PDA

View Full Version : Please help



tsiageor2
21/08/2011, 11:39
Φίλοι Καλημέρα, σκοπεύω εντός του επόμενου μήνα να πουλήσω το αυτοκίνητο για να αγοράσω scooter _ το δίπλωμα για μηχανάκι θα το βγάλω τώρα και αυτό_ Ο προβληματισμός μου έγκειται στο εξής: Τι να πάρω???? Αυτά που θέλω από αυτό είναι: να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό_ μικρό σχετικά σε μέγεθος και ασφαλές μιας και θα είμαι καινούριος οδηγός _ ΟΧΙ ζημιάρικο _ να μπορώ να βάλω ένα δεύτερο άτομο πάνω και να πάμε για μπάνιο _ και επειδή είμαι και από χωριό του Καρπενησίου να μπορώ μία άντε δύο φορές το χρόνο να φτάνω ως εκεί (διαδρομή 360Km πήγαινε και άλλα τόσα γύρνα)... Λοιπόν υπολογίζω να δώσω μέχρι 3.500 χιλιάρικα....
Αυτά που έχω κατα νου είναι:
Honda pcx 125 (καινούριο)
Honda sh 150 2011 (καινούριο ή μεταχειρισμένο)
Hοnda sh 150 2010 (καινούριο)
Yamaha xmax 250 (μεταχειρισμένο)
Συνυπολογίστε πώς θα έχω ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ως μεταφορικό μέσο οπότε για αυτό θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο καλό.....
Κατέληξα στα παραπάνω μοντέλα λόγω αξιοπιστίας....
Αν υπάρχει κάτι αλλό εξίσου αξιόλογο δεκτό ως πρόταση...
Thanks in advance

mikes
21/08/2011, 12:12
αυτα που ανεφερες εκτως του xmax κανουν για τη χρηση που θες, εκτως απο το να σε πανε καρπενησι δικαβαλο!
το γιαμαχα θα δυσκολευτει λιγο αλλα θα τα καταφερει!

τωρα αν νομιζεις οτι με το να δωσεις το αμαξι και να παρεις σκουτερ θα σου ερθει πιο οικονομικα
εισαι γελασμενος! τα ιδια λεφτα κοστιζει η χρηση τους!

tsiageor2
21/08/2011, 12:26
motomike ευχαριστώ.... όμως αυτό πέρι οικονομίας νομίζω ότι ισχύει... τώρα έχω ένα fiesta '03 1400 για το οποίο χρειάζομαι 310 ευρώ το εξάμηνο για ασφάλεια και 202 (πέρσυ) 240 φέτος για τέλη κυκλοφορίας συν το service συν το 20ευρο κάθε βδομάδα για βενζίνη κάνα 2000 το χρόνο... εεε δεν νομίζω ότι με 20 ευρώ τέλη και αλλά 150 το χρόνο για ασφάλεια αντε και 500 βενζινη να μην παρουσιάζεται πιο οικονομικό το scooter

p@nos
21/08/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike

τωρα αν νομιζεις οτι με το να δωσεις το αμαξι και να παρεις σκουτερ θα σου ερθει πιο οικονομικα
εισαι γελασμενος! τα ιδια λεφτα κοστιζει η χρηση τους!


ουτε για πλακα σε κανενα γαλαξια δε κοστιζουν το ιδιο...μη γραφετε οτι σας κατεβαινει...


καλυτερα πηγαινε στο χμαξ...αφου 8α ειναι και αποκλειστικο μεταφορικο μεσο θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο...

ειδικα αν σε ενδιαφερει η μετακινηση στην αθηνα η εντος αλλων μεγαλων αστικων κεντρων, θα το καταχαρεις οσο τιποτα αλλο

sovaros_user
21/08/2011, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike


τωρα αν νομιζεις οτι με το να δωσεις το αμαξι και να παρεις σκουτερ θα σου ερθει πιο οικονομικα
εισαι γελασμενος! τα ιδια λεφτα κοστιζει η χρηση τους!

Ακριβως αυτο.


Τι ασφαλεια ειναι αυτη που σου παιρνει 300 το εξαμηνο ? ιδιας χρονολογιας αμαξι εχω 1.6 κ πληρωνω κατω απο 200 στην any time.

Σκεψου καλυτερα αυτο που πας να κανεις :)

p_sapelas
21/08/2011, 14:17
Κράτα το αμάξι και πάρε και ένα σκούτερ. Ακόμα και έτσι τα χρήματα του σκούτερ θα τα αποσβέσεις σε καμιά 2ετία από τις βενζίνες του αυτοκινήτου και τα service του (γτ έχουν και άλλες φθορές τα κουτιά) πέρα από το γεγονός ότι θα έχεις και την ψυχική σου υγεία.. Χρησιμοποιείς κατά βάση το σκούτερ και έχεις και το αμάξι για όταν το χρειάζεσαι και είσαι κύριος.. Και να μήν αλλά ξει πολύ η οικονομική σου κατάσταση θα αλλάξει η ποιότητα ζωής σου και νομίζω πως μετράει περισσότερο απο όλα.

Φιλικά Παναγιώτης.

mikes
21/08/2011, 14:18
οταν αποτελει αποκλειστικο μεταφορικο μεσο, αρα περισσοτερα χιλιομετρα, αρα πιο συχνη συντηριση,
τοτε οι διαφορες ειναι ελαχιστες, καθως τα μηχανακια χρειαζονται πιο συχνα σερβις απο τα αμαξια
και συνηθως ειναι και ακριβοτερα! οτι γλυτωνεις σε ασφαλειες και τελη, θα τα δωσεις σε συντηρηση!

p@nos
21/08/2011, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
οταν αποτελει αποκλειστικο μεταφορικο μεσο, αρα περισσοτερα χιλιομετρα, αρα πιο συχνη συντηριση,
τοτε οι διαφορες ειναι ελαχιστες, καθως τα μηχανακια χρειαζονται πιο συχνα σερβις απο τα αμαξια
και συνηθως ειναι και ακριβοτερα! οτι γλυτωνεις σε ασφαλειες και τελη, θα τα δωσεις σε συντηρηση!


για πες ποια ειναι τα παραπανω εξοδα συντηρησης σε παρακαλω...

CBF- stratis
21/08/2011, 18:55
Φιλε μου ειχα το x-max 250 του 2007 για ενα χρονο.....ευχαριστημενος πολυ......ειχα γυρισει σε ενα χρονο την μιση Ελλαδα και ειχα κανει 18000 χιλιομετρα......το 90 % δικαβαλο......καλο μοτερακι καλα φρενα , να παρεις με abs αν βρεις....λιγο σκληρη η πισω αναρτηση αλλα απο το 2007 και μετα το εφτιαξαν ...χωρους κατω απ την σελα για 2 φουλ φεις.....καταναλωση 4.-4,5 τα εκατο χιλ....συνεχεια πατημενος ειμουνα....Μανα για μεσα στην Αθηνα αλλα και εξω Εθνικη θα πας αξιοπρεπεστατα με 130- 140 κοντερισια και δικαβαλος παρακαλω....τελικη κοντερισια ειχα δει 165.....πραγματικα γυρω στα 150.....Αν το βρεις σε καλη κατασταση παρτο.....με ενα βαριατορ αν δεν θελεις το μαμα , μπορεις να το κανεις να "σκαβει"......φιλος που τα ειχαμε παρει μαζι το εχει ακομη και σημερα, εχει 56000 χιλιομετρα και το μονο που του κανει ειναι τα λαδια και τα τακτικα σερβις......Ζημια καμμοια αν και το δουλευει μονο μεσα στην Αθηνα....

CBF- stratis
21/08/2011, 19:01
ισιωμα


234143

CBF- stratis
21/08/2011, 19:02
κατηφοριτσα


234144

ns1982
21/08/2011, 19:16
Το αμάξι είναι αναντικατάστατο όσο κ να έχει ακριβύνει η χρήση του

Για μοτό καλό είναι το x-max άν κ για το παλιότερο είχα ακούσει πολλά προβλήματα

Μήν πάρεις κάτι λιγότερο απο 250 κυβικά για την χρήση που το θέλεις

Εναλακτική λύση, κρατάς το αυτοκίνητο κ το ασφαλίζεις-κυκλοφορείς τον μισό χρόνο με τα κρύα κ παίρνεις κ ένα μότο για τον υπόλοιπο χρόνο

sovaros_user
21/08/2011, 19:24
ρε stratis, πες μας κ ποσο κανει, τις φωτογραφιες πως τις καταφερες ρε θυριο :eyepop: