena iliko pou legetai asfaltos ... twra an esena sou aresei na pigaineis taksidi Athina - Parisi apo xwmatodromous... np... tha vrethoume ekei

kai kati akoma... opoios exei mixani poulaei mouri... einai kati pou agorazeis mazi me ti mixani . to varadero den einai pio mourato apo to gs1150 kai einai kai pio mikro...

filika...:wave2: :smokin:

NLS
24/02/2004, 19:20
τρύχες νεαρέ μου

το βαραντέρο είναι τρομερά πετυχημένο ΜΟΝΟ στην Ελλάδα (ω τι περίεργο) - και μάλιστα τα μισά βαραντέρο είναι πουλημένα σε πρώην τρανσαλπάδες που το είδαν σαν αναβάθμιση

για ψάξε λίγο

το βαραντέρο είναι μια χοντροβαρέλα που βέβαια σταματάει στο χώμα (απλά όχι αμέσως)

το επόμενο μάλιστα όπως διάβασα είναι καμιά... 10αριά κιλά βαρύτερο (μπράβο μαλάκες - καταπληκτικό... όλοι οι άλλοι αδυνάτησαν, εσείς παχύνατε)

θα πει κανείς, χοντροβαρέλα και το 1150GS (και κατ'εμέ συμφωνώ, γι'αυτό δεν μου αρέσει)... όμως μια χοντροβαρέλα που έχει ροπή από το ρελαντί και θα πάει (και ΠΑΕΙ) εκεί που δεν φαντάζεται το άλλο (το βαραντέρο) που έχει την μαλακία να είναι μεν χοντρό κλπ. (α τι ωραίο για ταξίδι - και ρε μεγάλε γιατί να μην πάρω FJR τότε;...) αλλά έχει τις ροπές κλπ. σε περιοχές ΑΧΡΗΣΤΕΣ για το χώμα, ενώ βέβαια το κέντρο βάρος του είναι ΑΣΤΕΙΟ το που είναι - γενικά είναι ένα στήσιμο για να το βλέπουν και όχι για να έχει νόημα

αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι όχι τι είναι το μηχανάκι αυτό (ξέρει η χόντα τι κάνει), αλλά τι πάει να παραστήσει (1)... κάτι που μόνο τους Έλληνες ψαρώνει (που το 98% τους εξάλλου το έχει για να πάει στη δουλειά στο... κέντρο της Αθήνας και να ψαρώνει γκομενάκια που δεν το κάνει καθόλου πια) και (2) το πως κατάφεραν από ΤΟΣΟ καλό μοτέρ (βλέπε VTR1000-γαμάω) να το κάνουν αυτό

ευτυχώς (γιατί στο μυαλό χοντάκιας είμαι) σε άλλα μοντέλα η χόντα-όλο-προσόντα έχει συνειδητοποιήσει τι πρέπει να κάνει (βλέπε μικρό CBR, βλέπε CBF, βλέπε παλιότερα CB, μην βλέπεις africa)

τέτοιες εταιρίες δεν χάνουνε, από εδώ, από εκεί, θα σε πιάσουν

(και με το βαραντέρο τους παραδέχομαι, πιάνουν τους πόντιους - και το λέω ευθαίως - έχω δει ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ συνειδητοποιημένο κάτοχο βαραντέρο που το έχει πειράξει και κάνει με 1000 ζόρια να ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ αυτό που ήθελε η χόντα να πουλήσει... αυτόν τον παραδέχομαι - και αλωνίζει και την Ευρώπη... οι άλλοι spare me, καλά κάναν και το πήραν αλλά άντε γεια)

αυτά

αν θέλουν 750 on-off, ας ξαναβγάλουν το africa αλλά ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

monstermind
24/02/2004, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
τρύχες νεαρέ μου


den katalaba pou paei to trixes... afou den diafwnises se auta pou eipa....
alitheia exeis odigisei pote varadero i kapoio allo 1000ari?


parathetw apospasma apo entipo tipo sxetika...

<<Κορυφαία είναι η συμπεριφορά του XL 1000V Varadero σε κάθε είδους ασφάλτινη διαδρομή. Σταθερό στις ευθείες και ευέλικτο στα στροφιλίκια, καταφέρνει να αποστομώσει όσους λένε "πολλά" για το βάρος και τις διαστάσεις του. (gia sena lene) :lol:

Το Honda XL 1000V Varadero είναι αναμφισβήτητα ογκώδες, όμως τα κιλά του εξαφανίζονται ως διά μαγείας μόλις κουμπώσεις την πρώτη και αφήσεις τον συμπλέκτη. Αριστη είναι η ποιότητα κατασκευής κάθε τμήματός του. >>

NLS
24/02/2004, 23:39
ναι έχω οδηγήσει εννοείται

δεν κατάλαβα τι πρέπει να μου πει το απόσπασμα του τύπου

ξέρουμε ΟΛΟΙ πολύ καλά τι συμπεριφορά έχει ο τύπος προς τη χόντα

δεν το πάω σε υποχθονιότητες και παράγκες, αλλά λογικό όταν μια εταιρία συνολικά φτιάχνει ΚΑΛΑ πράγματα (και ίσως είναι και η καλύτερη) να λαμβάνει τέτοια συμπεριφορά (σαν να παίζει Ρεάλ - Πανιώνιος και να περιμένεις 50-50 διαιτησία)

για την ποιότητα κατασκευής δεν είπα πουθενά, είναι κοντά στο τέλειο και δεν περίμενα κάτι άλλο και από χόντα και από πλευράς του πόσο κάνει (αλλά δεν έχω να ζηλέψω τίποτα εκεί έτσι κι αλλιώς)

όχι βέβαια ότι δεν έχει καλή οδική συμπεριφορά - αρκετά καλή έχει (περίπου το 50% της οδικής συμπεριφοράς ένός v-strom ας πούμε) αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σε τίποτα

στις ευθείες αυτό έλειπε να μην είναι σταθερό με ΤΟΣΟ βάρος

στα στοφιλίκια δεν αποστομώνει κανέναν που να έχει άλλο 1000άρι on-off και να ξέρει να οδηγεί - είναι κλασική κλισέ περιοδικού έκφραση όταν θέλουν να πουν κάτι καλό

βέβαια η ΠΙΟ κλισέ είναι αυτή:

"όμως τα κιλά του εξαφανίζονται ως διά μαγείας μόλις κουμπώσεις την πρώτη και αφήσεις τον συμπλέκτη"

χεχεχε

μιλάμε σε λίγο τα παιδιά θα έχουν πιο ξύλινη γλώσσα από τους πολιτικούς

σε όλες τις νορμάλ μηχανές συμβαίνει λίγο πολύ αυτό (αυτό έλειπε), άμα έχουν ένα στοιχειώδες (για 21ο αιώνα) ζύγισμα - αλλά ΠΟΤΕ δεν χάνονται τα κιλά του - τα νιώθεις και τα παρανιώθεις - απορώ εσύ το έχεις οδηγήσει;

μου κάνει εντύπωση να λες τέτοια πράγματα ειδικά τη στιγμή που αν θυμάμαι στο προφίλ σου έχεις ένα απείρως πιο οδηγήσιμο μηχανάκι

:hypnotize

συνιστώ κάτι (από τα λίγα καλά που έχω ως άνθρωπος) - ότι είναι το δικό σου καλό, ότι η τάδε εταιρία έχει σύνολο καλό, μη σε εμποδίζει να την φτύσεις σε μια στιγμή και να την ξανακρίνεις από την αρχή - πράγμα που επανηλιμένα έχω δηλώσει για μένα (και αν δεν έβγαινε η 1200GS μάλλον θα το ξανα-αποδείκνια), ότι αλλάζω εταιρία για πλάκα αρκεί να βρω αυτό που θέλω

έχω κλείσει κανένα συμβόλαιο με τη χόντα ή τη μπέμπα ότι θα βγάζει υποχρεωτικά τη μηχανή που θέλω καλύτερα από άλλους και θα την πάρω τυφλά; not me

(εκτός αν έχω κερδίσει το λαχείο που δεν παίζω και δεν με νοιάζει)

συνιστώ το ίδιο
όπου βρεις ψαγμένο θα συμφωνήσει (λίγο πολύ) σε ότι λέω για το βαραντέρο - α ΚΑΙ δημοσιογράφος του τύπου στο οφ δε ρέκορντ του ε (περισσότερα δεν λέω)

ξέρω ότι "προκαλώ" (με επιχειρήματα πάντως) ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΖΑ καταναλωτών (βαραντερίστων ή τρανσαλπάδων που θα πάνε για βαραντέρο ή γενικά χοντάκιδων που τους έθιξαν μοντέλο της μαμάς τους) αλλά σόρυ έτσι το βλέπω

(και έχουμε ξεφύγει και από το θέμα ή δεν θυμάμαι; )

:rotflmao: :wacko:

milaber
24/02/2004, 23:50
Ο πιό σωστός ρε συ NLS!!!

’ντε γιατί έχω βαρεθεί τους "hondaκηδες", "yamahaκηδες", "kawasakiδες" και πάει λέγοντας...

Δεν κατάλαβα δηλαδή:
Το ότι μια εταιρία έβγαλε μια μηχανή (μπορεί και παραπάνω) η οποία είναι γαμάτη, σημαίνει ότι όλες τις οι μηχανές είναι έτσι;

Και μην ξαναπεί κανείς ότι το Varadero είναι ελαφρύ ή τουλάχιστον σου δίνει αυτήν την αίσθηση γιατί θα φάει ντομάτα!

solman
25/02/2004, 00:23
Paidia merika pragmata einai paramithia,an kai mou aresei i honda,apo ti stigmi pou Varadero kai transalp ftiaxnontai ispania,xairetismata,to sabbato milous me filo mou pou exei magazi moto sti Syro,exei ferei tria Varadero kainouria kai ta tria eixan provlima,ena apo ayta itan oti itan xalaros o simplektis kai anakalipsan oti ena kapaki itan ksebidoto kai exane ladia apo ekei!!!!diakoptis ton flash itan san metaxirismenos me tis epafes xalia kai de douleve,se mixani pou kanei polla eyropoula kai apo marka pou leme oti einai apo tis kaliteres!!!!!Ayta ta montela gia mena stamatane na einai japan kai den einai japan,ayto fenete sti piotita tous,kamia sxesi me alla mixanakia tis xonta pou kataskevazontai sti japan,apo piotita milao

monstermind
25/02/2004, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ο πιό σωστός ρε συ NLS!!!

’ντε γιατί έχω βαρεθεί τους "hondaκηδες", "yamahaκηδες", "kawasakiδες" και πάει λέγοντας...

Δεν κατάλαβα δηλαδή:
Το ότι μια εταιρία έβγαλε μια μηχανή (μπορεί και παραπάνω) η οποία είναι γαμάτη, σημαίνει ότι όλες τις οι μηχανές είναι έτσι;

Και μην ξαναπεί κανείς ότι το Varadero είναι ελαφρύ ή τουλάχιστον σου δίνει αυτήν την αίσθηση γιατί θα φάει ντομάτα!

an to den to pei omos ti tha feei? agouri?
.....
DEN EINAI ELAFRI.... OXI DEN EINAI....

:rotflmao:

tespa... emena mou aresei to varadero... an kai den exw odigisei to vstrom :sad:

opos kai na exei einai auto pou sou eipa... den diafwnoume...
(apla to varadero gamei kai einai to kalitero mixanaki pou exei ftiaktei POTE apo oles tis apopseis)

NLS
25/02/2004, 07:15
οκ και εγώ συμφωνώ μαζί σου ρε τερατόμυαλε...

το βαραντέρο είναι από τις πιο μαλακίες μηχανές που φτιάχτηκαν ποτέ (και σχεδόν απόδειξη το πόσο καλά πάει -μόνο- εδώ)

χουχουχουχιχιχιχιχοχο

:beer:

και μια καλύτερη ανάλυση αγοραστών βαραντέρο (ελληνάρων πάντα)

1% - συνειδητοποιημένοι ταξιδιάριδες, ψαρωμένοι πάντως με την χόντα που το οδήγησαν και για αυτό που ήθελαν τους έκανε ή τους φάνηκε ότι τους κάνει

9% - τύποι που το πήραν πριν βγουν τα capo, v-strom και λοιπά καλύτερα μηχανάκια του είδους

40% - τύποι με transalp (και σπανιότερα με άλλο honda) που τυφλά το θεώρησαν αναβάθμιση (ε είχα 650, πρέπει να πάω 1000 τι θα πει ο κύκλος μου)

40% - τύπου πολύ μουράτοι (στον εγκέφαλο τους αυτό) για να πάρουν σκούτερ (έστω και mega scooter) - κάπου άκουσαν ότι οι σκουτεράδες σνομπάρονται κιόλας- και έπρεπε να πάρουν κάτι για να "φανεί", να "δείξει" στο κέντρο που δουλεύουν (στελέχη) και δεν μπορούν πια να πηγαίνουν και να ταλαιπωρούνται στην κίνηση με το SLK, CLK, TT, impresa, μαούνα, πουλ-μουρ κουτί τους

5% - τύποι τεράστιοι που μόνο varadero μπορεί να φανεί κάτω από τα πόδια τους (θα έπαιρναν 1150GS αλλά δεν είχαν ακούσει ότι βγάζει η BMW μηχανές)

5% - λυπές περιπτώσεις ατυχών επιλογών

από το παραπάνω σύνολο το 80% δεν έχει βγει ποτέ από την Αθήνα, το 10% έχει βγει 2-3 φορές αλλά άμα πάει σε κάνα νησί νοικιάζει γνωστό τρακτερωτό σκούτερ, το 8% το παίρνει και το τέρας στα νησιά (όπου τρώει ΤΗΝ ήττα να το πάει όπου πάνε οι άλλοι με τα πραγματικά μηχανάκια) και το 2% (το 1% που λέμε πάνω πάνω + 1% από τους δεύτερους και τρίτους που όμως είναι ΠΟΛΥ εγωιστές για να παραδεχτούν ότι έκαναν μαλακία) το πάει παντού, είτε πληρώνοντας τα λίγα μαλιά της κεφαλής τους, είτε όχι αλλά πληρώνοντας το τίμημα του να ΜΗΝ έχουν πληρώσει τα μαλιά της κεφαλής τους για να το διαμορφώσουν έστω λίγο στο να κάνει περίπου (και όχι ποτέ ακριβώς ούτε καν κοντά) αυτό που έλεγε η χόντα ότι θα κάνει όταν το αγόραζαν

επίσης στο παραπάνω σύνολο (και από όλες τις κατηγορίες) έχουμε ένα 10% με αλλαγμένη εξάτμιση (όπου έχουμε τις παραλαγές: αυτοί που νομίζουν ότι κάτι έκαναν με αυτό, αυτοί που ήθελαν να είναι διαφορετικοί γιατί μαζεύτηκαν πολά βαραντέρο, αυτοί που θέλουν να ακούγονται και έχουν κάνει και την ίδια αλλαγή και στο αυτοκίνητο "φωνάζω άρα είμαι δυνατός - συνταγή ΚΤΜ και παπί του 90")

(πωπω κακός γίνομαι ώρες ώρες - και λέω και κάτι ψέματα... ντροπή μου)

DUKASII
25/02/2004, 08:26
:yuck: ΓΙΑ ΤΟ ΒΛΑΧΑΔΕΡΟ....

ΟΜΩΣ....ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ...


ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ..
ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟΝ 3ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ....


ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ..ΟΤΙ...ΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧ..

ΤΟ ΒΛΑΧΑΔΕΡΟ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΙΟΛΑΣ..[ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΩΡΕ] ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΠΟΤΕ....ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ...ΛΕΜΕ...

:eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :eyepop:

ΧΑΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.....
ΣΑ ΤΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ...ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΥΠΝΕΣ ΞΑΝΘΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ...:smokin:

NLS
25/02/2004, 08:29
δηλαδή διαφωνείς;

φτιού σιου

:eyepop:

jimbar
25/02/2004, 09:38
Την καλημέρα μου!!

Για Varadero 750, ούτε εγώ έχω ακούσει. Σαν ιδιοκτήτης TransAlp όμως, θα σας απαντήσω σχετικά με την μηχανή μου, μιας και μιλήσατε για ΟΝ-OFF.

Για να μην παρεξηγηθώ θα πρέπει πρώτα να πω ότι είναι η πρώτη μου μηχανή.

Το πρώτο μου δίτροχο ήτανε ένα παπάκι 50άρη και, για να μάθω τον όγκο και το βάρος αλλά ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη [λόγο φόβου], πήγα στο Suzuki Bergman 250. Ήτανε διαφορετικό ... ήτανε μέγα-σκούτερ [όπως το λένε] και πολύ άνετο για ταξιδάκι.

Σε ένα από τα ανετότερα ταξίδια που είχα κάνει μέχρι τότε, προς την Πρέβεζα [καταγωγή της μάνας μου] ... «ανέβηκα» από Αντίρριο με συνοδεία ενός TransAlp 600 [του αδελφικού μου φίλου Γιάννη, που ερχόταν από κάτι εργασίες στην Πάτρα]. Μου άρεσε το πώς «έμπαινε» στις στροφές, ο όγκος του ... τέλος πάντων είναι μηχανή βρε αδερφέ και όχι σκούτερ.

Μπορείς να «κατεβάσεις» και να «ανοίξεις» το γκάζι και να σου δώσει την ροπή που χρειάζεσαι, για να περάσεις χωρίς μεγάλη δυσκολία τις δύο νταλίκες που αγκομαχούν σ'αυτή την ανηφόρα γεμάτη στροφιλίκια.

Όχι σαν εμένα που πρέπει να βρεθεί ευθεία, να τερματίσω το γκάζι και να περιμένω το πότε θα ανεβάσει στροφές ο κινητήρας, πότε θα μπορέσει από 120 να πάμε 140 π ρ ο ο δ ε υ τ ι κ ά, και φυσικά, το πότε θα μπορέσω να περάσω τις νταλίκες ... τραγικό.

Τελικά την καβάλησα και ... τρελάθηκα. Καμία σχέση με το σκούτερ. Ανώτερο πράγμα.

Από εκείνη τη μέρα έδωσα το σκούτερ και πήρα TransAlp 650 '02, και φυσικά είδαν χαρά τα «σκέλια» και ο «καρπός» μου. Το χαμόγελο είναι πιο μεγάλο και η στροφές πιο ... παθιάρικες. Ως εδώ καλά τα πάμε. Να όμως που μετά από ενάμισι χρόνο και κάτι ... ξανά ταξίδεψα για Αθήνα, παρέα με ένα Varadero 1000 και ένα GS 1150. Η βροχή έπεφτε ασταμάτητα και η πρωτοχρονιά, μας είχε «μπει» με πολλά μαύρα σύννεφα. Από το Ρίο, τα παιδιά προτίμησαν να πάνε λίίίίγο πιο γρήγορα και έτσι χαιρετηθήκαμε κουνώντας τα βρεγμένα γάντια και κράνη μας.

Μετά από κάποια χιλιόμετρα, και ενώ τους είχα χάσει, αποφάσισα να πάω και εγώ λίγο πιο γρήγορα μιας και ο δρόμος ήτανε άδειος. Μόνο εγώ και τα σαλιγκάρια ήμασταν έξω εκείνη την μέρα. Και ξαφνικά με «πιάνει» αυτή η τρέλα. Η γνωστή τρέλα του μοναχικού μοτοσικλετιστή που, μια «φωνούλα» του λέει «GAAAAAAAAZZZZZZ» και ο καρπός σου γίνετε βαρύς και ξαφνικά, η βελόνα ανεβαίνει προοδευτικά από τα 90 στα 160. Ξέρω είναι τρέλα, υπό βροχή να γκαζώνεις και ας είσαι και μόνος σου, αλλά και πολύ «γευστική» εμπειρία.

Όταν σε κάποια χιλιόμετρα βρήκα μπροστά μου το Varadero και σταματήσαμε για ένα καφέ. Μου είπε ότι ο GS-άκιας «ανέβασε» πολύ και μάλλον πήγαινε με 210 με 220 και τον έχασε [!!!!!!!].

Στην Αθήνα, είχα την τύχη [και την ατυχία διότι έτσι το «γεύτηκα»] να ανέβω συνεπιβάτης σε ένα GS. Τρελάθηκα. Έβλεπα ότι, σίγουρα για την Αθήνα ΔΕΝ κάνει [όπως και το Varadero λόγο όγκου] αλλά τουλάχιστον καβαλάς μηχανή βρε αδερφέ !!!!! Από τότε το έχω ερωτευθεί. Ειδικά το νέο GS 1200 με τα 30 κιλά λιγότερο και τα 15 «άλογα» παραπάνω, που μπροστά στα δικά μου 55 «γαϊδουράκια» μου δίνουν ίσως κάτι ... παραπάνω. Είμαι παράλογος να αφήσω την μαμά Honda για το νέο GS;

NLS
25/02/2004, 09:45
όχι :)

Θάνος
25/02/2004, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
kai prospatise na sinidopoiiseis zoume ston ditiko kosmo... stous dromous mas exoume riksei ena iliko pou legetai asfaltos ... twra an esena sou aresei na pigaineis taksidi Athina - Parisi apo xwmatodromous... np... tha vrethoume ekei

κι έλεγα, επιτέλους, δεν θα το πει κανείς ποτέ;

Ωστόσο μια και ο λόγος για το varadero... μια χαρά μηχανάκι το βρίσκω για τη δουλειά που κάνει. Το φορτώνεις με ό,τι θέλεις, βάζεις και τη γυναίκα σου από πίσω και πας όπου θέλεις ξεκούραστος. Βέβαια στο χώμα θα σταματήσει κι αυτό όπως όλα τα ψευτοεντούρο κι ας νομίζουν ό,τι θέλουν οι κάτοχοι τους. Εγώ δεν έχω δει κανέναν να μπαίνει στο χώμα με περισσότερη άνεση απ'όση είχα εγώ με το TDM ή με το FAZER. Τουλάχιστον δεν είδα κανέναν δύο χρόνια που πήγαινα εκδρομές με το club της BMW και τους φίλους μου με τα varadero...

Όπου πήγαιναν... κι εγώ από πίσω... και όπου κολλούσα, κολλούσαν! Τώρα μήπως κι εγώ έχω on off και δεν το ξέρω ή εκείνοι είχαν street και δεν το ήξεραν;

monstermind
25/02/2004, 22:45
tha parw to teleftaio post sou me ta statistika tha prosthesw kai liga dika mou (100% twn varaderadwn exoun mana pouT@n@, ktl ktl ktl) kai mazi me tin diefthinsi sou tha to steilw sto varadero club....
mouhahah

na deis gia pote tha to agapiseis to mixanaki

NLS
25/02/2004, 23:08
μετά από αυτή την ιδέα, ήδη το ερωτεύτηκα :)

solman
27/02/2004, 21:11
Se vlepo na poulas ti beba gia varadero,ela mi to kreibeis afou sou aresei........:p

NLS
29/02/2004, 14:51
ναι στα κρυφά

ειδικά με έλκει ότι το έχει ένας συνάδελφος που τώρα που αδυνάτησε είναι 120 κιλά

μια χαρά δείχνει από κάτω του (σαν παπάκι)

milaber
29/02/2004, 15:12
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ΚρυφοHondaκια NLS!!!
:D :D :D

NLS
29/02/2004, 22:55
ωπ εδώ είσαι λάθος

φανεροχοντάκιας είμαι

απλά είμαι και φανερόαντιβαραντέρος (το οποίο βγαίνει και από το ότι είμαι χοντάκιας - γιατί όποιος πάει πραγματικά την χόντα δεν μπορεί να πάει τη λατέρν... εχμ το βαραντέρο)

stefanos
29/02/2004, 23:16
Εντοπίζεται το πρόβλημα στις μηχανές ενώ το έχουν οι αναβάτες.
Που δεν ξέρουν (στην καλύτερη περίπτωση) η την θέλουν για άλλη χρήση.
Για μένα και να είχαν χαθεί τα μαστόδοντα, δεν θα έτρεχε τίποτα.
Αυτό το παρίσι ντακάρ φταίει.
Πάντως έχω δεί ενα απο αυτά με 300000χιλ σε μια τετραετία.
Αντε να είναι και άλο ένα στην Ελλάδα.
Ολα τα άλλα εκτελούν χρέη μεγενθυτικού φακού η σοβαρής μοτοσυκλετας.
Αντίθετα το cb500 ας πούμε που είναι ιδανικό για τουρισμό στην Ελλάδα και μετακίνηση, και μηχανάκι να το χεις 10 χρόνια δεν πουλάει .
Τι να κάνουμε ρε παιδειά αυτοί είμαστε

NLS
01/03/2004, 09:16
(δεν πέρασες σήμερα ε; ...)

είναι περίπου έτσι αλλά όχι ακριβώς

εγώ νομίζω υπάρχουν αρκετά (για τον μοτοπληθυσμό μας) τέρατα με 300000χλμ. - απλά δεν είναι οι ίδιοι που μπαίνουν στα φόρουμ, ούτε συνήθως οι τέτοιοι κάθονται να ασχοληθούν να το διαδώσουν

δεν θα έλεγα ποτέ ότι το CB500 είναι ιδανικό για τουρισμό στην Ελλάδα

ένα τοσοδούλι μηχανάκι (φιλικότατο και αξιόπιστο βέβαια) που δεν μπορείς να φορτώσεις όσο θες (οπότε που κολάει το Ελλάδα και Έλληνας; ), ειδικά με δυο άτομα... και αν το φορτώσεις άντε οδήγησε το - και φυσικά δεν θα βρει ποτέ την παραλία που θα βρει ο άλλος με το ΧΤ (για να μην το πάω σε ποιό σοβαρές εναλλακτικές)

δεν θίγω το θέμα γκάζι, εκεί οκ συμφωνώ, όπως και το τι συμβολίζει συνήθως το μέγα-μηχανάκι (τι έλεγα για το varadero; )...

εγώ θεωρώ ότι ΧΟΝΤΡΙΚΑ είμαστε σχετικά σοβαρή αγορά, αν και μάλλον παρασύρεται από τη μουράτζα - και αυτό δεν πάει μόνο στο τι μηχανή διαλέγουμε - οπότε απλά το συμπεριλαμβάνουμε στα δεδομένα

milaber
03/03/2004, 06:23
NLS, αν ήμασταν σοβαρή αγορά και αγοράζαμε μηχανάκια με βάση την καθημερινή χρήση στην πόλη και με βάση τις λίγες (ίσως και πολλές) εξορμησούλες στο ελληνικό έδαφος θα αγοράζαμε ΟΛΟΙ μεσαία on-off (ή και για τους εντελώς ασάλτινους streetάκια)!!!:p :( :p
Ποιό είναι πιο ιδανικό μηχανάκι π.χ. για την χώρα μας από το ΧΤ;;;
Αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα για αυτό και έχουμε γεμίσει μαούνες "μεγάλου τουρισμού" με κουστουμάτους επάνω να κάνουν τουρισμό στο δρομολόγιο σπίτι δουλεία ή απόλυτες πιστιάρες χιλιάρες που η μόνη πίστα που βλέπει το αφεντικό τους είναι αυτή της disco που ξεδίνει το βράδυ ή χωματερά cross που το μόνο χώμα που θα πατήσουν θα είναι στο παρτέρι της οικοδομής του ιδιοκτήτη τους!!!
Γι' αυτό σου λέω: ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΟΒΑΡΗ ΑΓΟΡΑ!!!
Είμαστε αγορά εντυπωσιασμού στο μεγαλύτερο κομμάτι της!!!

Ζήτω το ΧΤ, το απόλυτο μηχανάκι για την Ελλαδάρα μας!!!
:smilea: :smilea: :smilea:

NLS
03/03/2004, 14:40
η απόλυτη μηχανή για ελλάδα είναι αυτή που έχω :)

:sun:

δίκιο έχεις αλλά νομίζω κάτι σου ξεφεύγει (χωρίς να αλλάζει το νόημα) ->

ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ η αγορά της μοτό είναι αγορά "μούρης" σε πολλαπλάσιο βαθμό από την αγορά αυτοκινήτου (που ΚΑΙ ΑΥΤΗ είναι αγορά μούρης σε κάποιο βαθμό)

δεν είναι ιδιαιτερότητα της Ελλάδας αυτό

όταν διαβάζω (στο εξωτερικό) ότι ο άλλος είναι 1.65, 60 κιλά και για πρώτη μηχανή παίρνει... 1150GS Adventure (!!!!!!!!!!!!) τότε για πες μου τι είναι αυτό

όταν ΥΠΑΡΧΕΙ αγορά για μηχανές όπως R1, τι άλλο εκτός από μούρη είναι; (γιατί μη μου πεις ότι είναι απαραίτητη η απόλυτη γεωμετρία στις βόλτες του κατόχου της - ή ότι είναι κάθε μέρα πίστα - τότε ας πάρει μέρος σε αγώνες, άρα πάλι δεν θέλει R1)

όταν ΥΠΑΡΧΕΙ αγορά για μηχανές όπως οι Harley, οι custom γενικά (ακόμα και οι πανάχρηστες του κώλου), τότε πως σου φαίνεται αυτό; συνειδητοποιημένη αγορά;

όταν ΥΠΑΡΧΕΙ αγορά για XX και Hayabusha (ναι είναι πολύ χρήσιμο να μπορείς να πας με... 300χαω) τότε τι λέμε;

(υπόψη ότι δεν έχω καμία κριτική για τις μηχανές που ανέφερα, μια χαρά μπορεί να είναι, απλά ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ότι τουλάχιστον το 50% της επιλογής μας -όταν έχουμε φτάσει να πάρουμε αυτό που θέλουμε, όχι όταν ξεκινάμε με ένα παπί- ΕΙΝΑΙ τελικά η "μούρη"... και αυτό δεν είναι μοναδικότητα μας ως Έλληνες)

Θάνος
03/03/2004, 15:12
Κάθε επιθυμία είναι δεκτή και σεβαστή, γιατί την κατακρίνεις;

Δηλαδή επειδή εσύ δεν καταλαβαίνεις αυτόν που αγοράζει το custom ή το supersport, να σταματήσουν να κυκλοφορούν και να αφήσουμε μόνο τα on-off...;

Το R1 και κάθε R1 είναι μία πολύ καλή μοτοσυκλέτα στην κατηγορία της και δεν είναι τα 300χαω που θα κάνουν κάποιον να την πάρει, αλλά μία αίσθηση που φαίνεται ότι δεν την καταλαβαίνεις γιατί πιθανόν ή δεν την γνωρίζεις ή δεν σε συγκινεί.

Τα on-off πάλι σε τι είναι καλά; υπάρχει έστω και ένας τομέας στον οποίο να είναι πολύ καλά;

Είναι καλύτερα στο χώμα από ένα εντούρο; 350 κιλά γεμάτες, με οδηγό-συνοδηγό-μπαγκάζια και λάστιχα δρόμου θα μπουν στο χώμα;

Είναι καλύτερες στο δρόμο από μία street;

Είναι καλύτερες στα ταξίδια από μία μοτοσυκλέτα τουρισμού;

Είναι καλύτερες στην πόλη από μία κατά πολύ ελαφρύτερη και μικρότερη σε όγκο μηχανή;

Είναι σε όλα μέτριες και τις παίρνει αυτός που όχι μόνο δεν ξέρει τι απ'όλα ακριβώς από τα παραπάνω τον συγκινεί περισσότερο, αλλά έχει και την ψευδαίσθηση ότι με μία μπορεί να τα κάνει όλα και μάλιστα πολύ καλά γιατί... τι διάολο... θα δώσει και πάνω από 4 εκατομμύρια για να την αποκτήσει, να μην είναι και η καλύτερη;

Αν εξαιρέσεις κάποιους ανόητους που κυκλοφορούν και ξεκράνωτοι για να τους βλέπουν, οι υπόλοιποι νομίζω αγοράζουν μηχανή για να κάνουν το κέφι τους και μόνο και όχι για να πουλήσουν μούρη.

Αυτό το κάνουν όσοι αγοράζουν αυτοκίνητο που θεωρούν ότι αποτελεί ένδειξη επιτυχίας και κοινωνικού status!

NLS
03/03/2004, 15:37
?

εγώ δεν κατακρίνω καμιά μηχανή, το είπα κιόλας (η κάθε μια καλό είναι για ότι είναι) - απλά κάνω (αυτο)κριτική για το τι κάνουμε όταν αγοράζουμε

αφού αναρωτιέσαι σε τι είναι καλή μια on-off να σου πω:

στο να κάνεις κάτι απ'όλα με ΜΙΑ μηχανή

σε αυτό το απλό πράγμα είναι καλές, η καλύτερες μάλιστα

και εννοείται ότι δεν θα μπεις στο χώμα με 350 κιλά, αλλά μια χαρά μπορείς με 200-παρά (δεν θα κάνεις ότι ένα χωμάτινο ζαρκάδι, αλλά θα κάνεις αρκετά πράγματα όπως θα βεβαιώσει και ο Adv-R)

hornet
03/03/2004, 15:41
Το χασες νικολακη κατα πολυ ...........
Εμεσως πλην σαφως λες οτι οσοι παιρνουν on-off μεσαιαςκατηγοριας ειναι οι πραγματικοι μοτοσυκλεττιστες και ολοι οι υπολοιποι ψωνια εστω και εαν εβαλες ποσοστο.
Λοιπον οταν ενας ανθρωπος γνωριζει τι θελει και πως θελει να χρησιμοποιησει τη μοτοσυκλεττα του παιρνει οτι αυτος κρινει καλυτερο και οτι του κανει.
Αν δηλαδη θελει ταχυτητα και ναι θελει να πηγαινει με 300 θα τον πουμε ψωνιο η οταν πηγαινει και μπαινει στη πιστα για να κανει την κα#λα του παλι ειναι ψωνιο (σωστα ο ανθρωπος μπαινει στην πιστα για να γυρισει μετα να μας πει οτι εγω πιστα και τετοια,οχι το οτι πηγε για να μαθει να οδηγαει καλυτερα) αρα τι το θελει το supersport
Το οτι παιρνει ενα τουρισταδικο vfr η bmw R παλι ψωνιο ειναι διοτι δεν μπορει να το χρειαζεται να παει ταξιδι στην φινλανδια,ασ παει καλυτερα με αεροπλανο
Αμα παιρνει mega on-off που και αυτα πιο πολυ στα τουρισταδικα κατατασονται παλι μουρη ειναι,γιατι να παρει την κοπελα του και τα μπαγκαζια του και να παει ταξιδι στην Ελλαδα υπαρχει και το κτελ εχει και air condition
Ειπαμε να υποστηριζετε τις μηχανες που καβαλατε αλλα μην το γ@μ@τε κιολας και τα ισοπεδωνετε ολα

NLS
03/03/2004, 15:54
?

ρε συ χορνέτο δεν υπονοώ τίποτα τέτοιο

μπερδεψες δυο ανεξάρτητα θέματα, ένα ήδη ανοιγμένο (το πως επιλέγουμε μηχανή, και αν ο παράγοντας μούρη υπάρχει και ΠΟΣΟ παίζει ρόλο - καθώς και αν είναι Ελληνικό φαινόμενο) και ένα που έθεσε ο στέφανος στο άσχετο και ξεκαθάρισα (στο σε τι είναι καλό ένα on-off)

ο καθένας επιλέγει με τα κριτήρια του (εγώ πχ. on-off μεσαίο άντε και μεγάλο), ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ "ΜΟΥΡΗ" (όσο και αν κάποιος πεταχτεί να μην το δέχεται) - αυτό είπα

επίσης (και απλά αυτό λέω, δεν υπονοώ κάτι) είπα και ξαναλέω ότι υπάρχουν μηχανές που ΠΡΩΤΑ είναι φτιαγμένες για τη μούρη και μετά για κάτι άλλο, με την έννοια ότι δεν έχουν πρακτική ουσία, απλά ικανοποιούν κάποιες εσωτερικές ανάγκες (ο τάδε το θέλει να πιάνει 400χαω ή έστω 0.5χαω περισσότερα από τον προηγούμενο), ο άλλος θέλει να ξύνει το κράνος όταν πλαγιάζει και δεν τον έφτανε να ξύνει τον ώμο του, ο άλλος θέλει να ανεβαίνει Γ' βράχο με μηχανή κλπ.)

δεν είναι "κακό", απλά μην κοροιδεύουμε τον εαυτό μας στο γιατί το κάνουμε αυτό (σε κάποιο ποσοστό)

hornet
03/03/2004, 16:27
Ρε νικολα εκει κολλαω επειδη πηρα μηχανη για να κανω την κα#λα μου σημαινει οτι πουλαω και μουρη!Αυτο ειναι το λαθος.

NLS
03/03/2004, 16:51
οκ σωστά το θέτεις έτσι

ίσως είναι διαφορετικά πράγματα και τα συγχέω

κα*λα = ικανοποίηση αυτοαναγνώρισης
μούρη = ικανοποίηση αναγνώρισης

απλά συνήθως συμβαίνουν πακέτο
υπάρχουν βέβαια και οι λίγοι που αδιαφορόυν πως θα φανούν, αρκεί να ικανοποιηθούν οι ίδιοι
επίσης συνήθως όταν παίρνεις κάτι για την κα*λα (άρα κα*λωτικό), συνήθως παίρνεις και "μούρη" :)

Θάνος
03/03/2004, 19:27
Στη μηχανή κυκλοφορείς με το κράνος στο κεφάλι, σε ποιους να πουλήσεις μούρη αφού κανείς δεν σε βλέπει;

Νομίζω ότι όλοι εδώ μέσα είναι ερωτευμένοι με τη μηχανή που θέλουν να πάρουν και βάζω κι εσένα μέσα που έχεις ό,τι φωτογραφία της GS κυκλοφορεί!

...ή μήπως τις κοιτάς για να σκέφτεσαι τι ωραία μούρη θα πουλήσεις αν την πάρεις;

NLS
03/03/2004, 19:51
μπορεί να έχεις δίκιο

ίσως παραείμαι κακός

monstermind
03/03/2004, 22:03
egw viwthw poli gamaoua otan parkarw tin mixani mprosta apo tin kafeteria kai me vlepoun ola ta gomenakia kai mouskeboun (!)
:smokin: (mouri)

niwthw poli gamaoua otan meta apo mia grigori volta / ena megalo taksidi / mia kourastiki apli mera, to mwro mou ksekourazetai mesa sto garaz kai kathomai kai to vlepw kai sinidopoiw san prwti fora oti einai diko mou (kavla)

niwthw poli gamaoua otan prospernaw me xilia stin ethniki ton kollito mou pou exei KLE... opos kai niwthw poli gamaoua otan ton vlepw na proxwraei mesa stin paralia otan egw exw parkarei... (pame xwma re m00ni!!)

niwthw megali anasfalia otan odigw se strofes... kai den mporw na plagiasw arketa... enw i ipolipi parea me sport to kanei mia xara... egw fobamai min figw kai stin kaliteri periptwsi girisw perpatwntas... giafto lew na paw se mia pista mpas kai veltiwthw ligo

ti apo ola auta einai kako?

otan pairneis mia mplouza tin pairneis gia na eisai wraios...se sena kai stous allous...to idio isxiei kai gia tin mixani ... pou einai to kako???

to ti mixani dialegeis (oson afora tin xrisi tis) exei na kanei me protereotites... emena mou aresei pio poli na aggizw to gazi kai na prospernaw autokinita san stamatimena... esena sou aresei pio poli na mpaineis mesa stin paralia kai na kaneis patilikia sto xwma .... tou allou tou aresei kati allo ktl ktl ktl...

oloi oi mixanobioi exoun ena oneiro... mia mixani apo kathe katigoria... etsi den einai??? gia na ta kanoun ola... alla afou den mporoume na exoume toses mixanes...den mporoume kai na ta kanoume ola... opote dialegoume merika....

egw poulaw mouri me tin mixani... egw goustarw na me koitane gomenakia kai na mou zitane na tis paw volta... opos goustarw sto fanari na me koitane cluboparees apo to pundo tous kai ne me rwtane xamogelontas "megale pos paei to ergaleio" kai na gazonoume parea me to prasino (kai na trwne treli laspi) ...

kai na pw kai kati? oloi poulame mouri... kai me optidipote... me ntisimo, me perpatima, me kapelo, me tsigaro, me maties me otidipote... alloi perissotero alloi ligotero...
egw poulaw fanera kai to lew... esi poulas krifa kai den to les...
kala kanw kai kala kaneis... sto katw katw afou etsi goustaroume...
auta...

DUKASII
03/03/2004, 22:07
ΜΟΝΣΤΕΡΜΙΝΤ!!!
ΠΟΛΥ ΜΑΡΕΣΕ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ !!!
:beer: :beer: :beer:

NLS
03/03/2004, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
opos goustarw sto fanari na me koitane cluboparees apo to pundo tous kai ne me rwtane xamogelontas "megale pos paei to ergaleio" kai na gazonoume parea me to prasino (kai na trwne treli laspi) ...

χεχεχεχε υπάρχει ΤΕΤΟΙΟΣ μαλάκας με punto; ΠΟΥΝΤΟ(Σ);

Θάνος
03/03/2004, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
egw viwthw poli gamaoua otan parkarw tin mixani mprosta apo tin kafeteria kai me vlepoun ola ta gomenakia kai mouskeboun (!)
:smokin: (mouri)


Πού είναι αυτές οι γυναίκες ρε παιδιά;; που θυσιάζουν το μαλλί, το ντύσιμο, το μακιγιάζ και το τακούνι για μία βόλτα;;;

Νομίζω δεν πολυασχολούνται με τις μηχανές...

XTMPAM
03/03/2004, 22:21
ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑ!!

NLS
03/03/2004, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Πού είναι αυτές οι γυναίκες ρε παιδιά;; που θυσιάζουν το μαλλί, το ντύσιμο, το μακιγιάζ και το τακούνι για μία βόλτα;;;

Νομίζω δεν πολυασχολούνται με τις μηχανές...

πες τα ρε θάνο! και εγώ δεν έχω δει!

Μικρή Λουλού
03/03/2004, 22:27
ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ..ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ,Κ Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΜΟΝΣΤΕΡ,ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΑ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑ..ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ....

solman
04/03/2004, 07:05
Einai thema protereotitas,na kaneis kati pou sou aresei kai as to kaneis deka lepta to xrono,i 10 meres ktl!!!Pezei kai ayto megalo rolo ektos apo tin eksipiretisi mias moto!!!An sou aresei na pas taksidi aneta fortomenos kai na ta gyrnas ola,an theleis me ti proti eykaireia na nioseis tin idoni ton 300xlo,an an an...!!!!Eimaste ligo yperkatanalotes sti zoi mas genika,alla se ola yparxei to "ti mou aresei' pio poli apo to"ti xriazomai"etsi pistevo toulaxisto!!!!!